Pápež František menoval pre Košickú eparchiu nového eparchiálneho biskupa

Vatikán 24. júna 2021 (HSP/TK KBS/Foto:Maroš Dupnák)

 

Svätý Otec František prijal zrieknutie sa pastoračného riadenia Košickej eparchie predložené vladykom Milanom Chauturom CSsR a zároveň menoval za košického eparchu vladyku Cyrila Vasiľa SJ, doterajšieho apoštolského administrátora sede plena spomenutej eparchie, pričom mu ponechal titul arcibiskup. Tlačovú kanceláriu KBS o tom informovala Apoštolská nunciatúra na Slovensku. Menovanie eparchu je prejavom starostlivosti Svätého Otca o jednotlivé partikulárne cirkvi a jeho snahy zabezpečiť Božiemu ľudu bezpečné vedenie na ceste ku spáse. Táto správa je zároveň pozvaním k modlitbe za nového pastiera Košickej eparchie

vladyka Cyril Vasiľ SJ
Na snímke vladyka Cyril Vasiľ SJ

Životopis vladyku Milana Chautura:

Vladyka Milan Chautur sa narodil 4. septembra 1957 v Snine. Detstvo prežil v rusínskej obci Veľká Poľana na východe Slovenska. Študoval na gymnáziu v Humennom, a už počas stredoškolských štúdií v roku 1974 zložil prvé rehoľné sľuby v Kongregácii Najsvätejšieho Vykupiteľa redemptoristov (CSsR). Po maturite bol prijatý na Cyrilometodskú bohosloveckú fakultu v Bratislave.

Kňazskú vysviacku prijal pred 40-timi rokmi z rúk križevackého eparchiálneho biskupa Dr. Joachima Segediho, dňa 14. júna 1981 v Prešove. Ako kňaz spravoval farnosť Borov a Kalinov. Počas výkonu základnej vojenskej služby v rokoch 1982 až 1984 v Strážniciach a Lounách v Čechách, aktívne pastoračne pôsobil medzi vojakmi. Po absolvovaní základnej vojenskej služby pôsobil vo farnostiach Medzilaborce (1984 – 1985), Šmigovec (1985 – 1989), Porúbka (1989 – 1992). Pre svoju aktívnu pastoračnú činnosť bol pod dohľadom vtedajšej štátnej bezpečnosti. Dňa 1. júla 1990 bol zvolený za protoigumena (viceprovinciála) kongregácie redemptoristov so sídlom v Michalovciach.

O dva roky na to, 11. januára 1992 ho Svätý Otec Ján Pavol II. vymenoval za titulárneho biskupa kresimenského a pomocného prešovského biskupa.

Biskupskú chirotóniu (vysviacku) prijal 29. februára 1992 v Mestskej hale v Prešove z rúk prešovského eparchiálneho biskupa Mons. Jána Hirku. V tom čase bol najmladším biskupom Katolíckej cirkvi. Vladykovi Jánovi Hirkovi pomáhal obnovovať život najprv 18 rokov utláčanej a potom 20 rokov trpenej Gréckokatolíckej cirkvi.

Dňa 21. februára 1997 bol vladyka Milan Chautur menovaný pápežom svätým Jánom Pavlom II. za apoštolského exarchu novovytvoreného Apoštolského exarchátu pre katolíkov byzantského obradu v Košiciach.

V rámci Konferencie biskupov Slovenska viedol Radu pre rodinu a mládež, neskôr Radu pre rodinu a Radu pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Dňa 30. januára 2008 bol vladyka Milan Chautur CSsR pápežom Benediktom XVI. vymenovaný za košického eparchiálneho biskupa. Do úradu bol uvedený 18. februára 2008 J. E. kardinálom Leonardom Sandrim, prefektom Kongregácie pre východné cirkvi.

V januári 2021 – vstúpiac do 30-teho roku svojej biskupskej služby – požiadal pápeža Františka o uvoľnenie z úradu eparchiálneho biskupa. Pápež jeho žiadosť prijal s účinnosťou od 24. júna 2021, kedy sa stáva emeritným košickým eparchiálnym biskupom.

 

Životopis vladyku Cyrila Vasiľa:

Arcibiskup Cyril Vasiľ SJ sa narodil 10. apríla 1965 v Košiciach. V roku 1969 prijal jeho otec, ktorého teologické štúdiá prerušila likvidácia gréckokatolíckej cirkvi v roku 1950, kňazskú vysviacku z rúk bl. biskupa Vasiľa Hopku. Starší brat Michal je tiež gréckokatolíckym kňazom.

Po štúdiách na bratislavskej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte prijal 14. júna 1987 v Prešove kňazskú vysviacku z rúk križevackého eparchiálneho biskupa Slavomíra Miklovša. Po krátkom období pastorácie vo farnosti Podhoroď so súhlasom svojho ordinára emigroval z dôvodu ďalších štúdií do zahraničia. V školskom roku 1987/88 začal študovať cirkevné právo na Pápežskom východnom inštitúte (PIO) v Ríme.

Po ukončení licenciátu z cirkevného práva, 15. októbra 1990 vstúpil do rehole Spoločnosti Ježišovej (jezuiti) a začal noviciát v Janove. Po jeho ukončení a zložení rehoľných sľubov sa v roku 1992 vrátil na Pápežský východný inštitút (PIO), aby pokračoval v doktorandskom štúdiu a súčasne plnil aj funkciu ekonóma. Po ukončení tzv. Tretej probácie, ktorú absolvoval v rokoch 1999-2000 v Prešove, dňa 15. septembra 2001 v Košiciach zložil posledné sľuby ako profes Spoločnosti Ježišovej.

Doktorát z cirkevného práva obhájil v decembri 1994 na PIO a po obhajobe bol zaradený do profesorského zboru Právnickej fakulty PIO. Zároveň začal vyučovať aj na Aloisiane – Teologickom inštitúte Spoločnosti Ježišovej na Slovensku, terajšej Teologickej fakulte Trnavskej univerzity.

V roku 1997 na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme získal diplom z cirkevnej jurisprudencie.

Habilitačné konanie ukončil v roku 1999 na Cyrilometodejskej teologickej fakulte Palackého univerzity v Olomouci a od roku 2000 až do roku 2008 pôsobil ako dekan Fakulty východného cirkevného práva na PIO.

V roku 2004 bol vymenovaný za riadneho profesora na Fakulte východného cirkevného práva PIO a zároveň za vicerektora PIO.

 

Vysokoškolský profesor

Prezident Slovenskej republiky ho v roku 2005 vymenoval za vysokoškolského profesora v odbore katolícka teológia.

Pápež Benedikt XVI. ho v máji 2007 vymenoval za rektora PIO. V tejto funkcii pôsobil do júna 2009. Akademicky je činný doteraz.

Popri akademickej činnosti sa od roku 1992 venoval pastoračnej službe ako náboženský asistent v skautských skupinách Federácie skautov Európy vo farnostiach S. Cipriano a S. Maria della Presentazione (Via Torrevecchia, Rím). Dňa 10. decembra 2003 bol Pápežskou radou pre laikov potvrdený ako „federálny náboženský radca“ UIGSE-FSE („Union Internationale des Guides et Scouts d’Europe – Fédération du Scoutisme Européen“). Túto funkciu na celoeurópskej úrovni vykonával do decembra 2007.

Pápež sv. Ján Pavol II. ho 30. novembra 2000 vymenoval za konzultora Kongregácie pre východné cirkvi, v roku 2002 za konzultora Kongregácie pre náuku viery, v roku 2003 za konzultora Pápežskej rady pre migrantov a putujúcich.

Pápež Benedikt XVI. ho 30. júna 2008 vymenoval za konzultora Pápežskej rady pre legislatívne texty, za osobitného poradcu sekretára Biskupskej synody konanej v októbri 2005 a v roku 2008. Z tejto funkcie potom vyplývala aj jeho ďalšia spolupráca so sekretariátom Biskupskej synody pri prepracovávaní jej štatútov.

 

Titulárny arcibiskup

Dňa 7. mája 2009 ho pápež Benedikt XVI. vymenoval za sekretára Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme a za titulárneho arcibiskupa Tolemaidského. Biskupskú vysviacku, podobne ako v minulosti kňazskú, prijal z rúk križevackého biskupa Slavomíra Miklovša 14. júna 2009 v pápežskej bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme.

Ako odborníka na kanonické právo ho dňa 6. júna 2019 pápež František menoval za člena Kolégia pre skúmanie rekurzov v oblasti rezervovaných deliktov pri Kongregácii pre učenie viery.

V úrade sekretára Kongregácie pre východné cirkvi pracoval do 20. januára 2020, kedy ho pápež František vymenoval za Apoštolského administrátora Sede plena Gréckokatolíckej eparchie Košice. Po svojom príchode na Slovensko prebral po vladykovi Milanovi Chauturovi vedenie Rady pre rodinu KBS a Rady pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života KBS. Zároveň sa stal aj predsedom Rady pre pastoráciu v zdravotníctve KBS.

Pápežom Františkom bol dňa 21. júna 2021 vymenovaný za člena Najvyššieho tribunálu apoštolskej signatúry vo Vatikáne.

Dňa 24. júna 2021 ho pápež František vymenoval za eparchiálneho biskupa Košickej eparchie, ponechajúc mu osobný titul arcibiskup.

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Prokurátor podal návrh na väzbu na štyri osoby z kauzy Mýtnik III

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v trestnej veci Mýtnik III na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) sudcovi pre prípravné konanie návrh na vzatie štyroch osôb do väzby z dôvodu kolúznej väzby. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová ÚŠP nekonkretizoval,…

Weiss st. po výhre na Gibraltáre: „Doma to musíme zvládnuť“

0 icon

Gibraltár 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Pavel Neubauer)   Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvíťazili v úvodnom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA na pôde gibraltárskeho tímu Lincolnu Red Imps 3:1. Na gól Gurama Kashiu nadviazali po prestávke Jaromír Zmrhal a Ezekiel Henty, prehru outsidera zmiernil z jedenástky Liam Walker Odveta…

Chýbajúcu križovatku D1D4 považuje Doležal za jedného z „najškaredších kostlivcov“, ktorých zdedil

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Chýbajúce prepojenie súčasnej diaľnice D1 s diaľnicou D4 aj po jej odovzdaní do používania na východnom okraji Bratislavy spôsobí veľké problémy doprave v hlavnom meste na niekoľko rokov. Zmeny v projekte výstavby križovatky D1D4, opakované povoľovacie konania v minulosti a stále meškajúce verejné…

Tatar sa sťahuje do New Jersey, s Devils podpísal dvojročnú zmluvu

0 icon

Newark 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jason Franson/The Canadian Press via AP)   Slovenský hokejista Tomáš Tatar bude v kariére pokračovať v klube NHL New Jersey Devils. Vo štvrtok sa ako neobmedzený voľný hráč dohodol s "diablami" na dvojročnom kontrakte v celkovej hodnote deväť miliónov dolárov, v priemere tak zarobí 4,5…

Messi sa s Barcelonou nedohodol na zmluve, na Camp Nou končí

0 icon

Barcelona 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)   Argentínsky futbalista Lionel Messi sa s vedením FC Barcelona nedohodol na novej zmluve. Éra 34-ročného útočníka na Camp Nou sa tak skončila, informovali svetové agentúry Messiho koniec v katalánskom klube, v ktorom strávil celú profesionálnu kariéru, je šokujúci. Pred pár dňami totiž…

Cez Lamanšský prieliv prišlo rekordných 482 migrantov

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Joan Mateu)   V stredu sa cez Lamanšský prieliv do Veľkej Británie v 21 malých člnoch preplavilo najmenej 482 migrantov. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na údaje ministerstva vnútra, podľa ktorého toto číslo predstavuje nový rekord za jeden deň Ministerstvo uvádza, že…

Barbadoská speváčka a módna návrhárka Rihanna sa stala miliardárkou

0 icon

Los Angeles 5. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Diane Bondareff)   Barbadoská popová speváčka a módna návrhárka Rihanna sa oficiálne stala dolárovou miliardárkou Po americkej moderátorke Oprah Winfreyovej je Rihanna aktuálne celosvetovo druhou najbohatšou ženou v šoubiznise a najbohatšou hudobníčkou na svete, vyplýva z hodnotenia časopisu Forbes. Podľa daného zdroja, z ktorého vo…

Rumunsko daruje 1,3 milióna dávok vakcín

0 icon

Bukurešť 5. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP)   Rumunská vláda daruje 1,3 milióna dávok vakcín proti koronavírusu. Pomoc v boji proti pandémii COVID-19 poskytnú Tunisku, Egyptu, Vietnamu a Albánsku Rumunské ministerstvo zdravotníctva informovalo, že vakcíny dodá AstraZeneca, pričom Egypt dostane 525-tisíc dávok, Tunisko 425-tisíc, Vietnam 199 200 a Albánsko 150-tisíc. V Rumunsku…

V obci na východe Slovenska sa prehnalo tornádo, na mieste zasahujú hasiči. Je tu spúšť, povedal starosta obce

0 icon

Petkovce 5. augusta 2021 (HSP/Teraz/Foto:TASR/AP, Facebook-meteovychod)   Obcou Petkovce v okrese Vranov nad Topľou sa vo štvrtok večer prehnalo tornádo, poškodilo niekoľko domov. Pre TASR to uviedol starosta obce Pavol Hybala. Na mieste zasahujú hasiči „Nahlásené bolo poškodenie štyroch rodinných domov, ktorým zobralo strechu. Polámané sú stromy, strhané je elektrické…

Vo Venezuele z bankoviek prvého októbra škrtnú šesť núl

0 icon

Caracas 5. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)   Venezuela na bankovkách svojej národnej meny škrtne šesť núl, keďže túto juhoamerickú krajinu naďalej trápi hyperinflácia. Venezuelská centrálna banka vo štvrtok oznámila, že zmena nominálnej hodnoty peňazí nadobudne účinnosť 1. októbra Bankovkou s najvyššou nominálnou hodnotou bude 100 nových bolívarov, pričom budú ekvivalentom…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. VALENTIN KATASONOV : Svetové zdravotnícke orgány a Svetová covidová inkvizícia 2.MSM začali otáčať aj v Nemecku . Dve tzv .,,konšpirácie" potvrdené "!

0icon

"Univerzálne očkovanie je obrovská chyba!" Už som písal o anglickom lekárovi Vernonovi Colemanovi, ktorý už desaťročia vo svojich knihách a verejných prejavoch varoval milióny ľudí pred rizikami, ktoré vznikajú, keď občania prichádzajú do kontaktu so systémom zdravotnej starostlivosti a farmaceutickými spoločnosťami. Aj v iných krajinách sú takí bojovníci. A tento…

Ivan Holek

Polovička národa sa nechce dať očkovať! Pochopte to!

0icon

Násilie plodí násilie! Dlhodobá masívna propaganda a najrozličnejšie formy nátlaku, presadzujúce potrebu očkovania vytvárajú enormný tlak na ľudí, ktorí to odmietajú a nesúhlasia s vakcináciou. Obyvateľstvo vychádza do ulíc a začína protestovať. Dochádza k násilnostiam, z ktorých sú obviňovaní protestujúci, ale pravda je taká, že násilie má na svedomí vláda,

Ivan Lehotský st.

Lacný Jožko

0icon

Boli časy, keď niektorí ľudia nosili na krku zavesenú drevenú nošu, celý obchod. Volali ich lacný Jožko. Predávali drobnosti ako žiletky, štetky (nie živé, ale na nanášanie peny pred holením), žuvačky... Mali síce úzky okruh znalostí, ale vo svojich témach sa javili ako inteligenti. Alebo aspoň sa tak cítili. Nachádzam…

Tony Belohorec

Je severokórejský vodca Kim Čong-un naozaj mŕtvy?

0icon

Svet o Severnej Kórei a jej vodcoch moc nevie. Napr. o Kim Čong-unovi sa nevie presne ani to, kedy sa narodil. To isté platí samozrejme o celej jeho rodine a súrodencoch. Celá ich identita, je po celý ich život účelovou menená. Keď deti bývalého severokórejského diktátora Kim Čong-ila napr. študovali…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na svete existujú dva typy ľudí. Ktorý si ty?

0 icon

Môže byť ťažké tomu uveriť, ale výskum naznačuje, že to, či si dáš kávu alebo čaj môže byť určené tvojimi génmi. Ľudia, ktorí si radi vychutnajú horkú chuť a cítia ju lepšie, pijú viac kávy. Ale okrem vedeckého vysvetlenia je fantastické dozvedieť sa a pozorovať rôzne zvyky a vkus rôznych ľudí, pretože…

Špionážna sieť Lucy: 2. časť

0 icon

Nemecká sekcia špionážnej siete Lucy disponovala 10 členmi. Sedem z nich je známych a spravidlo sa jedná o nemeckých vysokých dôstojníkov. Generálmajor Hans Oster bol náčelníkom štábu a zástupcom admirála Canarisa, šéfa vojenskej rozviedky v Nemecku. Ďalším bol generálporučík Fritz Thiele, zástupca vedúceho spojov v nemeckom vrchnom velení. Prinášame druhé pokračovanie článku o špionážnej sieti, ktorá dostala…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 4. časť

0 icon

Napriek tomu, že sa Heydrich s Canarisom priatelili, Heydrich nadobudol podozrenie, že admirál nie je úplne oddaný veci nacizmu, ako by skrz svoju funkciu mal byť. Keď bol Heydrich v roku 1942 preložený do Prahy, českí odbojári spolčení s britskou spravodajskou službou ho zavraždili. Podieľal sa Canaris nejakým spôsobom na plánovaní atentátu? Heydrichova…

Týmto si ničíš nevedomky svoj domov!

0 icon

Takmer každý vie, že nechať šaty v práčke nie je dobrý nápad a že je lepšie okamžite umyť špinavé riady. Avšak niekedy aj tí najskúsenejší môžu robiť chyby pri čistení bytov a odstraňovaní neporiadku. A takto si nevedomky ničíme svoj domov. Zametanie podlahy ničí tvoj domov

Dôkaz, že cukor je jed. 14 vecí, ktoré sa dejú s naším telom po obmedzení príjmu cukru

0 icon

Cukor je jed a novodobý zabijak! Nadmerná konzumácia cukru môže závažne ovplyvniť naše zdravie. Vedie k nárastu telesnej hmotnosti, ostrým výkyvom nálady a dokonca aj k závislosti na cukru. Odborníci na výživu považujú túto potravinu za nebezpečnejšiu ako samotný tuk. Pozornosť by sme však mali venovať samotnému množstvu, ktoré konzumujeme.…

Armádny Magazín

Rusko kvôli izraelskej agresii dodá Sýrii ďalšie desiatky systémov protivzdušnej obrany

0 icon

Sýria, 5.August 2021 (AM) – Kvôli neochote Turecka dodržiavať existujúce dohody o deeskalácii situácie v Sýrii je Rusko nútené uskutočňovať priame útoky vzdušnými silami pri podpore sýrskej armády, čo umožňuje nielen oslobodenie významnej časti sýrskeho územia, ale tiež ponúka možnosť obkľúčenia až okolo 2500 tureckých militantov. Z

"Nenarušia vojenskú rovnováhu v regióne“. USA oznámili dodávku protitankových systémov Javelin do Gruzínska

0 icon

Gruzínsko, 5.August 2021 (AM) – Do Gruzínska bude dodaná dávka amerických prenosných protitankových raketových systémov Javelin v celkovej výške 30 miliónov dolárov. Informoval o tom americký úrad pre obrannú spoluprácu a bezpečnosť.   Tbilisi požadovalo od Washingtonu 82 rakiet Javelin a 46 vypúšťačov. Americká adminis

Bell predstavil nový koncept vysokorýchlostného vertikálneho vzletu a pristátia pre vojenské použitie

0 icon

Fort Worth, Texas (5. augusta 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron Inc. (NYSE: TXT), predstavila konštrukčné riešenia lietadlových systémov pre vojenské aplikácie, ktoré budú využívať jej technológiu vysokorýchlostného kolmého vzletu a pristátia (HSVTOL). Bell tak pokračuje v inovácii nov

Rusko po provokáciách NATO uzatvára Fínsky záliv

0 icon

Rusko, 5.August 2021 (AM) – Vojnové lode a pobrežné raketové systémy ruskej baltskej flotily zablokujú prístup do Fínskeho zálivu. Ministerstvo obrany Ruskej federácie sa rozhodlo uzavrieť Fínsky záliv nasadením skupiny lodí a pobrežných raketových systémov. Oficiálne bolo oznámené, že toto

Sergej Šojgu tlačí aby ruská "Hviezda smrti" bola vybavená najnovšími zbraňami

0 icon

Rusko, 5.August 2021 (AM) – Počas konferenčného hovoru sa minister obrany Ruskej federácie zaoberal otázkou modernizácie ťažkého jadrového krížnika Admirál Nachimova. Tento krížnik bol uvedený do prevádzky námorníctvom ZSSR v roku 1988. Má celkový výtlak asi 25,9 tisíc ton a maximálny ponor 10,3

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali