Británia znížila stupeň teroristického ohrozenia z kritického na závažný

Londýn 16. septembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Frank Augstein)

 

Britskí policajti zadržali dnes 18-ročného podozrivého v prípade piatkového bombového útoku v súprave metra v Londýne. Oznámila to dnes londýnska Metropolitná polícia, ktorá zatknutie označila za „významné“

Na snímke britskí policajti strážia vchod na stanici metra Parsons Green v Londýne

Muža zatkli v prístave v meste Dover na juhovýchode Anglicka na základe zákona o boji proti terorizmu a polícia grófstva Kent ho zadržiava na miestnej policajnej stanici dúfajúc, že od neho pri vypočúvaní získa bližšie informácie. K ďalším zatknutia podľa polície zatiaľ nedošlo, informovala spravodajská stanica BBC.

V piatok počas rannej dopravnej špičky vybuchla na nadzemnej stanici metra Parsons Green v jednom z vozňov podomácky vyrobená bomba, čo viedlo k zraneniu 29 ľudí. Nálož podľa polície explodovala len „čiastočne“ a nikto zo zranených nebol v ohrození života. Stanicu neďaleko centra britskej metropoly v noci na dnes znova otvorili.

V Británii vyhlásili po útoku najvyšší, „kritický“, stupeň ohrozenia teroristickými útokmi. Po celej krajine posilnili policajné hliadky, ktoré pri ochrane dôležitých objektov a občanov podporujú od dnešného dňa aj príslušníci armády.

Nadzemnú stanicu metra Parsons Green neďaleko centra britskej metropoly v noci na dnes znova otvorili pre prevádzku.

K útoku sa prihlásila džihádistická skupina Islamský štát (IS). Šéf protiteroristických operácií Metropolitnej polície Mark Rowley však vyhlásil, že IS takéto vyhlásenia vydáva „bežne“ bez ohľadu na to, či bol v kontakte s páchateľmi, alebo nie. Rowley požiadal verejnosť, aby zostala ostražitá, ale nebola „vyľakaná“.

Britské médiá uvádzajú, že polícia má zrejme indície o viacerých páchateľoch – čo môže vyplývať z toho, že jej predstavitelia opakovane hovoria o „podozrivých“, nie o „jednom alebo viacerých podozrivých“.

Podľa BBC bola bomba zhotovená podobne ako nálož pri májovom atentáte v Manchestri, pri ktorom zahynulo 22 ľudí. Noviny Guardian uviedli, že polícia už vyhodnocuje zábery z bezpečnostných kamier zachytávajúce, ako muž s bombou nastupuje do metra.

 

Ozbrojení policajti vykonávajú po útoku raziu na londýnskom predmestí

Britská polícia dnes oznámila, že jej ozbrojení príslušníci prehľadávajú dom na predmestí Londýna v rámci vyšetrovania výbuchu, ku ktorému došlo v piatok v súprave londýnskeho metra.

Razia sa podľa oznámenia odohráva v meste Sunbury na západnom okraji Londýna, asi osem kilometrov južne od letiska Heathrow. Prehľadávaný objekt uzavreli a v rámci preventívnych opatrení evakuovali obyvateľov z okolia a nad oblasťou vyhlásili bezletovú zónu, informuje agentúra AP.

Šéfka londýnskej Metropolitnej polície Cressida Dicková vyzvala dnes verejnosť, aby bola ostražitá, pokým v Británii platí vysoký stupeň pohotovosti. Úrady podľa nej dosahujú „značný pokrok“ pri vyšetrovaní explózie.

Vládni a bezpečnostní činitelia sa dnes popoludní zišli na mimoriadnom zasadnutí kabinetu, aby hovorili o teroristickej hrozbe v krajine. Zasadnutiu predsedala ministerka vnútra Amber Ruddová, ktorá povedala, že výstraha pred teroristickými útokmi ostane zatiaľ na najvyššej úrovni.

K útoku sa prihlásila džihádistická skupina Islamský štát (IS). Podľa stanice BBC bola bomba zhotovená podobne ako nálož pri májovom atentáte v Manchestri, pri ktorom zahynulo 22 ľudí.

 

Britská polícia pokračuje v pátraní po ďalších podozrivých z útoku v Londýne

Britská polícia v sobotu večer oznámila, že pokračuje v pátraní po ďalších potenciálnych podozrivých zo spáchania piatkového útoku v londýnskom metre. Informovala o tom v noci nadnes agentúra AP.

Predstaviteľ protiteroristického útvaru v londýnskej polícii Neil Basu vysvetlil, že „v tomto štádiu vyšetrovania skúmame aj možnosť, či je za útok zodpovedná jediná osoba“. „Našou prioritou je identifikovať a lokalizovať každého ďalšieho potenciálneho podozrivého,“ dodal.

Polícia v sobotu v meste Dover na juhovýchode Anglicka v spojitosti s piatkovým útokom v londýnskom metre, pri ktorom boli zranené tri desiatky ľudí, zadržala 18-ročného podozrivého zo spáchania, prípravy a podnecovania teroristického útoku.

Zadržanie tohto muža označila britská polícia za veľmi významné. Došlo k nemu v tej zóne prístavu Dover, odkiaľ sa cestuje na francúzsku stranu Lamanšského prieplavu.

Policajná operácia si vynútila čiastočnú evakuáciu prístavu, aby ho polícia z preventívnych dôvodov mohla prehľadať. Našlo sa pri tom viacero podozrivých predmetov. Zadržaného mladíka previezli následne na výsluch na policajnú stanicu v Londýne.

V piatok počas raňajšej dopravnej špičky vybuchla na nadzemnej stanici metra Parsons Green v jednom z vozňov podomácky vyrobená bomba, čo viedlo k zraneniu 29 ľudí. Nálož podľa polície explodovala len „čiastočne“ a nikto zo zranených nebol v ohrození života.

V Británii vyhlásili po útoku najvyšší, „kritický“, stupeň ohrozenia teroristickými útokmi. Po celej krajine posilnili policajné hliadky, ktoré pri ochrane dôležitých objektov a občanov podporujú od dnešného dňa aj príslušníci armády.

 

Britská polícia zatkla už druhého muža podozrivého z útoku v londýnskom metre

Londýnska polícia dnes oznámila, že v spojitosti s piatkovým útokom v londýnskom metre bol zatknutý už druhý muž.

Ako píše agentúra AP s odvolaním sa na toto policajné vyhlásenie, 21-ročného muža zadržali v noci nadnes v mestskej štvrti Hounslow v západnej časti Londýna. Muž bol zadržaný na základe protiteroristického zákona.

V súvislosti s možnou účasťou na útoku z 15. septembra, pri ktorom bolo zranených 29 ľudí, sa tak vo vyšetrovacej väzbe nachádzajú už dve osoby.

V Británii vyhlásili po útoku najvyšší – kritický – stupeň ohrozenia teroristickými útokmi. Ten zostáva naďalej v platnosti a znamená, že podľa mienky zodpovedných orgánov hrozí momentálne ešte ďalší útok.

Po celej krajine sú posilnené policajné hliadky, ktoré pri ochrane dôležitých objektov a občanov podporujú aj príslušníci armády.

V sobotu zatkla polícia v prístave mesta Dover na juhovýchode Anglicka, odkiaľ sa cestuje na francúzsku stranu Lamanšského prieplavu, 18-ročného muža. Následne začali policajti rozsiahle ozbrojené pátranie na predmestí Sunbury-on-Thames, juhozápadne od Londýna.

 

Cestujúci letu do Londýna sa museli pred odletom podrobiť dodatočnej kontrole

Z bezpečnostných dôvodov dnes na parížskom letisku Roissy-Charles de Gaulle evakuovali všetkých cestujúcich z lietadla britskej spoločnosti British Airways. cestujúcich sa následne museli podrobiť dodatočnej osobnej kontrole. S odvolaním sa na vyhlásenia parížskeho letiska o tom informovala agentúra Reuters.

K incidentu došlo krátko pred štartom lietadla z Paríža. Let BA303 smeroval na londýnske letisko Heathrow.

Ako dodal denník Le Parisien, cestujúci z lietadla, ktoré odstavili na letiskovej ploche v obkľúčení polície a hasičov, sa museli podrobiť dodatočnej osobnej kontrole. Ich batožinu prehľadávali policajtov aj za pomoci špeciálne cvičených psov.

Cestujúci James Anderson podľa spravodajského portálu France Info uviedol, že „pilot nám najprv oznámil, že máme nejaké technické problémy. Čakali sme asi hodinu. Potom sme si všimli, ako nás (lietadlo) obkľučujú policajné autá. Vystúpili (z nich) desiatky ozbrojených policajtov a hasiči“.

Neskôr polícia označila incident za vyriešený. Bližšie podrobnosti neuviedla, dodal Reuters. Podľa tweetov Jamesa Andersona cestujúcim prebookovali letenky na najbližšie dostupné lety.

 

Britská polícia v súvislosti s druhým zatknutím prehľadala dom v Stanwelle

Londýnska polícia prehľadáva dom v meste Stanwell neďaleko britskej metropoly. Razia súvisí so zadržaním druhej osoby podozrivej v spojitosti s piatkovým útokom v londýnskom metre, ktorý si podľa najnovšej bilancie vyžiadal 30 zranených. Informovala o tom agentúra AP.

V súvislosti s možnou účasťou na útoku z 15. septembra sa vo vyšetrovacej väzbe nachádzajú už dve osoby: okrem 21-ročného muža zadržaného v noci nadnes na predmestí Hounslow na západe Londýna je v rukách polície aj iný, 18-ročný, mladík. Toho polícia zadržala v sobotu ráno v prístave Dover. Následne polícia prehľadala aj dom v Sunbury, ktorý mal s týmto zadržaným súvislosť.

Britská ministerka vnútra Amber Ruddová dnes uviedla, že zadržanie druhej podozrivej osoby naznačuje, že piatkový atentát v Londýne nebol činom tzv. osamelého vlka.

Ruddová okrem toho komentovala aj prihlásenie sa džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) k piatkovému útoku.

Podľa nej zatiaľ nič nedokazuje, že by za ním IS skutočne aj bol. IS sa podľa nej pripomína a priznáva sa k útokom. „V tomto štádiu nie sú žiadne dôkazy“ o účasti IS na atentáte, povedala ministerka pre spravodajskú spoločnosť BBC. Súčasne vyjadrila nádej, že polícii sa vyšetrovaním „podarí presnejšie stanoviť, ako bol (útočník) zradikalizovaný“.

Británia od začiatku tohto roku zažila štyri útoky, ktoré polícia vyhodnotila ako teroristické. Zahynulo pri nich 36 ľudí.

Po poslednom, piatkovom, útoku v Británii vyhlásili najvyšší – kritický – stupeň ohrozenia teroristickými útokmi. Znamená to, že podľa vládnych úradov je Británia bezprostredne ohrozená ďalším útokom.

 

V Británii dnes znížili stupeň teroristického ohrozenia z kritického na závažný

Britské úrady dnes znížili stupeň teroristického ohrozenia v krajine z najvyššieho – kritického – na úroveň „závažnej“ hrozby. Znamená to, že útok je vysoko pravdepodobný.

Vo vysielaní spravodajskej stanice BBC o tom dnes informovala britská ministerka vnútra Amber Ruddová.

K zníženiu stupňa ohrozenia Británie teroristickým útokom došlo po dnešnom zadržaní druhého muža podozrivého z účasti na piatkovom útoku v londýnskom metre.

Stupeň ohrozenia Británie útokom vyhodnocuje špecializované Spoločné centrum pre analýzu terorizmu.

Okrem spomínaného 21-ročného muža zadržaného v noci nadnes na predmestí Hounslow na západe Londýna je v rukách polície aj iný, 18-ročný, mladík. Toho polícia zadržala v sobotu ráno v prístave Dover. Následne polícia prehľadala aj dom v Sunbury, ktorý mal s týmto zadržaným podozrivým súvislosť.

Britská ministerka vnútra dnes uviedla, že zadržanie druhej podozrivej osoby naznačuje, že piatkový atentát v Londýne nebol činom tzv. osamelého vlka.

Ruddová okrem toho komentovala aj prihlásenie sa džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) k piatkovému útoku.

Podľa nej zatiaľ nič nedokazuje, že by za ním IS skutočne aj bol. IS sa podľa nej pripomína a priznáva sa k útokom. „V tomto štádiu nie sú žiadne dôkazy“ o účasti IS na atentáte, povedala ministerka pre spravodajskú spoločnosť BBC. Súčasne vyjadrila nádej, že polícii sa vyšetrovaním „podarí presnejšie stanoviť, ako bol (útočník) zradikalizovaný“.

Británia od začiatku tohto roku zažila štyri útoky, ktoré polícia vyhodnotila ako teroristické. Zahynulo pri nich 36 ľudí.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zamestnávatelia a živnostníci už môžu žiadať o príspevky z projektu Prvá pomoc za apríl

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/Monika Skolimowska/dpa-Zentralbild)   Zamestnávatelia a živnostníci už môžu žiadať o príspevky na udržanie zamestnanosti z projektu „Prvá pomoc“ za apríl pre všetky opatrenia, a to do 30. júna 2021. V tlačovej správe o tom informoval rezort práce a sociálnych vecí. Ministerstvo cez úrady práce už vyplatilo…

Albánsky parlament zriadil výbor, ktorý má rozhodnúť o impeachmente prezidenta

0 icon

Tirana 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hektor Pustina)   Albánsky parlament zriadil v piatok vyšetrovací výbor, ktorý má rozhodnúť o možnom impeachmente prezidenta tejto balkánskej krajiny Ako píše agentúra AP, zákonodarcovia schválili pomerom hlasov 96:6 vytvorenie deväťčlenného výboru, ktorý vykoná vyšetrovanie prezidenta Ilira Metu "pre závažné a zjavné porušenie ústavy". Vládnuca Socialistická…

Boris Kollár predstavil novelu stavebného zákona, ktorá má rozbehnúť aj výstavbu štátnych nájomných bytov aj napriek výhradám niektorých členov koalície

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Pred pár dňami predseda parlamentu Boris Kollár spoločne s podpredsedom vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefanom Holým predstavili základné body novely zákona o územnom plánovaní a zákona o výstavbe. Výstavba bytov, nájomných, ale aj komerčných, by mala byť jednoduchšia a výrazne rýchlejšia. Stavebný zákon na Slovensku sa nemenil…

OĽANO spíše nejasnosti v súvislosti s Kolíkovou, informuje aj premiéra. „Ide o závažné skutočnosti“

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hnutie OĽANO spíše všetky nejasnosti okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) súvisiace s prenájmom budovy, v ktorej sídli jej rezort. Následne jej ich predloží, aby ich vysvetlila. O všetkých závažných zisteniach chcú informovať aj premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Uviedol to predseda klubu…

Pri požiari domu v Budapešti sa zranilo osem ľudí

0 icon

Budapešť 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/MTI-Peter Lakatos)   Osem ľudí sa zranilo v piatok v XVI. budapeštianskom obvode pri požiari obytného domu, z ktorého museli evakuovať 11 obyvateľov. Staršieho invalidného muža, ktorý požiar spôsobil, zachraňovali z horiaceho bytu policajti a hasiči, informoval maďarský spravodajský server tenyek.hu Šiestich policajtov po zásahu museli…

WHO dala súhlas na núdzové použitie vakcíny od čínskej firmy Sinopharm

0 icon

Ženeva 7. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Rosta/MTI via AP)   Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dala súhlas na núdzové použitie vakcíny proti koronavírusu od čínskej firmy Sinopharm. Rozhodnutie technickej poradnej skupiny WHO otvára možnosť, že by sa aj táto očkovacia látka mohla v nadchádzajúcich týždňoch alebo mesiacoch dostať do programu COVAX a…

Heger má v pláne v Portugalsku otvoriť tému energetickej chudoby

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jose Coelho)   Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) má v portugalskom meste Porto v pláne otvoriť tému energetickej chudoby. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti potom, čo priletel do Portugalska. Dnes vycestoval na pracovnú cestu s cieľom navštíviť Sociálny summit Európskej únie (EÚ)…

Taliansko vydá Francúzsku podozrivého z účasti na útoku v Nice

0 icon

Rím 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Claude Paris)   Súd v Neapole vo štvrtok súhlasil s tým, že Taliansko vydá do Francúzska muža podozrivého zo spolupáchateľstva v prípade teroristického útoku vo francúzskom meste Nice, pri ktorom v roku 2016 zahynulo 86 ľudí. Informovala o tom v piatok agentúra AFP Dvadsaťosemročný Albánec identifikovaný…

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia stúpla o 0,9 percenta

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V 18. týždni stúpla chorobnosť pri akútnych respiračných ochoreniach (ARO) o 0,9 percenta. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslali pracovníci Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ. V priebehu minulého týždňa bolo nahlásených celkovo 11 177 ARO Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná…

Pražský pamätník vlasovcov sa stal terčom vandalského útoku

0 icon

Praha 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Česká polícia vyšetruje posprejovanie pamätníka tzv. vlasovcov, ktorý stojí v pražskej štvrti Řeporyje. Informovali o tom v piatok Lidové noviny Starosta tejto mestskej časti Pavel Novotný uviedol, že Řeporyje celú záležitosť energicky riešia a nasprejovaný nápis SS bol obratom odstránený. Páchateľa údajne nasnímali…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Zábavné odstúpenie Šeligu a Žitňanskej z funkcií je na hurónsky smiech. Droba však vyložil vyššie eso!

0icon

Nebudem spomínať Šeligove silné slová o SMER-áckej mafii, o zločincoch z tejto partie a dodržiavaní predpisov, nariadení a zákonov. To všetci poznajú. Tento politický zelenáč dostal hneď na úvod vysokú politickú funkciu a má len sebavedomé silné plamenné reči o morálke, ktoré si doniesol z tribún. A po tom, čo…

Radovan Hrádek

Kto to so Slovenskom myslí naozaj vážne

0icon

Včera, t.j. 06.05.2021 sa v NRSR hlasovalo o 4 návrhov zmeny zákonov predložených politickou stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Jednalo sa o nasledovné návrhy zmien zákonov: zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších…

Ivan Holek

O čo ide farmaceutickému priemyslu v prvom rade?

0icon

Môžete trikrát hádať! Predsa o zisky tak, ako každému priemyslu. Ide mu o „o peniaze až v prvom rade“, ako sa zvykne ironicky hovoriť. A pretože je to úplne rovnaké ako v každom inom druhu priemyslu, porovnajme si to napríklad so zbrojárskym priemyslom, ktorý generuje obrovské zisky podobne, ako priemysel…

Slavěna Vorobelová

Matovičov „Veľký tresk“ a ľuďom daňový preplesk

0icon

Pozerať Matovičove tlačovky je ako pozerať katastrofický film, no bohužiaľ s reálnym dopadom na naše každodenné bytie. Kto sledoval jeho poslednú tlačovku, musel sa začať báť o svoju ďalšiu existenciu. Igor Matovič, súčasný minister financi, uznaný daňový podvodník, plagiátor, novodobý symbol deštrukcie Slovenskej republiky a kat nevinných obetí pôsobil ako vodca sekty…

Viktor Pondělík

Velmi rychle zapomněli

0icon

Před pár dny jsme oslavili první máj. A jak už tomu v České republice, a nejen tady, bývá, nebyl to jenom lásky čas. Protože první máj tu už od dob Československa rádi využívají i komunisté jako svátek pracujících. Který se jim náramně hodí do krámu. A ani letos tomu nebylo jinak.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Cintoríny lietadiel: Čo sa stane, keď sú už lietadlá zastarané?

0 icon

Množstvo peňazí, ktoré letecké spoločnosti investujú do svojich lietadiel, je ohromujúce. Čo sa ale s nimi stane, ak prestanú slúžiť danému účelu? Ceny lietadiel nie sú vôbec zanedbateľné. Napríklad Boeing 787-9 Dreamliner sa predáva za 265 miliónov dolárov, Airbus A38 stojí zasa 432,6 milióna dolárov. Takže aby sa leteckej spoločnosti…

Tipy, ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami

0 icon

Tmavé kruhy pod očami vytvárajú často jedinu prekážku k tvojej bezchybnej kráse. Nedostatok vitamínu K je ich hlavnou príčinou, preto je ideálne ich začať liečiť čo najskôr. Keď hovoríme o kráse, tmavé kruhy pod očami k nej určite nezaraďuješ ani ty. Prečo sa vlastne objavujú? Existuje hneď niekoľko dôvodov a ak sa ich chceš natrvalo…

Bitka o Los Angeles - Najpravdepodobnejšie vysvetlenie 6. časť

0 icon

Predtým, ako sa v poradí šiestej časti minisérie Bitka o Los Angeles dostaneme k najpravdepodobnejšiemu vysvetleniu, sa spoločne pozrime na obľúbené mýty, ktoré v súvislosti s bizarnou bitkou vzišli. Teraz však už poďme na poslednú časť minisérie. Jedným z najobľúbenejších mýtov o udalostiach toho dňa je, že predmet na oblohe pripomínal obrieho motýľa. Pôvodne vraj pramenil z článku…

Atentát na Hitlera (Konal Elser na vlastnú päsť?) časť 6

0 icon

Prinášame záverečný - šiesty - článok z minisérie Atentát na Hitlera. Ďalšia teória totiž hovorí o tom, že Elser bol jedným z troch členov bunky komunistickej strany. Niet pochýb, že bol straníkom a vždy volil komunistov. Na druhej strane mal povesť samotára a na úlohu, akú plánoval, by bolo mimoriadne nebezpečné zháňať spojencov. Vzhľadom k svojej…

Ľudia, ktorí zmenili naše životy 2. časť

0 icon

Ľudia ako Thomas Edison a Dr. Martin Luther King sú pamätaní po celom svete pre ich úžasné počiny. Ich činy zmenili spôsob, akým myslíme a vidíme náš svet a spôsob, akým žijeme svoje životy. Existujú však ľudia, ktorých činy a životy nie sú dostatočne spomenuté, aj keď boli ohromne priekopnícke. Jedným z príkladov…

Vo svete IT

Google v obchode Play pridá žiadanú funkciu. Inšpiráciu našiel v konkurenčnom App Store od Apple

0 icon

V mnohých prípadoch môžeme aplikácie z obchodu Google Play stiahnuť kompletne zadarmo. Rovnako aj ich funkcionalita, nie je častokrát obmedzené. Mohlo by sa zdať, že vývojári to robia bez nároku na odmenu, ale opak je pravdou. V tomto prípade najčastejšie platí, ak je niečo zadarmo, tak pravdepodobne ste produktom vy.…

RECENZIA: Reproduktor LAMAX Street2 je ideálnym spoločníkom nielen na cesty, ale aj na chatu

0 icon

Ideálny spoločník na cesty, chaty, opekačky a všetko ostatné. Aj tak by sa dal v skratke charakterizovať prenosný reproduktor LAMAX Street2, ktorý ponúka kvalitný, čistý zvuk, čiastočnú vodeodolnosť a najdôležitejšie, dlhú výdrž batérie. Technické špecifikácie Aj v malom tele reproduktora sa môže ukrývať veľká sila. Reproduktor podáva výkon až 15…

Buďte obozretný, je to už aj u nás! Polícia upozorňuje na VISHING. Ide o typ podvodu, ktorý bol dlho pre nás neznámym

0 icon

Ešte v júli minulého roka sme upozorňovali na podvodné telefonáty, ktoré sa schovávali za podporu spoločnosti Microsoft. Tie prebiehali dvomi spôsobmi. Buď používateľ bol aktívne oslovený zo strany podvodníka, alebo menej skúsený používateľ po otvorení škodlivej stránky a následnom upozornení na vírus v počítači, sám kontaktoval falošnú podporu pomocou kontaktu, ktorý sa zobrazil…

Bola objavená závažná zraniteľnosť v Android smartfónoch. Postihuje takmer každý 2. smartfón!

0 icon

V minulosti bolo objavených viacero zraniteľností smartfónov, ktoré využívali určitý komponent v telefóne, aby dokázali v zariadení vykonávať operácie. Napríklad sme upozorňovali na chybu Bluetooth, ktorá umožňovala útočníkovi pripojiť sa k zariadeniu bez vedomia používateľa a komunikovať so smartfónom. Napríklad prenášať údaje a podobne.  Najnovšie portál AndroidPolice.com upozorňuje na ďalšiu…

Internet bude bezpečnejším miestom! Google zavádza novinku, ktorá súvisí s dvojfaktorovou autentifikáciou

0 icon

Spoločnosť z Mountain View ohlásila niekoľko zmien, ktorých cieľom je zvýšenie bezpečnosti v súvislosti s užívateľskými účtami. „Možno si to ani neuvedomujeme, ale heslá sú najväčšou hrozbou pre online bezpečnosť“ píše Google v publikovanom blogu. Spoločnosť hovorí, že heslá je v mnohých prípadoch ľahké ukradnúť, a v mnohých prípadoch si…

Armádny Magazín

Londýn poslal dva krížniky do Lamanšského prielivu kvôli francúzskym hrozbám

0 icon

Francúzsko, 7.máj 2021 (AM) – Veľká Británia vyslala k ostrovu Jersey (korunný majetok Veľkej Británie v Lamanšskom prielive) dve hliadkové lode potom, čo Francúzsko pohrozilo vypnutím elektriny na ostrove na znak protestu proti zmenám pravidiel rybolovu po brexite, povedal hovorca kancelárie premiéra Spojeného kráľovstva. Britský

Savčenková prekvapivo o blokáde Donbasu: „Celé to bolo zlé od samého začiatku". Video

0 icon

Ukrajina, 7.máj 2021 (AM) – Bývalá poslankyňa Najvyššej rady Nadežda Savčenková považuje blokádu Donbasu za fatálnu chybu Kyjeva. „Celé to bolo zlé od samého začiatku… a treba si uvedomiť, že to začalo rozhodnutiami Najvyššej rady v rokoch 2014, 2015, 2016, keď sme spustili takýto proces,“ tvrdí Savčenková pre Kanál 4. Poznamenala tiež,…

Nové dokumenty vyjavili ako sa Hitler stal nacistom

0 icon

Nemecko, 7.máj 2021 (AM) – „Život Adolfa Hitlera bol neustále hodnotený zo všetkých možných i nemožných strán. Zatiaľ sa to však nedotklo jedného človeka, jeho otca Aloisa. Túto medzeru vyplnil rakúsky historik Roman Sandgruber, ktorý pri tom vychádzal aj z doposiaľ neznámych zdrojov,“ napísal nemecký časo

20 rokov väzenia. V Česku začali proces s obrancom Donbasu

0 icon

Ukrajina, 7.máj 2021 (AM) – Mestský súd v Prahe sa začal zaoberať prípadom českého občana, ktorý sa zúčastnil ozbrojeného konfliktu na Donbase na strane ľudových republík. 32-ročný Martin Kantor, ktorý bojoval proti ukrajinskej agresii, sa stal v Českej republike „teroristickým komplicom“. Muž je súdený v neprítomnosti, pretože je údajne na Donbase. Zárov

Chorvátsko zriaďuje vojenský tábor v Kosove

0 icon

Chorvátsko, 7.máj 2021 (AM) – Chorvátsky minister zahraničia Gordan Grlić-Radman oznámil , že Chorvátsko zriadi vojenský tábor v Kosove a Metochiji kvôli zvýšeniu bezpečnosti. Včera tiež v Prištine vyhlásil, že Chorvátsko podporuje dialóg medzi Belehradom a Prištinou

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali