SOCIÁLNE: Pozostalí po zosnulých v zahraničí majú spolupracovať s naším úradom

Bratislava 7. júna (TASR) – Kirgizská Federácia extrémnej turistiky a horolezectva (Federation of Extreme Tourisme and Mountaineering, FETA) sa obrátila na Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v kazašskej Astane aj v roku 2012 a požiadala o kontakt na príbuzných na Slovensku vo veci posúdenia pochovania telesných pozostatkov horolezcov. Pod Leninovým štítom 13. júla 1990 v lavíne zahynulo päť občanov bývalého Československa.

Ako ďalej TASR informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV SR) Boris Gandel, iniciatívu v danej veci mala kirgizská FETA, nie vládne orgány. FETA sa na MZV SR obrátila už v roku 2008.

Slovenský Zastupiteľský úrad v Astane, ktorý zastupuje SR v Kazašskej republike i v Kirgizsku, sa skontaktoval s predsedom Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Ten poskytol kontakty na vtedajšieho vedúceho výpravy aj na jedného zachráneného horolezca. Tieto kontakty veľvyslanectvo listom veľvyslanca z 13. apríla 2012 zaslalo riaditeľovi kirgizskej federácie s prosbou, aby veľvyslanectvo paralelne informovali o krokoch, ktoré budú v tejto veci realizovať. Slovenské veľvyslanectvo v Astane odvtedy nedostalo žiadnu informáciu, uviedol hovorca MZV SR.

Na riešenie prípadov úmrtia občanov SR v zahraničí je príslušný zastupiteľský úrad (ZÚ), v konkrétnom prípade horolezcov ide o ZÚ v kazašskej Astane. Riešenie prípadov úmrtia sa riadi medzinárodnými zmluvami, ktorými sú Slovenská republika (SR) a prijímajúci štát viazaní. Pre SR je záväzný Medzinárodný dohovor o preprave mŕtvol a Dohoda o prevoze tiel mŕtvych osôb. V zmysle všeobecných podmienok, v prípade potreby alebo na požiadanie, poskytne ZÚ pozostalým (obstarávateľom pohrebu), prípadne orgánom štátu, v ktorom k úmrtiu došlo, súčinnosť pri prevoze telesných pozostatkov zosnulých do SR, alebo pri vysporiadaní úmrtia v štáte – napríklad spopolnenie v mieste úmrtia a doručenie urny či pochovanie v mieste úmrtia. ZÚ poskytne pozostalým kontakt na miestne pohrebné organizácie s orientačnými cenami na prepravu, prípadne pohrebu v cudzine, vysvetlil Gandel.

Reklama

Náklady spojené s prípravou a prepravou telesných pozostatkov v rakve, spopolnením a prepravou v urne, prípadne pohrebom na mieste, hradí obstarávateľ pohrebu.

V prípadoch, ak niet pozostalých po zosnulom, alebo pozostalí z finančných či iných dôvodov odmietnu repatriáciu, spopolnenie prípadne dovoz spopolnených pozostatkov, ZÚ preverí možnosť uloženia tela do hrobu či jeho spopolnenia na náklady príslušnej obce v zahraničí, na ktorú sa v prípade zákonnej úpravy prijímajúcej krajiny táto povinnosť respektíve možnosť vzťahuje. ZÚ tak koná vždy na základe písomného notárom overeného súhlasu s pohrebom v cudzine, alebo s jeho spopolnením, uložením urny, príp. rozprášením popola, od pozostalých zosnulého. Ak pozostalých niet, požiada o písomné stanovisko alebo súhlas obce v SR, v ktorej mal zosnulý pred úmrtím evidovaný trvalý pobyt, objasnil Boris Gandel.

Reklama

Pozostalí (obstarávatelia pohrebu) musia teda tieto prípady riešiť v úzkej súčinnosti so ZÚ SR v Astane, dodal hovorca MZV SR pre TASR.

FETA poslala na Slovensko prostredníctvom kirgizského vojnového veterána Karavaja Asanalieva oficiálny list na svojom hlavičkovom papieri s okrúhlou pečiatkou a podpisom predsedu FETA V. Bogoľubova. Predstaviteľ kirgizskej Asociácie vojnových veteránov Karavaj Asanaliev sa v dňoch 23.-24. mája zúčastnil v Bratislave na Konferencii Misia mieru a priateľstva. TASR sa podarilo získať kópiu listu FETA. V ňom sa kirgizská horolezecká federácia obracia na príbuzných horolezcov, ktorí 13. júla 1990 zahynuli v lavíne, aby sa rozhodli, či dajú súhlas na pochovanie svojho rodinného príslušníka, alebo či si po telesné pozostatky prídu.

FETA v liste konštatuje, že v ostatných rokoch došlo k topeniu ľadu a jeho zosuvu z výšky 5200 metrov nad morom na 4500 metrov nad morom, v dôsledku čoho sa objavili telá horolezcov. Kirgizská federácia hľadá príbuzných zosnulých horolezcov, aby sa s nimi mohla dohodnúť o všetkých otázkach týkajúcich sa pochovania pozostatkov. FETA predpokladá, že tieto úkony uskutoční v roku 2012, uvádza v liste.

FETA sa usiluje doriešiť následky jednej z najväčších horolezeckých tragédií. Na horolezcov 13. júla 1990 spadla lavína. Na mieste pod tisíckami ton ľadu a snehu zahynulo 43 ľudí, medzi nimi aj občania vtedajšieho Československa.

České periodikum tyden.cz 23. septembra 2008 v článku "Čtyřicet horolezců leželo pod lavinou osemnáct let" prinieslo informáciu, že kirgizské úrady objavili v pohorí Ťan-šanu ostatky tiel 40 horolezcov, ktorí na svahu vtedajšieho Leninovho štítu (Pik Lenina, od roku 2006 Pik Abú Alí ibn Síná) zahynuli. "Všetci nezvestní horolezci boli Slováci z Banskej Bystrice a okolia a patrili do už zaniknutého horolezeckého oddielu v Slovenskej Ľupči," povedal pre český zdroj v septembri 2008 bývalý predseda toho oddielu Otto Vincze.

Reklama

Lavína, ktorá sa pod Leninovým štítom uvoľnila 13. júla 1990 v dôsledku zemetrasenia v Afganistane, zmietla základný tábor medzinárodnej expedície profesionálnych horolezcov z asi 20 štátov sveta postavený vo výške 5300 metrov. V lavíne zostalo 43 obetí. Podľa správ z roku 2008 jedno z najväčších nešťastí v dejinách horolezectva prežili dvaja členovia expedície- Slovák Miroslav Brozman a Rus Alexej Koreň.

Podľa listu FETA medzi obeťami boli československí občania Vladimír Devid, Bronislav Velenš, Miloš Šivec, Ján Perďoch a Dušan Uličný. Tyden.cz uviedol dve mená v inom prepise: Vladimír Dávid a Vladimír Valent.

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:53

Severoatlantická aliancia (NATO) neplánuje vyslať vojakov na Ukrajinu, uviedol v utorok jej generálny tajomník Jens Stoltenberg pre agentúru AP. Reagoval tak na aktuálne vyhlásenia, že niektoré západné krajiny takéto nasadenie zvažujú.

13:41

Moskvu neteší, že maďarský parlament v pondelok ratifikoval vstup Švédska do NATO. “Teraz, keď sa maďarský parlament rozhodol ratifikovať vstup Švédska do NATO, Švédsko prestalo byť neutrálnym štátom. Maďarsko – nie neutrálny, ale suverénny štát – ustúpilo tlaku Západu, čím zasadilo ranu nedeliteľnej bezpečnosti Európy. Nie smrteľnú ranu, ale vážnu ranu,” reagoval predseda zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačev.

13:40

Nepriaznivé vyhliadky slovenských verejných financií sú do veľkej miery dôsledkom dlhodobej absencie účinného ozdravujúceho nástroja, teda výdavkových limitov. Ich neschválenie v Národnej rade (NR) SR je preto mimoriadne znepokojivou správou pre ďalší vývoj verejných financií. V reakcii na rozhodnutie poslancov NR SR, ktorí v utorok neschválili návrh nových výdavkových limitov na aktuálne volebné obdobie, to uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

13:39

Rodičia nedostanú príspevok na starostlivosť vo výške maximálne 450 eur, a to až do veku, keď deti nastupujú na povinnú školskú dochádzku. Využívať ho mali aj osoby, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko. Vyplývalo to z návrhu na vydanie zákona o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa skupiny poslancov z Progresívneho Slovenska (PS), ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli v utorok do druhého čítania.

13:39

Obchodníci by mali pri znižovaní cien tovaru uvádzať aj jeho predchádzajúcu cenu. Ide pritom o najnižšiu cenu, za ktorú obchodník predával tovar v období aspoň 30 dní pred znížením ceny. Zaviesť by sa takisto mala povinnosť reflektovať najnižšiu cenu za posledných 30 dní. Na zmeny, ktoré by mal priniesť nový zákon o ochrane spotrebiteľa, upozornili právni experti z advokátskej kancelárie Ružička and Partners. Návrh zákona poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli v polovici februára do druhého čítania.

13:38

Príspevok na opatrovanie nebudú ľudia, ktorí sa starajú o osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), dostávať ešte šesť mesiacov po úmrtí opatrovanej osoby. Novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia poslankýň za KDH Martiny Holečkovej a Andrey Turčanovej poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania.

13:37

Podmienky odpisovania majetku firiem sa nezmenia a superodpočet na vedu a výskum sa nezvýši. Návrh novely zákona o dani z príjmov skupiny poslancov z opozičného Progresívneho Slovenska Národná rada (NR) SR v utorok neposunula do druhého čítania. Zámerom návrhu bolo podporiť investovanie podnikov do výskumu a vývoja, budovanie ekologickejších stavieb, či ich zameranie na zelenú energiu.

13:37

Občania a podnikatelia budú musieť predkladať odpisy a výpisy zo štátnych evidencií subjektom mimo verejnej správy aj naďalej. Návrh novely zákona o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci opozičnej strany Progresívne Slovensko (PS) poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania.

13:36

Rodič pracujúci ako štátny zamestnanec si nebude môcť počas rodičovskej dovolenky privyrobiť aj na mieste, ktoré je zhodné alebo podobné s jeho štátnozamestnaneckým miestom. Výnimku zo zákona o štátnej službe skupiny poslancov opozičnej strany SaS Národná rada (NR) SR v utorok neposunula do druhého čítania.

13:35

Poľský premiér Donald Tusk a český premiér Petr Fiala v utorok po spoločnom rokovaní v Prahe uviedli, že neplánujú na Ukrajinu vyslať svojich vojakov.

13:35

Minimálna hranica obratu pre povinnú registráciu na platenie dane z pridanej hodnoty (DPH) sa nezvýši zo súčasnej úrovne 49.790 eur na 75.000 eur. Návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty z dielne poslancov opozičnej SaS Mariána Viskupiča a Branislava Gröhlinga Národná rada (NR) SR v utorok neposunula do druhého čítania.

13:34

Spolupracovníkom ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa zatiaľ nepodarilo nájsť a prenajať si priestory na poslednú rozlúčku s týmto politikom, ktorý podľa úradov zomrel 16. februára vo väzenskom tábore za polárnym kruhom.

13:32

V ruských mestách sa v utorok konajú spomienkové akcie pri príležitosti deviateho výročia vraždy politika Borisa Nemcova. Na Sibíri i na Ďalekom východe, ale aj v Petrohrade občania nosia kvety k pamätníkom obetiam politických represií, ale polícia ich odstraňuje.

13:28

Predseda Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy (RE) Marc Cools v utorok odsúdil plány Moskvy na uskutočnenie marcových volieb ruského prezidenta na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny. Uviedol to v tlačovej správe zverejnenej na webstránke RE.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mačky sedia na elektrickej kolobežke na ulici v Lisabone

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali