Prejav ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova v Bezpečnostnej rade OSN o reforme mierotvornej činnosti OSN

Prejav ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova v Bezpečnostnej rade OSN o reforme mierotvornej činnosti OSN

New York, 20. septembra 2017

 

V prvom rade by som chcel vyjadriť sústrasť mexickému národu a vláde v súvislosti s obeťami na životoch a ničivými následkami silných zemetrasení

Chcel by som sa poďakovať Generálnemu tajomníkovi, Predsedovi Afrického zväzu a Predsedovi Skupiny na vysokej úrovni za ich príspevky venované otázkam, ktorými sa dnes zaoberáme.

Reklama
Na snímke ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov

Vítame iniciatívu Etiópie na uskutočnenie zasadnutia na tému reformy mierotvornej činnosti OSN.

V júni 2014 aj Ruská federácia v rámci svojho predsedníctva v Bezpečnostnej rade zorganizovala otvorené zasadnutie venované tejto otázke. Už vtedy bolo zrejmé, že pôsobenie OSN v oblasti mierotvorcovstva si vyžaduje adaptáciu na súčasné medzinárodné podmienky.

Reklama

Od tých čias už bolo vykonané množstvo práce: boli vypracované správy Nezávislej skupiny na vysokej úrovni o mierových operáciách, niekoľko správ Generálneho tajomníka OSN, bola zreformovaná mierová architektúra.

Nové úlohy v oblasti mierotvorcovstva si však vyžadujú, aby ich členské štáty aj Sekretariát všestranne prerokovali za účelom dosiahnutia dôsledných a vyvážených prístupov, prekonania fragmentárneho charakteru politickej a právnej bázy, vypracovania patričných doktrín, včasnej prípravy normatívnych dokumentov na základe analýzy nazhromaždených skúseností.

Principiálne stanovisko Ruska sa zakladá na tom, že urovnanie každého konfliktu sa musí realizovať predovšetkým politickými metódami a musí sa opierať o národný dialóg. Napomáhanie vytvorenia podmienok, ktoré sú na to potrebné, musí byť uholným kameňom každej mierotvornej operácie. V plnej miere si zachováva aktualitu prvý základný princíp mierotvornej činnosti OSN: “modré prilby” môžu byť rozmiestnené iba so súhlasom strán zúčastnených na konflikte.

Druhým oporným stĺpom mierotvorných operácií OSN je nezaujatosť. Je neprípustné, aby sa mierotvorcovia pod nejakou zámienkou stavali na stranu jedného z účastníkov konfliktu.

Veľmi obozretne pristupujeme k otázke “posilnenia” mandátov mierových misií. Silu môžu používať “modré prilby” výlučne na sebaobranu a obranu mandátu. Skúsenosti, ktoré máme z udeľovania širších silových právomocí mierovým misiám (napríklad v Konžskej demokratickej republike a Mali) nás zatiaľ nepresvedčili o tom, že väčší počet obetí spojený s aktivitou mierotvorcov v donucovacích operáciách by bol ospravedlniteľný vďaka reálne dosiahnutým výsledkom. “Silové” mandáty, ak vôbec zachováme takú možnosť, sa musia nanajvýš starostlivo napasovať na konkrétnu situáciu.

Reklama

Vítame myšlienkový proces o reforme mierotvornej činnosti, ktorý prebieha v Sekretariáte. Generálny tajomník má určitú voľnosť v prijímaní rozhodnutí administratívneho rázu vrátane takých, ktoré sa týkajú organizačných zmien v štruktúre Sekretariátu a v misiách OSN. Avšak čo sa týka politickej dimenzie mierotvornej činnosti, všetky zmeny musia byť schválené kompetentnými medzivládnymi orgánmi.

Toto sa týka najmä citlivých otázok, ktoré sa dotýkajú zvrchovanosti štátov. V poslednom čase veľmi prišli do módy takzvané “mierové výzvedné misie”, ktoré veľmi presadzuje tak Sekretariát, ako aj “podporná skupina” zložená zo zástupcov niektorých krajín. Operácie zamerané na zachovanie mieru samozrejme vykonávajú hlavne vojaci rozmiestnení v regiónoch s bezpečnostnými hrozbami. V tom prípade sa pravdaže nemôžu zaobísť bez patričného prieskumu terénu. Hoci aj tu sa vynára veľmi naliehavá otázka, akým spôsobom sa budú kontrolovať získané informácie a ako sa bude zachovávať ich dôvernosť.

Širší výklad alebo “pružné” aplikovanie “výzvedných misií” neakceptujeme. Zhromažďovanie informácií za účelom uskutočňovania operatívnej mierotvornej činnosti môže prebiehať len so súhlasom prijímajúcej vlády a len na jasne definované a jasne vymedzené legitímne ciele: za účelom zaistenia bezpečnosti mierotvorcov a ochrany civilných občanov. Presne tento prístup podporili členské štáty pri schvaľovaní správy Špeciálneho výboru Valného zhromaždenia OSN pre mierové operácie. Svojvoľné interpretovanie pokynov, ktoré dali štáty Sekretariátu, považujeme za neprípustné. Podrýva to autoritu OSN a bude sa negatívne prejavovať na realizácii mierových operácií.

Najdôležitejším faktorom pri zachovávaní medzinárodného mieru a bezpečnosti je skutočné partnerstvo členov medzinárodného spoločenstva. Vítame úsilie regionálnych a subregionálnych organizácií, ktoré v rámci svojej zodpovednosti vyvíjajú činnosť v súlade s Kapitolou VIII Charty OSN.

Vyzdvihujeme značné úspechy Afrického zväzu, ktoré dosahuje pri budovaní architektúry mieru a bezpečnosti na celom africkom kontinente. Sme presvedčení, že len aktívna snaha samotných Afričanov umožní dosiahnutie urovnania konfliktov na kontinente. Vyzývame všetkých, aby prispeli k tomu, že práve africké krajiny budú zohrávať hlavnú úlohu pri určovaní ciest na nastolenie mieru a bezpečnosti podľa princípu, ktorý sami sformulovali: “Africké problémy potrebujú africké riešenie”.

Reklama

Africké krajiny musia zápasiť nielen s vnútornými problémami a konfliktmi, ale aj s nebývalým nárastom teroristických hrozieb, ktoré sa veľmi vystupňovali v dôsledku vojenských avantúr v oblasti Blízkeho východu a Severnej Afriky.

Toky militantov a zbraní cez Líbyu na juh – do Mali, do Nigeru, do Čadu – vyvolali vznik početných teroristických hrozieb v saharsko-sahelskom regióne. ISIS kooperuje s Boko Haram a Al-Káidou v islamskom Maghribe. Ne severe mali a v Nigeri sa aktivizovalo zoskupenie Murabitun, ktoré sa snaží o zjednotenie všetkých extrémistických štruktúr v Mali, Nigeri a Mauretánii. Nepoľavuje v aktivitách ani Aš-Šabáb v Somálsku.

Rusko dôsledne vystupuje za efektívnejšiu pomoc africkým krajinám v zväčšovaní ich protiteroristického potenciálu. Sme pripravení podeliť sa s africkými partnermi so svojimi skúsenosťami v oblasti boja proti terorizmu. V ruských vzdelávacích zariadeniach každoročne absolvujú prípravu stovky afrických mierotvorcov a príslušníkov polície.

Africké krajiny prejavili záujem o materiálnu a finančnú podporu ich snáh o zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti, a to aj v rámci partnerstva OSN a Afrického zväzu. Sme pripravení hľadať všeobecne prijateľné dohody.

Perspektívna je aj vzájomná súčinnosť OSN a OBSE. S takou možnosťou počíta ruská iniciatíva na zriadenie Misie OSN na ochranu Špeciálnej monitorovacej misie OBSE na juhovýchode Ukrajiny s cieľom prispieť k prísnemu a všestrannému dodržiavaniu Minských dohôd o urovnaní vnútorného ukrajinského konfliktu. Ako je známe, tieto Dohody boli jednohlasne schválené v rezolúcii č. 2202 Bezpečnostnej rady OSN. Odťahovať sa od ich plnenia nie je správne.

Mierotvorná činnosť je jedným z hlavných zameraní OSN a má obrovský praktický dosah na životy miliónov ľudí. Prispievajú k nej všetky členské štáty, najmä tie štáty, ktoré dodávajú mierotvorné kontingenty. Apelujeme, aby sa všetky spoločné otázky, ktoré majú čo do činenia s mierotvorcovstvom, prediskutovávali na príslušných platformách – v Špeciálnom výbore pre mierové operácie a v Piatom výbore. Nazdávam sa, že synergia úsilí v rámci Generálneho zhromaždenia a Bezpečnostnej rady bude viesť k efektívnemu zabezpečeniu univerzálneho charakteru a jedinečnej legitimite mierotvornej činnosti OSN.

Informácie redakcii poskytlo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:40

Južná Kórea si v utorok pripomína 10. výročie najhoršej námornej katastrofy v krajine. Po potopení preťaženého trajektu Sewol neďaleko ostrova Čedžu vtedy zahynuli aj stovky školákov.

Loď pobrežnej stráže odviezla v utorok skoro ráno niektoré rodiny obetí na miesto nešťastia, kde sa konal špeciálny spomienkový obrad. Na mieste označenom žltou bójou rodiny vyvolávali mená zosnulých a hádzali kvety do vody. Následne si ich uctili chvíľou ticha.

10:29

Americký prezident Joe Biden a iracký premiér Muhammad Šijá Súdání sa v pondelok počas stretnutia v Bielom dome dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach smerujúcich k stiahnutiu vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi z Iraku. Informovala agentúra AFP.

10:18

Ruský generálny prokurátor Igor Krasnov pricestoval do Havany na bilaterálne rokovania so svojím kubánskym kolegom a ďalšími predstaviteľmi, oznámil v utorok jeho úrad. Informovala agentúra Reuters.

10:08

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok vyzvala Venezuelu a susednú Guyanu, aby sa vyhli eskalácii napätia v regióne Essequibo bohatom na ropu, ktorý si obe krajiny nárokujú.

Toto územie, okrem Venezuelou kontrolovaného ostrova Ankoko, je súčasťou Guyany. Nároky naň si však robí aj Venezuela.

10:02

Filipíny zadržali 1,8 tony kryštalického metamfetamínu. Oznámil to v utorok filipínsky prezident Ferdinand Marcos, podľa ktorého ide o rekordnú policajnú raziu súvisiacu s týmto druhom drogy.

09:54

Berlín a Peking by mohli pomôcť dosiahnuť “spravodlivý mier” na Ukrajine. V utorok v čínskom hlavnom meste to počas stretnutia s prezidentom Si Ťin-pchingom povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Scholz dodal, že od jeho poslednej návštevy Číny “medzi našimi vládami prebieha intenzívna výmena názorov”.

09:45

Hladiny riek v oblastiach ruského Uralu a juhozápadnej Sibíri naďalej rýchlo stúpajú, uviedli v utorok úrady. Voda už zaplavila stovky domov, prerušila dodávky elektrickej energie a vynútila si urýchlenú evakuáciu obyvateľov.

09:35

Grécka vládnuca konzervatívna strana Nová demokracia (ND) v pondelok zaradila na svoju kandidačnú listinu do júnových volieb do Európskeho parlamentu etnického Gréka z Albánska Frediho Beleriho.

Beleri bol zatknutý 12. mája 2023 pre kauzu kupovania hlasov pred komunálnymi voľbami v albánskom pobrežnom meste Himara. Napriek tomu voľby vyhral.

09:24

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken využil Čiernomorskú bezpečnostnú konferenciu na to, aby ubezpečil štáty hraničiace s Čiernym morom, že sa môžu spoľahnúť na podporu Spojených štátov amerických. Informovala agentúra AP.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
09:12

Prvý deň historického procesu s americkým exprezidentom Donaldom Trumpom v kauze podplácania pornoherečky sa skončil bez zvolenia členov súdnej poroty. Ich výber bude pokračovať v utorok.

09:03

Americký prezident Joe Biden spolu s manželkou, prvou dámou Jill Bidenovou v pondelok zverejnili svoje daňové priznanie za rok 2023. Spolu zarobili približne 620.000 dolárov a na federálnych daniach z príjmu odviedli 146.629 dolárov.

08:50

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev podpísal v pondelok zákon, ktorý kriminalizuje domáce násilie páchané na ženách a deťoch.

Osoby usvedčené z ublíženia alebo bitia ženy či dieťaťa budú podľa novej legislatívy potrestané prísnejšie, a to v závažnejších prípadoch aj trestom odňatia slobody.

08:26

Ceny ropy sa v utorok ráno zvýšili, keďže čínska ekonomika vzrástla viac, ako sa očakávalo. Eskalácia napätia na Blízkom východe ale udržala trhy s ropu na uzde po tom, čo Izrael uviedol, že zareaguje na víkendový útok Iránu raketami a dronmi.

08:13

Prokuratúra v Severnom Macedónsku v pondelok informovala o zadržaní 17 dozorcov, slúžiacich vo väznici v hlavnom meste Skopje. Sú podozriví z napomáhania pri vlaňajších útekoch dvoch väzňov.

07:54

Americká Snemovňa reprezentantov bude tento týždeň hlasovať o balíku návrhov zákonov, ktorý zahŕňa aj vojenskú pomoc pre Ukrajinu a Izrael. V noci na utorok o tom informoval predseda snemovne Mike Johnson.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali