Sergej Lavrov: „Ako zastaviť provokácie v zóne konfliktu na východe Ukrajiny“

Jekaterinburg, 22. augusta 2016 (HSP/Foto: TASR/AP)

 

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa v Jekaterinburgu stretol so svojím nemeckým rezortným kolegom Frankom-Walterom Steinmeierom. Diskutovali o diplomatických vzťahoch oboch krajín, o konfliktoch v Sýrii a na Ukrajine

Po stretnutí ruský minister zahraničia Sergej Lavrov na spoločnej tlačovej konferencii porozprával o jej priebehu a odpovedal na otázky novinárov. V úvode podčiarkol: „Práve sme zavŕšili náš spoločný program stretnutia v Jekaterinburgu s Ministrom zahraničných vecí Nemecka Predsedom OBSE F.-W. Steinmeierom.

Na archívnej snímke nemecký minister zahraničných vecí  Frank-Walter Steinmeier (vľavo) sa stretol  so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom
Na archívnej snímke nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier (vľavo) sa stretol so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom

Diskutovali sme v prvom rade o medzinárodných otázkach. Zvláštna pozornosť bola venovaná vývoju situácie na Ukrajine. Tento vývoj, úprimne povedané, vyvoláva vážne znepokojenie. Diskutovali sme o úlohách súvisiacich s podporou procesu urovnania tejto krízy na základe synchronizácie krokov pre vykonávanie Minských dohôd v časti zaistenia bezpečnosti v regióne, tak aj z hľadiska politického procesu a reforiem. Zvážili sme perspektívy a možnosti obnovenia dialógu v „normandskom formáte“, ktoré, ako viete, negatívne ovplyvnil nedávny vpád ukrajinského komanda na Krym, pri ktorom zahynuli ruskí vojaci.

Hovorili sme o tom, ako zastaviť provokácie v zóne konfliktu na východe Ukrajiny, ako podporiť návrhy možných postupov urovnania cestou posilnenia bezpečnosti, o posilnení kontroly zo strany misie OBSE v bezpečnostnej zóne a v miestach skladovania ťažkých zbraní, ako aj spôsoby, ako podporovať a presadzovať priamy dialóg kyjevských mocenských orgánov so zástupcami Donecka a Luhanska v súlade s „Balíkom opatrení“, ktorý bol schválený v Minsku vo februári minulého roka.

Druhá téma, ktorej sme venovali veľa času v našich rozhovoroch, je Sýria. Sme stále presvedčení, že sa nesmie pripustiť, aby tu prevážili sily medzinárodného terorizmu, že je nutné uskutočniť začiatok pravých, skutočných rokovaní medzi všetkými sýrskymi stranami pod záštitou OSN, ako to požaduje rezolúcie BR OSN. A, samozrejme, to všetko predpokladá konsolidáciu režimu ukončenia vojnového stavu. Jednou z najpálčivejších otázok je riešenie humanitárnych problémov v mnohých častiach Sýrie, najmä v Aleppe.

Informovali sme našich nemeckých priateľov o krokoch, ktoré podnikáme v stykoch s USA. Ako viete, Rusko a USA sú spolupredsedami Medzinárodnej podpornej skupiny pre Sýriu (ISSG), ktorej účastníkom je aj Nemecko. Rusko je presvedčené, že jedným z kľúčových problémov, ktorý je už dlhšie považovaný za naliehavý, avšak doteraz nevyriešený – je určenie hraníc medzi umiernenou opozíciou a ISIL s „Dzhebhat en-Nusrat“, ktorý nedávno zmenil svoju vývesku a teraz vystupuje pod rúškom „Jabhat at Fatah ash-sham“, čím sa jeho podstata nemení. Súčasne znepokojuje skutočnosť, že viacerí tzv. umiernení opozicionári stále častejšie koordinujú svoju činnosť s uvedenými teroristami.

Ako som už povedal, posúdili sme situáciu v Aleppe. Nádejame sa, že za účasti Ruska v súčinnosti s USA, ďalšími západnými krajinami a štátmi regiónu, ako aj OSN budeme schopní zmierniť utrpenie civilného obyvateľstva a zabrániť islamskými militantom, ktorí ovládajú časť tohto mesta a regiónu, aby diktovali svoje podmienky.

Chcel by som povedať, že oceňujeme úlohu Nemecka ako predseda OBSE, a to aj s ohľadom na prácu zvláštnej monitorovacej misie tejto Organizácie na Ukrajine. Celkove podporujeme program nemeckého predsedníctva v rámci prípravy na ďalšie zasadnutie Rady ministrov zahraničných vecí, ktoré sa bude konať v Nemecku v decembri t.r..

Dotkli sme množstva otázok, týkajúcich sa bilaterálnej agendy. Rozoberali sme vývoj našich vzťahov v tomto zložitom, úprimne povedané, období z politického,  kultúrneho, humanitárneho a historického hľadísk. Pretože my, nemeckí kolegovia a osobne Minister zahraničia Nemecka Frank-Walter Steinmeier venujeme veľkú pozornosť riešeniu týchto záležitostí, najmä ľudských, ktoré sú dedičstvom po 2. svetovej vojne. Máme množstvo veľmi užitočných spoločných projektov podpory bývalých väzňov koncentračných táborov, objasňovanie osudu ruských a nemeckých vojnových zajatcov a internovaných osôb. Ešte raz by som chcel povedať, že je to mimoriadne dôležité pre konsolidáciu postojov verejnosti našich krajín, ktorá, samozrejme, uvítala historické zmierenie našich krajín.

Zhodli sme sa na podpore kontaktov medzi príslušnými rezortami ako aj regiónov Ruskej federácie a spolkových krajín Nemecka. Domnievam sa, že záujem, ktorý prejavuje osobne nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier o prácu v ruských regiónoch, si zasluhuje všestrannú podporu,“ povedal Sergej Lavrov.

Nasledovali otázky novinárov:

Týždeň po udalostiach na Kryme nevieme prakticky nič o tom, čo sa tam stalo, okrem informácií, ktoré poskytuje ruská tajná služba – jediný zdroj informácií. Aké správy má k dispozícii nemecká vláda? Aké podrobnosti môže zverejniť minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov?

Lavrov: Chápem, že vždy chcete získať viac zdrojov informácií pre porovnanie obrazu a jeho väčšiu objektivitu. Predpokladám, že nemecké médiá majú taký záujem nielen o Krym, ale aj o ďalšie skutočnosti, najmä tie, ktoré sa týkajú ruských akcií v rôznych situáciách a všeobecne o situácii v Rusku. Žiaduce je mať k dispozícii viac zdrojov.

Naozaj nezatajujeme skutočnosti, ktoré máme. Povedali ste, že nepoznáte nič iné okrem toho, čo prezentuje ruská strana. Ale my naozaj ukazujeme zadržané osoby, ich výpovede, nájdene v Kryme sklady so zbraňami, muníciou a ďalšími zariadeniami, ktoré bežne používajú teroristi-míneri. To všetko vysiela naša televízia, čo som dnes pripomenul ministrovi zahraničných vecí Nemecka Frank-Walter Steinmeierovi. Som si istý, že tu prítomný veľvyslanec Nemecka v Ruskej federácii R.Fon Fritsch-Zeerhauzen a jeho spolupracovníci sledujú tieto materiály a určite ich zohľadňujú vo svojich správach pre Ministerstvo zahraničných vecí Nemecka.

Samozrejme, že nie je možné ukázať všetko, ale máme doplňujúce údaje k reláciám v televízii – presvedčivé dôkazy, že išlo o diverziu, ktorú dávno  plánovalo Generálne riaditeľstvo rozviedky Ministerstva obrany Ukrajiny a ktorá bola zameraná na destabilizáciu situácie v ruskom Kryme. Sme pripravení otvorene predostrieť dodatočné fakty, okrem zverejnených, našim západným kolegom, ktorí prejavia vážny záujem o odvrátenie podobných udalostí. Na dosiahnutie toho je nutné uplatňovať vplyv na Kyjev. Vrchný veliteľ na Ukrajine existuje, ministerstvo obrany a všetky jeho rezorty podliehajú vrchnému veliteľovi. To je banálne konštatovanie faktu.

Vážime si záujem Nemecka, ktorý dnes potvrdil nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier, o zabránenie opakovania podobných incidentov. Ale, nezávisle od konania našich západných partnerov voči ich priateľom z Kyjeva, naša strana podnikne v súlade s nariadením prezidenta Ruskej federácie V.V.Putina komplexné opatrenia na zneškodnenie v zárodku akýchkoľvek podobných pokusov o útok a preniknutie na  naše územie.

 Aká je pravdepodobnosť prerušenia diplomatických vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou?

Lavrov: Nemyslím si, že sme teraz v situácii, kedy niekto má záujem o prerušenie diplomatických vzťahov. To sú extrémne opatrenia. Zdá sa mi, že terajšia zásadná vec je – nepodľahnúť emóciám, nezachádzať do krajností, ale rozvážne a sústredene zabezpečiť stabilizáciu situácie. Ako som už povedal, v otázke Krymu budeme konať a už aj konáme týmto smerom bez ohľadu na to, aké závery vyvodia zo situácie spred 10. dňami naši západní partneri a naši kolegovia v Kyjeve.

V dnešných podmienkach trváme na sústredení sa smerom obnovenia celkovej situácie vo všetkých jej aspektoch – bezpečnostných aj politického urovnania – k postupnému a podstatnému vykonávaniu Minských dohôd. Nejedná sa už len o Kryme, ale o Východe Ukrajiny. Dnes sme veľa hovorili o tomto. Nemecko a osobne nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier urobili veľa pre zabezpečenie vykonávania Minských dohôd.

Na summite „normandskej štvorky“ v Paríži minulý rok vznikol taký pojem ako „Steinmeierov vzorec“, ktorý vynašiel nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier so zámerom vyhľadať takmer všeobecne platné postupy pre uplatnenie osobitného postavenia Donbasu, čo je jednou z  úloh Minských dojednaní. Aktívne sme podporili tieto aktivity. Dnes, bohužiaľ, realizácii „vzorca Steinmeiera“ prekážajú úrady v Kyjeve, ktorí sa snažia opakovane zrevidovať Minské dohody. Nepodporujem akési kroky, ktoré spôsobia výbuch informačného záujmu, ale v skutočnosti sotva prispejú k vykonávaniu toho, na čom sme sa všetci dohodli a o čo máme všetci  záujem.

Minister zahraničia Nemecka Frank-Walter Steinmeier nedávno navrhol využiť letecký most na pomoc ľuďom v Aleppo s tým, že pozemný koridor by bol lepší, ale ak nefunguje, či je taká možnosť zriadenia leteckého mosta, a či je Rusko pripravené podporiť takýto projekt a podieľať sa na ňom?

Lavrov: Rusko bolo prvé, ktoré nielen navrhlo, ale uskutočnilo zhadzovanie humanitárnej pomoci zo vzduchu. Tak sa najprv stalo v Deir al-Zor, kde zostáva naďalej katastrofálna humanitárna situácia – je v obkľúčení ozbrojených militantov. Pokračujeme v tejto oblasti zhadzovať pomoc z lietadiel. V čase, kedy sme začínali, vyzvali sme OSN na podporu našej akcie. Spočiatku pracovníci OSN pochybovali o tejto možnosti. S potešením konštatujem, že nakoniec súhlasili uplatňovať rovnaké spôsoby dodávok humanitárnej pomoci do regiónov, kde je to žiaduca a situácia to umožňuje.

Je mimoriadne dôležite praktické prevedenie tohto spôsobu dodávok. V Deir al-Zor je konfigurácia postavenia bojujúcich strán taká, že umožňuje spoľahlivo zhadzovať humanitárne dodávky a je tu istota, že sa dostanú do určených rúk, do rúk civilného obyvateľstva v núdzi. V Aleppo sa situácia neustále mení. My, z našej strany,  vidíme veľmi veľké riziko, že kvôli poveternostným podmienkam (vietor) a neustále sa meniacej konfigurácie postavenia znepriatelených strán na zemi sa nedarí doručovať humanitárnu pomoc tým, pre ktorých je určená, a že sa dostane do rúk teroristov čím sa len posilní ich postavenie, umožní im dlhšie odolávanie odporcom.

Dnes sme veľa diskutovali o Aleppo. Máme takmer rovnaké hodnotenie vážnosti situácie. Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier hovoril o koridoroch. Ako viete, spoločne so sýrskymi vládnymi silami sme navrhli vytvorenie (vytvorili a oznámili spustenie) šiestich koridorov pre civilné obyvateľstvo, ktoré chce odísť z tejto oblasti. Jeden koridor je určený pre bojovníkov, ktorí budú ochotní opustiť pozície s garanciou nedotknuteľnosti zo strany sýrskej vlády a Ruskej federácie.

Bohužiaľ, bojovníci, vodcovia teroristov, ktorí „objednávajú muziku“ vo východnom Aleppo bránia odchodu spolubojovníkov aj civilistov. Pre zastrašovanie sa uchyľujú k verejnej poprave osôb, ktoré by chceli opustiť túto nebezpečnú oblasť. Napriek zložitostiam sú do tejto oblasti  dopravované pozemnou cestou humanitárne dodávky. Áno, nie je to dostačujúce. Ako zodpovedá skutočnosti dodávka pomoci zo vzduchu?

Už som vyjadril naše hodnotenie. Ostatní naši partneri môžu mať iný názor. Ale v každom prípade, tí, ktorí chcú konať podobne by mali koordinovať svoju činnosť so stranami, ktoré sú tam prítomné, predovšetkým so sýrsku vládu. Budeme naďalej koordinovať ďalšie úsilia nad rámec práce na zriadených, fungujúcich koridoroch o ktorých som sa zmienil, s našimi partnermi z Medzinárodnej skupiny na podporu Sýrie, najmä so Spojenými štátmi ako spolupredsedom. Budeme aj naďalej koordinovať svoje kroky s OSN.

Pripomeniem, že hlavným problémom nie je ten, že ktosi nechce napomáhať zmierneniu humanitárnej situácie, ale ten, čo je nesmierne dôležité, aby sa pri riešení humanitárnych problémov zabránilo zneužitiu humanitárnych kanálov pod rúškom humanitárnej pomoci za účelom doplňovania počtu bojovníkov, zásob zbraní a streliva pre teroristov.

Bezpečnostná rada OSN na náš podnet prijala rezolúciu 2165, ktorá pojednáva o nutnosti kontroly dodávok humanitárneho tovaru, najmä po tzv. ceste Castello z Turecka. So súhlasom tureckej vlády v tejto rezolúcii sú vytýčené dva kontrolné stanovištia na území Turecka, na ktorých sú pracovníci OSN povinní zabezpečiť monitorovanie.  Na jednom stanovišti sú pracovníci OSN rozmiestnení, druhé stanovište nie je doteraz zriadené.

Hovorilo sa o tejto otázke počas návštevy prezidenta Turecka R. T. Erdogana v Rusku pri jeho stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Petrohrade dňa 9. augusta t.r. Dosiahli sme porozumenie s tureckými kolegami, že budú zvažovať otázky spojené s vykonávaním danej rezolúcie, so zriadením medzinárodnej kontroly na dvoch kontrolných stanovištiach. Domnievam sa, že tieto otázky sú prístupne riešeniu. Následne bude potrebné urovnať situáciu na samotnej ceste Castello, čím sa umožní kontrola dodávok smerujúcich do Aleppo.

Prioritný problém je známy už od počiatku práce Medzinárodnej skupiny na podporu Sýrie a naši americkí partneri ho verejne uznali. Štátny tajomník USA John Kerry už vo februári t.r. oznámil na zasadnutí Medzinárodnej skupiny na podporu Sýrie, že Spojené štáty sú náklonné úlohe vyznačenia pozícií umiernenej opozície, najmä tej, ktorá spolupracuje s USA a Európanmi na  územiach, ktoré zaberajú ISIL a „Dzhebhat al-Nusrat.“ Stalo sa tak vo februári. Teraz je august. Nič nie je urobené, a naďalej tzv. „umiernení“ sú prepojení na „nusratov“ a prekážajú zdolávaniu teroristov vládnymi vojskami.

Prijali sme v BR OSN rozhodnutia, ktoré majú jednoduchú podstatu: tí, ktorí sa postavia na stranu teroristov sú teroristi. To treba považovať za východisko. Neustále sa sťažovať, že je nemožné bombardovať určité oblasti, pretože tam nie sú len stúpenci „Dzhebhat en-Nusrat“, ale aj iné zoskupenia znamená veľmi jednoduchú vec – teroristov sa snažia chrániť pred údermi.

Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier hovoril o prerušení streľby – pauzách, ktoré sa teraz vyhlasujú na tri hodiny denne s tým, že to považuje za nedostačujúce. Samozrejme, že to nepostačuje. Ale aby sa dali tieto pauzy predĺžiť je nutné vyriešiť problémy, o ktorých som povedal. V minulosti sme sa dohodli s Američanmi na režime ticha trvajúcom 48 až 72 hodín.

Výsledkom bolo mierne zlepšenie  humanitárnej situácie, ale prevažujúcim výsledkom týchto prestávok bol nárast počtu teroristov o 7 tisíc, nehovoriac o obrovskom množstve dodanej munície a zbraní. Z tohto dôvodu v tomto prípade sa nedá povedať „poďme zabudnúť na terorizmus  a len zhadzujme humanitárne náklady bez ohľadu na ruky, do ktorých sa dostanú, hoci aj do rúk teroristov, najdôležitejšie je, aby neboli žiadne zbytočné problémy pre civilné obyvateľstvo“. To je veľmi dôležité. To je kľúčovou prioritou. Nemenej podstatnou prioritou je zamedzenie poskytovania akejkoľvek a kýmkoľvek priamej alebo sprostredkovanej podpory pre teroristické skupiny.

Prednedávnom ste s tureckou stranou rokovali o uzatvorení hranice so Sýriou, do akej miery je Turecko pripravené podieľať sa?

Lavrov: Pred chvíľou so detailne odpovedal na takmer totožnú otázku, ktorá sa vzťahuje na už prijaté rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN (rozhodnutie 2165), ktoré predpokladá medzinárodné monitorovanie na dvoch hlavných kontrolných stanovištiach. Samozrejme, že nie sú jediným miestom na prekročenie sýrsko-tureckej hranice, ale sú to dve kontrolné stanovištia, na ktorých BR OSN nariadila umiestniť pozorovateľov OSN. Jedno z týchto kontrolných stanovíšť už funguje, druhé je doteraz zatvorené.

Ako som už povedal, počas návštevy tureckého prezidenta R.T. Erdogana 9. augusta v Petrohrade ruský prezident V.Putin sa dotkol tejto témy, a dosiahli sme zhodu názorov s tureckou stranou o nutnosti prijatia dodatočných opatrení k plnohodnotnému a efektívnemu vykonávaniu rezolúcie. To je podmienené otvorením druhého kontrolného stanovišťa a jeho monitorovania medzinárodným spoločenstvom, ktoré bude zastúpené na každom z týchto stanovíšť. Myslím si, že to skutočne pomôže. Stopercentná kontrola všetkého nákladu nie je možná, avšak spoločne s našimi kolegami z OSN, USA a Európy zvažujeme odporúčania znalcov o tom, ako sa dá zriadiť výberová kontrola zároveň s  maximálnou zárukou neporušenia výhradného humanitárneho režimu na tejto ceste.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

164. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Svätoň stíchol, povzdychol si a zdvihol zrak k oblohe. Potom sa prežehnal a v duchu sa pomodlil krátkú modlidbu, ako to robieval vždy vtedy, keď sa malo v jeho živote odohrať niečo mimoriadne dôležité alebo začať niečo nové Potom sa skúmavo pozrel…

Strávil 20 mesiacov „účelovo“ v base. SAK: Nález ÚS vo veci Martina Ribára je výrazným prínosom do témy kolúznej väzby

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Nález Ústavného súdu (ÚS) SR, týkajúci sa ústavnej sťažnosti advokáta Martina Ribára predstavuje významný prínos pre celkové nastavenie prísnych limitov posudzovania dôvodov kolúznej väzby súdmi. Konštatuje to Slovenská advokátska komora (SAK) "Postup orgánov činných v trestnom konaní voči nášmu kolegovi sme v komore…

Naozaj pravdepodobnosť nižšia ako zasiahnutie bleskom? Baťovej ústav pre kontrolu liečiv eviduje 4492 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín, z toho závažných je takmer 300

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k štvrtku (13. 5.) eviduje 4492 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 272 závažných, čo predstavuje 6,1 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL Medzi…

V sobotu si v 30 obciach volia starostu či poslancov, platia opatrenia

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)   V sobotu si v 30 obciach volia starostu či poslancov. Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí sprevádzajú protiepidemické opatrenia. Volebné miestnosti sú otvorené do 22.00 h Voliči, ktorým je nariadená domáca izolácia, nemôžu voliť osobne ani prostredníctvom prenosnej volebnej schránky. Majú podľa Ministerstva…

Po rokovaní v Pittsburghu: Je len jediný spôsob ako zabezpečiť budúcnosť U.S. Steelu Košice, prezradil Matovič. Američanom chce na to prispieť z fondu obnovy

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Podľa ministra financií SR Igora Matoviča je len jediný spôsob ako zabezpečiť budúcnosť závodu U.S. Steel v Košiciach. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii po svojej návšteve v americkom Pittsburghu, kde rokoval o budúcnosti košického závodu s vedením spoločnosti U.S. Steel. „Ak chceme…

Rezort obrany upozorňuje na plánované presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-MO SR)   Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska, že v období od 17. do 23. mája 2021 je cez územie SR plánovaných dvadsaťdva cestných presunov zahraničných spojeneckých ozbrojených síl. Rezort obrany zdôrazňuje, že tranzity boli riadne schválené v zmysle opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky…

Je to oficiálne: Ruská vláda zaradila Česko na zoznam nepriateľských krajín. Sú tam len dve krajiny

0 icon

Moskva 14. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Valeriy Melnikov)   Ruská vláda v piatok schválila zoznam nepriateľských krajín. Sú na ňom iba dve krajiny Česká republika a Spojené štáty sa dostali na zoznam nepriateľských krajín, keďže podľa ruskej vlády podnikajú nepriateľské kroky voči Rusku. V súlade s rozhodnutím ruskej vlády nesmie americká ambasáda…

Napriek výdajom na propagáciu vakcinácie sa viac ako štvrtina občanov EÚ pravdepodobne nedá zaočkovať

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Attila Balazs/MTI)   Významná časť dospelých obyvateľov Európskej únie (EÚ) sa pravdepodobne nedá zaočkovať, keď im ponúknu vakcínu proti koronavírusu. Stupeň ich váhania s očkovaním pritom zrejme súvisí s používaním sociálnych médií. Informuje o tom spravodajský portál DW s odvolaním sa na štúdiu publikovanú vo štvrtok…

Kollár Kolíkovej: Prečo používate naratív, že my ideme púšťať ľudí? To znamená, že priznávate, že kolúznu väzbu používate ako trest, čo je neprípustné!

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) vykašľala na prípravu legislatívy upravujúcej lehoty kolúznej väzby. Vyčíta jej, že za rok vo funkcii nepripravila túto novelizáciu. Obáva sa, že kolúzna väzba sa používa ako trest "Nestačím…

Putin označil zatknutie Medvedčuka na Ukrajine za politické čistky

0 icon

Moskva 14. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Ruský prezident Vladimir Putin v piatok označil zatknutie ukrajinského opozičného politika Viktora Medvedčuka, s ktorým má blízke väzby, za politické čistky. Putin tiež uviedol, že Rusko bude na konanie Ukrajiny adekvátne reagovať, informujú agentúry AFP a TASS…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Kartel

0icon

Kartel. Kartel je obchodná špatnosť, lebo likviduje konkurenciu. Ak sa firmy sčuchnú, uzavrú dohodu, samozrejme tajnú, a sami si určia cenu, zákazník je bezmocný. Navyše, každá firma sa potom, v dohodou vymedzenej oblasti, môže správať ako monopol. Vytvorenie kartelu je aj v našom štáte trestné, lebo hrubým spôsobom znevýhodňuje kupujúcich.…

Ján Droppa

Vymením letku F-16 za VSŽ (US Steel)

0icon

Predaj US Steel bol na pretras už päť rokov. Ale použiť to ako hospodársky  (politický) nátlak je  aj pre mňa veľkým prekvapením. Zrušenie - odstavenie troch vysokých pecí , ktoré majú obdobu kvalitou a veľkosťou len v Japonsku je poprava.  Ničím sa to už nebude dať nahradiť. Keď už je…

Jana Tutková

Minulé leto Covid vymizol aj bez vakcín, no MZ SR im ide teraz robiť reklamu za 1,5 milióna

0icon

Práve v čase, keď sa ľudia pohoršujú nad miliardou, ktorá išla na povinné testovania, ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvy na obrovské balíky reklamy, ktoré majú sprostredkovať viac informácií o očkovaní proti Covid. Tu je prehľad

Slavěna Vorobelová

Alibistka Čaputová

0icon

Prezidentka má obrovskú dilemu kvôli referendu o predčasných voľbách. Je to pochopiteľné, nakoľko opäť ňou vymenovaná druhá vláda Igora Matoviča, pardon Eduarda Hegera, pokračuje v deštrukcii Slovenskej republiky rovnako ako tá pred ňou, a dokonca je v takmer totožnej zostave. Rekonštrukciou vlády sme získali akurát tak to, že Igor Matovič…

Ivan Štubňa

Správa z uniknutého sledovacieho spisu– výber šiesta časť

0icon

Konšpiračné stretnutia, protagonistov zo sledovacieho spisu pokračovali aj dňa 26. 05. 2017. O 19.11 hod. bol zachytený Mirek Tóda na Vlčkovej ulici ako pešo pokračuje ulicami Lermontovou, Moyzesovou, Kuzmányho, Palisádami, Štetinovou ulicou na Panenskú ulicu. Na rohu Panenskej ulice zostal stáť a pozeral na vchod Štetinová 1(o. i. tu býva…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo spôsobuje bolesť krížov a ako tomu predísť?

0 icon

Ak ťa zabíja bolesť chrbta, nie si sám. Polovica pracujúcich ľudí pozná tento nepríjemný boľavý pocit v dolnej časti chrbta. A hoci sa veľa ľudí rozhodne pre lieky na úľavu od bolesti, nie vždy je to najefektívnejší spôsob. V skutočnosti môže zmena niektorých vecí, ktoré robíme každý deň, pomôcť pri riešení tohto problému. 1.…

Bomba na svetovej výstave - Výbuch 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z minisérie výbuchu bomby na svetovej výstave, ktorá sa uskutočnila v roku 1940. Bomba vybuchla presne 4. júla, v britskom pavilóne. Poďme na druhú časť článku. Všetky nádeje sa rozplynuli v onen deň - 4. júla 1940. telefonistka v britskom pavilóne obdŕžala hovor, v ktorom ju anonym varoval, aby „vypadla“, pretože je…

Existujú zvieratá, ktoré dokážu vidieť WiFi alebo Bluetooth signál?

0 icon

Technológia Bluetooth a WiFi je tu s nami už takmer 30 rokov. Za ten čas sme si spoločné chvíle s týmito dvoma signálmi tak zamilovali, že si bez nich nevieme predstaviť život. Aký názor na to majú zvieratá? Bluetooth má v rodnom liste zapísanú krajinu Švédsko a tvorcu firmu Ericsson. Od…

Ktoré miesto je najchladnejším vo vesmíre? Volá sa Boomerang

0 icon

Najchladnejším miestom vo vesmíre je hmla Boomerang, kde teplota dosahuje iba 1 stupeň Kelvina. V našej reči je to - 272,15 stupňov Celsia. Ľudia však v laboratóriu dosiahli oveľa mrazivejšie teploty. Bolo to v roku 1980 na observatóriu v Novom Južnom Walese, ktorý sídli v Austrálii. Keith Taylor a Mike…

Lítium a elektrické autá: Odkiaľ vôbec tento prvok pochádza?

0 icon

S rastúcim dopytom po elektrických vozidlách sa zvyšuje aj dopyt po kovoch. Lítium sa v posledných rokoch začalo využívať vo výrobe batérií pre EV. Odkiaľ vôbec pochádza a ako sa ťaží? Lítium je v zásade vysoko reaktívny alkalický kov s vynikajúcou tepelnou a elektrickou vodivosťou. Vďaka týmto vlastnostiam je obzvlášť…

Vo svete IT

Z čoho budú prvé obydlia astronautov na Marse? Vedci majú riešenie, ktoré je natoľko jednoduché, až je dokonalé!

0 icon

Predstava kolonizácie Marsu je každým dňom reálnejšia. O výlete prvého človeka na červenú planétu uvažuje aj americká NASA, zatiaľ čo šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti, SpaceX, Elon Musk, má ambicióznejšie plány, a to vybudovanie prvého mesta na povrchu tejto planéty. Cesta na Mars ale nie je len tak a prví astronauti, ktorí…

SwitchBot Curtain – inteligentné zariadenie, ktoré zautomatizuje akékoľvek závesy v domácnosti

0 icon

Do investície do motorizovaných závesov sa pri výbere doplnkov do domácnosti veľkej časti z nás príliš nechce. Dôvod je celkom jednoduchý, táto investícia je čiastočne technicky, no najmä finančne omnoho náročnejšia, ako kúpa bežných závesov. Ak ste sa však s myšlienkou motorizovaných závesov v minulosti zaoberali a hľadáte riešenie, ako…

Astronómovia objavili hviezdu, ktorá by sa mohla radiť medzi najstaršie hviezdy vo vesmíre. V čom je výnimočná?

0 icon

Vedci objavili vo vesmíre červeného obra, hviezdu, ktorá sa od nás nachádza 16-tisíc svetelných rokov. Ide o špeciálny objav, pretože táto hviezda by sa mohla radiť medzi najstaršie hviezdy v celom vesmíre, píše portál Science Alert. Táto hviezda sa nazýva SPLUS J210428.01−004934.2. Hviezda by mohla patriť medzi druhú generáciu hviezd,…

Aktuálne stiahnete viac ako 70 platených aplikácií a hier z Google Play zadarmo. Ktoré si vyberiete?!

0 icon

Tak ako ste u nás zvyknutí, tak opäť vám prinášame nádielku plateného softwaru, ktorý stiahnete z obchodu Google Play dočasne zadarmo. Na zozname nižšie aktuálne nájdete 28 aplikácií. Našimi favoritmi sú Access Dot a One Swipe Notes. V prvom prípade ide o aplikáciu, ktorá používateľa aktívne upozorňuje na to, ak…

MIUI: Máte problémy so stiahnutím a inštaláciou nadstavby? Takto si ju môžete nainštalovať manuálne!

0 icon

V priebehu dnešného dňa sme vám priniesli zoznam aktuálneho softwaru pre Xiaomi smartfóny. Niektorí z vás nám písali s prosbou, že majú problém so stiahnutím aktualizácie do svojho smartfónu, hoci smartfón ju ponúka. Najčastejším problémom je chybová hláška „Chyba sťahovania“, ktorá ako inak vyskočí ku koncu sťahovania.  Práve na tento…

Armádny Magazín

Ruský návrh Cypru vyvolal obavy v NATO. Zrýchlia dodávku stíhačiek F-35?

0 icon

USA, 15.máj 2021 (AM) – Americkí vojenskí analytici informovali o obavách NATO a USA, ktoré naďalej vzrastajú po ruskom návrhu, ktorý bol predložený Cypru. Rusko už skôr dávalo jasne najavo, že je pripravené vystupovať v úlohe zmierovacieho subjektu v spore medzi Gréckom a Tureckom o ostrov Cyprus, ako aj o

Zachráni Putin aj Izrael? Vyjadril sa k zhoršeniu palestínsko-izraelského konfliktu

0 icon

Rusko, 15.máj 2021 (AM) – "Situácia, ktorá v súčasnosti prebieha medzi Palestínou a Izraelom, priamo ovplyvňuje bezpečnostné záujmy Ruska", uviedol prezident Vladimir Putin počas stretnutia so stálymi členmi Rady bezpečnosti. Prepis stretnutia bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.  

Jediný tajne urobený záznam Hitlerovho rokovania kde hovorí neoficiálne a pokojne. Video

0 icon

Nemecko, 15.máj 2021 (AM) –  V roku 1942 dostal fínsky zvukár Thor Dalen pokyn urobiť záznam oficiálneho stretnutia Carla G. E. Mannerheima a Adolfa Hitlera. Lenže on sa rozhodol zaznamenať aj neoficiálnu časť tohto stretnutia.   Maršal Carl Gustaf Emil Mannerheim bol fínsky politik, diplomat a vojvodca, Fínmi uctievaný ako ná

Viacúčelové bojové vozidlo JAGUAR testuje nové zbrane

0 icon

Francúzsko, 15.máj 2021 (AM) – V posledných mesiacoch zaznamenala raketa stredného doletu [MMP], ktorú vyvinula spoločnosť MBDA, niekoľko "prvenstiev". V decembri 2020 bola takáto munícia úspešne vystrelená vozidlom Sabre určeným pre špeciálne jednotky. Po tomto teste nasledovala nasledujúci mesiac

Vojenský expert o najnovšom varovaní pre NATO: „Ak nebudú chcieť, pošleme stíhačky.“

0 icon

Rusko, 14.máj 2021 (AM) – Vojenský expert Viktor Murachovskij vysvetlil, prečo sú Rusi nútení vysielať svoje lietadlá smerom k lietadlám NATO. Faktom je, že letectvo aliancie nijako nesúhlasí so vzájomným používaním transpondérov, ktoré umožňujú zistiť účel letu. "No, oni nechcú, takže budeme zakaždým vysiel

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali