peňaženka, bankrot chudoba

NAŽIVO

Poľské ministerstvo zahraničia vydalo občanom varovanie pred cestami do Česka pre prudký rast počtu prípadov vírusovej hepatitídy A. Varovanie zdôrazňuje zvýšené riziko predovšetkým pre dospelých v strednom veku a deti. Informuje o tom web TN.cz, ktorý cituje poľskú televíziu TVN24.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí zdôraznilo, že ľudia by mali cestu do Česka zvážiť. „Odporúčame vyhnúť sa cestám, pokiaľ to nie je nutné,” uviedlo. Zároveň varovalo, aby tí, ktorí sa do ČR vycestujú, dbali na hygienu rúk a vyhýbali sa jedlu z nepreverených zdrojov.

20:22

Požiar v pavilóne v mieste konania klimatickej konferencie COP30 v brazílskom meste Belém si vo štvrtok vyžiadal evakuáciu.

Požiar nastal v čase, keď ministri z celého sveta počas predposledného dňa dvojtýždňovej konferencie OSN rokovali o prekonaní patovej situácie v otázkach fosílnych palív, financovania boja proti zmene klímy a obchodných opatrení.

20:08

Európa musí zohrávať rolu pri rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine, vyplýva to zo štvrtkového telefonátu nemeckého ministra zahraničia Johanna Wadephula s osobitným vyslancom amerického prezidenta Donalda Trumpa Steveom Witkoffom. Informovala o tom správa agentúry Reuters.

Wadephul
Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul / Foto: TASR/DPA-Marcus Brandt
17:57

Na základnej škole v Hradci Králové sa vo štvrtok popoludní počas záujmového krúžku popálili dve deti a jedna dospelá osoba. Na mieste zasahovala polícia spolu so záchranármi a hasičmi, uviedla polícia na sociálnej sieti X. Podľa servera iDNES.cz došlo počas chemických pokusov na krúžku k explózii.

17:56

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok označil za zradcov šiestich demokratických kongresmanov, ktorí vyzývali členov ozbrojených síl a tajných služieb, aby odmietli „nezákonné rozkazy“ vlády. Členov zákonodarného zboru obvinil zo snahy podnecovať nepokoje. Ich „vzbúrenecké správanie“ by podľa neho mohlo byť trestané smrťou. Informovala o tom agentúra AFP.

17:56

Na najmenej 41 stúpol počet obetí rozsiahlych povodní a zosuvov pôdy vo Vietname, uviedlo vo štvrtok tamojšie ministerstvo životného prostredia s tým, že ďalších deväť ľudí je nezvestných. Informovala o tom spáva agentúry AFP.

zosuvy pôdy Vietnam-jd2025111911
Na snímke zničený autobus po zosuve pôdy v provincii Khanh Hoa vo Vietname 17. novembra 2025 / Foto: TASR/AP-Minh Bang/VNExpress via AP
17:55

Albánsky súd vo štvrtok odvolal z funkcie vicepremiérku a ministerku pre infraštruktúru Belindu Ballukuovú po tom, čo ju prokuratúra obžalovala z ovplyvňovania výberového konania na výstavbu tunela na juhu krajiny. Informovala o tom správa agentúry Reuters.

17:54

Ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie vo štvrtok v Bruseli schválili návrh na uvalenie sankcií voči desiatim ruským predstaviteľom. Podľa vyhlásenia Rady EÚ sú zodpovední za porušovanie ľudských práv a potláčanie občianskej spoločnosti a demokratickej opozície v Rusku.

17:52

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí vyhlásil, že bez uzavretia konkrétnej dohody nedostane Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) prístup k iránskym jadrovým lokalitám napadnutým počas nedávnej vojny s Izraelom. Informovala o tom správa agentúry AFP.

Teherán od 12-dňovej vojny s Izraelom v júni tohto roku neposkytol inšpektorom MAAE prístup do troch jadrových zariadení, na ktoré letecky útočili Izrael aj Spojené štáty.

Abbás Arakčí
Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arakčí / Foto: SITA/AP-Eraldo Peres
17:52

Štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Richard Maraček sa vo štvrtok v Bruseli stretol s generálnymi riaditeľmi útvarov Európskej komisie (EK) zodpovednými za zdravotníctvo a tiež vedu, vývoj a inovácie. Eurokomisia ocenila investičné úsilie Slovenska v oblasti inovácií.

Maraček upozornil, že EÚ od mája tohto roku iniciovala aktivity na posilnenie regiónov členských krajín na svojej východnej hranici.

17:49

Chorvátsky prepravca ropy Janaf podmieňuje dodanie ropy zakúpenej pre bratislavskú rafinériu Slovnaft nákupom dodatočných objemov a ich vložením do systému JANAF ako technologickú výplň v ropovode nutnú pre pohyb dodávky ropy. Vo štvrtok o tom informovala spoločnosť Slovnaft. Spoločnosti MOL a Slovnaft sa preto obrátili na Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž Európskej komisie s tým, že Janaf zneužíva svoju pozíciu.

16:01

Pápež Lev XIV. vo štvrtok vyzval taliansku cirkev, aby si vytvorila „kultúru prevencie“ v prípadoch sexuálneho zneužívania detí duchovnými. Uviedol to počas zasadnutia Talianskej biskupskej konferencie v meste Assisi. Informovala o tom agentúra AFP.

16:00

Britský premiér Keir Starmer podľa informácií televízie Sky News koncom januára absolvuje pracovnú návštevu Číny. Informovala o tom správa agentúry Reuters.

15:57

Až 417 miliónov detí v krajinách s nízkymi a strednými príjmami trpí vážnym nedostatkom v oblastiach vzdelávania, zdravia a výživy. Vyplýva to z najnovšej správy Detského fondu OSN (UNICEF), ktorú zverejnili vo štvrtok. Informovala o tom správa agentúry DPA.

15:38

Predčasné voľby do kosovského parlamentu sa uskutočnia 28. decembra, oznámila vo štvrtok prezidentka Vjosa Osmaniová. Rozhodnutie prišlo po tom, čo parlament v stredu nezvolil za premiéra Glauka Konjufcu, ktorého do funkcie navrhla strana Sebaurčenie (VV) dočasného predsedu vlády Albina Kurtiho. Informuje o tom agentúra Reuters.

15:36

Bielorusko vo štvrtok prepustilo z väzenia dvoch katolíckych kňazov, ktorých zadržiavalo pre obvinenia z vlastizrady. Podľa ľudskoprávnych skupín boli politickými väzňami. Agentúra AFP informuje, že prezident Alexandr Lukašenko kňazov omilostil niekoľko týždňov po svojom stretnutí s predstaviteľom Vatikánu.

15:35

Pod sopečným prachom a úlomkami hornín zostali domy v blízkosti indonézskej sopky Semeru na ostrove Jáva, ktorá vybuchla v stredu popoludní. Najmenej jedna základná škola bola zrovnaná so zemou.

sopka Semeru Indonézia-jd2025112005
Na snímke ľudia skúmajú škody po erupcii sopky Semeru v meste Lumajang na indonézskom ostrove Východná Jáva 20. novembra 2025 / Foto: TASR/AP-Wawan Sugiarto
Čítať viac | 14:47

Izraelská opozícia kritizuje vládu premiéra Benjamina Netanjahua za dohodu medzi Spojenými štátmi a Saudskou Arábiou o predaji amerických stíhačiek F-35. Zozbierala tiež 40 podpisov na zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentu, informujú o tom správy miestnych médií a tlačovej agentúry DPA.

14:33
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rok 1989: Štrngali sme kľúčmi. Rok 2023: V chudobe žije 1 120 447 Slovákov

Keď v roku 1989 Slováci plní optimizmu zaplnili námestia a štrngali kľúčmi čím chceli symbolicky odzvoniť komunistickému režimu a privítať nový lepší a spravodlivejší svet a s nádejou očakávali rýchle dobiehanie vyspelých západných ekonomík a s tým spojené zvyšovanie ich životného štandardu, mnohí z nich netušili, že sa po viac ako tridsiatich rokoch dožijú alarmujúcej štatistiky, kde si viac ako milión z nich nemôže dovoliť minúť na potraviny viac ako 3,44 eura denne a ich mesačný zárobok neprekročí hranicu 500 eur

peňaženka, bankrot chudoba
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

„Už tento rok žije v chudobe 1 120 447 Slovákov v 393 023 domácnostiach s príjmom do 500 eur mesačne. Títo Slováci môžu mesačne minúť v rámci nákladov na bývanie, energie a vodu iba 134,06 eura a na potraviny iba 3,44 eura denne,” vysvetľuje Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA).

IVRA vypracoval analýzu na základe údajov Štatistického úradu SR a Martin Halás tvrdí, že je to katastrofa, ak si uvedomíme, že príjem do 500 eur mesačne má viac ako 21 percent slovenských domácností.”

Halás následne ozrejmil, že z pohľadu všetkých 5 397 540 Slovákov má takto 2,6 milióna mesačný príjem do 700 eur a 4,5 milióna príjem do 1 000 eur mesačne.

.

„Najväčším problémom chudoby je, že keď do nej rodina spadne, nevie sa z tejto pasce dostať a zotrvá v nej. Domácnosť s príjmom 700 eur mesačne má výdaje na bývanie, energiu, vodu v súčasnosti podľa spotrebného koša Štatistického úradu 188 eur mesačne. Avšak, na potraviny je to iba 144 eur mesačne, čiže 4,81 eura na deň,” upozorňuje Halás a ako ďalej informuje: „V rámci zdravotníctva si takáto domácnosť môže dovoliť vynaložiť mesačne 19,65 eur.”

Halás taktiež upozorňuje na to, že ak sa budú neúmerne zvyšovať ceny energií, potravín alebo hypoték, a nezamestnanosť ohrozených chudobou bude rásť, tak v budúcom roku bude viac ako 84 percent domácností, teda 4,5 milióna Slovákov, ktorí majú mesačný príjem do tisíc eur.

„Takáto domácnosť môže mesačne minúť na energie 268,12 eura a na výdaje na domácnosť, energie, vodu a potraviny 206,11 eura mesačne, čo je 6,87 eura denne,” uviedol Halás.

V zmysle pomyselného Semaforu chudoby má podľa IVRA červenú každá slovenská domácnosť do 500 eur mesačne.

V oranžovom pásme Semaforu chudoby je podľa inštitúcie ohrozená najmä budúci rok každá slovenská domácnosť v rozmedzí mesačného príjmu od 500 eur do 1 000 eur mesačne, čo predstavuje viac ako 1 173 738 slovenských domácností, v ktorých žije 3 431 090 Slovákov.

.

Aby toho nebolo na Slovákov málo v budúcom roku ich môže ohroziť aj prudko stúpajúca krivka nezamestnanosti, keďže viacerí nemeckí investori už ohlásili sťahovanie nemeckých firiem pôsobiacich na Slovensku späť do materskej krajiny, keďže pomoc zo strany štátu v čase energetickej krízy pokladajú za nedostatočnú.

Indície odchodu viacerých nemeckých firiem potvrdila aj Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

„Pokiaľ Slovensko v čo možno najkratšom čase neprijme a nespustí také podporné schémy, ktoré budú porovnateľné s okolitými priemyselnými štátmi, bude veľmi ťažké udržať výrobu a zamestnanosť v slovenskom priemysle. Už teraz máme indície, že niektoré napríklad nemecké podniky si chcú stiahnuť veľkú časť výroby späť do Nemecka. To by mohlo negatívne zasiahnuť aj na nich napojené subdodávateľské firmy a vyvolať u nás vlnu prepúšťania,” uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár APZD Andrej Lasz.

Ku kritike sa pridal aj tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták, ktorý poukázal na riziká v prípade neschválenia štátneho rozpočtu a s tým spojenú nedostatočnú pomoc zo strany štátu a upozornil, že neúmerne rastúce náklady za energie, v súvislosti s energetickou krízou, by tak museli znášať podniky bez akejkoľvek pomoci zo strany štátu. To zamestnávatelia považujú za krajne neprípustné.

Ako to dopadne so schválením štátneho rozpočtu, zatiaľ nevieme, ale to, že nádeje, ktoré Slováci vkladali do nežnej revolúcie a rôznych ekonomických reforiem, počas ktorých si museli poriadne uťahovať opasky sa žiaľ do vysokej životnej úrovne slovenskej populácie nijako nepretavili a o tom, že sen o krajšom lepšom a úspešnejšom Slovensku ostal iba snom a takým bude aj v blízkej budúcnosti nás politici svojim konaním presviedčajú od rána do večera a to i v tieto dni.

.

Mário Micenko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Martin Kovac

Gustáv Murín

Matej Michalička

René Pavlík

Ivan Štubňa

Jozef Bugár

.
.
.

Zelenskyj oficiálne dostal od americkej strany návrh mierového plánu

Zelenskyj oficiálne dostal od americkej strany návrh plánu, ktorý podľa jej odhadov môže oživiť diplomaciu, informoval úrad prezidenta

20. 11. 2025 | Aktualizované 20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Jana Vaľová sa vzdala poslaneckého mandátu

Poslankyňa Národnej rady SR Jana Vaľová (Smer-SD) sa vzdala poslaneckého mandátu. Do parlamentu po jej odchode nastúpi Vladimír Macášek. Pre…

20. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Oficiálne vyhlásenie Zelenského o stretnutí s vyslancom Bieleho domu Driscollom

Oficiálne vyhlásenie Zelenského o stretnutí s vyslancom Bieleho domu Driscollom, na ktorom mu bol odovzdaný mierový plán Trumpa

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Donald Trump a Zohran Mamdani sa po mesiacoch hádok stretnú v piatok v Oválnej pracovni

Americký prezident už skôr kritizoval novozvoleného starostu New Yorku, nazval ho „komunistom“ a pohrozil mu deportáciou, informuje The Guardian

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vážny problém. Žilinka mal zasahovať do trestných stíhaní

Žilinský krajský prokurátor Tomáš Balogh obvinil v liste adresovanom Rade prokurátorov a Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť…

20. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Milan Uhrík na návšteve v maďarskom parlamente. „Leyenovú porazíme len spoločne“

Europoslanec Milan Uhrík viedol delegáciu frakcie Európy suverénnych národov na oficiálnu návštevu maďarského parlamentu

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rozpočet Európskej únie bude vyšší, ale peniaze na politiky pre ľudí v ňom nebudú

Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová informuje, že Európska komisia síce navýšila celkový rozpočet Európskej únie, ale zároveň upozorňuje, že uberá financie…

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 11. 2025 | Aktualizované 20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Aktualizované 20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

Od autorky Sedem sestier. Všetko sa začalo láskou. A skončilo sa tichom – Posledná ľúbostná pieseň

Sorcha O’Donovanová vyrastá v ospalej dedinke na divokom írskom západe a túži po živote plnom vášne, hudby a dobrodružstva. Keď…

20. 11. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Spolková vláda zoškrtáva dávky pre utečencov z Ukrajiny

Nemecký kabinet schvaľuje nižšie dávky pre utečencov z Ukrajiny. Ministerke práce sa tento plán nepozdáva, píše denník Tagesspeigel

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Melicher pre HS o prípade darovania vojenskej techniky Ukrajine: Niektorí vyšetrovatelia sa boja konať, lebo videli, čo sa dialo predtým

Zastavenie trestného stíhania v prípade darovania vojenskej techniky Ukrajine vyvolalo v časti spoločnosti veľký rozruch. Na základe dostupných informácií je…

20. 11. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov

Hon na AfD. Proti strane sa obrátil bankový sektor

Hoci to na verejnosti popierajú, viaceré finančné inštitúcie  z ideologických dôvodov odmietli spolupracovať s nemeckou pravicovou stranou. Účty strany AfD…

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko sa pripravuje na právny boj s EÚ

Európska komisia nám výmenou za nevyužite veta pre balíček ruských sankcií nasľubovala hory doly. Svoje sľuby v oblasti zabezpečenia dodávok energií…

20. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Ako Naď manipuluje s výsledkami prieskumov

Bolo že to radosti, keď sa Demokrati zhruba mesiac dozadu dostali historicky po prvý raz nad hranicu zvoliteľnosti. Ich inokedy…

20. 11. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov

Otvorili deväťkilometrový úsek rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna, stavba je európskym unikátom

Vodičom na Slovensku oddnes slúži nový, viac ako deväťkilometrový úsek rýchlostnej cesty R2 medzi obcami Kriváň a Mýtna (okres Lučenec).…

20. 11. 2025 | Aktualizované 20. 11. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Aktualizované 20. 11. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Maďarsko opäť vyzýva EÚ, aby zastavila finančnú pomoc Ukrajine kvôli korupčnému škandálu

„Na Ukrajine pôsobí vojenská mafia, skorumpovaný systém, a tu ešte aj predseda Európskej komisie… namiesto toho, aby zastavil platby a…

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Máš iné pohlavie? Máš smolu! V Škótsku sa schyľuje k presadeniu „najextrémnejšieho zákona na svete“

Škótsko navrhuje presadiť zákon, ktorý by legalizoval interrupcie na základe pohlavia plodu. Matka si tak bude môcť vybrať, či chce…

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Celá Európa sa napcháva ruskými liekmi

V prvých troch štvrťrokoch tohto roka EÚ získala ruské lieky za 26,9 milióna eur, čo je dvojnásobok dovozu z rovnakého…

20. 11. 2025 | 0 komentárov

Generálny štrajk alebo koniec veľkej novembrovej kriedovej revolúcie

Jeden z výsledkov zmeny z novembra 1989 bolo aj získanie práva na slobodné cestovanie. Ako lepšie osláviť výročie nežného prevratu…

20. 11. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump dáva Rusku znamenia: „Sme hlúpi a sme ozbrojení granátom“

Rusko, 20. novembra 2025 - USA sa snažia odradiť ľudí od Venezuely hrozbami o Tomahawkoch, ale blufovanie bude mať hrozné…

20. 11. 2025 | 0 komentárov

První prohra…

Tak jsme se dozvěděli, že se Petr Pavel při svém zdržování jmenování Andreje Babiše opírá o nález Ústavního soudu ze…

20. 11. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Kanadský hokejista chce reprezentovať Slovensko. Obranca si užíva kariéru pod Zoborom

Hokejová Nitra pred začiatkom tejto sezóny siahla aj po mene Elias Carmichael. Tento 22-ročný kanadský obranca si zatiaľ dres \"corgoňov\"…

20. 11. 2025 | 0 komentárov

Starosta Rio de Janeiro nazval Merza “synom Hitlera”, “darebákom” a “nacistom”

Starosta Rio de Janeiro nazval Merza „synom Hitlera“, „darebákom“ a „nacistom“ kvôli výroku nemeckého kancelára o Brazílii a meste Belém,…

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Keď sa práca zmení na komédiu. Vtipné zlyhania ľudí

Práca je niekedy o zodpovednosti, precíznosti a spoľahlivosti… a inokedy o tom, že ľudia urobia presne to, čo im bolo…

20. 11. 2025 | 0 komentárov

„Všetko mohlo byť inak. Kirk by bol stále nažive,“ tvrdí šéf bezpečnosti Turning Point USA

Bezpečnostný tím varoval univerzitu v Utahu pred bezpečnostnými nedostatkami niekoľko dní pred podujatím Turning Point USA, na ktorom bol zastrelený…

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

New York ukázal cestu ako vystúpiť z Matrixu

USA, 19. novembra 2025 - Víťazstvo demokratického socialistu Kayesha Mamdaniho vo voľbách starostu New Yorku bolo politickým zemetrasením, ktoré prinútilo…

20. 11. 2025 | 0 komentárov

Trumpov mierový plán a otázka Donbasu

Trumpov mierový plán predpokladá, že Rusko dostane Donbas do prenájmu a bude zaň platiť, zatiaľ čo Ukrajina si ponechá vlastnícke…

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko v semifinále baráže natrafí na Kosovo, vo finále môže hrať proti Turecku alebo Rumunsku

Súperom slovenských futbalových reprezentantov v semifinále baráže európskej časti kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Severnej Amerike bude…

20. 11. 2025 | 0 komentárov

Povinné očkovanie detí a skrytá integrácia globálnej zdravotnej agendy

Októbrová novela školského zákona 2025 prepája prijímanie detí do škôlok so zdravotnou spôsobilosťou a očkovaním. Tichou úpravou posúva moc nad…

20. 11. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Poľské ministerstvo zahraničia vydalo občanom varovanie pred cestami do Česka pre prudký rast počtu prípadov vírusovej hepatitídy A. Varovanie zdôrazňuje zvýšené riziko predovšetkým pre dospelých v strednom veku a deti. Informuje o tom web TN.cz, ktorý cituje poľskú televíziu TVN24.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí zdôraznilo, že ľudia by mali cestu do Česka zvážiť. „Odporúčame vyhnúť sa cestám, pokiaľ to nie je nutné,” uviedlo. Zároveň varovalo, aby tí, ktorí sa do ČR vycestujú, dbali na hygienu rúk a vyhýbali sa jedlu z nepreverených zdrojov.

20:22

Požiar v pavilóne v mieste konania klimatickej konferencie COP30 v brazílskom meste Belém si vo štvrtok vyžiadal evakuáciu.

Požiar nastal v čase, keď ministri z celého sveta počas predposledného dňa dvojtýždňovej konferencie OSN rokovali o prekonaní patovej situácie v otázkach fosílnych palív, financovania boja proti zmene klímy a obchodných opatrení.

20:08

.

Prečo sú lietadlá najčastejšie biele? Praktické vysvetlenie

Lietadlá sú veľmi často natierané bielou farbou a tento výber nie je len otázkou zvyku. Biela farba zohráva dôležitú úlohu…

20. 11. 2025 | 0 komentárov

Blaha kvôli škandálu s cenzúrou podáva trestné oznámenie na bývalé vlády

Europoslanec Ľuboš Blaha podáva trestné oznámenie na bývalé vlády vedené Igorom Matovičom, Eduardom Hegerom a Ľudovítom Ódorom kvôli online cenzúre.…

20. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vražda Jána Kuciaka: Na polceste k pravde?

Pokiaľ nezdieľate názor, že vraždu novinára, ktorá po mobilizácii más viedla k povaleniu tretej vlády Roberta Fica, zadal podnikateľ Marián…

20. 11. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Odstrašovanie a obrana“: Pistorius predstavil zámer chrániť Nemecko z vesmíru. Presunie sa vojna do kozmu?

Nemecká vláda má za cieľ zlepšiť ochranu satelitov a technológií vo vesmíre. Len ministerstvo obrany má na tento účel vynaložiť…

20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Mažgút v Európskom parlamente: „Nemôžeme byť v ohrození života len kvôli inému názoru“

Na pôde Európskeho parlamentu v rámci Demokratického fóra vystúpil aj slovenský poslanec Ján Mažgút . Priblížil kolegom situáciu, v akej sa ocitla…

20. 11. 2025 | Z domova | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 11. 2025 | Z domova | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Martin Kovac

Gustáv Murín

Matej Michalička

René Pavlík

Ivan Štubňa

Jozef Bugár

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov