PAHREBA. Jablká a hrušky rakúskych volieb, krajná pravica, Kotleba, banderovci, veteráni Waffen-SS, UPA, OUN a iné

Bratislava, 29. mája 2016 (HSP/Foto/AP-Ronald Zak)

 

Celá európska demokracia oslavuje! Hofburg neskončil v rukách krajnej pravice. Novým rakúskym prezidentom sa stane Alexander Van der Bellen. O krôčik zvíťazil nad kandidátom, z ktorého celá EÚ bola mimoriadne nervózna…

Alexander Van der Bellen
Alexander Van der Bellen

Ahoj, Jožo. Prečo si v športovom oblečení? To sú ešte dozvuky majstrovstiev sveta v hokeji? Ale veď sa už pred dvoma týždňami skončili.

Nie, išlo o inú súťaž. Fandil som jednému kandidátovi v rakúskych voľbách.

Aha, bol to mimoriadne napínavý súboj. A ktorému kandidátovi si fandil?

Tomu, ktorý prehral… A mnohí hovoria, že voľby boli zmanipulované. Víťaz získal o štipku viac ako 50 percent hlasov a porazený kandidát o pár desiatok percenta menej. Štatistici tvrdia, že o novom rakúskom prezidentovi rozhodol rozdiel 31 026 hlasov. Vyhral 72-ročný Van Der Bellen. Neviem, aj v Rakúsku potrebujú na čele štátu dôchodcov? Na druhej strane sa celá Európa triasla z Hofera, ktorý kandidoval za Slobodnú stranu Rakúska, a už dávnejšie jeho strane dali nálepku populistickej krajnej pravice. Ale podľa mňa to nie je zle. Navyše má iba 45 rokov. Je ešte dosť mladý, ale už dostatočne skúsený. Nerozumiem tým Rakúšanom.

Ale veď nešlo o vek, ale o politické názory a postoje. Rakúšania si nezvolili pravicového radikála, ale triezveho politika. Nerozumieš Rakúšanom? Ale aj na Slovensku sú ľudia, ktorí im rozumejú. Čo napríklad povedal náš minister zahraničia Miroslav Lajčák, mimochodom potenciálny šéf OSN? „Nakoniec s istou neskrývanou úľavou sme si vypočuli nášho rakúskeho kolegu, že vyhral kandidát s podporou Zelených Alexander Van der Bellen a dá sa povedať, že Rakúsko sa vyhlo tomu, aby sa stalo prvou európskou krajinou, kde sa predstaviteľ extrémistickej politickej strany stal hlavou štátu.“ To povedal. Stručne a jasné. Úplne s tým súhlasím. A ty asi nie?

No určite nie. Čo už ten dedko brežnevského veku urobí pre Rakúsko? Bude to obyčajná babka, ktorá bude poslúchať Brusel, Berlín, Paríž a samozrejme Washington. Myslím si, že Rakúšania si toto určite neželajú. Prinajmenšom, polovica, ktorá hlasovala za Hofera.

Pozri sa. Situácia v EÚ je komplikovaná. Kríza, sankcie, migranti a iné radosti života. A aj náš minister priznal, že nárast extrémizmu je hlbší fenomén a je faktom, že ľudia prestávajú veriť štandardným stranám. Ale sú predsa nejaké mantinely. Určite by nebolo dobre, keby vyhrala krajná pravica. Čo povedal Lajčák? „Ľudia prestávajú mať dôveru k štandardným politickým stranám. Možno aj preto, že nemajú pocit, že hovoria ich jazykom a utiekajú sa k tým, ktorí im sľubujú, že vyriešia ich problémy rýchlo a bezbolestne.“ Ale sú to všetko populisti a klamári. Nič dobre neurobia.

Nesúhlasím. Faktom je, že prezidentská kampaň rozdelila Rakúšanov na dve časti – prakticky rovnaké. Chýbalo iba pár hlasov – a vyhral by Hofer. Má jasný postoj. Je to razantný odporca imigrácie. Možno je trochu radikálnejší, ale v Európe, ale aj u nás, tých ľudí, ktorí sa vyjadrujú jasnejšie, nekľučkujú, snažia sa realizovať pronárodnú vlasteneckú politiku, považujú za nacionalistov, radikálov a dokonca za fašistov. Tak v tom naši demokrati a liberáli majú obrovský mišmaš. Fašizmus a nacionálsocializmus je to niečo iné.

V Rakúsku, ako v každej inej krajine, je zvláštna osobitná situácia. Predošlé vlády tam sľubovali reformy, hlavne v priebehu ostatných 10 rokov, ale príliš toho neurobili. Samozrejme, verejnosť je rozčarovaná a frustrovaná. Kým pred niekoľkými rokmi by tam takmer nik nepodporil takú ultrapravicovú Stranu slobodných, v súčasnosti ľudia hľadajú iné varianty – alternatívu tradičným stranám. Lenže je to otázne, či by iná, neštandardná strana urobila to lepšie, ako tradičné strany: ako v Rakúsku, tak aj u nás.

Výsledky rakúskych prezidentských volieb odrážajú obrovské spoločenské zmeny a túžbu obyvateľstva po zmenách. Presne ako počas našich parlamentných volieb. Aj u nich, aj u nás ľudia sú rozčarovaní skorumpovanými a lenivými politikmi, ich amaterizmom, klamstvami a hlúposťou. Preto už neveria štandardným stranám. Plus tie štandardné strany sem púšťajú milióny migrantov, ktorí zničia Európu. Preto im neveria a chcú nových ľudí na čele štátu.

Fajn, nech si volia nové strany – ale odtiaľ potiaľ. Sú predsa určité mantinely. No neviem si predstaviť, čo by bolo s Európou, keby v Rakúsku vyhral Hofer, v Nemecku Pegida alebo Vagenknehtová, vo Francúzsku Le Penová, v Maďarsku Jobbik a u nás Kotleba. Tak to by sme mohli starú dámu Európu prežehnať a pochovať.

Ani náhodou. Ako všetci slintaví demokrati mýliš si jablká a hrušky. Trochu razantnejších, otvorenejších a vlasteneckých politikov považujete za nacionalistov a fašistov. Ale ozajstných fašistov tolerujete a zatvárate oči, tvrdíte, že neexistujú. V slobodných demokratických a bohabojných pobaltských štátoch stále oslavujú veteránov Waffen SS, ale také Rusko, ktoré bojovalo proti fašistom a oslobodilo pobaltské štáty, považujú za okupanta a agresora.

Nepreháňaj. Pobaltské štáty sa nehlásia k nacionalsocialistickej alebo fašistickej ideológii. To, že majú problémy s Ruskom, ešte neznamená, že podporujú fašizmus.

A čo tie pamätné slávnosti a ospevovanie veteránov Waffen SS, čo tie fakľové prevody? Mimochodom, celý slobodný demokratický svet podporuje Ukrajinu, kde takisto s fakľami pochodujú neonacisti, vedenie štátu za národných hrdinov považuje fašistických „spolupracovníkov“ a masových vrahov – Banderu, Šucheviča a iných. Dodnes tam ospevujú zločinecké jednotky UPA a OUN, ktoré vyvraždili stovky tisíc ľudí. Veď samotné najpopulárnejšie heslo na Ukrajine „Sláva Ukrajine – hrdinom sláva!“ je o tých „hrdinoch“ – z UPA, OUN a pod. Ale celý demokratický svet si to nevšíma. Prečo? Nechce si to všímať.

Netvrdím, že nie sú menšie nezrovnalosti, ale stále to preháňaš. Ten demokratický svet, na ktorý nadávaš, iba nechce, aby sa k moci dostali radikáli, typu Hofera, Kotlebu, Jobbika, Pegidy, Marine Le Penovej a pod., lebo potom nevieme, ako by sme dopadli. Myslím si, že by sa to skončilo zle. A neporovnávaj to s Pobaltskom a Ukrajinou.

A prečo nie?! Veď to všetko máte postavené na hlavu! Pobaltskí a ukrajinskí nacionalisti sú dobrí a sú to nevinné ovečky? Fajn. A čo by ste všetci povedali, keby nacionalisti, radikáli a ako ich nazývate „fašisti“ robili to isté, ako tie dobré duše a bohabojní občania v Pobaltsku a na Ukrajine? Akoby reagovali vo Washingtone, Bruseli, Berlíne a Paríži, keby Le Penová, Kotleba a Hofer zvolali svojich priaznivcov, podpálili pneumatiky pred prezidentským palácom každý vo svojom hlavnom meste, hádzali na policajtov molotové koktaily, potom vyhodili vládu a prezidenta a na pódiu pred prezidentským palácom obyčajným hlasovaním pár tisíc ľudí si zvolili novú vládu svojej krajiny… Uznal by celý demokratický svet na čele s Washingtonom takú vládu? Určite nie. Ale kyjevskú vládu vytvorenú podobným spôsobom uznal… Zasa je tu dvojitý meter a trojité štandardy. Takže je to otázka, kto je ozaj fašista…

A čo tu zasa trepeš o dvojitom metre? Kedy na Západe alebo za oceánom tvrdili, že musí byť nejaký dvojitý meter? Sú celosvetové štandardy a nie je žiaden dvojitý meter.

Ale určite je! Mali sa ti to, čo som povedal? No dobre. Aspoň jeden príklad za všetky. Všeľudové referendum na Kryme rozhodlo, že polostrov sa vrátil do Ruska. Je to kriminál, škandál, agresia! Ale 15 rokov predtým zbombardovali Juhosláviu, odtrhli od krajiny obrovský kus a vytvorili nový štát, ktorý tam predtým nikdy neexistoval. A celý demokratický svet  tlieskal  – je to slobodné, demokraticky, tak to má byť! Ani to nie je dvojitý meter?

Teraz si ty mýliš jablká a hrušky. V Kosove likvidovali Albáncov, preto demokratický svet zasiahol. Iné východisko nebolo. Ale na Ukrajine, na Kryme iné východisko bolo.  

Aké? Veď už v novembri 2013 v Kyjeve dáv reval „Moskovčanov na nože!“ A keby sa Pravý sektor a podobní „demokrati“ dostali na Krym? Vieš, čo by sa stalo? Potom by tá vojna, ktorá beží na Donbase, bola slabým odvarom: na Kryme by pozabíjali nie stovky, ale státisíce ľudí!  Aha, referendum je to podľa teba zle, ale bombardovanie suverénneho štátu je v poriadku? Fajn, keď hovoríš, že neexistuje dvojitý meter, tak potom to, čo robí jeden, môže urobiť aj druhý. Tak potom aj Rusi by mohli urobiť to, čo urobili Američania?

No a čo také by urobili Rusi, čo urobili Američania? Kto im zakazuje robiť to isté?

Robíš srandu? To by sa celý tvoj slobodný a demokratický svet postavil na parohy!.. Fajn, Srbi boli zlí, Američania ich zbombardovali. Ale teraz to otočíme. Spojené štáty už dlhšie sa hašteria s Venezuelou, Brazíliou a pod. Fajn, to sú tie zlé štáty – treba ich bombardovať! Tak priletia ruské bombardéri a zbombardujú Venezuelu a Brazíliu, odrežú tam kúsok územia a vytvoria nové štáty – napríklad, pre utláčaných domorodcov Indiánov. To sa nikomu v celom svete nemôže prisniť ani v tom najhoršom sne, však? To sa nikdy nestane. Ale Američania mohli bombardovať krajinu v centre Európy a celá demokratická „slobodná“ Európa sa usmievala a prikyvovala: „Takto má byť, je to správne…“ A keď bude treba, Američania zasa budú niekoho bombardovať – v Európe, v Ázii, v Latinskej Amerike. A zasa celý demokratický svet im bude tlieskať. A zasa povieš, že neexistuje dvojitý meter?!..

Vieš čo, tak sa nedohodneme. Ty si tiež extrémista a radikál. Nie si náhodou členom Ľudovej strany Naše Slovensko? Na teba by si mala posvietiť polícia. Veď vyzeráš ako normálny človek, ale rozprávaš také bludy! Zasa si bol na nejakom mítingu?

Nie som členom žiadnej strany a nerozprávam bludy. Na rozdiel od väčšiny zaspatých a pribrzdených občanov Európy začal som rozmýšľať, až ma praskala hlava. Ale snažím sa byť objektívny, obhajujem pravdu a nepoužívam dvojitý meter – na rozdiel od tvojich demokratických politikov, analytikov a „akože slobodných“ médií a štandardných politických strán. Mám toho už po krk. Stará dáma Európa potrebuje zmeny. Ale starí ošúchaní politici to už nedokážu. Preto treba urobiť „výberové konanie“. Dúfam, aj ty na to prídeš – ako aj ostatní. Možno ti to trochu potrvá, ale určite na to prídeš: pravda je pravda…

Myslí si svoje, ale ja si myslím svoje.  Budúcnosť ukáže, kto z nás mal tu pravdu.  

No tak v tomto s tebou dnes výnimočne súhlasím. Budúcnosť ukáže. A určite potvrdí to, čo tvrdím dnes: všetci majú rovnaké práva, ale aj rovnaké povinnosti. Nik na tejto planéte nie je vyvolený, nie je pánom, ani žandárom. Pre nikoho neplatí dvojitý meter a trojité štandardy. Trochu skôr alebo neskôr na to viacerí prídu. A potom budeš zízať, ako sa to všetko zmení. Potom sa zistí, kto je ozaj demokrat a kto je fašista. Vzduch sa vyčistí, uvidíš…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Na zoznam UNESCO pribudli rímsky limes na Rýne i nemecké židovské dedičstvo

0 icon

Berlín/Bukurešť 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Frank Rumpenhorst)   Výbor svetového dedičstva UNESCO zaradil v utorok na svoj zoznam úsek rímskeho limesu pozdĺž rieky Rýn, ako aj nemecké židovské kultúrne dedičstvo či banský areál na ťažbu zlata v Rumunsku. Informovala o tom agentúra DPA Zápis do zoznamu UNESCO tak získali mestá Mainz,…

Weiss st. pred odvetou: „Od Bernu očakávam ešte väčší pressing“

0 icon

Bern 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Futbalisti Slovana Bratislava si pred stredajšou odvetou 2. predkola Ligy majstrov 2021/2021 musia zvyknúť na umelú trávu na štadióne svojho súpera Young Boys Bern. Úvodný duel na Tehelnom poli sa skončil 0:0 "Young Boys je behavé mužstvo. Keď je umelá tráva poliata, je…

Na projekty mladých výskumníkov vyčlení Slovenská technická univerzita takmer 100-tisíc eur

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixnio)   Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave podporí v rámci grantovej schémy výskumné projekty mladých vedcov sumou 96 500 eur. Informoval o tom hovorca STU Juraj Rybanský. Projekty mladých výskumníkov môžu nadväzovať na existujúce výskumné projekty a sústrediť sa na ich čiastkové ciele, ktoré sa…

Green Deal zlikviduje euroatlantickú civilizáciu, tvrdí ekonóm

0 icon

Praha 27. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Olivier Hoslet, Pool via AP, File)   Český ekonóm a živnostník Josef Klapal, ktorý pravidelne publikuje články na blog idnes.cz, sa vo svojom novom komentári zameral na analýzu potenciálneho vplyvu realizácie všetkých požiadaviek, ktoré obsahuje klimatický balíček EÚ. Ekonóm sa prikláňa k tomu, že…

Poľsko: Kňazi figurujú takmer v tretine vyšetrovaných prípadov zneužívania detí

0 icon

Varšava 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ina Fassbender/Pool via AP)   Takmer v tretine z 345 prípadov sexuálneho zneužívania detí, ku ktorým došlo v rokoch 2017-2020 a ktoré prešetrovala poľská štátna komisia, boli za páchateľov označení kňazi. S odvolaním sa na utorňajšie vyjadrenie samotnej komisie o tom informuje agentúra AFP "Štátna komisia…

ÚS SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky ÚVZ SR o režime na hraniciach

0 icon

Bratislava/Košice 27. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Róbert Fritz)   Ústavný súd (ÚS) SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach. Rozhodlo o tom v utorok plénum ÚS SR na neverejnom zasadnutí. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor ÚS…

Muža obvineného zo streľby v masážnych salónoch v Georgii odsúdili na doživotie

0 icon

Canton 27. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mike Stewart)   Muž obvinený zo streľby v troch masážnych salónoch v Georgii, ktorá si vyžiadala osem mŕtvych a jedného zraneného, sa priznal k štyrom vraždám. Dostal za to štyri doživotné tresty odňatia slobody bez možnosti podmienečného prepustenia Dvadsaťdvaročný Robert Aaron Long sa priznal k zabitiu…

Na nechránenom železničnom priecestí v Trnavskom kraji zahynula žena i jej pes

0 icon

Bratislava/Skalica 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trnavský kraj)   Na nechránenom železničnom priecestí neďaleko Skalických rybníkov v Trnavskom kraji vyhasol v utorok popoludní ľudský život. Dopravnú nehodu po zrážke s vlakom neprežila 40-ročná žena, o život prišiel aj jej pes. Na sociálnej sieti o tom informuje polícia "Vodička išla…

Británia ako vzor. Podľa Viskupiča sa táto krajina s covidom naučila žiť: „My ostatní by sme mali študovať britský prístup a všetko dobré aplikovať aj u nás“

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Alberto Pezzali)   V Británii po uvoľnení opatrení začal pribúdať počet nakazených. Za posledných šesť dní počet infikovaných ale začal klesať. Poslanec Marián Viskupič (SaS) je presvedčený, že krajina urobila niekoľko dôležitých krokov, a my ostatní by sme mali študovať britský prístup a všetko dobré aplikovať…

Rumunsko uvažuje o zaočkovaní zdravotníkov a zraniteľných ľudí treťou dávkou vakcíny

0 icon

Bukurešť 27. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   V Rumunsku pravdepodobne budú očkovať zraniteľných ľudí a zdravotníkov treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Zväčšujú sa totiž obavy z rastúceho počtu infekcií delta variantom vírusu Šéf národného vakcinačného výboru Valeriu Gheorghita informoval, že sa v krajine diskutuje o možnej posilňujúcej dávke vakcíny…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Pomenujme Vodné dielo Gabčíkovo Nagymaros menom Júliusa Bindera

0icon

Pozemský život je limitovaný, v nebi bude zase o jedného statočného Slováka viac.  Odišiel spomedzi nás profesor Július Binder, vzácny muž, ktorého meno je spájané s grandióznym Vodným dielom Gabčíkovo-Nagymaros. Aby tak bolo natrvalo, navždy, premenujme Vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros na VODNÉ DIELO JÚLIUSA BINDERA. Spojme sa, zjednoťme a urobme všetko…

Tony Belohorec

Nenávistné kampane valcujú Slovensko:  Nakoľko je Mazák mazaný?

0icon

Prológ “Skupina právnicky erudovaných ľudí horliacich proti očkovaniu zabúda na to, že niektoré ich výklady ústavných noriem a európskych štandardov platia v normálnych podmienkach. Za tie sa však nedá považovať boj o holé prežitie”, napísal v svojom článku JUDr. Ján Mazák, PhD., Predseda Súdnej rady SR. Ďalej svoj výrok v…

Boris Mesár

VALENTIN KATASONOV : Prečo sa Američania boja očkovania? VALENTIN KATASONOV : Rockefellerova nadácia a výzva na všeobecné očkovanie

0icon

1. Takmer polovica Američanov je tvrdými odporcami očkovania Predošlý článok som zakončil informáciou, že na amerických súdoch existujú žaloby proti trom americkým farmaceutickým gigantom Pfizer, Johnson & Johnson a AstraZeneca v celkovej hodnote 8,6 miliárd dolárov. Tri spoločnosti sú zodpovedné za smrť a poškodenie zdravia občanov. Toto sú iba požiadavky…

Jozef Slávik

600.000 ...

0icon

Referendum po odmietnutí ÚS akoby upadol do zabudnutia. Všetko to odštartovala Čaputová, keď si dala nadprácu a posunula otázku konania referenda na posúdenie jeho ústavnosti na ÚS. A  ÚS si do bodky splnil svoju neblahú úlohu a rozhodol ako rozhodol. Všetko by to bolo akoby v poriadku, ale ÚS napriek…

Marek Danko

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

0icon

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Spálenie od slnka? Toto by si nemal robiť!

0 icon

Existuje mnoho spôsobov, ako prírodne spálenú pokožku ošetriť , napríklad nanesením surovej zemiakovej pasty alebo medu na tvár. Niektoré zdanlivo nevinné rituály však môžu spálenie ešte zhoršiť. Ako sa ukázalo, aj potraviny, ktoré ješ, alebo oblečenie, ktoré nosíš, by ti mohli poškodiť pri popáleninách od slnka. 1. Používanie aloe vera s prísadami na spálenie

Obrovské lode, ktoré zažili hrozné nehody

0 icon

Lode poskytujú skvelý spôsob prepravy, ktorý je však spojený s určitým rizikom. Silné prúdy, nepredvídateľné počasie či chyby človeka, môžu spôsobiť nehodu, ktorá ukončí plavbu aj toho najväčšieho plavidla. Lode umožnili človeku neskutočnú vec. Vďaka nim sa mohol plaviť po mori, nachádzať neobývané územia či objavovať to, čo sa ukrýva pod…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší viac než zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentoraz sa pozrieme na to, či admirál Canaris bol alebo nebol dvojitým agentom. Poďme však pekne po poriadku. Začíname prvou časťou článku. Komplex budov Bendlerblock v Berlíne stojí na ulici, ktorá sa premenovala na počesť Clausa von Stauffenberga, jedného zo strojcov…

Ako vyzerajú ikonické miesta z vtáčej perspektívy?

0 icon

Väčšina z nás videla tieto ikonické miesta z mnohých uhlov, či už na obrázku alebo v skutočnosti, keď ich sme ich navštívili. Mnoho architektov strávilo stovky hodín zdokonaľovaním týchto pamiatok, aby si návštevníci ako my mohli vychutnať ich vzhľad bez ohľadu na okolnosti. Ale koľkí z nás vlastne videli , ako v…

Komunizmus aj vo vesmíre? Žiaden problém! Takto si ho predstavovali súdruhovia

0 icon

Je všeobecne známe, že v 50. a 60. rokoch minulého storočia prebiehali takzvané kozmické preteky medzi dvoma najväčšími mocnosťami sveta: Sovietským zväzom a Spojenými štátmi. Prvú etapu vyhrali sovietski kozmonauti, ktorým sa ako prvým podarilo dostať človeka na obežnú dráhu: bol ním Jurij Gagarin 12. apríla 1961. Druhú etapu však…

Armádny Magazín

V Rusku vyvíjajú nové lietadlo pre velenie vojskám pre prípad jadrovej vojny

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Vo Voroneži bola zahájená výroba lietadla pre velenie vojskám v prípade jadrovej vojny, oznámil zdroj z obranného priemyslu. "Ruské letecké a kozmické sily dostanú dve letecké veliteľské stanovištia na základe Il-96-400M . Jeden sa už vyrába, "povedal. Podľa zdroja nie je vylúčen

Elektrické pedále a tlačidlo "manéver". Na internete sa objavili fotografie z kokpitu Su-75 Checkmate

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Na internete sa objavili podrobné fotografie kokpitu nového ruského stíhacieho lietadla Checkmate / Su-75 spolu s komentármi o jeho odlišnosti od kokpitov iných ruských stíhačiek.   Na snímkach je vidieť, že informácie pre pilota sa zobrazujú na jednom veľkom monitore a po jeho obvode nie sú k…

Americké letectvo pokračuje v náletoch na Taliban

0 icon

Afganistan, 27.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničia Wang Yi sa v Čcheng-tu stretol so svojím pakistanským náprotivkom Shahom Mahmúdom Qureshim, uviedla 25. júla tlačová služba čínskeho ministerstva zahraničia. V sobotu sa uskutočnili rozhovory medzi ministrami zahraničných vecí oboch krajín. Podľa informá

Ruský elektronický komplex úspešne zaútočil na vojenský prieskumný satelit NATO

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Pokus NATO uskutočniť prieskumnú operáciu v okolí Rostova na Done zlyhal po tom, čo ruský komplex elektronických protiopatrení úspešne zaútočil na vojenské prieskumné systémy kozmických zariadení. Podľa amerického núdzového výstražného systému bola 22. júla z oblasti Rostova na Done prerušená prevádzka sa

Izraelský vojenský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo je NATO absolútne zbytočné

0 icon

Izrael, 27.júl 2021 (AM) – Podľa experta Spojené štáty tak dlho pretvárali krajiny NATO na bezmocný a slabý prívesok svojej vojenskej sily, až sa vo výsledku ukázalo, že sa nemajú na koho spoliehať proti Rusku a Číne.   Vojensko-politický expert Jakov Kedmi je presvedčený, že nový americký vodca sa snaží vrátiť svetovú…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali