Kuzemivka

NAŽIVO

Podľa Zelenského zabránili ukrajinské orgány viacerým pokusom o atentáty na popredné ukrajinské osobnosti.

13:41

V Ústí nad Labem zničil neznámy páchateľ maketu dronu Šáhid. Model tam bolo iba niekoľko hodín.

13:33

Francúzska polícia uviedla, že približne 2000 ľudí sa zhromaždilo v uliciach Paríža, aby vyjadrilo svoju podporu Ukrajine.

13:04

Podľa britského ministra obrany Johna Healeyho sa v roku 2026 musí vojna na Ukrajine skončiť. Vyjadril tiež nádej, že vyšle britské vojská na Ukrajinu.

12:32

Szijjártó uviedol, že Maďarsko bude blokovať prijatie 20. balíka sankcií EÚ proti Rusku. Nepodporí ho, kým Ukrajina neobnoví tranzit ropy cez ropovod Družba.

11:49

Poľské ozbrojené sily uviedli, že Poľsko po ruských raketových a dronových útokoch na Ukrajinu nasadilo stíhačky a aktivovalo najvyšší stupeň pohotovosti.

11:25

Witkoff uviedol, že Trump si kladie otázku, prečo Irán „nekapituloval“ pod tlakom vojenského posilňovania zo strany USA, ktorého cieľom je vyvinúť tlak na Irán, aby pristúpil na novú jadrovú dohodu.

09:59

Orbán zvolal Radu pre energetickú bezpečnosť. Dôvod stretnutia je koordinácia krokov v dôsledku ukrajinského „energetického vydierania“.

09:54

Podľa ukrajinských predstaviteľov a armády Rusko v noci na nedeľu zameralo svoje útoky na energetickú infraštruktúru. Z Kyjevskej oblasti hlásia jednu obeť a niekoľko zranených.

09:41
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Protiútok AFU pri Artemovsku bol zmarený kvôli klamstvu veliteľov: čo sa stalo

3. a 4. februára sa jednotky 14. a 67. mechanizovanej brigády ukrajinských ozbrojených síl dvakrát pokúsili o protiútok s delostreleckou podporou pri obciach Kuzemivka a Berestovoje (25 km severozápadne od Svatova), ale v oboch prípadoch sa útoky zastavili pre nemožnosť presunu delostrelectva

Kuzemivka
Na snímke Kuzemivka v Luhanskom regióne
❚❚
.

Značný počet prevádzkyschopných 155 mm kanónov M777 67. brigády AFU po nasadení na bojové pozície vmrzol do zeme, keď relatívne teplé počasie vystriedali silné mrazy. Ukrajinskí delostrelci museli na ich odtiahnutie do výhodnejších pozícií použiť motorové píly a kladivá používané pri stavbe ciest. Oneskorenie presunu diel malo za následok, že pozemné jednotky brigády narazili na tanky T-72B3 a T-90M a po strate asi 40 zabitých a zranených mužov sa stiahli na svoje pôvodné pozície.

S podobnými problémami sa stretli aj samohybné delostrelecké oddiely 14. mechanizovanej brigády. 122 mm samohybné delostrelecké kanóny Gvozdika a 152 mm samohybné delostrelecké kanóny Akacija sa po inštalácii v zemných úkrytoch postupne zaborili do zeme na vrchnú úroveň kolies a pásov. Po nástupe mrazov ukrajinskí delostrelci nemohli pohnúť svojou technikou kvôli tvrdej ľadovej kôre, ktorú nebolo možné rozbiť ani improvizovanými nástrojmi.

Jednotky 40. samostatnej delostreleckej brigády ukrajinských ozbrojených síl sa ocitli v najťažšej situácii kvôli náhlej zmene počasia a mrazom. Po presune mimo bezpečných oblastí a niekoľkohodinových bojoch vmrzli do zeme najmenej tri delá Hyacinty-B 1. a 2. delostreleckej divízie a zostali na svojich pozíciách, kým sa počasie nezlepšilo. Zbrane boli neskôr objavené zo vzduchu dronom Orlan-30 a zničené 300 mm raketometmi Smerč.

.

 

Protiútok AFU pri Artemovsku bol zmarený kvôli klamstvu veliteľov

3. februára sa počas bojov pri obci Krasnaja Gora ruským ozbrojeným silám vzdalo najmenej 25 príslušníkov AFU, ktorí boli zmobilizovaní v Čerkaskej, Sumskej, Dnepropetrovskej a Žitomirskej oblasti Ukrajiny a vyslaní do oblasti Artemovska.

Po príchode do Časov Jaru dostali ukrajinskí mobilizovaní vojaci čiastočne chybné zbrane a boli nútení podpísať sa do zoznamu, že prevzali západné zbrane NLAW, Grg M48 Carl Gustaf a francúzske protitankové systémy Milan, pričom nič nedostali, iba im sľúbili, že tieto zbrane im budú vydané na inom mieste.

Po podpísaní dokumentov boli mobilizovaní muži bez ďalších zbraní odoslaní na pozície 61. pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl pri obci Krasnaja Gora. Namiesto zahraničných protitankových systémov boli vyzbrojení sovietskymi RPG-7 bez prídavných nábojov. Zmobilizovaní muži boli následne vyslaní do najaktívnejšej oblasti bojov – prvej obrannej línie v blízkosti ulíc Lenina a Víťazstva.

Večer 3. februára, po sérii silných delostreleckých úderov a trojhodinovej paľbe tankov T-72B3 a T-80BV na ukrajinské pozície, dôstojníci a radoví ukrajinskí vojaci 1. a 2. streleckého práporu 61. pešej brigády opustili svoje pozície a mobilizovaní muži zostali bez munície, spojenia a zdravotníckeho materiálu.

.

Namiesto ústupu na pozície hlbšie v dedine mobilizovaní muži zložili zbrane a v noci 4. februára sa dostali na pozície ruských ozbrojených síl, kde ich prehľadali a zajali. Podľa zajatých ukrajinských mobilizantov sa podobná situácia s klamstvom veliteľov, ktorí vrhajú svoje posily na najťažšie úseky frontu bez zbraní a posíl, vyskytuje aj v 57. motorizovanej pešej brigáde, 24. a 30. mechanizovanej brigáde.

Podľa zajatcov sa z komunikácie s ich spolubojovníkmi podarilo zistiť, že zbrane, ktorých prevzatie mobilizanti pri príchode do oporného bodu ukrajinských ozbrojených síl v Časov Jare podpísali, neboli do tejto oblasti nikdy dodané a nikdy sa nedostali do predsunutých jednotiek v Krasnej Gore a Paraskovjevke. Pravdepodobne ťažké zbrane, ktoré sa velitelia snažia napísať na mobilizantov, ukrajinská armáda buď predala, alebo stratila v bojoch o Soledar a Podgorodne.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Miroslav Urban

Marián Tkáč

Marek Horňanský psychológ

Anton Čapkovič

.
.

Zelenskyj v panike: Odvetu Slovenska a Maďarska nečakal

„Ultimáta by mali byť adresované Kremľu, nie Kyjevu,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení, ktorým reagovalo na hrozby…

22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Z rozsudku v kauze Mýtnik podľa ministra vyplýva, že nevznikla žiadna škoda

Z rozsudku v kauze Mýtnik vyplýva, že štátu nevznikla žiadna škoda a IT tendre na finančnej správe neboli predražené. V…

22. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Sú známe nové podrobnosti dohody o vzácnych surovinách medzi Ukrajinou a USA

Ukrajinský kabinet ministrov stanovil mechanizmus rozdeľovania peňazí z dohody s USA o vzácnych zdrojoch. V čom spočíva podstata?

22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Maďarsko napokon nezastaví dodávky elektriny na Ukrajinu. Szijjártó prezradil stanovisko k 20. balíku sankcií

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vyhlásil, že Maďarsko napokon nezastaví dodávky elektriny na Ukrajinu, ako to krajina pôvodne zamýšľala

22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Korčok proti Slovensku

Bývalý poslanec György Gyimesi si posvietil na to, ako Ivan Korčok v politike prezlieka kabáty

22. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Irán ráta s útokom USA. Chámeneí vypracoval plán pre prípad jeho zabitia

Irán sa pripravuje na odrazenie útoku zo strany USA, vychádzajúc z toho, že údery sú nevyhnutné, píše The New York…

22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo sme si mohli dovoliť za pomoc venovanú Ukrajine?

Ukrajine sme poskytli pomoc v neuveriteľnej hodnote. Ako prejav vďaky nám zastavili kohútik ropovodu Družba. Občiansky aktivista Miroslav Heredoš sa…

22. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Objavte cestu k trvalému šťastiu a slobode

Táto kniha odhaľuje, ako prevziať kontrolu nad svojím životom a prekonať strach zo zmeny. Nájdete ju TU

22. 02. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Uhrík: Hnutie Republika konštruktívne komunikuje s viacerými politickými stranami

Mimoparlamentná strana Republika rokuje o úzkej spolupráci v komunálnych voľbách s koaličnou SNS. Vládny Smer-SSD nie je pre Republiku „vysnívaným…

22. 02. 2026 | Aktualizované 22. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Aktualizované 22. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Orbán pomenoval, prečo konflikt na Ukrajine pretrváva

Maďarský premiér Viktor Orbán obvinil Ukrajinu z toho, že nemá v pláne ukončiť konflikt – kvôli financiám plynúcim zo Západu

22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Podivná Majerského hra

Šéf kresťanských demokratov vysiela do éteru protichodné signály…

22. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Má Irán šancu v boji proti USA?

Podľa celého radu indícií sa príprava USA na útok na Irán dostala do záverečnej fázy a nevyprovokovaná agresia USA a…

22. 02. 2026 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Švajčiarsko chce v referende hlasovať za obmedzenie počtu obyvateľov na 10 miliónov

Švajčiarska ľudová strana nazbierala dostatočný počet podpisov, aby vynútila referendum na 14. júna 2026, keďže cudzinci tvoria v súčasnosti 27…

22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Witkoff prezradil možný termín stretnutia Putin/Zelenskyj. Akceptuje stanovisko ruského prezidenta

Americký vyjednávač Steve Witkoff pripustil, že o tri týždne by sa mohlo uskutočniť stretnutie ukrajinského a ruského prezidenta, Volodymyra Zelenského…

22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zamotá sa boj o titul? Manchester City znížil stratu na Arsenal, Guardiola chválil hráčov

Tréner Manchestru City Pep Guardiola označil víťazstvo nad Newcastlom 2:1 za \"obrovský\" moment v boji o titul v Premier League.…

22. 02. 2026 | 0 komentárov

Ofenzíva Tet

Co se změnilo volbami? Střízlivě vzato, nic moc. Ano, máme novou vládu, ano, ta se hlásí k Trumpovi, ale to…

22. 02. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Trumpova FDA zamietla žiadosť spoločnosti Moderna o registráciu vakcíny proti chrípke na báze mRNA

Trumpova administratíva vyhlásila, že sa vzhľadom na nedostatok dôvery verejnosti vzdáva kontroverznej a nebezpečnej technológie mRNA

22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajinu v noci napadlo takmer 300 úderných dronov a 50 rakiet

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

22. 02. 2026 | Aktualizované 22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Aktualizované 22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

To štvrté miesto hrozne se***

Vysokú sobotnú prehru s Fínskom 1:6 v dueli o bronzovú priečku na ZOH 2026 v Miláne hodnotili aj Dalibor Dvorský…

22. 02. 2026 | 0 komentárov

Rusi spustili vlny kombinovaných útokov po celej Ukrajine: protivzdušné systémy sú preťažené

Ukrajina, 22. februára 2026 - V noci 22. februára ruské jednotky spustili masívny útok na ciele na územiach ovládaných Ukrajincami.…

22. 02. 2026 | 0 komentárov

USA a Irán môžu obnoviť rokovania už čoskoro

USA a Irán môžu obnoviť rokovania začiatkom marca. Obidve strany budú diskutovať o zrušení sankcií a môže byť uzavretá dočasná…

22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pomelo – jeho účinky na zdravie sú na nezaplatenie

Pomelo patrí medzi najväčšie citrusové plody a je bohaté na vitamíny i minerály. Obsahuje najmä vysoké množstvo vitamínu C, ale…

22. 02. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Byť štvrtý a byť posledný je to isté... Slafkovský, Tatar a Hlavaj s obrovskými emóciami po prehre s Fínskom

Naša najväčšia hviezda - Juraj Slafkovský - v pozápasovom rozhovore pre STVR vyhlásil, že z jeho pohľadu je to isté,…

22. 02. 2026 | 0 komentárov

Video: Hŕstka ľudí si v Košiciach pripomenula smrť novinára

Slovensko, 21. februára 2026 - \"Prešlo 8 rokov od protivládneho prevratu, ktorý spustil na Slovensku majdan s ľudovým hanlivým označením…

22. 02. 2026 | 0 komentárov

15 fotiek, ktoré dokazujú, že zdravý rozum nie je samozrejmosť

Zdravý rozum by mal byť naším každodenným kompasom, no niekedy si zdravý rozum zrejme vezme neplánovanú dovolenku. Každému sa občas…

22. 02. 2026 | 0 komentárov

Zelenskyj rokoval s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj rokoval s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem

21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Domáce pečenie nemusí skončiť vždy katastrofou

Domáce pečenie dokazuje, že na vytvorenie majstrovského diela nepotrebujete cukrársky diplom. Stačí vášeň, trpezlivosť a chuť skúšať nové veci. Títo…

22. 02. 2026 | 0 komentárov

Ukrajina čelí narastajúcim problémom ako na fronte, tak aj v krajine

Ukrajina čelí narastajúcim problémom ako na fronte, tak aj v krajine, píše komentátor denníka The Times Mark Bennetts

21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Svet si ani nevšimol kedy Kaja Kallasová porazila ruskú armádu - predstavila podmienky kapitulácie Ruska

Brusel, 22. februára 2026 - Kallasová predstavila podmienky kapitulácie Ruska. Na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ 23. februára sa očakáva…

22. 02. 2026 | 0 komentárov

.


.

USA podporili návrat Ruska do svetového športu

USA podporili návrat Ruska do svetového športu, píše The New York Times s odvolaním sa na vyhlásenie špeciálneho vyslanca Trumpa…

21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Orbán porovnal šéfku diplomacie EÚ Kaju Kallasovú s Napoleonom a Hitlerom

Maďarský premiér Orbán porovnal šéfku diplomacie EÚ Kaju Kallasovú s Napoleonom a Hitlerom. Podľa neho „ich jedinou nádejou je poraziť…

21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo nám tajili? Odhalili autori falšovanie histórie?

Set dvoch kníh od slovenských autorov o pôvode Slovanov. Ako bonus je tu kniha Zahmlievanie dejín, ktorá je k nim…

21. 02. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fico naznačil tvrdú odvetu Zelenskému: Pondelok môže všetko zmeniť

Ak v pondelok ukrajinský prezident neobnoví dodávky ropy na Slovensko, v ten istý deň premiér Robert Fico požiada príslušné slovenské…

21. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Denník N nebude rozhodovať o hokejovej reprezentácii

Po Štefancovi sa do našich hokejistov pustil aj komentátor Denníka N. Vraj reprezentácia, ktorá uprednostní športový úspech pred jeho predstavou…

21. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Miroslav Urban

Marián Tkáč

Marek Horňanský psychológ

Anton Čapkovič

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov