Obama dodal, že bude vyvíjané úsilie na opätovné nastolenie prímeria, ktoré v piatok stroskotalo. “Ak sa seriózne pokúšajú vyriešiť túto situáciu, ten vojak musí byť bezpodmienečne prepustený čo možno najskôr,” povedal Obama na tlačovej konferencii vo Washingtone.
“Prímerie bolo jedným spôsobom, ako by sme mohli zastaviť zabíjanie, ustúpiť a pokúšať sa vyriešiť niektoré základné otázky,” upozornil prezident USA. Ako podľa agentúry AP upozornil, bude ťažké opätovne nastoliť prímerie medzi Hamasom a Izraelom. Zdôraznil však, že USA budú pokračovať v úsilí o prímerie v Gaze.
Podľa Obamu je bolestné vidieť, čo sa deje v Gaze. Ako uviedol, chce, aby sa podniklo všetko čo bude možné v záujme toho, aby sa predišlo zabíjaniu palestínskych civilistov.
Izrael musí byť podľa Obamu schopný brániť sám seba, avšak nezodpovedné akcie zo strany Hamasu dostávajú civilistov do nebezpečenstva, píše AP. Prímerie medzi Izraelom a Hamasom, sprostredkované USA a OSN, stroskotalo dnes po menej než dvoch hodinách od jeho začiatku.
mž