Premena liberálnej demokracie v „totalitnú demokraciu? Úpadok a umieranie stáročnej európskej civilizácie v USA a Európe? Zánik národných štátov, tradičnej rodiny? Upevňovanie moci globálnych korporácii na rozhodovanie o dianí vo svete?

Bratislava 13. januára 2021 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Proces zániku tradičnej a kresťanskej  európskej civilizácie sa urýchľuje. Na jednej strane vidíme postupné umieranie európskej civilizácie. V roku 1913 podiel Európy (bez Ruska) na svetovom obyvateľstve bol 28 percent a severnej Ameriky 6 percent. Dnes (2021) podiel Európy klesol na 9,6 percenta a severnej Ameriky na 4,7 percenta

európa
Ilustračné foto

Ešte v roku 1950 podiel Európy a severnej Ameriky bol 21,7 a 6,7 percenta. Do roku 2050 sa ich podiel  zníži do 7,3 a 4,4 percenta. A to aj napriek masívnemu prisťahovalectvu ľudí s odlišnou kultúrou do Európy a severnej Ameriky, ktorá radikálne mení tradičný náboženský, etnický a kultúrny obraz, ktorý sa utváral stáročiami. Len úplne naivný človek alebo fanatik  neoliberálnej sekty si môže myslieť, že to nebude mať trvalé následky pre tradičnú európsku spoločnosť.

 

Príklady z histórie

Keď sa rúcala rímska, aztécka alebo byzantská civilizácia, na ich mieste vznikali iné civilizácie s iným náboženským, etnickým a kultúrnym zložením. Napríklad kde je dnes byzantská (východorímska) Sýria, Egypt alebo malá Ázia. Kde je slávny Konstantinopolis (dnes Istambul v Turecku)? Veď tam vzniklo rímske právo za cisára Justiniána. To právo, zásady ktorého stále platia na Slovensku. Ako napríklad prezumpcia neviny. Občan, ktorý je obvinený zo spáchania priestupku alebo trestného činu, je považovaný za nevinného do súdneho rozhodnutia o jeho vine. Kde je historická Nicaea, v ktorej sa konal prvý kresťanský nicejský koncil za rímskeho cisára Konštantína?  Dnes je to mesto v Turecku, ktoré sa volá Iznik. Všetci veriaci kresťania vedia, čo to je nicejské vyznanie viery. Ale málokto vie, čo sa stalo s mestom Nicaea.

 

Kvalita elít

Na druhej strane kvalita tzv. elít silne upadla. Kde sú časy takých lídrov ako De Gaulle, Churchil alebo Roosevelt? Dnešné tzv. elity ochotne odovzdávajú moc globálnym nadnárodným spoločnostiam a európskej byrokracii v Bruseli alebo „establishmentu“ – vládnucej triede finančníkov, majiteľov globálnych korporácii a médii a profesionálnych byrokratov vo Washingtone. Mnohí nekompetentní politici vo východnej Európe ešte aj úslužne odovzdávajú kompetencie „vrchnosti“ do Bruselu. Máme predsa ako správni Európania dôveru , že rozhodnutia bruselských inštitúcii budú správne a v náš prospech.

Pritom tí istí sa doma navzájom nenávidia, rozoštvávajú národ (spolu s korporátnymi médiami) a idú sa pozabíjať. Veľa z nich nie sú presvedčením „slniečkári“. Ale to im neprekáža, aby z nekompetentnosti, vlastnej obmedzenosti,  za úplatu alebo aj z nevedomosti zavádzali vo svojich štátoch  „globálnu vládu“ svetových korporácii, médií a tiež politických mimovládok. Pritom bruselské korumpovanie je inteligentné a efektívne.

Byrokrati (častokrát odtrhnutí od reálneho života) rozhodujú do značnej miery o rozpočte a „eurofondoch“. Pritom to nie sú ich peniaze, ktoré nám padajú z neba (to jest z Bruselu), hoci to takto prezentujú ich verní spojenci – korporátne média. Sú to peniaze vyzbierané od členských štátov. Časť sa použije na prevádzku a platy centrálnej byrokracie a ostávajúce peniaze sa vrátia do členských krajín. Centrálna byrokracia má teda moc a kontroluje finančné toky. Ale má aj schopnosť „ponúkať“ národným politikom množstvo dobre platených postov v „Bruseli“. A ktorý národný politik by nechcel (napríklad po prehratí domácich volieb) získať dobre platenú prácu v Bruseli? Ale toto si najprv treba vyslúžiť, keď národný politik schvaľuje pripravené návrhy bruselského centra.

 

Slovensko vo svete globálných a „európskych“ pravidiel?

Je pravda, že zatiaľ Slovensko oficiálne dostáva z EU rozpočtu viac ako dáva. Ale aj to sa začína meniť. Plán hospodárskej obnovy po koronakríze vo výške 750 miliárd Euro predpokladá, že Slovensko „dostane“ cca 6 – 6,5 miliardy, ale v skutočnosti sa bude podieľať na splácaní tejto pôžičky. Ale hoci to nie sú v skutočnosti peniaze Európskej komisie, rozhodovať o nich bude v prvom rade EU Komisia.

Tie peniaze zatiaľ neexistujú. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vytlačia alebo pridajú nuly v počítači.  Je ale zaujímavé, že podiel obyvateľov Slovenska na obyvateľstve EU je okolo 1,2 percenta a oficiálne má v životnej úrovni východná Európa dobiehať tzv. vyspelú Európu. Naozaj? Taliansko má dostať cca 173 miliárd Euro, pričom talianske obyvateľstvo predstavuje cca. 13,5 percenta obyvateľstva EU a je 13 krát väčšie ako obyvateľstvo Slovenska. To znamená, že keby Slovensko “dostalo“ 6,5 miliardy, tak alikvotne Taliansko by malo „dostať“ 84,5 mld Euro. Koľko to má „dostať? 173 mld. Euro. Na obyvateľa dvakrát toľko ako Slovensko? Toto je vyrovnávanie životnej úrovne, alebo je to skôr finančná výpomoc aby Taliansko zatiaľ nekrachlo? Treba pripomenúť, že verejný dlh Talianska už pred koronakrízou dosahoval 140 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Tiež sa majú prvýkrát zaviesť nové európske dane, vyberané štátmi a odovzdávané EU komisii. Bude to postupne daň z plastov, uhlíková a digitálna daň a neskoršie daň z finančných transakcií. Čiže prvýkrát EU komisia má mať aj vlastné zdroje z týchto nových daní, nielen odvody členských štátov.

O čo tu vlastne ide??? Za krásnymi slovami a pod rúškom pomoci  ide o výrazné posilnenie už aj tak obrovských právomocí EU komisie.

Ešte nikdy v dejinách prebujnená, nikým nevolená a odtrhnutá od reálneho života byrokracia nezabezpečila trvalý hospodársky rozvoj. Vie si niekto pri zmysloch predstaviť ako dobre platení európski  bruselskí úradníci budú riadiť napríklad Grécko? Alebo Sicíliu?

Už dnes Slovensko nie je suverénne. A hrozí, že prídeme aj o posledné zvyšky suverenity. Slovensko už napríklad odovzdalo do „Bruselu“ aj  kompetencie o schvaľovaní liekov. Nie my, ale európska Komisia a európska lieková Agentúra už rozhodujú, aké Covid 19 vakcíny môžu byť použité na očkovanie na Slovensku. A čuduj sa svete.  Ruská vakcína Sputnik V certifikovaná nebola. A Pfizer a Moderna sú americké vakcíny. Rozhodnutím Komisie a liekovej Agentúry majú zabezpečený odbyt na bohatom trhu EU s obyvateľstvom 450 miliónov (bez Veľkej Británie).

Kde sú toľko propagované učebnicové zásady voľného obchodu? Rokovania s UK (Zjednotené Kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska) o novej obchodnej dohode boli blokované mesiace aj kvôli tomu, že nemecké, francúzske alebo holandské rybárske firmy chceli aj naďalej loviť ryby vo vodách Veľkej Británie.

My už kompetenciu uzatvárať obchodné dohody nemáme. To znamená, že už nemáme ani odborníkov. Niektorí získali lukratívne kontrakty v Bruseli. Ale oni už nie sú slovenskí odborníci. Oni sú už experti európskej byrokracie. Ale kvôli prednosti záujmov niektorých bohatých západoeurópskych krajín a ich rybárov hrozil neúspech rokovaní s Veľkou Britániou (a ekonomické následky pre náš export a slovenských občanov). Čo my máme spoločné so záujmami francúzskych alebo nemeckých rybárov?

 

Najnovší vývoj v USA

Oficiálne prezident Trump prehral voľby. Ale voľby vyvolali veľa otáznikov. Oficiálne hlasovalo 155 miliónov oprávnených voličov. Ale z nich vyše 100 miliónov hlasov bolo odovzdaných poštou. To jest okolo 65 percent „odovzdaných“ hlasov prišlo poštou, neboli odovzdané vo volebných okrskoch.

Vo väčšine „swing states“ (kolísajúce štáty, to jest tie kde je ťažko predvídať volebný výsledok)  sú pri moci demokrati.  A hlavne v nich sa pravidlá hlasovania  menili alebo nedodržiavali.

Treba povedať, že každý americký štát má svoje pravidlá volieb. Hlasovacie lístky sa posielali predpokladaným voličom a nie veľmi sa preverovalo, či je niekto americký občan alebo má právo voliť v danom štáte. Preukaz totožnosti sa nevyžadoval. Mnohé hlasovacie lístky prišli po termíne volieb alebo boli antidatované.

Napríklad v meste Detroit  volebná účasť dosiahla  obdivuhodných 139 percent. Niektorí nazývajú ostatné americké voľby veľkým poštovým víťazstvom nového prezidenta Bidena.

Zaujímavosťou je, že dosluhujúci prezident  Trump dostal v prezidentských voľbách v roku 2016  63 miliónov hlasov a prekvapujúco voľby vyhral. Hádajte, koľko dostal teraz? Vyše 74 miliónov. A nevyhral.  V mnohých kolísajúcich štátoch o  desiatej večer jasne vyhrával Trump  a náhle prišli hromady poštových lístkov. A stávalo sa, že pozorovatelia za republikánov boli vykázaní z okrstkov alebo museli pozorovať z diaľky. A zrazu Biden viedol.

6. januára 2020 sa vo Washingtone konala obrovská demonštrácia Trumpových prívržencov proti volebným podvodom, ktorá sa skončila násilnosťami a obsadením budovy Kongresu.

Následne demokrati a média rozpútali peklo a niektorí obvinili Trumpa z pokusu o štátny prevrat. Udalosti boli odsúdené aj väčšinou republikánskych kongresmanov a senátorov a nakoniec aj Trumpom.

Piati ľudia pri násilnostiach zahynuli. Jeden policajt a štyria demonštranti, z toho jedna (zhodou okolností biela bývalá vojačka) žena bola zastrelená čiernym policajtom.

Rozhodne sa niečo také nemalo stať.

Ale následne účet Trumpa a účty 70 tisíc jeho prívržencov boli zablokované veľkými firmami vlastniacich sociálne siete ako Facebook, Twitter, Instagram, Twitch a Snapchat. Súčasne Google Play a Apple zablokovali konzervatívnu mobilnú prílohu Parler.

Všetci zhodne tvrdia, že Trump a jeho prívrženci vyvolávajú nenávisť a Trump osobne vyzval protestujúcich obsadiť budovu Kongresu a uskutočniť štátny prevrat.

Zaujímavosťou je, že vo svojom prejave Trump vyzval prívržencov ísť k budove Kongresu, aby „vyjadrili mierovo a vlastenecky podporu tým silným republikánom“, ktorí žiadali aby „volebné podvody“ boli riadne vyšetrené pred oficiálnym vyhlásením volebných výsledkov. Nebola žiadna reč o násilí alebo obsadení budovy Kongresu. To, že Trump dal svojim odporcom zámienku na novú štvavú kampaň proti nemu, je ale evidentné.

 

Mení sa liberálna demokracia na totalitnú demokraciu? Menia sa základy samotnej „Ameriky“? 

Problém je ale v niečom inom. V USA bola „de facto“ zavedená cenzúra za vyjadrenie iného názoru ako neoliberálneho. To priamo protirečí americkej ústave.

Mení sa liberálna demokracia na „totalitnú demokraciu“?

Veď pri demonštráciách „Black life matters“ (čierny život je dôležitý) horeli americké mestá pri akože „pokojných demonštráciách“. Bolo množstvo obetí na životoch a okolo desať policajtov zahynulo. Niektorí boli dokonca zbabelo zastrelení. Vtedy biely policajt pri zatýkaní zadusil nohou černocha Floyda.

Pre každého normálneho človeka zabitie Floyda bolo neakceptovateľné a právom vyvolalo mediálne odsúdenie. Život všetkých ľudí je dôležitý.

Na druhej strane zastrelenie bielej neozbrojenej bývalej vojačky Ashli Babbitt podľa všetkého čiernym policajtom si média skoro vôbec nevšimli. Pritom treba povedať, že George Floyd bol osemkrát odsúdený do väzenia za ozbrojené prepadnutia, drogy a krádeže. Na druhej strane Babitt slúžila 14 rokov v americkej armáde a nemá žiaden záznam v trestnom registri. Naopak dostala niekoľko vyznamenaní.

V USA  sa začína nový hon na čarodejnice, ľudí, ktorí sú konzervatívni vlastenci.

Trump zvykol vítať svojich prívržencov na svojich mítingoch slovami: „Vítam ťažko pracujúcich vlastencov, ktorí veria v Boha, rodinu a svoju vlasť. To je práve tá polovica, ktorú sa teraz druhá polovica snaží  kriminalizovať a zakázať jej názory.

Ako to môže celé skončiť?

Faktom je, že USA sú hlboko rozdelené a vášne lomcujú mnohými. Trump ale nie je vírus. Trump je symptómom hlbokej americkej krízy.

Nie tak dávno bieli Američania predstavovali 90 percent obyvateľstva. A v americkej kultúre a etických otázkach dominovali tzv. WASP – biely, anglosas, protestant.

To sa radikálne zmenilo. Dnes podiel bielych Američanov spadol do 60 percent a stále padá.  Drvivá väčšina Afroameričanov a Hispáncov (latinoameričanov rôznych rás) volí demokratickú stranu.

Fenomén Trumpa sa dá síce nepresne, ale predsa len zovšeobecniť ako vzbura tradičnej bielej a pracujúcej „Ameriky“ proti globalizácii, strate zamestnania pri zatváraní závodov a podkopávaniu tradičných amerických hodnôt.

Tiež je to odrazom boja tradičného národného amerického štátu s globálnymi nadnárodnými korporáciami.  Globálne korporácie majú globálne záujmy. Oni nepotrebujú silné národné identity. Oni potrebujú šedú premiešanú masu bez identity, histórie a tradičných hodnôt. Takú šedú masu je totiž ľahšie ovládať a manipulovať ňou.

A teraz sa začne veľké „čistenie Trumpistov“ a republikánskej strany vôbec. Demokrati po štvorročnej čiastočnej vláde Trumpa (hoci establishment mu toho veľa urobiť nedovolil) začínajú hon na svojich protivníkov. Na nič nazabudli a nič sa nenaučili. Politickí neoliberáli už kontrolujú média, výchovu detí v školách a do značnej miery aj súdy.

Teraz prichádza tvrdé potláčanie názorov a aj osobných slobôd. Demokrati majú navyše v rukách jeden významný tromf. Zlegalizujú nelegálnych migrantov. Veď sú to podľa médií „undocumented persons“ (osoby bez dokladov), hoci podľa stále platného zákona sú to „aliens“ (nelegálni cudzinci). Sú to väčšinou latinoameričania, ale aj Afričania a ľudia z moslimských krajín. Odhaduje sa, že ich je 12 miliónov, ale v skutočnosti ich môže byť aj 25 miliónov. Týmto si demokrati môžu zabezpečiť volebné víťazstva na mnoho rokov dopredu. Zatiaľ to budú hlasy z vďačnosti. Ale je utópia si myslieť, že to takto zostane navždy. Časom sa tieto menšiny stanú väčšinou a budú voliť ich vlastných lídrov a politické strany.  Ale to už bude iná „Amerika“, nie tá čo sme poznali.

 

A čo Slovensko?

Slovensko sa úspešne háda. Je hlboko rozdelené a vášne a nenávisť ním lomcujú. Mnohí tzv. politici sú nekompetentní a vôbec nerozumejú čo sa deje za hranicami Slovenska. A bohužiaľ ich to ani nezaujíma.  Vae victis – beda porazeným, je hlavné heslo po voľbách. Je dobré si pripomenúť citát čínskeho filozofa Konfucia: „ Nerob druhým to, čo nechceš, aby iní robili tebe“.

Hoci sa fanatickí liberáli nedostali do parlamentu, fakticky už ovládajú média, politické mimovládky, školstvo a pod heslom „očisty“ začínajú postupne ovládať aj prokuratúru a súdnictvo.

Očista je potrebná, ale je dôležité, kto nahradí skorumpovaných prokurátorov a sudcoch a aký bude mechanizmus výberu tých nových. Aby sme sa nedostali z dažďa pod odkvap. Alebo aj naspäť do silnej búrky. Nie každý v koalícii, ale aj opozícii si uvedomuje aký je konečný cieľ fanatických liberálov. Uzamknúť kruh a dostať pod kontrolu všetky dôležité nástroje na ovládanie štátu nezávisle od toho, ktorá koalícia bude práve pri moci.  A rôzne „náhubkové“ zákony a krivenie súdnej moci  pre dnešné účely boja s politickými oponentami, sa môžu veľmi ľahko vypomstiť a obrátiť proti ich tvorcom. Je veľmi nebezpečné byť opojený mocou. Ona sa jedného dňa zrazu rozplynie. Aj pre tento pragmatický dôvod je vhodné dodržiavať napríklad prezumciu neviny.

Nie sú tu určité paralely s tým čo sa deje v USA alebo EU?  My sa nenachádzame vo vzduchoprázdne. Preto je dobré sledovať, čo sa deje okolo nás a hájiť vlastné národnoštátne záujmy. Prečo sme sa napríklad zbytočne vzdali spolupráce a koordinácie v rámci V4? A ešte si aj kopneme do Maďarska a Poľska, že sú vzbúrenci a vydierajú EU. Vydierala európska Komisia a Parlament, keď chceli priviazať získavanie „európskych fondov k že vraj dodržiavaniu právneho štátu. Veď zajtra by prišli s tvrdením, že napríklad keďže nechceme prijať nelegálnych migrantov, tak nedodržiavame práva migrantov a tým pádom právny štát. A ajhľa, nedostaneme ani prostriedky, ktoré sme poslali do Bruselu. A my nielenže nebojujeme spolu s Poľskom a Maďarskom, ale ich ešte aj podrážame. Takýmto spôsobom si koledujeme o to, že nás nabudúce oni nechajú na pospas osudu.

Je najvyšší čas prestať s nezmyselnými žabomyšími vojnami na Slovensku a sústrediť sa na prípravu Slovenska pre nadchádzajúci zlomový moment v histórii. A kto to nechce pochopiť a naďalej chce vyvolávať nepotrebnú nenávisť a vášne, musí odísť. To takto ďalej nemôže pokračovať.

Faktom je, že sme absolútne nepripravení na vonkajšie krízy a Slovensko pri prvej väčšej medzinárodnej kríze sa môže zosypať ako domček z karát. Tiež netreba zakladať pod Slovensko výbušné míny ako napríklad dvojaké občianstvo pre našich maďarských spoluobčanov. Na jednej strane Orbán je našim prirodzeným spojencom v rámci V 4. Na druhej strane jeho prejavy a konkrétne činy musia nabádať k opatrnosti v našich bilaterálnych vzťahoch. Osud Slovenska je v našich rukách  a závisí od každého z nás.

Dezider Štefunko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Bieloruská polícia zatkla 100 demonštrantov, ktorí vytvorili ľudskú reťaz

0 icon

Minsk 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/BelTA-Nikolai Petrov)   Bieloruská polícia zadržala v sobotu približne 100 demonštrantov, ktorí v hlavnom meste Minsk tvorili ľudské reťaze a požadovali odstúpenie dlhoročného autoritatívneho lídra Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra AP Podľa bieloruskej polície vytvorili demonštranti v Minsku viacero živých reťazí, v rámci ktorých sa…

Provizórne premostenie Hornádu je poškodené, nutná je oprava

0 icon

Košice 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR–František Iván)   Provizórne premostenie cez rieku Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou na mieste zrúteného mosta je poškodené a potrebná je jeho oprava. Ak k nej v krátkom čase nedôjde, premostenie bude uzavreté a autá budú musieť opätovne využívať obchádzku. Informoval o tom v sobotu…

EÚ odsúdila rozsiahle zatýkanie na protestoch v Rusku

0 icon

Brusel 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyjadril znepokojenie nad "rozsiahlym zatýkaním" a "neprimeraným použitím sily" počas sobotňajších protestov v Rusku, ktoré zorganizovali stúpenci opozičného lídra Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP Demonštrácie za prepustenie Navaľného z väzby sa v sobotu konali v desiatkach…

Podľa prezidentky budú v boji s pandémiou kľúčovú úlohu zohrávať mobilné odberové miesta

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Pokiaľ nebude zaočkované dostatočné množstvo ľudí, bude testovanie súčasťou ľudských životov. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v piatok 22. januára navštívila jedno z mobilných odberných miest v Bratislave. Kľúčovú úlohu v boji s pandémiou koronavírusu…

V Českej republike otvorili stovky reštaurácií a barov na protest proti reštrikciám

0 icon

Praha 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V Česku otvorili v sobotu svoje prevádzky reštaurácie a pohostinstvá, ktoré podporujú iniciatívu Chcípl PES. Spravili tak na protest proti epidemiologickým opatreniam, ktoré otvorenie takýchto podnikov nepovoľujú. Cieľom protestu nie je na pandémii zarábať, ale prežiť, uviedol podľa portálu Novinky.cz spoluorganizátor protestu Jakub Olbert…

Na kandidatúru na špeciálneho prokurátora je potrebná previerka NBÚ. Lipšicovi ju pomohol získať jeho známy – minister práce Milan Krajniak

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Médiá v piatok informovali o tom, že advokát a bývalý minister Daniel Lipšic kandidujúci na post šéfa špeciálnej prokuratúry, donedávna nemal previerku NBÚ na stupeň prísne tajné a získal ju údajne "narýchlo" vďaka Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny pod vedením Milana Krajniaka…

Sudkyňa ukončila výsluch sudkyne Evy K., rozhodnutie bude známe večer

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v sobotu ráno rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať sudkyňu Krajského súdu v Žiline Evu K. Výsluch obvinenej sa začal približne o 9.00 h, keď krátko predtým…

Lekári radia Francúzom, aby sa nerozprávali vo verejnej doprave

0 icon

Paríž 23. januára (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Francúzska lekárska akadémia vydala v piatok usmernenie, podľa ktorého by sa ľudia mali vyhnúť „rozhovorom alebo telefonovaniu“ v metre, autobusoch alebo kdekoľvek na verejnosti, kde nie je možné dodržiavať spoločenské rozostupy. Napriek tomu, že vo Francúzsku obyvatelia musia nosiť rúška, cestujúci si ich pri telefonovaní…

Služobný odev pre jedného policajta vyjde približne na 1000 eur

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/Polícia SR)   Hodnota služobného odevu pre jedného príslušníka Policajného zboru SR predstavuje 1033,70 eura. Vyplýva to z Opatrenia Ministerstva vnútra SR o hodnotách výstrojných súčastí pre príslušníkov Policajného zboru na výkon služby v roku 2021 Do výstroje sú podľa dokumentu zahrnuté napríklad zimná čiapka, šiltovka,…

Žilinka uložil Úradu špeciálnej prokuratúry, aby preveril združenie Pre lepšiu budúcnosť bývalého premiérovho poradcu Kalinského

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka uložil zástupcovi špeciálneho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Alexandrovi Bíróvi preveriť, či v súvislosti s poskytnutím podpory občianskemu združeniu Pre lepšiu budúcnosť nedošlo k spáchaniu trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie alebo niektorého z…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Mária Šamierová

HNUSOBA a JA

0icon

Nie    som  opica ,ovca, mudrosráč ,idiot ,lúza, politik ani politológ ,nepatrím medzi plagiátorov, mafiánov, donášačov ani milionárov. Som   len normálna, slovenská žena, ktorá získala vzdelanie a všetko čo s tým súviselo, poctivo, zodpovedne a s veľkou skromnosťou.Patrím do skupiny „nerozhodnutých“ (moja chyba),  bola som dlho ticho. Konečne som si uvedomila, že…

Rastislav Slovák

Nejaká osoba menom Pavlína Matovičová vlastní majetok v hodnote desiatok možno až stoviek miliónov €

0icon

Mimochodom táto osoba menom Pavlína Matovičová je manželkou Matoviča. Matovič sa sám aj pochválil, že všetok svoj majetok prepísal na jeho manželku Pavlínu Matovičovú. Nahonobili toho dosť, otázka je len či zákonným spôsobom. Matovič vo všetkých svojich predvolebných kampaniach sľuboval  zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Je podozrivé, že Matovič je…

Ivan Holek

A je to tu! Čo predpovedali proroci sa napĺňa!

0icon

Doba, o ktorej sa hovorilo už pred stáročiami nadchádza! Hovorili o nej proroci, hovoril o nej Kristus a po ňom ešte mnohí iní. Našej zeme sa dotkol prvý lúč Pánovho Svetla a udalosti sa dali do pohybu. Súd nad ľudstvom započal!

Boris Mesár

Čo všetko už stihla napáchať Matovičova fašistická chunta na Slovensku za necelý rok !

0icon

Fašistický puč vo februári 2020 (novinárskymi prostitútkami milne označovaný za voľby 2020 ) bol vlastne zavŕšením prevzatia moci na Slovensku americkou ambasádou , Sorosovými mimovládkami a tajnými službami USA a GB. Prvá časť puču bolo zvolenie sorošovej handry za prezidentku . O tom ,že Matovič je ťažký psychopat a notorický…

Ivan Malý

Strach je horší ako pandémia

0icon

Ako sa môžem vyhnúť pandémii? Táto otázka bola položená indickému guruovi Oshovi asi pred 40 rokmi počas éry AIDS! „ Kladiete nesprávnu otázku,“ odpovedal Osho, ,,Správna otázka by mala znieť: Ako sa dá vyhnúť strachu zo smrti, spôsobeným pandémiou? Pretože je veľmi ľahké vyhnúť sa vírusu, je veľmi ťažké vyhnúť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Neuveriteľné miesta: Svojou krásou ti vyrazia dych

0 icon

Na Zemi je množstvo úžasných miest. Tie boli vytvorené prirodzene alebo umelo. Dnes ti takéto neuveriteľné miesta ukážeme na týchto zaujímavých fotografiách. Tieto neuveriteľné miesta ti najskôr svojou krásou vyrazia dych. Niektoré sú naozaj nádherné a ty len ťažko uveríš, že sa nachádzajú na našej planéte. Napríklad taká "Brána do…

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor? 1. časť

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Halley a záhady vesmírnych telies (3. časť)

0 icon

Prinášame vám záverečné pokračovanie trojdielneho článku s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. Nebudeme zdržiavať a vrhnime sa spoločne naspäť medzi vesmírne telesá. Až v roku 1472 pozoroval nemecký astronóm Johann Muller (žil v rokoch 1436 až 1476) kométu ako kozmický jav a nie ako božské znamenie. V jeho šľapajách pokračovali Talian Girolamo Fracastoro (1483 až 1553)…

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

0 icon

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš. V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba…

Vo svete IT

Záhadný patent Microsoftu môže naznačovať nepeknú budúcnosť

0 icon

Portál inputmag.com získal informácie o niekoľkých technologických patentoch. Tie nám dávajú lepší obraz o tom, čo nás môže v budúcnosti čakať. Tieto patenty hovoria o dlhšej životnosti batérií pre hodinky Apple Watch, alebo o personalizovaných správach od Googlu. Prekvapila však spoločnosť Microsoft, ktorá si dala patentovať niečo naozaj zvláštne. Patent…

Ako Einstein vymyslel teóriu relativity, ktorá navždy zmenila chápanie vesmíru?

0 icon

Einstein po prvýkrát publikoval svoju teóriu relativity v roku 1905. V tej dobe však bol buď zosmiešnený, alebo ignorovaný. Jeho teórie boli pre ľudí tej doby príliš zvláštne, či radikálne na to, aby mohli byť pravdivé, hovorí YouTube kanál Arvin Ash. Teória relativity napádala Newtonove teórie, ktoré boli overené a…

Málo známe, ale aj napriek tomu šikovné funkcie v Messengeri, ktoré mnohí nepoznajú

0 icon

V súčasnosti jednou z najpopulárnejších komunikačných platforiem na svete je Messenger. Ide o službu, ktorá je automaticky aktivovanou pre všetkých používateľov sociálnej siete Facebook.  Paradoxom je, že hoci túto službu používa väčšina z nás, tak aj napriek tomu nepoznáme mnoho funkcií, ktoré ponúka. End-to-end šifrovanie Súkromie je čoraz viac frekventovanejšou…

Google mení vzhľad výsledkov vyhľadávania pre smartfóny. Pozrite sa, ako bude vyzerať

0 icon

Nový rok je pre mnohých z nás začiatkom niečoho nového. Dávame si predsavzatia, že dačo chceme zmeniť a pokúšame sa tieto ciele naplniť. Rovnako, ako ľudia, tak aj spoločnosti robia razantné rozhodnutia a zmeny. Jednou z takýchto spoločností je aj Google, ktorý upravuje vzhľad výsledkov vyhľadávania pre mobilné vyhľadávanie. Informuje…

Už čoskoro si budeme môcť vypočuť, ako znie Mars: Vedci tvrdia, že zvuk bude iný ako na Zemi

0 icon

Rover americkej vesmírnej agentúry, NASA, Perseverance, má na červenej planéte pristáť 18. februára. Misia sa zameriava primárne na zber pôdy, no rover nám prinesie aj ďalšie dychberúce zábery Marsu. Okrem toho by nám však mohol priniesť aj zvuky červenej planéty, píše portál NASA. Rover si totiž so sebou nesie pár…

Armádny Magazín

Naživo z Moskvy: Demonštrácie na podporu zatknutého Navaľného

0 icon

Rusko, 23. január 2021 (AM) - Navaľného zadržali 17. januára po návrate z Nemecka do Ruska, kde sa takmer päť mesiacov zotavoval a rehabilitoval po údajnej otrave. V pondelok bol uväznený na 30 dní za porušenie podmienok podmienečného prepustenia na základe podmienečného odsúdenia za spreneveru z roku 2014:

Šéf Pentagonu skritizoval stíhací bombardér F-35

0 icon

USA, 23. január 2021 (AM) - Úradujúci minister obrany USA Christopher Miller krátko pred svojou demisiou označil stíhacie lietadlo piatej generácie F-35 za "kus ...". Stenogram tlačovej konferencie bol zverejnený na webových stránkach Pentagonu. V priebehu tlačovej konferencie Miller pre

Geostrategický partner: Rusko dodá do Mjanmarska - Pancire , drony Orlan-10E“ a radary

0 icon

Mjanmarsko, 23. január 2021 (AM) - Ozbrojené sily Mjanmarska prejavujú záujem o ďalšie moderné ruské modely vojenskej techniky. Rusko dodá do Mjanmarska raketové systémy protivzdušnej obrany Pantsir-S1, drony Orlan-10E a radarové stanice.   Dokument bol podpísaný za prítomnosti ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, ktorý bol v Mjanmarsku na oficiálnej

Tajný palác Alexeja Navaľného. Vyšetrovanie

0 icon

Rusko, 23. január 2021 (AM) - V reakcii na posledné „vyšetrovanie“ Navaľného a jeho fanúšikov, pri ktorom sa pokúsili vydávať  penzión v Gelendžiku za „Putinov palác“, som vykonal vlastné „vyšetrovanie“, zhruba to isté.   Vážne, niekto skutočne verí, že človek navrhne svoj domov ako sanatórium hotelového typu? Alebo niekto váž

FRANCÚZSKO : Nexter úspešne testoval riadené 155mm delostrelecké granáty KATANA

0 icon

Francúzsko, 23. január 2021 (AM) - CAESAr je špičkové 155 mm delo a patrí do skupiny najmodernejších zariadeniam francúzskej armády. Bol použitý vo viacerých konfliktoch a skúsenosti priamo z boja sú starostlivo analyzované.   Výrazne sa mohol preukázať v službách Francúzskej armády v bojoch proti DAESH (Islamský štát) v Iraku. Francúzsky…

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali