Rozhovor s Borisom Kollárom: systémové strany už 26 rokov len plnia príkazy svojich sponzorov a na voličov zvysoka kašlú

Bratislava 2. marca 2016 (HSP/Foto:Boris Kollár)

 

Prinášame vám rozhovor s Borisom Kollárom – predsedom strany Sme rodina, o tom, prečo sú tieto voľby dôležité a o čo v nich ide.

Prečo pripisujete tohtoročným voľbám dôležitosť?

Hlavnou témou týchto volieb je, či chceme nechať všetko bežať tak ako doteraz, alebo chceme mať v parlamente ľudí, ktorí nie sú nikomu zaviazaní. Iba takíto ľudia môžu robiť rozhodnutia v prospech svojich voličov, pretože tzv. systémové strany už 26 rokov len plnia príkazy svojich sponzorov a na voličov zvysoka kašlú.

Na snímke predseda politickej strany Sme rodina Boris Kollár
Na snímke predseda politickej strany Sme rodina Boris Kollár

Aké to má následky?

Tieto štandardné strany svojou politikou spôsobili, že väčšinu hodnôt vyprodukovaných slovenskou ekonomikou  skonzumuje iba úzka skupina oligarchov a finančných skupín. A len ten zvyšok sa prerozdelí medzi pracujúcich ľudí. A to stačí iba na tretinovú úroveň platov v porovnaní s Rakúskom alebo Nemeckom.

Následkom je taktiež čoraz viac daní a odvodov pre zamestnancov, a malých a stredných podnikateľov, zatiaľ čo veľké nadnárodné firmy, domáci oligarchovia a finančné skupiny vyvážajú svoje zisky do zahraničia. Je to nielen nevlastenecké, ale aj amorálne a protizákonné.

Aké opatrenia má pripravené Vaše hnutie?

Daňovú spravodlivosť!

Zamestnanci, malí a strední podnikatelia by mali platiť rovnú daň zo zisku na úrovni 16 %.

Firmy podnikajúce na základe licencie od štátu, napríklad banky, poisťovne, pôžičkárne alebo telekomunikační operátori by mali platiť približne dvojnásobnú daň vo výške do 33 %.

Monopoly ako elektrárne, plynárne by mali platiť ešte vyššiu daň zo zisku, a to vo výške do 50 %.

Okrem rovnej dane vo výške 16 % chceme malých a stredných podnikateľov podporiť tým, že budú dostávať podobné stimuly ako veľkí zahraniční investori.

Viete, automobilky alebo výrobcovia elektroniky sa môžu kedykoľvek rozhodnúť, že presťahujú svoje výrobné linky do zahraničia. Domáci malí a strední podnikatelia budú vždy fungovať na Slovensku.

Slovenský štátny rozpočet stráca ročne 2,5 miliardy eur, pretože finančná správa dôsledne nepostihuje podvody pri DPH. Ďalšie stámilióny strácame tým, že umožňuje daňové úniky do daňových rajov ako aj veľkým koncernom prelievať zisky do ich materských krajín. Vedeli by ste navrhnúť nejaké nové zákony, ktoré by to zastavili?

Nepotrebujeme žiadne nové zákony ani informačné systémy. Finančná správa má dostatok nástrojov a informácií, aby tieto peniaze mohla vymôcť. Sú iba dve možnosti, prečo to finančná správa nerobí: buď ju riadia diletanti, alebo nie je vôľa, aby boli daňoví delikventi postihovaní.

Našťastie, naša daňová legislatíva umožňuje dodaniť daňových špekulantov aj spätne a my sme pripravení to urobiť.

Na Slovensku prebiehajú 3 milióny exekúcií. Navrhujete pre nich exekučnú amnestiu?

Ľudia, na ktorých bola uvalená exekúcia sa stali novodobými “otrokmi”. Všetko, čo zarobia, im aj tak zoberie exekútor. Chceme dať týmto ľuďom šancu, aby mohli ekonomicky začať odznova. Budú musieť splatiť istinu úverov, ktoré si zobrali, no všetky tie navýšenia a poplatky im budú odpustené. Takéto opatrenie úspešne zaviedli v Slovinsku a Chorvátsku.

Chcete obnoviť aj potravinovú sebestačnosť?

Slovenská ekonomika prichádza ročne o miliardu eur iba preto, že zo zahraničia dovážame potraviny, ktoré vieme vyprodukovať aj doma. Najviac potravín dovážame z Nemecka , Česka a Poľska. Tieto krajiny majú podobné klimatické podmienky, a napriek tomu z nich dovážame napríklad zemiaky, jablká, mäso.

Prečo to tak je?

Pretože vláda prideľuje eurodotácie nezmyselne, podľa plochy obhospodárovanej pôdy. „Agrobaróni“ na nej preto pestujú repku olejnú, ktorú stačí zasiať a pokosiť, a potom predať na biopalivo. Preto máme v poľnohospodárstve nízku zamestnanosť, a preto máme aj nízku potravinovú sebestačnosť.

Aj slovenskí farmári by mohli produkovať dostatok potravín, ale dnes sa im oveľa viac oplatí prenajať si pôdu a pokosiť. Takúto antisociálnu a hlúpu dotačnú politiku dnes robí naša vláda. Vláda dokonca povoľuje prenajímať pôdu zo štátneho Slovenského pozemkového fondu (SPF) kadejakým agrobarónom, ktorí na túto pôdu poberajú eurodotácie. Rozdiel v cene medzi prenájmom od SPF a dotáciou na hektár je v priemere až šesťnásobný! To znamená, že nejaký chytrák si prenajme pôdu za milión eur a na eurodotaciách dostane 6 milionóv. Ak by štát prenajal tú istú pôdu akémukoľvek podniku pod kontrolou štátu, zarobil by na eurodotáciách šesťkrát viac ako dnes na prenájme pôdy!

V parlamente neprešiel návrh zákona, aby zviera nebolo považované za vec. Aký postoj máte k tejto otázke?

Zviera nie je vec. Každý, kto má doma napríklad psíka tak vie, že to je člen domácnosti a ak uhynie tak plače celá rodina. A malo by to mať oporu v zákone, aby sme sa k živým tvorom nesprávali ako k nejakej veci. Predsa neni normálne, aby nejaký dement priviazal psa na reťaz a nechal ho tam uhynúť hladom, či zamrznúť. Proste za takéto týranie zvierat musí byť dostatočne odstrašujúci trest. To sa týka aj tzv. množiteľov.

Boli ste jediný z politikov, ktorý prišiel demonštrovať pred nórsku ambasádu proti praktikám juvenilnej justície…

Rozhodol som sa podporiť tento protest, keďže si neviem a ani nechcem predstaviť, čo prežívajú matky, ktorým úrady vezmú deti. Nechcem, aby táto zvrátená legislatíva bola aj na Slovensku. Je to biznis s deťmi a je to obrovské svinstvo. Rovnaké svinstvo je, že všetci súčasní politici uprednostnili dobré vzťahy s Nórskom pred pomocou takto postihnutým rodinám.

Prečo naše zdravotníctvo nefunguje dobre?

Položme si otázku, ako je možné, že slovenské nemocnice kupujú prístroje CT a MR za dvojnásobné ceny ako nemocnice v Čechách?

Odpoveď je jednoduchá, pretože práve tí, ktorí by mali kvalitu nášho zdravotníctva strážiť, pomáhajú kryť odlievanie peňazí mimo zdravotný systém. Navyše, tieto peniaze končia v daňových rajoch a väčšinou nie sú na Slovensku ani zdanené.

Bez výmeny ľudí, ktorí kryjú finančné skupiny na ministerstve zdravotníctva, finančnej správe, úrade na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa nezmení v slovenskom zdravotníctve nič.

Čo toľko omieľaná transformácia nemocníc?

Sme zásadne proti. Transformácia nemocnice na akciovú spoločnosť je iba prvý krok k tomu, aby nemocnica skončila v rukách niektorej finančnej skupiny.

Zdravotné poisťovne?

Nevadí nám viac zdravotných poisťovní, ale sme za zákaz zisku v zdravotných poisťovniach. Myslíme si, že je nemysliteľné, aby si zdravotná poisťovňa z povinných zdravotných odvodov odlievala peniaze do daňových rajov.

Navrhujete aj zrušiť doplatky za lieky pre dôchodcov?

Naši dôchodcovia desiatky rokov pracovali, platili dane a zdravotné odvody. Považujem za spravodlivé, aby nemuseli veľkú časť svojich dôchodkov míňať na lieky. Je choré, aby sa nejaká babička musela rozhodovať, či si kúpi jedlo alebo lieky.

Hlavnou témou pre Vás však zostáva invázia migrantov…

Určite, takýto presun obyvateľstva sa už dá prirovnať k sťahovaniu národov, ktoré v minulosti viedli k pádu civilizácií, napríklad starovekého Ríma. Preto ak urobíme chybu v migračnej otázke, môže vzniknúť problém, ktorý sa už nebude dať vyriešiť, pretože do Európy prichádzajú milióny ľudí, ktorí majú úplne odlišné civilizačné návyky ako my. A títo ľudia sú pevne odhodlaní, že sa nechcú prispôsobiť nášmu spôsobu života, ale naopak, chcú od nás, aby sme sa prispôsobili ich životnému štýlu. Z toho nevyhnutne plynú konflikty ako sme toho boli svedkami v Nemecku alebo Francúzsku.

Na Slovensku máme stáročnú skúsenosť s Rómami. Ich populácia rastie a problémy so spolunažívaním zvládame len veľmi ťažko a to Rómovia nepresadzujú šaríu.

90 % ľudí prichádzajúcich do Európy nebolo ohrozených na živote. Sú to ekonomickí imigranti. Predtým žili niekoľko rokov v Turecku alebo Libanone, kde ich život nebol ohrozený. Potom prešli cez Grécko, balkánske štáty, Maďarsko a Rakúsko. V žiadnom z týchto štátov nebol život imigrantov ohrozený.

Dôvodom presunu imigrantov do Nemecka alebo Švédska je sociálny systém týchto štátov. Dokážeme pochopiť týchto ľudí, že chcú ísť za lepším životom. Ale nie je našou povinnosťou prijať každého, kto pochádza z ekonomicky slabšej krajiny. Takých ľudí sú na svete miliardy.

Nevieme prijať každého. Môžeme však pomáhať tým, ktorí chcú vlastným pričinením zlepšiť podmienky u nich doma.

O čo podľa Vás ide tým, čo tento exodus organizujú?

Jednoznačne zničenie európskych národov, bielej rasy, kresťanskej civilizácie. Vytvoriť tu akúsi zmiešaninu rás bez vlastnej identity, kultúry, viery a vlastenectva, dostatočne hlúpu a vykorenenú, aby poslúchala vládnucu elitu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vojtech Tóth sa vrátil do parlamentu po odchode Jozefa Bubnára, zložil poslanecký sľub

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Vojtech Tóth (OĽANO) sa vrátil do poslaneckých lavíc. Vo štvrtok v úvode 40. schôdze Národnej rady (NR) SR zložil opätovne poslanecký sľub "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a…

Rada prokurátorov: Zmena paragrafu 363 sa má udiať až po odbornej diskusii, nie pod tlakom verejnej mienky a médií

0 icon

Bratislava 16. septembra (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Rada prokurátorov SR považuje odbornú diskusiu k problematike sporného paragrafu 363 Trestného poriadku (TP) za žiaducu. Nevylučuje tiež jeho úpravy. Žiada však, aby sa udiali v riadnom legislatívnom procese, po odbornej diskusii, a nie pod tlakom negatívnej verejnej mienky a médií. Informoval o tom predseda…

Stav bezpečnosti SR je extrémne vážny, ale zodpovedná je aj bývalá vláda, uviedlo KDH

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Súčasný stav v bezpečnostných zložkách, polícii a prokuratúre presahuje možnosti riešenia zo strany aktérov či ministerstva vnútra a bezpečnosť krajiny treba riešiť na najvyššej úrovni. Za situáciu je však zodpovedná táto aj predošlá vláda. Uviedlo to mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré odmieta, že…

Ďalší konflikt na obzore? Matovič: Buď bude SaS rešpektovať koaličnú zmluvu, alebo ju vypovie. Kolíková je nalepená na stoličke

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Strana SaS má dve možnosti, buď rešpektovať koaličnú zmluvu, alebo ju vypovedať. Po rokovaní vlády to v súvislosti s možným prerozdelením postov vo vláde povedal líder OĽANO a vicepremiér Igor Matovič Ak by sa mala koaličná zmluva vypovedať a posty vo vláde rozdeliť…

Eurokomisia predložila prvé odporúčanie na ochranu novinárov

0 icon

Brusel 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Európska komisia (EK) vo štvrtok predložila svoje prvé odporúčanie na zvýšenie bezpečnosti novinárov a iných pracovníkov médií v EÚ. Novinári v EÚ v posledných rokoch podľa EK čelia čoraz väčšiemu počtu útokov, ktoré v tých najhorších prípadoch končia aj vraždou. Pandémia koronavírusu im prácu…

Slovinská polícia rozohnala vodným delom najväčší protest proti epidemiologickým reštrikciám

0 icon

Ľubľana 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP)   Slovinská polícia použila v stredu večer slzotvorný plyn aj vodné delo na rozohnanie ľudí, ktorí demonštrovali proti najnovším epidemiologickým reštrikciám. Na stredajšej demonštrácii v centre Ľubľany sa podľa odhadu polície zúčastnilo približne 8000 ľudí. Išlo tak o dosiaľ najväčší protest proti covidovým opatreniam v…

Súd sa opätovne zaoberá podaniami obhajcov Dušana Kováčika

0 icon

Pezinok 16. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR- Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Hlavné pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom K. na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa dnes opäť nezačalo podľa plánu. Tak ako na predošlom pojednávaní 3. septembra totiž obhajcovia obžalovaného predložili súdu viaceré podania Tie si pred začiatkom…

Pápež požehnal maketu a projekt súsošia sv. Cyrila a Metoda

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok) V záplave správ z návštevy pápeža Františka akosi do úzadia zapadla jedna veľmi významná udalosť, o ktorej hovoril po návšteve Svätého Otca predseda NR SR Boris Kollár. Tou informáciou bola skutočnosť, že pápež František požehnal maketu 1:10 súsošia sv. Cyrila a Metoda, súsošia, ktoré…

Polícia zadržala štyroch ľudí pre plánovaný útok na synagógu v Hagene

0 icon

Berlín 16. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/dpa-Henning Kaiser)   Nemecká polícia zadržala štyroch ľudí v súvislosti s údajným plánom na útok na synagógu v meste Hagen. Je medzi nimi aj 16-ročná osoba z mesta. Pre agentúru AP to potvrdila hovorkyňa polície v neďalekom Dortmunde Tanja Pfeffer, odmietla však komentovať správu spravodajského magazínu…

Od piatka bude okres Bardejov v bordovej farbe, od pondelka zelené už len 4 okresy

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Od piatka (17. 9.) bude okres Bardejov zaradený v druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej farbe. Od pondelka (20. 9.) budú podľa COVID automatu v zelenej farbe, teda v stupni monitoringu, štyri okresy. V oranžovej farbe, teda v stupni ostražitosť, bude 44 okresov V…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Hvižďák

Milujem vás v Košiciach.

0icon

Milujem vás v Košiciach / dnes krtkovia./ To, že sú cesty v druhom najväčšom Slovenskom meste v tom  "najlepšom stave" určite Východniari vedia. Najhoršie to je na sídlisku KVP, potom na sídlisku Nad jazerom a cesta ku starej nemocnici. Ináč majú v Košiciach aj nemocnicu novú, ktorú aj volajú Nová…

Marián Moravčík

Životné paradoxy - v americkom väzení sa objavil nový geniálny matematik

0icon

Pán Bavor V. ma upozornil na článok v AO o 40-ročnom väzňovi Christopherovi Havensovi, ktorý si vo väznici blízko Seatlu odpykáva 25-ročný trest za vraždu a drogy. (ďalší zdroj

Andrej Biras

"Svätý Otec" prečo by sa nemal nazývať kresťanom? Takmer 2000 rokov katolicizmu a klimatický kolaps.

0icon

Prečo sa tento "Svätý Otec" ešte stále nazýva kresťanom? Jeho inštitúcia formovala takmer 2000 rokov našu planétu a všetky "kresťanské" národy, ktoré zbroja a zbroja a zbroja... Cirkev s jej učením o dvoch mečoch, duchovný a svetstký meč, teda, že aj štát sa má podriadiť cirkvi, výrazne ovplyvnila morálny vývoj…

Boris Mesár

Sionizmus a fašizmus sú dvojičky: jedna ideológia, spoločné ciele a úlohy 

0icon

Druhá svetová vojna ako najväčšia historická udalosť dvadsiateho storočia dodnes vyvoláva veľký záujem a množstvo kontroverzií medzi historikmi, politológmi, právnikmi, životopiscami vodcov štátov, ktorí sa na tejto vojne zúčastnili a nenechá ľahostajných tých, ktorí o tom chcú vedieť pravdu. Tvrdenie, že Adolf Hitler v čele Tretej ríše bol nezávislou politickou osobnosťou,…

Ľubica Cyprianová

REPUBLIKU už podporuje aj DENNÍK N

0icon

Keď som sa svojho času dozvedela, že z ĽSNS odchádzajú Milan Uhrík, Milan Mazurek, Ondrej Ďurica a ďalší poslanci Národnej rady, bolo to pre mňa ako bežného človeka, ktorý sleduje politiku len zvonku, dosť nečakané a nemilé prekvapenie. Príspevky v médiách a prejavy Milana Uhríka mi boli celkom sympatické a páčia sa mi aj niektoré pesničky…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna: 1. časť

0 icon

V máji 1940 nastal v druhej svetovej vojne rozhodujúci okamih. Nemecké vojská postupovali naprieč Belgickom a napadli Francúzsko. Do tejto oblasti boli vyslané francúzske a britské jednotky, aby tie nemecké vytlačili. Prinášame ďalší minimálne z nášho pohľadu zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Ešte pred Mechelenským prípadom (o ktorom…

Koľko chutí rozozná tvoj maškrtný jazyk?

0 icon

Chuť je signál vysielaný do mogzu receptormi v ústach a nie všetky látky ho musia vytvárať. Na biológii si sa učil, že človek dokáže jazykom rozoznať štyri chute - sladkú, slanú, horkú a kyslú. Dokonca ťa aj naučili, ktoré časti tvojho jazyka tieto chute vnímajú. Čo ak to však nie je všetko?…

10 faktov o snoch, ktoré si pravdepodobne nevedel

0 icon

Ako si mnohí doposiaľ mysleli, farebné snívanie vôbec nie je samozrejmosťou. Znamenajú v skutočnosti vôbec niečo tvoje sny? Premietajú sa v nich tvoje najtajnejšie túžby či najhoršie obavy. Nevyhýbajú sa mu ani zvieratká, ani slepí ľudia. Prinášame ti 10 faktov o snoch, ktoré si pravdepodobne nevedel. 1.Nie každému sa snívajú farebné sny. V…

10 najmenších krajín na svete

0 icon

Na svete je viac ako 200 krajín a my sme s istí, že o každej z týchto krajín si minimálne aspoň raz počul. Na našej zemi však existujú aj štáty, o ktorých si určite nikdy nič nepočul. Tieto štáty sú veľmi malé (rozloha menšieho mesta, dediny) a majú veľmi málo…

Životný príbeh Herschela Grynszpana: 4. časť

0 icon

V novembri 1959 vyšiel ďalší článok s názorom, že je Grynszpan nažive. Jeho autor Egon Larsen dodal, že sa na konci vojny vrátil do Paríža a zmenil si meno. Potom dostal prácu v autoopravovni a časom sa oženil a mal dve deti. Pokračujeme v poradí štvrtým článkom o živote a záhadnom zmiznutí Herschela Grynszpana. V decembri 1959 parížsky časopis l’Arche…

Armádny Magazín

Minister obrany Izraela Binjamin Ganc: O dva-tri mesiace môže Irán vyrobiť atómovú bombu

0 icon

Irán, 16.september 2021 (AM) – Ruská informačná agentúra RIA Novosti dnes v noci priniesla správu o vyhlásení ministra obrany Izraela generála Binjamina Ganca (pre časopis Foreign Policy), že o dva alebo tri mesiace môže mať Irán dostatok nevyhnutného materiálu a aj možnosti na výrobu atómovej bomby.   „Podľa názoru Ganca Iránu ostalo dva-tri mesiace

Ruská Armata zvýši rýchlosť streľby: Špecialisti pracujú na novom projekte

0 icon

Rusko, 16.september 2021 (AM) – Objavujú sa nové údaje o sľubnom vývoji na platforme Armata, čo je hlavná platforma pre množstvo moderných obrnených vozidiel vrátane tanku T-14.   Koncern „Uralvagonzavod“ vyvíja novú rýchlopalnú delostreleckú inštaláciu na základe „Armaty“,

Nejde o ochranu: expert vymenoval zámery okolo izraelského raketového systému Železný dóm pre Ukrajinu

0 icon

Ukrajina, 16.september 2021 (AM) – Niektorí členovia Kongresu USA navrhli, že Ukrajine dodajú dva izraelské systémy taktickej protiraketovej obrany Železná kopula. Výbor pre ozbrojené sily predstavil svoju verziu zákona o obrane na rok 2022. Pentagon podľa neho musí poskytnúť správu s možnosťami potenciálneho predaja alebo prevodu

Konflikt vo vedení Talibanu v Afganistane prerástol do prestrelky

0 icon

Afganistan, 16.september 2021 (AM) – V hnutí Taliban, ktoré prevzalo moc v Afganistane vznikol konflikt. Podpredseda vlády Talibanu a spoluzakladateľ hnutia Abdul Ghani Baradar zmizol. Vyhlásili to vysoko postavené zdroje v hnutí Taliban. Tvrdia, že Baradar sa sporí s Khalilom Rahmanom Haqqanim, ktorý má na starosti utečeneckú politiku.   Spor podľa

Izraelský analytik Kedmi: Čo čaká Bielorusko v najbližších tridsiatich rokoch

0 icon

Bielorusko, 16.september 2021 (AM) – "Bieloruské orgány  musia vypracovať strategický plán rozvoja krajiny na nasledujúcich tridsať rokov, pretože iba takýto prístup jej umožní vyriešiť všetky problémy, ktoré nastali skôr, ako aj prekonať šírenie finančnej krízy, posilnenie ekonomiky štátu." K tomuto záveru dospel známy izraelský politický ex

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali