Slovensko má povinnosť pomáhať slabším

Bratislava 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

 

Slovensko má povinnosť pomáhať slabším krajinám a prebrať na seba diel spoluzodpovednosti za rozvoj vo svete. Vo štvrtok to v relácii Hlboká Online na TASR TV vyhlásila riaditeľka odboru rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marcela Hanusová

slovensko
Ilustračné foto

„Slovensko má povinnosť pomáhať slabším a prebrať na seba diel spoluzodpovednosti za rozvoj vo svete. Vyplýva nám to z rôznych medzinárodných záväzkov, či už z členstva v OSN, z Agendy 2030 alebo z členstva v Európskej únii,“ uviedla Hanusová, podľa ktorej Slovensko chce byť solidárne so slabšími a menej rozvinutými krajinami a záleží mu na tom, aby sa zlepšila ich životná úroveň, ako aj sociálny a ekonomický rozvoj.

 

Slovensko sa zaviazalo implementovať ciele Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj

Hanusová tiež pripomenula, že Slovensko sa zaviazalo implementovať ciele Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj, prijaté medzinárodným spoločenstvom v roku 2015. Kľúčovými princípmi tejto agendy sú transformácia, integrácia a univerzálnosť.

Podľa riaditeľky neziskovej organizácie Človek v ohrození Andrey Najvirtovej však Slovensko ani humanitárne organizácie nevyriešia všetky problémy sveta. Napriek tomu je medzinárodná spolupráca dôležitá pre fungovanie globálneho spoločenstva.

„Skúsenosti zo zahraničia vedia pomôcť aj na Slovensku. Veľa neziskových organizácii pomáhalo v pandémii aj na Slovensku a využívali sme skúsenosti, ktoré sme získali z fungovania v ťažkých kontextoch. Takže si myslím, že medzinárodná spolupráca má zmysel a je dôležitým prvkom fungovania globálneho spoločenstva,“ uviedla pre reláciu Hlboká Online Najvirtová.

Rodák z Afganistanu, profesor Juma Haydary z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU a vedúci projektového tímu viacerých rozvojových aktivít v Afganistane tiež vyzdvihol dôležitosť medzinárodnej pomoci.

„Ak nás trápenie iných ľudí nezaujíma, tak potom sa nemôžme nazvať ľuďmi,“ uviedol Haydary a poukázal na to, že aj Slovensku sa dostalo pomoci v čase, keď to potrebovalo, preto je teraz dôležité, aby aj Slovensko pomáhalo slabším, ak má tu možnosť.

Štvrtková diskusia na tému Prečo Slovensko pomáha v zahraničí? bola v poradí ôsmym dielom cyklu relácií Hlboká Online, ktorú pripravuje TASR TV v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR).