Richard Raši: Skúsenosti z riadenia Košíc chcem preniesť do celého kraja

Košice 31. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

 

Skúsenosti z riadenia samosprávy chce Richard Raši využiť v prospech kraja. V nadchádzajúcich voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) sa uchádza ako kandidát koalície strán Smer–SD, Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja, Strana zelených Slovenska, Starostovia a nezávislí kandidáti o funkciu predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK).

Na snímke kandidát na predsedu VÚC Richard Raši

Ako ďalej uviedol v rozhovore pre TASR, investori majú záujem o Košický kraj, potrebujú však kvalifikovanú pracovnú silu, a tu má kraj veľkú kompetenciu v strednom školstve a v stredoškolskom vzdelávaní. Druhá oblasť podpory zamestnávateľom je v oblasti dopravnej infraštruktúry, teda nadväznosti dopravných spojov najmä v menších mestách a obciach, aby sa ľudia vedeli komfortne dostať do práce alebo do školy.

 

V súčasnosti pôsobíte ako primátor Košíc. Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli zabojovať o miesto predsedu kraja?

Mojím cieľom je, aby som preniesol spolu so svojím tímom úspešný príbeh Košíc do celého kraja. Za sedem rokov sa nám v Košiciach podarilo obrovské množstvo investícií a veľké množstvo projektov. Spomeniem Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2011, Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013, Európske mesto športu 2016. Bojujeme o titul UNESCO, ktorý verím, že v priebehu niekoľkých, doslova niekoľkých, dní aj získame. Chceme byť Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva, máme investície do mestskej hromadnej dopravy v objeme 250 miliónov eur, nové električky, elektrobusy, robí sa protipovodňová ochrana v meste Košice. Je toho veľmi veľa. Vznikajú nám v Košiciach každý mesiac nové pracovné miesta, dokonca bojujeme už s tým, že nestíhame v niektorých prípadoch, najmä v informačných technológiách, pokryť požiadavky nových investorov.

 

Na ktoré oblasti by ste sa v prípade, že uspejete, chceli prioritne zamerať?

Každý hovorí o potrebe podpory zamestnanosti. Je to kľúčový faktor, od ktorého sa odvíjajú mnohé ďalšie, aj keď, kraj nemá primárnu kompetenciu vo vytváraní nových pracovných miest. Tá patrí štátu pomocou agentúry SARIO a rozličných investičných stimulov. Kraj má ale mimoriadne dôležitú kompetenciu. V príprave kvalifikovanej pracovnej sily na stredných školách. Druhá veľká podpora potenciálnym zamestnávateľom je v oblasti infraštruktúry, teda aj v prispôsobení nadväznosti dopravných spojov tak, aby sa ľudia v menších mestách a obciach vedeli komfortne dostať do práce alebo do školy. Treťou významnou kompetenciou je stav ciest medzi mestami a obcami. Ďalšou veľkou oblasťou, kde vidím rezervy, ale najmä veľkú perspektívu, je turizmus. Košický kraj je neuveriteľne krásny a je stále neobjavený nielen zahraničnými, ale aj našimi turistami. Turizmus vie priniesť nové pracovné miesta a peniaze do regiónu. Silná kompetencia kraja je aj v oblasti sociálnych zariadení. Je to mimoriadne dôležité. Demografický vývoj je taký, že populácia nám starne, máme stále viac seniorov, ktorí sú ale na druhej strane v dobrej fyzickej kondícii a chcú byť aktívni. Trend je v takzvanej deinštitucionalizácii, čo v praxi znamená, že sa budú podporovať zariadenia pre seniorov, ktoré majú skôr charakter malých rodinných domov alebo bytov. Teda, aby ľudia neboli umiestňovaní z prostredia, v ktorom vyrastali do veľkých komplexov. Dôležitá oblasť je zdravotníctvo, tu má kraj funkciu najmä v oblasti lekárskej služby prvej pomoci, v oblasti lekárenskej pohotovostnej služby, v oblasti vydávaní licencií, ale napríklad aj pri kontrole dodržiavania ordinačných hodín. Moja filozofia je, že kraj sa má riadiť v kraji a nie v kancelárii Úradu košického samosprávneho kraja. Budem robiť výjazdové rokovania krajského zastupiteľstva, ale aj porady predsedu Košického samosprávneho kraja priamo v okresoch.

 

Pozastavím sa pri nezamestnanosti. Časť okresov Košického kraja je zaradených do zoznamu najmenej rozvinutých okresov. Ako plánujete riešiť problém nezamestnanosti?

Inštitút najmenej rozvinutých okresov bol vytvorený práve preto, aby sa tieto okresy už z úrovne vlády vedeli podporovať viac ako ostatné. Aj tu vie kraj pomôcť, napríklad prispôsobovaním študijných programov tak, aby investor mohol absolventov stredných škôl využiť rovno v praxi. Veľmi dôležité je, že kraj spolu s mestom Košice boli zakladateľmi Východoslovenskej investičnej agentúry (VIA), ktorej cieľom je, povedané veľmi jednoducho, aby akýkoľvek investor, ktorý príde do nášho kraja a má tu záujem investovať, z neho nemusel odísť preto, že mu chýbala akákoľvek informácia alebo podpora. Ale aj v tomto vie byť kraj veľmi aktívny, keď akýkoľvek investor v akejkoľvek oblasti do kraja príde, vieme ho pomocou VIA, ale aj priamym kontaktom u nás, zachytiť a presvedčiť ho o tom, že investícia bude preňho aj pre kraj výhodná.

 

V čom vidíte najväčší problém v oblastiach, ktoré ste spomínali – teda školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva?

Keďže som lekár, a zároveň som bol dlhé roky aj manažér v zdravotníctve, začnem od zdravotníctva. V zdravotníctve by ľudia chceli a potrebujú mať kvalitného lekára čo najbližšie k svojmu bydlisku. Čiže je to oblasť ambulantnej zdravotnej starostlivosti, aby nemuseli za kvalitnými lekármi a vyšetreniami dochádzať do Košíc, ale aby to mali vo svojom okresnom meste, čo najbližšie k miestu, kde bývajú. Kraj tu má dôležitú kompetenciu, ktorá sa týka minimálnej siete. Teda toho, aké ambulancie musia v danom okrese byť a takzvanej reálnej siete. Druhá dôležitá vec je, aby sa naďalej rozvíjali aj okresné nemocnice preto, aby ľudia nemuseli cestovať za bežnými vyšetreniami do krajského mesta. Pozitívnym príkladom je otvorenie nemocnice novej generácie v Michalovciach. Je to príklad toho, ako treba podporiť aj regionálne zdravotníctvo, aby ľudia našli kvalitnú špičkovú starostlivosť na európskej úrovni čo najbližšie k svojmu domovu.
Oblasť sociálnych služieb je v kraji zabezpečovaná v 13 zariadeniach kraja a mnohými neštátnymi poskytovateľmi. Tu treba investovať najmä do domovov sociálnych služieb. Miest, kde naši seniori bývajú, aby mali svoju jeseň života zabezpečenú v čo najkrajšom prostredí a aby sa cítili čo najkomfortnejšie.
Školstvo má pred sebou jednu z mnohých úloh, a to prispôsobovať vzdelávanie a študijné odbory potrebám trhu práce. To znamená, aby študent strednej školy, ktorý nechce pokračovať v štúdiu na vysokej škole, mal možnosť nájsť si prácu v mieste bydliska, alebo čo najbližšie k nemu. To je absolútny základ toho, aby sa nám nevyľudňovali malé obce alebo menšie mestá a niektoré okresy, ale aby ľudia žili, tam kde chcú žiť.

 

Aké sú vaše priority čo sa týka eurofondov a cezhraničnej spolupráce?

Prvou prioritou je vyčerpať všetky možnosti, ktoré sa ešte ponúkajú, lebo čerpanie eurofondov končí v roku 2020. Máme možnosť čerpať prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu. Z tohto programu sa budú napríklad v Košickom kraji rekonštruovať cesty druhej a tretej triedy, budú sa rekonštruovať sociálne zariadenia, investuje sa do výstavby a rekonštrukcie škôl a telocviční. Druhou oblasťou eurofondov, mimoriadne dôležitou, je takzvaný projekt kreatívneho priemyslu. Sú vyčlenené finančné prostriedky na vytvorenie kreatívneho centra a podporu kreatívneho priemyslu. Je to pokračovanie projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, kde sa v Košiciach, priamo v kompetencii Košického samosprávneho kraja aj vo vlastníctve kraja, nachádzajú nehnuteľnosti, kde by toto kreatívne centrum malo vzniknúť a podporiť všetky formy kreatívneho priemyslu. Čiže nové médiá, prepájanie umenia s informačnými technológiami, architektúrou, dizajnom či vizuálnymi technológiami. Ďalšou špecifickou oblasťou je cezhraničná spolupráca. Existujú rôzne grantové schémy a projekty, ako sú cezhraničná maďarsko-slovenská spolupráca či Nórske fondy, ktoré zapájajú do tejto cezhraničnej spolupráce aj Ukrajinu. V minulosti sme už zrealizovali v rámci Vínnej cesty vytvorenie malého múzea v rámci archeologického komplexu Dolnej brány alebo to bola spolupráca zoologických záhrad medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Perspektívnou oblasťou je budovanie cyklistických trás v rámci Košického kraja a v cezhraničných oblastiach.

 

Na čo by ste sa chceli v prípade zvolenia zamerať v oblasti dopravy a v čom vidíte najväčší problém?

Doprava má dve oblasti, ktoré treba riešiť. Je to medzimestská či prímestská doprava a kvalita cestnej infraštruktúry medzi jednotlivými obcami a mestami. Košický kraj je špecifický – až 84 percent všetkých ciest sú cesty druhej a tretej triedy, ktoré majú takmer 2000 kilometrov. Máme minimum diaľnic a rýchlostných ciest. Musíme sa sústrediť na to, aby sa cesty, ktoré patria kraju, rekonštruovali, realizovali sa súvislé výmeny cestných povrchov. Druhá mimoriadne dôležitá oblasť je spojená v takzvanej integrovanej osobnej doprave. Keď musí občan akejkoľvek obce alebo mesta cestovať za prácou alebo za vzdelaním do inej obce alebo mesta, aby sa tam dostal čo najkomfortnejšie a v čo najkratšom čase. Teda, aby spoje na seba nadväzovali, aby cesta z jedného mesta do druhého, ako je to v súčasnosti, napríklad z Veľkých Kapušian do Trebišova, netrvala hodinu dvadsať, ale aby sa tam človek dostal za tridsať minút. Výsledkom má byť to, aby sa akákoľvek cesta, aj keď obyvateľ kraja prestupuje na železnicu, autobus a mestskú hromadnú dopravu, dala absolvovať s jedným lístkom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Podľa prezidenta Rúháního je Irán ochotný podniknúť kroky k plneniu dohody, ak USA zrušia sankcie

0 icon

Teherán 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Iranian Presidency Office)   Iránsky prezident Hasan Rúhání v nedeľu uviedol, že hneď ako Spojené štáty zrušia hospodárske sankcie na jeho krajinu, je Teherán ochotný podniknúť adekvátne kroky, aby sa znova začal správať podľa ustanovení jadrovej dohody dosiahnutej v roku 2015 so svetovými veľmocami "Hneď ako…

Máme veľký záujem, aby štvorkoalícia pokračovala, uviedol Jaroslav Naď. „Sulík by sa mal nad sebou zamyslieť“

0 icon

Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Hnutie OĽANO má veľký záujem na tom, aby súčasná štvorkoalícia pokračovala, pád vlády dopustiť nechce. Ak plánuje šéf SaS Richard Sulík tiež vo vláde pokračovať, mal by sa za svoje správanie ospravedlniť. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedol…

Prezidentský palác upozorňuje na podvodné certifikáty

0 icon

Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, TASR-Jakub Kotian)   Na verejnosti sa objavili falošné certifikáty s podpisom prezidentky Zuzany Čaputovej a premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Tie pod podmienkou zaplatenia vysokej finančnej hodnoty obsahujú osvedčenie o schválení údajných fondov. Upozornila na to kancelária prezidentky na sociálnej sieti "V Kancelárii prezidenta Slovenskej…

Vlhová vyhrala obrovský slalom v Jasnej

0 icon

Jasná 7. marca 2021 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Michal Svítok, TASR - Martin Baumann)   Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom Svetového pohára v Jasnej. V nedeľňajšej súťaži odsunula o 16 stotín na druhú priečku Novozélanďanku Alice Robinsonovú, tretia skončila Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,37). Talianka Marta Bassinová obsadila štvrté miesto (+0,96), čo jej…

Najprijateľnejšími vakcínami sú pre Slovákov podľa prieskumu Pfizer/BioNTech a Sputnik V

0 icon

Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia, TASR/AP-Khalil Hamra)   Najprijateľnejšími vakcínami sú pre ľudí Pfizer/BioNTech a Sputnik V. Zaočkovať by sa dalo nimi viac ako 50 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre televíziu Markíza vypracovala agentúra Focus Vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech je prijateľná pre 55 percent opýtaných, ruská očkovacia…

Vládne noviny zatiaľ v nedohľadne: Verejné obstarávanie na tlač a distribúciu vládnych novín stále nevyhlásili. Dovtedy žiadne informácie

0 icon

Bratislava 7. marca (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Verejné obstarávanie na tlač a distribúciu vládnych novín stále nevyhlásili. Úrad vlády (ÚV) SR na otázky TASR k tejto téme odpovedal tým, že obstarávanie pripravujú. "Projekt je v procese prípravy verejného obstarávania a nebudeme k nemu do jeho vyhlásenia poskytovať žiadne informácie," uviedol tlačový odbor…

Sulík: „Takú mieru útokov som ešte nezažil. Dá sa to inak riešiť ako to, že ma bude verejne nazývať idiotom, že ma pošle kopať hroby. Pohár pretiekol pri Kuciakovi.“ Je pripravený vzdať sa ministerstva, tvrdý lockdown bude vetovať

0 icon

Bratislava 7. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   "Nemá zmysel naďalej zatvárať oči pred tým, že predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) zjavne nezvláda pozíciu premiéra," povedal v relácii televízii TA3 V politike predseda koaličnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) a minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že novým…

Čarnogurský ml.: Slovensko získalo späť časť svojej suverenity. Vďaka sile Sputnika V

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   Sputnik V ukázal slabnutie vplyvu USA v Európe a neschopnosť ich agentov riadiť. Rusko vyhralo neobyčajnú a dôležitú ideologickú bitku, ktorá sa úplne náhodou odohrala na Slovensku Sputnik V bola donedávna iba obyčajná vakcína na covid, hoci prvá na svete. Slovenská vláda preukázala…

Kollár: Rekonštrukciu vlády pripúšťam, výmena premiéra nie je riešením. Tvrdý lockdown on ani jeho hnutie nepodporia

0 icon

Bratislava 7. marca (TASR/HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel)   V súčasnej politickej situácii je potrebné niečo zmeniť, výmena premiéra však nemusí priniesť očakávaný výsledok. Poukázal na to predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) v diskusnej relácii TA3 V politike Kollár tak pripustil, že riešením aktuálnej napätej politickej situácie môže byť…

Na nedeľnú demonštráciu v Prahe bude dohliadať niekoľko stoviek policajtov

0 icon

Praha 7. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Na nedeľnú demonštráciu proti opatreniam vlády zvolanú do Prahy na Václavské námestie sa z moravskosliezskych okresov Karviná a Ostrava vydali desiatky ľudí. Polícia autobusy s nimi však na hraniciach okresov zastavila a poslala späť - prípad odovzdá na doriešenie na administratívne konanie. Píše…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Malý

RUSKÁ RT PÍŠE O SLOVENSKU

0icon

Ruská propagandistická televízia RT cituje slovenského premiéra Igora Matoviča: "Nie som vrah", hovorí Matovič. Slovensko sa stalo druhou krajinou Európskej únie po Maďarsku, ktorá zaregistrovala Sputnik V pre nedostatok úderov Pfizer, Moderna a AstraZeneca, ktoré schválil Brusel. Ruská vak

Jana Tutková

Boris Kollár zavádza o očkovaní. Aká je šanca úmrtia pri nakazení koronavírusom podľa veku?

0icon

Predseda parlamentu Boris Kollár sa pre denník Postoj vyjadril, že jeho strana Sme rodina nedopustí, aby sa očkovanie stalo podmienkou pre zamestnanie. No faktom je, že mnoho ľudí už nemá chuť strácať čas testovaním každý týždeň a niektorí už očkovanie preto podstúpili, ďalší by si ho dali len, aby mali…

Marek Brna

Fašistická (ľudia vravia) Vláda Slovenskej republiky bráni ľuďom získať Ivermectin

0icon

Fašistická (v SR všeobecné tvrdenie) Vláda SR sa zubami nechtami už mesiace bráni tomu, aby sa Ivermectin rozpustil medzi obyvateľstvo, aby ho mali všetci doma pre prípad, že sa nakazia. Naoko chce vyzerať ako pekná, liek má výnimku, je dostupný v nemocniciach, kde ho už aj podávajú, alebo možno iba…

Jozef Slávik

Overlord ...

0icon

Bol to krycí názov vyloďovacej operácie  spojencov počas II. sv. vojny zo 6. júna 1944 na pobreží Normandie vo Francúzsku, čím sa otvorila druhá fronta v boji proti hitlerovskému Nemecku. Je to však aj pomerne dobré spodobenie s chovaním našich politikov, keď získajú moc a vytvoria vládu a keď sa…

Kristian Keller

Vakcíny, PCR testy, Bill Gates, lockdowny a fakty o nich

0icon

Drzé klamanie o ľudoch proti covid hoaxu, manipulácia, nazývanie ľudí konšpirátormi, len preto, že poukazujú na holé fakty ohľadom nebezpečenstva vakcín, Billa Gatesa, nosenia masiek a chybovosti PCR a antigén testov, sú formy psychologickej manipulácie zo strany médií, štváčov, trollov a vedúcich politikov. V krátkosti: v tomto článku sa dozviete, že…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

0 icon

Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli…

Takto cestovali deti lietadlom v 50. rokoch minulého storočia

0 icon

Vieš si predstaviť, že sú tvoje deti  počas letu v sieťke či kolíske, ktorá je upevnená nad tvojou hlavou? Niekedy sa letecké spoločnosti predbiehali v komforte, ktorý poskytnú svojim cestujúcim, a tak vznikali aj takéto riešenia. V dnešnej dobe sa kladie dôraz najmä na bezpečnosť. Či už cestujeme autom, lietadlom…

Tieto triky urobia tvoj život jednoduchším. Toto musíš skúsiť!

0 icon

Život by mal byť zábavný. Občas sa však vyskytnú problémy, ktoré ti môžu spôsobiť vrásky na čele. Namiesto toho, aby si sa trápil, môžeš to vyriešiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Tieto triky ti v tom pomôžu. Ak ich raz skúsiš, už to nebudeš nikdy robiť inak. Tieto jednoduché triky totiž…

Libanon: Krajina zmietaná sýrskou vojnou tak, ako ju nepoznáte

0 icon

Pri slovnom spojení "Blízky východ" každému z nás napadne vojnový konflikt a kruté boje medzi tamojším obyvateľstvom v kontraste so zdanlivo nekonečným nerastným bohatstvom v podobe ropy. No často zabúdame na prekrásnu prírodu, ktorá sa skrýva na území medzi morom a nekonečnou púšťou. Napríklad Libanon má čo ponúknuť. :) Jednou z…

Opatrnosť na prvom mieste: Rady, ako chrániť svoj majetok

0 icon

Opatrnosť by pre nás mala byť prioritou na prvom mieste. Jedine takýmto spôsobom si dokážeme ochrániť svoj majetok. Nájde sa totižto mnoho zlomyseľných ľudí, ktorí vidia vidinu rýchleho zisku práve konaním trestnej činnosti a to vo forme rôznych menších, či dokonca aj väčších krádeží. Preto by sme sa mali starať o…

Vo svete IT

Apple a Huawei doručili na trh v minulom roku viac chytrých hodiniek, ako tomu bolo rok predtým

0 icon

Nositeľná elektronika je čoraz populárnejšou medzi používateľmi a vidieť to aj na predajných číslach. Minulý rok sa darilo hlavne spoločnostiam Apple a Huawei, a to aj napriek aktuálnej pandémii. Podľa dat spoločnosti Counterpoint Research, Apple doručil na trh o +19% zariadení viac. V surových číslach to znamená nárast predajov chytrých…

Analytici upozorňujú, že tisíce vývojárov uchovávajú naše dáta na nedostatočne zabezpečených serveroch

0 icon

Bezpečnosť dát mnohokrát nie je v rukách používateľov, ale v rukách prevádzkovateľov rôznych služieb a aplikácií. Bezpečnostná spoločnosť Zimperium prišla s celkom znepokojivými správami dotýkajúcich sa toho, ako sú naše dáta uchovávané v desaťtisícoch aplikáciách naprieč Android a iOS platformou. Na tému upozorňuje portál phonearena. Tisíce Android a iOS aplikácií…

WhatsApp uvoľňuje pre počítačovú verziu aplikácie dlho žiadanú funkciu. Využijete ju?

0 icon

WhatsApp je v súčasnosti jednou z najviac diskutovaných komunikačných platforiem. Dôvodom je ohlásená zmena podmienok používania, ktorá vyvolala v očiach používateľov odpor voči službe. Dôvodom je, že prostredníctvom služby budú zbierané ďalšie dáta a následne ďalej spracovávané. WhatsApp po ohlásení týchto zmien dokonca odsunul ich účinnosť, aby lepšie vysvetlil nadchádzajúce…

Xiaomi Jimmy JV85 Pro – najvýkonnejší tyčový vysávač od Xiaomi je opäť dostupný v skvelej zľave

0 icon

Spoločnosť Xiaomi ešte počas minulého leta predstavila svoj nový tyčový vysávač Xiaomi Jimmy JV85 Pro, ktorý bol v tej dobe najvýkonnejším vysávačom v celom portfóliu značky. Táto minuloročná novinka však stále patrí na prvé priečku na trhu s tyčovými vysávačmi a neustále valcuje konkurenciu. Najväčším ťahákom však nie sú iba…

Dážď nie je špecifický pre Zem: Môžeme ho objaviť aj na iných planétach?

0 icon

Dážď na Zemi je výsledkom vyparenia sa vody z povrchu, jej kondenzácie v oblakoch a následného padania späť na povrch. Poznáme to pod pojmom kolobeh vody, no zaujímavosťou je, že dažde nie sú našim unikátom, píše portál Universe Today. Na jednom z mesiacov Saturnu, Titane, môžeme taktiež pozorovať pravidelný dážď. V prípade Titanu ale nejde…

Armádny Magazín

Ďalšie vyhrážky Iránu? Biden sa rozhodol preskúmať svoje právomoci pre vojenské útoky v zahraničí

0 icon

USA, 7.marec 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden súhlasil s nutnosťou opráv zákona o právomociach hlavy štátu pre použitie vojenskej sily v zahraničí. Oznámila to v priebehu briefingu hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.   Podľa platného zákona (Autho

Sýrii došla trpezlivosť - balistickými raketami Točka-U zbombardovala protureckých militantov. Video

0 icon

Sýria, 7.marec 2021 (AM) – V piatok večer došlo k neobvyklému útoku na ropné zariadenia v Turkami okupovanej severnej Sýrii. Miestni hlásili veľké výbuchy v blízkosti Al-Bab a Jarablus. Turecko vtrhlo do tejto oblasti na jeseň 2016 v operácii Štít Eufratu.  

FK Brno PSD - výkonná pištoľ s rôznymi kalibrami

0 icon

Česko, 7.marec 2021 (AM) – Česká spoločnosť FK Brno známa svojou patentovanou platformou pre pištole a strelivo 7,5 FK, predstavila už na IWA 2019 pištoľ FK Brno PSD. Ide o novú verziu polymérového rámu so zmenšenou veľkosťou a možnosťou zameniteľnosti kalibru.   [caption id="attachment_31938" align="alignnone" w

Na internete bol uverejnený návrh nového ruského útočného dronu Argument, vyvíjaného na základe cvičného prúdového lietadla SR-10

0 icon

Rusko, 7. marec 2021 (AM) – Na základe ruského ľahkého prúdového cvičného lietadla SR-10 by mohol byť vyvinutý nový útočný bezpilotný prostriedok. Predbežne dostal označenie AR-10 Argument.

Traja samovražední útočníci: Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko sa pripravujú na potopenie čiernomorskej flotily

0 icon

USA, 7.marec 2021 (AM) – Pod ochranou USA sa vytvára nová námorná aliancia. Webová stránka Centra pre globalizačné štúdie globálneho výskumu so sídlom v Kanade podáva správy o vývoji plánov Washingtonu na destabilizáciu situácie v čiernomorskom regióne. Za aktívnej podpory USA sa formuje

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali