PAHREBA: Utrápená Európa zvádza ťažký boj proti ruskej propagande. Naši odvážni politici a mainstream vychádzajú zo zákopov

Bratislava 27. novembra 2016 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Poslanci Európskeho parlamentu v utorok, 22. novembra, sa v Štrasburgu zaoberali aktuálnou otázkou boja proti ruskej propagande. Členské štáty únie mienia prijať opatrenia na efektívny boj proti dezinformačným kampaniam a podporiť slobodné a demokratické média.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Nazdar, Jožo. Prosím ťa, o Trumpovi už ani slovo. Všade počujem iba jedno: „Trump, Trump, Trump.“ Deje sa ešte niečo, je na tomto svete ešte aspoň niečo zaujímavé?

No samozrejme. Čo tam po nejakom Trumpovi?! V utorok sa uskutočnila epochálna udalosť, ktorá sa navždy zapíše do dejín ľudstva červenými písmenami. Alebo nejakej inej farby…

Preboha, čo sa stalo? Prišli Marťania, našli liek na rakovinu, zvýšia u nás dôchodky?

Prosím ťa, také maličkosti. Všetko je to nič v porovnaní s tým, čo sa stalo v Štrasburgu. Totiž zástupcovia európskeho ľudu, naši vyvolení a vyholení, najmúdrejší, najdemokratickejší a najobjektívnejší poslanci Europarlamentu riešili mimoriadne horúcu otázku, ktorá je v súčasnosti najdôležitejšou – ako bojovať proti hrôzostrašnej hnusnej ruskej propagande. Dokonca prijali rezolúciu o tom, ako budú bojovať proti tomuto „svetovému zlu“.

Jaj, ale ja som ozaj dúfal, že konečne zvýšia dôchodky… A ako mienia bojovať proti ruskej propagande? Veď pred rokom písali, že chcú vytvoriť nejaký úrad či redakciu v Bruseli, aby bojovali. Neviem, nepostrehol som to – vytvorili či nevytvorili?

Čo je tam po nejakej redakcii či úrade? Ide o globálny boj proti hnusnej ruskej propagande. A som, ako Slovák hrdý na to, že tento celoeurópsky boj začíname aj na podnet našich odvážnych europoslancov, ktorí sa ako jedni z prvých vyrútili zo zákopov a vyrazili do útoku proti ruskej propagande. Napríklad, pred pár dňami naša europoslankyňa, profesionálna politička a skúsená novinárka Jana Žitňanská vyhlásila, že Putinovská propaganda a dezinformácie sú obrovskou hrozbou, ktorej sa musíme postaviť oveľa razantnejšie ako doteraz. Úplne s ňou súhlasím a tiež si pohľadám v šope bodák, aby som spolu s našimi europoslancami, politikmi, analytikmi a médiami vyrazil do útoku proti ruskej propagande.

Ha-ha-ha, to by som ti aj uveril, keby v tom nebolo cítiť toľko irónie… Inak furt nerozumiem tým našim politikom a médiám. Stále vyzývajú na boj proti ruskej propagande, ale stále nevedia preukázať, kde sa vlastne skrýva tá putinová propagandistická mašina. Že vraj je všade. Ale predsa kde? Ak treba, tak pôjdeme bojovať – ale proti veterným mlynom?

Akože proti veterným mlynom? Nepozeráš správy, nečítaš noviny? Ruskí agenti sú všade, takmer v každom médiu. Preto sa čudujem, ako to ešte prežil náš vrelo milovaný mainstream. Podľa toho, čo hovoria, všetky naše média by už mali obsadiť ruskí agenti. Nie je to tak?

Čo ja viem? Nie som odborník, ale z našich médií sa často dozvedám, že v Európskej únii stále chcú prijať nejaké opatrenia na efektívny boj proti propagande a dezinformáciám. Europoslanci navrhujú vytvoriť spoločnú stratégiu boja proti ruskej propagande, mienia viac propagovať činnosť a fungovanie inštitúcií EÚ, aby vyvracali  dezinformácie a klamstvá. Dlhšie sa hovorí o vytvorení „mediálnej armády“, ktorá zabojuje proti ruským agresorom. Stále chcú podporovať slobodné demokratické  médiá – akurát neviem, či tie média dostávajú takú malú podporu, že prehrávajú s Rusom… Nakoľko viem, v tých médiách sa točia milióny a miliardy. Je to stále málo?

Asi málo. Neviem, koľko ešte potrebujú na to, aby konečne zvíťazili nad hnusnou ruskou propagandou. Aj tentoraz v Štrasburgu zasa prízvukovali, že Rusko sa dlhodobo snaží zasahovať do vnútornej politiky členských štátov našej milovanej únie a podrývať jej súdržnosť šírením dezinformácií. Neviem-neviem, na to, aby sme sa presvedčili, že tá únia je prehnitá a nefunkčná mi postačí čítať aj náš mainstream – na to nepotrebujem čítať správy z Ruska. Fakt, neviem, prečo by Rusi chceli zrušiť Európsku úniu. Majú jedného väčšieho partnera, s ktorým môžu rokovať a riešiť všetky otázky. Ak by sa únia rozpadla – budú rokovať s desiatkami slabých, rozkradnutých, nestabilných štátov? Čo potom vyriešia s podobnými chudákmi? To, že sa v každom štáte EÚ nájdu ľudia, ktorí chcú poslať túto úniu  k vode a vytvoriť silný nezávislý národnostný štát – to viem. Ale načo by ti Rusi mali záujem o to, aby skrachovala EÚ – to nemôžem pochopiť. Ale mainstream nás o tom presviedča.

Možno nás chcú presvedčiť o tom, že Rusi chcú zničiť EÚ a potom nás obsadiť? Hm, neviem-neviem, načo by si tým zbytočne prihodili toľko roboty a toľko problémov?

Somarina. Kandidáti na vládnutie svetu a rozkazovanie Európskej únii nesedia v Moskve, ale v inom mestečku – za veľkou kalužou. Takže neviem, v čom by pre Rusov bol zmysel svojimi dezinformáciami demolovať našu krásnu úniu a prečo by sa o to snažili.

Ešte niečo neviem pochopiť: prečo sa všetci tak boja tej ruskej propagandy? Je taká mocná a všemohúca? Zo všetkých strán počujem, že Kremeľ investuje gigantické finančné prostriedky do svojich dezinformačných a propagandistických kampaní a médií. Kde na to berie? A kde sú tie peniaze, prečo naši politici, analytici a odvážny mainstream neukáže, kde sú tie prachy? Komu ich Kremeľ dáva, kedy, koľko?

Aha, a čo ti majú ukázať? Figu borovú? Je to presne tak, ako vo veci s tým ruským dopingom: vraj niekto používal, vraj bol do toho zamiešaný aj štát, vraj niečo sa stalo. Ale žiadne fakty, dôkazy, dokumenty. Iba keci. Ale aj tie keci postačili na to, aby ruských atlétov nepustili na Olympiádu v Riu a potom na Paraolympiádu nepustili kompletné ruské paraolympijské družstvo. Rusi sa stále dožadujú, aby „prokurátori“ predložili dôkazy. Ale načo? Kto potrebuje dôkazy? Tak aj s tou ruskou propagandou – vraj nás ohrozuje a dezinformuje. A vraj Rusi na to utrácajú miliardy. Na to by mali mať aspoň tucet Sorosov… Ale nemajú.

Neviem, pátral som po tých ruských či proruských médiách. Áno, existuje tá televízna stanica Russian Today. Je tam ešte nejaký Sputník. A čo ešte? Fakt, pátral som po tom, ale nič iné som nenašiel. Je možné, že ruské média podávajú správy trochu inak, ako európsky alebo zaoceánsky mainstream. Ale čím nás to ohrozuje? Koľko ľudí vo svete číta ruské noviny či pozerá ruskú televíziu? To je tá povestná ruská propaganda?

Asi áno, pretože inú nepoznám. Neviem o tom, že Rusi majú vo svete niečo okrem toho Sputniku a Russia Today. Kde sú potom schované ich dezinformačné média, ktorými nás straší mainstream a politici? Ak tá hrozba existuje, nech na ňu ukážu prstom – konkrétne. Ale používajú všeobecné keci – je tu hrozba, všade – ale kde konkrétne? Že Kremeľ dáva na „svoje“ média“ vo svete obrovské financie. Kde, kedy, koľko – je aspoň jeden dokument, faktúra, list? Zasa je tu hon na čarodejníc, ako v prípade s ruským dopingom. Samé keci.

Nie, brate, stále nechápem. Prečo sa všetci tak boja tej ruskej propagandy? Nik ju nevidel, nik ju nepočul, ale všetci sa jej boja a všetci sú presvedčení, že je všade – ako duchovia na cintoríne. Na druhej strane faktom je, že proti ruskej propagande dnes bojujú tisíce európskych a zaoceánskych médií, ktoré obracajú miliardy dolárov či eur. A nevedia zvládnuť nešťastné Russia Today, Sputnik a zopár mýtických „proruských médií“? Fakt to mi všetko pripadá, ako boj proti veterným mlynom – je to veľmi namáhavé, zaberá to strašne veľa času, nervov, financií a síl – a je to úplne zbytočne.   

Tak s tým súhlasím. Vysvetlenie vidím iba jedno. Naši politici a mainstream potrebujú vytvárať obraz nepriateľa. Je to jedno, kto to bude – Rusko, Čína, Jožko Ferko. Všetci potrebujú nepriateľa – politici, armáda, média. Niet nepriateľa – niet financií, nie je dôvod, aby sa utrácali miliardy na otriasanie vzduchom – na nákup zbraní, financovanie rôznych organizácií, reklamu v médiách, platy politikom apod. Kto potom uverí politikom, kto ich bude potrebovať? Kto bude čítať mainstream? O čom budú písať naše média? O hádkach našich politikov alebo o tom, že tu máme nízku životnú úroveň? Ale niekto za to môže. Žeby naši domáci? Kdeže! Za to môže Rusko, Čína a Jožko Ferko. A tak bojujme proti ruskej propagande, vyhadzujme na vietor milióny a tešme sa z toho, že vraj to robíme preto, aby sme sa zachránili a aby nám bolo lepšie. Nuž, to je tá pravá propaganda, ale nie je ruská.

A prečo sa to deje? Ak je to tak, to znamená, že to niekto potrebuje? Ale kto a prečo?

To už je iná otázka. Odpovedal by som ti, ale potom ma naši milovaní politici, analytici a média označia za ruského špióna, propagandistu a nepriateľa štátu. Potom vysvetľuj každému, že nie si ťava. Normálni ľudia poznajú pravdu, ostatní nech si čítajú mainstream a počúvajú našich europoslancov. Mimochodom, nevieš, prečo takmer všetci naši poslanci po pár mesiacoch vysedávania v Štrasburgu či Bruselu sa menia na nepoznanie a akosi im to prestáva fungovať v hlave. A vlastne… Je to už úplne iná téma a ak to začneme rozoberať, rýchlo ma označia za ruského špióna, propagandistu či zlodeja. Radšej ideme na pivo…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Cyprus odoberie 45 osobám občianstvo udelené v rámci programu „zlatých pasov“

0 icon

Nikózia 15. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Cyperská vláda začala proces odobratia občianstva udeleného 39 cudzincom a šiestim ich rodinným príslušníkom v rámci zrušeného lukratívneho programu „zlatých pasov“. V písomnom vyhlásení to uviedol hovorca vlády Marios Pelekanos, no neposkytol žiadne ďalšie informácie o totožnosti osôb, ktorým by mali odňať cyperské občianstvo…

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov schválil posilňujúcu vakcínu Johnson & Johnson

0 icon

Washington 15. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/DPA-Wolfgang Kumm-Bildfunk)   Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v piatok schválil posilňujúce dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson Farmaceutický gigant predtým k žiadosti predložil údaje o vplyve podania posilňujúcej vakcíny po uplynutí rôznych časov od zaočkovania, a to od…

Borrell je „pripravený“ rokovať s Iránom o obnovení jadrovej dohody

0 icon

Washington 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jonathan Ernst/Pool via AP)   Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v piatok uviedol, že je "pripravený" stretnúť sa v Bruseli so zástupcami Iránu v rámci úsilia o obnovenie jadrovej dohody z roku 2015. Zároveň však upozornil, že "čas tlačí". Informuje o tom agentúra AFP "Viem,…

Merkelová: Nová nemecká vláda bude dôležitým posolstvom pre zvyšok EÚ

0 icon

Brusel 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok uviedla, že nová proeurópska vláda, ktorá sa formuje v Nemecku, bude dôležitým posolstvom pre zvyšok Európskej únie. Informuje o tom agentúra AFP Po tom, čo tri politické strany oznámili predbežnú dohodu o vytvorení novej vládnej koalície, odchádzajúca…

„Porazme ho, kým nás neporazí.“ Ministerstvo prišlo s jesennou fázou kampane na podporu očkovania. Presvedčia takéto upútavky ľudí, ktorí majú obavy?

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nasadzuje nový vizuál jesennej kampane na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. Koncept novej fázy kampane reflektuje nálady v spoločnosti, ktorá je značne polarizovaná. Novú podobu majú televízne, rozhlasové i online spoty, ako aj grafika pre printovú a vonkajšiu reklamu. TASR…

Bývalému šéfovi štátnych hmotných rezerv Kajetánovi Kičurovi zaistili majetok

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Bývalému šéfovi Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetánovi K. zaistili majetok. TASR to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová, upozornil na to denník Sme "Je možné potvrdiť, že Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR v priebehu vyšetrovania zaistil obvinenému K. K.…

Kollár: Čurillovi sa ospravedlním, keď bude zbavený obvinenia. Vyšetrovateľ zrejme nemá rovnaký meter

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) sa ospravedlní vyšetrovateľovi Jánovi Čurillovi, až keď bude úplne zbavený obvinenia. Uviedol to na piatkovej tlačovej konferencii v reakcii na žalobu, ktorú mal naňho vyšetrovateľ podať pre výroky o "čurillovskej mafii" "Pán vyšetrovateľ Čurilla…

Rozhovor s MUDr. Petrom Liptákom, priekopníkom včasnej liečby Covid-19 a teraz terčom útokov MZ SR: Lengvarský sa vyhráža lekárom novelou trestného zákona

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook-Peter Lipták,TASR-Jakub Kotian)   MUDr. Peter Lipták je bratislavský všeobecný lekár, ktorý ako prvý kritizoval zanedbanie včasnej liečby covidu tým, že ministerstvo ju fakticky pred rokom zrušilo. To viedlo podľa neho k ohromnej záťaži nemocníc a vysokej úmrtnosti, prečo sme mali aj lockdowny, obmedzené ľudské práva…

Babiš je pripravený odovzdať vládu bloku piatich strán. „Poverenie od Zemana by som neprijal,“ vyhlásil

0 icon

Praha 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Šéf českého hnutia ANO Andrej Babiš by neprijal prípadné poverenie od prezidenta Miloša Zemana na rokovanie o zostavení nového kabinetu. Podľa vlastných slov je pripravený odovzdať vládu bloku piatich strán a byť v opozícii, povedal v piatok pre rozhlasovú stanicu Frekvence 1…

Španielsky premiér vyzval niekdajšieho kráľa Juana Carlosa I., aby prehovoril o vyšetrovaní údajnej korupcie

0 icon

Madrid 15. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andrea Comas)   Španielsky premiér Pedro Sánchez vyzval bývalého kráľa Juana Carlosa I., aby ponúkol verejné vysvetlenie podozrení z jeho finančných priestupkov, ktoré sú predmetom vyšetrovania a pošpinili reputáciu španielskej monarchie „Podľa mňa by bolo dobré, keby kráľ Juan Carlos povedal, čo si myslí o všetkých…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

Ivan Štubňa

Nasledovníkom zločineckej vlády Mikuláša Dzurindu je Hegmatova vláda...

0icon

Na začiatok len vysvetlenie. Hegmatova vláda znamená schizofrenický dvojzáprah Hegera a Matoviča. A teraz k meritu veci. Hegmatova covidová vláda je vinná z plánovania jednotlivých kôl pandémie, z neschopnosti prijať vhodné opatrenia na liečenie ľudí, zo zámernej segregácie osôb na očkovaných a neočkovaných, z vyvíjania nátlaku na neočkovaných, aby sa nechali zaočkovať látkou, ktorá je riziková a nesprávne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Československo 1938, nemecký ovčiak Hitlera a Einstein: Fotky, ktoré zmenia tvoj pohľad na históriu

0 icon

Niekedy môže jedna emocionálna fotografia vypovedať o histórii oveľa viac než nekonečné fakty. Ako vyzeralo Československo v roku 1938 alebo aký bol deň po vražde Kennedyho?    Československo: Občania nútene vítajú nemecké vojská, október 1938.

10+ najhorších pokusov o tuning alebo keď sa z auta stane Frankenstein

0 icon

Hovorí sa, že proti gustu žiadny dišputát. Určite sa s týmto tvrdením do istej miery stotožňujeme, no všetko má svoje hranice. Platí to aj pri úpravách áut, z ktorých sa jednoducho môže stať otrasný gýč, na ktorý sa naozaj ťažko pozerá. To je prípad aj týchto 15-tich pokusov o tuning.…

30+ najpodivnejších tradícií a zvyklostí, ktoré na nás číhajú v zahraničí

0 icon

Každá krajina je plná svojich vlastných tradícií a zvyklostí, ktoré niekedy možno chápu iba domorodci. Preto je dôležité aspoň ako-tak si naštudovať cudziu krajinu, ak do nej smeruješ po prvýkrát. Prinášame ti tie najzvláštnejšie zvyky, ktoré ti pomôžu znížiť riziko náhodného urazenia ľudí v zahraničí. :) 1. India

TOP10 potravín, vďaka ktorým sa zvýši tvoja imunita

0 icon

Podľa WHO viac ako 23 miliónov ľudí ročne ochorie len na konzumáciu kontaminovaných potravín. A podľa ďalších informácií existuje toľko rôznych vírusov, koľko je hviezd na oblohe. Aby sme zabránili chorobe nášho tela, najlepším riešením je vybudovať si imunitu zvnútra. Našťastie sa imunita dá posilňovať celkom jednoduchými spôsobmi.

Armádny Magazín

Spoluvinník medzinárodného zločinu: Taliansky kapitán lode dostal rok väzenia za vrátenie 101 migrantov do Líbye

0 icon

Taliansko, 15. október 2021 (AM) – Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.   Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho…

Gavrilo Princip, atentátnik zo Sarajeva, ktorý našiel svoju smrť v terezínskom žalári

0 icon

Srbsko, 15. október 2021 (AM) – Gavrilo Princip sa narodil 25. júla 1894 v západnej Bosne, v chudobnej roľníckej rodine srbského pôvodu a svoju smrť našiel 28. apríla 1918 v terezínskom žalári, v prostredí, kde ho všetci nenávideli.   Svetoznámy bosniansky Srb prišiel k svojej smutnej sláve dň

Teória akademika Glazjeva sa potvrdila: Bol koronavírus vytvorený Američanmi?

0 icon

Rusko, 15. október 2021 (AM) – Ruský vedec urobil senzačné vyhlásenie: koronavírus podľa všetkých indícií nie je prirodzený, ale umelý. Potvrdila sa teda teória Sergeja Glazyeva, ktorý pred rokom poukázal na to, že COVID-19 môže byť vytvorený iba v laboratóriu a ako biologickú zbraň uvoľnená „americkou elitou“.  

Putin aj šéf ruskej rozviedky Naryškin apelujú na maximum práce spravodajských služieb

0 icon

Rusko, 15. október 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin vyzval na maximálne využitie silného potenciálu spravodajských služieb členov „Spoločenstva nezávislých štátov“ na ochranu priestoru územia pred novými vonkajšími hrozbami. Uvádza sa to v pozdrave ruského prezidenta účastníkom 17. schôdze Stretnutia šéfov bezpečnostných a spravodajsk

Ukrajinská vojenská loď narazila na mínu západne od Krymu. Hrozí jej potopenie

0 icon

Ukrajina, 14. október 2021 (AM) – V západnej časti Čierneho mora došlo k vážnemu incidentu — vojenské plavidlo ukrajinského námorníctva pri plnení plánovaných úloh explodovalo v dôsledku zrážky s námornou mínou. V dôsledku výbuchu sa zranila časť posádky, v lodi vznikla diera a bola zaplavená. Informácie o tomto incidente potvrdil poslanec ukrajinsk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali