KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Prečo masmédiá ignorujú europoslanca Radačovského? Aby nepripomínal občanom budúcu hlavu „zmeny“?

Bratislava 16. novembra 2019 (HSP/Foto:HS)

 

Odkedy je v Európskom parlamente, jednofarebné masmédiá ho ostentatívne ignorujú. Nie je pozývaný do žiadnej diskusie a naopak, je terčom nezmyselných urážok a útokov. Prečo? Je len príliš nebezpečný tým, že nemá kauzy? Alebo je za tým aj niečo iné?

Na snímke nezávislý poslanec Miroslav Radačovský

Nezávislý europoslanec Miroslav Radačovský je médiami hlavného prúdu okázalo prehliadaný. Podľa jeho slov ho nepozývajú ani na stretnutia, kde inak sú všetci ostatní europoslanci. Prečo? Je to pre jeho vlastenecké vystúpenia ako napríklad toto? A keď sa už raz za čas v médiách jeho meno objaví, tak ide o podpásový útok, ako napríklad ten od poslankyne Remišovej, o ktorom sme písali tu. Preto sme mu položili pár otázok, aby tieto veci uviedol na pravú mieru.

 

Hlavné správy: V uplynulom období sme boli svedkami viacerých verbálnych útokov voči vám zo strany niektorých politikov, alebo lepšie povedané, političiek. Pritom vy ste nezávislý poslanec, na nikoho neútočíte a dá sa povedať, že sa v europarlamente snažíte sústreďovať len na svoju odbornú agendu. Aký je teda dôvod pre tieto útoky?

Radačovský: Na túto otázku je ťažké odpovedať. Ja som sa s tými ľuďmi ani nerozprával a objektívne povedané, nikdy ma ich politický život ani nezaujímal. Oni sa rozhodli, neviem z akého dôvodu, na mňa útočiť. Neviem na tú otázku odpovedať.

 

Hlavné správy: Možno je problém aj v tom, že ste príliš nezávislý. Pre politické tovarišstvá sú najnebezpečnejší ľudia, na ktorých nikto nič nemá. Až tak veľmi, že na nich treba nájsť nejaké kladivo. Napríklad na Kotlebovcov hovoria, že sú to údajne fašisti, napriek tomu, že žiaden súd nič také nepovedal, ba naopak. To sa predsa dá klasifikovať ako urážka, a to by mohol byť aj trestný čin, keď slovenský parlament nedávno schválil Dodatkový protokol k Dohovoru o počítačovej kriminalite, ktorý zavádza nové trestné činy v prípade vyjadrení rasovej a xenofóbnej povahy spáchaných cez počítačové systémy. Čo si myslíte o tomto dokumente, nie je nebezpečný?

Radačovský: Potenciálne to môže byť zneužité, ale to všetko závisí od kultúry jednotlivých aktérov. Keď sa rozprávame napríklad o mojom prípade, ja naozaj neviem pochopiť ľudí, ktorí absolútne bezdôvodne zaútočia a urobia také niečo ako je zmanipulované a skreslené video.

 

Hlavné správy: Veci, ku ktorým sa vyjadrujete, sa dotýkajú niečoho, čo by ich mohlo iritovať? Naposledy išlo o Severné Macedónsko, Albánsko, o situáciu v europarlamente…

Radačovský: V čom ja môžem uškodiť napríklad pani Nicholsonovej? Alebo pani Remišovej? Ja neviem.

Alebo pán Šimečka. Pri vstupe do budovy europarlamentu máme také skrinky s menovkami. Sú zoradené podľa abecedy, ja som R, on je S, teda sme vedľa seba.

Pán Šimečka to vyfotografoval a zverejnil status, že „človek si suseda nevyberá, musím trpieť, že vedľa mňa je fašista“. No čo na to máte povedať? Ja som na to nechcel ani reagovať, lebo veď vedľa mňa on je mládenček. Ale nechápem čo týchto ľudí ženie k tomu, aby sa takto správali.

 

Hlavné správy: Vy vo vašich vystúpeniach hrdo deklarujete, že obhajujete Slovensko a jeho záujmy. Nemali by vás oni ako vlastenci/vlastenky v tom skôr podporovať?

Radačovský: Ja reálne pozorujem určité veci: niekoho zjavne štve, keď vyslovím slovné spojenie „slovenská vlasť“, niekoho štve, že nosím na saku slovenskú vlajku, že ju mám ako jediný v europarlamente položenú na stojančeku na stole pred sebou, že mám na mojej diplomatke ozdobný nápis „Slovak Patriot“. Oni mi to nepovedia, ale štve ich to. A to nehovorím o tom, keď sa vyjadrím, že dezinformácie neprichádzajú jednostranne iba zo strany Ruskej federácie, alebo keď poviem, že Slovanov vnímajú ako ľudí druhej kategórie.

Ja úprimne hovorím to, čo si myslím. Ja neobhajujem sám seba – veď mám 66 rokov, čo už na sebe naobhajujem… Ale nechcem tu byť zbytočný, hoci zdá sa, že sa o to niekto usiluje.

 

Hlavné správy: Ako sa k vám stavajú slovenské médiá? Nejako vás v nich nevídať, až to udrie do očí. Čím to je?

Radačovský: Postoj médií je zaujímavý: na jednej strane počúvam v rôznych médiách, aj verejnoprávnych, každú chvíľu reči o nejakých fašistoch, ale na druhej strane, tým takzvaným „fašistom“ umožňujú v tých médiách vystupovať. Ja nehovorím, že sú fašisti, ale faktom je, že Kotleba či Uhrík vystupujú v médiách. Na rozdiel od nich, mojej osobe sa všetky médiá vyhýbajú. Ja sa nedomáham tých vystúpení, ale zo všetkých tých takzvaných „fašistov“ som asi jediný, ktorý nemá prístup do médií, do žiadnych diskusií. Vidia vo mne nejakého potenciálneho nepriateľa? Ale veď ja nie som nikomu nepriateľ.

Vezmite si to: v eurovoľbách som dostal šiesty najvyšší počet voličských hlasov. A keď sú organizované rôzne diskusie, kam sú pozývaní europoslanci, sú pozývaní všetci okrem mňa. Prednedávnom SITA napríklad uviedla, že „oslovili sme všetkých europoslancov, aby sa vyjadrili na danú tému“. Boli tam vyjadrenia všetkých ostatných europoslancov, okrem mňa. Ale mňa nikto neoslovil. Dôvod? Naozaj neviem.

Osobne sa nesťažujem, že by mi nejako vadilo, že nie som v médiách, aspoň môžem v pokoji pracovať. Zmieril by som sa aj s tým, že je niečí zámer ma ignorovať, aby sa na mňa zabudlo. Ale s tým bezdôvodným útočením sa zmieriť nemôžem.

 

Hlavné správy: Ponúka sa jedno „konšpiračné“ vysvetlenie. Či náhodou to totálne embargo na vašu osobu náhodou nesúvisí s tým, že by ste v ľuďoch mohli vyvolávať negatívne spomienky na kauzu istého pána, do ktorého určité mocné a liberalistickými médiami obzvlášť obľúbené kruhy vkladajú nádej, že bude po voľbách tým hlavným „upratovačom“.

Radačovský: Neviem. Ale súkromne si myslím, je to môj subjektívny názor, že jedným z dôvodov naozaj môže byť, aby som mojou prítomnosťou neoživoval v ľuďoch spomienky na tému, ktorá by bola nepríjemná istému subjektu, ktorý sa uchádza o hlasy vo voľbách. A že preto netreba Radačovského nikam púšťať. Vadilo by aj to, keby som niekde čokoľvek v dobrom prezentoval, lebo to okamžite evokuje určité veci.

Inak si to naozaj neviem vysvetliť. Jednak, ja sa absolútne necítim byť fašistom, ba práve naopak. A po druhé, absolútne som nemal a nemám nič spoločné s vnútornou slovenskou politikou, nekandidujem do Národnej rady, ani nepomýšľam na žiadnu inú politickú funkciu, som dokonca nezávislý a nemusím rešpektovať pokyny strán, nemusím sa obávať, či budem na vnútornej politickej scéne zvolený alebo nie. Na mňa nie je žiadna kauza, nemám nič spoločné s Gorilou, s rôznymi odposluchmi, nemám nič spoločné s oligarchami.

 

Hlavné správy: Všelikto špekuluje o tom, že pán Kiska je pre isté kruhy veľmi dôležitý. Vyťahovanie kostlivcov zo skrine človeka, ktorý by mal byť lídrom budúcej vlády, by mohlo mať príliš veľký dopad…

Radačovský: Opakujem, myslím si súkromne, hoci to neviem dokázať, že niekomu by asi vadilo, keby bola moja osoba akýmkoľvek spôsobom medializovaná, pretože by to okamžite ľuďom pripomenulo pozemkovú mafiu pod Tatrami. Je logické to očakávať, veď ľudia si povedia: aha, to je ten Radačovský, ktorý… atď. A myslím si, že niekto môže mať dostatok vplyvu a záujmu, aby presadil svoj postoj: „Tohto človeka počas volebnej kampane nikde neukazujte, lebo on môže niekomu poškodiť – nie slovne (ja slovne nebudem útočiť), ale už len svojou prítomnosťou. A pokiaľ môžeme, tak si do neho ešte kopnime, aby si ho národ prestal všímať.“

Mám dokonca priateľov v niektorých masmédiách, ktorí mi potvrdili, že nadriadení im nedovolia o mne nič uverejniť. Dôvod mi nevedia povedať.

 

Hlavné správy: Keď o vás čokoľvek uverejníme, nejakú správu alebo rozhovor, vždy to má vysokú čítanosť. Z toho sa dá usudzovať, že za vami stojí veľa ľudí.

Radačovský: Ozýva sa mi veľa ľudí, píšu, mailujú, telefonujú. A pýtajú sa: prečo ste neboli vtedy tam a tam. A prečo ste nevystúpili tam a tam. Ja už ani neviem ako na to odpovedať: veď ja sa nemôžem na tie podujatia sám pozvať! V Bruseli sa konalo napríklad stretnutie so slovenskými europoslancami, boli tam všetci okrem mňa. A ľudia sa tomu čudujú.

A neviem už ani odpovedať na tie hlúposti, ktoré ktosi šíri. Napríklad to o mojom synovi, ktorý sa zamestnal u britskej delegátky a vraj som mu to protekčne vybavil ja. No kto so zdravým rozumom si môže myslieť, že ja mám takú moc, aby som ja, Slovák z východného Slovenska, ovplyvnil britskú delegáciu, aby zamestnala môjho syna? To je predsa na hlavu postavené, to sú totálne bludy. Briti si ho jednoducho všimli, veď je perfektne jazykovo vybavený, keďže študoval v zahraničí. A okamžite boli útoky na jeho osobu. Mimochodom, zamestnal sa u poslankyne tmavej pleti, keď už nás niekto osočuje z fašizmu. Pýtam sa, čím sa previnil, ako on príde k takýmto nefér obvineniam? Veď on aj doma mal veľmi dobrú pracovnú pozíciu, ktorú nechal a išiel mi pomáhať do Bruselu. Našiel si kontakty a zamestnal sa. Ale niekomu aj takáto úplne normálna a nevinná situácia stála za to, aby z toho urobil senzáciu.

Ivan Lehotský

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Maďarsko rezervovalo 5 miliónov vakcín proti novému druhu koronavírusu

Budapešť 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kirsty Wigglesworth)   Maďarská vláda rezervovala takmer päť miliónov vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2. Oznámil to vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás, ktorý podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV dodal, že zatiaľ sú vakcíny iba vo vývojovej fáze, avšak je už možné rezervovať kapacity…

Windsorský hrad otvoril terasovú záhradu po prvý raz za 40 rokov

Windsor 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Jonathan Brady)   Windsorský hrad, jedno z oficiálnych sídiel britskej kráľovnej Alžbety II., otvoril svoju východnú terasovú záhradu pre verejnosť po prvý raz za vyše 40 rokov. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra Reuters Návštevníci hradu, v ktorom panovníčka strávila uplynulé mesiace počas obmedzenia pohybu…

Nórsko zaviedlo karanténu pre cestujúcich zo štyroch krajín vrátane Česka

Oslo 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petros Karadjias)   Nórsko sa rozhodlo opätovne zaviesť karanténnu povinnosť pre cestujúcich prichádzajúcich z Českej republiky, Francúzska, Monaka, Švajčiarska a dvoch regiónov susedného Švédska Dôvodom je skutočnosť, že v uvedených oblastiach momentálne narastá počet osôb nakazených novým druhom koronavírusu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA…

Holandský premiér Rutte vyzval mladých ľudí, aby dodržiavali opatrenia

Amsterdam 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bernd von Jutrczenka)   Holandský premiér Mark Rutte vo štvrtok vyzval na dodržiavanie hygienických pravidiel zavedených v snahe zabrániť šíreniu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra DPA "Musíme zabrániť druhému lockdownu a môžeme to urobiť jedine spoločne," povedal Rutte, ktorý svoje slová adresoval mladším ľuďom.…

Prezident Trump tvrdí, že vakcína proti koronavírusu môže byť dostupná ešte pred voľbami

Washington 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Donald Trump vo štvrtok naznačil, že Spojené štáty by mohli mať vakcínu proti koronavírusu ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať v novembri. Informovala o tom agentúra DPA Krajina by sa mohla dočkať vakcíny "ešte pred koncom roka", povedal Trump…

Mimoriadny summit EÚ sa má venovať najmä vzťahom s Čínou a Tureckom

Brusel 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Stephanie Lecocq)   Mimoriadny summit EÚ, ktorý by sa mal konať 24. a 25. septembra v Bruseli, má umožniť najvyšším predstaviteľom členských krajín Únie posúdiť stav zložitých vzťahov s Čínou a Tureckom. Uviedla to vo štvrtok tlačová agentúra AFP Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov by sa vrcholové…

Krajniaka k zavádzajúcim informáciám TA3 o nakazených zamestnancoch rezortu

Bratislava 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Staráme sa o ochranu všetkých zamestnancov a v rámci prevencie proti šíreniu koronavírusu sme zabezpečili bezplatné preventívne testovanie nielen pre zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb, ale aj pre zamestnancov ministerstva, ústredia práce, úradov práce a ostatných organizácií v pôsobnosti rezortu Preventívne testovanie…

Svetoví lídri chcú pomôcť Libanonu

Bejrút 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bilal Hussein)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval vo štvrtok na začatie medzinárodného vyšetrenia utorkového masívneho výbuchu v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút, informuje agentúra AFP "Je potrebné medzinárodné, otvorené a transparentné vyšetrovanie, aby sa predišlo utajeniu informácií a prípadným pochybnostiam", povedal Macron v závere…

Ropa zdražela, zlato stúplo na ďalšiu rekordnú úroveň

New York 6. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Sakchai Lalit)   Ceny ropy sa v stredu zvýšili. Septembrové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 49 centov na 42,19 USD za barel. Októbrové dodávky severomorskej ropy Brent posilnili o 74 centov na 45,17 USD za barel a veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu stúpla…

VideoOzbrojený muž vo Francúzsku prepadol banku, zadržiava rukojemníkov

Paríž 6. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Vo francúzskom meste Le Havre došlo vo štvrtok k prepadu banky, ozbrojený muž zobral piatich ľudí ako rukojemníkov. Informovala o tom agentúra AFP Muž vstúpil do pobočky banky o 16.15 h, uviedol pre AFP nemenovaný príslušník polície s tým, že na mieste…

Izrael plánuje pomôcť Libanonu prostredníctvom tretích strán

Jeruzalem/Atény 6. augusta 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Thibault Camus)   Izrael plánuje pomôcť obetiam po tragických výbuchoch v bejrútskom prístave prostredníctvom tretích strán, keďže libanonskí predstavitelia odmietli od židovského štátu prijať pomoc priamo. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA Libanon a Izrael neudržiavajú diplomatické vzťahy a sú v podstate vo vojnovom stave.…

Mike Pompeo navštívi Prahu, Plzeň, Ľubľanu, Viedeň a Varšavu

Washington 6. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Americký minister zahraničia Mike Pompeo navštívi od 11. do 15. augusta Prahu, Plzeň, Ľubľanu, Viedeň a Varšavu V Plzni si spolu s českým rezortným kolegom Tomášom Petříčkom pripomenú koniec druhej svetovej vojny. V Prahe sa stretne s premiérom Andrejom Babišom, s ktorým…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

NIEČO NA POBAVENIE: DIVOKÁ SVIŇA UKRADLA MILANOVI LAURINCOVI PLAVKY

Táto veselá situácia sa udiala koncom júla. Na Palčmanskej Maši pri Slovenskom raji bol prenádherný deň, ktorý nepokazila ani návšteva rekreujúceho sa občianskeho tribunálu. Bolo tak krásne, že k vodnej nádrži prišlo aj divoké prasiatko z lesa. KEĎ TU NÁHLE! .... Rozvedený Luarinec vybehol z jazera, stiahol plavky a pokúsil sa mať s divokou sviňou sex! Rekreanti na…

Vietor! Stojí za ním neznáma inteligencia, zabezpečujúca fungovanie sveta!

Žijeme vo svete, ktorý je oveľa fascinujúcejší, než sa nazdávame. Za jeho normálnym, prostým a nenápadným chodom sa pre nás doposiaľ skrývajú neuveriteľné a nepoznané záhady. Skrývajú sa za tým, čo nazývame prírodou a prirodzenosťou. Ale pretože ľudia čoraz viacej strácajú spojenie s prírodou a prirodzenosťou, a orientujú sa iba…

Uhorková sezóna ...

Je čas dovoleniek, čas oddychu, ale aj čas pre rozmýšľanie o bytí či nebytí, či aj bití ?! Oddychuje spoločnosť, oddychujú aj politici, no je čas na to, aby oddychovali aj doteraz neriešené či nevyriešené problémy obyčajných, slušných a dobrých ľudí ? Určite nie je čas na odsúvanie nazhromaždených a…

Prečo sa bojíme pravdy o Štefánikovej smrti?

4. augusta neskoro večer vysielali na ČT 2 spoločný slovensko-český dokument o Štefánikovi. Pokiaľ ide o jeho smrť, „nič nové pod slnkom“. Nezasamovraždil sa, nezostrelili ho (strieľali iba akousi puškou, ktorá nemohla lietadlu poškodiť...!), možno fúkal vietor, možno zlyhal pilot. Amen. Len dve otázky: Prečo sa v ňom ani len…

Systém kurzov na formovanie dôstojníkov a vysokých štátnych úradníkov 5. časť

V novom systéme bolo navrhnuté zriadenie Centra kariérneho rozvoja (CKR) so zameraním na výcvikové programy. Aj jeho dopĺňanie vhodným personálom s potrebnou čerstvou praxou tak, aby sa programy kurzov kariérneho rozvoja dôstojníkov mohli spracovať úplne nanovo. Filozofia bude obsahom nasledujúceho článku, popisujúceho koncepciu vykonanej reformy vojenského vzdelávania, ktorú som mal česť ako…

Ekonomický vlastizradca Sulík

Nová vládna elita, ktorá počas prvej vlny pandémie svojimi absolútne neodbornými škodlivými (ne)ekonomickými rozhodnutiami položila hospodárstvo Slovenska na kolená, a tým výrazne ohrozila našu republiku, napr. pôžičkou 12 miliárd pre vykrytie strát a servilným prijatím podmienok nadiktovaných z Bruselu pre získanie „bruselskej pomoci“, sa aj naďalej tvári, že nič sa…

TopDesat

Pravidlá, ktoré treba dodržiavať, keď vyberáš opaľovací krém

0

Zakaždým, keď je tvoja pokožka vystavená slnku, poškodzujú sa kožné bunky, čo často vedie k rakovine kože. A pred tým ťa ochráni jedine opaľovací krém. Veľa ľudí si vôbec neuvedomuje, akú dôležitú úlohu by mal opaľovací krém v našom živote zohrávať. Mal by si si ho nanášať každý deň predtým, ako vstúpiš pod…

Ako sa vyhnúť priberaniu na váhe pri dlhodobom sedení v práci?

0

Počas sedavého zamestnania má väčšina ľudí tendenciu priberať na váhe. Dá sa tomu však vyhnúť. Stačí sa rozhodnúť pre zdravú výživu a pitie dostatočného množstva vody. Na pracoviskách sedí veľa ľudí na jednom mieste dlhé hodiny bez nejakého pohybu, takže je logické, že začnú časom priberať na váhe. Prinášame ti niekoľko…

Týmto si ničíš nevedomky svoj domov! 1. časť

0

Takmer každý vie, že nechať šaty v práčke nie je dobrý nápad a že je lepšie okamžite umyť špinavé riady. Avšak niekedy aj tí najskúsenejší môžu robiť chyby pri čistení bytov a odstraňovaní neporiadku. A takto si nevedomky ničíme svoj domov.   Zametanie podlahy ničí tvoj domov

Čo má spoločné vŕbová kôra a aspirín? (2. časť)

0

Pokračujeme druhou časťou zaujímavého článku o na prvý pohľad dvoch veciach, ktoré spolu absolútne – pre laika – nesúvisia. V rámci prvej časti sme predstavili 56 ročného Edwarda Stonea, ktorý napriek reume neprestal chodiť na obľúbené prechádzky. Všetko sa to začalo odlúpnutím vŕbovej kôry, ktorú si vložil do úst. Po tom, ako…

Máš doma staré pečivo? Nevyhadzuj, ale znova použi!

0

Ak bývaš blízko večierky, problém s chýbajúcim čerstvým pečivom sa ťa asi netýka. Čo však v prípade, že pečivo, ktoré doma skladuješ už niekoľko dní, stvrdlo? Chlebník je plný pečiva, no už je tvrdé a chceš ho vyhodiť? Alebo sa ti zunovalo jesť tvrdý chlieb, no nie je nablízku žiadny otvorený obchod, kde…

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj – 1.časť

0

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Vo svete IT

Xiaomi spúšťa exkluzívny predaj najvýkonnejšieho tyčového vysávaču JIMMY JV85 Pro

0

Spoločnosť Xiaomi opäť rozširuje svoje portfólio tyčových vysávačov, tentokrát o doposiaľ najvýkonnejší tyčový vysávač – Xiaomi JIMMY JV85 Pro. Novinka nie len že doslova valcuje konkurenciu svojim výkonom a možnosťami, ale zároveň prichádza s neodolateľnou cenou. Predpredaj novinky JIMMY JV85 Pro len pred niekoľkými hodinami spustil aj známy e-shop Geekbuying.com,…

Prototyp rakety Starship, ktorá nás má dopraviť na Mars, má za sebou úspešný testovací let

0

Len pár dní po úspešnom návrate astronautov v moduli Crew Dragon, môže spoločnosť SpaceX sláviť ďalší úspech. Prototyp ich vesmírnej rakety Starship sa dostal 152 metrov do vzduchu a následne úspešne pristál na zemi. Momentálne ide o najväčšiu testovaciu verziu rakety, ktorá sa dostala do vzduchu. Raketa Starship má v budúcnosti prepravovať ľudí…

Huawei prezrádza, kedy a pre koľko smartfónov bude dostupná nová nadstavba EMUI 11

0

O pripravovanej nadstavbe EMUI 11 od spoločnosti Huawei sme v posledných mesiacoch už počuli zopár naozaj zaujímavých informácií, či už hovoríme o jej dostupnosti na vybraných zariadeniach, dátume predstavenia, či nových funkciách, ktoré má priniesť. Najnovšie informácie, o ktorých informoval zahraničný portál Gizchina.com, však pochádzajú priamo z oficiálnych zdrojov spoločnosti…

USA sľubuje „čistú“ internetovú sieť bez čínskych aplikácií a bez sieťových prepojení s Čínou

0

Obojstranná nenávisť Spojených štátov amerických a Číny opäť naberá na obrátkach. Po stále neutíchajúcej obchodnej vojne, odstráneniu čínskych telekomunikačných spoločností z amerického trhu a po nedávnom zablokovaní aplikácie TikTok, zverejnilo americké Ministerstvo zahraničných vecí ďalší odvážny plán, ktorý zrejme pochová akékoľvek vzťahy týchto dvoch celosvetových veľmocí. Odvážne slová ministra zahraničných…

„Za neobyčajne vysokou jasnosťou lávových planét nemôže samotná láva,“ tvrdia vedci

0

Medzi najzvláštnejšie, najextrémnejšie planéty, ktoré vedci doposiaľ objavili, patria takzvané horúce super-Zeme, ktoré obiehajú svoju domovskú hviezdu v takej blízkosti, že ich povrch môže byť oceán žeravej lávy. Vedcom sa podarilo objaviť niekoľko takýchto svetov a zistili, že tieto planéty sú nezvyčajne jasné, jasnejšie než naša Zem. Momentálne však nepoznajú presný dôvod…

Používanie Android aplikácií vo Windowse 10 je realitou. Funkciu môžete vyskúšať už dnes

0

Aplikácia Váš telefón, ktorá je súčasťou operačného systému Windows 10 už niekoľko mesiacov, je zase raz o čosi múdrejšia a použiteľnejšia v praxi. Spoločnosť Microsoft totižto do tejto populárnej aplikácie, ktorá skvele prepája vaše Android zariadenie priamo s operačným systémom Windows 10, prináša funkciu spúšťania Android aplikácií na obrazovke vášho…

Svetlo sveta

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Armádny Magazín

Spoločný výcvik policajných a vojenských zložiek na Liptovskej Mare

0

Slovensko, 6.august 2020 ( AM, MO SR ) - V prvý augustový týždeň sa v priestore Liptovskej Mary uskutočnilo inštrukčno- metodické zamestnanie pre inštruktorov výcviku policajných zložiek, ktorí zodpovedajú za lanovú a výsadkovú prípravu. Riadiaci zamestnania podplukovník Marián Pogány z odboru výcviku Prezídia Policajného zboru vysvetľuje, že na zames

Ruský systém varovania pred raketovým útokom Kupol rozšíril satelit Tundra

0

Rusko, 6.august 2020 ( AM ) - Zjednotený kozmický systém varovania pred raketovým útokom s názvom Kupol, ktorý bol vytvorený pre ruské ministerstvo obrany, je v operačnom nasadení, informoval v stredu riaditeľ raketovej kozmickej korporácie Energia Igor Ozar. "Vďak

Objavila sa fotografia utajovaného amerického stealth vrtuľníka typu Black Hawk

0

USA, 6.august 2020 ( AM ) - Fotografia nízkoprofilovej verzie vrtuľníka Sikorsky UH-60 Black Hawk bola zverejnená na internete. Nízkoprofilová verzia Sikorsky UH-60 Black Hawk je jedným z najtajnejších vrtuľníkov. Činnosť Pentagonu s takými strojmi bola odhalená po tom, čo sa jeden z nich stra

Su-57 bude chrániť svojho pilota pred účinkami jadrového výbuchu

0

Rusko, 6.august 2020 ( AM ) - Okná stíhacieho lietadla Su-57 budú podľa svojich dizajnérov chrániť pilota pred elektromagnetickým, ultrafialovým a infračerveným žiarením, ako aj pred svetlom vyžarovaným jadrovou explóziou. Nové materiály tiež zabezpečujú radarovú neviditeľnosť tohto stroja, povedal Andrei Silkine, generálny riaditeľ závodu Tech

Vojenské cvičenie Ample Strike v Česku je drahá zábava, ktorá provokuje Rusko

0

Česko, 6.august 2020 ( AM ) - "Na cvičenie Ample Strike priletí B-52 i bezpilotny MQ-9 Reaper," hlási server Novinky.cz. Verejnosť si pomaly začína zvykať na každoročné letecké cvičenia NATO ako na strhujúcu show, na ktorú stojí za to ísť sa pozrieť s celou rodinou. Vojenské cvičenia však nie sú cirkusové predstavenia. &

Explózia v Bejrúte bol zrejme atentát, uviedol Trump. Video

0

USA, 5.august 2020 ( AM ) - Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že podľa amerických vojenských expertov bol príčinou utorkovej explózie v libanonskej metropole Bejrúte zrejme bombový útok. Libanonské úrady však nič podobné neuviedli. Výbuch si podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva vyžiadal vyše 100 mŕtvyc