Kamil Šaško Peter Pellegrini

NAŽIVO

Medzinárodný deň lesov si každoročne pripomíname 21. marca. Valné zhromaždenie OSN ho vyhlásilo v roku 2012 a dátum zámerne spojilo s prvým jarným dňom na severnej pologuli – symbolom obnovy a rastu.

 

12:52

Nedostatočný príjem, vysoké výdavky či zdravotné obmedzenia patria medzi hlavné prekážky dlhodobej spokojnosti. Podľa prieskumu Ipsosu pre Finax dve tretiny Slovákov priznávajú, že ich pocit šťastia výrazne ovplyvňujú financie, hoci samy osebe ho nezaručujú.

12:51

Vedúci ekonomický index v USA pokračoval na začiatku roka v poklese, hoci miernejšom než predtým. Šesťmesačné údaje sú ešte priaznivejšie – tempo poklesu sa oproti predchádzajúcemu obdobiu znížilo na polovicu, uvádzajú RTTNews a tradingeconomics na základe prieskumu Conference Board.

12:50

Iránska armáda v sobotu varovala Spojené arabské emiráty, aby neumožnili útoky na dva sporné ostrovy v Perzskom zálive neďaleko Hormuzského prielivu. V opačnom prípade hrozí odvetou, uvádza AFP.

12:49

USA a Izrael v sobotu zaútočili na iránske jadrové zariadenie Natanz. Podľa agentúry Tasním nedošlo k úniku rádioaktívnych látok a obyvatelia nie sú v ohrození. Komplex bol terčom bombardovania aj počas minuloročnej 12‑dňovej iránsko‑izraelskej vojny, uvádzajú AFP a al‑Džazíra.

12:46

Nemecko v piatok oznámilo, že pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu dočasne stiahlo diplomatický personál z Nigeru. Informuje o tom agentúra AFP.

Podľa tamojšieho ministerstva zahraničných vecí bol personál veľvyslanectva v Niamey presunutý mimo krajiny a momentálne nemôže poskytovať konzulárnu pomoc.

12:34

Maďarský premiér Viktor Orbán vyjadril podporu českému predsedovi vlády Andrejovi Babišovi aj českému ľudu po požiari haly v Pardubiciach, pre ktorý Babiš zrušil účasť na sobotňajšej konferencii CPAC Hungary. Uviedol to v sobotu na Facebooku, informuje server 24.hu.

Viktor Orbán
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán. / Foto: Screenshot Facebook video

 

12:19

Kubánska vláda odmietla žiadosť americkej ambasády v Havane o dovoz nafty pre generátory, keďže USA naďalej uplatňujú palivovú blokádu ostrova. Podľa agentúry AP to potvrdili dvaja americkí predstavitelia oboznámení so situáciou.

Miguel Díaz-Canel
Na snímke Miguel Díaz-Canel / Foto: SITA/AP-Ramon Espinosa

 

08:13

Kuvajtská armáda oznámila, že jej protivzdušná obrana v sobotu reagovala na raketový a dronový útok.

Vo vyhlásení uviedla, že zasahuje proti „nepriateľským hrozbám“, informovala agentúra AFP.

 

08:12

Irán je pripravený zabezpečiť japonským lodiam bezpečný prechod cez Hormuzský prieliv, uviedol minister zahraničných vecí Abbás Arakčí v rozhovore pre Kyodo News. Tokio je silne závislé od ropy z Blízkeho východu, pričom väčšina dodávok prechádza práve touto strategickou trasou. Informovala o tom agentúra AFP.

Abbás Arákčí
Na snímke Abbás Arákčí / Foto: SITA/AP-Khalil Hamra
08:10

Americký prezident Donald Trump uviedol, že USA zvažujú „postupné ukončenie“ vojenskej operácie na Blízkom východe. Jeho slová však kontrastujú s krokmi vlády, ktorá do regiónu posiela ďalších vojakov a lode a zároveň žiada Kongres o ďalších 200 miliárd dolárov na financovanie vojny, uvádza agentúra AP.

08:08

Medzinárodný deň lesov si každoročne pripomíname 21. marca. Valné zhromaždenie OSN ho vyhlásilo v roku 2012 a dátum zámerne spojilo s prvým dňom jari na severnej pologuli – symbolom obnovy a rastu.

07:48

Ministerstvo financií USA v piatok dočasne uvoľnilo sankcie na iránsku ropu už naloženú na tankeroch, aby zmiernilo výpadky dodávok spôsobené vojnou na Blízkom východe. Informovala o tom agentúra AFP.

Povolenie sa vzťahuje na ropu a ropné produkty naložené pred 20. marcom a platí do 19. apríla, uviedol rezort vo vyhlásení.

 

07:46

Americký prezident Donald Trump v piatok odmietol prímerie s Iránom a vyhlásil, že USA majú v trojtýždňovej vojne navrch. Ako povedal pri odchode z Bieleho domu, prímerie sa podľa neho neuzatvára v momente, keď „drvíte druhú stranu“. Informovala o tom agentúra AFP.

Donald Trump
Na snímke Donald Trump / Foto: TASR/AP-Mark Schiefelbein
07:18

Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii si pripomíname 21. marca. Dátum odkazuje na tragédiu z roku 1960, keď polícia v juhoafrickom Sharpeville strieľala do účastníkov pokojného protestu proti rasistickým zákonom apartheidu.

07:17

Timothy Dalton si úlohu Jamesa Bonda zahral dvakrát – vo filmoch Dych života a Povolenie zabíjať. Už v roku 1970 stvárnil Heatcliffa v televíznych Búrlivých výšinách, čo inšpirovalo mladú Kate Bush k napísaniu hitu Wuthering Heights. V sobotu 21. marca oslávi britský herec 80 rokov.

07:12
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Podľa redakcie Hlavných správ, ktoré denne sleduje viac ako 200 000 čitateľov, je toto jedna z kľúčových tém aktuálneho diania na Slovensku i vo svete. Viac informácií nájdete na hlavnespravy.sk

Prezident vymenoval Kamila Šaška za ministra zdravotníctva

Prezident Peter Pellegrini vo štvrtok v Prezidentskom paláci vymenoval za ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD). Vo funkcii nahradil Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD)

Kamil Šaško Peter Pellegrini
Na snímke Kamil Šaško a Peter Pellegrini
❚❚
.

Šaško pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve hospodárstva, vláda ho z tejto pozície v stredu (9. 10.) odvolala.

Dolinková oznámila svoj koniec vo funkcii minulý týždeň. Rozhodnutie odôvodnila tým, že necíti podporu pre presadzovanie svojich cieľov a opatrení na zlepšenie zdravotníctva. Kritizovala okrem iného aj schválenie konsolidačných opatrení v parlamente.

Prezident Peter Pellegrini vo štvrtok prijal demisiu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD). Vo funkcii ju nahradí Kamil Šaško (Hlas-SD).

.

 

Profil nového ministra zdravotníctva Kamila Šaška

Kamil Šaško sa narodil 5. novembra 1985 v Poprade. Ekonomické vzdelanie nadobudol na London School of Business and Finance, kde sa špecializoval na investičné bankovníctvo, a na University of Sussex, tam sa venoval aplikovanej vede a riadeniu podniku.

Po skončení štúdia pracoval v roku 2013 ako správca portfólia v Otto Money v Londýne, odkiaľ prešiel do Tatra banky v Bratislave na pozíciu privátneho bankára. V rokoch 2014 – 2015 pôsobil na Ministerstve financií SR ako generálny štátny radca v sekcii finančného trhu.

V období rokov 2015 – 2020 pôsobil ako finančný atašé Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii (EÚ) v Bruseli a v rokoch 2017 – 2020 ako finančný radca v rámci Rady EÚ v Bruseli.

Predsedom pracovných skupín Rady EÚ bol v roku 2016 a členom Centra pre finančné inovácie pri Rade EÚ bol v rokoch 2016 – 2020.

.

Od roku 2020 pracoval v Národnej banke Slovenska (NBS) ako expert regulácie a dohľadu.

Členom predsedníctva strany Hlas-SD sa stal v roku 2023. V minuloročných parlamentných voľbách úspešne kandidoval za Hlas-SD do Národnej rady (NR) SR a so ziskom 1409 získal mandát poslanca NR SR. V parlamente však nepôsobil, lebo 25. októbra 2023 sa stal štátnym tajomníkom na Ministerstve hospodárstva SR.

 

Prezident je rád, že rezort zdravotníctva môže pokračovať s novým šéfom

Prezident Peter Pellegrini je rád, že rezort zdravotníctva môže pokračovať s novým ministrom. Zdôraznil, že od avizovania demisie bývalej ministerky Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) neuplynul ani týždeň. Hlava štátu to vyhlásila po vymenovaní nového ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD).

Prezident zdôraznil, že v tejto funkcii sa od vzniku samostatnej SR vystriedalo najviac ministrov. “Aj to svedčí o tom, že ide o nesmierne náročný rezort, pretože sa priamo dotýka zdravia, ako najvyššej hodnoty mnohých ľudí na Slovensku,” vyhlásil prezident. Dodal, že na kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť musia mať ľudia nárok v každej časti Slovenska. Silný štát sa podľa neho musí dokázať o občanov postarať.

.

Pellegrini na nového ministra zdravotníctva apeloval, aby nezabudol, že výsledkom jeho misie vo funkcii je čo najviac zdravých ľudí a aby chorí dostali čo najlepšiu starostlivosť. Pripomenul, že v rezorte zdravotníctva aktuálne dominuje téma nespokojnosti zdravotníkov s dosahmi konsolidácie verejných financií a hrozia nátlakové akcie. Povinnosťou ministra je podľa prezidenta urobiť všetko preto, aby sa obeťou sporu nestal pacient.

Hlava štátu verí, že minister v snahe situáciu v rezorte stabilizovať pocíti podporu predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra financií SR Ladislava Kamenického (obaja Smer-SD).

“Želám vám veľa energie, trpezlivosti a nevyhnutnej autonómnosti pri vašom rozhodovaní, nech sa vám darí presadzovať všetky vaše plány, hľadať spoločnú reč a východiská so všetkými zložkami zdravotníckeho systému. Obklopte sa, prosím, ľuďmi, ktorí budú rešpektovanými autoritami vo svojich oblastiach, aby sme ľudí na Slovensku liečili v súlade s modernými vedeckými poznatkami,” vyhlásil prezident. Verí, že Šaško bude vo svojej funkcii úspešný.

Pellegrini exministerke Dolinkovej poďakoval za jej prácu v rezorte. Vyhlásil, že témy, ktorými sa ministerka zaoberala, boli zložité. Rezort zdravotníctva bol podľa neho poznačený nezvládnutím riadenia pandémie ochorenia COVID-19. Ocenil, že Dolinková venovala svoj čas aj dlhodobým rozvojovým projektom. “Som presvedčený, že ste sa snažili spraviť všetko, čo bolo vo vašich silách,” myslí si Pellegrini.

 

Šaško chce okamžite vstúpiť do rokovaní so zdravotníkmi a hľadať kompromis

Novovymenovaný minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) chce okamžite vstúpiť do rokovaní so zdravotníkmi s cieľom hľadať kompromis pri návrhu konsolidačných opatrení. Uviedol to po svojom štvrtkovom vymenovaní do funkcie v Prezidentskom paláci.

“Považujem za kľúčové, aby som zabezpečil, aby zdravotníci ostali v systéme, preto okamžite v úzkej komunikácii so všetkými relevantnými hráčmi komôr a asociácií vstúpim do rokovaní tak, aby sme našli kompromis medzi legitímnymi požiadavkami zdravotníkov na jednej strane a potrebou ozdravenia verejných financií, pod ktorú sa dvojnásobne podpisujem,” vyhlásil Šaško.

Jeho hlavným cieľom je, aby sa o pacienta mal kto starať a aby bolo zdravotníctvo službou pre ľudí, nie “biznisom pre vyvolených”. “Toto je základná filozofia, ktorej sa budem držať. Kvalitná a dostupná zdravotná starostlivosť musí byť prístupná pre všetkých,” povedal. Avizoval tiež, že sa chce veľmi intenzívne venovať otázke prevencie.

Nový šéf rezortu má zámer veľmi dôkladne sa venovať finančným tokom v sektore. “Budem dôkladne monitorovať a odstraňovať všetky diery, cez ktoré nám tieto zdroje častokrát unikajú,” uviedol. Ako sám uviedol, najviac mu “červená kontrolka bliká” pri zdravotných poisťovniach. Avizoval, že sa spoločne s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) pozorne pozrú na spôsoby, akými poisťovne spravujú peniaze občanov.

Šaško považuje za dôležité, aby boli jeho rozhodnutia robené na základe dát, vedeckých faktov a na princípoch modernej medicíny. Chce sa preto obklopiť rešpektovanými expertmi z medicínskej oblasti. “Budem odmietať to, čo sa stáva čoraz viac populárnejšie, a to návrat k nejakému tmárstvu alebo šarlatánstvu, alebo odmietaniu všeobecného pokroku medicíny,” vyhlásil minister.

.

Zároveň deklaroval, že bude od prvého dňa pracovať na všetkých rozbehnutých projektoch. Poďakoval tiež kolegom z Hlasu-SD za prejavenie jednohlasnej dôvery pri jeho nominácii. Rovnako sa za prejavenie dôvery poďakoval premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

Líder Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok verí, že nový minister bude pokračovať v začatých projektoch a prinesie riešenia pre zlepšenie podmienok zdravotníkov a kvalitnejšiu starostlivosť pre pacientov. Vyzdvihol tiež, že ide o skúseného manažéra a odborníka.

 

SLK víta rýchlu reakciu pri nominácii nového ministra po demisii Z. Dolinkovej

Slovenská lekárska komora (SLK) uvítala rýchlu reakciu pri nominácii nového ministra zdravotníctva po demisii Zuzany Dolinkovej. Za dôležitú úlohu pre nového ministra Kamila Šaška (obaja Hlas-SD) považuje udržať kontinuitu rozbehnutých programov na ministerstve. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská.

“Predpokladáme, že o nominácii Kamila Šaška rozhodli jeho doterajšie manažérske skúsenosti, ale treba si uvedomiť, že zdravotníctvo je veľmi komplikovaný systém a jeho riadenie sa veľmi ťažko dá porovnať s riadením iných rezortov,” uviedla komora.

SLK zdôraznila, že dôležitá bude spolupráca s ministrom financií, ale aj komunikácia s predstaviteľmi zdravotníckych organizácií a presadenie zdravotníctva ako jednu z priorít vlády.

.

“SLK je pripravená podať pomocnú ruku pri riešení problémov,” uzavrela komora svoje stanovisko.

SaS: Minister zdravotníctva musí mať za sebou premiéra, zatiaľ sa to tak nejaví

Človek vo funkcii ministra zdravotníctva by mal dokázať, že má za sebou podporu predsedu vlády. Zatiaľ sa však nejaví, že by bolo zdravotníctvo premiérskou témou. Tvrdí to poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Tomáš Szalay v reakcii na vymenovanie nového ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD). Doplnil, že verejnosť nevie nič o jeho vízii pre rezort.

“Minister zdravotníctva musí mať tú vlastnosť, že dokáže mať za svojím chrbtom predsedu vlády, že zdravotníctvo bude premiérska téma. Zatiaľ sa to, žiaľ, nejaví tak, že by zdravotníctvo bolo premiérskou témou. Stále cítim, že je napätie medzi stranami vládnej koalície, že Smer, Hlas a SNS nie sú na jednej lodi a nie sú na jednej vlnovej dĺžke. A o to ťažšie to nový minister zdravotníctva bude mať,” uviedol Szalay na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Poslanec je rád, že došlo k rýchlej výmene na poste šéfa rezortu zdravotníctva. Nový minister však musí mať podľa neho dostatočnú autoritu a podporu v sektore. No o Šaškovi sa v zdravotníctve nič nevie. “Nepoznáme jeho názory, víziu, ciele,” povedal s tým, že venovať sa zdravotníctvu len ako ďalšiemu manažérskemu projektu nie je také jednoduché. Nový minister by sa tiež podľa neho mal vedieť postaviť dezinformátorom. “Ale už teraz cítime, že keď sa premiér postavil na stranu Petra Kotlára (splnomocnenec vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19, pozn. TASR), bude to mať Šaško veľmi ťažké,” dodal.

Poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS) uviedla, že v SaS sú pripravení podporovať dobré návrhy, požiadali už o stretnutie s ministrom. “Mrzí ma, že v jeho prejave som nepočula, že bude mať snahu zvrátiť prijatý konsolidačný balíček,” povedala o Šaškovi. Pripomenula, že zdravotníctvo príde v dôsledku balíčka o 30 miliónov eur. Ocenila, že nový minister sa chce pozrieť na zdravotné poisťovne. Šaško prišiel o rok času a bude to mať podľa Bittó Cigánikovej veľmi ťažké, keď sa len teraz začne zoznamovať s ľuďmi a prácou v rezorte.

.

 

Dolinková sa poďakovala za dôveru a príležitosť viesť rezort zdravotníctva

Bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) sa poďakovala za dôveru a príležitosť viesť rezort zdravotníctva. Uviedla to po štvrtkovom prijatí jej demisie prezidentom SR Petrom Pellegrinim. Svojmu nástupcovi Kamilovi Šaškovi (Hlas-SD) zapriala úspešnú misiu pri napĺňaní jeho vízie.

Zuzana Dolinková Peter Pellegrini
Na snímke Zuzana Dolinková a Peter Pellegrini

“Počas svojho pôsobenia som sa vždy snažila prinášať transparentné riešenia a dennodenne som bojovala za lepšie zdravotníctvo na Slovensku. Malými krokmi som pracovala na tom, aby sa zdravotníctvo postavilo na nohy a začalo sa približovať úrovni 21. storočia,” poznamenala.

Dolinková zároveň poďakovala svojim kolegom z rezortu, zdravotníkom aj všetkým, ktorí prispievajú k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti. “Slovenskému zdravotníctvu želám predovšetkým veľa spokojných pacientov, profesionálnych odborníkov, kvalitné zdravotnícke zariadenia, dostupné lieky a najmä stabilitu, predvídateľnosť, silnú podporu a napredovanie,” dodala.

 

Hnutiu Igora Matoviča prekáža neskúsenosť Šaška

Hnutie Igora Matoviča opakovane kritizovalo novovymenovaného ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD). Okrem rodinných väzieb na podnikateľov v zdravotníctve, ktorí sú podľa poslancov hnutia “košickou smeráckou zdravotníckou chobotnicou”, mu prekážajú aj nedostatočné skúsenosti s rezortom. Predstavitelia hnutia o tom informovali na štvrtkovej tlačovej konferencii.

“Bude trvať týždne, mesiace, kým sa tento človek zorientuje v tej zložitej problematike. Môže byť akýkoľvek výborný manažér,” vyhlásil exminister zdravotníctva a poslanec Národnej rady SR Marek Krajčí.

.

Poslanec však dúfa, že sa Šaško vo funkcii vysporiada so splnomocnencom vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petrom Kotlárom a vláde navrhne jeho odvolanie z funkcie. Chce tiež veriť, že nový minister zastaví finančné toky pre biznisové skupiny v zdravotníctve.

Poslanec Michal Šipoš exministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD) kritizoval za zrušenie čakacích lehôt pre onkologických pacientov, zrušenie výstavby nemocnice na bratislavských Rázsochách aj za neriešenie poplatkov v ambulanciách. Dolinková je podľa Šipoša spoluzodpovedná aj za konsolidáciu, ktorá sa dotkne zdravotníctva.

 

Prečítajte si tiež:

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechaj ujsť aj ďalší článok „Dezolát, antivaxer, nácek.” Prostriedky politického boja sú čoraz ostrejšie , v ktorom sa venujeme úplne inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Premiér o rozpade svetového poriadku aj domácej politickej scéne

Severoatlantická aliancia sa môže kedykoľvek rozpadnúť. Spôsobiť by to mohol aj odchod USA. Na medzinárodnej scéne sa rozpadá svetový poriadok…

21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó volal Lavrovovi počas prestávok na stretnutiach EÚ, aby poskytol „čerstvé správy“

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pravidelne telefonoval ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi počas stretnutí na úrovni Európskej únie,…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V dvoch obciach BBSK si obyvatelia volia v sobotu nových starostov

V obci Kesovce v okrese Rimavská Sobota a Malé Straciny v okrese Veľký Krtíš si obyvatelia v sobotu volia nových…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Dezolát, antivaxer, nácek.” Prostriedky politického boja sú čoraz ostrejšie

Špičky z radov politológov analyzovali vývoj prostriedkov politického boja, ktorý sa radikálne vyostril niekedy s nástupom svetovej pandémie COVID –…

21. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Polícia vyšetruje napadnutie 15-ročného chlapca policajtom v Galante

Polícia prešetruje medializovaný prípad z Galanty, keď mal jej príslušník fyzicky napadnúť 15-ročného chlapca na policajnej stanici. Krajské riaditeľstvo Policajného…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Viktor Pondělík

Anton Čapkovič

Michal Durila

Gustáv Murín

Peter Bielik

Rastislav Vasilišin

.
.
.
.
.

Polícia rozširuje vyšetrovanie podvodov v mimovládke Marty Šimečkovej

Denník Sme informoval, že elitní policajti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite doteraz riešili združenie Projekt Fórum matky šéfa Progresívneho…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Premiér o rozpade svetového poriadku aj domácej politickej scéne

Severoatlantická aliancia sa môže kedykoľvek rozpadnúť. Spôsobiť by to mohol aj odchod USA. Na medzinárodnej scéne sa rozpadá svetový poriadok…

21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó volal Lavrovovi počas prestávok na stretnutiach EÚ, aby poskytol „čerstvé správy“

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pravidelne telefonoval ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi počas stretnutí na úrovni Európskej únie,…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Dezolát, antivaxer, nácek.” Prostriedky politického boja sú čoraz ostrejšie

Špičky z radov politológov analyzovali vývoj prostriedkov politického boja, ktorý sa radikálne vyostril niekedy s nástupom svetovej pandémie COVID –…

21. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Snaží sa Trump uniknúť z iránskej pasce?

Spojené štáty zvažujú obmedzenie vojenského nasadenia na Blízkom východe, vyhlásil prezident Donald Trump

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Irán priznal vojenskú podporu od Ruska a Číny, nový blok mení globálnu rovnováhu síl

Irán urobil vo svojich strategických vyhláseniach bezprecedentný krok – oficiálne potvrdil, že v rámci otvorenej konfrontácie so Spojenými štátmi a…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Historia gentis Slavae/ Prvé dejiny slovenského národa

V roku 1780 napísal náš prvý historik, učenec a katolícky kňaz Juraj Papánek Prvé dejiny slovenského národa. Viac než 238…

21. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

SNS je sklamaná, že premiér neblokoval pôžičku pre Ukrajinu spolu s Orbánom

Koaličná SNS je sklamaná, že predseda vlády SR Robert Fico nezablokoval európsku pôžičku pre Ukrajinu vo výške 90 miliárd eur…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vučić prekvapil vyjadrením o tretej svetovej vojne

Tretia svetová vojna sa už možno začala, vyhlásil srbský prezident Vučić. Podľa neho súčasné konflikty postupne prerastajú do väčšej konfrontácie

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zomrel americký herec Nicholas Brendon

Americký herec Nicholas Brendon zomrel vo veku 54 rokov

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Calzona si znovu zobral na paškál Dominika Greifa. Uprednostňuje "ľudskú čistotu tímu"

Mediálne prestrelky medzi slovenským brankárom Dominikom Greifom z Olympique Lyon a trénerom slovenskej reprezentácie Francescom Calzonom pokračujú aj pred dôležitou…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Irán použil novú raketu

Napriek tvrdeniam amerického prezidenta Donalda Trumpa o úplnom rozdrvení iránskej armády jednotky Islamskej republiky neustále podnikajú protiútoky s využitím nových…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dmitrijev predpovedá Európe energetickú izoláciu

Európu čaká energetická izolácia kvôli krokom predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, vyhlásil šéf RFPI a osobitný predstaviteľ ruského…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Podľa Ukrajiny je protivzdušná obrana Izraeala otázna

Ukrajinský veľvyslanec v Izraeli Jevgenij Kornijčuk hodnotil výkonnosť izraelských systémov protivzdušnej obrany s určitou dávkou skepticizmu. Podľa neho tento systém…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo predstavuje útok iránskych rakiet na 4000 km vzdialenú základňu Diego Garcia?

Irán, 21. marca 2026 - Ako informuje The Wall Street Journal, Irán zaútočil na základňu Diego Garcia v Indickom oceáne…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Tri týždne vojny v Iráne a Trumpov hlavný problém

Dnes uplynuli presne tri týždne od začiatku americko-izraelskej vojny proti Iránu. V roku 2003 presne toľko trvalo Američanom poraziť irackú…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Ruské tajné služby sa dostali do účtov amerických osobností v aplikáciách ako Signal

Riaditeľ FBI Kash Patel uviedol, že ruské spravodajské agentúry získali prístup k účtom vplyvných amerických osobností vo viacerých aplikáciách na…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.


NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Irán tvrdí, že Izrael a USA zaútočili na jeho jadrové zariadenia

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nový nápad amerických stratégov: použitím jadrových zbraní urýchlia zničenie nepriateľských krajín

USA, 21. marca 2026 - Hodnotenie udalostí verejnými expertmi trpí tým, že sa hodnotí konkrétny moment, a to jeho najviditeľnejšia…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Prečo Trump nemá záujem o ukrajinské drony?

Napriek Zelenského opakovaným ponukám Spojeným štátom na zdieľanie „technológie dronov“ Trump už niekoľkokrát odmietol, často dosť tvrdo. Prečo?

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Akcie na Wall Street a európskych trhoch klesli, zatiaľ čo ceny ropy výrazne stúpli

Akcie na Wall Street a európskych trhoch v piatok klesli, zatiaľ čo ceny ropy výrazne stúpli po sérii útokov na…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Oceľové argumenty namiesto sloganov: Americké tajné služby uznávajú kvalitatívny skok ruskej armády

USA, 21. marca 2026 - Washington oficiálne uznal vlastnú bezmocnosť. Správa americkej národnej spravodajskej agentúry nie je len dokumentom, ale…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Merz priznal krach vzťahu s Trumpom

Nemecký kancelár Friedrich Merz v piatok vyhlásil, že s americkým prezidentom Donaldom Trumpom „nemá veľmi dobrý vzťah“

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vo FPU nepadá kultúra. Padá systém starých istôt

Fond na podporu umenia ich naučil na život v istote. Dnes tento režim prerušil. Otázka je, či to urobil v…

21. 03. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Duda: Zobudil som sa na to, že začali padať bomby a drony

Slovenský reprezentačný stredopoliar Ondrej Duda po príchode na Slovensko na zraz pred barážovým duelom o postup na MS 2026 proti…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

„Dadaizmus“ Bieleho domu

Bizarnosť týždňa: Biely dom zvažuje dočasne zastaviť sankcie na ropu z Iránu s cieľom znížiť ceny ropy, ktoré stúpili kvôli…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NATO pre bezpečnostnú situáciu stiahlo slovenských vojakov z Iraku

Severoatlantická aliancia pre bezpečnostnú situáciu stiahla slovenských vojakov z medzinárodnej misie v Iraku. Na Slovensko ich prepravilo lietadlo Ministerstva obrany…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Syrskyj hlási zvýšenú aktivitu ruských síl

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Britský denník píše, že je treba drasticky znížiť spotrebu energií. Navrhuje návrat k home officom pre všetkých ako za covidu

Celému svetu sa odporúča vrátiť sa k práci z domu, informuje denník The Guardian

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO


.

Kapitán Spartaka Moskva Mironov o vyhadzove Ružičku: "Stalo sa toho veľa..."

Nečakaný koniec slovenského hokejového útočníka Adama Ružičku v ruskom klube KHL Spartak Moskva, o ktorom tento týždeň informoval samotný klub,…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Prevažná väčšina migrantov vstupuje do Nemecka bez dokladov

Dve tretiny žiadateľov o azyl, ktorí vlani prišli do Nemecka, nemali žiadny doklad totožnosti, píše portál The European Conservative. Nemecké…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ruce pryč, senhor Manoel Varga!

Tak jsme zjistili že u nás působí jakási skupina Earthquake Faction, která je dostatečně sebevědomá na to, aby zapálila v…

21. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Za požiarom izraelskej spoločnosti v Pardubiciach môžu byť cudzie tajné služby

Podľa Noviniek.cz došlo k podpaľačskému útoku, ktorý spôsobil rozsiahly požiar v českom obrannom zariadení v Pardubiciach, ktoré je spojené s…

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Zvýšenie volebného kvóra je len vypustený balónik, podľa publicistu nie je reálne

Téma zvýšenia volebného kvóra na vstup do parlamentu zo súčasných piatich na sedem alebo desať percent je len vypustením balónika…

21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Viktor Pondělík

Anton Čapkovič

Michal Durila

Gustáv Murín

Peter Bielik

Rastislav Vasilišin

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov