„Pochopte to, ani my vám nedôverujeme“: Osobný poradca Vladimíra Putina poskytol otvorený a tvrdý rozhovor pre časopis Spiegel

Moskva 23. júla 2016 (HSP/Foto:Facebook)

 

Nemecké publikum zažilo menší šok. Osobný poradca ruského prezidenta Vladimíra Putina Sergej Karaganov poskytol dosť tvrdý rozhovor pre časopis Spiegel. Porozprával sa s ním vyslaný redaktor Spiegelu v Moskve Christian Neef

Sergej Karaganov, 63-ročný ruský politológ, ekonóm, je dekanom fakulty svetovej ekonomiky a svetovej politiky moskovskej elitnej Nacionálnej výskumnej univerzity „Vysoká školá ekonomická“. Je čestným predsedom Rady pre zahraničnú a obrannú politiku a taktiež aj osobným poradcom ruského prezidenta. Ďalej (iba trochu skrátený preklad) otázky Spiegelu a odpovede Sergeja Karaganova.

Sergej Alexandrovič, NATO plánuje rozšíriť svoju činnosť vo východoeurópskom regióne, čo to znamená?

Už pred 8 rokmi som upozorňoval na situáciu priblíženú ku vojne…

 

Máte na myslí situáciu, keď sa začala vojna v Gruzínsku?

Už vtedy dôvera medzi našimi veľkými protistranami – Rusko a NATO bola na bode mrazu. Rusko vtedy iba začínalo proces prezbrojovania sa. Odvtedy sa situácia, čo sa týka dôvery, ešte zhoršila. Vopred sme varovali NATO, že sa netreba približovať ku hraniciam Ukrajiny. Našťastie Rusko dokázalo pozastaviť pohyb NATO v tomto smere. Vďaka tomu je nebezpečenstvo vzniku vojenského konfliktu v Európe zažehnané – aspoň čo sa týka  perspektívy v blízkej budúcnosti. Avšak tá západná propaganda, ktorá sa šíri v súčasnosti, živo pripomína vojenský stav.

 

Dúfam, že keď hovoríte o propagande, máte na mysli aj Rusko…

Ruské médiá v porovnaní s médiami NATO to robia „skromnejšie“. Hlavné, čo by ste si mali uvedomiť, je, že Rusko musí byť presvedčené, že má dobre zabezpečenú obranu pred vonkajším nepriateľom. Musíme byť pripravení na všetko. Z tohto dôvodu to aj naše médiá občas preháňajú. Ale čo robí Západ? Obviňujete nás v tom, že sme agresívni. Je to dosť podobná situácia v porovnaní s tou, ktorá sa vytvorila koncom 70. – začiatkom 80. rokov.

 

Máte na mysli rozmiestnenie sovietskych rakiet stredného doletu a reakciu Američanov?

Sovietsky zväz v tom čase sa už prakticky rozpadol – aspoň vnútri. Ale napriek tomu sa rozhodol rozmiestniť raketové komplexy SS-20. Vznikla absolútne zbytočná kríza. V súčasnosti Západ robí presne to isté. Upokojujete také krajiny, ako je Poľsko, Litva a Lotyšsko tak, že tam rozmiestňujete raketové komplexy. Ale veď im to vôbec nepomôže. Je to iba provokácia. V prípade, ak dôjde k veľkej kríze, tieto zbrane zlikvidujeme ako prvé. Rusko už nikdy nebude viesť vojny na vlastnom území.

 

To znamená, ak som vás správne pochopil, Rusko bude útočiť? Tak potom je situácia oveľa horšia ako pred 30 – 40 rokmi.

Je to o niečom inom, pochopte. Situácia je iná, zbrane sú iné. Áno, situácia je oveľa horšia, ako pred 30-40 rokmi.

 

Prezident Putin sa snaží presvedčiť svoj ľud v tom, že Európa pomaly plánuje útok na Rusko. Ale veď je to absurdné. Nemyslíte si to?

Samozrejme, bolo by to trochu prehrané tvrdenie. Ale Američania dnes otvorene hovoria o tom, že sankcie proti Rusku sa využívajú na to, aby sa podarilo zmeniť režim v krajine. Je to otvorená agresia, a preto musíme reagovať.

 

Prednedávnom prezidentská rada, ktorej ste predsedom, zverejnila otvorenú správu pre prezidenta. S tou správou som sa podrobne oboznámil a hovorí sa tam o jedinej  správnej ceste pre Rusko – o návrate k bývalej vojenskej moci. Samotná idea je zrozumiteľná, ale čo konkrétne navrhujete?

Predovšetkým robíme správnu vec – chceme sa vyvarovať ďalšej destabilizácii svetového spoločenstva v budúcnosti. Chceme prinavrátiť štatút svetovej veľmoci, chceme ho vrátiť späť. Bohužiaľ, nemôžeme sa toho vzdať: posledných 300 rokov zanechalo určité stopy v našich génoch. Chceme sa stať centrom veľkej Eurázie – miestom, kde panuje mier a spolupráca. Do tejto Eurázie bude patriť aj kontinent Európa.

 

Európania v súčasnosti nedôverujú Rusku, nechápu ho, považujú ho za čudnú krajinu. Nerozumejú cieľom vášho vedenia v Moskve.

Nuž, pochopte, aj my vám dôverujeme presne na nula percent. Po nedávnych rozčarovaniach je to absolútne logické. Berte si to do úvahy. Robíme niečo, čo sa dá označiť ako taktické varovanie. Aký je náš cieľ? Musíte konečne pochopiť, že sme múdrejší, silnejší a rozhodnejší, ako si myslíte.

 

Napríklad, nás veľmi silno a dosť nepríjemne prekvapil váš nedávny prístup k vojenským operáciám v Sýrii. Vytvára sa dojem, že tam nekonáme spolu, ale predsa v niektorom zmysle spolupracujeme. Ale prednedávnom ste odvelili zo Sýrie časť svojich vojsk a predtým nás o tom neupovedomili. Takto dôvera nefunguje…

Podľa mňa bol to veľmi silný a krásny krok nášho vedenia. Konáme tak na základe toho, že sme silnejší v tomto regióne. Rusi možno nie sú najsilnejší v hospodárstve a umení rokovať, ale sú perfektní vojaci. V Európe ste vytvorili systém, ktorý nevydrží skúšku časom. Nedokážete odolávať novým výzvam. Nachádzate sa až príliš nízko pri zemi. Vaša kancelárka kedysi povedala, že náš prezident sa odtrhol od reality. Poviem to tak: ste až príliš reálni v tomto zmysle.

 

Všimli sme si, že vy, v Rusku, v ostatnom čase sa až príliš tešíte z našich neúspechov…

Nuž, mnohí moji kolegovia sa často posmievajú nad vami a vašimi problémami, ale hovorím im, aby neboli nafúkaní. Ale na druhej strane – čo chcete? Európske elity hľadali spôsoby konfrontácie s nami – a tie spôsoby našli. Preto v niektorých otázkach nebudeme pomáhať Európe – aj keď napríklad, mohli by sme pomôcť v otázke utečencov. Napríklad, keby sme všetci spoločne uzatvorili štátne hranice, to by pomohlo. V tomto zmysle konáme desaťnásobne efektívnejšie, ako vy, Európania. Namiesto toho sa snažíme spolupracovať s Tureckom. Je to hanba pre vás. My sa držíme našej tvrdej línie a sme v tom úspešní.

 

Stále opakujete, že ste rozčarovaní Európou a tým, čo sa tam deje. Ale veď Rusko sa prednedávnom chcelo začleniť do Európy… Alebo ste chceli vidieť Európu ako za čias Konrada Adenauera a Charlesa de Gaullea? A súčasná situácia vás prekvapuje?

Prosím vás, je to smiešne! Väčšina Európanov taktiež sníva práve o tej Európe, a nie o takej, ktorá je v súčasnosti. V priebehu najbližších desaťročí Európa určite nebude pre nás príkladom – nebude tým, čo chceme, ale nebude ani tým, čo vy chcete.

 

Vo vašej správe sa viackrát spomína to, že použitie zbraní je „očividná a správna miera v tom prípade, ak sú ohrozené záujmy štátu“. Tým máte na mysli Ukrajinu?

Samozrejme. A navyše sú to prípady, keď sa na hraniciach štátu sústreďujú seriózne sily nepriateľa.

 

Teda, podľa vás, sústredenie vojsk NATO v pobaltských krajinách – je to práve ten prípad?

Áno. Ale myšlienka, že by sme chceli začať konfrontáciu – to je idiotizmus. Načo tam NATO sústreďuje vojská? No povedzte, načo? Viete si aspoň predstaviť, čo sa stane s tými vojskami, ak skutočne dôjde k otvorenej konfrontácii? Veď je to iba vaša symbolická pomoc pobaltským štátom – nič viac. Ak NATO začne agresiu voči takej krajine, ktorá má jadrový arzenál, ako je Rusko, určite budete potrestaní.

 

Existujú plány na oživenie dialógu Rusko – NATO. Mám taký dojem, že podobné idey neberiete vážne…

V súčasnosti sú podobné kontakty nelegitímne. Okrem toho, NATO sa zmenilo a premenilo sa na niečo iné. Začínali ste ako spolok demokratických štátov, ktorí sa chceli postarať o vlastnú obranu. Postupne začala panovať idea stáleho rozširovania sa. Vtedy, keď sme všetci potrebovali ten dialóg – v r. 2008 a 2014 – ten dialóg ste nechceli a nedali nám ani šancu, aby sme ten dialóg obnovili.

 

Počkajte, spočítam to, máte na myslí krízu v Gruzínsku a na Ukrajine? Jasné. Povedzte, vo vašej správe sa stále spomínajú také charakteristiky ako je „česť“, „odvaha“, „smelosť“,  dôstojnosť“… je to taká politická lexika?

Sú to veci, ktoré majú obrovskú hodnotu pre ruský ľud. Vo svete Putina, v mojom svete si nemôžeme predstaviť, že česť sa ženy poškodiť tým najpodlejším spôsobom, ako sa to často robí v Európe.

 

Máte na mysli tú nešťastnú vianočnú noc v Kolíne?

Aj to. V Rusku by mužov, ktorí by sa pokúsili urobiť niečo podobné, zabili na mieste. Chyba spočíva v tom, že Nemci, presne ako aj Rusi, príliš dlho hľadali nejaké univerzálne hodnoty a vlastne nechápali, čo to je. My sme napríklad v sovietskej dobe hľadali socializmus. V súčasnosti vaše hľadanie demokracie nám živo pripomína to naše hľadanie socializmu…

 

V čom spočívajú chyby ruskej zahraničnej politiky v ostatnom období?

V tom, že v nedávnej minulosti sme nemali zrozumiteľnú politiku voči našim najbližším susedom – postsovietskym krajinám. Jediné, čo sme robili, bolo sponzorovanie a kupovanie elít. Finančné prostriedky sa rozkrádali, a to na obidvoch stranách. Ako ukázal konflikt na Ukrajine, nedá sa vyvarovať globálnej kríze. Druhou našou chybou bolo to, že naša politika bola príliš dlho nasmerovaná na opravu chýb z obdobia 90. rokov minulého storočia.

 

Posledná otázka. Existujú šance, že Rusko v blízkej budúcnosti predsalen bude hľadať cesty ku spolupráci?

Chceli by ste počuť, že robíme chyby? Nedočkáte sa, pretože máme pravdu. V súčasnosti sa Rusko premenilo na ázijsko-európsku veľmoc. Bol som jedným z tých, ktorí vyznačili práve túto cestu – na Východ a myslím si, že je to správna cesta. Samozrejme, chceme spolupracovať aj so Západom. Na daný moment je to všetko, čo vám môžem povedať…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA poskytnú Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 150 miliónov dolárov

0 icon

USA 12. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Nová dávka vojenskej pomoci zo strany USA Ukrajine bude vo výške 150 miliónov dolárov, vyhlásil tlačový hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby "Dnes ministerstvo obrany vydeľuje nový balík pomoci v hodnote 150 miliónov dolárov v rámci iniciatívy pre pomoc bezpečnosti Ukrajiny, aby bolo…

Poliaci sú favorit, ale Slováci sa zvyknú zobudiť v zápasoch so silnejšími, prognózuje Ľubomír Guldan

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Niekdajší slovenský futbalový reprezentant Ľubomír Guldan vníma poľskú reprezentáciu ako favorita pondelňajšieho duelu E-skupiny majstrovstiev Európy proti Slovensku. Pred duelom na štadióne Krestovskij v Petrohrade sa však domnieva, že mužstvo trénera Štefana Tarkoviča môže byť úspešné, ak podá zodpovedný a organizovaný výkon "Poliaci…

Putin podporil budúcnosť VC Ruska, organizátori budú oslobodení od platenia daní minimálne do roku 2025

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Yevgeny Odinokov, Sputnik, Kremlin Pool)   Ruský prezident Vladimir Putin učinil dôležité rozhodnutie týkajúce sa budúcnosti pretekov motoristickej formuly 1 v najrozľahlejšej krajine sveta. Organizátori VC Ruska, ktorá sa už od roku 2014 koná v Soči, budú podľa nedávno podpísaného zákona oslobodení od platenia daní minimálne…

Dánsky hráč skolaboval na ihrisku, oživovali ho približne 15 minút

0 icon

Kodaň 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner, Pool)   Sobotný zápas majstrovstiev Európy medzi futbalistami Dánska a Fínska v Kodani dohrali od 20.30 h. Dánska futbalová asociácia to oznámila na twitteri po tom, ako hráči dostali ubezpečenie, že domáci hráč Christian Eriksen je po kolapse v poriadku O večerné dohratie stretnutia…

Sulík verí, že parlamentné voľby budú v riadnom termíne v roku 2024. Mikloš dnes považuje SaS za najväčšiu záruku toho, „aby sa hranatý s jamkatým nevrátili k moci“

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík verí, že najbližšie parlamentné voľby budú tie riadne, a to vo februári 2024. Uviedol to vo svojom príhovore v úvode straníckeho kongresu v Pezinku. Doplnil, že štart vlády Igora Matoviča (OĽaNO) bol rozpačitý aj…

Prešovský kraj je pripravený očkovať aj v rómskych osadách, použiť chce jednodávkové vakcíny, potvrdil Majerský

0 icon

Poprad 12. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Archív Milana Majerského)   Prešovský samosprávny kraj má v pláne očkovanie proti ochoreniu COVID-19 aj v rómskych osadách, a to prostredníctvom výjazdových očkovacích tímov. Potvrdil to župan Milan Majerský. Podľa jeho slov by však chceli v takomto prípade využiť skôr jednodávkové vakcíny „Práve s nimi by…

Putin: Biden je kariérny politik

0 icon

Moskva 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Bobylev/TASS News Agency Pool Photo)   Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre televíznu stanicu NBC News uviedol, že jeho americký náprotivok Joe Biden je “kariérny politik”, ktorý sa “radikálne” líši od exprezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom v sobotu agentúra TASS Putin v tomto…

Exšéf SIS Vladimír Pčolinský požiada, aby jeho prípad prevzala generálna prokuratúra

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Obvinený bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský v pondelok (14. 6.) požiada, aby dozor nad jeho trestnou vecou prevzala Generálna prokuratúra (GP) SR. TASR o tom informoval jeho obhajca Marián Bošanský Bývalý šéf SIS taktiež chce, aby GP SR preskúmala zákonnosť…

Prerušili očkovanie detí proti Covidu-19

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Andreea Alexandru)   Ministerstvo zdravotníctva SR prerušilo očkovanie detí vo veku od 12 do 15 rokov. Niektoré deti však už boli zaočkované, iným Národné centrum poslalo termín a potom ho náhle zrušilo Kompetentní podľa informácií televízie Markíza tvrdia, že ide o logický dôvod a…

SaS si zvolila členov republikovej rady

0 icon

Pezinok 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Strana SaS si v sobotu na kongrese v Pezinku zvolila ôsmich chýbajúcich členov republikovej rady. Najviac hlasov spomedzi 26 kandidátov získal Martin Klus. Predseda SaS Richard Sulík ho označil za "jasného víťaza" volieb Členom rady sa stal aj Michal Uherčík, ktorý bude v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Ako Mikulcovi praskli nervy: „Fico je chrapúň a gauner“. Psychiater by mu pomohol.

0icon

To, čo vo štvrtok predviedol minister vnútra Mikulec, nemá v slovenskej vládnej politike obdoby. Jediný kto sa mu môže vyrovnať, je jeho stranícky šéf Matovič ešte keď nebol vo vládnej koalícii, ale ako poslanec potreboval zaujať, i keď občas zaperlil zo začiatku aj ako premiér. Mikulec vraj s vysokým IQ…

Tony Belohorec

Názor analytika: Nadpráca médii v prípade väzneného Vladimíra Pčolinského je škandál

0icon

Etický kódex slovenskej žurnalistiky sa definitívne vytráca s prácou niektorých novinárov. Zaujaté médiá vykonávajú zjavnú nadprácu aj v spoločensky najzávažnejších kauzách. Paradoxne, aby mohli selektívne kritizovať politikov za zjavnú nadprácu.  Na verejnosť sa dostalo interview novinára Mareka Vagoviča s obhajcom ex-riaditeľa SIS Petra Pčolinského, advokátom Ondrejom Urbanom. Spôsob, akým bol…

Ivan Štubňa

Po Dzurindovej skupinke tu máme skupinku politických monštier...

0icon

V krátkosti sa vráťme do čias Dzurindistanu.  Druhý najznámejší Miki na Slovensku vo funkcii premiéra mal na jeseň 2003 vizionársky sen, ktorý vyústil do podozrení o existencii protištátnej skupinky. Na tomto základe nechal odvolať riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša a stiahol z vlády ministra obrany Ivana Šimka. Polícia preverovala trestné oznámenie predsedu vlády. Ten ho…

Viliam Oberhauser

Zastavme vakcináciu zdravých detí ohrozujeme im tým ich zdravie

0icon

Ministerstvo zdravotníctva otvorilo čakáreň na vakcínu proti covid19 pre deti od 12 rokov. Ich očkovanie vakcínou Pfizer nemá žiadnu logiku. Riziká prevyšujú benefity. Hovoria o tom aj českí špičkoví virológovia  https://www.youtube.com/watch?v=SwaF9nUA-CE&t=1s Argumentácia, ktorou sa presadzuje vakcinácia je postavená na tom, že benefity prevyšujú riziká. Odhliadnime od toho, že táto téza…

Boris Mesár

Neomarxisti v USA likvidujú bielu rasu .

0icon

V USA získavajú na popularite večere s pokáním za ,,rasizmu" pre biele ženy. Boj proti rasovej diskriminácii, ktorá sa bezhlavo dotýka Ameriky, nadobúda nové groteskné formy, niekedy sa mení na priamy biely masochizmus. Módne kľačanie pred ,,tmavou pleťou"0 už nie je pôsobivé na pozadí novo rastúcej inej ,,populárnej" americkej metóde…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako najlepšie zmraziť chlieb, aby bol neskôr ako čerstvý?

0 icon

Ukázalo sa, že najjednoduchší spôsob zmrazenia chleba je zároveň najlepším spôsobom zachovania chuti. Ak teda kupuješ chlieb do zásoby a nie na okamžitú spotrebu. Jedným z najchutnejších pôžitkov života je čerstvo upečený chlieb, ktorý chhrumkavo láka tvoje zmysly. Má to však jeden háčik - bochník remeselníckych kváskov, ktorému v pekárni…

Cornelius Gurlitt a jeho umelecká zbierka: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o otcovi Cornelia Gurlitta - Hildebrandovi Gurlittovi. Po tom, čo ho vypočúvali spojenci, dokázalo sa mu ich presvedčiť, že v prípade Goebbelsovho ministerstva a jeho funkcie tam zastával len „podradnú“ úlohu. Vcelku jednoducho sa mu podarilo stať sa riaditeľom galérie umenia v Düsseldorfe a zomrel pokojnou smrťou v roku 1961. Pozrime sa…

TOP10: Pamiatky, ktoré nie sú také dokonalé, ako sa na prvý pohľad zdá

0 icon

Veci, ktoré človek vytvorí nie sú ani zďaleka vždy dokonalé. Dokonca aj veľký architekti a sochári, ktorí vytvorili tieto pamiatky, sa zmýlili. Je to kvôli nedbanlivosti pri správnom meraní vzdialenosti alebo zlom umiestnení. Tieto pamiatky ale ročne navštívia milióny turistov. Keby si mal možnosť vidieť ich naživo, všimol by si si…

Chceš mať zdravé vlasy? Takto by mal vyzerať tvoj jedálniček

0 icon

Väčšina žien túži po dlhých vlasoch. Indiánske legendy tvrdia, že zdravé vlasy sú nositeľmi magických, mystických vlastností. Ako však dosiahnuť, aby dlhé vlasy boli aj magicky nádherné? Vypadávanie vlasov môže mať na svedomí tvoj uponáhľaný životný štýl – stres, znížená imunita a zlá životospráva vplývajú na znižujúci sa objem tvojho účesu.…

Hľadá sa Hitlerov glóbus: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hľadá sa Hitlerov glóbus. Ako už názov vypovedá, zaoberáme sa problematikou záhadne strateného glóbusu. Prečítajte si o svetoznámom Hitlerovom glóbuse, ktorý bol zosmiešnený takou legendou, akou bol Charlie Chaplin. Viaceré organizácie preklamujú, že práve oni majú Hitlerov glóbus, vyrobený na mieru, avšak fotografické dôkazy ukazujú opak.…

Vo svete IT

Ako na zariadeniach s Windowsom 10 odstrániť novú ponuku „Novinky a záujmy“?

0 icon

Nedávna aktualizácia operačného systému Windows 10 opäť vyčarila určitej časti používateľov vrásky na tvári. Tradičná utorková aktualizácia je poväčšine iba formálnou aktualizáciou, ktorá občasne prinesie iba markantné zmeny, či bezpečnostné záplaty. Tentokrát však priniesla jednu zásadnú zmenu – aktívny panel, respektíve ponuku „Novinky a záujmy“, ktorá ukazuje aktuálnu teplotu vo…

Má vesmír vôbec nejakú teplotu? Ak áno, aká potom je?

0 icon

Vesmír je plný mesiacov, planét, hviezd a galaxií a v rámci tohto obrovského priestoru existujú aj rôzne štruktúry, píše portál Inverse. Vedci stále nedokážu pochopiť všetko, čo sa vo vesmíre deje a tak odpovede na tie najdôležitejšie otázky, ako napríklad Aký veľký je vesmír? Ako vznikol? Akú má teplotu? Ostávajú nezodpovedané. Vedci sa však…

Google si posvieti na „ohováračské stránky“. Zníži ich dosahy

0 icon

Internet je miestom, kde ak niečo niekto publikuje, tak už len ťažko sa dá dosiahnuť, aby obsah bol odstráneným. Týka sa to hlavne obsahu, ktorý vytvoril niekto druhý, ale spomínate sa v ňom. Tento typ obsahuje je problémovým hlavne v prípadoch, kedy vás vykresľuje v negatívnom svetle, prípadne v situáciách,…

Huawei sa pomaly, ale isto vytráca z trhu so smartfónmi. Štatistiky ukazujú, že z giganta sa stáva trpaslík

0 icon

Keď sa povie Huawei, tak väčšinu z nás napadnú smartfóny. Najnovšie dáta, ktoré prinášajú analytici z counterpointresearch však naznačujú, že Huawei sa postupne vytráca z trhu so smartfónmi. Dôvodom však nie je nezáujem o mobilné zariadenia, ale sankcie zo strany amerických úradov. Hoci Huawei dominoval trhu, tak dnes strmo padá…

Z Androidu 12 sa stane „chameleón“. Pozrite sa, ako bude meniť farebnosť ikon aplikácií

0 icon

Google len niekoľko dní dozadu uvoľnil ďalšiu verziu Androidu 12 v BETA programe a ako plynie čas, tak deň čo deň sa objavujú nové informácie o nových funkciách. Nie je žiadnym tajomstvom, že Android 12 bude schopným meniť farebnosť UI v závislosti od tapety, Google to prezradil už počas predstavenia…

Armádny Magazín

Rekordná zákazka. India chce kúpiť 1770 ruských tankov Armata

0 icon

India, 12.jún 2021 (AM) – India má v úmysle kúpiť 1770 tankov strednej triedy. Momentálne je vyhlásené príslušné výberové konanie a hoci ruský tank T-14 Armata nepatrí do triedy stredných tankov, bola spoločnosti Rosoboronexport zaslaná žiadosť o predaj týchto bojových vozidiel, ktorá by z Indie mohla urobiť najväčšieho nákupcu ruských ťažkých…

Znepokojenie v Pentagóne. Bude Irán sledovať americké a izraelské zariadenia vďaka novému ruskému satelitu?

0 icon

Irán, 12.jún 2021 (AM) – USA sú hlboko znepokojené príležitosťou Iránu využívať ruský satelit na sledovanie potenciálnych cieľov na Blízkom východe. Podľa denníka The Washington Post dostane Teherán z Moskvy zodpovedajúci satelitný systém.   Podľa denníka s odvolaním sa na niekoľko zdrojov Rusko predá Iránu civilný satelit Kanopus-V, ktorý je možn

Rusko pre normálny dialóg s USA potrebuje jedinú vec - rakety na Kube

0 icon

Rusko, 12.jún 2021 (AM) – Tí, ktorí si myslia, že vzťahy medzi Ruskom a „kolektívnym Západom“ (pričom neexistuje kolektívny Západ — sú to USA) sa v roku 2014 zhoršili, samozrejme, opomínajú situáciu v roku 1999, kedy „kolektívny Západ“ začal bombardovať Juhosláviu, ktorá je nám blízka, bez toho, aby na to Rusko…

Boli strelení do hlavy. Luhanská republika oznámila zabitie piatich milicionárov ukrajinskými diverzantmi

0 icon

Luhansk. 12. júna (AM)  - Z Luhanskej ľudovej republiky sa šíria alarmujúce správy o novom zintenzívnení činnosti ukrajinských sabotážnych a prieskumných skupín. Tlačová služba orgánov Luhanskej republiky uvádza, že skupina niekoľkých vybavených a dobre vyzbrojených príslušníkov ozbrojených síl Ukrajiny, zaútočila na pozorovateľňu neďaleko obce

Cvičenie NATO a ruská stopa. Predstavujeme hlavné verzie havárie bulharskej stíhačky MiG-29

0 icon

Bulharsko, 11.jún 2021 (AM) – Predvčerom bulharské médiá informovali o incidente, ktorý sa stal v noci v rámci cvičenia Sable-21. Pilot stíhačky MiG-29 si v noci precvičoval streľbu, ale potom, čo sa mu podarilo zasiahnuť cieľ, stratil kontakt s radarom. Stíhačka sa zrútila do Čierneho mora a pilot zomrel. V súčasnej…

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali