Pápež František v Bari: Dosť bolo využívania Blízkeho východu

Bari 9. júla 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:PrintScreen:Vatikan)

 

V plnom znení prinášame slová Svätého Otca Františka, ktoré predniesol 7. júla 2018 v Bari po skončení ekumenického dialógu za zatvorenými dvermi Baziliky sv. Mikuláša, pri ktorom predstavitelia kresťanských cirkví hovorili o situácii Blízkeho východu a spoločnom úsilí o pokoj. Pápež predniesol príhovor na námestí pred bazilikou.

Na snímke vpravo pápež František

Drahí bratia a sestry,

som veľmi vďačný za podelenie sa navzájom, ktoré sme mali milosť tu zažiť. Vzájomne sme si pomohli nanovo objaviť našu prítomnosť ako kresťanov na Blízkom východe, ako bratia. Tá bude tým prorockejšia, čím viac bude svedčiť o Ježišovi, Kniežati pokoja (porov. Iz 9,5). On netasí meč, ale žiada svojich, aby ho odložili naspäť na svoje miesto (porov. Jn 18,11). Aj naša existencia ako Cirkvi je pokúšaná logikou sveta, logikou moci a zisku, logikou chvatu a pohodlia. A je tu náš hriech, nesúlad medzi vierou a životom, čo zatemňuje vydávanie onoho svedectva. Cítime, že sa potrebujeme nanovo obrátiť k Evanjeliu, záruke opravdivej slobody, a urobiť tak bezodkladne teraz, v tej noci, ktorú zažíva Blízky východ vo svojej agónii. Tak ako v noci úzkosti v Getsemani, nie útek (porov. Mt 26,56) či meč (porov. Mt 26,52) bude predznamenaním žiarivého úsvitu Veľkej noci, ale darovanie seba samého pripodobniac sa Pánovi.

Dobrá zvesť Ježiša, ukrižovaného a zmŕtvychvstalého z lásky,

Výzva pápeža Františka v Bari pri ekumenickej modlitbe za Blízky východ, ktorá prišla z krajín Blízkeho východu, si už po stáročia podmaňuje srdce človeka, pretože nie je naviazaná na moc tohto sveta, ale na bezbrannú silu kríža. Evanjelium nás zaväzuje ku každodennému obráteniu k Božím plánom, aby sme iba v ňom nachádzali istotu a útechu, aby sme ho ohlasovali všetkým a napriek všetkému. Viera jednoduchých ľudí, tak zakorenená na Blízkom východe, je prameňom, z ktorého treba čerpať, aby sme si uhasili smäd a aby sme sa očistili. Tak sa to deje, keď sa vraciame k počiatkom, konajúc púť do Jeruzalema, do Svätej zeme či do svätýň v Egypte, Jordánsku, Libanone, Sýrii, Turecku či na iné posvätné miesta v týchto oblastiach.

Vzájomne povzbudení sme viedli dialóg v bratskej atmosfére. Bol to znak toho, že o stretnutie a jednotu sa treba vždy snažiť, bez strachu z rozdielností. To isté platí aj o mieri: treba ho pestovať aj na vyprahnutom poli rozporov, lebo dnes, navzdory všetkému, niet inej možnej alternatívy pre mier. K pokoju nepovedú prímeria zaistené múrmi a demonštráciami sily, ale iba skutočná vôľa počúvať a viesť dialóg. Zaväzujeme sa kráčať vpred, modliť sa a pracovať a vyprosujeme, aby umenie vzájomného stretnutia prevážilo nad stratégiami konfliktu, aby vystatovanie sa výhražnými znameniami moci nahradila moc znamení nádeje: ľudia dobrej vôle odlišných vierovyznaní, ktorí sa neboja vzájomne rozprávať, akceptovať dôvody iných a mať starosť jedni o druhých. Len takto, so starosťou o to, aby nikomu nechýbal chlieb a práca, dôstojnosť a nádej, sa rinčanie vojny zmení na spevy pokoja.

Aby sa to mohlo udiať, je ale potrebné, aby tí, čo majú v rukách moc, sa konečne s odhodlaním vložili do opravdivých služieb mieru, nie svojich vlastných záujmov. Koniec ziskom niekoľkých na úkor mnohých! Koniec okupáciám území, čo trýznia národy! Koniec prevahe právd jednej strany nad nádejami ľudí! Dosť už bolo využívania Blízkeho východu pre zisky cudzie Blízkemu východu!

Vojna je ranou, ktorá tragicky zachvátila tento milovaný región. Jej obeťou sú najmä chudobní ľudia. Myslíme tu na sužovanú Sýriu, osobitne na provinciu Daraa. Opäť sa tam pokračuje v ostrých bojoch, ktoré vyvolali veľký počet vysídlených, vystavených strašným strádaniam. Vojna je dcérou moci a chudoby. Dá sa poraziť odmietnutím logiky nadvlády a vykorenením chudoby. Mnohé konflikty boli vyvolané aj formami fundamentalizmu a fanatizmu, ktoré – prezlečené za náboženské dôvody – sa v skutočnosti rúhali Božiemu menu, ktorým je pokoj, a prenasledovali brata, ktorý tu odjakživa býva v susedstve. Násilie je však vždy živené zbraňami. Nemožno nahlas hovoriť o mieri, zatiaľ čo sa potajme uskutočňujú neviazané preteky v zbrojení. Je to veľmi vážna zodpovednosť, ktorá spočíva na svedomí národov, obzvlášť tých najmocnejších. Nech sa nezabúda na minulé storočie, nech nevymiznú z pamäte lekcie z Hirošimy a Nagasaki, nech sa nepremenia krajiny Východu, odkiaľ vzišlo Slovo pokoja, na tiahnucu sa temnotu ticha. Dosť už zanovitých rozporov, dosť už smädu po ziskoch, ktorý neberie ohľad na nikoho, len aby skúpil ložiská plynu a palív, bez ohľadu na spoločný domov a bez robenia si nejakých výčitiek z toho, že trh s energiou bude diktovať národom zákony spolunažívania!

Aby sa otvorili cesty pokoja, treba naopak upriamiť zrak na toho, kto úpenlivo prosí o to, aby mohol bratsky spolunažívať s ostatnými. Nech sa chráni prítomnosť všetkých, nielen tých, čo sú vo väčšine. Nech sa aj na Blízkom východe doširoka otvorí cesta vedúca k právu na spoločné občianstvo, cesta k obnovenej budúcnosti. Aj kresťania sú a majú byť občanmi v plnom zmysle, s rovnakými právami.

S veľkou úzkosťou, ale nikdy nie pozbavení nádeje, upriamujeme svoj pohľad na Jeruzalem, mesto pre všetky národy, mesto jedinečné a sväté pre kresťanov, židov i moslimov celého sveta, ktorého identitu a poslanie treba chrániť napriek rôznym sporom a napätiam, a ktorého status quo si vyžaduje, aby bolo rešpektované v zhode s tým, čo bolo schválené Medzinárodným spoločenstvom, a čoho sa opakovane dožadujú kresťanské spoločenstvá vo Svätej zemi. Iba vyjednané riešenie medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, ktoré pevne požaduje a podporuje Spoločenstvo národov, dokáže priviesť k stabilnému a trvácnemu mieru a zaručiť koexistenciu dvoch štátov pre dva národy.

Nádej má tvár detí. Na Blízkom východe už roky zarážajúci počet detí oplakáva násilnú smrť v rodinách a vidí úklady voči svojej rodnej krajine, často s jedinou perspektívou, že musia utiecť preč. Toto je smrť nádeje. Mnohé deti väčšinu svojho života vidia iba ruiny namiesto škôl, počúvajú tupý rachot bômb namiesto radostného výskania pri hre. Ľudstvo počúvaj – prosím ťa – výkrik detí, ktorých ústa ohlasujú Božiu slávu (porov. Ž 8,3). Iba keď sa zotrú ich slzy, svet znovu nadobudne dôstojnosť.

Mysliac na deti – nezabúdajme na deti! –, o chvíľu všetci vyšleme k nebu, spolu s niekoľkými holubicami, našu túžbu po pokoji. Prahnutie po pokoji nech vystúpi ponad všetky tmavé mraky. Naše srdcia nech zostanú zjednotené a obrátené k Nebu v očakávaní, že sa – tak ako v časoch potopy – k nám navráti krehká ratolesť nádeje (porov. Gn 8,11). Kiež Blízky východ už viac nie je vojnovým lukom napätým medzi kontinentmi, ale archou pokoja, v ktorej sú vítaní všetci ľudia aj s ich vierou [pozn. tal.: un arco di guerra – un´arca di pace]. Milovaný Blízky východ, kiež z teba vymiznú temnoty vojny, moci, násilia, fanatizmov, nečestných ziskov, vykorisťovania, chudoby, nerovnosti a neuznania práv. Nech je „pokoj s tebou“ (Ž 121,8). Spoločne: „Pokoj s tebou“ [opakujú]. Nech v tebe zavládne spravodlivosť a Božie požehnanie spočinie na tebe. Amen.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SR a OSN uzavreli memorandá o poskytovaní príspevku Slovenska do misie UNFICYP

0 icon

New York/Bratislava 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ministerstvo obrany SR/Ivan Kelement)   Podmienky poskytovania slovenského príspevku do misie Organizácie Spojených národov (OSN) UNFICYP na Cypre upravia nové memorandá. V pondelok ich v New Yorku podpísali slovenský minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a námestník generálneho tajomníka OSN pre operačnú podporu Atul Khare „Ide…

Lauda bojoval s Huntom, Senna s Prostom a Hamilton našiel Verstappena. Nie je to nešportové, vraví expert

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Nick Didlick)   Ak sa o predchádzajúcich troch či štyroch sezónach formuly 1 povrávalo, že sú nudné vďaka zjavnej prevahe fenomenálneho Brita Lewisa Hamiltona, aktuálne to zďaleka neplatí. Päť kôl pred koncom majstrovského seriálu sa suverén ostatných rokov Lewis Hamilton díva na chrbát holandského lídra Maxa…

Jan Hamáček rezignoval na post predsedu ČSSD. Stranu chce viesť Maláčová

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Vicepremiér a minister vnútra ČR Jan Hamáček rezignoval na funkciu predsedu Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD). Svoj odchod potvrdil na pondelkovom virtuálnom rokovaní predsedníctva ČSSD. Informoval o tom portál Novinky.cz Záujem viesť stranu vzápätí prejavila dosluhujúca ministerka práce a sociálnych vecí Jana…

Poznáme finalistov ocenenia Roma Spirit 2021

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (HSP/Foto:ACEC)   Už po trinásty krát prináša ocenenie Roma Spirit dvadsaťjeden inšpiratívnych príbehov a predstavuje dvadsaťjeden finálových nominácií! Verejnosť sa najbližšie dni bude mať možnosť zoznámiť s rozsiahlymi aktivitami a projektami úspešných mimovládnych organizácií Eduma n.o., Návrat o.z., či Spokojnosť – centrum sociálnych služieb z Prievidze…

Záhrada víťazov. Majstrovský historický román Rhys Bowenovej

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (HSP/Foto:IKAR)   „Záhrada víťazov je majstrovsky napísaný historický román, ktorý si získa pozornosť čitateľa už od prvej strany... Ďalšie výborné čítanie od oceňovanej autorky!“ napísali v Library Journal o novinke Rhys Bowenovej Možno ste od nej už čítali Panstvo Farleigh alebo Toskánske dieťa. Jej historické príbehy…

Erdogan privítal vyhlásenie veľvyslanectiev o nezasahovaní do vnútornej politiky

0 icon

Ankara 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mustafa Kamaci/Presidential Press Service Pool via AP)   Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok privítal vyhlásenia desiatich západných veľvyslanectiev vrátane amerického o tom, že sa budú pridržiavať diplomatických zvyklostí týkajúcich sa nezasahovania do vnútorných záležitostí hosťujúcej krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa…

Mega kauza: Predložili záznamy z tajných rozhovorov Kaliňáka, Fica, Gašpara a ďalších. Matovič reaguje: “Už chápem, prečo ten skorumpovaný zmrd valí ako besný pes”

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák, Screenshot-Aktuality.sk)   Obrazovo-zvukové záznamy, ktorými disponuje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ako aj ich doslovné prepisy potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz a diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a prokurátorov Úradu špeciálnej…

EÚ a Irán budú tento týždeň rokovať o obnovení rozhovorov o jadrovej dohode

0 icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa…

Česká vláda zvažuje sprísnenie opatrení

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Marko Erd)   Ak sa bude epidemická situácia v Česku naďalej zhoršovať, sprísnia tam protipandemické opatrenia. V pondelok to avizoval minister vnútra Jan Hamáček s tým, že v hre je zákaz vstupu do práce bez potvrdenia o bezinfekčnosti. Prípadné testy na ochorenie COVID-19 by si podľa…

Ruskom podporovaní hackeri napádajú cloudové služby, tvrdí Microsoft

0 icon

Richmond 25. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Ruskom podporovaní hackeri zodpovední za vlaňajší útok na softvér firmy SolarWinds pokračujú v napádaní globálneho technologického dodávateľského reťazca a od leta sa vytrvalo zameriavajú na spoločnosti poskytujúce cloudové služby a ďalšie subjekty. V pondelok o tom informovala technologická spoločnosť Microsoft Skupina, ktorú Microsoft nazýva…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1.Putin sa uchádza o post svetového ideologického lídra 2.USA sa opäť dohadujú s Ruskom o Ukrajine 3. Zelená energia na Ukrajine zhltne ľudí

0icon

1. Prejav ruského prezidenta na Valdajskom fóre alebo Mníchov 2 Prejav Vladimíra Putina na Valdajskom fóre opäť zdôraznil konzistentnosť postoja ruského lídra k viacerým otázkam medzinárodnej aj domácej agendy. Z toho vyplýva, že tento postoj je výsledkom premyslenej voľby a dlhého uvažovania, ktoré v priebehu zhoršovania mnohých svetových problémov získava nové…

René Pavlík

Názor

0icon

Názor Každý deň sa ľudia stretávajú a vymieňajú si názory. Je to normálne. Veď žijeme v spoločnosti. Za zamyslenie stojí, čo si vymieňame. Ak budeme hľadať odpoveď zistíme, že nemusí ísť o banalitu. Samozrejme, ak stretnem suseda a poviem, že prší, nejde o nič. Veď to vidí aj on a nič na tom nemôže zmeniť. Iná…

Ivan Holek

Plnosť času nastáva! Predpovede konca sveta sa napĺňajú!

0icon

Iste si pamätáte, že rok 2012 bol spájaný s koncom sveta. Koniec sveta však neprišiel a tí, čo ho očakávali, boli obrátení na posmech. Podľa známeho mayského kalendára však rok 2012 nemal byť presným označením dňa a hodiny súdu, ale iba určením obdobia, v ktorom súd nadíde. To znamená, že…

Ladislav Hvižďák

USA náš vzor.

0icon

  Niekedy, za čias socializmu, ktoré si celkom dobre pamätám, sme v našej republike , ktorá sa volala ČSSR a bola spoločná pre obidva bratské národy Čechov a Slovákov a viaceré národnosti, sme dosť často v médiach i od politikov počúvali okrídlenú vetu „Sovietsky Zväz – náš vzor“ alebo „So…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

10 faktov o obezite, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Obezita už dávno nie je problém, ktorý sa týka predovšetkým Ameriky. Svet sa čoraz viac polarizuje a obéznych ľudí pribúda. Pripravili sme si preto 10 faktov o obezite, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel. 1. Nadváha a obezita sú definované ako "abnormálne alebo nadmerné nahromadenie tuku, ktoré môže poškodiť zdravie" Index…

10 faktov, ktoré si pravdepodobne nevedel o rakovine

0 icon

Rakovina. Ochorenie-ktoré-netreba-menovať. Strašiak, ktorý trápi ľudstvo už niekoľko storočí a napriek tomu nemáme univerzálny a 100-percentne účinný liek. Dôležitá je však najmä jej prevencia. Preto sme sa rozhodli pripraviť rebríček desiatich faktov o tomto zákernom ochorení, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. 1. Existuje viac než 100 druhov tohto zákerného…

10 fascinujúcich faktov o LEGU, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Určite si pamätáš na tie plastové tehličky, ktoré si v detstve s radosťou skladal do seba a budoval stavby, autá a všemožné veci ktoré ťa len napadli. Nebudeme si však klamať, kto z nás by sa nevrátil do tých detských čias a nezopakoval si zábavu s LEGOM? Myslím si že každý, veď s ním bola nekonečná zábava. Vedel…

Noeho akcia: 1. časť

0 icon

V šesťstom roku Noeho života sedemnásteho dňa druhého mesiaca, ešte toho dňa prepukli všetky žriedla veľkej prahlbiny, otvorili sa okná nebies (Genesis, 1. Mojžišova, 7:11). Prinášame ďalší článok z dôb starozákonných. Tentokrát sa pozrieme na Noeho a jeho archu, ktorá bola (nielen) na svoju dobu obrovským plavidlom. Katastrofy sa síce…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Naryškin odporučil potomkom nacistov a ďalších nájazdníkov na Rusko aby sa učili históriu bez prikrášľovania

0 icon

Rusko, 25. október 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin odporučil potomkom útočníkov Ruska, aby vyučovali dejiny „bez prikrášľovania“ a vyvodzovali z nich závery. Zahraničie si musí uvedomiť, že všetky plány na dobytie Ruska sú vopred odsúdené na neúspech. &nb

Irán raketami zasiahol americkú základňu v Sýrii. Podľa USA si útok nevyžiadal obete medzi vojakmi

0 icon

Sýria, 25. október 2021 (AM) – Útok na americkú základňu vo východnej Sýrii bol uskutočnený raketami „Fateh-110“. Americkú vojenskú základňu v zóne Al-Tanf na východe Sýrie zasiahla jednostupňová raketa „Fateh-110“ s tuhým pohonom typu zem — zem. Rake

Kaliningrad obohatia ďalšie priateľské lietadlá. NATO otvára už tretiu leteckú základňu v Lotyšsku

0 icon

USA, 25. október 2021 (AM) – NATO po certifikácii a modernizácii otvorilo tretiu leteckú základňu v Lotyšsku. Reč je o vojenskom letisku Lielvarde, ktoré sa nachádza sedem kilometrov od lotyšského mesta s rovnakým názvom. Predpokladá sa, že bude prijímať "spojenecké lietadlá kedykoľvek a za každého počasia", uvádza sa vo vyhlásení NATO. Letisko Lielv

V USA bol vymenovaný prvý štvorhviezdičkový admirál – transgender

0 icon

USA, 24. októbra 2021 (AM) – Nová americká administratíva presadzuje vytrvalo svoju politiku civilizačných „hodnôt“. 19. októbra 2021 sa objavil, v celých dejinách USA vôbec prvý, štvorhviezdičkový admirál – transgender. Ide o ďalší výsledok, či ešte lepšie povedan

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali