Prečo masmédiá ignorujú europoslanca Radačovského? Aby nepripomínal občanom budúcu hlavu „zmeny“?

Bratislava 16. novembra 2019 (HSP/Foto:HS)

 

Odkedy je v Európskom parlamente, jednofarebné masmédiá ho ostentatívne ignorujú. Nie je pozývaný do žiadnej diskusie a naopak, je terčom nezmyselných urážok a útokov. Prečo? Je len príliš nebezpečný tým, že nemá kauzy? Alebo je za tým aj niečo iné?

Na snímke nezávislý poslanec Miroslav Radačovský

Nezávislý europoslanec Miroslav Radačovský je médiami hlavného prúdu okázalo prehliadaný. Podľa jeho slov ho nepozývajú ani na stretnutia, kde inak sú všetci ostatní europoslanci. Prečo? Je to pre jeho vlastenecké vystúpenia ako napríklad toto? A keď sa už raz za čas v médiách jeho meno objaví, tak ide o podpásový útok, ako napríklad ten od poslankyne Remišovej, o ktorom sme písali tu. Preto sme mu položili pár otázok, aby tieto veci uviedol na pravú mieru.

 

Hlavné správy: V uplynulom období sme boli svedkami viacerých verbálnych útokov voči vám zo strany niektorých politikov, alebo lepšie povedané, političiek. Pritom vy ste nezávislý poslanec, na nikoho neútočíte a dá sa povedať, že sa v europarlamente snažíte sústreďovať len na svoju odbornú agendu. Aký je teda dôvod pre tieto útoky?

Radačovský: Na túto otázku je ťažké odpovedať. Ja som sa s tými ľuďmi ani nerozprával a objektívne povedané, nikdy ma ich politický život ani nezaujímal. Oni sa rozhodli, neviem z akého dôvodu, na mňa útočiť. Neviem na tú otázku odpovedať.

 

Hlavné správy: Možno je problém aj v tom, že ste príliš nezávislý. Pre politické tovarišstvá sú najnebezpečnejší ľudia, na ktorých nikto nič nemá. Až tak veľmi, že na nich treba nájsť nejaké kladivo. Napríklad na Kotlebovcov hovoria, že sú to údajne fašisti, napriek tomu, že žiaden súd nič také nepovedal, ba naopak. To sa predsa dá klasifikovať ako urážka, a to by mohol byť aj trestný čin, keď slovenský parlament nedávno schválil Dodatkový protokol k Dohovoru o počítačovej kriminalite, ktorý zavádza nové trestné činy v prípade vyjadrení rasovej a xenofóbnej povahy spáchaných cez počítačové systémy. Čo si myslíte o tomto dokumente, nie je nebezpečný?

Radačovský: Potenciálne to môže byť zneužité, ale to všetko závisí od kultúry jednotlivých aktérov. Keď sa rozprávame napríklad o mojom prípade, ja naozaj neviem pochopiť ľudí, ktorí absolútne bezdôvodne zaútočia a urobia také niečo ako je zmanipulované a skreslené video.

 

Hlavné správy: Veci, ku ktorým sa vyjadrujete, sa dotýkajú niečoho, čo by ich mohlo iritovať? Naposledy išlo o Severné Macedónsko, Albánsko, o situáciu v europarlamente…

Radačovský: V čom ja môžem uškodiť napríklad pani Nicholsonovej? Alebo pani Remišovej? Ja neviem.

Alebo pán Šimečka. Pri vstupe do budovy europarlamentu máme také skrinky s menovkami. Sú zoradené podľa abecedy, ja som R, on je S, teda sme vedľa seba.

Pán Šimečka to vyfotografoval a zverejnil status, že „človek si suseda nevyberá, musím trpieť, že vedľa mňa je fašista“. No čo na to máte povedať? Ja som na to nechcel ani reagovať, lebo veď vedľa mňa on je mládenček. Ale nechápem čo týchto ľudí ženie k tomu, aby sa takto správali.

 

Hlavné správy: Vy vo vašich vystúpeniach hrdo deklarujete, že obhajujete Slovensko a jeho záujmy. Nemali by vás oni ako vlastenci/vlastenky v tom skôr podporovať?

Radačovský: Ja reálne pozorujem určité veci: niekoho zjavne štve, keď vyslovím slovné spojenie „slovenská vlasť“, niekoho štve, že nosím na saku slovenskú vlajku, že ju mám ako jediný v europarlamente položenú na stojančeku na stole pred sebou, že mám na mojej diplomatke ozdobný nápis „Slovak Patriot“. Oni mi to nepovedia, ale štve ich to. A to nehovorím o tom, keď sa vyjadrím, že dezinformácie neprichádzajú jednostranne iba zo strany Ruskej federácie, alebo keď poviem, že Slovanov vnímajú ako ľudí druhej kategórie.

Ja úprimne hovorím to, čo si myslím. Ja neobhajujem sám seba – veď mám 66 rokov, čo už na sebe naobhajujem… Ale nechcem tu byť zbytočný, hoci zdá sa, že sa o to niekto usiluje.

 

Hlavné správy: Ako sa k vám stavajú slovenské médiá? Nejako vás v nich nevídať, až to udrie do očí. Čím to je?

Radačovský: Postoj médií je zaujímavý: na jednej strane počúvam v rôznych médiách, aj verejnoprávnych, každú chvíľu reči o nejakých fašistoch, ale na druhej strane, tým takzvaným „fašistom“ umožňujú v tých médiách vystupovať. Ja nehovorím, že sú fašisti, ale faktom je, že Kotleba či Uhrík vystupujú v médiách. Na rozdiel od nich, mojej osobe sa všetky médiá vyhýbajú. Ja sa nedomáham tých vystúpení, ale zo všetkých tých takzvaných „fašistov“ som asi jediný, ktorý nemá prístup do médií, do žiadnych diskusií. Vidia vo mne nejakého potenciálneho nepriateľa? Ale veď ja nie som nikomu nepriateľ.

Vezmite si to: v eurovoľbách som dostal šiesty najvyšší počet voličských hlasov. A keď sú organizované rôzne diskusie, kam sú pozývaní europoslanci, sú pozývaní všetci okrem mňa. Prednedávnom SITA napríklad uviedla, že „oslovili sme všetkých europoslancov, aby sa vyjadrili na danú tému“. Boli tam vyjadrenia všetkých ostatných europoslancov, okrem mňa. Ale mňa nikto neoslovil. Dôvod? Naozaj neviem.

Osobne sa nesťažujem, že by mi nejako vadilo, že nie som v médiách, aspoň môžem v pokoji pracovať. Zmieril by som sa aj s tým, že je niečí zámer ma ignorovať, aby sa na mňa zabudlo. Ale s tým bezdôvodným útočením sa zmieriť nemôžem.

 

Hlavné správy: Ponúka sa jedno „konšpiračné“ vysvetlenie. Či náhodou to totálne embargo na vašu osobu náhodou nesúvisí s tým, že by ste v ľuďoch mohli vyvolávať negatívne spomienky na kauzu istého pána, do ktorého určité mocné a liberalistickými médiami obzvlášť obľúbené kruhy vkladajú nádej, že bude po voľbách tým hlavným „upratovačom“.

Radačovský: Neviem. Ale súkromne si myslím, je to môj subjektívny názor, že jedným z dôvodov naozaj môže byť, aby som mojou prítomnosťou neoživoval v ľuďoch spomienky na tému, ktorá by bola nepríjemná istému subjektu, ktorý sa uchádza o hlasy vo voľbách. A že preto netreba Radačovského nikam púšťať. Vadilo by aj to, keby som niekde čokoľvek v dobrom prezentoval, lebo to okamžite evokuje určité veci.

Inak si to naozaj neviem vysvetliť. Jednak, ja sa absolútne necítim byť fašistom, ba práve naopak. A po druhé, absolútne som nemal a nemám nič spoločné s vnútornou slovenskou politikou, nekandidujem do Národnej rady, ani nepomýšľam na žiadnu inú politickú funkciu, som dokonca nezávislý a nemusím rešpektovať pokyny strán, nemusím sa obávať, či budem na vnútornej politickej scéne zvolený alebo nie. Na mňa nie je žiadna kauza, nemám nič spoločné s Gorilou, s rôznymi odposluchmi, nemám nič spoločné s oligarchami.

 

Hlavné správy: Všelikto špekuluje o tom, že pán Kiska je pre isté kruhy veľmi dôležitý. Vyťahovanie kostlivcov zo skrine človeka, ktorý by mal byť lídrom budúcej vlády, by mohlo mať príliš veľký dopad…

Radačovský: Opakujem, myslím si súkromne, hoci to neviem dokázať, že niekomu by asi vadilo, keby bola moja osoba akýmkoľvek spôsobom medializovaná, pretože by to okamžite ľuďom pripomenulo pozemkovú mafiu pod Tatrami. Je logické to očakávať, veď ľudia si povedia: aha, to je ten Radačovský, ktorý… atď. A myslím si, že niekto môže mať dostatok vplyvu a záujmu, aby presadil svoj postoj: „Tohto človeka počas volebnej kampane nikde neukazujte, lebo on môže niekomu poškodiť – nie slovne (ja slovne nebudem útočiť), ale už len svojou prítomnosťou. A pokiaľ môžeme, tak si do neho ešte kopnime, aby si ho národ prestal všímať.“

Mám dokonca priateľov v niektorých masmédiách, ktorí mi potvrdili, že nadriadení im nedovolia o mne nič uverejniť. Dôvod mi nevedia povedať.

 

Hlavné správy: Keď o vás čokoľvek uverejníme, nejakú správu alebo rozhovor, vždy to má vysokú čítanosť. Z toho sa dá usudzovať, že za vami stojí veľa ľudí.

Radačovský: Ozýva sa mi veľa ľudí, píšu, mailujú, telefonujú. A pýtajú sa: prečo ste neboli vtedy tam a tam. A prečo ste nevystúpili tam a tam. Ja už ani neviem ako na to odpovedať: veď ja sa nemôžem na tie podujatia sám pozvať! V Bruseli sa konalo napríklad stretnutie so slovenskými europoslancami, boli tam všetci okrem mňa. A ľudia sa tomu čudujú.

A neviem už ani odpovedať na tie hlúposti, ktoré ktosi šíri. Napríklad to o mojom synovi, ktorý sa zamestnal u britskej delegátky a vraj som mu to protekčne vybavil ja. No kto so zdravým rozumom si môže myslieť, že ja mám takú moc, aby som ja, Slovák z východného Slovenska, ovplyvnil britskú delegáciu, aby zamestnala môjho syna? To je predsa na hlavu postavené, to sú totálne bludy. Briti si ho jednoducho všimli, veď je perfektne jazykovo vybavený, keďže študoval v zahraničí. A okamžite boli útoky na jeho osobu. Mimochodom, zamestnal sa u poslankyne tmavej pleti, keď už nás niekto osočuje z fašizmu. Pýtam sa, čím sa previnil, ako on príde k takýmto nefér obvineniam? Veď on aj doma mal veľmi dobrú pracovnú pozíciu, ktorú nechal a išiel mi pomáhať do Bruselu. Našiel si kontakty a zamestnal sa. Ale niekomu aj takáto úplne normálna a nevinná situácia stála za to, aby z toho urobil senzáciu.

Ivan Lehotský

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Z Košíc do Prahy trikrát častejšie. Nová linka FlixBusu spája Prahu s Rožňavou

Praha/Košice, 21. januára 2020 (HSP/Foto:FlixBus.sk)   Medzinárodný poskytovateľ autobusovej prepravy spoločnosť FlixBus od tohto týždňa strojnásobuje počet spojov na trase medzi Košicami a Prahou. Nová linka vedie cez stredné Slovensko a prepája s Prahou a Brnom napríklad Rožňavu a ďalších 14 slovenských miest. Pre pravidelných cestujúcich FlixBusu to znamená nielen…

Mnuchin: Druhá fáza obchodnej dohody automaticky nemusí zrušiť všetky clá

Davos 21. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Susan Walsh)   Druhá fáza obchodnej dohody s Čínou nemusí automaticky viesť k zrušeniu všetkých dovozných ciel na čínske produkty. Uviedol to na okraj Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose americký minister financií Steven Mnuchin Ako povedal v rozhovore pre denník Wall Street Journal, je možné,…

Danko: „Budem si ctiť prezidentský palác, keď bude nezávislý, apolitický a nebude slúžiť feťákom“

Bratislava 21. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) nemá úctu voči prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Vyhlásil to v pléne Národnej rady (NR) SR po slovnej nezhode s nezaradeným poslancom Martinom Poliačikom "Budem si ctiť prezidentský palác, keď bude nezávislý, apolitický a nebude slúžiť…

Vedci objavili bielu krvinku, ktorá by mohla pomôcť liečiť všetky druhy rakoviny

Bratislava 21. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:Matt Makens Twitter)   Britskí vedci objavili typ bielej krvinky, ktorý by sa dal využiť na liečbu všetkých druhov rakoviny. Špecifický T-lymfocyt sa zatiaľ osvedčil pri laboratórnych testoch. Podľa tímu odborníkov z Cardiffskej univerzity, ktorí výsledky svojho výskumu publikovali v odbornom časopise Nature Immunology, má však…

Trump vychválil svoje ekonomické kroky, vyzval firmy na viac investícií

Davos 21. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Vo švajčiarskom Davose sa v utorok začalo zasadnutie Svetového ekonomického fóra (WEF). Hlavnými témami na jubilejnom zasadnutí WEF, ktoré oslavuje 50 rokov, sú popri klasických ekonomických otázkach aj situácia na Blízkom východe a najmä klimatické zmeny Po minuloročnej prestávke na fóre opäť vystúpil…

O občiansky preukaz pre dieťa do 15 rokov požiadalo už vyše 2882 občanov

Bratislava 21. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR- Pavel Neubauer)   O občiansky preukaz pre dieťa do 15 rokov požiadalo k 20. januáru už vyše 2882 občanov. Od štandardného preukazu sa odlišuje platnosťou. Využívať ho možno predovšetkým na cestovanie v krajinách Európskej únie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa…

VideoArabské klany spustili medzi sebou hromadnú bitku v súdnej sieni v Essene

Essen 21. januára 2020 (HSP/Pi-news/Focus/Foto:Screenshot Youtube)   V Essene skončil v piatok súdny proces hromadnou bitkou v súdnej sieni. Polícia a justícia boli predtým varované, pretože sa viedol súdny proces o násilných trestných činoch, ktorých sa dopustili mladí arabskí muži, ktorých rodiny riešia medzi sebou spory – nanešťastie nie na…

Stretnutie Putina s Johnsonom bolo konštruktívne a malo zmierlivý podtón

Moskva 21. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)   Stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s britským premiérom Borisom Johnsonom, ktoré sa konalo v nedeľu v Berlíne pri príležitosti medzinárodnej konferencie o Líbyi, bolo "lakonické, ale súčasne aj konštruktívne" so zmierlivým podtónom Uviedol to v utorok v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý…

Motív zavraždiť Kuciaka mal určite Kočner, tvrdí jeho kolega Petrovič

Bratislava 21. januára 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)   Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy, komentátor Dag Daniš a investigatívec Marek Vagovič majú dnes pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku vypovedať v kauze vraždy ich kolegu Jána Kuciaka. Súd by mal dnes vypočuť osem svedkov. Zo štvorice obžalovaných je na pojednávaní prítomný…

Najvyšší súd oslobodil Rybaniča. Prípad vrátil krajskému súdu. „Je suis Filip,“ reagoval Galko

Bratislava 21. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)   Najvyšší súd SR v utorok zrušil rozhodnutie o trojročnom podmienečnom treste pre Filipa Rybaniča, ktorý pôsobil ako asistent poslanca NR SR Jozefa Rajtára (v minulosti SaS, dnes Demokratická strana). Rybaniča v lete odsúdili za nahliadanie do účtov exministra vnútra Róberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorého…

Rafaj označil akciu Matoviča v Cannes za fakultatívny výlet a zbieranie lajkov: „Politik má iné možnosti na riešenie majetkového cenzu iného spoluobčana“

Bratislava 21. januára 2020 (HSP/Foto:Facebook OĽaNO)   Hnutie OĽaNO včera vo Francúzsku pred vilou exministra financií Jána Počiatka vylepovalo plagáty s nápisom "majetok Slovenskej republiky". Ich akcia mala podľa Igora Matoviča obrovský úspech. Bývalý poslanec NR SR Rafael Rafaj sa však na Matovičovu iniciatívu pozrel z druhej strany Rafaj na…

Strana Smer-SD podľa Pellegriniho nechce spoplatniť vysokoškolské štúdium

Bratislava 21. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Návrh strany Smer-SD na stabilizáciu lekárov na Slovensku podľa premiéra Petra Pellegriniho nemá za cieľ spoplatniť vysokoškolské štúdium na Slovensku, ani zajať ľudí. Pellegrini to uviedol na tlačovej konferencii Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v reakcii na návrh jeho strany, podľa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ešte stále nie je čas na hrubú čiaru?

Ešte stále nie je čas na hrubú čiaru? Ľuboš Blaha v súvislosti s uverejnením fotografie z osláv 20. výročia mesačníka Extraplus, na ktorej bol vedno s europoslancom Milanom Uhríkom, odrážal útoky slniečkárov na možnú spoluprácu Smeru s Kotlebovcami takto: „Ja voči nemu (Uhríkovi) nepociťujem žiadnu osobnú zlosť, ale je to proste politik z krajne pravicovej…

Spojí sa opäť ĽSNS s liberálmi do „protislovenskej koalície“ a zasa zabráni návratu slovenského zlata z Veľkej Británie späť na Slovensko?

Najskôr som si povedal, že písať o tom čo zasa v Národnej rade vyviedli títo šašovia v zelených tričkách ktorí majú len plné huby toho ako im záleží na Slovensku bude zbytočné dratie klávesnice. Bolo mi jasné, že by sa na Vás okamžite vrhli ich trolovia s krvavými očami a „demokraticky“ by Vám dali…

Predvolebná lekcia z geopolitiky: Povinná civilná služba by umožnila prerobiť veľkú časť báboviek na chlapov

Ukazuje sa, že čoraz väčšia časť spoločnosti, dokonca aj mladých ľudí, si uvedomuje možný pozitívny efekt stavu, ak by všetci zdravotne spôsobilí mladí muži takmer bez výnimky museli stráviť určitý čas v dobre organizovanom, systémovom a premyslenom vojenskom prostredí. So všetkým, čo k tomu patrí: denný režim, budíček, povinné ranné rozcvičky, povinná hygiena,…

„Nevolím ženy“ alebo „Proti feminizmu“

Na sociálnej sieti som zaregistrovala platenú inzerciu kandidátok do NR SR s heslom „Volíme ženy“. Sama kandidujem a priznám sa, že ma takýto slogan veľmi zarazil a svojím spôsobom urazil. Výber podľa pohlavia, kvóty na obsadenie miest v eseročkách, či rodovo korektné oslovovanie - to všetko musí ženu so sebavedomím a životným príbehom doslova uraziť.…

STRANA BRITSKÉHO PREMIÉRA VYZVALA VYŠETROVAŤ SOROSA. ŽE BY OPEN SOCIETY FOUNDATION (OSF) CHCELI OVPLYVŇOVAŤ BRITSKÚ DEMOKRACIU?

Asi taký svätý nebude pán Soros, keď sa už aj Britský premiér o ňom vyjadruje ako o manipulátorovi základných demokratických princípov, ktorými občania slobodne vyjadrujú svoju vôľu v referendách a voľbách. No pán Soros si ich predstavuje po svojom, asi vplyvom peňazí. Proti Sorosovi neraz verejne vystúpil aj Maďarský premiér…

Naše slovenské zlato – prečo ho „cifršpióni“ už odpísali ?

V Národnej rade Slovenskej republiky sa opäť dostane na pretras osud slovenského zlata. To slovenské zlato je v tejto chvíli ešte vo Veľkej Británii, v depozite Bank of England, áno, tej banky, ktorá bude už 1.februára mimo právomoci Európskej Únie...Bude po Brexite... A Slovensko sa ocitne ako už viackrát v dejinách, vo veľmi…

TopDesat

Harbin: Najčarovnejší festival snehu a ľadu!

0

Ak si myslíš, že vieš, ako vyzerá zimná ríša, vyzývame ťa, aby si si to znova premyslel. Aj keď tvoja predstava môže byť naplnená viac rozprávkami, vianočnými stromami a vôňou škorice, pretože väčšina z nás si pravdepodobne spája zimnú sezónu s vianočnými oslavami, tieto obrázky z čínskeho medzinárodného festivalu sochárstva ľadu a…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život. Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa za…

Brahanský veštec: Bájna škótska osobnosť

0

Hlboko z hmlou zahaleného vidieku škótskej vysočiny pochádza postava Coinneacha Odhara nazývaného – či známejšieho skôr pod označením Brahanský veštec. Neobyčajne presná moc jeho predpovedí, následne jeho obvinenie a súd kvôli obvineniu z čarodejníctva ho preslávili po šírom okolí, no hádankou ostáva dodnes. Nakoľko bolo o tomto veštcov len minimum písomných prameňov, nie je…

TOP 10: Neuveriteľné veci, ktoré ľudia naozaj zjedli

0

Ukázalo sa, že niektorí ľudia majú fakt divné závislosti, alebo sa jednoducho stali obeťami naozaj kurióznych nehôd. Asi takto vznikol aj tento zoznam, na ktorom nájdete neuveriteľné veci, ktoré ľudia zjedli. Ešte malé upozornenie, odlož si čítanie tohto príspevku na čas, kedy nebudeš nič jesť :). Inak hrozí, že ťa…

Máš zlý deň? Tieto fotografie ti dokážu, že to nie je až také strašné

0

Občas sa ti môže zdať, že celý svet je proti tebe. Takýto zlý deň sme mali už všetci. A to bez rozdielu pohlavia alebo veku. Máš však zlý deň aj v skutočnosti, alebo sa ti to iba zdá? Zrejme to niekedy nie je až také strašné, ako sa na prvý…

Japonský záhadou opradený ostrov Yonaguni 2. časť

0

V prvej časti článku Japonský záhadou opradený ostrov Yonaguni, sme sa spoločne pozreli na japonský ostrov, ktorého pobrežie skrýva záhadný objekt, o ktorom sa americkí vedci domnievajú, že je prírodným úkazom. Ich japonskí kolegovia však poukazujú na miesta, ktoré sú podľa nich bez pochýb opracované rukou človeka. Pozrime sa spoločne na ďalšie…

Vo svete IT

V Chrome pre smartfóny by mala pribudnúť dlho žiadaná funkcia

0

Spoločnosť Google sa stala jednou z najväčších technologických firiem, ktorá poskytuje desiatky ak nie stovky služieb. Pritom v začiatkoch sa jednalo len o vyhľadávač. Viacero produktov spoločnosti dlhé roky prechádza dlhodobým vývojom, vrátane internetového prehliadača Chrome. V priebehu včerajšieho dňa sme Vám priniesli informácie o tom, že spoločnosť pracuje na…

Hviezda Betelgeuse poriadne zmiatla vedcov. Zachytili gravitačné vlny, ktoré boli len planým poplachom

0

Gravitačné vlny vznikajú počas ničivých udalostí vo vesmíre. Vznikajú napríklad pri zrážke dvoch neutrónových hviezd, alebo spojení čiernych dier. Občas sa ale objavia vlny, ktoré vznikli bez zjavného dôvodu. 14. januára zachytili detektory gravitačných vĺn LIGO a VIRGO anomáliu, ktorá prišla od hviezdy Betelgeuse. Hviezda je v poslednej dobe čoraz…

Huawei prezrádza kompletný zoznam globálnych zariadení, ktoré dostanú EMUI 10 v kombinácii s Androidom 10

0

Spoločnosť Huawei informuje verejnosť prostredníctvom tlačovej správy, ktoré globálne zariadenia z jej portfólia, teda aj smartfóny v našom regióne, dostanú aktualizáciu s najnovšou nadstavbou EMUI 10 v kombinácií s Androidom 10. Na tému upozorňuje portál gsmarena.com. Zoznam globálnych smartfónov, pre ktoré bude dostupná nadstavba EMUI 10 v kombinácii s Androidom…

Xiaomi začalo s aktívnym uvoľňovaním Androidu 10 pre Mi 9T, Mi 8 Pro a Mi 8 zariadenia aj v našom regióne

0

Približne 10 dní dozadu sme Vám priniesli aktualizovaný zoznam smartfónov, pre ktoré je dostupná aktualizácia s najnovšou verziou Androidu 10. Medzi novo pridanými zariadeniami boli viaceré zariadenia, vrátane telefónom Xiaomi Mi 9T, Mi A2 či Mi 8. Zatiaľ čo aktualizáciu zaevidovali viacerí používatelia smartfónu Mi A2, tak v prípade ostatných…

Mesačný prach je bohatý na molekuly kyslíka. Vedci pracujú na zariadení, ktoré by ho mohlo ťažiť

0

Hoci nemá Mesiac atmosféru, na jeho povrchu sa nachádza veľké množstvo kyslíku, zmiešaného v mesačnom prachu vo forme oxidov. Minulý rok bol publikovaný výskum, ktorý popisuje, ako ho z prachu (pozn. redakcie: regolitu) dostať. Zanedlho sa o to pokúsi prvý prototyp, určený na ťažbu kyslíka. Ak bude fungovať, ľudstvu by mohol…

Google Chrome už nebude takým „žrútom“ batérie, ako doposiaľ. Už čoskoro príde s veľkými zmenami

0

Nie je žiadnou novinkou, že najpopulárnejší internetový prehliadač patrí medzi najväčších „žrútov“ energie spomedzi svojich konkurentov, no spoločnosť Google už aktívne pracuje na odstránení tohto negatívneho prívlastku prehliadača Chrome. Najnovšie informácie zverejnené priamo v Chromium blogu naznačujú, že spoločnosť Google si plánuje vypožičať aj niekoľko praktík, s ktorými ako prvá…

TopSpeed

Únik informácií, nový VW Golf GTI bude mať 180 kW. Toto je on

0

Máme tu ďalší, zrejme neplánovaný únik fotografie športového Golfu. Či ide o nový VW Golf GTI, alebo jeho ešte výkonnejšiu verziu R, s istotou nevieme, okrem tejto fotky sa však na instagrame ukázala aj časť pripravovanej prezentácie zobrazujúca výkony jednotlivých športových verzií nového VW Golf VIII. Celá škála začína naftovou verziou GTD a končí tradične Golfom…

Najpredávanejšie autá na svete. Znova im kraľuje Toyota Corolla

18

Znie to už ako obohraná pesnička, ale už 16. rok po sebe sa najpredávanejším autom na svete stáva Toyota Corolla. Nenápadný, pomerne konzervatívny sedan porazil všetky crossovery, SUV a iné módne ikony. Toyota s modelom RAV4 pritom obsadila aj tretiu priečku. Pozrite si Najpredávanejšie autá na svete v roku 2019. V TOP 10 dvakrát…

Nástupca GT86 by sa mohol volať Toyota GR86 a mať až 260 koní

1

Toyota GT86 je na trhu od roku 2012, čo z nej robí jedno z najstarších aktuálnych športových áut. Jej popularita spolu s dvojičkou Subaru BRZ je obrovská a po toľkých rokoch už netrpezlivo čakáme na 2. generáciu. Tá by mala priniesť to, čo chýbalo už jej prvému vydaniu -  výkon. Ten by sa mohol vyšplhať až…

Autodopravcovia a štát sa nedohodli. Vo štvrtok hrozí ďalší štrajk

8

Autodopravcovia a štát sa nedohodli. Predstavitelia Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV SR) sa na pondelkovom stretnutí  s autodopravcami na novej podobe mýta nezhodli. Ministerstvo predložilo dve alternatívy zliav. Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) odmietla obe, Združenie cestných dopravcov SR (ČESMAD) však na jednu z nich prikývlo. Ak ministerstvo do štvrtka nepristúpi na podmienky Únie autodopravcov, …

VW je neefektívny, musí zmeniť kurz, tvrdí jeho šéf Herbert Diess

24

Šéf koncernu Volkswagen sa opäť rozrozprával a hneď sa stal hviezdou mediálneho sveta. Otvorene priznal, že VW je neefektívny a keď chce prežiť revolúciu v automobilovom svete, musí sa rýchlo preorientovať z producenta áut na technologický gigant. Nehodlá čakať so založenými rukami, fabrika musí obmedziť aj aktivity zamerané na zdieľanie vozidiel a vývoj vodíkových…

Šok, výroba áut v Nemecku klesla na úroveň z roku 1996. Bieda začína

27

Nemecký automobilový priemysel má veľký problém, výroba áut v Nemecku klesla na katastrofálne nízku úroveň. Počtom vyrobených áut sa dokonca vrátila späť do roku 1996. Vyplynulo to z výsledkov a analýz roka 2019. Politici volajú na poplach, nepremyslený tlak na ekológiu si totiž začína vyberať reálnu daň v podobe klesajúcich predajov, drahej výroby a hromadného…

KAMzaKRÁSOU

Aké sú účinky mandlí? Je to len zbytočná kalorická bomba pre zdravie?

3

Také účinky mandlí boli preukázané mnohými klinickými štúdiami, ktoré potvrdili ich zdravotné účinky. Ale, nie je to len zbytočné zavádzanie konzumentov?

Odkladáš všetko dôležité? Poradíme ti, ako prestať prokrastinovať

2

Slovo prokrastinácia sa v súčasnosti skloňuje oveľa viac ako tomu bývalo v minulosti. Ak však neviete, či sa vlastne môžete považovať za prokrastinátora, položte si jednoduchú otázku: „Odkladám dôležité veci na neskôr a robím tak opakovane?” Ak je vaša odpoveď dvojité áno, potom máte sklon k prokrastinácii. Poradíme vám, ako…

Celebrity na snehu: Kde si užívajú zimu Skoncová, Alagič a ďalší?

1

Celebrity na snehu dokazujú, že ku skvelej figúre stačí len málo. Kde však všetky celebrity lyžujú, snowboardujú alebo sa sánkujú? Inšpirujte sa nimi!

Bolesť v pravom boku pod rebrami: Príčiny môžu byť vážne!

5

Bolesť v pravom boku v tom lepšom prípade nemusí signalizovať vôbec nič. No v tom horšom prípade môže poukazovať na rôzne zdravotné problémy. Zistite, aké!

Je predškolská dochádzka potrebná? Toto o nej hovoria najnovšie štúdie

4

Vyzerá to tak, že čoskoro bude predškolská dochádzka od 5 rokov povinná aj na Slovensku. Aké výhody deťom poskytuje na základe zistení nedávnych štúdií?

3 recepty na hrnčekové raňajky: Rýchle, jednoduché a hlavne chutné!

4

Raňajky nemusia zákonite pozostávať z pečiva a šunky alebo suchej salámy. Raňajky môžu byť pestré, chutné a hlavne jednoduché na prípravu! Skúste preto tieto recepty na hrnčekové raňajky!

Svetlo sveta

Najvyššie postavený Slovák vo Vatikáne končí

0

Svätý Otec František menoval za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie pre katolíkov byzantského obradu J. Ex. Mons. Cyrila Vasiľa, SJ, titulárneho arcibiskupa Ptolemaidy v Líbyi, doteraz arcibiskupa – sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Menovanie dnes zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice Apoštolský administrátor sede plena je správca diecézy alebo eparchie. Vladyka…

Biskup Lach: Spravodlivosť nemá byť túžbou po pomste

0

Milí priatelia, niektorí z vás mi pred každými voľbami kladú rovnakú otázku: „Vladyka Milan, komu máme dať vo voľbách hlas?“ Myslím, že to neznamená, že sa neviete rozhodnúť. Je to skôr prejav neistoty a pocitu zmätku v duši. Nuž, situácia na Slovensku, ale aj tu v USA a nakoniec, ako…

V Ríme sa začal bohatý program Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov

0

Dnešným dňom sa začína Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý vyvrcholí na Sviatok obrátenia sv. Pavla, 25. januára. Vo Večnom meste sa ekumenické podujatia konajú najmä v Bazilike sv. Pavla za hradbami, ale aj na iných miestach. Duchovné a liturgické podnety na tento rok pripravili kresťanské cirkvi na Malte. Téma…

Zázračná modlitba malomocného: „Pane, ak chceš, môžeš ma očistiť“

0

Pán je nablízku, „jeho súcit vezme na seba naše problémy, naše hriechy, naše vnútorné choroby“. O tomto kázal pápež František pri rannej svätej omši v Dome sv. Marty vo štvrtok 16. januára. Ako strelnú modlitbu kajúcnosti, ktorá koná zázraky, odporúčal veriacim slová prosby malomocného, ktorá mu priniesla uzdravenie. Svätý Otec…

Modlitbové úmysly Svätého Otca na rok 2020 – rozhovor s P. Frédéricom Fornosom

0

Diakoni, Cirkev v Číne, pokoj a spravodlivosť vo svete, migranti, rodiny, námorníci a rybári, trpiaci a ľudia spútaní závislosťami, ženy i laici v Cirkvi, životné prostredie, zdravá robotizácia a rozvoj osobného vzťahu k Bohu – to sú oblasti modlitbových úmyslov Apoštolátu modlitby na rok 2020. V rozhovore pre denník L´Osservatore…

Odvolanie arcibiskupa Jána Babjaka

0

Pred Vianocami na týždenníku Týždeň 51-52/2019 bola zverejnená závažná informácia, ktorá sa dá zhrnúť do jednej vety: arcibiskup gréckokatolíckej Cirkvi, vladyka Ján Babjak bude odvolaný. Ján Krupa na Postoji hneď na úvod Nového roka premostil útok na arcibiskupa Babjaka z týždenníka Týždeň. Už pri mediálnom lynčovaní Mariána Kuffu sa premosťovanie…

Armádny Magazín

Video: Rusi predviedli prácu robotických komplexov Skarab a Sféra v Sýrii

0

Ruskí vojenskí inžinieri demonštrovali robotické systémy Skarab a Sféra pri prehľadávaní rôznych  objektov v Sýrii. Skarab je malá pohyblivá kolesová platforma na kolieskach s videokamerou s vysokým rozlíšením, mikrofónom a termokamerou. Komplex je navrhnutý na rýchle zhromažďovanie zvukových a obrazových informácií v oblastiach, ktoré sú ťažko prístupné a nebezpečné p

Senegal chce cvičné lietadlá L-39, podpis zmluvy bude v najbližších týždňoch

0

Podpis zmluvy v Česku na predaj štyroch cvičných lietadiel L-39 NG do Senegalu je na spadnutie. Zhoršujúca sa bezpečnostná situácia v západnej Afrike a možnosti oboch krajín pri jej riešení posunula spoločné rokovania, ktoré začali v roku 2018, výrazne dopredu. S ministrom ozbrojených síl Senegalskej republiky Sidikim KABO a náčelníkom…

Ako pôsobiť proti presile? Manéver a história. Piata časť.

0

Predchádzajúce štyri pokračovania našej analýzy pôsobenia proti presile vysvetlením manévrových prístupov vychádzali z článku, ktorý som ako autor publikoval

Mountain Winter po tretí raz na Lešti

0

V priestoroch Centra výcviku Lešť sa v tretí januárový týždeň uskutočnil už po tretí raz kurz Mountain Winter. Kurz je podľa jeho riadiaceho, majora Igora Lišaníka, ktorý je vedúci oddelenia taktického výcviku CV Lešť zameraný na získanie informácií nevyhnutných k pohybu a pobytu v horách v zimných podmienkach. V priebehu kurzu sa jeho účastníci z celých ozbrojených

Ako pôsobiť proti presile? Manéver a operačné umenie. Štvrtá časť.

0

Asi je čas pozrieť sa na charakteristiku velenia zámerom. Podstatou „velenia zámerom“ je uzatvorenie akejsi dohody (kontraktu) medzi nadriadenými a podriadenými. Jednou je

Irán môže už čoskoro (opäť) spustiť streľbu na svoju maketu americkej lietadlovej lode

0

Irán má svoju „lietadlovú loď"! Táto veta určite mnohých prekvapila, tých so slabším srdcom možno aj vydesila...

Tvoja Svadba

Základné pravidlá svadobného líčenia: Takto bude tvoj mejkap tip-top

0

Základné pravidlá svadobného líčenia, ktoré musí poznať každá budúca nevesta, nájdete v článku. Krok za krokom vám vysvetlíme ako vytvoriť dokonalý make-up.

Pozvať deti na svadbu alebo ju radšej zorganizovať bez nich?

0

Pozvať deti na svadbu alebo radšej nie? Dilema viacerých budúcich mladomanželov, ktorí začínajú s plánovaním svadby. Ako sa teda rozhodnúť?

Svadobné trendy na rok 2020: Pusť sa do štýlového plánovania

0

Svadobné trendy na rok 2020 sú bohaté a plné inšpirácii. Ak začínate s plánovaním svadby na tento rok, tak sa nechajte inšpirovať najnovšími trendmi!

Svadba v stodole: Najkrajšie miesta na Slovensku ideálne na hostinu!

0

Svadba v stodole môže byť romantickou a nezabudnuteľnou spomienkou na svadobný deň nielen pre mladomanželský pár, ale i pre v svadobných hostí.

Svadobná tiara a korunka: K čomu sa hodia a sú vôbec ešte IN?

0

Svadobná tiara a korunka sú dominantou kráľovien či vojvodkýň, no ani nevesty sa im nevyhýbajú. Nie sú však už mimo trendu? S čím alebo ako ich kombinovať?

Čo všetko obsahuje svadobný rozpočet? Zostavte si ho!

0

Koľko bude stáť svadba, a na čom sa dá ušetriť? Skôr ako začnete panikáriť, zamyslite sa, čo všetko bude treba obstarať. Čo všetko obsahuje svadobný rozpočet? Pripravili sme pre vás praktický orientačný zoznam.

Tvoje Zdravie

Esenciálny rozmarínový olej: Kde všade dokáže byť nápomocný?

0

Rozmarín lekársky, latinsky Rosmarinus officinalis, je aromatická rastlina z čeľade hluchavkovité. Tento menší stredomorský poloker si i mnohí z nás pestujú doma v kuchyni či záhradke. Ide totiž o obľúbenú koreninu. Sivozelené rozmarínové lístky sa čerstvé i sušené využívajú pri príprave rozličných pokrm. Rozmarín je však zároveň i liečivou bylinou a…

Ako sa prejavuje nedostatok kyseliny listovej? Toto sú časté príznaky!

0

Na nedostatok kyseliny listovej človeka upozornia rôzne príznaky. Môže to spôsobiť napríklad i vstrebávanie živín v tráviacom trakte. Aké sú ďalšie prejavy?

Poznáte účinky wasabi? Nie je to len štipľavá pochúťka, ale aj liek!

0

Wasabi asi väčšina z nás pozná ako zelenú pastu, respektíve krém, ktorý je podávaný v ázijských reštauráciách k sushi. Toto tradičné japonské jedlo z ryže má dozaista aj v našich kútoch obrovské množstvo fanúšikov. Rovnako i veľmi štipľavá chuť wasabi je mnohými milovaná. Samozrejme, chuť je veľmi subjektívnou záležitosťou a nejedna…

Keď je alergia na zvuky chorobou: Ako zistíte, že máte problém?

0

Keď je alergia na zvuky chorobou, hovoríme o nej ako o mizofónii. Ide pomerne o novodobé ochorenie. Zistite, čo ju spúšťa, aké sú jej príznaky a ako na ňu!

Najlepšie bylinky pre lepší spánok: Zbavte sa nespavosti bez liekov!

0

Nespavosť, dlhé zaspávanie, prebúdzanie sa cez noc, nedostatočné oddýchnutie si počas spánku – s tým všetkým sa pravdepodobne každý musí raz za čas popasovať. Ak ste sa tým ešte nikdy nestretli, máte obrovské šťastie. Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je totiž nevyhnutný pre správnu funkciu celého tela. Zabezpečuje nám potrebnú…

Poznáte tieto liečivé účinky citrónov? Takto sú prínosné pre telo!

0

Citróny rozhodne nepatria medzi klasické ovocie, ktoré si niekam zoberieme so sebou a keď nás zastihne hlad, tak ho jednoducho ošúpeme a zjeme. Nuž, konzumácia celých citrónov je pravdepodobne len pre milovníkov veľmi kyslej chuti. Oveľa častejšie sa však využíva práve citrónová šťava, ktorá našla uplatnenie napríklad ako dochucovadlo pokrmov…