Pataky: Dôležité je efektívne využiť široký národnostný potenciál KSK

Košice 28. októbra (TASR/HSP/Foto:Facebook/Karol Pataky)

 

Podporovať rozvoj vidieckeho turizmu či zabezpečiť kvalitné cesty vo všetkých častiach kraja patrí k prioritám kandidáta strany Most-Híd na predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Karola Patakyho. Súčasný primátor Kráľovského Chlmca ďalej označil v rozhovore pre TASR za svoju výhodu to, že vďaka rodinnému zázemiu a pôvodu pozná problémy ľudí slovenskej i maďarskej národnosti.

Na snímke Karol Pataky

-Prečo ste sa rozhodli kandidovať za predsedu KSK a v čom vidíte svoje prednosti na tento post?-

Na túto pozíciu ma nominovala strana Most-Híd. Keď som bol v tejto veci oslovený, s radosťou som súhlasil, že do toho pôjdem. V neposlednom rade je pre mňa cťou, že môžem v Košickom kraji o post župana zabojovať. Úprimne sa teším tomu, že politické zoskupenie, ktorého som zakladajúcim členom, je schopné ponúknuť človeka na takúto zodpovednú funkciu. Zároveň svoju kandidatúru vnímam aj ako osobnú výzvu, a tiež veľkú šancu zúročiť svoje doterajšie skúsenosti z regionálnej politiky v prospech občanov, ktorí žijú v kraji. Svoje politické ciele neformulujem vo vzťahu k činnosti nejakého zoskupenia či jednotlivca. Preto by som menoval iba fakty – som mladý intelektuál s titulom z ekonómie, ktorému záleží na svojom rodisku a osudoch ľudí, ktorí tu žijú, čo som už aj dokázal skutkami počas uplynulých rokov pôsobenia v regionálnej politike. Myslím si, že mojou výhodou je práve to, že vďaka rodinnému zázemiu a pôvodu poznám problémy tak ľudí slovenskej, ako aj maďarskej národnosti. Rovnako si myslím, že je určitou výhodou, že som aktuálne primátorom malého a zároveň aj rodného mesta, a že mám košické korene, pričom som v Košiciach získal aj vysokoškolský diplom.

-Aké sú vaše hlavné programové priority, na čo sa chcete zamerať?-

Samozrejme, svoje priority môžem realizovať iba v tých oblastiach, ktoré spadajú do právomoci krajských orgánov, a tými sú školstvo, zdravotníctvo, sociálne služby, cestná infraštruktúra, autobusová doprava, civilná obrana, kultúra, regionálny rozvoj a cestovný ruch. Bohužiaľ, v každej z týchto oblastí existujú v našom kraji vážne nedostatky. Vzhľadom na to, že kraj vydáva povolenia na poskytovanie a fungovanie služieb zdravotnej starostlivosti – napríklad na otvorenie lekárskej ambulancie či prevádzku lekárne, v prípade nedodržania platných podmienok na prevádzkovanie týchto služieb môže kraj povolenie aj odobrať. Za svoju dôležitú úlohu pokladám, aby sme dôsledne kontrolovali, či tieto zariadenia fungujú podľa zákonných pravidiel, a je rovnako nutné mať pod drobnohľadom aj to, za čo a koľko peňazí si účtuje lekár. To, za čo presne si môže lekár pýtať od pacienta peniaze, stanovuje zákon – napríklad za vydanie potvrdenia o spôsobilosti viesť motorové vozidlo a podobné záležitosti, avšak výšku takéhoto poplatku na návrh lekára schvaľujú orgány krajskej samosprávy. Mojou ambíciou teda je, aby obyvateľom Košického samosprávneho kraja, tak Košičanom, ako aj obyvateľom menších miest či obcí, bola poskytnutá rovnako kvalitná zdravotná starostlivosť v zdravotníckych zariadeniach, ktoré fungujú najefektívnejším možným spôsobom. Kraj venuje značné čiastky na fungovanie svojich kultúrnych inštitúcií. V roku 2017 dala župa 23 inštitúciám významné sumy, divadlo Thália však od župy získalo len 500.000 eur, pričom celkový rozpočet divadla je vo výške 800.000 eur. Suma, ktorú divadlu platí krajská samospráva, teda ani zďaleka nepokryje náklady spojené s jeho prevádzkou, a tak je odkázané na pravidelnú podporu od domácich a zahraničných dobrodincov. To je to, čo musíme každopádne zmeniť. Zároveň je tiež mimoriadne dôležité čo najefektívnejšie využiť široký národnostný potenciál regiónu. Ako kráľovskochlmecký Maďar s košickým pôvodom, slovenský občan a rovnako aj občan Európskej únie môžem urobiť mnoho pre to, aby sa obyvatelia tohto kraja navzájom oboznámili so svojimi kultúrami, spoznali kultúru toho druhého a boli na to „svoje“ zdravo hrdí. Považujem za dôležité podporovať nielen maďarskú menšinu na Slovensku, ale aj Slovákov žijúcich v Maďarsku.

-Košický kraj trápi vysoká nezamestnanosť, ako by ste chceli z pozície predsedu VÚC prispieť k riešeniu tohto problému?-

Pri riešení nezamestnanosti je možné dosiahnuť reálne výsledky iba vtedy, keď vedenie župy úzko spolupracuje s vládami tohto štátu. Po takmer 30 rokoch od Nežnej revolúcie by si východné Slovensko konečne „zaslúžilo“ seriózneho zahraničného investora. Takého, ktorý by sa tu aj vďaka daňovým či rôznym iným stimulom reálne udomácnil – podobne, ako tomu bolo v prípade mnohých ďalších zahraničných investorov za posledné roky na západe krajiny. Pokiaľ by som bol zvolený za župana, chcel by som byť korektným partnerom pri spolupráci so všetkými, ktorí v tejto otázke ponúknu skutočné riešenia.

-Cesty II. a III. triedy vrátane mostov v kraji trpia dlhodobým investičným dlhom. Ako vidíte možnosti na zlepšenie infraštruktúry a dopravy, a z akých zdrojov si predstavujete jeho financovanie?-

Údržba ciest druhej a tretej triedy ročne vyjde na desiatky miliónov eur, pričom je nutné financovať aj ich zimnú a letnú údržbu, drobné opravy a obnovu jednotlivých úsekov ciest. Moja priorita je veľmi jednoduchá – chcel by som mať kvalitné cesty vo všetkých častiach kraja. Takmer 30 rokov po Nežnej revolúcii je neprijateľné, aby potenciálnych investorov a rovnako aj turistov, ktorí by do nášho regiónu radi prišli, odrádzal fakt, že tu nemáme kvalitnú cestnú infraštruktúru. Verím, že v tejto župe sa nenájde obyvateľ, ktorý by so mnou nesúhlasil. Pri ambícii mať kvalitnejšiu cestnú infraštruktúru môžeme počítať s formami podpory, ktoré vie ponúknuť štát, a tiež s podpornými mechanizmami Európskej únie. Avšak v dôsledku súčasných podmienok ide takpovediac o beh na dlhé trate, pretože riešenia budú viditeľné až v dlhodobom časovom horizonte. Preto by som do štádia procesu plánovania intenzívnejšie zapojil aj starostov z jednotlivých regiónov. Chcem, aby sme si sadli a na základe spoločnej analýzy povedali, ktoré konkrétne úseky ciest budú prioritou. Tak by sme sa dokázali výrazne rýchlejšie priblížiť k cieľu.

-Kde sú podľa vás najväčšie problémy KSK v oblasti školstva a sociálnych vecí a ako by ste ich v prípade zvolenia chceli riešiť?-

Keďže Košický samosprávny kraj minie na školstvo milióny eur, je jednoznačné, že ide o dôležitú oblasť. Bohužiaľ, každý región v našom kraji zápasí s fenoménom odlevu mladých ľudí, keď časť dospelých z nášho kraja je nútená presťahovať sa za prácou na západ krajiny alebo do zahraničia. Pokiaľ chceme zabezpečiť pre tento kraj budúcnosť, ako najlepšia cesta sa javí investícia do rozvoja vzdelávania. Potrebujeme také vzdelávacie inštitúcie, v ktorých mladí pre budúce úspešné uplatnenie trhu práce získajú praktické a konkurencieschopné odborné zručnosti. Ako primátor mám tú skúsenosť, že s peniazmi určenými na podporu vzdelávania školy často nenaložia práve tak, ako by mali. Chce to viac pozornosti, vzájomného dialógu a realizovateľných perspektív. Bohužiaľ, populácia kraja postupne starne, nepriaznivá demografická krivka má negatívny dopad aj pre tento región, a tak je potrebné do domovov dôchodcov či iných sociálnych zariadení umiestňovať čoraz viac ľudí. Mám tú skúsenosť, že tieto zariadenia ponúkajú služby veľmi odlišného štandardu. Mojím cieľom je, aby tu starostlivosť o seniorov a odkázaných ľudí dosiahla európsku kvalitu. Takže, dajme sa do toho a poriadne odkrojme z dlhov, ktoré máme voči našim rodičom a našim starým rodičom!

-Ako vnímate využívanie eurofondov a cezhraničnej spolupráce? Do akých oblastí by ste chceli pritiahnuť tieto európske zdroje?-

V tejto oblasti vidím vážne nedostatky. Jednou z najdôležitejších oblastí rozvoja regiónu môže byť podpora vidieckeho cestovného ruchu. Našťastie, kraj je síce bohatý na historické pamiatky a prírodné zaujímavosti, ale často o nich nemajú poznatky ani ľudia, ktorí v rôznych častiach tejto župy žijú. Napriek tomu, že v uplynulých rokoch sa v tomto smere dosiahol pokrok, stále je potrebný komplexný plán rozvoja, a to nielen na papieri. Tento plán by sa mal po konzultácii s príslušnými starostami, podnikateľmi a vedúcimi dotknutých inštitúcií postupne implementovať z dostupných zdrojov.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Švédsko zakázalo zariadenia od Huawei a ZTE pri budovaní 5G sietí

0 icon

Štokholm 20. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Andy Wong)   Švédsko zakázalo účasť čínskych technologických spoločností Huawei a ZTE na budovaní nových vysokorýchlostných bezdrôtových sietí. Švédsky poštový a telekomunikačný úrad (PTS) v utorok zakázal štyrom operátorom uchádzajúcim sa o frekvencie v nadchádzajúcej aukcii spektra pre nové siete 5G používať zariadenia od spomínaných firiem…

Krajčího doteraz ambulantní lekári nezaujímali a dnes ich prosí o pomoc

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministra zdravotníctva Mareka Krajčího doteraz ambulantní lekári absolútne nezaujímali, dnes ich prosí o pomoc pri celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 Na svojej webovej stránke to uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Ako konštatovala jeho prezidentka Zuzana Dolinková, zväz ponúka od začiatku ministerstvu zdravotníctva systémovú…

V Madride ukončia stav núdze

0 icon

Madrid 20. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Bernat Armangue)   Španielska vláda nepredĺži núdzový stav v Madride a priľahlom regióne, ktorému sa v sobotu skončí platnosť Možno však zavedie zákaz vychádzania v ohniskách nákazy koronavírusom po celej krajine, povedal minister zdravotníctva Salvador Illa. Šéf španielskeho rezortu zdravotníctva o zákaze diskutuje s regionálnymi vládami.…

Plošné testovanie vyvoláva mnoho otázok a nesúhlas s akoukoľvek formou sankcie

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc, Martin Baumann)   Pripravované celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 na Slovensku musí byť dobrovoľné a nesmú zaň hroziť tresty. Tvrdí to novovzniknutá strana Hlas – sociálna demokracia s tým, že stále čaká na objasnenie množstva dôležitých otázok ohľadom testovania "Zaujíma nás predovšetkým to, ako…

Potratová legislatíva sa nezmení, plénum odmietlo novelu Záborskej a s ňou pomoc tehotným ženám v núdzi. Chýbal 1 hlas

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Oblasť potratov sa novelizovať nebude. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli novelu zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslankyne Anny Záborskej (OĽANO) Z prítomných 117 poslancov bolo za 58, proti 45, 12 sa zdržali a dvaja nehlasovali. Hlasovaním o novele poslanci…

USA sú pripravené rokovať o finalizácii dohody o predĺžení platnosti New START

0 icon

Washington 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Spojené štáty sú pripravené zorganizovať stretnutie s Ruskom s cieľom finalizovať dohodu o predĺžení platnosti Zmluvy o opatreniach na ďalšie znižovanie a obmedzovanie strategických útočných zbraní, známej ako New START alebo START/SNV III Podľa agentúry AFP to v utorok uviedla hovorkyňa rezortu diplomacie…

Budaj chce, aby pozemky v národných parkoch prešli pod správu Štátnej ochrany prírody

0 icon

Bratislava 20.októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) chce, aby pozemky v národných parkoch prešli pod správu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Na dnešnom tlačovom brífingu o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Podľa šéfa envirorezortu ŠOP momentálne nevlastní v národných parkoch ani meter štvorcový…

Kamenický: Je zarážajúce, že vláda Igora Matoviča odpustí bankám poplatky a pritom šetrí na bežných ľuďoch

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Vláda Igora Matoviča sa snaží prekryť znižovanie sociálnych štandardov ľudí chaosom okolo plošného testovania obyvateľov. V tlačovej správe to uviedla strana Smer-SD Strana sa odvoláva na to, že sa v parlamente znižuje výška minimálnej mzdy zo 656 eur na 623 eur, ruší sa…

Majú byť medzi prvými, Bardejov už vyslovil prvé obavy: „Niektoré úlohy pri plošnom testovaní sú na hrane realizovateľnosti“

0 icon

Bardejov 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   V okrese Bardejov už začali prípravy na chystané pilotné celoplošné testovanie na COVID-19. Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, dnes dopoludnia zasadala v priestoroch Okresného úradu v Bardejove bezpečnostná rada okresu, následne sa stretol aj mestský krízový štáb. Podľa mesta ale stále…

Minimálna mzda sa od januára zvýši na 623 eur, stúpnu aj príplatky pre zamestnancov

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 580 eur na 623 eur. Najnižšie hrubé zárobky tak dosiahnu 57 percent z priemernej hrubej mzdy na Slovensku za minulý rok Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu stúpne na 3,580…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Biras

Pán Matovič, tri otázky a jedna výzva!

0icon

Prvá otázka: Prečo si protirečíte, keď chcete zachraňovať životy a pritom idete plošným, nezmyselným, testovaním ohrozovať ľudí v najväčšej možnej miere? Takáto masová akcia v čase vysoko infekčnej pandémie, by asi mala zmysel, jedine ak by ste išli testovať z domu do domu predo dvermi a to pcr testami, ale…

Pavol Kleban

Proglas o Gorazdovi

0icon

Pôvodný názov tejto básne mal byť Gorazd - básne zveršovanej ako vyjadrenie úcty slovenskému svätcovi, ktorý patril medzi svätých Sedmopočetníkov (sv. Cyril, sv. Metod, sv. Kliment, sv. Naum, sv. Angelár, sv. Sáva, sv. Gorazd). Vzhľadom na môj zaužívaný strofický rozsah každej veršovanej práce (11 + 1), som sa však po…

Marián Tkáč

Čo získajú celoplošným testovaním?

0icon

Práve som dopozeral video americkej lekárky Carrie Madejovej, nazvané Transhumanizmus. Tu je link: https://1url.cz/@carrie-madej-transhu... Žeby sa jej slová práve začali napĺňať? Už odštartoval proces, v ktorom je zaangažovaný Bill Gates a americká armáda...? Bill Gates má údajne prsty v plánovaných celoplošných testoch u nás, pri ktorých má asistovať – armáda (zatiaľ nie americká).…

Marek Danko

Problém maďarského jazyka – kto má pravdu?

0icon

Ukrajina a Maďarsko naďalej prežívajú krízu vzájomnej nedôvery a nepriateľských diplomatických stykov. Dôvodom je diskriminačný zákon o vzdelávaní prijatý na Ukrajine. Nie je žiadnym tajomstvom, že občania žijúci na Ukrajine by mali ovládať úradný jazyk krajiny a že tento zákon je možné považovať iba za východu pre zástupcov národnostných menšín. Realizácia zákona sa však…

Pavel Jacz

Budú vyhrážky a diskriminácia v podaní Matoviča realitou!!!

0icon

Víkendové udalosti začali vo verejnosti veľmi známym symbolickým číslom 1968, teda číslom pozitívnych na Covid 19 (tento údaj neznamená, že aj chorých, - teda infekčných, čo sa pre istotu nikde nedozvieme), ktoré pripomína rok vstupu vojsk Varšavskej zmluvy okrem Rumunska do Československa. A keďže čísla podľa nášho špeciprokurátora Honza „Urválka“…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Zatvorené fitko? S pásom na chodenie Xiaomi Urevo U1 za skvelú cenu je cvičenie doma hračka

0 icon

Celosvetová pandémia zmenila dianie v niektorých kútoch sveta doslova hore nohami. Zatvorené prevádzky, či nebodaj zákaz vychádzania v niektorých krajinách či mestách mohol aktívnejším z nás vytvoriť vrásky na čele. Ak patríte medzi ľudí, ktorí jednoducho doma neobsedia, no zároveň sa chcete vyhnúť zbytočnému riziku, či prichádzajúcej zime, pás na…

Toto je 6 nedávnych kozmických objavov, ktoré šokovali nie len vedcov, ale aj verejnosť

0 icon

Vesmír je plný fascinujúcich fenoménov, ktoré dokážu šokovať astronómov po celom svete. Prečítajte si 6 najfascinujúcejších, nedávnych objavov z oblasti vesmíru. Téme sa venuje aj YouTube kanál Factnomenal. Arrokoth Arrokoth je najvzdialenejším vesmírnym objektom našej sústavy, ktorý mohli vedci preštudovať zblízka. Objavila ho sonda americkej NASA, New Horizons a išlo…

Vybrali sme pre vás 5 užitočných Android aplikácií, ktoré by ste nemali prehliadať. Určite stoja za vyskúšanie!

0 icon

Po dlhšej dobe vám opäť prinášame niekoľko zaujímavých aplikácií, na ktoré sme narazili v priebehu posledných dní, a zároveň vyčnievajú z davu. True Amps Prvou aplikáciou, ktorá nám padla do oka je True Amps. Ide o aplikáciu, prostredníctvom ktorej si viete zmeniť obrazovku nabíjania zariadenia. Dostupných je hneď niekoľko animácií,…

Škoda ukazuje ako prebieha testovanie vodotesnosti vozidiel. Nie je to len o „ošpliechaní“ auta

0 icon

Hoci voda je pre náš doslova životodarnou tekutinou, tak v niektorých prípadoch je nežiadúcou. Napríklad voda v interiéri auta dokáže narobiť veľké problémy. Obzvlášť v prípadoch, keď sa dostane ku elektronike. Pýtali ste sa niekedy, ako je možné, že do automobilov nezateká voda? Škodovka prostredníctvom svojich stránok prezrádza, že na to, aby zabránila…

Xiaomi prezrádza, prečo v sérii Mi 10T siahlo po LCD displejoch a nie po „vyspelejšom“ OLED paneli

0 icon

Čínska spoločnosť Xiaomi len koncom minulého mesiaca predstavila novú sériu vlajkových smartfónov Xiaomi Mi 10T. Tá konzumentom opäť prináša naozaj najvýkonnejší hardvér na trhu, skvelú fotografickú výbavu, ako aj ďalšie moderné technológie, pričom si stále zachovala ako tak priaznivú cenovku. Oba smartfóny z tejto série určite zaujmú hneď vo viacerých…

Armádny Magazín

Historik Andrej Fursov: S Turkami je možné iba taktické spojenectvo

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - Andrej Iľjič Fursov (1951) - ruský historik, sociálny vedec, publicista, ktorý na Inštitúte dynamického konzervativizmu vedie Centrum metodiky a informácií, riaditeľ Centra rusistiky, Inštitútu pre základný a aplikovaný výskum, Moskovskej univerzity pre humanitné vedy, akademik Medzinárodnej akadémi

Ministerstvo obrany: Operácia spoločná zodpovednosť

0 icon

Slovensko, 20. október 2020 (AM) - Rezort obrany už intenzívne pracuje na plánovaní vykonania celoplošného testovania obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. V priestoroch Ministerstva obrany SR zriadil Spoločné operačné centrum, ktorého súčasťou sú aj zástupcovia ostatných rezortov. Ide o centrálu plánovania operácie a následne tie

Sýria : Ďalšia ilegálna americká základňa vo výstavbe

0 icon

Sýria, 20. október 2020 (AM, Réseau international) - Americké sily začínajú budovať novú základňu na sýrskom území. Americké sily pokračujú v rozširovaní svojej ilegálnej vojenskej prítomnosti v Sýrii tým, že začali budovať novú vojenskú základňu neďaleko mesta Al-Baghouz, na východe krajiny Deir Ezzor, oprot

Ruské stíhačky MiG-29M/M2 a ruské útočné vrtuľníky Ka-52 sa stali pýchou Egyptského letectva. Video

0 icon

Egypt, 20. október 2020 (AM) – Vojenské letectvo Egyptskej arabskej republiky oslávi 2. novembra 90. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravilo Ministerstvo obrany EAR dokumentárny fil

Arménsko obvinené z presunu militantov - hlavne Kurdov a Jezídov zo Sýrie do Karabachu

0 icon

Rusko, 20.október 2020 (AM) - "Informácie o použití zahraničných bojovníkov Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu sú neopodstatnené fámy. Zatiaľ čo arménska strana sa skutočne uchýlila k pomoci dobrovoľníkov z iných krajín pri vytváraní protitureckej koalície." -  Tento názor v rozhovore pre informačnú agentúru URA.RU zdieľal zástupca

Svetlo sveta

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

Ako začať s duchovným životom podľa sv. Kataríny Sienskej

0 icon

Svätá Katarína Sienská patrí k popredným svätcom Katolíckej cirkvi. Dodnes je osobitne uctievaná za jej svätosť a duchovnosť. Žila hlboký zbožný život a bola súčasťou Tretieho rádu svätého Dominika. Jej popredné dielo sa volá Dialógy. Dôležitú radu, ktorú svätá Katarína adresovala dušiam, ktoré túžia po bližšom spojení s Bohom znela…

icon FOTO DŇA