Pellegrini naskočil na rusofóbnu vlnu? Dva milióny vakcín z Ruska je príliš veľa. Bol to asi niekoho zámer. Premiér možno ani netuší do akej hry je zamotaný

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook,Sputnik-Andrea Costa,TASR/AP-Jessica Hill)

 

Aj keď opozičný líder Peter Pellegrini (Hlas) podľa vlastných slov nemá nič proti nákupu ruskej vakcíny Sputnik V, zdá sa mu, že dohodnutých 2 miliónov vakcín z Ruska je príliš veľa. Bol by radšej, aby to bola len doplnková vakcína k tým hlavným zo Západu. Pellegrini preto konšpiruje, že či nákup veľkého množstva ruských vakcín nie je zámer niekoho cudzieho a Matovič bol do tejto hry možno netušiac zamotaný

Peter Pellegrini
Na snímke Peter Pellegrini

Pellegrini najprv nákup Sputnika podporoval

Prieskumový líder opozície Peter Pellegrini zo začiatku podporoval nákup ruských vakcín Sputnik V. Tvrdil, že v situácii, keď na Slovensku s Covidom umiera najviac ľudí na počet obyvateľov na celom svete a meškajú zazmluvnené dodávky od Pfizeru, Moderny a Astra Zenecy, je potrebné zháňať aj iné hoc aj neregistrované vakcíny, vrátane tej Ruskej.

Pellegrini nebol kritický ani hneď po samotnom uzavretí zmluvy, podľa ktorej má na Slovensko do júna prísť 2 milióny vakcín. Pellegrini je však známy tým, že sa chce zapáčiť všetkým. Po tom ako videl v priamom prenose aj keď malú no hlučnú skupinku rusofóbov, ktorí spustili hystériu za pomoci korporátnych médií, začína pomaly otáčať.

 

Líder opozície sa vyjadril k vládnej kríze a k referendu

Líder strany Hlas na piatkovej tlačovej konferencii oznámil verejnosti, že počet podpisov občanov pod petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách sa blíži k číslu 200-tisíc.

Zároveň sa vyjadril aj k súčasnej vládnej kríze. Aktuálna kríza vládnej koalície je podľa Pellegriniho obyčajné divadlo, ktoré má slúžiť na odvrátenie pozornosti ľudí od zlej situácie na Slovensku. Vyzval koalíciu, aby situáciu vyriešila čo najskôr a vrátila sa k riešeniu pandémie. Ak premiér Igor Matovič (OĽANO) nedokáže situáciu vo vláde vyriešiť čo najskôr, mal by podľa Pellegriniho podať demisiu a umožniť predčasné voľby. Viac sa dočítate tu.

 

“Pellegriniho diplomat” Kmec obišiel otázku o “hybridnej vojne”

Okrem toho sa vyjadril aj k nákupu ruskej vakcíny Sputnik V. Otázku však najprv dostal odborník strany Hlas na zahraničnú politiku, Peter Kmec, ktorého sa novinár opýtal, čo hovorí na vyjadrenia ministra zahraničia Ivana Korčoka, ktorý povedal, že Sputnik V je nástrojom ruskej hybridnej vojny.

Kmec mu však (ne)odpovedal dosť veľkou okľukou: “ Ja by som to dal do takej širšej roviny. Pán premiér Matovič rozohráva veľmi nebezpečné hry. Nielen na vnútropolitickej scéne, ale už prenáša tento štýl politiky aj do zahraničnej politiky.

„Vidíme to na Ukrajine, kde opäť prebieha súboj po nie veľmi šťastných vyhláseniach premiéra Matoviča. Avšak na jednej strane minister zahraničných vecí sa snaží ututlať túto záležitosť štandardnými diplomatickými cestami, na druhej strane minister obrany Naď zľahčuje túto situáciu, čo je zase veľmi nebezpečné, pretože vidíte ten radikalizmus na Ukrajine.

To isté vidíme v slovensko-maďarskej reakcii, kde doteraz sme mali veľmi úspešný dialóg s maďarskou stranou podľa zabehnutých mechanizmov, teraz tu premiér Matovič nasadzuje svojho poslanca maďarského pôvodu, ktorý paralelne rokuje mimo ministerstva zahraničných vecí ohľadom návrhu zákona o dvojitom občianstve. Takže sú to veľmi nebezpečné trendy, kde pod vedením tohto premiéra sa môžeme fakt dostať do situácie, že Slovensko sa stane destabilizátorom v strednej Európe,“ vyhlásil Kmec.

Odborník strany Hlas na zahraničnú politiku Peter Kmec nám teda ponúkol vyčerpávajúcu odpoveď, no v podstate povedal všetko možné, len nie to, na čo sa ho novinár opýtal.

Najdôležitejšie z tohto všetkého je asi to, že proti slovám zdiskreditovaného ministra zahraničia Korčoka o hybridnej vojne Ruska, nenamietal. A nie je sa ani čo čudovať. Peter Kmec totiž zhodou okolností rovnako ako Ivan Korčok pôsobil v minulosti ako veľvyslanec v Spojených štátoch Amerických.

Ich názory na zahraničnú politiku sú teda v podstate rovnaké, len „Hlasista“ Kmec ich dokáže vysloviť kultivovanejšie a diplomatickejšie a nie tak „na hulváta“ ako Korčok.

 

Pellegrini nechápe na čo je nám 2 milióny dávok ruských vakcín

Následne sa iniciatívne prihlásil o slovo aj samotný predseda strany Hlas, Peter Pellegrini, ktorý k téme Sputnik V povedal nasledovné: „My sme sa vyjadrili, že v kritickej situácii treba siahnuť po všetkom čo na trhu je. A ja osobne som sa vyjadril, že ako premiér by som tak isto sa pozrel aj smerom do Ruska a možno aj do Číny, aby sme doplnili nejaké chýbajúce stavy.“

vakcína Sputnik V
Na snímke vakcína Sputnik V

Pellegrini si na adresu Ruskej federácie a Matoviča poriadne zakonšpiroval : „Na druhej strane ešte nevieme analyzovať tú situáciu, čo to znamená, že príde 2 milióny tých vakcín. Že vlastne zo Sputniku sa nestal doplnkový tovar, ktorý má pomôcť možno tým, ktorí nechcú americkú, alebo nemeckú, alebo britskú vakcínu a tých je možno niekoľko sto tisíc, ktorí by sa boli ochotní ňou zaočkovať, ale že popri tých státisícov vakcín európskych , alebo amerických, dnes tu máme 2 milióny kontrakt na Sputnik. Tým by sa Sputnik stal kvázi nosnou vakcínou.“

 

Pellegrinimu sa to nepozdáva : Bol to niekoho zámer ? Premiér zrejme ani netuší do čoho bol zamotaný

„Toto ešte analyzujeme, to netušíme, že čo to je za spôsob politiky, či toto bol zámer pána premiéra, alebo je to už zámer niekoho iného a premiér ani netuší v akej hre je zamotaný. Iné je doviesť 200 – 300 tisíc ku svojim dvom miliónom iných vakcín a iné je otočiť to úplne naopak , kedy Sputniku máme 2 milióny zazmluvnených a tých ostatných 500-600 tisíc. Potrebujeme zaočkovať 3 milióny aj niečo, aby sme zaočkovali tých 70 percent. Takže teraz to analyzujeme či toto množstvo môže niečo znamenať , alebo nie. Ale dovoz samotného Sputnika nebudeme kritizovať, lebo sám som k tomu vyzýval,“ tvrdí Pellelgrini.

Zhrnuté podčiarknuté, Pellegrinimu sa niečo na tom obchode nepozdáva, pretože bolo podľa neho zazmluvnené obrovské množstvo vakcín Sputnik V a preto v tom bude určite nejaký fígeľ.

 

Pellegrini nemá pravdu

Dajme si trochu faktov. Keďže pri Sputniku aj pri iných vakcínach sa vpichujú dve dávky, znamená to, že z 2 miliónov dávok Sputniku sa môže zaočkovať jeden milión obyvateľov.

Pellegrini ďalej hovoril, že toľko ich nie je potrebných pretože vraj Sputnikom sa chce dať podľa prieskumu zaočkovať len niekoľko stoviek tisíc ľudí. Narážal zrejme na prieskum, ktorý zverejnil Igor Matovič na tlačovej konferencii.

 

Sputnikom sa podľa prieskumu chce zaočkovať 1,7 milióna obyvateľov Slovenska

Líder Hlasu sa však zrejme trochu zmýlil. Z tohto prieskumu totiž vyplýva, že Sputnikom by sa zaočkovalo 300 tisíc občanov Slovenska – navyše – teda tí ktorí sa doteraz vôbec očkovať nechceli.

Z celkovej populácie vrátane ľudí, ktorí už boli rozhodnutí, že sa dajú očkovať + tých, ktorí sa očkovať nechceli sa podľa tohto prieskumu chce vakcínou Sputnik V zaočkovať až 1,7 milióna obyvateľov Slovenska. To znamená, že ani tých milión dvojdávok neuspokojí dopyt Slovákov po vakcíne Sputnik V.

 

Nosnou vakcínou na Slovensku bude Pfizer

Ďalšia Pellegriniho nepravda spočíva v jeho tvrdení, že Sputnik sa týmto stal nosnou vakcínou na Slovensku, a že ostatných vakcín zo západných firiem tu bude menej.

Z dostupných údajov vyplýva, že na Slovensko príde dovedna 7,5 milióna dávok vakcín zo Západu, to znamená, pre 3,7 milióna ľudí. Nosnou vakcínou na Slovensku bude v skutočnosti vakcína od americkej spoločnosti Pfizer, ktorej má prísť spolu okolo 5,8 miliónov dávok – čo je oproti Sputniku vyše 2- krát viac.

vakcína
Na snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNtech

Je dosť možné, že Pellegrini len nemal dosť informácií a nemyslel to zle. A možno to povedal zámerne, aby sa zapáčil liberálom. Každopádne, jeho konšpirácie okolo vakcíny Sputnik V o tom, že niečo za tým môže byť iné než len bežný obchod, o čom ani sám premiér nevie, je skutočne od veci.

Tu sa zrejme niektorí politici všade možne snažia nájsť niečo čo by podrývalo a diskreditovalo všetko čo k nám príde z Ruska. Akoby sme žili niekde v ére studenej vojny. Čo tak už prestať vnímať svet čiernobielo ? Svet má 4 svetové strany a najmä v súčasných ťažkých časoch sa ukazuje, že spolupráca aj s Východom je dôležitá. Spoliehať sa len na Európsku úniu sa ukázalo ako zlé riešenie, keďže sľúbené vakcíny zo západu nám výrazne meškajú.

 

Konšpirácie o Rusku sú dovolené?

Na Slovensku je tiež zaujímavým fenoménom, že kým nejaké špekulovanie o niečom čo sa týka Západu a špeciálne o USA , je okamžite zo strany liberálnych „slušnoľudí“ z bratislavských kaviarní označované za nebezpečné konšpirovanie a človek, ktorý takýto názor vysloví, je okamžite ostrakizovaný a nálepkovaný rôznymi prívlastkami, no ak sa však niekedy až uletené konšpirácie týkajú Ruskej federácie (Korčok, Remišová, korporátni novinári, ktorí básnia o vakcíne ako o hybridnej zbrani Ruska a miernejší Pellegrini o možných bočných úmysloch pri nákupe ruskej vakcíny), tak vtedy je odrazu všetko v poriadku. Vtedy sú konšpirácie dovolené.

Samuel Gdovin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Šéf WHO označil rast počtu prípadov za znepokojujúci

0 icon

Ženeva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/WHO-Christopher Black)   Generálny tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že počet prípadov koronavírusu na globálnej úrovni naďalej stúpa „znepokojujúcim“ tempom. Infikovanosť sa podľa neho blíži k najvyššiemu stupňu v doterajšom priebehu pandémie Ghebreyesus poukázal na to, že niektoré krajiny, ktoré dosiaľ úspešne…

Kremeľ verí, že Macron a Merkelová presvedčia Ukrajincov k dodržiavaniu prímeria

0 icon

Moskva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Seth Wenig)   Rusko verí, že Francúzsko a Nemecko presvedčia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zabezpečil dodržiavanie prímeria na východe Ukrajiny a naplnenie mierovej dohody podpísanej v Minsku v roku 2015. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na ohlásené rokovania ukrajinského prezidenta…

Kolíková: Zmluva o nákupe Sputnika V by mala byť povinne zverejnená

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Zmluva o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V by mala byť povinne zverejnená. "Nenašli sme žiadne dôvody na to, aby sa daná zmluva nepovažovala za takú, ktorá by mala byť povinne zverejnenou. Na tomto stanovisku trvám," uviedla v piatok ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za…

Predseda vlády Heger prijal na Úrade vlády SR veľvyslankyňu USA na Slovensku Bridget A. Brink

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Predseda vlády SR Eduard Heger prijal dnes, v piatok 16. apríla 2021 veľvyslankyňu USA na Slovensku Bridget A. Brink, ktorá navštívila Úrad vlády SR na základe pozvania premiéra. Diskusia sa v úvode stretnutia dotkla skúseností v boji proti pandémii ochorenia COVID-19 v EÚ…

Prípadné zrušenie núdzového stavu je ešte predmetom rokovaní

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Keď parlament vo štvrtok 1. apríla rozhodoval o opakovanom predĺžení núdzového stavu, už vtedy bolo jasné, že rozhodnutie vlády zo 17. marca o jeho predĺžení o ďalších 40 dní bolo v súlade s Ústavou SR a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu. Na rozhodnutie…

Bývalý policajný funkcionár Norbert Pakši uzatvoril dohodu o vine a treste

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Bývalý vysoký policajný funkcionár Norbert Pakši uzatvoril v piatok s dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) dohodu o vine a treste. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová. Upozornila na to televízia JOJ "Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dnes…

Merkelová dostala prvú dávku vakcíny

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová dostala v piatok prvú dávku vakcíny proti koronavírusu. Informoval o tom jej hovorca Steffen Seibert. Šesťdesiatšesťročná kancelárka prijala vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. Stalo sa tak viac ako dva týždne potom, čo Nemecko prestalo touto vakcínou rutinne očkovať ľudí mladších…

Nechceme ju, ale chceme ju? Maďarské kamióny prišli po vakcínu Sputnik V, v Imuna Pharm im ju odmietli odovzdať

0 icon

Šarišské Michaľany 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Dva maďarské kamióny prišli v pondelok (12. 4.) do Šarišských Michalian naložiť 37 paliet vakcíny Sputnik V. Vedenie firmy Imuna Pharm im ich odmietlo vydať s tým, že vakcína je majetkom štátu a musí prejsť riadnym odovzdávacím konaním. Následne firma odoslala na…

Kanadský poslanec sa objavil na online zasadnutí nahý

0 icon

Kanada 16. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Kanadský poslanec William Amos sa objavil bez odevu počas online zasadnutí Dolnej snemovne Na záberoch zverejnených 15. apríla 2021 CTV Windsor stojí Amos úplne nahý medzi vlajkami Kanady a Quebecu a prikrýva sa jedným mobilným telefónom. Liberal MP William Amos apologized in a statement…

Biomedicínske centrum vykonalo 14 skúšok vakcíny Sputnik V

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v súlade so zadaním vykonalo 14 skúšok vakcíny Sputnik V. Cieľom skúšok bolo overiť, či jednotlivé parametre vakcíny spĺňajú limity uvedené v normatívnej dokumentácii poskytnutej výrobcom. Tieto parametre výrobca garantuje pri prepúšťaní výrobku na trh. V…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Nedajte sa oklamať! Vakcína nie je sloboda! Vakcína je lož!

0icon

Čo je sloboda ducha? Čo je najdôležitejším predpokladom slobody, ktorý ak nesplníme, prepadneme sa do vonkajšej neslobody? Čo je skutočnou príčinou toho, že ľudia začnú byť zrazu navonok obmedzovaní, neustále kontrolovaní a systematicky oberaní o svoje predchádzajúce práva a slobody. Inými slovami povedané, čo je príčinou stavu neslobody, do ktorého…

Boris Mesár

Prečo považujem USA za teroristický štát .

0icon

Najprv je potrebné naštudovať ako je vlastne definovaný terorizmus . Wikipédia -Terorizmus je definovaný ako súhrn antihumánnych metód hrubého zastrašovania politických odporcov hrozbou sily a užitia rôznych foriem násilia. Vedľa individuálneho terorizmu existuje terorizmus skupín, niektoré koordinujú svoju činnosť na medzinárodnej úrovni (medzinárodný terorizmus). Iný zdroj - Terorizmus je veľmi…

Martin Borguľa

Čo sa to vlastne deje v zariadeniach pre seniorov?

0icon

Prípadov týrania, zlého zaobchádzania a hrubého zanedbávania starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb pribúda. O niektorých sa dozvieme prostredníctvom médií, mnohé ale zostanú pred očami verejnosti a, bohužiaľ, aj pred kontrolou, skryté. Keď sa tento rok v médiách objavila správa o týraní seniorov v zariadení sociálnych služieb v Prievidzi, bol to šok. Mnoho ľudí si ale povedalo, že…

Štefan Surmánek

Je úsmevné a nepresvedčivé, keď usvedčení plagiátori vyhlasujú boj proti plagiátorstvu

0icon

V súvislosti s medializáciou plagiátorstva záverečných prác najvyšších politických predstaviteľov (bývalý predseda vlády SR I. Matovič, bývalý predseda parlamentu SR J. Danko, terajší predseda parlamentu SR B. Kollár, minister školstva, vedy a športu SR B. Grohling a ďalší) sa tento problém stal príčinou prijatia novely Vysokoškolského zákona, ktorá bola dňa 8.12.2020 schválená v NR…

Lucia Žužová

Božia česť pošliapaná, autorita biskupov zlomená!.... alebo, keď sa vyjednáva s diablom!

0icon

Písať či nepísať? Dlho som rozmýšľala, dlho som váhala... Rok tu zápasíme všetci nie len s niečím, ale hlavne stále s niekým a mnohé je na hlavu postavené. Vyjadrujem tu svoje postrehy, vlastné skúsenosti, osobné vnímanie, ako osoba veriaca. Neprednášam to ako kritiku či patent na riešenie všetkého. Chcem len poukázať na fakt,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Ktorá je najväčšia opustená výrobná fabrika na svete?

0 icon

Packard Automotive Plant je bývalý výrobný automobilový závod, ktorý sa nachádza v Detroite. Ako ale táto fabrika skončila opustená? Samotná fabrika sa skladá z 325 000 metrov štvorcových, ktoré navrhol Kahn Associates s použitým produktov spoločnosti Trussed Concrete Steel Company. Závod Packard bol otvorený už v roku 1903 a v…

František I.: Kráľ narodený v Cognacu

0 icon

V rámci minisérie „muži robia dejiny“ sme si pripravili niekoľko zaujímavých článkov o významných francúzskych panovníkoch. Tí totiž neformovali len dejiny Francúzska, ale vo všeobecnosti dejiny Európy, Slovenska (Uhorska) nevynímajúc. Pozrime sa na zaujímavosti - v tomto prípade - Františka I., ktorý žil v rokoch 1494 až 1547. František I. sa narodil dňa 12.9.1494…

Nebaví ťa čistiť chladničku? Tento trik ti pomôže s upratovaním

0 icon

Priznajme si to, veľa z nás nečistí chladničku v pravidelných intervaloch. Prečo si to ale neuľahčiť jednoduchým trikom, ktorý zaberie minimum času? Po čase je nádoba na zeleninu celá špinavá, zvyšky vytečeného kečupu pôsobia ako lepkavá láva a šunka opretá o stenu tiež nie je najšťastnejším riešením pre nasledujúce čistenie.…

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Vo svete IT

Astronómovia možno našli spôsob, ako by sme mohli preskúmať nielen našu sústavu, ale aj Alfa Centauri

0 icon

Sústava Alfaa Centauri je najbližšou hviezdnou sústavou, nachádza sa od nás približne 4-svetelné roky. Skladá sa z troch hviezd a minimálne dvoch planét, ktoré obiehajú okolo menšej z trojice hviezd – Proxima Centauri, píše portál IFL Science. Keďže ide o najbližšiu hviezdu pri Slnečnej sústave, vedci rozmýšľajú nad tým, že…

Pozrite sa, ako môžete pridať ľubovoľnú aplikáciu do ponuky kontextového menu vo Windows 10!

0 icon

Ak používate vo svojom počítači niektoré aplikácie vo výrazne vyššej miere, ako iné, tak potom by ste nemali prehliadať návod nižšie, ktorý vám chceme dať do pozornosti. Ide konkrétne o možnosť pridania skratiek, či odkazov na aplikácie, do ponuky kontextového menu, ktoré vyvolávate pravým kliknutím myšky v rozhraní Windows 10.…

Xiaomi je jedna zo značiek, ktorá zvýšila cenu svojich vlajkových smartfónov za posledné roky najviac

0 icon

Xiaomi smartfóny si získali svoju popularitu najme vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu, ktorá robila konkurencií vrásky na čele. Plynúcim časom, cena Xiaomi smartfónov začala prudko narastať, najme keď porovnáme cenový rozdiel medzi Mi 9 a ďalšími vlajkami. Portál xiaomiadictos poukazuje na zaujímavú štúdiu, ktorá sa pozrela na ceny vlajkových…

Nové BlackBerry by mohlo byť už čoskoro realitou. Pozrite sa, ako by mohlo vyzerať!

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť BlackBerry chystá veľký návrat na trh. Spoločnosť to deklarovala ešte v auguste minulého roka, a neskôr ešte v januári tohto roka. Naposledy, Peter Franklin, generálny riaditeľ spoločnosti OnwardMobility, ktorá stojí za fyzickou výrobou zariadenia prezradil, že smartfón by mohol byť uvoľnený na trh už…

Xiaomi Mi MIX Fold vstúpil do predaja. Neuveríte, koľko zarobil len za jednu minútu!

0 icon

Skladateľný smartfón od Xiaomi počas svojho predstavovania okamžite zlákal davy ľudí. Mi MIX Fold nasadil bezkonkurenčnú cenu za prémiové zariadenie s dvoma displejmi. Svojou cenovou reláciou tak pokoril gigantov ako Samsung, či Huawei, ktorí na svojich zariadeniach pracovali veľmi dlho a priniesli už niekoľkú generáciu skladateľných smartfónov. Prví nadšenci sa…

Armádny Magazín

Idú slovenské obrnence na Ukrajinu? V Nitre sa objavil vlak s bojovou technikou smerujúci na východ

0 icon

Slovensko, 16. apríl 2021 (AM) – V Nitre sa včera podľa očitých svedkov premiestňovala vojenská technika smerom na východ.  Fotografie boli urobené zo železničnej stanice v Nitre vo štvrtok 15. apríla 2021 podvečer. Na snímkach je vidieť približne 20 bojových pechotných vozidiel a niekoľko nákladných vozidiel so slovenskými znakmi.   [caption id=

Klady a zápory aerodynamickej koncepcie tzv. „lietajúceho krídla"

0 icon

Svet, 15. apríl 2021 (AM) – Bez ohľadu na všeobecnú známosť dokonca aj medzi verejnosťou na hony vzdialenej letectvu, aerodynamická koncepcia tzv. lietajúceho krídla (terminologicky správne ide o 

Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie

0 icon

Turecko, 16. apríl 2021 (AM) – Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyv

Vojenské letectvo USA mení taktiku leteckých útokov

0 icon

USA, 16. apríl 2021 (AM) - Roje autonómnych dronov, rádiolokačné prieskumné a útočné zbrane. Sľubný americký dron XQ-58A Valkyrie prejde ďalšou fázou testovania. Konštruktéri ukázali, čoho je schopný ako nosič menších bezpilotných vzdušných prostriedkov. Tvrdia tiež, že má umelú inteligenciu a že m

Americký generál je pripravený bojovať do posledného Ukrajinca

0 icon

Ukrajina, 16.apríl 2021 (AM) – Americký generál Tod Wolters vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené bojovať proti Rusku. Podľa portálu „Censor.NET“ s odvolaním sa na Hlas Ameriky, odpovedajúc na otázku senátora Angusa Kinga, či má Ukrajina dostatok zbraní, skúseností a sily na zastavenie „invázie“ zo strany Ruska, veliteľ amerických síl v…

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali