Pápež František v Bari: Dosť bolo využívania Blízkeho východu

Bari 9. júla 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:PrintScreen:Vatikan)

 

V plnom znení prinášame slová Svätého Otca Františka, ktoré predniesol 7. júla 2018 v Bari po skončení ekumenického dialógu za zatvorenými dvermi Baziliky sv. Mikuláša, pri ktorom predstavitelia kresťanských cirkví hovorili o situácii Blízkeho východu a spoločnom úsilí o pokoj. Pápež predniesol príhovor na námestí pred bazilikou.

Na snímke vpravo pápež František

Drahí bratia a sestry,

som veľmi vďačný za podelenie sa navzájom, ktoré sme mali milosť tu zažiť. Vzájomne sme si pomohli nanovo objaviť našu prítomnosť ako kresťanov na Blízkom východe, ako bratia. Tá bude tým prorockejšia, čím viac bude svedčiť o Ježišovi, Kniežati pokoja (porov. Iz 9,5). On netasí meč, ale žiada svojich, aby ho odložili naspäť na svoje miesto (porov. Jn 18,11). Aj naša existencia ako Cirkvi je pokúšaná logikou sveta, logikou moci a zisku, logikou chvatu a pohodlia. A je tu náš hriech, nesúlad medzi vierou a životom, čo zatemňuje vydávanie onoho svedectva. Cítime, že sa potrebujeme nanovo obrátiť k Evanjeliu, záruke opravdivej slobody, a urobiť tak bezodkladne teraz, v tej noci, ktorú zažíva Blízky východ vo svojej agónii. Tak ako v noci úzkosti v Getsemani, nie útek (porov. Mt 26,56) či meč (porov. Mt 26,52) bude predznamenaním žiarivého úsvitu Veľkej noci, ale darovanie seba samého pripodobniac sa Pánovi.

Dobrá zvesť Ježiša, ukrižovaného a zmŕtvychvstalého z lásky,

Výzva pápeža Františka v Bari pri ekumenickej modlitbe za Blízky východ, ktorá prišla z krajín Blízkeho východu, si už po stáročia podmaňuje srdce človeka, pretože nie je naviazaná na moc tohto sveta, ale na bezbrannú silu kríža. Evanjelium nás zaväzuje ku každodennému obráteniu k Božím plánom, aby sme iba v ňom nachádzali istotu a útechu, aby sme ho ohlasovali všetkým a napriek všetkému. Viera jednoduchých ľudí, tak zakorenená na Blízkom východe, je prameňom, z ktorého treba čerpať, aby sme si uhasili smäd a aby sme sa očistili. Tak sa to deje, keď sa vraciame k počiatkom, konajúc púť do Jeruzalema, do Svätej zeme či do svätýň v Egypte, Jordánsku, Libanone, Sýrii, Turecku či na iné posvätné miesta v týchto oblastiach.

Vzájomne povzbudení sme viedli dialóg v bratskej atmosfére. Bol to znak toho, že o stretnutie a jednotu sa treba vždy snažiť, bez strachu z rozdielností. To isté platí aj o mieri: treba ho pestovať aj na vyprahnutom poli rozporov, lebo dnes, navzdory všetkému, niet inej možnej alternatívy pre mier. K pokoju nepovedú prímeria zaistené múrmi a demonštráciami sily, ale iba skutočná vôľa počúvať a viesť dialóg. Zaväzujeme sa kráčať vpred, modliť sa a pracovať a vyprosujeme, aby umenie vzájomného stretnutia prevážilo nad stratégiami konfliktu, aby vystatovanie sa výhražnými znameniami moci nahradila moc znamení nádeje: ľudia dobrej vôle odlišných vierovyznaní, ktorí sa neboja vzájomne rozprávať, akceptovať dôvody iných a mať starosť jedni o druhých. Len takto, so starosťou o to, aby nikomu nechýbal chlieb a práca, dôstojnosť a nádej, sa rinčanie vojny zmení na spevy pokoja.

Aby sa to mohlo udiať, je ale potrebné, aby tí, čo majú v rukách moc, sa konečne s odhodlaním vložili do opravdivých služieb mieru, nie svojich vlastných záujmov. Koniec ziskom niekoľkých na úkor mnohých! Koniec okupáciám území, čo trýznia národy! Koniec prevahe právd jednej strany nad nádejami ľudí! Dosť už bolo využívania Blízkeho východu pre zisky cudzie Blízkemu východu!

Vojna je ranou, ktorá tragicky zachvátila tento milovaný región. Jej obeťou sú najmä chudobní ľudia. Myslíme tu na sužovanú Sýriu, osobitne na provinciu Daraa. Opäť sa tam pokračuje v ostrých bojoch, ktoré vyvolali veľký počet vysídlených, vystavených strašným strádaniam. Vojna je dcérou moci a chudoby. Dá sa poraziť odmietnutím logiky nadvlády a vykorenením chudoby. Mnohé konflikty boli vyvolané aj formami fundamentalizmu a fanatizmu, ktoré – prezlečené za náboženské dôvody – sa v skutočnosti rúhali Božiemu menu, ktorým je pokoj, a prenasledovali brata, ktorý tu odjakživa býva v susedstve. Násilie je však vždy živené zbraňami. Nemožno nahlas hovoriť o mieri, zatiaľ čo sa potajme uskutočňujú neviazané preteky v zbrojení. Je to veľmi vážna zodpovednosť, ktorá spočíva na svedomí národov, obzvlášť tých najmocnejších. Nech sa nezabúda na minulé storočie, nech nevymiznú z pamäte lekcie z Hirošimy a Nagasaki, nech sa nepremenia krajiny Východu, odkiaľ vzišlo Slovo pokoja, na tiahnucu sa temnotu ticha. Dosť už zanovitých rozporov, dosť už smädu po ziskoch, ktorý neberie ohľad na nikoho, len aby skúpil ložiská plynu a palív, bez ohľadu na spoločný domov a bez robenia si nejakých výčitiek z toho, že trh s energiou bude diktovať národom zákony spolunažívania!

Aby sa otvorili cesty pokoja, treba naopak upriamiť zrak na toho, kto úpenlivo prosí o to, aby mohol bratsky spolunažívať s ostatnými. Nech sa chráni prítomnosť všetkých, nielen tých, čo sú vo väčšine. Nech sa aj na Blízkom východe doširoka otvorí cesta vedúca k právu na spoločné občianstvo, cesta k obnovenej budúcnosti. Aj kresťania sú a majú byť občanmi v plnom zmysle, s rovnakými právami.

S veľkou úzkosťou, ale nikdy nie pozbavení nádeje, upriamujeme svoj pohľad na Jeruzalem, mesto pre všetky národy, mesto jedinečné a sväté pre kresťanov, židov i moslimov celého sveta, ktorého identitu a poslanie treba chrániť napriek rôznym sporom a napätiam, a ktorého status quo si vyžaduje, aby bolo rešpektované v zhode s tým, čo bolo schválené Medzinárodným spoločenstvom, a čoho sa opakovane dožadujú kresťanské spoločenstvá vo Svätej zemi. Iba vyjednané riešenie medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, ktoré pevne požaduje a podporuje Spoločenstvo národov, dokáže priviesť k stabilnému a trvácnemu mieru a zaručiť koexistenciu dvoch štátov pre dva národy.

Nádej má tvár detí. Na Blízkom východe už roky zarážajúci počet detí oplakáva násilnú smrť v rodinách a vidí úklady voči svojej rodnej krajine, často s jedinou perspektívou, že musia utiecť preč. Toto je smrť nádeje. Mnohé deti väčšinu svojho života vidia iba ruiny namiesto škôl, počúvajú tupý rachot bômb namiesto radostného výskania pri hre. Ľudstvo počúvaj – prosím ťa – výkrik detí, ktorých ústa ohlasujú Božiu slávu (porov. Ž 8,3). Iba keď sa zotrú ich slzy, svet znovu nadobudne dôstojnosť.

Mysliac na deti – nezabúdajme na deti! –, o chvíľu všetci vyšleme k nebu, spolu s niekoľkými holubicami, našu túžbu po pokoji. Prahnutie po pokoji nech vystúpi ponad všetky tmavé mraky. Naše srdcia nech zostanú zjednotené a obrátené k Nebu v očakávaní, že sa – tak ako v časoch potopy – k nám navráti krehká ratolesť nádeje (porov. Gn 8,11). Kiež Blízky východ už viac nie je vojnovým lukom napätým medzi kontinentmi, ale archou pokoja, v ktorej sú vítaní všetci ľudia aj s ich vierou [pozn. tal.: un arco di guerra – un´arca di pace]. Milovaný Blízky východ, kiež z teba vymiznú temnoty vojny, moci, násilia, fanatizmov, nečestných ziskov, vykorisťovania, chudoby, nerovnosti a neuznania práv. Nech je „pokoj s tebou“ (Ž 121,8). Spoločne: „Pokoj s tebou“ [opakujú]. Nech v tebe zavládne spravodlivosť a Božie požehnanie spočinie na tebe. Amen.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

„Nemá patent na spravodlivosť.“ Juraj Čurný pripomína účasť Lipšica vo volebnej centrále OĽaNO a jeho vyjadrenia k politikom

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, TASR - Jaroslav Novák)   Hudobný odborník Juraj Čurný na sociálnej sieti upozornil na to, že kandidát na post špeciálneho prokurátora Daniel Lipšic nie je politicky nezávislý. Čurný pripomína jeho účasť vo volebnej centrále hnutia OĽaNO počas volebnej noci vo februári minulého roka ako…

Likvidačné zmeny? Pekári vyzvali poslancov, aby nepodporili novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Schválenie vládnej novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami by podľa slovenských pekárov znamenalo úplnú likvidáciu domácej výroby potravín. Pekári, cukrári a cestovinári preto v pondelok otvoreným listom vyzvali poslancov NR SR, aby nepodporili likvidačné zmeny v novele zákona, o ktorých…

Deväť uviaznutých baníkov v bani v Číne našli mŕtvych

0 icon

Peking 25. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Luan Qincheng/Xinhua)   Deväť ďalších čínskych baníkov, ktorí pred dvoma týždňami uviazli po výbuchu v bani na zlato vo východočínskej provincii Šan-tung, je mŕtvych. V pondelok o tom informovali čínske štátne médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP. Po explózii je ešte stále nezvestný jeden…

Správa ciest Košického samosprávneho kraja nasadila do terénu všetky mechanizmy

0 icon

Košice 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Snehová nádielka komplikovala dopravnú situáciu v pondelok ráno na viacerých úsekoch Košického kraja. Správa ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) nasadila do terénu všetky mechanizmy. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková Aj napriek tomu, že od 2:00 Správa ciest KSK čistila horský…

Súdna rada bude zhromažďovať údaje o majetkových priznaniach sudcov

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Kancelária Súdnej rady SR predbežne prijíma piatich zamestnancov do novovzniknutej sekcie vyhľadávania informácií. Tá sa bude venovať zhromažďovaniu údajov o objektívnosti priznaných majetkových pomerov u sudcov, uchádzačov o funkciu sudcu a ďalších funkcionárov súdov Ide o špecialistov na ekonomické veci a finančné preverovanie…

Grécko a Turecko obnovili rokovania o východnom Stredomorí

0 icon

Istanbul 25. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Grécko a Turecko v pondelok - po takmer piatich rokoch - obnovili rokovania o sporných námorných hraniciach vo východnom Stredomorí a o energetických otázkach, uviedla agentúra AFP s odvolaním na tureckého diplomata Neočakáva sa, že rozhovory vedené gréckym diplomatom vo výslužbe Pavlosom Apostolidisom a…

V nedeľu pribudlo 551 prípadov COVID-19, počet obetí nestúpol

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-AP Photo/Oded Balilty)   Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v nedeľu (24. 1.) na Slovensku 551 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 3806 testov. Počet obetí súvisiacich s novým koronavírusom sa nezvýšil. Ochorenie prekonalo ďalších 3421 pacientov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke…

ZP Union sponzoruje lekárom prístup do svetovej lekárskej knižnice

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/Union.poistovna)   Union zdravotná poisťovňa podporuje vzdelávanie slovenských lekárov a preto významne finančne prispela Slovenskej lekárskej komore na zakúpenie prístupov pre všetkých jej členov do elektronickej lekárskej knižnice Ovid (LWW) a databázy 5MinuteConsult. „Naši zdravotníci v nich nájdu okrem iného aj najnovšie medicínske poznatky v súvislosti…

Sturgeonová chce referendum o nezávislosti Škótska, ak vyhrá májové voľby

0 icon

Londýn 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Jane Barlow)   Škótska líderka Nicola Sturgeonová vyhlásila, že má v úmysle usporiadať „legálne referendum“ o nezávislosti od Spojeného kráľovstva v prípade, ak vyhrá májové voľby v Škótsku. Takýmto krokom by sa pravdepodobne dostala do konfliktu s britským premiérom Borisom Johnsonom, ktorý je proti ďalšiemu takému…

Doteraz vykonávané kozmetické zmeny v polícii podľa Hamrana nestačia

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Kozmetické úpravy, doteraz vykonávané vo fungovaní Policajného zboru (PZ) SR, nie sú postačujúce. Pred branno-bezpečnostným výborom parlamentu to dnes uviedol kandidát na nového policajného prezidenta Štefan Hamran. Ten v súčasnosti pôsobí ako veliteľ Útvaru špeciálneho určenia Prezídia PZ (Lynx commando) Hamran v rámci…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Pandémia? Konečne nás majú!

0icon

Motto na úvod: Čelíme tretiemu globalizačnému pokusu. Prvým sa pod zámienkou globalizácie mala presadiť amerikanizácia sveta. To vyvolalo tak masívne protesty, že svetovládci hľadali inú páku. A našli duševne nestabilnú Grétku a začali masívnu celosvetovú (ale hlavne na Západe masírovanú) mediálnu kampaň o „globálnom oteplení“. Skonštruovali pritom dedičný hriech celého ľudstva, ktoré…

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 9.)

0icon

  ODBORNOSŤ   Konkurencieschopnosť je pojem, ktorým označujeme schopnosť firmy, resp. podniku úspešne odolávať konkurencii s podobným alebo rovnakým zameraním (ponukou) na domácom, poprípade na zahraničnom trhu. Vysoká miera konkurencieschopnosti na trhu zabezpečuje pre akúkoľvek spoločnosť jej dlhodobé prežitie a existenciu. Vo všeobecnosti rozlišujeme 5 základných úrovní konkurencieschopnosti: konkurencieschopnosť štát

Rastislav Slovák

Čo všetko vlastní Pavlína Matovičová. Podvádzal a klamal Matovič, keď v predvolebnej kampani sľuboval účinný tvrdý zákon o preukazovaní pôvodu majetku?

0icon

Matovič v majetkovom priznaní uvádza, že nevlastní žiaden majetok, lebo ako sám Matovič vyhlásil on všetok svoj majetok prepísal na jeho manželku Pavlínu Matovičovú. Čo všetko teda preukázane vlastní tá Pavlína Matovičová: - Zmenky v hodnote desiatok miliónov € v rôznych spoločnostiach typu ako napríklad Arca Capital alebo J&T. -…

Ivan Malý

Ivermektín - príklad pre kritické myslenie

0icon

  Predstavte si, že vyhodnocujete súťaž strelcov, ktorí strieľali do obdĺžnikových terčov, kompletne zakrytých bielym plátnom. Žiadne značky cieľov. Píše sa rok 1576 a z kláštora pri Neapole je vyhnaný mn

Mária Šamierová

HNUSOBA a JA

0icon

Nie    som  opica ,ovca, mudrosráč ,idiot ,lúza, politik ani politológ ,nepatrím medzi plagiátorov, mafiánov, donášačov ani milionárov. Som   len normálna, slovenská žena, ktorá získala vzdelanie a všetko čo s tým súviselo, poctivo, zodpovedne a s veľkou skromnosťou.Patrím do skupiny „nerozhodnutých“ (moja chyba),  bola som dlho ticho. Konečne som si uvedomila, že…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Bežné veci, ako si ich ešte nevidel!

0 icon

Aj známe veci, s ktorými sa stretávame každý deň, sa môžu prejaviť a odhaliť neobvyklú stránku. Potom sa z bežných predmetov stane niečo úplne iné - na pohľad sú dvakrát tak zaujímavé. Nie každý sa môže pochváliť toho, že videl jeden milión dolárov v hotovosti alebo má bankovky všetkých mien z celého sveta na…

Viera vo vesmírne telesá a kolíska astrológie

0 icon

V 3. tisícročí pred našim letopočtom chaldejskí astrológovia pozorovali planéty a skúmali ich vplyv na ľudské konanie. V 7. storočí pred našim letopočtom počas vlády Nabukadnesara II. sa astrológia a veštenie výrazne zdokonalili. V tejto dobe bola spísaná aj Biblia. Prinášame - z nášho pohľadu - ďalší zaujímavý článok, o veciach, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli. Mezopotámia, podľa…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0 icon

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život. Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa za…

Ako sa správne pripraviť na príchod bábätka? – 1. časť

0 icon

Čakanie na príchod bábätka je pre každý pár niečím výnimočný. Okrem šťastného očakávania, ktoré pociťujeme pred príchodom nového člena rodiny, je to tiež obdobie, v ktorom je potrebné urobiť mnoho pre to, aby sme boli dobre pripravení na nové obdobie, ktoré nás čaká.  Pár, ktorý čaká na svoje prvé bábätko, musí…

Lego predstavilo špeciálne kocky pre milovníkov záhrady a kvetov

0 icon

Spoločnosť Lego predstavila novú kolekciu, ktorá zaujme predovšetkým milovníkov kvetov a záhrady, ako aj tých, ktorí chcú mať doma vždy „čerstvé“ kvety. Kocky lega nikdy nevyschnú a neumrú. Nová sada pre všetkých dospelých milovníkov kociek lega sa volá Lego Botanical Collection. Obsahuje súčiastky na zostavenie kytice kvetov a stromu bonsai. V krabici…

Vo svete IT

Google zvažuje, že po nátlaku miestnych úradov, opustí austrálsky trh. Prečo nad týmto krokom uvažuje?

0 icon

Niekoľko dní dozadu obehla svet správa, že vo Francúzsku sa musí spoločnosť Google dohodnúť s vydavateľmi, aby im platili za to, že využívajú ich obsah naprieč rôznymi platformami. Ide o takzvané licenčné poplatky za obsah dostupný napríklad pomocou služieb, ako je News Showcase . K podobnému kroku sa schyľuje aj…

Prečo vám niekedy ponúkaná aktualizácia v Xiaomi smartfóne neskôr zmizne? Tu je dôvod!

0 icon

Aktualizácia softwaru a obzvlášť v prípade Xiaomi, ktorá vo väčšine prípadoch vypúšťa okrem bezpečnostných záplat častokrát aj nové funkcie, vedia potešiť. Ich distribúcia sa môže však zdať pomalou. Dôvodom je, že po uvoľnení aktualizácie, niekto hlási jej dostupnosť, a niekto zas hovorí o tom, že ju ešte nemá k dispozícii. Nehovoríme teraz…

Cestovanie mimo Slnečnej sústavy: Môže to byť jedného dňa realitou?

0 icon

Ľudstvu sa podarilo pristáť na Mesiaci, dostať sondy na Mars, alebo ku vzdialeným asteroidom, ale aj dostať sondu na jeden z mesiacov Saturnu, Titan. Kedy ale budú môcť ľudia cestovať na vzdialené planéty tak, ako to môžeme vidieť v sci-fi filmoch? Na túto otázku odpovedá YouTube kanál Vsauce. Cestovanie medzi hviezdami by…

Pozrite sa na najšpinavšiu miestnosť na Medzinárodnej vesmírnej stanici

0 icon

Hovorí sa: Čistota pol života a na Medzinárodnej vesmírnej stanici to platí dvojnásobne. Najväčšiu dôležitosť majú antibakteriálne opatrenia, kvôli baktériám, ktoré sa zvyknú množiť v neustále recyklovanom vzduchu na vesmírnej stanici, píše portál Science Alert. Každá sobota je preto „upratovacím dňom.“ Astronauti utierajú všetky povrchy, ktoré sa na stanici nachádzajú, vysávajú a zbierajú…

Môžu čierne diery „narásť“ do naozaj desivých rozmerov? Údajne áno

0 icon

Vesmír je domovom naozaj masívnych čiernych dier. Supermasívna čierna diera v jadre našej galaxie má hmotnosť 4-miliónov Sĺnk, no to je ešte málo, oproti monštrám, ktoré sa ukrývajú v srdciach iných galaxií, píše portál Universe Today. Väčšina supermasívnych čiernych dier má totiž hmotnosť niekoľkých miliárd našich Sĺnk a tá najväčšia môže vážiť takmer…

Armádny Magazín

Neznáma bitka námorníkov ZSSR so „zelenými baretmi“, ktorá zmenila beh dejín

0 icon

Rusko, 25. január 2021 (AM) - V histórii sovietskej armády bolo veľa slávnych udalostí. Bohužiaľ, obrovské množstvo príbehov zostáva nevypovedaných. A toto je jeden z nich. Pripomenul ho ruský politik Franz Klincevič, ktorý šéfuje Ruskému zväzu veteránov z Afganistanu. Sám slúžil v armáde a odišiel do dôchodku s hodnosťou plukovníka.   Počas rozhovoru

Erdoganova pýcha: Turecko uviedlo vedúcu fregatu triedy I „Istanbul“. Video

0 icon

Turecko, 25. január 2020 (AM) - Istanbulská lodenica dnes spustila na vodu vedúcu loď fregát triedy I, budúcu TCG Istanbul (F-515). Na slávnosti sa zúčastnili VIP hostia vrátane prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdogana, ministra obrany Hulusi Akara, náčelníka tureckých ozbrojených síl a náčelníka tureckého námorníctva. Slávnostné zahájenie sa

Čo dokáže jediný medzikontinentálny Sarmat?

0 icon

Čína, 25. január 2021 (AM) - Čínsky portál Sina.com uvádza, že jedna raketa RS-28 Sarmat stačí na vymazanie územia o veľkosti Francúzska a desať týchto medzikontinentálnych balistických rakiet (MBR) vraj kompletne zlikviduje všetkých Američanov.   Autor týchto slov, neskrývajúc svoje nadšenie, hovorí čitateľom o „neuveriteľnej sile,“ ktorá n

IRAK : Ďalší americký konvoj nedorazil

0 icon

Irak, 25. január 2021 (AM) - 22 januára bol zničený ďalší logistický konvoj, ktorý bol zničený v regióne Abou Ghraib, západne od Bagdadu. Išlo v poradí už o 5 konvoj, ktorý nedorazil do cieľa. Iracké zdroje tiež potvrdili ďalšie napadnuté americké konvoje v Iraku. USA sa už na pieskovisku nebudú cítiť…

Svetlo sveta

Arcibiskup Fulton J. Sheen – Hnev

0 icon

“Pane odpusť im, lebo nevedia čo činia.” (Lk 23,34) Prvé slovo, ktoré Ježiš povedal na kríži malo za cieľ odčiniť hriechy prameniace z hnevu. Hnev a rozum vedia konať vo veľkom súzvuku. Rozum dáva argumenty a odôvodnenie pre hnev. Rozum vie pomenovať krivdu, ktorá sa udiala a vie odvážiť váhu…

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali