Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč o svojej kandidatúre, chýbajúcom poklade i o tom, či sa Mečiar a Gašparovič rozprávali na oslavách zvrchovanosti

Slovensko 21. júla 2017 (HSP/Foto: TASR – Michal Svítok)

 

Okolo Matice slovenskej bol v poslednom období opäť mediálny rozruch. Týkal sa nielen otvorenia bezpečnostnej skrine s Národným pokladom, ale aj podania podnetu na Generálnu prokuratúru SR zo strany jej predsedu.

Na snímke predseda Matice slovenskej Marián Tkáč

Okolnosti jednotlivých udalostí pre Hlavné správy ozrejmil samotný predseda Matice Marián Tkáč, ktorý zároveň prezradil, či sa počas osláv zvrchovanosti Slovenska rozprávali bývalý prezident Ivan Gašparovič a bývalý premiér Vladimír Mečiar.

Márián Tkáč  tiež vysvetlil, prečo sa opätovne rozhodol kandidovať na post predsedu Matice slovenskej.

 

Matica slovenská pred časom otvorila pod dohľadom štátnej notárky bezpečnostnú skriňu uloženú v matičnej budove v Martine, aby zistila stav kovovej časti zbierky na Národný poklad SR. Čo bolo podnetom, že ste sa rozhodli zbierku skontrolovať?

Začnem obšírnejšie, aby čitateľ poznal súvislosti. Nadáciu, ktorá má v názve „Matice slovenskej“, založilo v roku 1993 deväť – desať vtedy najväčších slovenských bánk a podnikov, a to dokonca na Bratislavskom hrade. Jej úlohou mala byť správa zbierky na národný poklad, ktorej myšlienka vznikla na vtedajšej matičnej pôde. V priebehu rokov sa však nadácia „vymkla“ spod kontroly svojich zakladateľov, existuje dokonca list, v ktorom sa predseda správnej rady nadácie pýta predsedu Matice (teda doslova Markuš Markuša!), či sa za zriaďovateľa nadácie môže vyhlásiť správna rada nadácie. Odpoveď bola kladná, a tak sa nadácia osamostatnila, spojivom s Maticou bol len predseda správnej rady nadácie a zároveň predseda Matice. Po roku 2010, keď som sa stal predsedom Matice ja, toto prepojenie prestalo. Ako verejnosť vie, nadácia riskantne, a ja dodám protizákonne, vložila peňažnú časť zbierky na národný poklad na účet Podielového družstva Slovenské investície (PDSI), ktoré skrachovalo a zhruba 26 miliónov slovenských korún je nenávratne preč. Jozef Markuš, ktorý bol po roku 2010 tri roky členom výboru Matice, sľuboval, že sa prostriedky nielen zo zbierky na národný poklad, ale aj prostriedky matičiarov, ktorí na základe jeho agitácie ich do PDSI vložili, čoskoro vrátia. Nevrátili sa a už sa ani nevrátia. To však je problém iných a už ani nie Matice.

Ďalšími dvoma súčasťami zbierky sú obrazy (len majster Hložník ich venoval sto) a cenné kovy, zlato a striebro, ktoré v čase zbierky malo hodnotu asi 3 milióny korún. O obrazoch sme prehľad mali aj v Matici, lebo napriek označeniu pečiatkou, že sú v správe nadácie, boli uskladnené v matičných priestoroch. Oddelením sa Slovenskej národnej knižnice (SNK) od Matice v roku 2000, boli na chvíľu obrazy v depotoch SNK, ale potom na žiadosť predsedu predstavenstva nadácie premiestnili ich do matičných priestorov, kde aj keď neboli v celkom najvhodnejšom prostredí, chýr, že sú poškodené, bol len planým klamstvom. Odborníci potvrdili, že podozrivý z poškodenia je nanajvýš jeden obraz!

A teraz ku kovovej časti zbierky. Tá sa v roku 2006 dostala do železnej skrine v budove Matice a podľa mojich vedomosti posledný raz ju otvorili predstavitelia nadácie v roku 2012, z Matice pritom nebol nik. A vraj: všetko v poriadku. Našli sa však listy, ktorými ešte v rokoch 1995-1996 ponúkal predseda správnej rady nadácie starožitnosti zo zbierky na národný poklad na aukciu do Austrálie, a keďže nevieme, či sa niečo do Austrálie dostalo a či nie, bol ďalší dôvod na otvorenie skrine. Pokiaľ sa nemýlim, každoročná inventarizácia majetku je povinnosť aj pre nadácie, „naša“ však päť rokov nič. Keďže skriňa je v inventári Matice (jej obsah nie), a neexistuje nijaká listina o jej prenájme, chceli sme zistiť, čo v skrini naozaj je. Veď tak či onak, zbierka na národný poklad sa s menom Matice spája.

 

Nadácia Matice slovenskej však uviedla, že otvorenie bolo nelegitímne a podala podnet na neznámeho páchateľa. Aký je váš postoj k uvedenému trestnému oznámeniu?

Výbor Matice slovenskej 25. marca vo Zvolene uložil predsedovi Matice, aby najneskôr do 15. apríla zabezpečil otvorenie a následnú inventarizáciu obsahu, a to buď v prítomnosti predstaviteľov nadácie, alebo aj bez nich. Na rokovaní výboru bol aj správca nadácie (nie predseda správnej rady) Jozef Steiner, ktorý jediný spolu s Evou Garajovou hlasovali proti otvoreniu skrine. Čudné: nemali záujem verejne zistiť, čo v nej je, hoci predsa zbierka na národný poklad nie je predsa súkromnou záležitosťou akejsi nadácie?

Podnet nadácie nie je na „neznámeho páchateľa“, ale na ostatných členov výboru Matice, ktorí hlasovaním rozhodli o otvorení skrine. A napriek písomnému pozvaniu, v deň otvorenia skrine ani po 15-minútovom čakaní zástupcovia nadácie neprišli (prišli v iný deň, ktorý si sami vybrali), a tak sme skriňu otvorili bez nich. Určením termínu predsa vybor poveril mňa a nie správcu nadácie. A po otvorení skrine sme zistili, že niekoľko desiatok obálok je otvorených a v rozpore s popisom na obálke chýbajú v nich desiatky zlatých prsteňov či náušníc. Žeby preto nechceli členovia správnej rady nadácie skriňu otvárať verejne?

Inventarizácia celého obsahu skrine je náročná na čas a po jej skončení budeme presne informovať verejnosť, čo chýba. Aj s vyvodením dôsledkov. Už len poznámka: nemajú pravdu médiá, že v Matici sa kradne! Naopak, Matica ako jedna z mála verejných inštitúcií krádeže odhaľuje a nenecháva si to pre seba. A to je v dnešnom pomotanom svete akoby hriech!

 

Začiatkom júla ste na Generálnej prokuratúre SR podali „Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchaniu trestného činu” v súvislosti s uverejnením portrétu Ľudovíta Štúra s fašistickými symbolmi na obálke čísla 24/2017 časopisu .týždeň. Prečo podľa vás sa čoraz častejšie útočí na dôležité osobnosti slovenských dejín?

Veruže ma to nesmierne prekvapuje, priam desí, a rád by som poznal dôvody. Prečo nesmel Sagan oslavovať zelené tričko so slovenskou dvojkrížovou zástavou? Rovnako Matej Tóth? Prečo nehrali slovenskú hymnu na hokejových MS v Nemecku? Prečo usporiadatelia strhávali slovenské zástavy na trase Tour de France? Zatiaľ ich len domýšľam.

Útok na všetko národné, a ja dodávam aj tradičné, čo u nás znamená kresťanské, akoby potvrdzoval určité názory, že islamizujúcej sa Európe slovenské symboly, a tými sú aj osobností, aj štátny znak, a tradície, prekážajú. To nie je môj výtvor, toto napísali v Sme 21. januára 2017: „Prvým znakom fašizmu by mohlo byť jeho lipnutie na tradícii (…) v našich podmienkach ich (rozumej tradicionalistických mysliteľov) predstavovali a dodnes predstavujú povedzme Štúrovci a takisto konzervatívni historici so svojimi predstavami o existencii akéhosi jedinečného, ba niekedy až vyvoleného národa „starých Slovákov”. A keď sa čoskoro na to na titule týždenníka .týždeň objavil sa portrét Ľudovíta Štúra vyčačkaný „fašistickými” symbolmi, ktoré medzitým ministerka spravodlivosti označila ako zákonom nepovolené, to ma poriadne nazlostilo! To si veru nesmie nikto dovoliť, nech už jeho dobrým strýčkom je Sam či ktokoľvek iný!

 

Pred pár dňami Matica slovenská, spolu s mestom Kremnica a obcou Kremnické Bane, si v sobotu 15. júla v strede Európy, pripomenuli 25. výročie vyhlásenia zvrchovanosti Slovenska. Podujatia sa zúčastnili aj bývalý prezident Ivan Gašparovič a bývalý predseda vlády Vladimír Mečiar. Diskutovali títo dvaja bývalý štátnici spolu počas podujatia?

V Kremnických Baniach, v strede Európy sa vatrou na podnet matičiarov oslavovala zvrchovanosť originálne 17. júla 1992, tam je to pravé a správne miesto pre celoštátne oslavy. Keďže Matica nemala peniaze, aby zaplatila autobusy pre účastníkov, prišlo dvesto – tristo ľudí. Ale veľmi dôležité bolo, že na ne prišiel aj Vladimír Mečiar, aj Ivan Gašparovič. Ten druhý sa ponáhľal na oslavy do Starej Bystrice – je dobré, že sa slávi aj tam – a tak úvodný prejav predniesol Vladimír Mečiar, chceme či nechceme, hlavný (spolu)zakladateľ druhej Slovenskej republiky! Pri rozlúčke podal exprezident expremiérovi ruku. Počasie nás poriadne „kosilo“, a tak sme sa „otepľovali“ gulášom. A môj syn Andrej, ktorý mi robí po tieto dní šoféra, poznamenal: „Nie každý má možnosť jesť guláš s Mečiarom“!

 

V Matici slovenskej sa pomaly schyľuje k voľbám. Z vašich prvotných vyjadrení bolo cítiť, že nechcete už kandidovať na post predsedu Matice slovenskej. Dnes je situácia iná a vy otvorene hovoríte o tom, že sa budete uchádzať o tento post. Čo zmenilo vaše rozhodnutie?

Ja som naozaj chcel a aj som presadil princíp „dvakrát a dosť“. Ten platí po úprave stanov, a podľa tohto princípu som bol zvolený v roku 2013. Vtedy, pred štyrmi a tobôž už pred siedmimi rokmi, keď ma volili podľa starých stanov na tri roky, som nepredpokladal, že situácia s národom a Maticou bude až taká nedobrá, aká je dnes. Že byť dobrým Slovákom je pomaly trestný čin, že čo i len nastolenie v umení bežnej otázky, čo by bolo, keby nebolo, vedie k zásahu NAKA!

Zisťujem a nahlas hovorím, že najväčším nepriateľom vo svete vládnuceho neoliberalizmu je „národ“ a sily, ktoré za „národ“ bojujú. Zglobalizovaný svet, vrátane nášho domáceho „svetáctva“, sa teda obáva aj Matice tak, ako sa obáva prejavu vôle národa, teda ľudí, ktorým médiá ešte nestihli vymyť hlavy, a ktorých sa teda treba obávať? A zároveň počúvame z úst niektorých politikov „tradičných strán“ so zdvihnutým prstom, že Matica sa nedokáže prispôsobiť tretiemu tisícročiu, že nevyužíva príležitosť na zmenu. Na akú zmenu? Nemá byť vlastenecká a tradicionalistická? Myslíte si, žeby nás kritizovali, keby Matica nebola vlastenecká a zároveň tradicionalistická? Iste nie, zapadla by do kontextu. A aj peňazí by mala dostatok – toľko ako „neškodné“ mimovládky, či ako menšiny, ktorým štát dáva už osem miliónov, zatiaľ čo Matici, jedinej ochrankyne slovenskosti na juhu, len jeden a pol milióna eur. Treba ešte polopatickejšie objasniť stav, keď Maticu častujú ako „hnilobu“, „fašizujúcu sa“? Však to poznáte, ak čítate či pozeráte to, čo nám vnucujú. Toto všetko sú dôvody, prečo som listom oznámil matičiarom, že ak budú chcieť, budem po 11. novembri tohto roka pripravený aj naďalej viesť inštitúciu, ktorej svätým poslaním je obrana a ochrana tohto národa. Ak, pravda, budú chcieť.

 

V prípade, že sa opäť stanete predsedom Matice slovenskej, aké sú Vaše vízie ďalšieho smerovania Matice?

Všetko, čo som robil doteraz, a čo robím, budem robiť aj naďalej: pripomínanie udalosti, osobnosti, odkrývanie skrytých slovenských dejín a dejov, alternatíva vede akademickej, udržiavanie a pestovanie tradícií, možno prehliadka krojov slovenských regiónov a matičného folklóru, panteón Slovákov v Martine…

Ale aj upozorňovanie na hrozby okolo nás a v nás: neobrábanie či dokonca zbavovanie sa pôdy, mrhanie drevom a vodou, demografická ničota, Slováci odchádzajú za prácou do sveta a doma nemá kto robiť…

Možno sa Matica viacej zameria na školákov a univerzity, na Slovákov na zmiešanom území, možno prenikne do médií, zriadi vlastné rádio. Jedným slovom bude intenzívne brániť a chrániť slovenskosť a Slovákov. Aby sme prežili čokoľvek, čo nás čaká. A aby sme pomáhali brániť tomu najhoršiemu, že z mapy sveta a Európy Slovensko jednoducho odíde.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Portugalský parlament odmietol rozpočet na rok 2022, hrozia predčasné voľby

0 icon

Lisabon 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský parlament v stredu hlasoval proti návrhu rozpočtu na rok 2022 z dielne menšinovej socialistickej vlády, čím pripravil pôdu pre možné predčasné voľby. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters “To posledné, čo krajina za týchto okolností potrebuje, je politická kríza,“ povedal tesne…

Schválenie odpočtu výdavkov na investície je dôležité, podľa ZAP je však stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) považuje schválenie odpočtu výdavkov na investície za dôležité, no podľa zväzu je stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií. Zväz v stanovisku privítal schválenie návrhu skupiny poslancov pod vedením predsedu parlamentného hospodárskeho výboru Petra Kremského, ktorým sa upravili podmienky…

Poslanci schválili novelu zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. O zrýchlení a zefektívnení výstavby diaľnic nebudú rokovať v skrátenom konaní

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Michal Svítok)   Povinná certifikácia autorizovaných opravovní a nezávislých opravovní bude v rámci zníženia administratívnej záťaže zrušená. Vládna novela zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorú schválil parlament, zároveň umožňuje rozšíriť sieť staníc technickej kontroly Pri ťažkých dopravných nehodách, ktoré mali vplyv na…

V Slovenskom pohári idú ďalej Trenčín aj Slovan Bratislava

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Po hráčoch Trnavy a Žiaru nad Hronom sa do osemfinále Slovenského pohára vo futbale 2021/2022 (Slovnaft Cup) prebojovali za najvyššej domácej súťaže aj Trenčania a majstrovský Slovan Bratislava. Pohronie si postup zabezpečilo už počas minulého týždňa, Trnava v utorok na pôde Podbrezovej uspela…

Leteckí dopravcovia môžu získať pomoc od štátu na zmiernenie následkov prepadu objemu prepravy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Leteckí dopravcovia môžu získať od štátu pomoc na zmiernenie negatívnych následkov pandémie koronavírusu a zachovanie svojej činnosti po výraznom prepade objemu civilnej leteckej dopravy. Umožní to návrh novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý schválili poslanci v skrátenom konaní.…

Na poľovníckej chate sa hovorilo aj o zrazení Lipšica na prechode bez ponožiek či paragrafe 363

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot- YouTube DenníkN)   Média v stredu zverejnili ďalšiu časť nahrávok z poľovníckej chaty. Tentokrát ide o rozhovor medzi Pavlom Gašparom a Marekom Parom v prítomnosti Miroslava Bödöra. Video zverejnil Denník N na YouTube Ide opäť o krátky asi minútový úsek rozhovoru, kde Para hovorí zrejme…

Počet prípadov a úmrtí na COVID-19 v Európe minulý týždeň stúpol

0 icon

Ženeva 27. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Európa ako jediný veľký región na svete minulý týždeň zaznamenala nárast počtu prípadov nákazy a úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) WHO v stredu uviedla, že za minulý týždeň v európskom regióne eviduje nárast infekcií koronavírusom o…

Školskí odborári podporia protest KOZ, kritizujú reformu a chcú vyššie platy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel)   Školskí odborári kritizujú reformu základného školstva, ktorú považujú za nepripravenú a zle načasovanú. Žiadajú zvýšenie platov a lepšie podmienky pre zamestnancov "Preto sa pripájame k protestnému zhromaždeniu, ktoré organizuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR," vyhlásil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a…

Fico sa opäť vyjadril k nahrávkam: “Lipšic s Matovičom zaviedli štbácky štát. Neschopnosť vládnuť nahrádzajú špinavými nezákonnými metódami a likvidáciou opozície”

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico sa vo videu na sociálnej sieti vyjadril k problematike odpočúvania na poľovníckej chate a jeho úniku do médií. Vo svojom komentári vysvetlil ako to vidí on. Redakciu informoval Ján Mažgút, vedúci tlačového oddelenia SMER –…

Ministerstvo školstva SR neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách z legislatívneho procesu

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia, TASR-Jaroslav Novák)   Rezort školstva neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách (VŠ) z legislatívneho procesu. Vyplýva to z reakcie ministerstva na výzvu Rady vysokých škôl (RVŠ) SR, aby bola novela stiahnutá z medzirezortného pripomienkového konania (MPK) "Ministerstvo je otvorené konkrétnym návrhom a pripomienkam na…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Čo nemáme vedieť

0icon

Cesta k NWO od doktora filozofie Henryho Makowa :   Fáza 1 : Imitujte nebezpečenstvo a vyrábajte strach. ( december 2019-marec 2020)   Vyrobiť celoplanetárny strach   Zabiíjať desaťtisíce starých ľudí.   Zväčšenie počtu nakazených a mŕtych.   Od samého začiatku predkladajte vakcináciu ako j

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

Gabriel Dragon

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

0icon

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v prípade Srbska…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na svete existujú len dva typy ľudí. Tu sú dôkazy!

0 icon

V psychológii existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú rôzne typy ľudí, s ktorými sa môžeme stretnúť v práci alebo v každodennom živote. Niet divu, že pri porovnaní zvykov a spôsobov života 2 rôznych ľudí si nakoniec všimneme, že existuje veľa rôznych spôsobov riešenia každodenných výziev, ako aj spôsoby, ako si užívať život. Zatiaľ čo niekto…

Môže byť Sahara ešte niekedy zelená? Kedysi bola domovom hrochov

0 icon

Niekedy pred 11 000 až 5 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, sa Sahara, respektíve Saharská púšť úplne transformovala. Bude ešte niekedy porastená trávou? Na piesočných dunách rástla zelená vegetácia a veľké množstvo zrážok robilo z tejto vyprahnutej jaskyne obrovské jazero. Asi 9 miliónov štvorcových kilometrov severnej Afriky sa zmenilo po dobe ľadovej…

Vo vesmíre je zlato bežným kovom, no nikto nevie, odkiaľ sa vzalo

0 icon

Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Ide ale o chemický prvok, takže to znamená, že ho nemôžeme vyrobiť bežnými chemickými reakciami – hoci sa o to alchymisti pokúšali celé stáročia. Ak by si sa zaradil medzi vedcov s pokusom vyrobiť zlato, potreboval by si spojiť dohromady…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Noemova archa v ľadovci hory Ararat. Noemovu archu asi nikomu predstavovať nemusíme. Čo je však zaujímavé, niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že ju zazrelo v ľadovci v hore Ararat. Niet sa čo čudovať, keďže disponujeme presným popisom archy, aj dokonalou lokalizáciou miesta…

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Armádny Magazín

Slovenský Stribog za 800 dolárov versus B&T APC9K za 3000 dolárov. Video

0 icon

USA, 27. október 2021 (AM) – Strelecký kanál Texas Plinking s miliónom odberateľov porovnal dve zbrane. Slovenský Stribog verzie SP9A1 a SP9A3 a švajčiarský  Brügger & Thomet APC 9K. Stribog sa v závislosti od doplnkov predáva od 800 do 1500 dolárov. B&T APC9K od 2300 do 3000 dolárov. Je teda B&T APC9K aj…

Gustáv Wendrinský prezývaný „Krutý pes z Prešporku” – protitankové eso Waffen SS

0 icon

Slovensko, 27. októbra 2021 (AM) – Gustáv Wendrinský (*24. január 1923, Bratislava – † 11. až 13. február 1945, Csobánka, Maďarsko) pochádzal z Bratislavy zo zmiešanej, nemecko-slovenskej rodiny. V čase II. svetovej vojny vstúpil do Waffen SS a ako príslušník 8. Waffen SS divízie „Florian Geyer“ získal v hodnosti poddôstojníka Rytiersky

Stalinove citáty o Anglicku a jeho politike ktorá je stále aktuálna

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) –  Josif Vissarionovič Stalin sa dobre orientoval v medzinárodnej politike. Zozbierali sme niekoľko jeho citátov o Spojenom kráľovstve, ktoré dodnes nestrácajú na aktuálnosti.   1. V podstate pán Churchill a jeho priatelia v Anglicku a Spojených štátoch predkladajú národom, ktoré nehovor

Čiernomorská flotila vykonala raketové streľby so systémami Bal a Utes. Video

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) – Posádka fregaty Admirál Grigorovič ruskej Čiernomorskej flotily vykonala spoločné raketové streľby s jednotkami pobrežných protilodných raketových komplexov Bal a Utes.  

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali