V roku svätého Alojza prijal pápež František študentov rímskeho lýcea

Vatikán 15. apríla 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia)

 

Pri príležitosti jubilejného roka sv. Alojza prijal Svätý Otec v sobotu 13. apríla na audiencii stredoškolských študentov. O patrónovi mládeže im hovoril ako o vzore opravdivej lásky, ktorá je čistá a slobodná a vďaka počúvaniu vlastného svedomia si zachováva cudnosť a vernosť. Pápež odporúčal mladým nachádzať momenty ticha a nestať sa otrokmi mobilov

Na snímke uprostred pápež František

Pápež František vstúpil do auly Pavla VI. s radostným úsmevom, pretože sa zaplnila mladými ľuďmi, študentmi rímskeho lýcea, ktorého absolventmi boli aj Eugenio Pacelli, neskorší pápež Pius XII. alebo Franco Modigliani, ktorý sa stal držiteľom Nobelovej ceny za ekonómiu.

Viscontiho lýceum sídli v historickej budove Rímskeho kolégia, založeného sv. Ignácom z Loyoly a inaugurovaného pápežom Gregorom XIII. v roku 1583. Rímske kolégium preslávili osobnosti jezuitských matematikov a astronómov, spomedzi ktorých pápež František spomenul mená ako Clavius, Kircher či Secchi.

Svätý Otec chlapcom a dievčatám, ako aj ich učiteľom, hovoril o dôležitosti udržiavania tzv. „výchovnej zmluvy“ medzi vychovávateľmi, rodičmi a dobrovoľníkmi, ktorá je v súčasnosti veľmi ohrozená. Ďalej zdôraznil „hodnotu bratstva, ktorá sa zakladá na slobode, na čestnom hľadaní pravdy, na podporovaní spravodlivosti a solidarity, zvlášť voči slabším“.

Osobitnú pozornosť vo svojom príhovore venoval pápež osobnosti sv. Alojza, ktorého život sa spája práve s ich budovou v centre Ríma, medzi Panteónom a Benátskym námestím.

 

Patrón mládeže sv. Alojz Gonzága nebol kariéristom

„V komplexe s budovou vašou školy sa nachádza monumentálny Kostol sv. Ignáca, vnútri ktorého odpočívajú telesné pozostatky sv. Alojza Gonzágu, ktorého jubilejný rok práve prebieha pri 450. výročí jeho narodenia. On ako študent navštevoval tie isté miesta ako dnes vy. Sv. Alojz je patrónom mladých; preto rád pripomeniem niektoré témy, ktoré čerpám zo životného príbehu tohto veľkého svätca a zdajú sa mi byť veľmi aktuálne.

Predovšetkým chcem pripomenúť, že Alojz Gonzága bol schopný urobiť dôležité rozhodnutia pre svoj život, bez toho, aby sa nechal uniesť kariérizmom a bôžikom peňazí. Tak veľmi sú potrební mladí, ktorí dokážu takto konať, uprednostniť spoločné dobro pred osobnými záujmami! Aby sme takéto niečo dokázali, je potrebné dbať o vlastné vnútro, prostredníctvom štúdia, hľadania, výchovného dialógu, modlitby a načúvania vlastnému svedomiu.

Hovorím to vám, ktorí ste tu, mladí, študenti školy: Naučili ste sa počúvať vaše svedomie? Viete, čo sa vo vás deje? Naučili ste sa tomuto zdravému sebapozorovaniu, nie tomu chorému sebapozorovaniu  neurotikov, nie: zdravé sebapozorovanie, čo sa vo mne odohráva, čo sa vo mne deje? Je to viac než veda: je to múdrosť… aby sme sa nestali zdrapom papiera, ktorým vietor pohadzuje z jednej strany na druhú.“

 

Nemať strach zostať v tichu, nebyť otrokom mobilu

„Dobre nad tým premýšľajte. A tiež by bolo pekné, keby medzi vami, v skupine, s vedúcimi školy, ste urobili nejakú peknú úvahu o tom, čo je svedomie, čo sa deje vo svedomí, ako môžem zistiť, čo sa vo mne deje, ako vo svedomí rastú dobré postoje a postoje nie dobré… Vyskúšajte si to: bude to veľmi užitočné. A toto predpokladá schopnosť vymedziť si priestor pre ticho. Nemajte strach z ticha, zostať sami – nie stále, to nie, pretože to nie je dobré -, ale mať trochu času samoty, urobiť si priestor na ticho.

Nemajte strach z ticha, napríklad písať si vlastný denník, v tichu. Nebojte sa ťažkostí a suchopárnosti, ktoré môžu ticho sprevádzať. – „Ach ja nie, ticho je nuda!“ – Zo začiatku možno, ale potom, krok za krokom, keď vstúpiš do seba, v tichu, to už viac nenudí.

Osloboďte sa od závislosti na mobiloch, prosím vás! Určite ste počuli hovoriť o tragédii závislostí, nie? – „Určite, áno, otče.“ – Závislosť na hluku: ak nie je ruch, necítim sa dobre… a mnohé ďalšie závislosti. Ale táto závislosť na mobile je veľmi rafinovaná, veľmi rafinovaná. Mobil je veľká pomoc, je to veľký pokrok, treba ho používať, je pekné, keď všetci ho vedia využívať. Ale keď sa staneš otrokom mobilu, stratíš svoju slobodu.

Mobil je na rozhovory, na komunikáciu: je pekné rozprávať sa medzi sebou. Ale dajte pozor, že je tu nebezpečenstvo tejto drogy, keď telefón je drogou. Tým nebezpečenstvom je v zúžení komunikácie na púhe kontakty: Život nie je, aby sme sa kontaktovali, je na komunikovanie. Aby sme komunikovali.

Pamätajme na to, čo písal sv. Augustín: «In interiore homine habitat veritas» (De vera rel. 39,72). Vo vnútri človeka prebýva pravda. Hľadajte ju. Platí to pre všetkých, pre toho, kto verí i pre toho, kto neverí. Vnútro máme všetci. Len vo vnútornom stíšení môžeme zachytiť hlas svedomia a odlíšiť ho od hlasov egoizmu a hedonizmu. Sú to odlišné hlasy.“

 

Milovať s čistým a slobodným srdcom, s fantáziou lásky

„Sv. Alojz je známy schopnosťou milovať s čistým a slobodným srdcom. Jedine ten, kto miluje, dôjde k poznaniu Boha. V citovom živote sú nevyhnutné dva rozmery: cudnosť a vernosť. Milovať s cudnosťou, nie bezostyšne. A zostať v láske verní. Láska nie je nejaká hra: láska je tá najkrajšia vec, ktorú nám Boh dal, schopnosť milovať.

Boh je láska, hovorí Biblia, a Boh túto schopnosť daroval nám. Nepošpiňte ju bezostyšnosťou nehanebnosti a nevernosťou. Milujme čisto, ale naplno! Milujme so širokým srdcom, každý deň: s tou múdrosťou, ktorá rozširuje srdce, nenechajme ho scvrknúť sa a stvrdnúť na kameň. Rozšírme si ho. A Boh povedal svojmu ľudu, ako veľký prísľub, že mu odníme kamenné srdce a dá mu srdce z mäsa. Rozšíriť si srdce z mäsa: toto znamená milovať. S vernosťou a cudne.

Zmysel pre cudnosť odkazuje na svedomie bdelé na obranu dôstojnosti človeka a pravosti lásky, práve pre to, aby sme nebanalizovali jazyk tela. Vernosť spolu s rešpektovaním druhého je potom nevyhnutná dimenzia každého opravdivého vzťahu lásky, pretože s citmi sa nemožno zahrávať.

Ale milovať nie je iba vyjadrením citového puta dvojice alebo silného, krásneho a bratského priateľstva. Konkrétna forma lásky je daná aj solidárnym úsilím smerom k blížnemu, najmä voči chudobným. Láska k blížnemu sa živí fantáziou a ide vždy ďalej: vynachádzajú sa spôsoby ako pomôcť, ako ísť vpred. Predstavivosť lásky: nebojte sa toho. A takto sa dostanete ďalej, poza múry, poza rozdiely, poza prekážky.

Aj v tomto je sv. Alojz vzorom, pretože zomrel v službe chorým na mor, teda ľuďom, ktorí boli na okraji spoločnosti a všetkými vyradení. Láska ho hnala vždy ďalej. Fantázia lásky: nezabudnite na toto slovo. Fantázia lásky. Láska je kreatívna a vždy ide vpred.“

Na záver stretnutia so stredoškolákmi z Viscontiho lýcea Svätý Otec všetkým prízvukoval, aby sa s rozhodnosťou postavili proti každému prejavu šikanovania.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premiér: Nový generálny prokurátor odo mňa nikdy nezažije tlaky

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Teraz.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian/Martin Baumann)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že nový generálny prokurátor od neho nikdy nezažije akékoľvek tlaky. Uviedol to vo štvrtok na sociálnej sieti Matovič zároveň komentoval, že Marošovi Žilinkovi drží palce, aby ustál akýkoľvek nátlak z ktorejkoľvek strany. Doplnil, že "tlaky" nezažíva zo…

Poslanci majú pokračovať v rokovaní o reforme justície

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann)   Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes majú pokračovať v rokovaní o reforme justície z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorá zahŕňa reformu Súdnej rady SR, majetkové previerky sudcov, reformu Ústavného súdu SR, povinné zavedenie vekového stropu sudcov či zriadenie Najvyššieho správneho…

Žilinka: Silná dôvera je pre mňa nesmiernym záväzkom. Podľa Mazáka je Žilinka skúsený, vzdelaný a rozhľadený prokurátor

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Silná dôvera, akú prejavili poslanci Národnej rady SR (NR SR) Marošovi Žilinkovi, je preňho nielen veľkou cťou, ale najmä nesmiernym záväzkom Občanom chce prinavrátiť dôveru v spravodlivosť a presvedčenie, že „všetci sme si pred zákonom rovní.“ Jeho reakciu na zvolenie…

Juraj Kliment sa vzdal členstva v Súdnej rade, oznámil to listom

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Sudca Juraj Kliment sa vzdal členstva v Súdnej rade. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa ústavného orgánu sudcovskej legitimity Veronika Müller Podľa jej informácií to Kliment urobil listom, ktorý na piatkovom zasadnutí Súdnej rady odovzdal priamo predsedovi Jánovi Mazákovi. "Vzdanie sa postu nadobudne účinnosť…

Konečne sme všetci negatívni, hlási Paulína Fialková

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Pozitívne testy na koronavírus u štyroch zo siedmich členov tímu sestier Paulíny a Ivony Fialkových boli dôvodom absencie elitných slovenských biatlonistiek v úvodných dvoch kolách nového ročníka Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti. Zdá sa však, že povinnej karanténe a celkovo zlej nálade z…

Ilona Csáková o vakcíne proti koronavírusu: Do mňa ani do mojich detí nebude nikto biť žiadnu vakcínu.Vy, čo máte otvorené oči, viete. Nesmiete sa báť chrániť svoje deti, svoje zdravie, vaše životy

0 icon

Praha 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)   Speváčka Ilona Csáková naspievala s Romanom Horkým pesničku V dlouhém zatmění. Ide o protestnú pieseň, ktorá odráža názor autorov na pôvod pandémie koronavírusu. Autori sa touto piesňou snažia vyzvať obyvateľov, aby prestali byť len hračkami v rukách vplyvných ľudí, ktorí podľa názoru spevákov stoja…

Martin Klus: Test nie je vakcína

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Test nie je vakcína. Aj falošný pocit bezpečia bol jeden z problémov, ktorému Slovensko čelilo po opakovanom plošnom testovaní Upozornil na to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležistostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS). "Nemali by sme zabúdať na to, že koronavírus…

Južná Kórea hlási najvyšší denný prírastok prípadov za deväť mesiacov

0 icon

Soul 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)   Južná Kórea zaznamenala v priebehu 24 hodín 629 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to najvyšší denný prírastok infekcií za zhruba deväť mesiacov. Kórejský úrad pre kontrolu a prevenciu chorôb v piatok informoval, že zo spomínaných prípadov bolo 600 výsledkom lokálneho šírenia a takmer…

Remišová: Očakávam, že sa Gröhling a Matovič pri téme otvárania škôl dohodnú

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Martin Baumann)   Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a líderka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová očakáva, že minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) sa dohodnú pri téme otvárania škôl Ako poznamenala pred mimoriadnym rokovaním vlády, mesiac už…

Truban: Centrálnu výkonnú moc v štáte nemáme na to, aby sa jej vrchný predstaviteľ v takejto kríze na celé dni z trucu vytesnil do mikroprojektu otvorenia pár škôl

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) vo videu na Facebooku vysvetľoval svoj krok zobrať otváranie škôl za podmienky testovania do vlastných rúk. To sa ale nepáči bývalému predsedovi PS Michalovi Trubanovi, podľa ktorého ide o absurdný level mikromanažmentu Matovič okrem iného vo videu uviedol, že…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Košík

NÁKUP F-16 POCHOVAL CIVILNÉ LETISKO SLIAČ. NA ZMENU OD HOAXU K PRAVDE STAČILO POČKAŤ. KOĽKO ČAKANÍ EŠTE POTREBUJEME, ABY SA NÁM OTVORILI OČI???

0icon

Kedysi povedať nahlas alebo napísať, že nákupom „zánovných“ stíhačiek F-16 vystrojíme funus civilnému letisku na Sliači, okamžite to mainstream a neoliberáli označia za konšpirátorstvo a HOAX hrubého zrna. Ale ako to na Slovensku chodí, stačilo počkať pár mesiacov a z HOAXU sa stala pravda. Zamestnancov civilného letiska na Sliači už prepúšťajú, núka sa predaj…

Štefan Harabin

Ak sa chcete očkovať, tak iba vtedy, keď ako prvý očkovanie prežije Matovič, Paulínka a jeho deti.

0icon

Už pol roka Vás Matovič a jeho fašistická klika agendou Covid-divadlá podvádza, hoci ide nesporne iba o bežnú virózu i podľa WHO, zrovnateľnú s predchádzajúcimi chrípkami. Matovič Vás v rozsahu cez tri milióny, ako to sám prezentoval, nechal podvodne testovať, akože dobrovoľne-povinne (k čomu sa aj sám dobrovoľne priznal), nesporne a bez najmenších pochybnosti, nespoľahlivými…

Gabriel Dragon

Rusko-podnestersko-moldavský pat a efekt kindervajca

0icon

Vyjadrenie novozvolenej prezidentky Moldavska Maii Sandu o stiahnutí ruských vojakov z medzinárodne neuznanej Podnesterskej moldavskej republiky /PMR/, nachádzajúcej sa na území Moldavska, je možné brať len ako politický folklór, nie ako reflektovanie politickej reality. Prečo požaduje ich stiahnutie, aké budú následné kroky a prečo si touto aktivitou môže Moldavsko uškodiť?…

Robo Bačinský

Slovensko hnije a Čaputová bojuje s klímou...

0icon

Slovensko je v stave, v akom ešte nikdy nebolo. Ani za banditov ako Mikloš, či Dzurinda. Netvrdím, že to boli vlastenci verní poslaneckému sľubu. Netvrdím ani, že nekradli, nerozpredávali Slovensko a nehrabali v prvom rade pre seba, na úkor nás všetkých a hlavne z nášho. Chcem povedať, že prístup politických…

Peter Lipták

Nehaňte očkovanie moje!

0icon

Som lekár, ktorý je celoživotne veľmi výrazne angažovaný za očkovanie. Očkovanie je imunoterapia. To znamená štandardný druh preventívnej antiinfekčnej liečby, ktorý využíva prirodzené schopnosti našej vlastnej imunity. Vakcín

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo je pre mužov ťažké počúvať ženy?

0 icon

Či už je to priateľ, brat alebo kamarát - všetci poznáme chlapa, ktorý je zlým poslucháčom a často jednoducho nepočúva ženy. A nie, nie je to preto, že by sa nudil alebo bol arogantný. Existujú skutočne štúdie, ktoré ukazujú, že existuje niekoľko dôvodov, prečo v tejto oblasti muži tápajú. Zdá sa, že mužský mozog jednoducho…

Obávaní šamani s mocou zvierat a indiánske kmene Severnej Ameriky

0 icon

Šamanská maska spája človeka s jeho totemovým zvieraťom a rituálu dodáva magickú atmosféru. Dotyční šamani sa dokážu prevteliť do božstva, ktoré im umožní ovládať desivé prírodné javy. Takýmito pravidlami sa riadia tajomné rituály obávaných šamanov. Šaman je jedinec, ktorý dokáže silou vôle zmeniť svoje vedomie a získať informácie z oného sveta. Vďaka nim vie liečiť…

Konšpiračná teória o ovládaní mysle: MKULTRA. 1. časť

0 icon

Medzi tie najbizarnejšie konšpiračné teórie, aké sme vám doteraz priniesli, respektíve prinesieme, a zároveň najviac znepokojujúce, patrí aj tá o Projekte MKULTRA. MKULTRA bolo tajné označenie pre sériu experimentov vykonávaných CIA, ktoré mali prebiehať od 50. do 70 rokov minulého storočia. Práve o týchto experimentoch sme si pre vás pripravili trojdielny článok. Poďme…

Z čoho sa vyrába žuvačka a dokáže pomôcť pri chudnutí?

0 icon

Je reálne, aby mohla žuvačka pozitívne vplývať na energetickú rovnováhu a uľahčovať úbytok na váhe? Žuvačka je tu s nami už od doby kamennej - chicle guma sa vyrábala z miazgy stromu Sapodilla. Najmodernejšie žuvačky sú založené na syntetickom ekvivalente, gumovom materiáli zvanom polyizobutylén, ktorý sa tiež používa na výrobu duší kolies. Polyizobutylén…

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako si môžete do fitness náramkov Mi Band 4 a Mi Band 5 nahrať typ písma s diakritikou

0 icon

Mi Band náramky nielen v našom regióne, ale naprieč celým svetom, patria medzi populárne zariadenia. Dôvodom je atraktívna cena v kombinácii s pokročilými funkciami. Jeden neduh však tieto náramky majú – a ním je absencia písma s diakritikou. A práve preto by sme vám radi priniesli jednoduchý návod krok po…

Google Mapy poskytnú nové príležitosti, ako budete môcť spoznávať svoje okolie

0 icon

Google Mapy plynúcim časom sa stávajú stále viac významnejším hráčom na trhu s mapami, ktorý expanduje aj do ďalších oblastí. Dôvodom je, že spoločnosť v pravidelných intervaloch pridáva nové funkcie. Nie tak dávno sme mohli napríklad čítať o funkcii vyhľadania miest s bezbariérovým prístupom, možnosti aktívneho zdieľania polohy a podobne. Najnovšie spoločnosť…

Huawei je lídrom trhu v oblasti telekomunikačného vybavenia a to aj napriek sankciám. Takto je podelený trh

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei je pod veľkým tlakom vo viacerých oblastiach podnikania. O to viac je prekvapujúci report analytikov zo skupiny Delloro, ktorí prišli so zaujímavými číslami. Podľa správ, ktoré publikovali, Huawei je v rozpätí 1. až 3. kvartálu tohto roka najúspešnejšou spoločnosťou v oblasti podnikania s telekomunikačným…

Nokia odhaľuje, či je 5G sieť energeticky efektívnejšou ako dnešné 4G siete. Prekvapuje vás výsledok?

0 icon

Nová štúdia spoločností Nokia a Telefónica zistila, že 5G siete sú až o 90 percent energeticky efektívnejšie na prenosovú (dátovú) jednotku ako staršie, no dnes stále využívané 4G siete. Prieskum, ktorý sa uskutočňoval počas trojmesačného obdobia, sa zameriaval na spotrebu energie rádiovej prístupovej siete (RAN) v sieti spoločnosti Telefónica. Zavádzanie…

Xiaomi Mi 11 a Mi 11 Pro – odhalené boli všetky kľúčové špecifikácie, ako aj údajná čínska cena

0 icon

Predstavenie najočakávanejšieho mobilného procesora Snapdragon 888 od spoločnosti Qualcomm už máme oficiálne za sebou. Nie je žiadnou novinkou, že práve tento procesor uvidíme vo väčšine budúcoročných vlajkových lodí s operačným systémom Android. Nebude tomu inak ani v prípade vlajkových smartfónov zo série Mi 11 od spoločnosti Xiaomi, ktoré by mali…

Armádny Magazín

CHORVÁTSKO : Koľko miliónov bude stáť tento "výhodný" americký šrot?

0 icon

Chorvátsko, 4.December 2020 (AM) - Chorvátsko by mohlo minúť stovky miliónov eur na modernizáciu 76 obrnených vozidiel Bradley, ktoré venovala americká armáda. Dá sa v tomto prípade ešte hovoriť o dare, alebo vstupenke do pekla nekonečných opráv a rekonštrukcii?   V decembri 2019 chorvátsky minister obrany, ktorým bol vtedy Damir Krsticevic,…

Napravujte to čo porobili vaši predkovia: Sergej Šojgu dal nemeckej ministerke obrany nedostatočnú z dejepisu

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu absolútne oprávnene uzemnil šéfku Bundeswehru - Annegret Kramp-Karrenbauerovú, ktorá vyhlásila, že jej krajina by mala s Ruskom rokovať „z pozície sily“.   Pripomeňme, že konflikt sa začal po vyhlásení ministerky SRN, ktorá oznámila spoločný tlak s pobaltskými krajinami a ďalšími „

Zo Sorosa si urobia guláš: Maďarský vodca proti medzinárodným špekulantom

0 icon

Maďarsko, 4.December 2020 (AM)  - Maďarský premiér Viktor Orban vstúpil do tvrdej konfrontácie so svetovým špekulantom Georgom Sorosom, ktorý sa snaží vytvoriť z Európskej únie globálne protikresťanské impérium.   Deväťdesiatročný americký multimilionár, finančný špekulant a ľavicovo-liberálny ideológ George Soros sa nezmierňuje. Namiesto toho, aby si popíjal whisky (a

Výstroj „Stotník“ bude asi s umelým intelektom

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotnik“ (Stotník), predtým známy ako Ratnik-3, môže obsahovať zootechnické komplexy a aj elementy umelej inteligencie, povedal pre RIA Novosti riaditeľ výzbrojného komplexu štátnej spoločnosti „Rostech“ Bekchan Ozdojev.   „Skúsenosti používania „Ratnika“ v bojových podmienkach odhalili n

S nárastom napätia v Iráne dostáva Izrael svoju najvyspelejšiu vojnovú loď

0 icon

Izrael, 4.December 2020 (AM) - Izraelská armáda prijala v stredu svoju najvyspelejšiu vojnovú loď a označila plavidlo nemeckej výroby ako hrádzu pre zraniteľné stredomorské plynové plošiny, pretože napätie v Teheráne stúpa po atentáte na popredného iránskeho jadrového vedca.   Korveta Saar-6, ktorá zakotvila v prístave Haifa, a tr

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali