“Nenávidený” Štefan Kuffa: Postoj niektorých kresťanských politikov a ikon prolife hnutia je odporný už aj synom tohto sveta

Bratislava 6. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Prinášame vám rozhovor so Štefanom Kuffom, bývalým poslancom NR SR za stranu OĽaNO, na ktorého sa pred rokmi spustil hon médií a kaviarenských kresťanov za jeho návrh zákona, ktorým chcel chrániť slovenské nenarodené deti 

Na snímke bývalý poslanec Štefan Kuffa

 

Kuffa bol poslancom v rokoch 2012 až 2016. V pléne sa zviditeľnil svojim konzervatívnymi postojmi a keď otvorene hovoril o LGBTI a gay pridoch ako o úchylke. Za výrok “Nechať chorých ľudí behať po uliciach a nechať ich bez pomoci je veľmi vážna chyba” – si vyslúžil nomináciu na cenu Homofób roka.

Médiá však naňho spustili najväčší lynč, keď spolu s Jozefom Mikloškom a Mariánom Kvasničkom navrhovali zákaz akéhokoľvek úmyselného potratu, zákaz eutanázie a asistovanej samovraždy, zákaz umelého oplodnenia (nakoľko aj pri ňom dochádza k zabíjaniu ľudských embryí), asistovanej reprodukcie, ale aj registrovaných partnerstiev.

Čo je smutné, kritiky sa im dostalo aj zo strany bratislavskej kresťanskej kaviarne, ktorá napriek tomu, že má v rukách všetky tromfy a perfektné argumenty k tomu, prečo je potrebné chrániť život od počatia, nemá už vôľu a pridala sa na stranu liberálnych médií, ktoré zákon ani úmysel poslancov nepochopili a šírili medzi ľuďmi, že “Kuffa ide zatvárať ženy pre potrat”. Podobne tomu bolo aj pri predkladaní zákona na ochranu nenarodených Kotlebovou stranou ĽSNS – kedy už ani nemali čo vytknúť tomuto zákonu, ale sa im jednoducho nepáčil predkladateľ…

Momentálne Štefan Kuffa zvažuje vstup do novej kresťanskej strany KDŽP (Kresťanská demokracia – život a prosperita)

 

Hlavné správy: V minulosti ste sa stali najznámejším predkladateľom zákona, ktorý verejnosť spoznala ako “zákona na zatváranie žien”. Ako to spätne hodnotíte?

Kuffa: Ten zákon nebol o zatváraní žien, ale o ochrane života. O ochrane nevinných detí, ktoré dnes nemajú ani svojho ochrancu,  ani svojho obhajcu, ale iba katov v rôznej podobe. Obhajovať nenarodené deti nie je ani moderné ani populárne, no podľa mňa nevyhnutné,  a pevne stáť na ich obrane. Druhá vec je, že liberálne médiá to ľuďom predstavili, ako zákon o zatváraní žien a nenašli sa politici, ktorí by tento zákon obhajovali okrem nás troch predkladateľov.

 

Hlavné správy: Parlament ide opäť hlasovať o podobných zákonoch. Nízka podpora pre Váš zákon v parlamente bol však silným signálom…

Ja už pred samotným hlasovaním pri pohľade do pléna NR SR som si uvedomil, že situácia je vážna, lebo som videl, že tam chýbali tam ľudia o ktorých som si myslel, že tam budú. Neboli. Strach  byť konfrontovaní s touto témou, bol väčší ako odvaha. Ján Fígeľ a jeho ďalších šesť členov z klubu KDH sa na hlasovaní, ani len nezúčastnili, videl som ako Hlina pred hlasovaním odišiel z rokovacej  sály, Matovič, ktorý síce v parlamente bol, avšak do rokovacej sály pri hlasovaní o zákone pre istotu ani neprišiel. Našťastie boli aj takí, ktorí ostali, ba dokonca hlasovali odvážne za návrh zákona, hoci som to práve od nich ani nečakal. Všetkým tým vyjadrujem aj dnes úprimné slová vďaky.

 

Hlavné správy: Je však faktom, že tresty voči ženám boli súčasťou zákona.

Kuffa: Tresty za porušenie zákonov rieši primárne trestný zákon. Ak počatý život aj z pohľadu zákona má mať rovnakú hodnotu ako Ten môj a Váš, tak potom siahnutie na neho má rovnaké následky, ako keď siahne niekto na môj a Váš život. Cieľom nie je ženy zatvárať, ale ochraňovať život. Pri predloženom zákone v parlamente bolo na poslancoch aplikovať zmeny v trestnom zákone tak, aby riešili túto situáciu. Je absurdné, že dnes sa riadime v tejto oblasti zákonom z komunizmu, ktorý trestá nevinných smrťou, a to len za to, že sú v danom čase na zlom mieste a tým je telo matky.

 

Hlavné správy: Čo hovoríte na výčitku, že tejto téme sa zhosťujú v politike skôr muži a nie ženy?

Kuffa: Myslím si, že pohlavie človeka nemá vplyv na právo obhajovať život, akoby o tejto téme mali bytostne rozhodovať iba ženy. Dieťa ide na svet, pretože má matku aj otca. Na druhej  strane je veľa žien v politike, od ktorých sa očakáva, že budú v tejto agende aktívne, ale nie sú. Keď som predkladal návrh na ochranu života oslovil som každého poslanca a poslankyňu, u ktorých som mal nádej, že to podporia a podpíšu. Priestor mali rovnako aj ženy. Nevyužili ho. Nepridali sa. Ak zmyslom Vašej poznámky má byť to, že len žena, ktorá bola na potrate rozumie tomu, čo je potrat, tak to by znamenalo, že o korupcii má právo rozprávať len ten, kto bral, alebo dával úplatky.

 

Hlavné správy: Pri Kotlebovom návrhu sa ozvali hlasy, ktoré tvrdili, že kresťan nemá povinnosť za ten zákon hlasovať, ak predkladateľ nemá dobrý úmysel. Čo si o tom myslíte?

Kuffa: Túto pozíciu považujem za morálne neobhájiteľnú. Navyše mylnú a zavádzajúcu.  Skutočný úmysel pozná len Boh a osoba, ktorá ho má. Predstavte si, že idú hasiči zachraňovať horiaceho človeka v aute a jeden zo záchranárov povie, že on nebude pomáhať, pretože si myslí, že veliteľ má pri tom zlý úmysel a chce byť ráno v správach prezentovaný ako hrdina.

 

Hlavné správy: Predseda KDH Hlina svoj odmietavý postoj k tomuto zákonu definoval, že nemá šancu prejsť a treba ísť len do vyhratých bojov…

Kuffa: Boj, ktorý sa nikdy neuskutoční, nemôžete s istou povedať, ako dopadne. Vopred vyhraté boje v tejto agende neexistujú rovnako, ako Prvá a Druhá svetová vojna sa nerozhodla jednou bitkou. Hlinov odkaz smeruje k tomu, aby sme de facto priznali kapituláciu a venovali sa inej agende. Ja ďakujem vždy každému, kto sa aspoň pokúsi a zvedie túto bitku, ktorá je pre svet odkazom, že ešte sme nekapitulovali úplne.  Bohu sú milé  naše, hoci aj nevydarené  pokusy, avšak ľudsky chceli by sme mať výsledky a podľa možností tie najlepšie, ale náš život sprevádzajú aj prehry, a aj tak to nie je dôvod, aby sme sa vzdávali.  Cesta síce je dôležitá ktorou idete, aj ceľ ku ktorému smerujete, ale nie všetci ho dosiahneme a už vôbec nie s rovnakým výsledkom.

 

Hlavné správy: Po 29 rokoch vzniká otázka či sa táto agenda reálne dá na Slovensku posunúť, alebo treba v politike na ňu rezignovať. Aký je Váš názor?

Kuffa: Určite nerezignovať. To by bolo to najhoršie, čo by sa mohlo stať. Táto téma patrí každému, kto sa jej nebojí chopiť. Dá sa dosiahnuť zrušenie interrupčného zákona. Keď sa to podarilo čiastočne Poliakom, prečo by sa to nemohlo podariť presadiť aj u nás.  Ochrane života sa venujem približne 36 rokov, a začalo to  skôr ako padla železná opona  a totalita. Nemohlo to byť verejné, ale osveta tajnej misie za ochranu života fungovala aj v čase totality. Nevzdávali sme sa vtedy, nevzdáme sa ani dnes.

 

Hlavné správy: Kto sú spojenci v politike v tejto agende?

Mňa veľmi zarmútil postoj mnohých ľudí, na ktorých som sa spoliehal, že sa pridajú. Nepridali sa. Strach bol väčší ako spravodlivosť. Dokonca boli takí, ktorí boli protia prišli ma prehovárať, aby som zákon stiahol a patria medzi ikony prolife hnutia. To, že na Slovensku aj po páde totality takmer po 30 rokoch stále zabíjajú deti, je aj kvôli nevýrazným  kresťanom v politike.

 

Hlavné správy: Prečo?

Lebo v otázkach života nemajú jasno, a zjavne nemajú správne  nastavenú hierarchiu hodnôt a priorít vo vlastnom živote. Pretože síce náš parlament pozostáva zo 70% a viac ľudí, čo sa hlásia ku kresťanstvu, avšak  strach a opatrnosť na nepravom mieste sú väčšie ako spravodlivosť a ochrana nevinných. Našou prioritou nemôžu ostať iba pochody za život, kde v prvých radoch sú síce politici vidieť politici, pretože je to lacné PR pred davom ľudí, sú to však neraz tí istí politici, ktorí sa pod návrh na ochranu života nepodpíšu, a na samotné hlasovanie ani neprídu a na verejnosti vyhlasujú, že sú proti. To je falošný postoj, ktorý je odporný aj synom tohto sveta.

Toto je skutočnosť, s ktorou mám, žiaľ, praktickú skúsenosť. Myslím si, že správanie týchto ľudí v politike začína byť problémom aj pre Cirkev samotnú, ktorá má autoritu a aj povinnosť konať.

 

Hlavné správy: Vás tento zákon však z politiky vytlačil. Ak sa pozriete na svoj politický osud odporúčate to iným?

Kuffa: Nešiel som robiť politickú kariéru. To nebol môj cieľ. Šiel som do politiky hlavne kvôli ochrane nenarodených detí, a stáť na strane bezbranných aj keď ma to niečo bude stáť, avšak nechcel som ostať len pri slovách, keď som sa v tej politike už priamo ocitol, a to aj za cenu že z nej vyletím. Stalo sa, ale neľutujem, lebo znova by som bránil práva nenarodených detí a nevinných. Nie som najlepší a najzručnejší, ale tí ktorí sú lepší, mlčia.  Ako by som raz stál pred tvárou Boha? Možno sa mi bude rátať aspoň nevydarený pokus poslanca, ktorý sa pokúsil  o záchranu nenarodených detí…

 

Hlavné správy: Bez mediálnej pomoci, ako politik idete s touto agendou na odstrel. To treba povedať otvorene. Následne politické strany Vás vytlačili a bál sa Vás ktokoľvek dať na kandidátku. Ako to spätne hodnotíte, zopakovali by ste to?

Kuffa: Určite áno. Určite áno, lebo ide o nenarodené nevinné deti. Aj ma za to odstrelili, ako hovoríte.  To nie je, že Kuffa niečo presadzuje. Toto je povinnosťou každého pokrsteného človeka.

 

Hlavné správy: Dnes sú v parlamente dva návrhy zákona na ochranu života. Ktorý preferujete?

Kuffa: Medzi zákonmi nie je žiaden rozdiel, a preto podporujem oba rovnako. Sú menej odvážne, ako bol môj, ale, keď nič nie je v parlamente lepšie, tak treba zahlasovať za to, čo tam aktuálne je, pretože predsa len obidva navrhované zákony zmierňujú negatívny dopad na nenarodené deti. Ako kresťan by som nevedel predložiť zákon, ktorý, ako (za vojny) za nacizmu dovoľuje vraždiť ľudí s handicapom, ale ak to predkladatelia dokázali, je to ich postoj a hlas svedomia (svedomie). Predpokladám, že ak už tento morálny kompromis urobili, tak ho urobili, preto, lebo majú predrokované, že takáto forma zákona prejde. Ak nie, je to silný signál do verejnosti, že za životom nestojíme úplne, ale selektívne, a to  podľa výkonu, perspektívy a cinickej vypočítavosti.

 

Hlavné správy: Vidíte logiku v tom, že Vašečka prišiel s identickým zákonom?

Kuffa: Videl by som ju v prípade, ak má predjednané, že taký zákon prejde, ak bude on jeho predkladateľom. Ak nie, tak nechtiac poslúžil tým, ktorí chceli dať medzi politikov presadzujúcich ochranu života klin.

 

Hlavné správy: Čo dnes robíte?

Kuffa:Vediem v Ľubici hospic pre nevyliečiteľne chorých pacientov, o ktorých sa v nemocniciach už veľmi nevedia postarať, kde smrť je neodvratná, ale predsa len potrebujú našu pomoc. Bojujeme so smrťou, kde väčšinou v tom zápase prehrávame, a predsa to má zmysel a navyše mňa osobne to navyše napĺňa pokojom, lebo aj človek na konci svojho života si zaslúži primeraný pokoj a plnohodnotnú dôstojnosť, ku ktorej sme všetci povolaní.  Staráme sa,aby ľudia zomierali dôstojne, so zmiernenými bolesťami a osobitne dbáme o to, aby zomreli zmierení s Bohom, svojimi príbuznými, priateľmi a podľa možností aj s tými, s ktorými zažili aj veľké nezhody či hnev, aby po smrti, dokázali prijať otvorenú náruč svojho Stvoriteľa.

 

Hlavné správy: Dá sa byť šťastný, ak ste denne konfrontovaní so smrťou?

Kuffa: Budete sa čudovať, ale áno. Človek je spokojný a navyše pri všetkých tých starostiach a povinnostiach aj šťastný. Zdanlivá prehra so smrťou, napĺňa Vás úžasom, (a to neraz až dych vyrážajúcim)  úžasom,  ako mnohí dokážu prijať nezmeniteľné skutočnosti, ako dokážu byť veľkorysí, ako dokážu mnohí byť nad vecou, a sú aj takí, ktorí naopak vás dokážu povzbudiť, aj keď sami potrebujú povzbudenie a potešenie, vedia dať dobrú radu, vedia byť nezištní a veľkorysý, dokážu sa podeliť o životnú múdrosť a skúsenosť, alebo dokonca zveriť vám pred smrťou tajomstvo…   Po ľudskej stránke je to miesto bolesti, ale zároveň aj miestom nádeje a predovšetkým veľkou školou života a nádeje na stretnutie vo večnosti, kam všetci smerujeme.

 

Hlavné správy: Sledujete politiku?

Kuffa: V nevyhnutnej miere, myslím si, že som zorientovaný.

 

Hlavné správy: Ako ju dnes vnímate?

Kuffa:Sme vo fáze generačnej výmeny politikov. Prichádza nová generácia politikov. Väčší dôraz sa kladie v slovníku na slušnosť a neprirodzenú naškrobenú uhladenosť, ktorá je však neraz skôr iba povrchná a marketingová.  Noví politici musia nájsť témy tejto doby. Pred tridsiatimi rokmi sa všetko konalo impulzívne a zvonku. Pád komunizmu, integrácia do euro štruktúr, vznik štátu, privatizácia. Veľa tém, ktoré determinovalo smerovanie aj našej krajiny. Dnes politici musia sami rozhodnúť, čo je a, čo nie je pre nich téma a v tejto spleti aj správne definovať čo je dôležité a nevyhnutné, a pritom vedieť určiť aj priority a rozoznať správny smer.

 

Hlavné správy: Ste z kresťanského prostredia. Ako vnímate kresťanskú demokraciu dnes?

Kuffa:Mňa zákon na ochranu počatého života vyhnal z politiky a pre KDH a OĽaNO som sa stal kvôli tejto aktivite neprijateľný, „toxický.“ Dnes len sledujem, že odchádzajú z jednej aj druhej strany ľudia, ktorí sa sťažujú, že pod fasádou sa tieto strany menia na neškodné v zásadnej hodnotovej kresťanskej agende a nakoniec, aj na verejnosti sledujeme, že pred voľbami odkazujú liberálom, že nechcú nič v tejto agende presadzovať a nazývajú to status quo, čo je veľmi nesprávne.

 

Hlavné správy: Nedávno zarezonovalo, že vznikajúca KDŽP Vám verejne ponúkla vstúpiť do strany. Už ste odpovedali?

Kuffa: Ten list má prekvapil, pretože moje meno je v liberálnych médiách znevážené, lžou a iba negatívnou kampaňou. Nezastali sa ma pri zákone o ochrane života ani najbližší kolegovia z kresťanského prostredia. Ak dnes dostanem úctivý list od kresťanskej strany, reprezentovanej mladými ľuďmi, tak má to mimoriadne prekvapilo, že vzniká tu niekto, kto sa  nehlási na mainstream a je schopný zahľadieť sa do hĺbky a vidieť podstatu problémov dnešnej doby. Problémy tak vypuklé, a predsa mnohým neviditeľné. Prebieha tu veľmi tvrdý a nekompromisný zápas hodnôt, kde nestačia  iba oči, aby človek  dokázal vidieť.

Za 28 rokov Slovensko v zásadnej agende ochrany života nedosiahlo žiadne významnejšie úspechy. Zákon z čias komunizmu ani len nebol prepísaný do inej podoby. Je táto téma politicky na začiatku alebo na konci.

Táto agenda čaká na bojovníkov a nositeľov. Musí to byť niekto, kto zavrhne vidinu kariéry a zoberie to ako obetu na oltár vlasti a Bohu. Vtedy ako Dávid voči Goliášovi musí vykročiť do politického boja. Je to dnes zavrhnutý kameň, čo “veľkí” stavitelia zavrhli, ale na ktorom príliš dlho marketingovo sa priživovali. Kde nie je život, nebude ani prosperita a ak si niekto bude myslieť, že viem na tejto ceste pomôcť, kto som ja, aby som povedal nie. Toto nie by nemal povedať nikto. Je dôvod, pre ktorý Boh chcel, aby sme sa narodili do tejto doby a nie napríklad do čias II. svetovej vojny. Naša generácia musí zabojovať teraz. V tom nech Boh každému pomáha a dodá odvahu.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

EÚ varovala Rusko pred ďalšími sankciami, ak bude ohrozovať Ukrajinu

0 icon

Brusel 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mindaugas Kulbis)   Na Rusko budú uvalené ďalšie a prísnejšie sankcie Európskej únie, ak bude vojensky ohrozovať Ukrajinu. V utorok to vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorú citovala tlačová agentúra AFP "Európska únia bude primerane reagovať na akúkoľvek agresiu vrátane porušovania medzinárodného práva…

Začalo sa rokovanie Putina s Bidenom formou videohovoru

0 icon

Moskva/Washington 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Začalo sa rokovanie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho amerického náprotivku Joea Bidena, ktoré sa koná formou videohovoru. Očakáva sa, že lídri budú diskutovať o situácii týkajúcej sa Ukrajiny a NATO, informovala agentúra TASS Podľa ruských médií bude utorkovým rokovaniam zrejme dominovať téma…

Ján Šikuta: Potrebná je personálna stabilizácia Najvyššieho súdu SR

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Avizované znižovanie počtu sudcov Najvyššieho súdu (NS) SR je nešťastné. Dôležitá je personálna stabilizácia NS. Uviedol to predseda NS Ján Šikuta v utorok na stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Informovala o tom hovorkyňa NS Alexandra Važanová Na prijatí u hlavy…

Vyšetrenie protilátok nie je indikátorom pre rozhodovanie sa, či sa nechať zaočkovať

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky )   Vyšetrenie protilátok nie je indikátorom pre rozhodovanie sa, či sa proti ochoreniu COVID-19 zaočkovať alebo si nechať podať tretiu dávku. Upozornil na prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie, profesor Miloš Jeseňák „V súčasnosti je známe, že 10 až…

Kvalitný spánok je telom i dušou nášho zdravia: Podporte ho prírodným CBD

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Spánok je našou biologickou potrebou a nemožno ho ničím nahradiť. Pre ľudský život je nevyhnutný najmä preto, že pomáha načerpať energiu, znižuje riziko obezity, či srdcovo-cievnych ochorení a jeho nedostatok, či deprivácia môže mať na ľudský organizmus, telo a myseľ veľmi negatívny dopad.Ak ste…

Odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť, žiadajú riešenie situácie v školstve

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku vyhlásila v utorok štrajkovú pohotovosť a vyzýva vládu SR, aby začala bezodkladne riešiť nepriaznivú situáciu v oblasti školstva. A to predovšetkým zvýšením finančných zdrojov na zlepšenie finančného ohodnotenia všetkých zamestnancov školstva…

Kostoly a obchody sa otvoria pre očkovaných a “prekonaných”, žiaci zostanú doma. Matovič dal dôchodcom „neodolateľnú ponuku“ a uzatvoril o nich stávku

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/SITA/Teraz.sk/TASR/Foto: Screenshot Facebook/TASR TV, TASR-Jaroslav Novák, Pavel Neubauer, Jakub Kotian)   Koalícia dospela k dohode ohľadne pandemických opatrení ako aj podpory očkovania seniorov nad 60 rokov. Na spoločnej tlačovej konferencii koaličných partnerov o tom informoval premiér Eduard Heger 300 eur pre dôchodcov Miesto očkovacích poukazov v…

Trnka má problém. Cez známeho nakúpil teplomery pre KSK za dvojnásobnú sumu a snažil sa to ututlať. Poslanci OĽaNO podali podnet na NKÚ

0 icon

Košice 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Poslanci NR SR za hnutie OĽANO z Košického kraja Erik Ňarjaš, Mária Šofranko, Milan Potocký, Jarmila Vaňová, Peter Liba a Vojtech Tóth podali podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) pre podozrenie z predraženého verejného obstarávania v Košickom samosprávnom kraji (KSK). Zároveň…

SIS: Pre bilaterálnu spoluprácu boli vlani kľúčoví partneri zo štátov EÚ a NATO

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-SIS)   Partneri z členských štátov EÚ a NATO boli vlani kľúčovými subjektmi bilaterálnej spolupráce Slovenskej informačnej služby (SIS) so spravodajskými službami iných štátov. Dôležitým pilierom medzinárodnej bilaterálnej spravodajskej spolupráce bola výmena analytických informácií. Vyplýva to zo správy o činnosti SIS za rok 2020 Spoluprácu s…

Kauza Jeleň sa novou „Gorilou“ nestala. Gašpar bol prepustený, Smer-SD sa nepodarilo oslabiť a prokurátor vyšetrovateľovi NAKA zrušil uznesenie pre pochybenia

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák, Jaroslav Novák, Facebook-Dominika Sebinková)   V uplynulých týždňoch médiá značne podrobne rozoberali uniknuté nahrávky, na ktorých boli zachytení predstavitelia Smeru a advokáti pri rozhovoroch na poľovníckej chate neďaleko Levíc. Kým liberálne médiá zaujímal skôr obsah nahrávok, Smer-SD opätovne poukazoval na to, že nahrávky vznikli…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

Dalimír Solčanský

Dnešný rozhovor Biden – Putin, sľub spred 30 rokov, rozširovanie NATO na východ a čím to môže celé skončiť

0icon

Dnes sa uskutoční očakávaný videohovor Biden - Putin medzi prezidentami USA a Ruska. Preberať by sa mali témy zníženia napätia okolo Ukrajiny, rozširovania NATO na východ a rokovanie o  možnej dohode o vzájomných bezpečnostných garanciách. Ako sa to celé začalo? Po vý

Pavel Jacz

„Usilovný“ Droba nám vybavil chaos hromadnej dopravy v Bratislavskej župe! Bravóóó!

0icon

To, čo nám predviedol na minulotýždňovej tlačovej besede predseda BSK Droba, môžem charakterizovať ako kovbojskú komédiu súčasnosti. Droba je samozrejme „anjel anjelský“, ktorý asi plnil len politickú objednávku na výmenu dopravcu a dnes sa kúpe sám v bahne. Podľa jeho slov je všetko iné na vine, len nie to, že…

Peter Lipták

Nová nádej kovid pacientov v rukách všeobecných lekárov

0icon

Od začiatku novembra máme my, všeobecní praktickí lekári, k dispozícii nový druh veľmi účinnej včasnej ambulantnej liečby a to podávanie monoklonálnych protilátok kasirivimab/imdevimab (MAB K/I), ktorá má viac ako 90% účinnosť, t.j. lepšiu ako má ivermektín (cca 80% účinnosť). Preto indikácia tejto liečby je vyhradenápre rizikových pacientov

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rozsvietila vianočný stromček na nádvorí Prezidentského paláca

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

EÚ varovala Rusko pred ďalšími sankciami, ak bude ohrozovať Ukrajinu

0 icon

Brusel 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mindaugas Kulbis)   Na Rusko budú uvalené ďalšie a prísnejšie sankcie Európskej únie, ak bude vojensky ohrozovať Ukrajinu. V utorok to vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorú citovala tlačová agentúra AFP "Európska únia bude primerane reagovať na akúkoľvek agresiu vrátane porušovania medzinárodného práva…

Začalo sa rokovanie Putina s Bidenom formou videohovoru

0 icon

Moskva/Washington 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Začalo sa rokovanie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho amerického náprotivku Joea Bidena, ktoré sa koná formou videohovoru. Očakáva sa, že lídri budú diskutovať o situácii týkajúcej sa Ukrajiny a NATO, informovala agentúra TASS Podľa ruských médií bude utorkovým rokovaniam zrejme dominovať téma…

Ján Šikuta: Potrebná je personálna stabilizácia Najvyššieho súdu SR

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Avizované znižovanie počtu sudcov Najvyššieho súdu (NS) SR je nešťastné. Dôležitá je personálna stabilizácia NS. Uviedol to predseda NS Ján Šikuta v utorok na stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Informovala o tom hovorkyňa NS Alexandra Važanová Na prijatí u hlavy…

Vyšetrenie protilátok nie je indikátorom pre rozhodovanie sa, či sa nechať zaočkovať

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky )   Vyšetrenie protilátok nie je indikátorom pre rozhodovanie sa, či sa proti ochoreniu COVID-19 zaočkovať alebo si nechať podať tretiu dávku. Upozornil na prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie, profesor Miloš Jeseňák „V súčasnosti je známe, že 10 až…

Kvalitný spánok je telom i dušou nášho zdravia: Podporte ho prírodným CBD

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Spánok je našou biologickou potrebou a nemožno ho ničím nahradiť. Pre ľudský život je nevyhnutný najmä preto, že pomáha načerpať energiu, znižuje riziko obezity, či srdcovo-cievnych ochorení a jeho nedostatok, či deprivácia môže mať na ľudský organizmus, telo a myseľ veľmi negatívny dopad.Ak ste…

Odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť, žiadajú riešenie situácie v školstve

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku vyhlásila v utorok štrajkovú pohotovosť a vyzýva vládu SR, aby začala bezodkladne riešiť nepriaznivú situáciu v oblasti školstva. A to predovšetkým zvýšením finančných zdrojov na zlepšenie finančného ohodnotenia všetkých zamestnancov školstva…

Kostoly a obchody sa otvoria pre očkovaných a “prekonaných”, žiaci zostanú doma. Matovič dal dôchodcom „neodolateľnú ponuku“ a uzatvoril o nich stávku

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/SITA/Teraz.sk/TASR/Foto: Screenshot Facebook/TASR TV, TASR-Jaroslav Novák, Pavel Neubauer, Jakub Kotian)   Koalícia dospela k dohode ohľadne pandemických opatrení ako aj podpory očkovania seniorov nad 60 rokov. Na spoločnej tlačovej konferencii koaličných partnerov o tom informoval premiér Eduard Heger 300 eur pre dôchodcov Miesto očkovacích poukazov v…

Trnka má problém. Cez známeho nakúpil teplomery pre KSK za dvojnásobnú sumu a snažil sa to ututlať. Poslanci OĽaNO podali podnet na NKÚ

0 icon

Košice 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Poslanci NR SR za hnutie OĽANO z Košického kraja Erik Ňarjaš, Mária Šofranko, Milan Potocký, Jarmila Vaňová, Peter Liba a Vojtech Tóth podali podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) pre podozrenie z predraženého verejného obstarávania v Košickom samosprávnom kraji (KSK). Zároveň…

SIS: Pre bilaterálnu spoluprácu boli vlani kľúčoví partneri zo štátov EÚ a NATO

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-SIS)   Partneri z členských štátov EÚ a NATO boli vlani kľúčovými subjektmi bilaterálnej spolupráce Slovenskej informačnej služby (SIS) so spravodajskými službami iných štátov. Dôležitým pilierom medzinárodnej bilaterálnej spravodajskej spolupráce bola výmena analytických informácií. Vyplýva to zo správy o činnosti SIS za rok 2020 Spoluprácu s…

Kauza Jeleň sa novou „Gorilou“ nestala. Gašpar bol prepustený, Smer-SD sa nepodarilo oslabiť a prokurátor vyšetrovateľovi NAKA zrušil uznesenie pre pochybenia

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák, Jaroslav Novák, Facebook-Dominika Sebinková)   V uplynulých týždňoch médiá značne podrobne rozoberali uniknuté nahrávky, na ktorých boli zachytení predstavitelia Smeru a advokáti pri rozhovoroch na poľovníckej chate neďaleko Levíc. Kým liberálne médiá zaujímal skôr obsah nahrávok, Smer-SD opätovne poukazoval na to, že nahrávky vznikli…

Podkasty

Drogy smiete, ale jazyk držte za zubami, odkazuje Kolíková

icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský) Žijeme v časoch revolúcií a reforiem. Zatiaľ čo vo vikipedii sa píše, že revolúcia je hlboká kvalitatívna zmena v spoločensko-politických vzťahoch, zvrat, obrat, prechod od starého politického usporiadania k novému, často násilnými prostriedkami, my vďaka ministrovi financií Matovičovi vieme, môže byť aj „daňovo-odvodová revolúcia“. A vďaka ministerke spravodlivosti Kolíkovej začíname chápať,...

Zlikviduje Matovič v mene svojej „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

Dalimír Solčanský

Dnešný rozhovor Biden – Putin, sľub spred 30 rokov, rozširovanie NATO na východ a čím to môže celé skončiť

0icon

Dnes sa uskutoční očakávaný videohovor Biden - Putin medzi prezidentami USA a Ruska. Preberať by sa mali témy zníženia napätia okolo Ukrajiny, rozširovania NATO na východ a rokovanie o  možnej dohode o vzájomných bezpečnostných garanciách. Ako sa to celé začalo? Po vý

Pavel Jacz

„Usilovný“ Droba nám vybavil chaos hromadnej dopravy v Bratislavskej župe! Bravóóó!

0icon

To, čo nám predviedol na minulotýždňovej tlačovej besede predseda BSK Droba, môžem charakterizovať ako kovbojskú komédiu súčasnosti. Droba je samozrejme „anjel anjelský“, ktorý asi plnil len politickú objednávku na výmenu dopravcu a dnes sa kúpe sám v bahne. Podľa jeho slov je všetko iné na vine, len nie to, že…

Peter Lipták

Nová nádej kovid pacientov v rukách všeobecných lekárov

0icon

Od začiatku novembra máme my, všeobecní praktickí lekári, k dispozícii nový druh veľmi účinnej včasnej ambulantnej liečby a to podávanie monoklonálnych protilátok kasirivimab/imdevimab (MAB K/I), ktorá má viac ako 90% účinnosť, t.j. lepšiu ako má ivermektín (cca 80% účinnosť). Preto indikácia tejto liečby je vyhradenápre rizikových pacientov

TopDesať

Rainbow bridge ako div sveta: 2. časť

0 icon

Počuli ste už o Rainbow bridge (Dúhovom moste) z ružového pieskovca, ktorý sa nachádza v južnom Utahu v Spojených štátoch? Ak nie, určite by ste mali začať prvou časťou nášho článku. A - samozrejme - pokračovať touto druhou, ktorá je zároveň nateraz poslednou o oblúku, ktorý americký prezident Theodore Roosevelt…

5 receptov na prípravu vareného vína inšpirované domovom aj zahraničím

0 icon

Vianočné trhy majú svoje čaro, svetelné ozdoby, množstvo ľudí, chutí, vôní. Ale ak sa chceš so svojimi priateľmi porozprávať o tom, ako rýchlo ubehol ďalší rok, nemáš šancu. Hlasitá hudba a ruch tomu bránia. Vo väčších mestách dokonca ani nemáš kde vypiť svoj punč či víno. Preto si radšej skús…

Santa Claus: Je len výmyslom obchodníkov? 2. časť

0 icon

V západnej Európe je Santa Claus všeobecne známy ako milá postavička, ktorá rozdáva na Vianoce darčeky. Skutočne existoval alebo sa jedná len o marketingový ťah obchodníkov? Pokračujeme druhou časťou článku o Santa Clausovi. Mýtus o rozdávaní darčekov vznikol z inej legendy: Je to príbeh o chudobnom otcovi, ktoré svoje tri dcéry nemohol vydať, lebo nemal pre ne…

Kde sa nachádza ruské cárske zlato? Pátral aj samotný Putin

0 icon

Rok 1917 bol v Rusku naozaj turbulentný. Revolúcia zasiahla celú krajinu. Chaos, ktorý nastal ,sa postaral o „stratu“ ruského cárskeho pokladu Romanovcov. Horúca stopa vedie k jazeru na Sibíri, kde sa do obrovskej hĺbky ponoril aj Vladimír Putin. Podarilo sa mu nájsť ruské cárske zlato? Cárska rodina nahromadila za celú dobu svojho…

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 2. časť

0 icon

Západné vetry vanú nad pariacimi sa dažďovými lesmi v povodí Konga a zbierajú vlahu. Pohorie Ruwenzori ich donúti stúpať vyššie a skondenzovať sa na dážď a kryštáliky ľadu. Výsledkom sú mraky, ktoré takmer ustavične zahaľujú vrcholky Ruwenzori. Ako správne tušíte, práve tento proces má za následok, že rastliny rastú do…

Armádny Magazín

Pád hegemóna alebo šesť dôvodov kolapsu dolárového systému

0 icon

USA, 7. decembra 2021 (AM) – Akciový trh klesá, šéf Federálneho rezervného systému Powell sa obáva vysokej inflácie, spája to s novou mutáciou vírusu covid, no zároveň hovorí o „silnej“ ekonomike USA.    Vyvstáva však otázka, ako to je v skutočnosti? Samo

Francúzsko získava doteraz najväčší kontrakt na dodávku stíhačiek Rafale pre zahraničného zákazníka

0 icon

Francúzsko, 7. decembra 2021 (AM) – Elyzejský palác oznámil, že so Spojenými arabskými emirátmi bola uzavretá dohoda o predaji 80 lietadiel Rafale. Dubaj je prvou zastávkou Emmanuela Macrona na jeho ceste po krajinách Perzského zálivu pred Katarom a Saudskou Ará

„Generál Mráz“ sa pokúšal bojovať za Hitlera

0 icon

Rusko, 7.december 2021 (AM) – V roku 1941 sa anomálne silné mrazy pri Moskve začali už 12. novembra. Populárna legenda hovorí, že práve mrazy zastavili hitlerovskú armádu a zachránili sovietske hlavné mesto. Lenže nemeckí generáli, ktorí všetko videli na vlastné oči, pomenúvajú iné dôvody svojej historickej porážky.  

Minister obrany Naď zahral na rusofóbnu strunu: Rusi napadnú koho chcú a kedy sa im to hodí

0 icon

Slovensko, 7.december 2021 (AM, Sputnik) – Minister obrany Jaroslav Naď informoval, že slovenskí vojaci dorazili s húfnicami Zuzana 2

Švédsky inštitút zničil mýtus NATO: Obviňovať Rusko z vojenských plánov je nesprávne

0 icon

Švédsko, 7. decembra 2021 (AM) –Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru zverejnil správu o predaji zbraní za posledných päť rokov. Jeho údaje spochybňujú slová NATO o vojensk

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rozsvietila vianočný stromček na nádvorí Prezidentského paláca

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali