ŠTADIÓNY: Štamberský: "Zväz rád pomôže, o údržbu sa má však starať majiteľ"

Bratislava 16. augusta (TASR) – Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) evidoval k 9. augustu na Slovensku 58 krytých a 21 nekrytých zimných štadiónov, o ktoré sa delí 86 klubov. Práve nízky počet hál a ich zlý stav označujú mnohí za jednu z hlavných bŕzd rozvoja hokeju v krajine, ktorá sa pýši titulom majstra sveta z roku 2002 a ďalšími tromi cennými kovmi z MS.

Zo 79 hál spĺňajú náročné medzinárodné kritériá iba bratislavská Slovnaft Aréna a košická Steel Aréna. SZĽH podporuje výstavbu nových moderných štadiónov a rekonštrukciu tých súčasných, ako však niekoľkokrát zdôraznili jeho funkcionári, zväz nie je tým subjektom, ktorý má stavať. "V uplynulých rokoch sme vypracovali viacero projektov týkajúcich sa výstavby nových hokejových hál. Oslovili sme politikov, ktorí nám sľúbili pomoc a podporu. Zatiaľ sa však v tomto smere veľa nepohlo," uviedol v rozhovore pre TASR športový riaditeľ Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Roman Štamberský. "Vedenie zväzu robí, čo môže. Iniciujeme rozhovory, chodíme na stretnutia s ministrami. Určili sme aj lokality, kde by mali byť postavené nové haly. Rozhoduje však ten, kto dáva peniaze," doplnil Štamberský, ktorý je v SZĽH okrem iného i členom Komisie pre komplexný rozvoj ľadového hokeja. Podľa neho je okrem financovania výstavby či rekonštrukcie štadiónov dôležitá aj otázka stavebnej pripravenosti daného projektu.

Pre rozvoj hokeja nie sú nutne potrebné len multifunkčné haly s veľkými tribúnami a predpísanými rozmermi klziska. "Sú dobré aj plochy s menšími rozmermi. Dôležité je, aby sa deti mali kde učiť korčuľovať. A najmä aby sa dostali na ľad v dobrom čase. Musí skončiť skoré vstávanie a vodenie detí na ľad o piatej hodine ráno," pokračoval Štamberský. V mestách, kde sa hrá extraliga či I. liga mužov, musí byť okrem hlavnej plochy aspoň jedna vedľajšia. "Tieto kluby totiž ťahajú so sebou ďalšie družstvá – juniorku, dorast, žiakov, prípravky. Ak k tomu pripočítame prenájom plôch pre verejnosť, aby z toho malo mesto nejaký komerčný úžitok, štadión je tak kompletne ‚vybukovaný‘. Haly využíva obrovské množstvo ľudí, každodenným opotrebovaním sa ‚zodierajú‘."

Výsledkom je schátralosť, v niektorých prípadoch až nebezpečnosť štadiónov. Ich majiteľmi sú v drvivej väčšine mestá, podľa Štamberského sú tak zodpovední aj za ich stav. "Zväz každý rok rozdeľuje peniaze – v minulosti aj investičné – na rôzne opravy, dostavby, údržbu. Nemyslím si však, že by zväz mal byť tým, kto dbá o údržbu štadiónov. Hala je niekoho majetkom a ten by sa mal starať minimálne o tie najzákladnejšie veci. Nehovorím teraz o kompletnej rekonštrukcii, ktorá je v mnohých prípadoch potrebná, ale o elementárnej čistote a poriadku. Veľmi ma mrzí, keď prídete do kabíny a tam nájdete pleseň či rozbité sociálne zariadenia. To nie je o peniazoch, ale o ľuďoch. My deti materiálne zabezpečujeme, poskytujeme im hokejky, výstroj, vypracujeme náborové programy, snažíme sa im vytvárať podmienky, no čo z toho, keď oni potom prídu do kabíny, kde to vyzerá ako vyzerá. Potom k nej samozrejme nemajú úctu."

V niektorých prípadoch sa dá hovoriť až o havarijnom stave štadiónov. V Trenčíne pre zastaranú chladiarenskú technológiu hrozil únik čpavku, na zvolenskom "zimáku" svojho času riešili problémy so statikou. "V takýchto situáciách s kolegami vybehneme na dané miesto a snažíme sa získať čo najviac informácií. Pomáhame nájsť riešenie, urýchliť proces. Je to však otázka majiteľa štadióna. Je to podobné ako s vozidlom – ak s ním zapríčiníte haváriu, ste za ňu zodpovední. Tiež ale máte okolo seba ľudí, ktorí vám v tom radi pomôžu."

Podľa Štamberského má nevyhovujúci stav hokejovej infraštruktúry negatívny dopad aj pri výchove mladých hráčov či správaní fanúšikov. "Prostredie vychováva. Je to krásne vidieť v nových halách. V Bratislave či Košiciach nikoho ani nenapadne, že by počmáral steny alebo niečo rozbíjal. Štadión Ondreja Nepelu je v našich podmienkach z hľadiska športového i spoločenského niečo neuveriteľné. Vďaka nemu sme mohli usporiadať majstrovstvá sveta, Slovan môže hrať KHL, pričom na zápasy chodia húfy fanúšikov z celého Slovenska. Stalo sa to, po čom celý športový svet túžil, teda že hokej sa stane rodinnou záležitosťou."

SZĽH pred každou sezónou preveruje stav ľadových plôch a štadiónov, na ktorých sa hrávajú hokejové súťaže. Majiteľ haly musí zakaždým dodať protokol spôsobilosti zimného štadióna. "Dáva nám tým určitú záruku. Zodpovedá za športovo-technické veci, za bezpečnosť chladiaceho systému, atď. Ak nesplní podmienky, zväz má právo neudeliť klubu licenciu," podotkol Štamberský. Okrem toho SZĽH už niekoľko rokov robí tzv. pasportizáciu zimných štadiónov. Na základe kontroly sa vyplní špeciálny formulár, v ktorom sú uvedené konkrétne body, ktoré musí klzisko a štadión spĺňať. Kontrola sa vykonáva v lete, pričom v komisii sú aj zástupcovia regionálnych zväzov. Daný dokument potom visí celú sezónu v kabíne rozhodcov. "Plánujeme celý tento kontrolný systém dať do elektronickej podoby. V rámci neho by sa vyfotografovali všetky priestory na každom štadióne – šatne pre hráčov i rozhodcov, ošetrovne, striedačky, trestné lavice, plexisklá. Chceme urobiť jednu veľkú databázu štadiónov. Ak budeme mať podrobný prehľad, budeme môcť aj tlačiť na niektoré veci," vysvetlil.

Kontroly v halách prebiehajú aj počas sezóny. "Športové oddelenie SZĽH vyhodnocuje každý zápis zo stretnutia I. ligy, v extralige niečo podobné robí riadiaci orgán Pro-Hokej. V zápise má rozhodca právo uviesť na žiadosť činovníka stretnutia (napr. manažéra hostí) každý nedostatok, napríklad že v kabíne hostí netiekla teplá voda, že bolo slabo vykúrené alebo že niečo prasklo. Ak sú v zápise uvedené takéto body, udelíme napomenutia alebo pokuty na základe pokutovníka." Prioritou je aj zdravotná vybavenosť štadióna, tvrdí Štamberský. Na každom hokejovom zápase musí byť lekár alebo človek, ktorý vie poskytnúť okamžitú zdravotnú pomoc. Všetky extraligové štadióny musia mať vo výbave defibrilátor. "Rozhodca kontroluje, či sú na štadióne nosidlá, krčné goliere, fixátor hlavy. Čo sa týka zaobchádzania s defibrilátorom, plánujeme naň vyškoliť aj trénerov. Na tréningoch totiž nemusia byť prítomní lekári, ale môže v nich nastať situácia, keď bude treba tento prístroj použiť."

Podľa pravidiel je na extraligových štadiónoch zavedený aj povinný kamerový systém. Ten využívajú priamo v zápase arbitri, neskôr i tréneri či komisie rozhodcov. Využíva sa aj na monitorovanie divákov, respektíve pre naplnenie zákona č. 479/2008 Z. z. o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí. "Momentálne prebieha novelizácia tohto zákona, ktorá princese ďalšie nové prvky. V súčasnosti je na každom štadióne umiestnených päť kamier, ktoré sledujú bránkovú čiaru, priestor okolo bránky v oboch tretinách, plus stredná, tzv. vodiaca kamera. Z hľadiska bezpečnosti získavame aj informácie o ľuďoch, ktorí do štadióna vchádzajú, to znamená pri vstupe je každý návštevník zosnímaný a automaticky priradený k danej vstupenke. Máme tak informácie o osobách v konkrétnom sektore na tribúne. Podľa novelizácie bude kamerový systém potrebovať aj poznať danú osobu, teda vstupenka bude vystavená na meno," vysvetlil Štamberský. Ten priznal, že sa v tomto hokej trochu "zviezol" s futbalom. "V minulosti sme zaznamenali nejaké negatívne javy na štadiónoch, tie sa ale väčšinou dejú vo finálových častiach play off. V tomto smere sa však porovnať futbal a hokej nedá. Hokejový štadión je oproti futbalovému menší, kompaktnejší, rodinnejší a ľudia sa tam ináč cítia a správajú. Pravda, znenazdajky sa môže stať, že futbaloví fanúšikovia sa presunú medzi hokejových a vzniká hrozba."

Čo sa týka organizácie reprezentačných akcií, podmienky spĺňajú v podstate všetky extraligové štadióny. "Pri výbere dejísk na medzinárodné podujatia je zohľadňovaná blízkosť letiska. Nejde ani tak o dopravu hráčov, ako o prepravu výstroja, ktorý je komplikovaný a za každý kilogram nadváhy sa platia obrovské ceny," upozornil Štamberský, ktorý v súvislosti s konaním reprezentačných zápasov a turnajov osobitne vyzdvihol Piešťany. "Už pätnásť rokov máme s nimi neskutočne dobrú spoluprácu. Treba si uvedomiť, že počas reprezentačnej akcie musia opustiť halu všetky družstvá, od žiakov až po áčko. Klub sa musí z tých kabín vysťahovať a nie všetky sú to ochotné urobiť. Piešťany sú v tomto smere maximálne ústretové. Veľmi dobré skúsenosti máme aj s Popradom, kde sa naposledy konala olympijská kvalifikácia hokejistiek či medzinárodný turnaj dvadsiatok U20 Sumer Hockey Challenge. Ideálne prostredie nachádzame v Bratislave, Košiciach, vhodné sú i štadióny v Trenčíne, Skalici, Trnave, kde bude pôsobiť reprezentačná osemnástka v I. hokejovej lige. V Spišskej Novej Vsi je dobrý štadión na organizovanie podujatí v juniorských kategóriách. Vhodné prostredie na prípravu našiel A-tím v Námestove pri Oravskej priehrade. Veľmi nás mrzí, aká situácia nastala v Levoči a Kežmarku, kde sa nedostavali štadióny kvôli kauze s deaflympiádou. Zimáky sú tam v katastrofálnom stave, fakticky sa tam zničila funkčná ľadová plocha."

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SHMÚ: Tohtoročná jar patrila k najchladnejším za posledných 40 rokov

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Tohtoročná jar patrila medzi najchladnejšie jari na území Slovenska za posledných 40 rokov. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedli klimatológovia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jozef Pecho a Pavel Faško. Išlo o vôbec najchladnejšiu jar od roku 2013, čo bolo spôsobené cirkulačnými podmienkami, ktoré v…

Slovensko má podľa OECD relatívne nízku mieru prežitia a rastu začínajúcich firiem

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Napriek vysokej miere zakladania nových firiem, je miera prežitia a rastu začínajúcich spoločností relatívne nízka, rovnako ako produktivita malých podnikov. Také sú závery Správy OECD o politike malých a stredných podnikov a podnikania v SR. Slovensko by preto podľa nej malo klásť dôraz…

Rusko odstúpi od Zmluvy o otvorenom nebi 18. decembra

0 icon

Moskva 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexei Druzhinin)   Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že Rusko oficiálne odstúpi od Zmluvy o otvorenom nebi 18. decembra tohto roku. Informovala o tom agentúra TASS s tým, že Moskva o tomto svojom zámere upovedomila ostatných signatárov zmluvy Ruský rezort diplomacie predtým uviedol, že…

Do konca júna bude musieť podať daňové priznanie ešte 280-tisíc daňovníkov

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Koniec júna je opäť termínom na podanie daňového priznania. Túto povinnosť si bude musieť splniť 280-tisíc daňovníkov, ktorým zostáva už len týždeň a pol. Už 30. júna im totiž uplynie trojmesačný odklad na podanie daňového priznania a zaplatenie dane z príjmu. Informovala o tom…

Palestínčania odvolali výmenu milióna dávok vakcín s Izraelom

0 icon

Jeruzalem 18. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)   Palestínska samospráva odvoláva dohodu s Izraelom o výmene milióna dávok vakcíny proti koronavírusu. Obe strany sa pôvodne dohodli, že Izrael poskytne Palestínčanom zhruba milión dávok vakcín od spoločnosti Pfizer, ktorým sa čoskoro skončí doba exspirácie, výmenou za podobný počet dávok, ktoré Palestínčania dostanú…

Vláda chce obmedziť dovoz zahraničného odpadu a na tepelné spracovanie využívať viac odpad zo Slovenska

0 icon

Košice 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Vláda chce obmedziť dovoz zahraničného odpadu a na tepelné spracovanie využívať viac odpad zo Slovenska. Po diskusii pri vodnej nádrži Ružín o tom dnes informovali predseda vlády Eduard Heger a minister životného prostredia Ján Budaj Ministerstvo životného prostredia v piatok poobede na Ružíne…

Macron si pripomenul slávny de Gaullov prejav a vyznamenal významných odbojárov

0 icon

Paríž 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michel Euler, Pool)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron si v piatok vojenským ceremoniálom v pevnosti Mount Valérien pripomenul 81. výročie prejavu generála Charla de Gaulla, ktorým sa začalo formovanie francúzskeho zahraničného odboja Ako informoval spravodajský portál France Info, slávnostný ceremoniál sa uskutočnil za účasti dvoch významných…

Predstavitelia WHO varujú pred nárastom infekcií a úmrtí v Afrike

0 icon

Ženeva 18. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Christopher Black/WHO via AP)   Poprední predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v piatok varovali pred rastúcim počtom prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí v Afrike. Ako ďalej upozornili, veľký počet krajín na kontinente musel pozastaviť očkovanie druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu, pretože nemalo dostatok zásob Generálny…

Diplomati: Krajiny EÚ sa dohodli na ekonomických sankciách voči Bielorusku

0 icon

Brusel/Viedeň 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-ONLINER.BY)   Krajiny EÚ sa v piatok dohodli na sprísnení ekonomických sankcií voči Bielorusku. Ide o reakciu na incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenia diplomatov a rakúskeho rezortu zahraničných vecí V otázke…

V septembrových parlamentných voľbách v Rusku sa bude hlasovať tri dni

0 icon

Moskva 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Hlasovanie v septembrových parlamentných voľbách v Rusku bude trvať tri dni - od 17. do 19. septembra. V piatok o tom informovala predsedníčka ruskej Ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová, ktorá vysvetlila, že rozhodnutie o rozložení volieb na tri dni bolo prijaté v snahe…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

Pavel Jacz

Minister zdravia Lengvarský chce kupčiť so zdravím. Za očkovanie chce ponúkať peniaze na ruku, alebo lotériu.

0icon

Zostal som ako prikovaný, keď sa minister zdravotníctva Lengvarský vyjadril, že chcú zvýšiť percentá zaočkovania Slovákov štátnym úplatkom - finančnou odmenou, alebo lotériou. Aj týmto spôsobom sa chceme opičiť po Američanoch (max 100 USD) a Srboch (25 €)? Lenže všeobecná vzdelanostná úroveň Slovákov je o mnoho percent vyššia, ako našich…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 4. časť

0 icon

Prinášame záverečný článok z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Nebudeme vás viac napínať, poďme rovno naspäť do deja. Vossa v továrni poznalo niekoľko zamestnancov a tí ho pustili dovnútra. Vyhľadal istých pracovníkov a zistil, že väčšina významných dokumentov je naložená na nákladné auto. Preto zašiel za zodpovedným americkým dôstojníkom a vysvetlil mu, že…

Záhada nacistických pokladov: Presťahovanie rezerv. 3. časť

0 icon

Správa, že Američania uchmatli nacistické rezervy ríšskej banky v Merkerse, nacistickými pohlavármi riadne otriasla. Prezident banky Walther Frank naliehavo požiadal Hitlera, aby dal zvyšné rezervy previezť z Berlína niekam inam. Ruské vojsko neustále postupovalo, a tak Nemci nemali na záchranu ostávajúcich prostriedkov čas nazvyš. Pokračujeme treťou časťou série článkov s podtitulom Záhada nacistických pokladov.…

Ak chceš byť šťastný, nechaj si svoj život pre seba

0 icon

Mať nablízku svojich priateľov a rodinu je dôležité, no tí skutoční a oddaní priatelia sú vzácni. Mnohí z nás však zabúdajú, že svet nie je úplne ideálnym miestom, a tak by sme si mali nechávať svoj osobný život pre seba. Každý z nás je obklopený negatívnymi vibráciami a nie každý,…

Prečo je také ťažké prestať si chytať tvár?

0 icon

Niekedy chceme ovládať naše gestá a pohyby, ale keďže mnohé z nich sú neúmyselné, napríklad pomocou rúk vyjadrujeme svoje pocity, môže to byť zložitejšie, ako by sa očakávalo. Zamysli sa napríklad nad tým, že sa dotýkaš svojej tváre, čo je jednou z najbežnejších reakcií ľudského tela. Mohlo by ťa prekvapiť, koľkokrát…

Umelec strávil 3000 hodín úpravou historických fotografií

0 icon

Každého zaujíma, aké by to bolo, žiť v rôznych historických obdobiach a prežiť na vlastnej koži historické udalosti.  Možno by sa ti páčila príležitosť spoznať niektorých známych ľudí minulosti, ktorí už bohužiaľ medzi nami nie sú, a tak si ich nemohol stretnúť osobne. Napríklad, nás by potešilo zoznámiť sa s osobnosťami,…

Vo svete IT

Dokážete si tipnúť, za aký čas by dokázala civilizácia ovládnuť Mliečnu dráhu? Nová štúdia ponúka prekvapujúcu odpoveď

0 icon

Vedecký výskum a využívanie počítačových simulácií môže vedcom pomôcť získať odpovede aj na otázky, ktoré by nás len tak nenapadli. V novom výskume sa pozreli na to, koľko času by trvalo o trochu vyspelejšej mimozemskej civilizácii ovládnuť Mliečnu dráhu, píše portál IFL Science. Odpoveď je prekvapivo – nie veľmi dlho.…

Planéta Vulkán: Neobjvená planéta, ktorá bola zabitá Einsteinom

0 icon

V roku 1846 sa matematik a astronóm, Urbain Le Verrier pokúsil nájsť planétu, ktorú dovtedy nik nevidel. O existencii záhadnej planéty sa dovtípil z dráhy planéty Urán, ktorá bola trošku iná, než predpovedala Newtonova teória gravitácie, píše portál IFL Science. Rozdiely medzi tým, čo predpovedala Newtonova teória a tým, čo…

Google začal uvoľňovať pre aplikáciu Správy funkciu, ktorá vám pomôže mať dôležité konverzácie po ruke

0 icon

Aplikácia Správy patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejších klientov na spravovanie SMS, či četov. V priebehu včerajšieho dňa vyplávali na povrch informácie, že Google začal s distribúciou funkcie End-to-end šifrovania. Najnovšie portál xda-developers.com poukazuje na to, že v rámci BETA programu, aplikácia Správy vo verzii 8.3.026 dostáva ďalšiu užitočnú funkciu. Určite…

Telekom rozširuje pokrytie 5G signálom! Už ste sa skúšali pripojiť do 5G siete? Tieto smartfóny sú kompatibilné!

0 icon

5G technológia pomaly, ale isto napreduje dopredu a to aj v našom regióne. Druhým dychom treba dodať, že výhody 5G siete môžu v súčasnosti využívať najmä obyvatelia nášho hlavného mesta, kde operátori postupne rozširujú pokrytie 5G siete. Začiatkom tohto mesiaca sme vám priniesli správy, že Telekom rozširuje pokrytie 5G signálom…

Fotoaparát umiestnený pod displejom zatiaľ nie je úplne dokonalý. Oslavy sú zrejme predčasné

0 icon

Technológia selfie fotoaparátu umiestneného pod displejom smartfónov by mala zažiť veľký rozmach ešte v tomto roku, aspoň to pred niekoľkými mesiacmi predpovedali viacerí analytici, leakeri, ale i samotní výrobcovia zariadení. Aktuálne sa však na trhu nachádza iba jeden smartfón s touto technológiou, konkrétne ZTE Axon 20 5G. Technológiu môžeme v…

Armádny Magazín

Poľsko na východných hraniciach rozmiestňuje americké raketové systémy Javelin. Prvé testy už prebehli

0 icon

Poľsko, 18. júna 2021 (AM) – Poľsko na východe svojej krajiny rozmiestni protitankové raketové systémy FGM-148F Javelin. Vo štvrtok to novinárom povedal poľský minister národnej obrany Mariusz Błaszczak. Minister informoval, že sa vo štvrtok zúčastnil ukážkových cvičení na polyg

Ruské ministerstvo obrany informovalo o novej verzii stíhačky SU-57

0 icon

  Rusko, 18. júna 2021 (AM) – Ruské ministerstvo obrany a konštrukčná kancelária Suchoj plánujú vyvinúť pre export dvojmiestnu verziu stíhačky Su-57, informoval podpredseda vlády Jurij Borisov počas pracovnej cesty do Prímorského kraja. Podľa jeho slov takáto úprava zvýši dopyt v zahraničí.   "O tento stroj je záujem a podľa môjh

Klamali vám: Napoleona a Hitlera neporazili nízke teploty

0 icon

Nemecko, 17. júna 2021 (AM) – Zvyčajne sa uvádza, že Napoleon a Hitler boli v Rusku porazení surovými teplotami ruskej zimy, hoci vedeli o zložitosti vojenskej kampane v takýchto podmienkach. Španielsky autor Manuel P. Villatoro v tomto článku analyzuje, na čo sa obaja agresori spoliehali a čo ich zničilo.   Napoleon Bonaparte a Adolf

Rusi priviezli pre amerického prezidenta Joe Bidena aj jedno nepríjemné prekvapenie - generála Gerasimova

0 icon

Rusko, 18.jún 2021 (AM) – Rusi pripravili pre amerického prezidenta Joe Bidena prekvapenie, ktoré „Američania zjavne neočakávali“. V rámci delegácie bol na rokovanie s prezidentom vyslaný aj generál Valerij Gerasimov.   „Naše posledné varovanie,“ uviedol

Po čistkách v armáde Bielorusko začalo všeobecnú vojenskú mobilizáciu

0 icon

Bielorusko, 18.jún 2021 (AM) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podľa viacerých údajov na pozadí hromadného prepúšťania v radoch dôstojníkov ozbrojených síl a „vojakov na kontrakt“ kvôli augustovým udalostiam minulého roka vyhlásil všeobecnú vojenskú mobilizáciu. Inform

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali