“Sláva Bohu na výsostiach a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle.” /Lk 2,14/

Skalica 5. decembra 2023 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Takto znel spev anjelov v Betleheme v noci keď sa narodil Spasiteľ a počuli ho pastieri, ktorí  bdeli a strážili svoje stáda a našli Máriu a Jozefa i dieťa uložené v jasliach. V chudobe, biede, v tmavej noci, mimo hluku a záujmu sveta, pozornosti médií, mocných sveta prišiel na svet Boží Syn

betlehem
Ilustračné foto

Nespoliehal sa na moc, silu, slávu, bohatstvo, média, ale svet oslovil svojou láskou, pravdou, pokojom, dobrom, spravodlivosťou, skromnosťou, jednoduchosťou, múdrosťou, čistotou, pokorou, milosrdenstvom, službou, obetou… otvoril nám bránu neba a dal nám príklad, ukázal ako máme žiť a čo robiť, keď chceme byť trvale šťastní. Prišiel do temného sveta aby bol Svetlom, aby ho prežiaril a pretvoril. Nehovoril učenými rečami, ale jednoduchými obrazmi z prírody a života odovzdával ľuďom Pravdu o Bohu o sebe a o radostnom, šťastnom, spokojnom živote, ktorý trvá večne.

Reklama

Nepresviedčal učencov, filozofov, zákonníkov, učiteľov… vtedajšieho sveta a náboženstva, ale vybral si jednoduchých apoštolov, väčšinou rybárov a tých nazval priateľmi a im odovzdal svoje učenie, oni ho rozšírili do celého sveta a potvrdili obetou vlastného života. Nestačí asi  veľa hovoriť a písať, skôr sa skloniť pred Bohom, počúvať jeho slová a prijať ich do svojho srdca a života. Byť Ježišovým učeníkom a svedkom i vo svete, ktorý mu nechce porozumieť a počúvať ho.

Náš  svet je rozdelený až polarizovaný, ohrozený vojnami a nepokojmi. My si ho takto tvoríme. Ježiš to sám predpokladal.  „Myslíte si, že som prišiel darovať pokoj zemi? Nie, hovorím vám, ale rozdelenie.  Lebo odteraz sa päť ľudí v jednom dome rozdelí: traja proti dvom a dvaja proti trom.  Rozdelia sa otec proti synovi a syn proti otcovi, matka proti dcére a dcéra proti matke, svokra proti neveste a nevesta proti svokre.“  /Lk 12, 51 – 53/  a modlil sa za jednotu. A zakiaľ jedni ho v pokore a jednoduchosti prijímajú za svojho Pána a Boha, iní broja proti nemu a hodnotám, ktoré On pokladal za podstatné. Delíme sa na tých, ktorí budujú svet na evanjeliových hodnotách a tých, ktorí si myslia, že svet sa dá budovať aj bez vernosti hodnotám, na ktorých bol vybudovaný. Na tých, ktorí budujú, tvoria, pracujú a tých, ktorí si chcú užívať, konzumovať a využívať to, čo vytvorili iní. Na tých, ktorí pracujú na rozvoji a tých, ktorí ničia a degradujú. Na tých ktorí budujú  svet pre všetkých a tých, ktorí hľadajú len výhody a dobro vlastné. Na tých ktorí sa pozerajú na život Božím pohľadom, chcú žiť podľa Božej vôle a usilujú sa budovať Božie Kráľovstvo, a na tých ktorí uplatňujú výhody pre seba a riadia sa podľa hodnôt tohto sveta. Na tých, ktorí prijímajú a rešpektujú Božie prikázania a sú si vedomí, že ich nie je možné porušovať a tých, ktorí si žijú podľa vlastných predstáv a chúťok a tento spôsob života chcú vnútiť aj iným. Niektorí upúšťajú od radikálnosti evanjelia, chcú byť ľudskí, chápavý, svetskí, dôležití, zaujímavý… Žijú podľa zásady, nikto vám nemôže dať to, čo ja vám môžem sľúbiť. Zbytočne prichádza k mnohým sklamaniam. Čoraz menej si rozumieme.  Benedikt XVI. To povedal:  „Mnohí ľudia dnes žijú tak, akoby Boha nebolo.“ Viera sa nedá presádzať silou, mocou, násilím, manipuláciou, ale životom.

Reklama

Nech sa nám darí byť verní Ježišovi, prijať ho ako Pána svojho života, napriek prenasledovaniu, napriek ponukám  materiálnych výhod,  bohatstva, zábavy, prázdneho a povrchného života, ponúk, že si vystačíme sami, že nám pomôžu mocní tohto sveta, že nás uspokoja materiálne hodnoty…

Nech sa nám darí byť hlbokými, autentickými a odvážnymi ľuďmi, verní Ježišovi a jeho hodnotám a dokážeme ich ohlasovať a odovzdávať vo svojom okolí. Svet ani človek bez Boha nemá budúcnosť. Ani žiadna naša aktivita, ak nie je v súlade s jeho evanjeliovým posolstvom nedáva zmysel. Zbytočne komplikujeme život sebe i iným, ak sa pokúšame stavať na plytkých základoch, ak Boha vylúčime z nášho každodenného života.  Jedine s ním môžeme budovať šťastie svoje a iných. Za každý náš hriech,  našu chybu bude treba raz zaplatiť.

Nech sa nám v týchto adventných dňoch darí napraviť svoje narušené vzťahy s Bohom i ľuďmi a sústrediť sa na evanjeliové hodnoty a podľa nich sa usilovať aj žiť.

Nech sa nám darí   aj v nasledujúcich sviatočných dňoch načerpať sily k láske k  Bohu i ľudom, prejavovať ju, mať v srdci radosť a investovať svoje sily,  schopnosti aj materiálne prostriedky do šírenia Božieho Kráľovstva a budovania civilizácie Lásky.

Prajem Vám radostné a požehnané Vianočné sviatky.

Reklama

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Izraelské obranné sily (IDF) a hnutie Hizballáh pripúšťajú možnosť plnohodnotnej izraelskej operácie v Libanone.

Informovala o tom publikácia The National so sídlom v SAE s odvolaním sa na zdroje.

“Izrael plánuje vojnu v južnom Libanone s cieľom odstrániť Hizballáh z hraníc a hnutie sa pripravuje na všetky scenáre udalostí vrátane pozemnej invázie, uviedli pre The National zdroje z vojenských a bezpečnostných služieb oboch krajín,” uviedol denník.

19:44

Globálny dopyt po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) sa v nasledujúcom desaťročí zvýši zhruba o 50 %. Uviedla to spoločnosť Woodside Energy Group, najväčší austrálsky exportér LNG.

18:59

Vlaňajšok bol pre komerčnú leteckú prepravu doteraz najbezpečnejším rokom aj napriek masívnemu oživeniu záujmu cestujúcich o lietanie. Oznámilo Medzinárodné združenie leteckých dopravcov so sídlom v Montreale.

18:57

Európska únia musí zmeniť pravidlá, na základe ktorých je agentúra Frontex závislá na národných úradoch. Inak sa nepodarí predísť tragédiám s migrantami na mori. Vyplýva to zo záverov vyšetrovania európskej ombudsmanky Emily O’Reillyovej, ktoré zverejnili.

18:56

Svet vyprodukoval vlani 2,3 miliardy ton komunálneho odpadu, pričom do roku 2050 sa toto množstvo má zväčšiť o ďalšie dve tretiny, vyplýva zo stredajšej správy Environmentálneho programu OSN.

18:55

Nórsky Nobelov výbor oznámil, že do uzávierky 1. februára zaregistroval 285 kandidátov na Nobelovu cenu mieru 2024. Je to pokles oproti minulému roku, keď dostal 351 platných nominácií.

18:54

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, vo výpovedi pred republikánskymi výbormi v americkom Kongrese uviedol, že svojho otca nezahrnul do svojich podnikateľských aktivít. 

18:52

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa zúčastní na diplomatickom fóre, ktoré sa začne v Turecku, uviedli vlády oboch krajín po kritike Ankary za jej podporu Moskvy pri vojenskej agresii na Ukrajine.

Sergej Lavrov
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
18:51

Českí poslanci schválili novelu občianskeho zákonníka, ktorá párom rovnakého pohlavia umožní uzavrieť zväzky s väčšinou práv, aké majú heterosexuálne páry. Takzvané manželstvo pre všetkých však bude mať názov “partnerstvo”.

18:38

Štátna duma oficiálne a vecne posúdi žiadosť Podnesterska o pomoc Rusku.

Rada poslancov ju posúdi na základe konzultácií s ruským prezidentom a ruským ministerstvom zahraničných vecí.

18:01

Počas rozhovorov s poľskými ministrami sa “možnosť uzavretia hraníc nespomenula”.

Informoval o tom na Facebooku obchodný zástupca Ukrajiny Taras Kačka o výsledkoch rokovaní s ministrami rozvoja a technológií Poľska Krzysztofom Hetmanom a poľnohospodárstva Czesławom Szekierskim.

“Podarilo sa nám nájsť spoločnú reč a pracujeme na konštruktívnom riešení, ako odblokovať hranice a zohľadniť záujmy poľských a ukrajinských poľnohospodárov. Nie je to jednoduché, ale je to možné,” povedal tiež.

17:52

Erdogan uviedol, že Turecko je opäť pripravené poskytnúť platformu na rokovania medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou.

A dodal, že “zásadne podporuje Zelenského mierový vzorec”.

“Som však presvedčený, že predpokladom úspechu mierových iniciatív o Ukrajine je účasť oboch strán na rokovaniach. Sme pripravení opäť poskytnúť stôl na rokovania, ktoré sa predtým uskutočnili v Istanbule,” povedal Erdogan.

Deň predtým turecký prezident telefonicky hovoril s Putinom.

Erdogan Putin
Na snímke zľava turecký prezident Erdogan a ruský prezident Putin
17:42

Poslanci Európskeho parlamentu schválili aktualizáciu pravidiel o vodičských preukazoch v Európskej únii. 

17:41

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyhlásil, že jeho krajina vždy udržiavala otvorený hraničný priechod Rafah. Ide o jediný oficiálny vstup do Pásma Gazy, ktorý nie je pod kontrolou Izraela.

17:40

Poľsko uvažuje nad dočasným uzavretím hranice s Ukrajinou pre tovar, uviedol poľský premiér Donald Tusk. Podľa neho to však uškodí obom krajinám.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Študentky sa opaľujú na zavesenej hojdačke v parku v areáli Iowskej Univerzity v meste Iowa City, v americkom štáte Iowa

Autor: TASR/AP-Savannah Blake/The Gazette via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Gustáv Murín

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali