Podľa Chmelára a Hrabka voľbám chýba konflikt aj ponuka, účasť bude zrejme nízka

Bratislava 26. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

Chmelár dúfa, že k volebným urnám sa dostaví viac voličov ako tomu bolo pri eurovoľbách

Regionálne voľby na Slovensku sú, podobne ako eurovoľby, typické nízkou volebnou účasťou. Tentoraz voľby prebiehajú v týždni rozdelenom sviatkom, kampani chýba konflikt, ktorý by k urnám prilákal voličov, a ani ponuka kandidátov na predsedov VÚC zrejme nebude dôvodom, pre ktorý by išlo voliť výrazne viac ľudí ako v roku 2013. „Nie som optimista v tom, že by bola vysoká účasť. Dúfam, že neprekonáme rekord z eurovolieb. Ale aj okolo 20 percent je strašne málo,“ povedal v diskusii s politickým analytikom Eduardom Chmelárom v TABLET.TV publicista Juraj Hrabko.

Na snímke Eduard Chmelár

„Pre účasť voličov je, žiaľ, dôležitý konflikt. Aj v prípade Európskej únie platilo, že kým sa nezačali riešiť konfliktné témy, nikoho nezajímala. Kandidáti nedokázali vygenerovať tému, na ktorej by ten konflikt založili. A to má vždy robiť vyzývateľ,“ povedal Chmelár.

„Na účasti sa môže podpísať aj to, že v tom týždni je sviatok, nedá sa voliť s voličským preukazom,“ poznamenal Hrabko. Aj podľa neho na predsedov, ktorí boli v roku 2013 zvolení s podporou Smeru-SD, ich vyzývatelia, možno s výnimkou Eriky Jurinovej (OĽaNO) v Žiline, neútočia príliš efektívne.

„Očakávam, že víťazom týchto volieb bude aj tak Smer, hoci možno stratí jedného alebo dvoch županov,“ povedal Hrabko. Prognózy sa však podľa neho robia ťažko, keďže pri nízkej volebnej účasti klesá výpovedná hodnota prieskumov verejnej mienky. „Myslím si, že sa to skôr nebude podobať na prieskumy. Čím je účasť nižšia, tým je prieskum omylnejší,“ uviedol Hrabko.

„Tieto prieskumy, a naznačoval to aj pán Hřích z agentúry AKO, pri takej nízkej volebnej účasti, aká hrozí, nemožno brať za bernú mincu, že takto to je. Tam to môže zmeniť čokoľvek, hoci aj jedna diskusia. Jedna vec, ktorá môže všetko zvrtnúť aj pár dní pred voľbami,“ reagoval Chmelár.

Hoci sa v Banskej Bystrici na podpore Ján Luntera zhodla parlamentná koalícia s väčšinou opozície, podľa Chmelára vôbec nebude jednoduché motivovať ľudí, aby ho prišli voliť. „Ja nie som politik, aby som niekoho vyzýval, aby išiel voliť. Postoj sa dá vyjadriť aj tým, že ostanem doma, aj tým sa podieľam na volebnom výsledku, ale potom by som sa nemal sťažovať, že sa potok každý rok vylieva a že školy a cesty sú nanič,“ poznamenal Hrabko.

„V iných krajoch je to tiež veľmi zaujímavé, vôbec to tam Smer nemá také isté, ešte by sa mu mohla jednokolová voľba vypomstiť,“ upozornil Chmelár. „Veľmi napäto to vyzerá v Žilinskom kraji. Pani Jurinová by proti súčasnému županovi Jurajovi Blanárovi nemala šancu, keby do toho nevstúpil urazený Anton Martvoň, ktorý na seba dokázal naviazať zaujímavých sedem percent voličov,“ pripomenul.

„V Bratislavskom kraji nerozumiem taktike pravice. Postaviť štyroch relevantných pravicových kandidátov proti Milanovi Ftáčnikovi… Keď si to spočítate, Milan Ftáčnik by nemal šancu, keby sa len dvaja z nich proti nemu spojili,“ tvrdí Chmelár. „Nitriansky kraj? Sila pána Uhríka (ĽSNS) sa tu preceňuje, aby sa iní kandidáti vzdali v prospech pána Belicu (súčasný predseda VÚC, podporuje ho Smer-SD/SNS/Most-Híd). Pán Greššo (kandidát s podporou SaS/OĽaNO/KDH) je výborný herec a určite slušný človek, ale prehral už niekoľko volieb za sebou. Nasadili proti Belicovi kandidáta, ktorý doteraz iba prehrával,“ komentuje Chmelár.

Prezident Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko a premiér Robert Fico 23. októbra na Bratislavskom hrade rokovali o zahraničnopolitických prioritách Slovenska. Zhodli sa na texte spoločného vyhlásenia, v ktorom kládli dôraz na euroatlantickú orientáciu Slovenska. Na stretnutí bol prítomný aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok či podpredseda parlamentu Béla Bugár.

„Nie je to bežné a podľa mňa je to aj zbytočné. Bratislavský hrad sú reprezentačné priestory parlamentu, ale podľa mňa predseda parlamentu, podpredseda Národnej rady, eurokomisár, aj zastupujúci minister zahraničných vecí boli na tomto stretnutí len komparz uzavretia mieru medzi Andrejom Kiskom a Robertom Ficom,“ hodnotí Chmelár.

„Väčšina reakcií bola veľmi pozitívna, že sa dokázali konečne zhodnúť v zásadných veciach. Ale veď toto hovoria najvyšší ústavní činitelia už 20 rokov. V tom vyhlásení nebolo nič nové. Náš problém nie je v tom, že by sme nevedeli, kam patríme, ale v tom, že nemáme vlastnú pozíciu. Keby sa prezident, predseda parlamentu a premiér zhodli napríklad na pozícii v otázke jadra Európskej únie, tak to by malo zmysel,“ tvrdí Chmelár.

Podľa Hrabka sa však kontúry existencie dvojrýchlostnej Európy začnú vyjasňovať až po tom, ako Angela Merkelová vytvorí v Nemecku vládu. „Debatovať o tom, aké bude jadro, je predčasné, kým v Nemecku nezostavia vládu a Angela Merkelová znova prevezme moc do svojich rúk. Zatiaľ jednoducho nevieme, čo bude,“ povedal Hrabko.
„Aspoň názor alebo postoj mať môžeme. Sme len pasívni pozorovatelia dejov,“ oponoval Chmelár.

Stretnutie malo podľa Hrabka aj predvolebný význam. „Na Slovensku budú voľby a v Česku boli. Andrej Babiš nemá s Európskou úniou ani najmenší problém. A absolútne nerozumiem vyjadreniu Roberta Fica, ktorý povedal, že s radosťou konštatuje, že Slovensko je jediným proeurópskym ostrovom v tomto regióne. Ak by tomu tak bolo, bolo by to na zaplakanie. Hoci podľa môjho názoru to tak nie je. Neviem, kto mu túto vetu poradil,“ povedal Hrabko.

„A zarazilo ma, že prezident súhlasil s formuláciou z vyhlásenia, že budeme za každú cenu smerovať do jadra EÚ a neberieme pritom do úvahy V4,“ dodal. „Ak sa V4 rozpadne na tom, že Slovensko pôjde do jadra, osamotené Slovensko nebude členom jadra, ale satelitom Nemecka,“ doplnil Hrabka Chmelár.

Obaja komentovali vývoj v Českej republike po voľbách. Predseda ANO Andrej Babiš zatiaľ neoficiálne rokuje s parlamentnými stranami o tom, s kým by vytvoril vládnu koalíciu. Prezident Miloš Zeman už avizoval, že 31. októbra v Lánoch odovzdá predsedovi hnutia ANO Andrejovi Babišovi poverenie na oficiálne rokovanie o zostavení novej vlády.

Na otázku, či je variant vytvorenia stabilnej vlády bez ANO v Česku reálny, Chmelár aj Hrabko odpovedali negatívne.

„Myslím si, že nie. To, čo stojí proti Babišovi, je tak rôznorodé… ODS nepôjde s komunistami a podobne, to sú vylúčené kombinácie. Mne sa dokonca zdá, že tam dokonca nejde ani o predčasné voľby, ale o to, komu ostane v ruke Čierny Peter,“ povedal Chmelár.

„V ODS sú dve krídla, predseda Fiala to razantne odmieta a Václav Klaus mladší, ktorý získal viac preferenčných hlasov ako predseda, by zasa chcel ísť s Babišom do koalície. Bude to závisieť od vyjednávacích schopností Andreja Babiša. Ale ODS má teraz šancu byť dominantnou opozičnou stranou a vyrásť, bolo by podľa mňa sebazničujúce vymeniť to za niekoľko miest vo vláde,“ tvrdí Chmelár. „Ale to isté sa dá povedať aj o ČSSD.

Takýto debakel si vyžaduje oddych v opozícii. Myslím si, že Babiša sa snažia dotlačiť k tomu, aby bol prinútený vytvoriť vládu z extrémistických síl, možno s tichou podporou KSČM,“ odhadol.

„Podľa môjho názoru neprichádza do úvahy možnosť vlády bez ANO. Rokovania sú ešte len na začiatku, možných variantov vývoja je veľa. Ak hovoríte, že sa snažia Babiša k niečomu dotlačiť, on to môže aj využiť. Povie, pozrite, nikto s ANO nechcel ísť a Česko potrebuje vládu, tak som ju musel urobiť,“ upozornil Hrabko.

Na predčasné voľby podľa neho nie je dôvod. „To by ho musel mať najmä samotný Andrej Babiš. Teoreticky je možná aj menšinová vláda. Veľmi dobrým partnerom pre ANO by bola ODS, ktorá má svoju značku, históriu a programovo tieto dve strany nie sú veľmi odlišné. Ale ODS vie, prečo to zatiaľ odmieta,“ dodal Hrabko.

„V tejto situácii má veľmi dôležitú, ak nie dominantnú úlohu prezident Miloš Zeman. Je to veľký hráč a teraz má veľa možností, ako tlačiť a kombinovať. Napríklad, v tejto chvíli dal Babišovi čas,“ reagoval Chmelár.

„Termín, ktorý prezident vytýčil, vôbec nie je náhodný, dal ho až na posledný možný moment. Súvisí to nielen s poskytnutím priestoru Andrejovi Babišovi na vyjednávanie, ktorý sa tým pádom zväčší, ale je to výhodné aj pre Zemana ako kandidáta prezidenta.

Pretože počas rokovaní bude zohrávať úlohu, akú ani jeden z jeho protikandidátov zohrať nemôže,“ poznamenal Hrabko.

Obaja spomenuli ešte možnosť, že by do vlády išla ANO bez svojho predsedu, očakávajú však, že ANO s touto možnosťou súhlasiť nebude.

„Nemeckí analytici to vyhodnotili veľmi presne, tam by sa nemohlo stať, aby sa premiérom stal trestne stíhaný človek. A v Česku sa o tom už ani nevedú diskusie,“ povedal Chmelár.

„Dnes už spoločnosť do toho nič nie je, tá svoju úlohu splnila tým, že rozhodla vo voľbách,“ reagoval Hrabko.

„Niektoré strany majú podmienku, že s ANO do vlády áno, ale bez Andreja Babiša. To je, samozrejme, neprijateľné pre ANO. Mimochodom, dnes už Andrej Babiš nie je trestne stíhaný, lebo znovu nadobudol mandát. Takže, ak ho chcú trestne stíhať, budú musieť o to znovu žiadať parlament,“ uzavrel.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Kauzu Devín banky opäť pojednáva Špecializovaný trestný súd

0 icon

Banská Bystrica 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica sa dnes začalo hlavné pojednávanie v staršej kauze Devín banky, ktorú pred rokom vrátil na opätovné prerokovanie a rozhodnutie Najvyšší súd SR. Bývalý generálny riaditeľ Devín banky Ľubomír K. a štyria ďalší spoluobžalovaní vypovedajú…

Čo včera bolo isté, dnes už nie je. Opäť vyhrážky? Matovič: Buď bude lockdown, alebo ľudia urobia niečo, aby sa mu vyhli

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Projekt celoplošného testovania ešte nie je istý. Ak totiž odborníci rozhodnú, že toto opatrenie nie je dostatočné, v hre je aj lockdown. Dnes preto zasadá konzílium odborníkov, vo večerných hodinách pandemická komisia a vo štvrtok ráno Ústredný krízový štáb SR Slovensko má v…

V Európe potvrdili za týždeň viac ako 927-tisíc prípadov nákazy koronavírusom

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Európa opäť zaznamenala rekordný týždenný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom. Informuje o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej na starom kontinente minulý týždeň potvrdili viac ako 927-tisíc prípadov Organizácia vo svojej najnovšej správe o pandémii konštatuje, že európsky kontinent v minulom týždni zaznamenal…

Aké výsledky môže priniesť celoplošné testovanie a čo bude nasledovať

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Keďže vďaka masívnemu testovaniu je odhalených stále viac pozitívnych na covid 19 vláda sa snaží robiť opatrenia, aby sa situácia u nás nevyvíjala českou cestu, kde dnes majú takmer 12 000 pozitívnych. Tieto opatrenia však nie sú prijímané s pochopením pretože ruinujú ekonomiku Také…

Mazurek kvôli nákupu testov podáva trestné oznámenie a zároveň odmieta 10-dňovú karanténu. „Je nemysliteľné, aby vás policajt náhodne kontroloval a ešte od vás žiadal informácie o zdravotnom stave“

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Opozičný poslanec Milan Mazurek (ĽSNS) informoval, že podáva trestné oznámenie v súvislosti s verejným obstarávaním na testy, ktorými sa má realizovať celopološné pretestovanie populácie. Mazurek tiež v statuse skritizoval trest 10-dňovej karantény pre občanov, ktorí odmietnu testovanie Mazurek na sociálnej sieti uviedol, že…

Je to sluha mafiána, reagoval premiér na udalosť zverejnenú asistentom Žigu

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Začiatkom týždňa asistent poslanca Petra Žigu (Hlas-SD) Maroš Stano zdieľa svoju osobnú skúsenosť s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO). Premiér v reakcii priznal, že niečo z toho pravda je. Odmieta ale, že by povedal, že niekoho majú zastreliť Podľa Stana premiér v…

Na ženevských rokovaniach o Líbyi došlo k pokroku, hlási Williamsová

0 icon

Ženeva 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)   Úradujúca šéfka Podpornej misie OSN v Líbyi (UNSMIL) Stephanie Williamsová vyjadrila v stredu optimizmus, pokiaľ ide o vyhliadky ženevských rozhovorov medzi znepriatelenými líbyjskými stranami o prímerí Po dvoch dňoch rokovaní, ktoré majú trvať do soboty, sa totiž obe strany dohodli…

Chmelár: „Ak vláda nedokáže, že eliminovala riziko nákazy a ohrozenie zdravia počas testovania, je odmietnutie účasti legitímny dôvod na vyjadrenie občianskeho protestu, ktorý nemôže byť právne postihovaný“

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)   Politický komentátor Eduard Chmelár na sociálnej sieti uviedol, že Igor Matovič robí zatiaľ všetko pre to, aby sa stal historicky prvým slovenským premiérom, ktorého s trochou zveličenia rozzúrení občania hodia do Dunaja (do ktorého chcel pôvodne on hádzať testy na koronavírus) Chmelár uviedol,…

Europarlament žiada úpravy v pripravovanom zákone o digitálnych službách

0 icon

Brusel 21. októbra 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzvali v utorok na prijatie nadčasových pravidiel pre digitálne služby vrátane online platforiem a trhovísk, ako aj záväzný mechanizmus na boj proti nezákonnému obsahu na internete Poslanci v dvoch samostatných legislatívnych uzneseniach vyzvali Európsku komisiu, aby sa pri príprave…

Desaťdňová karanténa by mohla podľa Potravinárskej komory Slovenska ohroziť zásobovanie potravinami

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Navrhovaná desaťdňová karanténa osôb, ktoré sa nezúčastnia celoplošného testovania na COVID-19, môže ohroziť zásobovanie štátu potravinami. Konštatovala to v stredu Potravinárska komora Slovenska (PKS). Komora preto vyzvala vládu, aby zabezpečila bezproblémové fungovanie kritických odvetví vrátane potravinárstva "Bezproblémové a plynulé zásobovanie potravinami je kľúčové pre…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Vítam plošné testovanie ako referendum o dôvere selfie-vláde

0icon

Čelíme novej totalite. Nie je ideologická. Najlepšie ju charakterizuje české príslovie: „Iniciativní blbec, hotové neštěstí.“ A ľudia s Matovičovou diagnózou sú neúnavní. Môžeme sa o tom presvedčiť v týchto dňoch. Nestíhame sa spamätať z jedného bláznivého nápadu tohto sociopata, už prichádza ešte absurdnejší. Najhoršie ale nie je to, že sa niekto ako…

Peter Švec

Množstvo nemusí znamenať víťazstvo. Numerická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 3. časť.

0icon

”Ak je niekto menší, mal by sa pokúšať byť šikovnejším.” (Colin S. Gray) Prevaha, ktorá bola popísaná z pozorovania sveta zvierat, existuje vo vzájomných interakciách, ktoré prevažujú vo vojne do určitej miery a spôsobujú komplexnosť vojny a jej nevyspytateľnosť. Ako uvidíme neskôr v tejto štúdii, najdôležitejšou koncepciou manévrového prístupu k…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Lavrov dal konečne pravý hák do čeluste zasratej EÚ

0icon

Za posledné dva dni máme veľmi zaujímavú recenziu správ - ktorá sa priamo týka Ruska.  Prvá správa sa priamo týka našej účasti vo WTO - v utorok začali USA, Európska únia a Svetová obchodná organizácia zvláštne a zvedavé vyšetrovanie proti Rusku. Dôvodom vyšetrovania bolo - neuveríte - substitúcia (nahradenie) dovozu.

Andrej Biras

Pán Matovič, tri otázky a jedna výzva!

0icon

Prvá otázka: Prečo si protirečíte, keď chcete zachraňovať životy a pritom idete plošným, nezmyselným, testovaním ohrozovať ľudí v najväčšej možnej miere? Takáto masová akcia v čase vysoko infekčnej pandémie, by asi mala zmysel, jedine ak by ste išli testovať z domu do domu predo dvermi a to pcr testami, ale…

Pavol Kleban

Proglas o Gorazdovi

0icon

Pôvodný názov tejto básne mal byť Gorazd - básne zveršovanej ako vyjadrenie úcty slovenskému svätcovi, ktorý patril medzi svätých Sedmopočetníkov (sv. Cyril, sv. Metod, sv. Kliment, sv. Naum, sv. Angelár, sv. Sáva, sv. Gorazd). Vzhľadom na môj zaužívaný strofický rozsah každej veršovanej práce (11 + 1), som sa však po…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Ako môžete preniesť kontakty, aplikácie a dáta zo starého smartfónu do nového?

0 icon

Kúpa nového zariadenia je pre väčšinu z nás radostnou chvíľou. Po rozbalení smartfónu a „prvom zoznámení sa“, je však potrebné zo starého zariadenia preniesť všetky kontakty, aplikácie a podobne do nového. Ako je však možné čo najefektívnejšie zrealizovať všetok presun dát z jedného smartfónu do druhého? Nižšie sme si pre…

USA začalo doposiaľ najväčší „hon“ na Google. Ten sa bude musieť teraz poriadne obracať

0 icon

Začiatkom tohto mesiaca obehla svet informácia, že Google by mohol byť v dohľadnej dobe pod výrazným tlakom amerických úradov. Dôvodom má byť internetový prehliadač Chrome, ktorý aktuálne využíva 65% až 70%. Ďalej v súvislosti s touto témou bol spomínaný obchodný model spoločnosti, ktorý postupne bude blokovať Cookie súbory tretích strán,…

Pozrite si najrýchlejšie sériovo vyrábané auto na svete. Priemerná maximálna rýchlosť dosahuje takmer polovicu rýchlosti zvuku

0 icon

Pre mnohých z nás je auto „len“ dopravným prostriedkom, aby sme sa dostali z bodu „A“ do bodu „B“ pričom pri vyšších rýchlostiach, keď vidíme na tachometri rýchlosť 150 kilometrov za hodinu a viac, tak nám stuhne krv v žilách. Automobiloví športovci, by sa pri tejto rýchlosti len pousmiali. Dôvodom…

Pokazil sa vám posuvník na YouTube? V skutočnosti je to zámer

0 icon

Posuvník, alebo progres bar je spodná lišta v aplikácii YouTube, ktorá odzrkadľuje aktuálny čas prezerania videa. Vo svojej podstate slúži na to, aby ste mohli preskočiť, prípadne sa vrátiť späť na časť videa, ktorá vás najviac zaujíma, a aby ste zároveň mohli preskočiť menej záživné časti videa. Ide o funkciu,…

Pozrite sa, ako vyzerá bežný deň astronauta na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice

0 icon

Ak by ste sa pozreli na každodenný život astronauta na vesmírnej stanici, na prvý pohľad by sa vôbec nelíšil od toho vášho. Aj 400 km nad Zemou musia astronauti jesť, spať, cvičiť, dodržiavať hygienu a pracovať. Výrazným rozdielom je, že prostredie nulovej gravitácie môže jednotlivé úkony sťažiť. Astronauti sa môžu…

Armádny Magazín

Americké pušky DIAMONDBACK AR-15 aj pre európsky trh

0 icon

USA,  21. októbra (AM) - Pušky Diamondback pochádzajú z menšej rodinnej zbrojovky z USA, ktorá sa stála známa vďaka svojej vysokej kontrole kvality a nižším cenám. Základom sú overené parametre - 16" nitridovaná chrom-molybdenová hlaveň, 12" M-lok predpažbie, 8620 Mil-Spec záver,

Šéf ruskej rozviedky - Naryškin: USA pripravujú „farebnú“ revolúciu po prezidentských voľbách v Moldavsku

0 icon

MOSKVA 21. októbra (AM) - Riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) -  Sergej Naryškin uviedol, že USA v prípade víťazstva Igora Dodona v prezidentských voľbách v Moldavsku pripravujú v krajine „farebnú“ revolúciu. Text jeho u

Námorná pechota Spojených štátov uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“.

0 icon

FORT WORTH, Texas (20. októbra 2020) - Po viac ako tridsiatich rokoch spoľahlivej služby Námorná pechota Spojených štátov (USMC) oficiálne uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“. Ikonický dvojlistý stroj slúžil ako bojový vrtuľník pre námornú pechotu v bojových misiách po celom svete, vrátane

Špeciálne poslanie: Vojak, alebo prečo Rusko tak skoro nezníži svoje výdavky na obranu

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - "Neurobili sa nijaké rozhodnutia o zmenšení veľkosti ruských ozbrojených síl." -  Oznámil to v utorok tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, ktorý sa vyjadril k informáciám o príslušných návrhoch ministerstva financií.   "O tejto otázke zatiaľ nebolo rozhod

Historik Andrej Fursov: S Turkami je možné iba taktické spojenectvo

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - Andrej Iľjič Fursov (1951) - ruský historik, sociálny vedec, publicista, ktorý na Inštitúte dynamického konzervativizmu vedie Centrum metodiky a informácií, riaditeľ Centra rusistiky, Inštitútu pre základný a aplikovaný výskum, Moskovskej univerzity pre humanitné vedy, akademik Medzinárodnej akadémi

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA