Richard Raši: Skúsenosti z riadenia Košíc chcem preniesť do celého kraja

Košice 31. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

 

Skúsenosti z riadenia samosprávy chce Richard Raši využiť v prospech kraja. V nadchádzajúcich voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) sa uchádza ako kandidát koalície strán Smer–SD, Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja, Strana zelených Slovenska, Starostovia a nezávislí kandidáti o funkciu predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK).

Na snímke kandidát na predsedu VÚC Richard Raši

Ako ďalej uviedol v rozhovore pre TASR, investori majú záujem o Košický kraj, potrebujú však kvalifikovanú pracovnú silu, a tu má kraj veľkú kompetenciu v strednom školstve a v stredoškolskom vzdelávaní. Druhá oblasť podpory zamestnávateľom je v oblasti dopravnej infraštruktúry, teda nadväznosti dopravných spojov najmä v menších mestách a obciach, aby sa ľudia vedeli komfortne dostať do práce alebo do školy.

 

V súčasnosti pôsobíte ako primátor Košíc. Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli zabojovať o miesto predsedu kraja?

Mojím cieľom je, aby som preniesol spolu so svojím tímom úspešný príbeh Košíc do celého kraja. Za sedem rokov sa nám v Košiciach podarilo obrovské množstvo investícií a veľké množstvo projektov. Spomeniem Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2011, Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013, Európske mesto športu 2016. Bojujeme o titul UNESCO, ktorý verím, že v priebehu niekoľkých, doslova niekoľkých, dní aj získame. Chceme byť Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva, máme investície do mestskej hromadnej dopravy v objeme 250 miliónov eur, nové električky, elektrobusy, robí sa protipovodňová ochrana v meste Košice. Je toho veľmi veľa. Vznikajú nám v Košiciach každý mesiac nové pracovné miesta, dokonca bojujeme už s tým, že nestíhame v niektorých prípadoch, najmä v informačných technológiách, pokryť požiadavky nových investorov.

 

Na ktoré oblasti by ste sa v prípade, že uspejete, chceli prioritne zamerať?

Každý hovorí o potrebe podpory zamestnanosti. Je to kľúčový faktor, od ktorého sa odvíjajú mnohé ďalšie, aj keď, kraj nemá primárnu kompetenciu vo vytváraní nových pracovných miest. Tá patrí štátu pomocou agentúry SARIO a rozličných investičných stimulov. Kraj má ale mimoriadne dôležitú kompetenciu. V príprave kvalifikovanej pracovnej sily na stredných školách. Druhá veľká podpora potenciálnym zamestnávateľom je v oblasti infraštruktúry, teda aj v prispôsobení nadväznosti dopravných spojov tak, aby sa ľudia v menších mestách a obciach vedeli komfortne dostať do práce alebo do školy. Treťou významnou kompetenciou je stav ciest medzi mestami a obcami. Ďalšou veľkou oblasťou, kde vidím rezervy, ale najmä veľkú perspektívu, je turizmus. Košický kraj je neuveriteľne krásny a je stále neobjavený nielen zahraničnými, ale aj našimi turistami. Turizmus vie priniesť nové pracovné miesta a peniaze do regiónu. Silná kompetencia kraja je aj v oblasti sociálnych zariadení. Je to mimoriadne dôležité. Demografický vývoj je taký, že populácia nám starne, máme stále viac seniorov, ktorí sú ale na druhej strane v dobrej fyzickej kondícii a chcú byť aktívni. Trend je v takzvanej deinštitucionalizácii, čo v praxi znamená, že sa budú podporovať zariadenia pre seniorov, ktoré majú skôr charakter malých rodinných domov alebo bytov. Teda, aby ľudia neboli umiestňovaní z prostredia, v ktorom vyrastali do veľkých komplexov. Dôležitá oblasť je zdravotníctvo, tu má kraj funkciu najmä v oblasti lekárskej služby prvej pomoci, v oblasti lekárenskej pohotovostnej služby, v oblasti vydávaní licencií, ale napríklad aj pri kontrole dodržiavania ordinačných hodín. Moja filozofia je, že kraj sa má riadiť v kraji a nie v kancelárii Úradu košického samosprávneho kraja. Budem robiť výjazdové rokovania krajského zastupiteľstva, ale aj porady predsedu Košického samosprávneho kraja priamo v okresoch.

 

Pozastavím sa pri nezamestnanosti. Časť okresov Košického kraja je zaradených do zoznamu najmenej rozvinutých okresov. Ako plánujete riešiť problém nezamestnanosti?

Inštitút najmenej rozvinutých okresov bol vytvorený práve preto, aby sa tieto okresy už z úrovne vlády vedeli podporovať viac ako ostatné. Aj tu vie kraj pomôcť, napríklad prispôsobovaním študijných programov tak, aby investor mohol absolventov stredných škôl využiť rovno v praxi. Veľmi dôležité je, že kraj spolu s mestom Košice boli zakladateľmi Východoslovenskej investičnej agentúry (VIA), ktorej cieľom je, povedané veľmi jednoducho, aby akýkoľvek investor, ktorý príde do nášho kraja a má tu záujem investovať, z neho nemusel odísť preto, že mu chýbala akákoľvek informácia alebo podpora. Ale aj v tomto vie byť kraj veľmi aktívny, keď akýkoľvek investor v akejkoľvek oblasti do kraja príde, vieme ho pomocou VIA, ale aj priamym kontaktom u nás, zachytiť a presvedčiť ho o tom, že investícia bude preňho aj pre kraj výhodná.

 

V čom vidíte najväčší problém v oblastiach, ktoré ste spomínali – teda školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva?

Keďže som lekár, a zároveň som bol dlhé roky aj manažér v zdravotníctve, začnem od zdravotníctva. V zdravotníctve by ľudia chceli a potrebujú mať kvalitného lekára čo najbližšie k svojmu bydlisku. Čiže je to oblasť ambulantnej zdravotnej starostlivosti, aby nemuseli za kvalitnými lekármi a vyšetreniami dochádzať do Košíc, ale aby to mali vo svojom okresnom meste, čo najbližšie k miestu, kde bývajú. Kraj tu má dôležitú kompetenciu, ktorá sa týka minimálnej siete. Teda toho, aké ambulancie musia v danom okrese byť a takzvanej reálnej siete. Druhá dôležitá vec je, aby sa naďalej rozvíjali aj okresné nemocnice preto, aby ľudia nemuseli cestovať za bežnými vyšetreniami do krajského mesta. Pozitívnym príkladom je otvorenie nemocnice novej generácie v Michalovciach. Je to príklad toho, ako treba podporiť aj regionálne zdravotníctvo, aby ľudia našli kvalitnú špičkovú starostlivosť na európskej úrovni čo najbližšie k svojmu domovu.
Oblasť sociálnych služieb je v kraji zabezpečovaná v 13 zariadeniach kraja a mnohými neštátnymi poskytovateľmi. Tu treba investovať najmä do domovov sociálnych služieb. Miest, kde naši seniori bývajú, aby mali svoju jeseň života zabezpečenú v čo najkrajšom prostredí a aby sa cítili čo najkomfortnejšie.
Školstvo má pred sebou jednu z mnohých úloh, a to prispôsobovať vzdelávanie a študijné odbory potrebám trhu práce. To znamená, aby študent strednej školy, ktorý nechce pokračovať v štúdiu na vysokej škole, mal možnosť nájsť si prácu v mieste bydliska, alebo čo najbližšie k nemu. To je absolútny základ toho, aby sa nám nevyľudňovali malé obce alebo menšie mestá a niektoré okresy, ale aby ľudia žili, tam kde chcú žiť.

 

Aké sú vaše priority čo sa týka eurofondov a cezhraničnej spolupráce?

Prvou prioritou je vyčerpať všetky možnosti, ktoré sa ešte ponúkajú, lebo čerpanie eurofondov končí v roku 2020. Máme možnosť čerpať prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu. Z tohto programu sa budú napríklad v Košickom kraji rekonštruovať cesty druhej a tretej triedy, budú sa rekonštruovať sociálne zariadenia, investuje sa do výstavby a rekonštrukcie škôl a telocviční. Druhou oblasťou eurofondov, mimoriadne dôležitou, je takzvaný projekt kreatívneho priemyslu. Sú vyčlenené finančné prostriedky na vytvorenie kreatívneho centra a podporu kreatívneho priemyslu. Je to pokračovanie projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, kde sa v Košiciach, priamo v kompetencii Košického samosprávneho kraja aj vo vlastníctve kraja, nachádzajú nehnuteľnosti, kde by toto kreatívne centrum malo vzniknúť a podporiť všetky formy kreatívneho priemyslu. Čiže nové médiá, prepájanie umenia s informačnými technológiami, architektúrou, dizajnom či vizuálnymi technológiami. Ďalšou špecifickou oblasťou je cezhraničná spolupráca. Existujú rôzne grantové schémy a projekty, ako sú cezhraničná maďarsko-slovenská spolupráca či Nórske fondy, ktoré zapájajú do tejto cezhraničnej spolupráce aj Ukrajinu. V minulosti sme už zrealizovali v rámci Vínnej cesty vytvorenie malého múzea v rámci archeologického komplexu Dolnej brány alebo to bola spolupráca zoologických záhrad medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Perspektívnou oblasťou je budovanie cyklistických trás v rámci Košického kraja a v cezhraničných oblastiach.

 

Na čo by ste sa chceli v prípade zvolenia zamerať v oblasti dopravy a v čom vidíte najväčší problém?

Doprava má dve oblasti, ktoré treba riešiť. Je to medzimestská či prímestská doprava a kvalita cestnej infraštruktúry medzi jednotlivými obcami a mestami. Košický kraj je špecifický – až 84 percent všetkých ciest sú cesty druhej a tretej triedy, ktoré majú takmer 2000 kilometrov. Máme minimum diaľnic a rýchlostných ciest. Musíme sa sústrediť na to, aby sa cesty, ktoré patria kraju, rekonštruovali, realizovali sa súvislé výmeny cestných povrchov. Druhá mimoriadne dôležitá oblasť je spojená v takzvanej integrovanej osobnej doprave. Keď musí občan akejkoľvek obce alebo mesta cestovať za prácou alebo za vzdelaním do inej obce alebo mesta, aby sa tam dostal čo najkomfortnejšie a v čo najkratšom čase. Teda, aby spoje na seba nadväzovali, aby cesta z jedného mesta do druhého, ako je to v súčasnosti, napríklad z Veľkých Kapušian do Trebišova, netrvala hodinu dvadsať, ale aby sa tam človek dostal za tridsať minút. Výsledkom má byť to, aby sa akákoľvek cesta, aj keď obyvateľ kraja prestupuje na železnicu, autobus a mestskú hromadnú dopravu, dala absolvovať s jedným lístkom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Čínske médiá: Zatiaľ čo sa USA snažia udržať si hegemóniu, Čína a Rusko chránia medzinárodný poriadok a spravodlivosť

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Reuters)   Ako zhodnotiť silu veľmoci? Pozrieť sa na jej postoj k protivníkom. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price na stredajšom tlačovom brífingu označil vzťahy medzi Čínou a Ruskom za "rozvíjajúce sa", ktoré "vyvolávajú obavy", pretože ich vízia medzinárodného poriadku je "v príkrom rozpore…

Slovan prehral na Dunajskom pohári s Davosom, hetrik Ambühla

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hokejisti HC Sparta Praha uspeli aj vo svojom druhom zápase na turnaji Dunajský pohár (Memoriál Jána Staršieho). V piatkovom stretnutí zdolali fínske mužstvo Lukko Rauma 3:2 po predĺžení a nájazdovom rozstrele Domáci Slovan Bratislava prehral aj vo svojom druhom zápase. "Belasí" nestačili na…

Kanada a Fínsko postúpili do finále juniorského šampionátu

0 icon

Bratislava 20.augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/The Canadian Press-Jason Franson)   Hokejisti Kanady a Fínska postúpili do finále MS hráčov do 20 rokov v Edmontone. Domáci Kanaďania zdolali v semifinále Česko 5:2, Fíni v severskom derby vyhrali nad Švédskom tesne 1:0 Súboj o zlato je na programe v nedeľu o 2.00 SELČ, duel…

Generálny tajomník OSN tajne pomáha Rusku

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Prinášame vám článok ruských novín Vesti. Návšteva generálneho tajomníka OSN a tureckého prezidenta vo Ľvove zanechala zmiešané dojmy. Na jednej strane António Guterres požadoval od Ruska nemožné - "demilitarizáciu územia okolo Záporožskej jadrovej elektrárne". Na druhej strane je však úloha generálneho tajomníka OSN…

Likvidácia výroby hliníka na Slovensku: iba ignorantstvo alebo už sabotáž?

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Vláda plagiátorov a babrákov to dokázala: nechala padnúť supermodernú výrobu, ktorá držala nad vodou celý región a živila tisíce ľudí. Príde tak o desiatky miliónov ročne na daniach a ešte bude musieť tým ľuďom platiť podporu v nezamestnanosti. Bingo! Po 70 rokoch sa…

Hrabko: Na skrátenie volebného obdobia NR SR nepotrebuje zmenu ústavy

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Doplnenie ústavy o možnosť skrátiť volebné obdobie referendom alebo hlasovaním parlamentu by bolo správnym krokom, ale Národná rada (NR) SR dokáže skrátiť volebné obdobie hlasovaním aj bez toho. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko Pripomenul, že aktuálna vládna koalícia doplnila ústavu…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   6:50 - Ranné zhrnutie Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny: - Nepriateľ postupoval v oblasti Borščeva severne od…

Jednota Západu na Ukrajine je krehká a Rusko to vie

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin, Pixabay, TASR-Michal Svítok)   Paradoxne, rastúce náklady na vojnu sa zdajú byť menej udržateľné pre bohaté, demokratické krajiny EÚ ako pre chudobné a izolované Rusko, píše americký dvojmesačník The National Interest Kľúčové úspechy Západu v konfrontácii s Ruskom - rýchla solidarita s…

Čínske ministerstvo tvrdí, že americký zákon o čipoch porušuje medzinárodné obchodné pravidlá

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster, Pixabay)   Čína dôrazne nesúhlasí s americkým zákonom o čipoch a vede, ktorý obsahuje diskriminačné ustanovenia a vážne porušuje trhové zákony a medzinárodné hospodárske a obchodné pravidlá, uviedlo vo štvrtok čínske ministerstvo obchodu (MOFCOM) Americký zákon, ktorý nedávno podpísal prezident Joe Biden, viedol k…

Premiér navrhne v sobotu zmenu koaličnej zmluvy. Toto očakáva od SaS. Budú sa trestať útoky medzi politikmi?

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, Pavel Neubauer, Jakub Kotian)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) navrhne na sobotnom (20. 8.) koaličnom rokovaní o riešení vládnej krízy zmenu koaličnej zmluvy. Ako vyhlásil, za dva roky vládnutia sa ukázali veci, ktoré sa dajú nastaviť lepšie. Verí, že SaS urobí…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke výzdoba pri galérii Nedbalka v Bratislave

Autor: Róbert Klissenbauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Čínske médiá: Zatiaľ čo sa USA snažia udržať si hegemóniu, Čína a Rusko chránia medzinárodný poriadok a spravodlivosť

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Reuters)   Ako zhodnotiť silu veľmoci? Pozrieť sa na jej postoj k protivníkom. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price na stredajšom tlačovom brífingu označil vzťahy medzi Čínou a Ruskom za "rozvíjajúce sa", ktoré "vyvolávajú obavy", pretože ich vízia medzinárodného poriadku je "v príkrom rozpore…

Slovan prehral na Dunajskom pohári s Davosom, hetrik Ambühla

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hokejisti HC Sparta Praha uspeli aj vo svojom druhom zápase na turnaji Dunajský pohár (Memoriál Jána Staršieho). V piatkovom stretnutí zdolali fínske mužstvo Lukko Rauma 3:2 po predĺžení a nájazdovom rozstrele Domáci Slovan Bratislava prehral aj vo svojom druhom zápase. "Belasí" nestačili na…

Kanada a Fínsko postúpili do finále juniorského šampionátu

0 icon

Bratislava 20.augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/The Canadian Press-Jason Franson)   Hokejisti Kanady a Fínska postúpili do finále MS hráčov do 20 rokov v Edmontone. Domáci Kanaďania zdolali v semifinále Česko 5:2, Fíni v severskom derby vyhrali nad Švédskom tesne 1:0 Súboj o zlato je na programe v nedeľu o 2.00 SELČ, duel…

Generálny tajomník OSN tajne pomáha Rusku

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Prinášame vám článok ruských novín Vesti. Návšteva generálneho tajomníka OSN a tureckého prezidenta vo Ľvove zanechala zmiešané dojmy. Na jednej strane António Guterres požadoval od Ruska nemožné - "demilitarizáciu územia okolo Záporožskej jadrovej elektrárne". Na druhej strane je však úloha generálneho tajomníka OSN…

Likvidácia výroby hliníka na Slovensku: iba ignorantstvo alebo už sabotáž?

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Vláda plagiátorov a babrákov to dokázala: nechala padnúť supermodernú výrobu, ktorá držala nad vodou celý región a živila tisíce ľudí. Príde tak o desiatky miliónov ročne na daniach a ešte bude musieť tým ľuďom platiť podporu v nezamestnanosti. Bingo! Po 70 rokoch sa…

Hrabko: Na skrátenie volebného obdobia NR SR nepotrebuje zmenu ústavy

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Doplnenie ústavy o možnosť skrátiť volebné obdobie referendom alebo hlasovaním parlamentu by bolo správnym krokom, ale Národná rada (NR) SR dokáže skrátiť volebné obdobie hlasovaním aj bez toho. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko Pripomenul, že aktuálna vládna koalícia doplnila ústavu…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   6:50 - Ranné zhrnutie Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny: - Nepriateľ postupoval v oblasti Borščeva severne od…

Jednota Západu na Ukrajine je krehká a Rusko to vie

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin, Pixabay, TASR-Michal Svítok)   Paradoxne, rastúce náklady na vojnu sa zdajú byť menej udržateľné pre bohaté, demokratické krajiny EÚ ako pre chudobné a izolované Rusko, píše americký dvojmesačník The National Interest Kľúčové úspechy Západu v konfrontácii s Ruskom - rýchla solidarita s…

Čínske ministerstvo tvrdí, že americký zákon o čipoch porušuje medzinárodné obchodné pravidlá

0 icon

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster, Pixabay)   Čína dôrazne nesúhlasí s americkým zákonom o čipoch a vede, ktorý obsahuje diskriminačné ustanovenia a vážne porušuje trhové zákony a medzinárodné hospodárske a obchodné pravidlá, uviedlo vo štvrtok čínske ministerstvo obchodu (MOFCOM) Americký zákon, ktorý nedávno podpísal prezident Joe Biden, viedol k…

Premiér navrhne v sobotu zmenu koaličnej zmluvy. Toto očakáva od SaS. Budú sa trestať útoky medzi politikmi?

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, Pavel Neubauer, Jakub Kotian)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) navrhne na sobotnom (20. 8.) koaličnom rokovaní o riešení vládnej krízy zmenu koaličnej zmluvy. Ako vyhlásil, za dva roky vládnutia sa ukázali veci, ktoré sa dajú nastaviť lepšie. Verí, že SaS urobí…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

Armádny Magazín

Odpoveď na "vnútorné more NATO". Rusko bude odstrašovať stíhačkami s hypersonickými raketami Kinžal

0 icon

Estónsko, 20.august 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany posilnilo Kaliningradskú oblasť stíhačkami s hypersonickým systémom Kinžal. Tri stíhačky MiG-31I s hypersonickým systémom boli nasadené na letisko v Čkalovsku, aby vykonali úlohy strategického odstrašenia.

Na ktorú stranu sa pridá turecký obchodník?

0 icon

Turecko, 20.august 2022 (AM) – Kancelária prezidenta Ukrajiny oznámila, že počas rokovaní s Antóniom Guterresom a Recepom Tayyipom Erdoganom sa hovorilo o otázke možného ukončenia ozbrojeného konfliktu. Informáciu potvrdil aj turecký prezident, podľa ktorého Zelenskyj \"v zásade súhlasil s ukončením ozbrojeného konfliktu za rokovacím stolom\". Generálny

Ukrajinské sily sa pokúsili zaútočiť bezpilotným lietadlom na Krymský most. Video

0 icon

Rusko, 19.august 2022 (AM) –  Poradca šéfa Krymu Oleg Krjučkov večer 18. augusta v telegrame uviedol , že v Kerči zafungoval systém protivzdušnej obrany. Na sociálnych sieťach koluje video niečoho, čo vyzerá ako protilietadlová raketa, video bolo natočené v meste vo štvrtok večer. Kerč sa nachádza na východe polostrova, pár kilometrov od…

Najnovší vojenský plán Kyjeva: Ukrajina podkope zásobovacie línie ruskej armády

0 icon

Ukrajina, 19.august 2022 (AM) – Ukrajinské spravodajské služby majú v úmysle v najbližších mesiacoch zaútočiť na zásobovacie línie ruskej armády – muničné sklady, vojenské základne, železničné trate a energetické siete, ako tento týždeň na Kryme. Michail Podoljak, poradca vedúceho kancelárie prezidenta Ukrajiny, o tom prehovoril v rozhovore pr

Aké ohrozenie predstavuje pre ruské sily presun afganského vybavenia na Ukrajinu

0 icon

USA, 19.august 2022 (AM) – Po skutočnom úteku Američanov a ich spojencov z Afganistanu v auguste 2021 priletelo na územie Uzbekistanu a Tadžikistanu značné množstvo lietadiel a vrtuľníkov afganskej armády. Desiatky bojových lietadiel Cessna AC-208B Combat Caravan a Embraer EMB 314 Super Tucano / A-29, prieskumné lietadlá Pilatus PC-1

FOTO DŇA

Na snímke výzdoba pri galérii Nedbalka v Bratislave

Autor: Róbert Klissenbauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali