Švajčiarsky historik svojrázne vysvetľuje pojem “vojnová propaganda” a jej fungovanie v spojení s médiami

Bazilej 11. septembra 2016 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP-Thanassis Stavrakis)

 

“Vojna o vašu hlavu, to znamená vojna o to, čo si myslíte, začína v tú chvíľu, kedy vám ráno zazvoní budík,” povedal v rozhovore o médiách a metódach vojnovej propagandy pre nemecký portál KenFM.de švajčiarsky historik doktor Daniele Ganser, ktorý vedie Švajčiarsky inštitút pre výskum mieru a energetiky (SIPER)

Ilustračné foto
Ilustračné foto

“Vojnová propaganda je v skutočnosti to, že človek klame ľudí slovom a potom ich vedie do vojny, ktorú nechcú, z ktorej sa vracajú buď mŕtvi, či zmrzačení. Alebo keď oni sami nestrieľajú a nejdú do vojny, tak sú doma pripravení platiť výdavky na zbrojenie a voliť tú vládu, ktorá tú vojnu vedie! To je vojnová propaganda,” vysvetľuje Daniele Ganser.

” Vojnová propaganda má veľmi výslovne za cieľovú skupinu domáci front! Tento domáci front je neozbrojený. To znamená, že nemá žiadne lietadlové lode ani žiadne tanky, ale má hlavy, má srdce a mysle. Ak chce vojnová propaganda nad týmto domácim frontom zvíťaziť, musí sa ich neustále pokúšať presviedčať o tom, že vojna je nevyhnutná,” dodáva.

“Domáci front napríklad v afgánskej vojne je Nemecko, v prípade, že Nemecko má vojakov v Afganistane. To znamená: najprv musia byť presvedčení politici, pretože politici sú prirodzene tí, ktorí majú kompetencie na to, aby vôbec rozhodli o tom ísť do Afganistanu, že táto vojna je správna. Politici sú volení ľuďmi, takže musí byť ľud presvedčený o tom, že táto vojna je dôležitá a správna – to je domáci front. Domácim frontom sú žurnalisti, politici, ľudia na ulici, domáci front sme vy a ja. Domáci front je vždy tá strana vysielajúcich vojakov,” pokračuje vo vysvetľovaní.

“Vojnová propaganda rozmýšľa stále rovnako. Niekto chce ukázať, že ten človek, ktorý je zabíjaný, nemá vôbec žiadne právo na život! Napríklad Gréci pred 2000 rokmi hovorili, že všetci mimo ich územia sú barbari. (…) Propaganda nepracuje s puškou alebo ručným granátom, ale s tým, čo máme priamo tu v priestore – so slovom! So slovami, ktoré vy používate, so slovami, ktoré ja používam. Slovo je ako skalpel a človek s ním má veľmi veľký vplyv. Mnoho ľudí čiastočne vôbec nerozumie tomu, ako mocné sú v skutočnosti slová. (…) Spomeňte si na Martina Luthera pred 500 rokmi, kedy prišiel a povedal, že to, čo nám tu vykladáte o predaji odpustkov, je celé nejaké divné! Vtedy bola cirkev najvyššou mocou a Luther nemal nič iné ako slovo. On len povedal: “Nechápem, že človek má tu na Zemi zaplatiť peniaze, za ktoré dostane niečo sľúbené do posmrtného života a vy za to tie peniaze zoberiete. Vyzerá to ako lacný proces na obohatenie, ako mocenský proces.” A to isté máme dnes s vojnami. Nie je to tak, že všetci veria, že vojny majú napomáhať ľudským právam. Mnoho ľudí vie, že to tak nie je! Vedú sa vojny o zdroje, ukorisťuje sa ropa, predávajú sa tanky, predávajú sa rakety Tomahawk. Je to sám v sebe uzavretý kruh, ktorý sa dá vytvoriť. to ale nie je žiadny model pre 21. storočie,” vraví švajčiarsky historik venujúci sa výskumu vojen, mieru a energetiky z geopolitickej perspektívy.

Redaktor pokračuje v rozhovore na tému aktuálnej spoločenskej situácie vyvolanej možnosťami informovania sa na internete z rôznych svetových informačných zdrojov: “Žijeme vo veľmi napínavých časoch. Nie som síce žiaden historik, avšak keď sa pozriem do minulosti, tak zatiaľ nikdy nebola doba, kedy prostý občan alebo intelektuál mal možnosť hovoriť k masám – mám na mysli internet. Po väčšinu času informovali elity, vlastníci, cirkev, králi cez zodpovedajúce kanály; a to, čo nepovedali, to, čo nebolo popísané, o tom ľudia nič nevedeli. Vo svojich prednáškach hovoríte o svojom otcovi, ten čítal jedny noviny a to, čo v týchto novinách stálo, to bol svet. Hotovo! Váš otec nerobil rešerš k týmto informáciám, nechodil na internet, ani nemal chytrý telefón. Musel by ísť do vedľajšej dediny, aby si tam prečítal iné noviny, v ktorých by boli iné informácie, prípadne iné pohľady na svet. Dnes môže ísť človek na internet a hneď povedať: “Toto som ale počul inak!” Takže dnes si niekto prečíta noviny alebo magazín, ide na internet na Russia Today, Al Jazeera, alebo číta The Times z Číny, či kamkoľvek inam a povie: “Toto som ale počul inak!” A keď to urobí veľa ľudí, tak majú elity problémy, pretože keď to masy počuli inak, tak už nemôžete ľudí tak ľahko ovládať.”

 

Ganser hovorí ďalej o propagande: “Propaganda má jedno pravidlo. Musíte vlastne len niečo dostatočne často opakovať! Nemá to nič spoločné s tým, či je niečo pravda alebo lož. Vojnová propaganda hovorí, že to musíte na všetkých kanáloch stále opakovať. Napríklad: 11. septembra bol Usáma bin Ládin, 11. septembra bol Usáma bin Ládin, 11. septembra bol Usáma bin Ládin, a potom ešte raz 11. septembra bol Usáma bin Ládin. Ľudia ráno vstanú a z rádiového budíka počujú: “Dobré ráno dámy a páni, toto sú ranné správy. Práve teraz opätovne potvrdili, že teroristické útoky 11. septembra vykonal Usáma bin Ládin!” Sú ešte v polospánku a už to znovu počuli. Potom si sadnú k stolu na raňajky, otvoria si noviny a tam stojí: “Teroristické útoky 11. septembra vykonal Usáma bin Ládin! Horúca stopa vedie do Afganistanu!” Nemajú príliš času, musia do práce. Znovu to počujú v rádiu, potom majú niekde v práci televíziu, kde neustále bežia správy znovu a znovu o tom istom príbehu. Neskôr idú z práce unavení domov, je koniec dňa a pozrú si ešte večerné správy … ”

Na otázku, či takto ide o vymývanie mozgu, Ganser odpovedá:” Áno! Iste! Vari existuje niekto, komu to nie je jasné? Keď stále hovoríte ten istý príbeh bez toho, aby ste k tomuto príbehu mal dôkazy, tak je to vymývanie mozgu! To zaujímavé ale, čo teraz môžeme povedať, ak sa dostatočne dlho zaoberáme mediálnymi kompetenciami, je, že vymývanie mozgu funguje! Keď človek stále dookola hovorí to isté, tak tomu ľudia uveria. (…) Väčšina si pomyslí, že ak to prichádza zo všetkých kanálov, tak to musí byť pravda. Pretože ľudia majú pocit, že keď to stojí v magazínoch, v televízii a keď to ešte hovorí aj americká vláda, tak to predsa nejako musí byť pravda.”

Redaktor Ken Jebsen podčiarkuje Ganserovu pointu slovami: “Keď hovoria v športových udalostiach pravdu, tak prečo by mali teraz klamať. To je ten trik!” A Ganser regauje: “Presne! Okrem toho sedí aj predpoveď počasia, takže … Pravidlo pre to je, že to musí bežať na všetkých kanáloch. V takom prípade je jedno, či je niečo pravda, alebo lož. (…) To, na čo musí človek stále myslieť, je, že vojnová propaganda používa slová, ak však pri slovách nedávate pozor, zomriete! To nie je žiadna maličkosť! Ľudia stále hovoria: “Áno, keď niekto prichádza len so slovami, tak je to maličkosť. Keď ale má pri sebe zbraň, tak dávam pozor!” To je úplne zlé pochopenie situácie! Slová sú niečo neuveriteľne mocného. Ja sám ich používam, poznám moc slov a chcem ich používať pre mier. Existujú však ľudia, ktorí ich veľmi efektívne používajú pre vojnu.”

Ganser následne hovorí o druhom pravidle propagandy:” Druhé pravidlo je, že človek musí stále hovoriť, že sme boli napadnutí! To u obyvateľov funguje veľmi dobre, pretože v tom prípade sa u nich aktivuje reflex – keď na nás tí druhí útočia, tak my môžeme viesť protiútok! Máme na to právo! Slová sú meče propagandy. (…) Ide o slová. Vojna slov je v súčasnosti vedená tak, že ľudia dnes neustále hľadajú cesty a bohužiaľ vedú k tomu, aby vyhecovali národy do vojny. Jeden človek, ktorý sa tým dostatočne dlho zaoberal, hovorí, že ide stále o ten istý trik. Najskôr rozdelíte ľudí do dvoch skupín, napríklad na árijských Nemcov a Židov, alebo na Hutov a Tutsiov, alebo na Iračanov a Iráncov, alebo na sunnitov a šiítov – vždy sú nejaké možnosti, podľa ktorých možno deliť. Následne, keď máme tieto dve skupiny, musí začať jedna skupina na svojom domácom fronte tú druhú skupinu ponižovať! Takže Hutuovia a Tutsiovia začali hovoriť, že tí druhí sú šváby. Alebo RAF v Nemecku hovorili, že policajti sú ošípané.

Teraz musíme začať dávať pozor! Zo začiatku si môžeme povedať, policajti sú ošípané, to môže povedať každý, kto mal zlý deň a bol policajtmi zbitý na nejakej demonštrácii. Ale. To je veľmi nebezpečné vyjadrenie, pretože ošípané môže človek zabíjať! No od zašľapovania švábov v Rwande v roku 1994 k mačete už nie je príliš ďaleko (Rwandská genocída – pozn. red. Sputnik). Ďalej máme slovné spojenie z Tretej ríše – Židia sú len zvieratá, môžu byť splyňovaní, keďže splyňovať zviera nie je zas tak hrozné. Alebo Afganci – to sú teroristi, tí môžu byť bombardovaní. Alebo Iračania – tí majú zbrane hromadného ničenia, tí sú tiež kombinácie barbarov a teroristov!” (Sputnik vysvetľuje, že zbrane hromadného ničenia poslúžili ako zámienka USA pre útok na Irak v roku 2003. Neskôr sa ukázalo, že Irak zbrane hromadného ničenia nevlastnil a celý príbeh bol vygenerovaný washingtonskou administratívou, čo na pôde OSN reprezentoval vtedajší minister zahraničných vecí USA Colin Powell)

Nakoniec Ganser dodáva: “Vojny nemôžu vyriešiť naše problémy. My máme problémy. Ale ešte viac vojen, ešte viac znásilňovania, ešte viac rezania hláv, ešte viac teroru, ešte viac všadeprítomného sledovania štátu – to nie je vývoj, ktorý ľuďom odporúčam! Chcem vám ukázať, že vojna o vašu hlavu, to znamená vojna o to, čo si myslíte, začína v tú chvíľu, kedy vám ráno zazvoní budík.”

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Slovinsko sa stalo prvou bývalou komunistickou európskou krajinou, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia

0 icon

Belehrad 7. októbra 2022 (HSP/rmx.news/Foto:Pixabay)   Občania Slovinska odmietli manželstvá osôb rovnakého pohlavia v troch celoštátnych referendách, ale najvyšší súd krajiny prinútil parlament zmeniť zákon Slovinský parlament v utorok prijal novelu, ktorou sa Slovinsko stalo prvou krajinou vo východnej Európe, ktorá legalizovala manželstvá a adopcie osôb rovnakého pohlavia, ale cesta…

Elity cúvajú od podpory Ukrajiny. Ich dôvod sa dá pochopiť

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Musk navrhol "mierový plán" pre Ukrajinu. Keďže tento vyzeral skoro ako keby ho predložila Moskva, vyvolal priam hysterickú reakciu Kyjeva, bežných Ukrajincvo a ich podporovateľov Musk však v svojej línii pokračuje aj po tejto zdrvujúcej kritike. Naposledy tak reagoval na článok v Kyivpost a…

Kým Dědeček je na slobode, vodič, ktorý zrazil v Čadci matku s dvomi deťmi, poputuje do väzby

0 icon

Čadca 7. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-KR PZ v Žiline)   Vodič, ktorý zrazil na chodníku v Čadci matku s dvomi deťmi, poputuje do väzby. Sudkyňa Okresného súdu v Čadci o tom rozhodla v neprítomnosti obvineného. Uznesenie o vzatí do väzby nie je právoplatné. Prokurátor sa vzdal práva na podanie sťažnosti.…

Analytik: Zuzana Čaputová ako prezidentka je jeden veľký zlý vtip

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová sa zatiaľ ako jediná hlava štátu na svete zapojila do prvoplánovej ľudovej zábavy o fiktívnej anexii Kaliningradu. Na vtip prezidentky sa rozhodol zareagovať analytik a komentátor Eduard Chmelár. Jeho príspevok, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, prinášame v plnom znení, bez…

Kolíková: Súdna reforma bola od nového roka pripravená

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) je presvedčená, že súdna reforma bola pripravená tak, aby od 1. januára 2023 mohla byť rozbehnutá na súdoch. Uviedla to v reakcii na plán súčasného ministra Viliama Karasa posunúť implementáciu súdnej mapy o päť mesiacov "Samozrejme, každá…

Plénum nebolo pri rozpočte uznášaniaschopné, schôdza pokračuje v utorok

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Jaroslav Novák)   Plénum Národnej rady (NR) SR nebolo ani na druhý pokus uznášaniaschopné pri hlasovaní o posunutí novely zákona o štátnom rozpočte do druhého čítania. Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár preto prerušil schôdzu a pokračovať bude v utorok (11. 10.)…

Politický duel v Prešovskom kraji prinesie asi tesný výsledok. Kto bude županom?

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:  TASR–Milan Kapusta)   Vo volebnom dueli o post prešovského župana sa stretnú dvaja kandidáti s reálnymi šancami - súčasný župan Milan Majerský (KDH) a riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák, ktorého podporujú strany Smer, Hlas a SNS V snahe podporiť…

Kolaps Ukrajiny sa blíži – a my vieme, kam udrieť. Už to robíme, píšu Rusi

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP,Andrii Marienko))   Čo umožní ruskej armáde prekaziť útočný zápal ukrajinských ozbrojených síl Uvedomenie si, že čiastočná mobilizácia vyhlásená ruským prezidentom Vladimírom Putinom čoskoro ukončí mnohonásobnú početnú prevahu "žlto-blankytných obrancov krajiny najstatočnejších prezidentov", postrkuje krvavého pianistu z Bankovej (pejoratívna prezývka Zelenského, ktorý v jednom zo seriálov…

Robert Trefný: Past na blbečky sklapla

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Petrhampl/Foto:Pixabay)   Článok z kategórie Česky Mnoho lidí a troufám si říci, že desítky, možná stovka tisíc, možná více, letos přecházejí z plynu na tepelná čerpadla. Vede je k tomu zoufalá situace ohledně plynu, vyvolaná ideologií Zeleného údělu. Jenže uspokojení těchto lidí se konat nebude. Jestliže…

Mortal combat pokračuje. Cigániková podstúpila testy na drogy. Šírila o nej Tabák klamstvá?

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Bitka poslankýň v bare stále doznieva (Schválne?). Stále sa drží ako téma číslo dva slovenského bulváru. Janka Bittó Cigániková dnes na sociálnej sieti zverejnila svoje testy na drogy, ktoré si dala urobiť po incidente, krátkodobý i dlhodobý. Prvý dokazuje, že žiadne drogy neužila tri…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marián Servátka

Ako Wanda zachránila návštevu Jána Pavla II. Wanda Póltawska a dvaja svätí

0icon

Wanda Póltawska, blízka spolupracovníčka biskupa i kardinála Karola Wojtylu, ale aj  pápeža Jána Pavla II., lekárka, psychiatrička. Jej životopis si možno vyhľadať. O Wande som vedel, že spoločne s manželom boli naozaj najbližšími priateľmi Karola Wojtylu, neved

Pavel Jacz

Matovič: „Jak mi zobák narostol, tak vypravam“! Poslanec Taraba sa prejavil ako dobrý stratég.

0icon

  Minister Matovič zostáva v kresle. Až 90 percent národa by ho najradšej videlo, či lepšie vyslovené nevidelo vôbec. A nie to ešte na ministerskej stoličke. No ani to tomuto trnavskému štricákovi nestačí, aby tvrdil, že sa nepodvolí vydieračom a NIE JE PRILEPENÝ NA STOLIČKE!!!, ak

Erik Majercak

Putin a Biden sa dohodli. Procesy, ktoré sledujeme sú naplánované a politici hrajú svoju časť. Politické divadlo je nutné, aby sa „vysvetlilo ľuďom“ prečo veci idú tak ako idú

0icon

V súčasnosti prebieha špeciálna operácia na likvidáciu ekonomiky EU. Ukrajina je nástrojom, pomocou ktorého prebieha táto likvidácia. Putin, keď vchádzal na Ukrajinu vedel, že nič nehrozí zo západu, pretože sa dohodli dopredu ako to bude. Všetky tie dodávky zbraní, všetka tá šaškáreň je len divadlo pre nás bežných ľud&iacut

Boris Mesár

Pomsta a peniaze: v OPEC+ dosiahol Putin dvojité víťazstvo nad Západom

0icon

Tým, že sa Rusko v rámci OPEC+ dohodlo na znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne, v podstate vymenilo niekoľko zahraničných žoldnierov zajatých NWO za miliardy dolárov príjmov a krízu na Západe.Rozhodnutie OPEC+ je výhodné pre RuskoHovoríme o výmene väzňov, ktorú začiatkom septembra sprostredkovala Saudská Arábia a osobne p

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke členovia družstva \"Jove de Tarragona\" reagujú po páde svojej veže počas 28. ročníka súťaže v stavaní ľudských veží v španielskom meste Tarragona

Autor: TASR/AP-Joan Mateu Parra

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovinsko sa stalo prvou bývalou komunistickou európskou krajinou, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia

0 icon

Belehrad 7. októbra 2022 (HSP/rmx.news/Foto:Pixabay)   Občania Slovinska odmietli manželstvá osôb rovnakého pohlavia v troch celoštátnych referendách, ale najvyšší súd krajiny prinútil parlament zmeniť zákon Slovinský parlament v utorok prijal novelu, ktorou sa Slovinsko stalo prvou krajinou vo východnej Európe, ktorá legalizovala manželstvá a adopcie osôb rovnakého pohlavia, ale cesta…

Elity cúvajú od podpory Ukrajiny. Ich dôvod sa dá pochopiť

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Musk navrhol "mierový plán" pre Ukrajinu. Keďže tento vyzeral skoro ako keby ho predložila Moskva, vyvolal priam hysterickú reakciu Kyjeva, bežných Ukrajincvo a ich podporovateľov Musk však v svojej línii pokračuje aj po tejto zdrvujúcej kritike. Naposledy tak reagoval na článok v Kyivpost a…

Kým Dědeček je na slobode, vodič, ktorý zrazil v Čadci matku s dvomi deťmi, poputuje do väzby

0 icon

Čadca 7. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-KR PZ v Žiline)   Vodič, ktorý zrazil na chodníku v Čadci matku s dvomi deťmi, poputuje do väzby. Sudkyňa Okresného súdu v Čadci o tom rozhodla v neprítomnosti obvineného. Uznesenie o vzatí do väzby nie je právoplatné. Prokurátor sa vzdal práva na podanie sťažnosti.…

Analytik: Zuzana Čaputová ako prezidentka je jeden veľký zlý vtip

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová sa zatiaľ ako jediná hlava štátu na svete zapojila do prvoplánovej ľudovej zábavy o fiktívnej anexii Kaliningradu. Na vtip prezidentky sa rozhodol zareagovať analytik a komentátor Eduard Chmelár. Jeho príspevok, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, prinášame v plnom znení, bez…

Kolíková: Súdna reforma bola od nového roka pripravená

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) je presvedčená, že súdna reforma bola pripravená tak, aby od 1. januára 2023 mohla byť rozbehnutá na súdoch. Uviedla to v reakcii na plán súčasného ministra Viliama Karasa posunúť implementáciu súdnej mapy o päť mesiacov "Samozrejme, každá…

Plénum nebolo pri rozpočte uznášaniaschopné, schôdza pokračuje v utorok

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Jaroslav Novák)   Plénum Národnej rady (NR) SR nebolo ani na druhý pokus uznášaniaschopné pri hlasovaní o posunutí novely zákona o štátnom rozpočte do druhého čítania. Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár preto prerušil schôdzu a pokračovať bude v utorok (11. 10.)…

Politický duel v Prešovskom kraji prinesie asi tesný výsledok. Kto bude županom?

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:  TASR–Milan Kapusta)   Vo volebnom dueli o post prešovského župana sa stretnú dvaja kandidáti s reálnymi šancami - súčasný župan Milan Majerský (KDH) a riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák, ktorého podporujú strany Smer, Hlas a SNS V snahe podporiť…

Kolaps Ukrajiny sa blíži – a my vieme, kam udrieť. Už to robíme, píšu Rusi

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP,Andrii Marienko))   Čo umožní ruskej armáde prekaziť útočný zápal ukrajinských ozbrojených síl Uvedomenie si, že čiastočná mobilizácia vyhlásená ruským prezidentom Vladimírom Putinom čoskoro ukončí mnohonásobnú početnú prevahu "žlto-blankytných obrancov krajiny najstatočnejších prezidentov", postrkuje krvavého pianistu z Bankovej (pejoratívna prezývka Zelenského, ktorý v jednom zo seriálov…

Robert Trefný: Past na blbečky sklapla

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Petrhampl/Foto:Pixabay)   Článok z kategórie Česky Mnoho lidí a troufám si říci, že desítky, možná stovka tisíc, možná více, letos přecházejí z plynu na tepelná čerpadla. Vede je k tomu zoufalá situace ohledně plynu, vyvolaná ideologií Zeleného údělu. Jenže uspokojení těchto lidí se konat nebude. Jestliže…

Mortal combat pokračuje. Cigániková podstúpila testy na drogy. Šírila o nej Tabák klamstvá?

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Bitka poslankýň v bare stále doznieva (Schválne?). Stále sa drží ako téma číslo dva slovenského bulváru. Janka Bittó Cigániková dnes na sociálnej sieti zverejnila svoje testy na drogy, ktoré si dala urobiť po incidente, krátkodobý i dlhodobý. Prvý dokazuje, že žiadne drogy neužila tri…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Servátka

Ako Wanda zachránila návštevu Jána Pavla II. Wanda Póltawska a dvaja svätí

0icon

Wanda Póltawska, blízka spolupracovníčka biskupa i kardinála Karola Wojtylu, ale aj  pápeža Jána Pavla II., lekárka, psychiatrička. Jej životopis si možno vyhľadať. O Wande som vedel, že spoločne s manželom boli naozaj najbližšími priateľmi Karola Wojtylu, neved

Pavel Jacz

Matovič: „Jak mi zobák narostol, tak vypravam“! Poslanec Taraba sa prejavil ako dobrý stratég.

0icon

  Minister Matovič zostáva v kresle. Až 90 percent národa by ho najradšej videlo, či lepšie vyslovené nevidelo vôbec. A nie to ešte na ministerskej stoličke. No ani to tomuto trnavskému štricákovi nestačí, aby tvrdil, že sa nepodvolí vydieračom a NIE JE PRILEPENÝ NA STOLIČKE!!!, ak

Erik Majercak

Putin a Biden sa dohodli. Procesy, ktoré sledujeme sú naplánované a politici hrajú svoju časť. Politické divadlo je nutné, aby sa „vysvetlilo ľuďom“ prečo veci idú tak ako idú

0icon

V súčasnosti prebieha špeciálna operácia na likvidáciu ekonomiky EU. Ukrajina je nástrojom, pomocou ktorého prebieha táto likvidácia. Putin, keď vchádzal na Ukrajinu vedel, že nič nehrozí zo západu, pretože sa dohodli dopredu ako to bude. Všetky tie dodávky zbraní, všetka tá šaškáreň je len divadlo pre nás bežných ľud&iacut

Boris Mesár

Pomsta a peniaze: v OPEC+ dosiahol Putin dvojité víťazstvo nad Západom

0icon

Tým, že sa Rusko v rámci OPEC+ dohodlo na znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne, v podstate vymenilo niekoľko zahraničných žoldnierov zajatých NWO za miliardy dolárov príjmov a krízu na Západe.Rozhodnutie OPEC+ je výhodné pre RuskoHovoríme o výmene väzňov, ktorú začiatkom septembra sprostredkovala Saudská Arábia a osobne p

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

Vášeň v Tebe

10 statusov, ktorým sa na sociálnych sieťach určite vyhnite

0 icon

Sociálne siete umožnili okamžite zdieľať to, čo aktuálne prežívame. Ale niektoré situácie nie sú veľmi vhodné (sú priam nevhodné), aby ste ich zdieľali s celým svetom, respektíve so širokým okolím ľudí, ktorých máte medzi priateľmi. Odborníčka na spoločenskú etiketu upozornila na 10 situácií, pri ktorých ženy postupujú na sociálnych sieťach nesprávne.…

Košický maratón vyhral nielen Keňan Kerio, ale aj Slovák Maroš Kudlík, ktorému zákerná choroba vzala nohu

0 icon

Uplynulý víkend sa v Košiciach uskutočnil 99. ročník Medzinárodného maratónu mieru, ktorý je najstarším v Európe. Svoj post víťaza s časom 2:07:16 h obhájil kenský vytrvalec Reuben Kerio. V metropole východného Slovenska tak Keňan triumfoval už po tretí raz. Zo Slovákov sa najlepším bežcom stal Marián Zimmermann s čašom 2:28:19 h.

Wau, to je rozdiel! Ženy sa najprv nalíčili samy, a potom sa zverili do rúk vizážistky

0 icon

Vlastnosťou každej ženy je túžba a snaha byť krásna. Ak máte malú dcéru, určite sa vám už stalo, že ste ju prichytili pri používaní vášho rúžu či špirály. Na zahodenie nie je ani lícenka či ceruzka na obočie. Ku kráse, ktorú je vidieť aj navonok, nám teda pomáha líčenie. Make-up…

Peterson porozprával o ženských sexuálnych fantáziách. Akú úlohu v nich zohráva rozprávka Kráska a zviera?

0 icon

Uznávaný klinický psychológ, autor kníh 12 pravidiel pre život a Za hranicou poriadku - Jordan Peterson - v jednej zo svojich prednášok porozprával o ženskej sexuálnej fantázii. Jeho vyjadrenia však nie sú založené na rozhovoroch so ženami. Možno vás to prekvapí, ale na ženské sexuálne fantázie sa podľa jeho slov zamerali inžinieri z Googlu.…

Násilie "Pána Smitha" v realite? Angelina Jolie prezradila, čo sa dialo na palube lietadla

0 icon

Americká herečka Angelina Jolie podala žalobu na bývalého manžela Brada Pitta a obvinila ho z domáceho násilia, informuje portál People. Podľa žaloby Pitt počas konfliktu v súkromnom lietadle v roku 2016 chytil jedno z ich detí pod krk a ďalšie mal udrieť päsťou do tváre.

Armádny Magazín

Šéf Wagnerovcov: Patríme do strany "Vojna až do konca za každú cenu, aby sme neurobili hanbu Veľkému Rusku"

0 icon

Rusko, 7.október 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.V kupjanskom smere sa Kyjev so silami až troch práporových taktických skupín neúspešne pokúsil obnoviť ofenzívu na Peršotravnevoje, Kislovku a Berestov

Celému svetu odľahlo a Kyjev sa ospravedlňuje - Zelenský nemyslel jadrový útok na Rusko ale sankcie

0 icon

Ukrajina, 7.október 2022 (AM) – Zelenského vyjadrenia pre Austrálsky Lowey Institute o potrebe, aby NATO zahájilo preventívny úder proti Rusku, vyvolali ostrú reakciu logicky na ruskej strane, ale mimoriadne negatívne hodnotenia Zelenského výrokov sa prejavili aj v zahraničí. V tureckých médiách sa objavili materiály, ktoré hovoria, že slová u

Tréning baklanky priamo z ruského väzenia

0 icon

Rusko, 7.október 2022 (AM) – Na našom portáli som už písal o baklanke - systéme bitky ruských chuligánov, ktorý je vo svojej podstate veľmi jednoduchý a pre niekoho nesmierne surový a nečestný. Každý ruský vor, chuligán, ban

Hlavné tajomstvo nacistickej svastiky

0 icon

Nemecko, 7.október 2022 (AM) – Ani jedna ideológia, ani jedna politická strana, ani jedna armáda, ani jeden štát... sa nikdy nezaobídu bez symbolov. Zástavy, erby, pečate, štandardy, rukávnikové pásiky, dokumenty – toto všetko a mnohé ďalšie ľudia potrebujú, aby mali pocit príslušnosti k nejakému systému. Svojho času veľkú pozornosť venovalo názornej propagan

Ako môže Rusko reagovať na ukrajinské obrnené „džihád-mobily“

0 icon

Rusko, 7.október 2022 (AM) – Špeciálna operácia na Ukrajine odhalila ďalšiu nuansu moderných vojen – aktívne využitie ľahkých obrnených vozidiel v bojových operáciách. Je rýchle a manévrovateľné, dlhé vzdialenosti prekonáva rýchlejšie ako tanky, okrem automatických kanónov a guľometov môže byť vybavené protitankovými a protilietadlovými strelami. Prečo i

FOTO DŇA

Na snímke členovia družstva \"Jove de Tarragona\" reagujú po páde svojej veže počas 28. ročníka súťaže v stavaní ľudských veží v španielskom meste Tarragona

Autor: TASR/AP-Joan Mateu Parra

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali