Obedy zadarmo a ušetrené financie rodičov. Je to o šikovnosti starostov a primátorov? Ministerstvo práce vysvetľuje, Tomáš reaguje na sťažnosti Za ľudí: Politikárčia na úkor detí

Bratislava 10. septembra 2019 (HSP/Foto: TASR-Milan Kapusta)

 

Strana Za ľudí v pondelok uskutočnila tlačovú konferenciu, v ktorej kritizovala opatrenie obedov zadarmo. Jej členovia uviedli, že systém je potrebné zlepšiť, hoci oni samotní ako primátori či starostovia prispeli k diskutovaným poplatkom. Jedným z príkladov je starosta obce Spišský Hrhov Vladimír Ledecký, ktorý uviedol, že jeho obec vyberá depozit vo výške 30 eur na rok. Avšak, jedno z okresných miest zaviedlo depozit 10 eur a mesačný poplatok sa režijné náklady 2 eurá. Rodičia teda zaplatia prvý mesiac 12 eur a následne každý mesiac 2 eurá. Z uvedeného porovnania teda vyplýva, že jedným z dôvodov, prečo rodiny v hmotnej núdzi nemôžu dopriať deťom obedy zadarmo, je aj výška nastavenia prvotných poplatkov vo forme zálohy – depozitu, za neodhlásený obed. Niektoré menšie obce, kde sa ľudia navzájom dobre poznajú, fungujú aj v režime, v ktorom zatiaľ depozitný poplatok nezaviedli

Ilustračné foto

Obedy zadarmo patria pod gesciu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. „Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny sú aj od účinnosti tohto opatrenia plne k dispozícii zriaďovateľom škôl a poskytujú im pomoc pri žiadaní o dotáciu na obedy,“ vysvetlil Michal Stuška, hovorca ministerstva.

V súvislosti s depozitným poplatkom a režijnými nákladmi uviedol, že ministerstvu neprináleží kontrolovať a hodnotiť, aké náklady si určia samosprávy, je to plne v ich kompetencii.

„Ako však avizovali poslanci NR SR, ktorí dané opatrenie pripravili, po niekoľkých mesiacoch poskytovania dotácie vyhodnotia, či je postačujúca alebo nie. Následne zhodnotia, či je potrebné dotáciu navýšiť, keďže sa od 1. 9. 2019 zvyšujú finančné pásma pre školské stravovanie v gescii ministerstva školstva,“ dodal.

 

Režijné náklady a kompetencie miest a obcí

Stuška tiež vysvetlil, prečo aktuálne bola suma stanovená práve na 1,20 eura. Ide totiž o doterajší náklad rodiča na každý obed v základnej, resp. materskej škole, ktorý je na Slovensku v priemere.

„To je každomesačná značná pomoc, ktorá je navyše účelná a prospešná. Znásobuje sa prirodzene v rodinách, ktoré majú viac detí na ZŠ, resp. v poslednom ročníku materskej školy, pričom predkladatelia avizovali, že ak sa opatrenie ujme, navrhnú rozšírenie aj na stredné školy. Keďže ide o priemer, je zrejmé, že sa niektoré náklady na obed pohybujú aj nad touto úrovňou, najmä v ekonomicky vyspelejších a tým aj nákladovo drahších regiónoch.“

Podľa našich informácií rodina rodina s tromi deťmi navštevujúcimi ZŠ ušetrí na východnom Slovensku do 70 eur, výška ušetrenej sumy je v závislosti od prvotného depozitného poplatku a mesačných režijných nákladov, ktoré určil zriaďovateľ školy s jedálňou – obec alebo mesto.

Ako sme už uviedli, nie každé mesto alebo obec požaduje režijné náklady, prípadne depozitný poplatok. Zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska informovali, že približne 42 % zriaďovateľov nepožaduje doplatok za stravu na prvom stupni ZŠ a približne 25% na druhom stupni ZŠ.

 

Automatická povinnosť

Stuška tiež upozornil, že zriaďovatelia majú automatickú povinnosť zabezpečiť obed pre všetky deti navštevujúce školy a majú byť na to pripravené bez ohľadu na to, či štát poskytne, alebo neposkytne takúto dotáciu.

„Príkladom dobrej praxe sú napr. mestá Košice a Trenčín, kde na seba zobrali aj náklady prípadných ďalších nákladov, ktoré súvisia s podávaním obedov (tzv. réžijné náklady). Vopred avizovali záujem ‚zvyšné centy‘ neúčtovať rodičom, ale vykryť zo svojich narastajúcich rozpočtov,“ dodal.

Upozornil tiež, že z hľadiska zabezpečenia prípravy obedov je pravda, že v mnohých lokalitách existujú dlhoročné materiálne, personálne a kapacitné problémy jedální a kuchýň, nie je však korektné ich odrazu všetky spájať s dotáciou 1,20 eura na obed detí v škole.

„Aby sme obciam a mestám pomohli zvládnuť zvýšenie počtu stravníkov, pomôžeme samosprávam posilniť personálne kapacity a budeme prispievať na mzdy pomocnej pracovnej sily, ktorú budú školy potrebovať. Úrady práce už zaznamenali požiadavky na 1 320 pracovníkov, pričom sa im už podarilo vybrať 1 055 budúcich zamestnancov z radov uchádzačov o zamestnanie. Príspevok na ich mzdu bude vo výške 703,04 € /mesiac. Dotácie na technické vybavenie kuchýň a jedální bude poskytovať ministerstvo školstva,“ vysvetlil.

 

Rodiny v hmotnej núdzi

A ako reagujú na finančné odbremenenie rodičov mestá a obce? Podľa ministerstva sú ohlasy miest a obcí na obedy zadarmo, ktoré majú čiastočne finančne odbremeniť rodičov, veľmi rôznorodé. „Sú medzi nimi aj také, ktorým nerozumieme a nesúvisia s aktuálnou dotáciou na obedy,“ dodal Stuška.

Strana Za ľudí na tlačovej konferencii prezentovala, že sociálne najviac odkázaní sa dnes v dôsledku zavedenia obedov zadarmo nevedia dostať k týmto obedom. Ledecký to zdôvodnil vysokým depozitným poplatkom, pri ktorom však opomenul, že jeho výšku sa nastavia obce i mestá samé, bez zásahu štátu, ktorý dotáciu na stravu zaviedol.

Stuška v tejto súvislosti upozornil, že dotácia na „podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa“ sa aj do účinnosti tohto zákona do 31.12.2019 pre cca 70 tisíc detí z rodín v hmotnej núdzi, alebo v zariadeniach, kde tvorili viac ako 50% poskytovala za rovnakých podmienok t.j. dieťa sa zúčastnilo vyučovania a odobralo obed.

„V prípade, že nebola splnená jedna z podmienok nároku na dotáciu, dotácia sa za ten deň neposkytla. Tento zákon v zásade rozšíril cieľovú skupinu, upravil výšku dotácie z 1 € na 1,20 € a zjednodušil poskytnutie dotácie z mesačného poskytovania na poskytovanie dotácie zálohovo polročne. Všetko ostatné je realizované v pôvodnom režime, kde sa už roky nevyskytli vážnejšie problémy,“ vysvetlil.

Zároveň, na dotáciu 1,20 na obedy majú nárok aj rodičia detí, ktorým lekár odporučí špeciálne stravovanie. „Ak rodič požiada školu o zaradenie svojho dieťaťa na stravovanie, uvádza aj prípadné stravovacie obmedzenia svojho dieťaťa a ak ide o medicínsky indikovaný problém, t.j. potreba špeciálneho stravovania, doloží o tom potvrdenie od príslušného lekára – špecialistu.  Ak škola nie je schopná príslušnú špeciálnu stravu dieťaťu zabezpečiť/poskytnúť, dotáciu zriaďovateľ poskytne v hotovosti priamo rodičom dieťaťa,“ informoval Stuška rodičov, ktorých deti vyžadujú špeciálne stravovanie, ako napríklad pri celiakii.

 

Politikárčenie na úkor detí

Poslanec NR SR Erik Tomáš v súvislosti s tlačovou konferenciou strany Za ľudí uviedol: „Je nám ľúto, že niektorí starostovia a primátori politikárčia na úkor detí.“

„Pýtanie si akýchkoľvek doplatkov od rodičov, či už v podobe preddavkov, alebo poplatkov za režijné náklady je snahou o dehonestáciu tohto dobrého opatrenia,“ upozornil pre Hlavné správy a dodal:

„Pritom samosprávy majú peňazí dosť a väčšina ich príjmov je tvorená z daní z príjmov fyzických osôb, teda z daní ľudí. Len za posledných päť rokov príjmy samospráv stúpli o 1 miliardu eur. To, že sa k nim oficiálne pridal Andrej Kiska, len dokazuje, že ide o politiku. Chcem len pripomenúť, že ešte ako prezident obedy zadarmo pochválil v správe o stave republiky.“

O tom, ako konkrétne jednotlivé mesta zavádzali obedy zadarmo, s akými skutočnosťami sa potýkali, aké problémy riešili, vás budeme informovať nasledujúce dni.

Gabriela Smreková

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Výbor maďarského parlamentu podporil návrh sprísnenia zákona o voľbách

0 icon

Budapešť 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Tamas Kovacs)   Výbor maďarského parlamentu pre spravodlivosť v utorok v Budapešti schválil sprísnený návrh novely volebného zákona, ktorý v konečnom dôsledku núti opozíciu k zjednoteniu. Informovalo o tom internetové vydanie ľavicového denníka Népszava Podľa tohto návrhu musia politické strany na zostavenie celoštátnych kandidátskych listín postaviť…

Biden: „Sme pripravení viesť svet“

0 icon

Washington 24. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster)   Novozvolený americký prezident Joe Biden predstavil v utorok svoj národnobezpečnostný tím, ktorý je podľa jeho slov pripravený po odchode šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa obnoviť americké vedenie vo svete "Je to tím, ktorý udrží našu krajinu a našich obyvateľov v bezpečí," uviedol…

Dohoda na kandidátovi na generálneho prokurátora v koalícii zatiaľ nie je

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dohoda na spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátora v koalícii zatiaľ nie je. Plánovaná večerná koaličná rada k tejto téme nebude, rokovať by mali najskôr jednotlivé poslanecké kluby. Pre TASR to potvrdili viacerí poslanci Národnej rady (NR) SR. Nepovedali zatiaľ, či sa voľba generálneho…

Poslanci ukončili rokovanie novelou zákona o samosprávnych krajoch

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Poslanci ukončili prvý deň 18. schôdze Národnej rady (NR) SR prerokovaním návrhu novely zákona o samosprávnych krajoch, podľa ktorej by samosprávne kraje mohli pri výkone svojich zákonných povinností využívať elektronickú komunikáciu. Obmedziť by sa tiež mohla i možnosť poslancov zastupiteľstva byť členom štatutárnych…

Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila návrh zákona o bezpečnosti

0 icon

Paríž 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eric Gaillard)   Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila v utorok návrh zákona o bezpečnosti, ktorý by obmedzil právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov Podľa agentúry AFP Národné zhromaždenie, kontrolované stúpencami prezidenta Emmanuela Macrona, prijalo návrh zákona 388 hlasmi poslancov, zatiaľ čo 104 ich bolo proti a…

EÚ si od spoločnosti Moderna objedná 160 miliónov dávok vakcíny

0 icon

Brusel 24. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Európska únia (EÚ) si od farmaceutickej firmy Moderna objedná 160 miliónov dávok experimentálnej vakcíny proti koronavírusu. Oznámila to v utorok šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Európska únia sa snaží získať „jedno z najkomplexnejších portfólií na vakcináciu proti COVID-19 na svete,“…

Maas dúfa v obnovenie vzťahov medzi EÚ a USA počas Bidenovej vlády

0 icon

Berlín 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petros Giannakouris, Darko Vojinovic)   Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyjadril v utorok nádej na obnovenie vzťahov medzi USA a Európou počas vlády novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Informovala o tom agentúra AP Biden dáva podľa Maasa jasne najavo, že chce "opraviť" transatlantické vzťahy, čo…

Víťazstvo Bidena potvrdili aj v štáte Pensylvánia

0 icon

New York 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Predstavitelia amerického štátu Pensylvánia oficiálne potvrdili, že víťazom prezidentských volieb v tomto štáte sa stal demokrat Joe Biden. Po troch týždňoch sčítania hlasov a sérii neúspešných žalôb prezidenta Donalda Trumpa to v utorok oznámil štátny guvernér Tom Wolf Oznámenie prišlo deň po…

Poslanci schválili zrušenie bankového odvodu, ako aj úpravu v rámci odkladu splátok úverov

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bankám od budúceho roka zanikne povinnosť platiť bankový odvod. Vyplýva to zo zákona o zrušení osobitného odvodu bánk a pobočiek zahraničných bánk, ktorý schválil parlament. Ide o naplnenie spoločného memoranda medzi ministerstvom financií a bankovou asociáciou z júna tohto roka. Už vtedy sa…

Veronika Remišová vyzvala koaličných partnerov na riešenie problémov s chladnou hlavou

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Koaliční partneri by mali pri riešení problémov pristupovať s chladnou hlavou, bez zbytočných útokov a s konštruktívnymi riešeniami. Vyhlásila to predsedníčka Za ľudí a ministerka investícií Veronika Remišová Remišová informovala, že pri hlasovaní o ďalšom kole celoplošného testovania na pondelkovom (23. 11.) zasadnutí…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dávid Béreš

Štát musí ľuďom podať pomocnú ruku

0icon

Naša spoločnosť sa dnes nachádza v bezprecedentnej situácií. Koronakríza trvá v podstate už deväť mesiacov nepretržite a ľudia začínajú pociťovať únavu a mnohokrát aj oprávnenú frustráciu. Únava a frustrácia obyvateľstva vyvrcholila ostatnými protestami. Ako zaujímavosť možno vnímať, že tieto protesty boli zorganizované len a výlučne prostredníctvom sociálnych sietí, bez podpory…

Slavěna Vorobelová

Tsunami „Matovič“ sa blíži ku kritickému bodu

0icon

Ďalšie celoplošne testovanie? Buď tu niektorí vládni predstavitelia prestali vnímať realitu a nepochopili, že obyvateľstvo sa toho ich celoplošného sociologického pokusu zúčastnilo menej dobrovoľne a viac nasilu, alebo je ich myseľ ovládaná nekontrolovateľným pocitom moci a absolútnej nedotknuteľnosti. Trochu faktov v dnešnej dobe internetu. Odborníci Bražinová, Somorčík, Kynčl, Krištúfková, Avdičová  Špaleková zhodnotili zvýšenú celkovú úmrtnosť počas…

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 1.)

0icon

ROZHODNUTIE   Vždy som sa snažil zmeniť svet k lepšiemu, no zatiaľ bez výrazných výsledkov. Žijeme príliš materiálnu dobu na to, aby ľudia vnímali vyššie hodnotové posolstvá. Úspech je v spoločnosti nekompromisne určovaný len výškou bankového konta. A tak, prehliadajúc samotný zmysel života, ľudia prežívajú v zlatistej bubline spoločenského zriadenia.…

Peter Štrba

Vyzývam RTVS, aby zorganizovala a odvysielala diskusiu na tému celoplošné testovanie!

0icon

Otvorený list RTVS: Vážený pán/vážená pani, na začiatku novembra a o týždeň neskôr boli občania Slovenskej republiky svedkami „operácie“, ktorá dostala pomenovanie „celoplošné testovanie“. V rámci príprav na túto akciu boli zo strany predsedu vlády ignorované pripomienky a výzvy jednotlivcov, ale aj celých združení kompetentných vyjadriť sa k zmysluplnosti takejto…

Pavel Pakoš

Veľké klamstvo príde na svet II.

0icon

To čo sa deje je iba predzvesť ďalších naplánovaných udalostí. Modrý papier s troma kinderkovskými šestkami, pre ktorý boli ľudia vyhadzovaní z práce, nevpustení do obchodu či im bolo zakázané vstúpiť do budovy štátneho úradu, to je iba predohra oveľa väčších neprávostí, ktoré majú na ľudí nachystané. Prídu ako umelo…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

0 icon

Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

Prečo je každá planéta vo vesmíre guľatá?

0 icon

Náš vesmír má najmenej jednu sextilionovú planétu. Ale každá jedna zo šesťdesiatich planét vo vesmíre je guľatá. Nie je medzi nimi ani jeden kváder ani žiadna planétka pripomínajúca Toblerone. Žiadna planéta nie je guľatá „od narodenia“. Planéta začína svoj život ako mrak hornín a prachových častích rotujúcich okolo hviezdy. Častice sa…

Smrť princeznej Diany: 1. časť

0 icon

V nedeľu dňa 31. augusta 1997 otriasla v raných hodinách svetom správa o smrti princeznej Diany. Zomrela spoločne so svojím milencom Dodim Al-Fayedom pri autonehode, ktorá sa stala v noci v jednom z parížskych tunelov. Vodič automobilu Henri Paul tiež zomrel. Dianin bodyguard Trevor Rees Jones bol vážne zranený. Nejak tak môže vyzerať XY ďalších ranných…

Pristátie na Mesiaci a nekončiace konšpirácie. 4. časť

0 icon

Bolo pristátie sfalšované? A kde je kráter? Ako mohli prežiť astronauti a zariadenie v module Apollo 11 Van Allenov radiačný pás? A čo mesačné kamene a výprava Wernhera von Brauna na antarktickú expedíciu? To je len výber najčastejších otázok, ktorými rôzni konšpirátori už po desaťročia zaplavujú internet. Prinášame vám štvrtý…

Kde sa nachádza najdaždivejšie miesto na Zemi?

0 icon

Ak  sa niekto spýta, kde je asi najdaždivejšie miesto na Zemi, čo by ťa napadlo ako prvé? Dažďové pralesy alebo možno Anglicko? Prekvapivo to je v Indii. Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov je najdaždivejšie miesto, tzn. z najvyššími priemernými ročnými zrážkami, dedina Mawsynram. Nachádza sa na severovýchode Indie a podľa získaných údajov tam…

Vo svete IT

Nemecký režisér ostro kritizoval Muskove plány: „Kolonizácia Marsu je utopistická predstava, ktorá padne rovnako, ako…“

0 icon

Elon Musk je vizionárom a medzi jeho najväčšie sny nepochybne patrí kolonizovať nášho vesmírneho suseda, planétu Mars. Tento sen chce dosiahnuť pomocou jeho novej rakety, Starship, ktorá by mohla letieť už v roku 2024. Jeho vízie sa úspešným pristátím na červenej planéte nekončia, píše portál Business Insider. Do roku 2050 by sme…

Huawei na to pôjde z opačnej strany. Namiesto 5G smartfónov pôjde do 4G. Naznačujú to najnovšie správy

0 icon

Minulý rok spoločnosť Huawei oznámila veľké plány spojené so zvýšenou frekvenciou uvoľňovania nových 5G smartfónov. Bohužiaľ, však situácia spojená so sankciami, neumožnila spoločnosti tento cieľ naplniť. Dôvodom je, že Huawei nemôže aktuálne odoberať produkty a služby vyrábané americkými technológiami. V praxi to znamená, že Huawei nemá od koho odoberať procesory…

10 najlepších hororových filmov, ktoré aktuálne nájdete na Netflixe

0 icon

Hororových filmov môžeme nájsť tisíce, ale len máloktoré stoja v skutočnosti za pozretie. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti niekoľko z nich, ktoré stoja za zvýšenú pozornosť. Pevne veríme, že vo výbere nižšie si nájde každý niečo, čo ho poteší. 1922 1922 je film, ktorý je…

Nový Xiaomi Mi 11 Pro by mohol prísť s úchvatným WQHD+ displejom, čím sa vyrovná najdrahším konkurentom

0 icon

Nová vlajková séria Mi 11 od spoločnosti Xiaomi je pomaly ale isto na ceste, čo sa odráža aj na množstve informácií, ktoré sa dostávajú do povedomia leakerov, technologických redaktorov ako aj fanúšikov značky. O nadchádzajúcej sérii však stále nemáme exaktné informácie, čomu nedopomáha ani zverejnenie najnovších informácií odhalených priamo z…

Mohlo by ľudstvo v budúcnosti osídliť Europu, jeden z mesiacov Jupitera?

0 icon

Jeden z mesiacov Jupitera, Europa, je na našej oblohe len drobnou bodkou svetla, ktorá je v porovnaní s inými, oveľa jasnejšími hviezdami, pomerne nevýrazná. Zároveň je to najmenší mesiac, ktorý bol objavený Galileom v roku 1610. Až koncom 19. storočia sa podarilo odhaliť jeho priemer, ktorý má približne 3100 km. S príchodom 60. rokov minulého…

Armádny Magazín

Viete, že ... osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

0 icon

Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, ž

Komu bude slúžiť Európska armáda, ak vznikne?

0 icon

Nemecko, 24. november 2020 (AM) – Nemeckí poslanci za SPD vypracovali projekt na vytvorenie európskej „28. armády“ nezávislej od členských štátov a na čele s novým "európskym komisárom obrany". Armáda, ktorá by sa mohla byť vyjadrením "suverenity". Nemecký denník Die Welt opisuje projekt

Náhorný Karabach: Jeden azerbajdžanský vojak zomrel, ruský mierotvorca zranený pri výbuchu míny

0 icon

Náhorný Karabach, 24. november 2020 (AM) – Dôstojník ruských mierových síl bol zranený pri výbuchu míny v Náhornom Karabachu, jeden azerbajdžanský vojak prišiel o život, ďalší štyri karabašskí záchranári boli zranení. Informuje o tom ministerstvo obrany Ruska.

USA pokračujú v búraní bezpečnostnej architektúry sveta

0 icon

USA, 24. november 2020 (AM) – V noci na 22. november 2020 USA ukončili procedúru vystúpenia zo Zmluvy o otvorenom nebi, čím sú už takmer na konci deštrukčného procesu bezpečnostnej architektúry sveta. Na dokončenie deštrukcie im zostáva už len jediné – nepredĺžiť platnosť zmluvy START 3.   Z

Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

0 icon

Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov "diktátorský" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

Svetlo sveta

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

0 icon

Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

icon FOTO DŇA