NAŽIVO: Ukrajinci volia prezidenta. Postupujúcimi podľa exit pollov Zelenskyj a Porošenko

Kyjev 1. apríla 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)

 

Komik Volodymyr Zelenskyj a úradujúci prezident Petro Porošenko získali najviac hlasov v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb na Ukrajine. Ukázali to prvé odhady výsledkov po skončení hlasovania, na ktoré sa odvoláva tlačová agentúra AFP.

V nedeľu 31. marca na Ukrajine odštartovali prezidentské voľby. O prezidentský post sa tento rok uchádza celkovo 39 kandidátov. Hlavným favoritom je zatiaľ televízna osobnosť a zabávač Volodymyr Zelenskyj. Medzi obľúbencami je tiež úradujúci prezident Petro Porošenko a šéfka opozičnej strany Baťkyvščina Júlia Tymošenková

Na snímke ukrajinský komik a kandidát na ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj

Predbežné výsledky volieb by mali byť oznámené v pondelok ráno (1. apríla). Ak žiadny z uchádzačov nezíska viac ako polovicu hlasov, 21. apríla sa uskutoční druhé kolo volieb.

Ukrajinské úrady odmietli otvoriť volebné miestnosti v Rusku. Voliť sa nebude ani na území, ktoré nekontroluje Kyjevská vláda, na východe Ukrajiny. Podľa ruských médií sa tak volieb nezúčastní 7 10 miliónov ukrajinských občanov.

 

90:30: V prezidentských voľbách priebežne vedú Zelenskyj a Porošenko

Komik Volodymyr Zelenskyj a úradujúci prezident Petro Porošenko sú po sčítaní 34 percent odovzdaných hlasov priebežnými lídrami nedeľňajších prezidentských volieb na Ukrajine. Informovali o tom tlačové agentúry AP a TASS.

Podľa webovej stránky ústrednej volebnej komisie má Zelenskyj 30,1 percenta hlasov, zatiaľ čo Porošenko dostal 16,7 percenta. Na treťom mieste je s 13,1 percentami bývalá premiérka Julija Tymošenková, za ňou nasleduje Jurij Bojko, kandidát zo strany Opozičná platforma – Za život, ktorý má 11,4 percenta hlasov. Prvú päticu uzatvára so siedmimi percentami Anatolij Hrycenko zo strany Občianska pozícia.

Volebná účasť bola na úrovni 63,5 percenta, vyplýva z údajov poskytnutých všetkými 199 oblastnými volebnými komisiami. Najmenej ľudí, 47 percent, sa dostavilo k urnám v Zakarpatskej oblasti na západe krajiny. Najvyššia účasť – vyše 68 percent – bola vo Ľvovskej oblasti, Volynskej oblasti a v hlavnom meste Kyjev.

Právo odovzdať hlas niektorému z 39 kandidátov malo približne 30 miliónov Ukrajincov. V súlade s očakávaniami zrejme nikto z kandidátov nezískal podporu viac ako polovice zúčastnených voličov. Dvaja najúspešnejší sa tak stretnú v druhom kole volieb, naplánovanom na 21. apríla.

Hlasovanie v prvom kole volieb, ktoré sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, prebiehalo vo všeobecnosti pokojne. Obyvatelia proruských separatistických oblastí na východe Ukrajiny sa na voľbách nezúčastnili.

 

15:30: Na ruských územiach sa nevolí

Ak žiadny z uchádzačov nezíska viac ako polovicu hlasov21. apríla sa uskutoční druhé kolo volieb.

Ukrajinské úrady odmietli otvoriť volebné miestnosti v Rusku. Voliť sa nebude  ani na území, ktoré nekontroluje Kyjevská vláda, na východe Ukrajiny. Podľa ruských médií sa tak volieb nezúčastní 7  10 miliónov ukrajinských občanov.

 

 

14:01 Poslanec zo štábu opozičného kandidáta Bojka varoval, že voľby môžu byť sfalšované

Poslanec za stranu Opozičná platforma Za život Jurij Mirošničenko varoval, že môže dôjsť k masovému falšovaniu prezidentských volieb na Ukrajine.

Existuje nebezpečenstvo masového falšovania hlasovania občanov Ukrajiny,“ vyhlásil Mirošničenko v nedeľu na brífingu.

Za Opozičnú platformu Za život na úrad prezidenta kandiduje Jurij Bojko, ktorý sa opiera prevažne o východ krajiny. Pred zvrhnutím prezidenta Viktora Janukovyča vo februári 2014 vykonával funkciu podpredsedu vlády a v rokoch 2010 2012 pôsobil ako minister energetiky.

 

13:32 V ľudových republikách na východe Ukrajiny neprebiehajú prezidentské voľby

V regiónoch na východe Ukrajiny, ktoré nemá pod kontrolou Kyjevská vláda, sa prezidentské voľby nekonajú. Sputniku to prezradil predseda Luhanskej ľudovej republiky v politickej podskupine na minských vyjednávaniach, Rodion Mirošnik.

Na území Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky sa voľby nekonajú a ani sa to neplánuje, povedal Mirošnik.

 

13:11 Ruský senátor uviedol, čo čaká Ukrajinu v prípade, že Porošenko zvíťazí vo voľbách

Dnes, v nedeľu 31. marca, na Ukrajine odštartovali prezidentské voľby. Porošenko dnes na svojom účte na Facebooku uviedol podmienky rovnoprávneho dialógu medzi Kyjevom a Moskvou. Podľa jeho slov si Ukrajina aj ďalej pôjde vlastnou cestou, domov do Európy, a pretrhnúť väzby s Moskvou.

No, čo k tomu povedať… Áno. Ak putá Moskvy znamenajú naše ekonomické vzťahy vrátane plynovodov, potom práve toto čaká Ukrajinu v prípade, že Porošenko zostane pri moci, napísal Kosačev na Facebooku.

O post prezidenta krajiny sa tento rok uchádza celkom 39 kandidátov, čo je rekordný počet. Zatiaľ podľa prieskumov vedie zabávač Volodymyr Zelenskyj, ktorého by týždeň pred voľbami podporilo 30% voličov. Terajšieho prezidenta chce podporiť asi 17% voličov a šéfku strany Baťkyvščina Júliu Tymošenkovú asi 12,5% ľudí. Sociológovia sa domnievajú, že prezident Ukrajiny bude zvolený v druhom kole.

 

13:06 Verejní činitelia informovali o porušovaní v prezidentských voľbách na Ukrajine

Verejní činitelia zaznamenali prvé menšie porušovania vo volebných miestnostiach v Kyjevskej, Volyňskej, Rovenskej, Vinnickej, Žytomyrskej a Černihivskej oblasti. V nedeľu to uviedla ukrajinská verejná organizácia Občianska sieť Opora.

O 9.00 hod (Občianska sieť, pozn. red.) Opora zaznamenala, že boli v Kyjevskej oblasti oneskorene otvorené volebné miestnosti, boli predčasne otvorené trezory, nebolo dostatočné množstvo volebných lístkov, miestnosti volebných komisií nezodpovedali technickým požiadavkám a dochádzalo k agitácii vedľa volebných miestností ,hovorí sa v správe.

 

12:54 Porošenko volil s rodinou. Voľby sú dobre organizované, tvrdí.

Hlasoval som pre Ukrajinu ako celá moja rodina. A som presvedčený, že to urobila absolútna väčšina Ukrajincov, napísal na svojom Facebooku.

Dnes som sa presvedčil o tom, že sú voľby dobre organizované. Bude zachovaná vôľa občanov. Ide o absolútne nevyhnutnú podmienku pre náš krok vpred, aby sa Ukrajina vrátila k európskej rodine národov, a krok vpred k nášmu členstvu v a NATO, aby sme pokračovali v mimoriadne dôležitých reformách, ktoré sú pre Ukrajinu úplne osudové,dodal.

 

 

12:41 Zelenskyj je pripravený jazdiť do práce na bicykli, ak vyhrá voľby

Kandidát Volodymyr Zelenskyj je predstaviteľom hlavnej úlohy v populárnom seriáli Sluga naroda (Sluha ľudu), kde hrá prezidenta, ktorý do práce jazdí na bicykli.

Prečo nie? Po prvé sa mi to páči. Môžem to robiť,“ povedal Zelenskyj.

 

 

Verejní činitelia informovali o porušovaní v prezidentských voľbách na Ukrajine

Verejní činitelia zaznamenali prvé menšie porušovania vo volebných miestnostiach v Kyjevskej, Volyňskej, Rovenskej, Vinnickej, Žytomyrskej a Černihivskej oblasti. V nedeľu to uviedla ukrajinská verejná organizácia Občianska sieť Opora.

V nedeľu 31. marca sa konajú riadne voľby ukrajinského prezidenta. O post hlavy štátu sa tento rok uchádza celkom 39 kandidátov, čo je rekordný počet. V boji o post prezidenta zatiaľ vedie zabávač Volodymyr Zelenskyj, ktorý týždeň pred voľbami podľa prieskumov oslovil 30% voličov.

Terajší hlavu štátu Petra Porošenko mieni vo voľbách podporiť asi 17% občanov a šéfku strany Baťkyvščina Júliu Tymošenkovú potom 12, 5% ľudí. Sociológovia sa domnievajú, že nový prezident Ukrajiny bude zvolený v druhom kole volieb.

O 9.00 hod (Občianska sieť, pozn. Red.) Opora zaznamenala, že boli v Kyjevskej oblasti oneskorene otvorené volebné miestnosti, boli predčasne otvorené trezory, nebolo dostatočné množstvo volebných lístkov, miestnosti volebných komisií nezodpovedali technickým požiadavkám a dochádzalo k agitácii vedľa volebných miestností ,hovorí sa v správe.

Podľa organizácie Opora však došlo aj k ďalšiemu porušovaniu, a to vydávanie preukazov vo volebných miestnostiach, nepríjemnostiam s kontrolnými listinami a tajnej agitácii vo Volyňskej oblasti. Vo Vinnyckej oblasti dokonca neboli do volebných urien vhodené kontrolné listiny a do volebnej miestnosti v Rovenskej oblasti nepustili na ranné zasadnutie pozorovateľa z Občianskej siete Opora. V ďalšej volebnej miestnosti v tejto oblasti bol porušený proces hlasovania. V Žytomyrskej oblasti hlasovali voliči pred oficiálnym otvorením miestnosti a niektorí dokonca nemali doklady. V Černihivskej oblasť boli hlasovacie kabíny umiestnené pri okne.

Podľa verejných činiteľov neboli pozorovatelia z Opory vpustení do volebnej miestnosti vo Volyňskej oblasti. V tej istej oblasti si pozorovatelia všimli, že minimálne dvom osobám boli vydané preukazy na prázdnych opečiatkovaných formulároch volebnej komisie priamo vo volebnej miestnosti.

Komisia odmietla žiadosť pozorovateľa poskytnúť príslušné uznesenie o vymenovaní uvedených osôb. Dôkazy o vymenovaní týchto osôb členmi komisie teda neboli poskytnuté,píše sa v správe.

Občianska sieť Opora analyzuje voľby na Ukrajine už od roku 2007 a monitoruje všetky ich etapy. Na portáli organizácie sa uvádza, že tiež pracuje na zdokonalení volebnej legislatívy, a to v súlade s medzinárodnými pravidlami.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bojovníčka Kučová vo finále v Gdyni odvrátila päť mečbalov, ale titul nezískala

0 icon

Bratislava 25 júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Slovenská tenistka Kristína Kučová sa nedočkala najväčšieho úspechu kariéry v podobe triumfu na turnaji hlavného ženského okruhu WTA. Vo finále dvojhry na antuke v poľskej Gdyni prehrala s belgickou reprezentantkou Marynou Zanevskou za 1:53 h 4:6, 6:7 (4) Oba sety mali podobný priebeh,…

Analytik Smatana predpovedá hororový scenár: „Pri šírení delta variantu hrozí na Slovensku trojnásobok obetí oproti druhej vlne pandémie. Nezaočkovaní nestíhajú začiatok jesene, ak sa nezaočkujú tento týždeň!“

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pri šírení delta variantu koronavírusu hrozí na Slovensku trojnásobok obetí oproti druhej vlne pandémie. Nezaočkovaných je totiž približne 800-tisíc ľudí v skupine nad 50 rokov. Ak by umierali chorí na COVID-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň pri…

Pre požiare na Sardínii evakuovali stovky ľudí

0 icon

Miláno 25. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Tocco)   Taliansky ostrov Sardínia sužujú požiare, ktoré si cez noc vyžiadali evakuáciu takmer 400 ľudí. Z oblasti nehlásia mŕtvych ani zranených Hasiči informovali, že oheň zničil vo vnútrozemí ostrova niekoľko domov. Predbežný prieskum podľa civilnej ochrany naznačuje, že plamene spálili v okolí Montiferru viac…

Britskí daňoví poplatníci budú platiť za pandémiu desaťročia

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-David Rose)   Britskí daňoví poplatníci budú znášať náklady pandémie ochorenia COVID-19 po desaťročia. Vyplýva to z dvoch správ Výboru britského parlamentu pre verejné účty, podľa ktorých reakcia britskej vlády na koronakrízu vystavila daňových poplatníkov v Spojenom kráľovstve „značným finančným rizikám“. Poslanci vo výbore tiež skritizovali…

Kauza korupcie príslušníkov bezpečnostných zložiek pokračuje v stredu a vo štvrtok ďalším dokazovaním

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   V stredu 28. a vo štvrtok 29. júla by na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku mal pokračovať súdny proces s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrom G. a expolicajtom Ladislavom V. Podľa obžaloby dvojica žiadala úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa…

Mária Kolíková: V novele o COVID preukazoch ústavnoprávny problém nevidím. Každý sa môže slobodne rozhodnúť, či sa dá zaočkovať

0 icon

Bratislava 25. júla (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nevidí žiadny potenciálny ústavnoprávny problém v novele o COVID preukazoch. Ak by sa ňou zaoberal Ústavný súd (ÚS) SR, neobáva sa, že by to skončilo "fiaskom" "Som presvedčená, že je tu absolútna proporcionalita medzi všetkými právami," uviedla ministerka…

Europoslanci: Plynovod Nord Stream 2 sa nikdy nemal dostavať

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Axel Schmidt, TASR-Martin Baumann)   Plynovod Nord Stream 2, ktorý spája Rusko s Nemeckom na dne Baltského mora, sa podľa niektorých europoslancov nikdy nemal dostavať. Jeho projekt sa ale najnovšie aj s požehnaním zo strany Spojených štátov amerických dostáva do finále. Europoslanci to uviedli pre agentúru…

Saleziáni: Pápež hľadá ľudí, ktorí žijú na konci sveta

0 icon

Bratislava/Košice 25. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Archiv PMD)   Pápež František hľadá počas svojho pontifikátu tie konce sveta a ľudí, ktorí žijú na konci sveta. Uviedol to direktor štvorčlennej saleziánskej komunity na Luníku IX v Košiciach don Peter Veselský, kde zavíta Svätý Otec 14. septembra "Keď som sa dozvedel, že Svätý Otec…

Je to definitívne. Parlament schválil normálny život pre očkovaných a špeciálne opatrenia pre neočkovaných. Čakajú nás digitálne Covid pasy

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: Martin Baumann, Martina Kriková)  Parlament schválil diskrimináciu neočkovaných, ktorí sa nevyhnú špeciálnym opatreniam v prípade "zhoršenia situácie" Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná…

Peter Kovařík vysvetľuje, prečo prerušil zásah jednotiek zo Sobraniec, kvôli čomu došlo k zmareniu zatknutia dvoch kajúcnikov

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ak by vyšetrovateľka špeciálneho tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) postupovala tak, ako jej to ukladajú interné predpisy, k danej situácii nemuselo vôbec dôjsť. Vyhlásil to policajný prezident Peter Kovařík Reagoval tak na tohtotýždňové úkony ÚIS v súvislosti s kauzami Očistec a Judáš a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť III.

0icon

V tejto časti si dovolím uviesť jednu z rôznych možných hypotéz, prečo môže byť „pandémia“ koronavírusu globálnym podvodom. Zároveň naznačím, že podľa politického liberalizmu sa politické konanie globálnej a národnej moci úplne vzdialilo od konania klasického obdobia kapitalizmu. Boj proti „pandémii“ koronavírusu je dostatočným príkladom toho, ako sa spoločnosť nemá…

Marián Tkáč

Komu slúži cirkev rímska i grécka? Kristovi či štátu, riadenému vakcínatormi?

0icon

Aj dnes – je nedeľa 25. júla – odzneli spoza ambón (to sú tie „kecpulty“ v kostoloch) výzvy, aby sa veriace ovečky ešte stihli zavakcínovať, aby neprepásli šancu byť blízko Františka. (Už dlhšie som nebol v bratislavskej Katedrále sv. Martina, a tak neviem, či na tamojšej ambone ešte stále svieti niečo na spôsob…

Boris Mesár

Tieto fašistické curvy hlasovali za APARTHEID

0icon

Mgr. Anna Andrejuvová Ing. Martin Fecko Ján Kerekréti Mgr. Peter

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie I.

0icon

Makroekonómia a jej peniaze sú rakovinou spoločnosti Peniaze sú virtuálnou realitou, ktorá sa rozprestiera po celej zemeguli a používa sa tak ako iné virtuálne reality, akou sú meter, volt, wat, °C a podobne. Na rozdiel od peňazí sú však tieto reality nemenné a verne zodpovedajú určitej realite vo fyzike. Pomocou…

Štefan Harabin

Pellegrini a Fico mohli prijatie zákona o zvýhodnení očkovaných zastaviť, keby sedeli v parlamente a hlasoval proti. Miesto toho robili tlačovky, kde ubezpečovali ľudí, že oni sú proti.

0icon

V Piatok sa malo hlasovať o tzv. zákone o zvýhodňovaní očkovaných. Hlasovaniu o samotnom zákone predchádzalo hlasovanie o návrhu na skrátenie legislatívneho konania pre prijatie tohto zákona. Proti návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie, bola nakoniec Sme rodina, takže koalícia dokázala na podporu zrýchleného hlasovania o Lengvarského návrhu zozbierať len 61 hlasov. Ak by  opozícia…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Komunizmus aj vo vesmíre? Žiaden problém! Takto si ho predstavovali súdruhovia

0 icon

Je všeobecne známe, že v 50. a 60. rokoch minulého storočia prebiehali takzvané kozmické preteky medzi dvoma najväčšími mocnosťami sveta: Sovietským zväzom a Spojenými štátmi. Prvú etapu vyhrali sovietski kozmonauti, ktorým sa ako prvým podarilo dostať človeka na obežnú dráhu: bol ním Jurij Gagarin 12. apríla 1961. Druhú etapu však…

Pearl Harbor: Prekvapenie? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalšiu mini sériu článkov z obdobia druhej svetovej vojny, ktorá sa bude zaoberať jednou z najdôležitejších udalostí nielen druhej svetovej vojny. Tentokrát sa pozrieme na Pearl Harbor. Aj keď sme si istí o tom, že ste o tomto prístave a udalosti, ktorá sa v roku 1941 stala, počuli viac než dosť, predsa len sme presvedčení,…

TOP10+: Ako veľmi sa filmové hviezdy zmenili od svojej prvej úlohy?

0 icon

Keď hollywoodski herci začínajú svoju kariéru, sú plní nádeje a snívajú o sláve. Niektoré filmové hviezdy majú také jedinečné črty, že ich niekedy zbadáš aj v naozaj starých filmoch ešte ako deti. A aj keď ubehne niekoľko desaťročí, naši obľúbenci z filmových pláten vyzerajú temer rovnako. Alebo sa nám to…

Prečo je potrebné, aby si si pravidelne čistil tvár?

0 icon

Tvár sa poškodzuje viac ako ktorákoľvek iná časť tela. Preto je potrebné, aby si sa o ňu staral dodržiavaním dvoch jednoduchých krokov. Ak chceš, aby aj tvoja pleť bola žiarivá a mala všetky prvky dokonalosti, je potrebné ju pravidelne čistiť. Ale pozor! Očista tváre neznamená, že si teraz budeš drhnúť pokožku mydlom…

Cap Arcona: Veľká ľudská tragédia 2. sv. vojny: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie druhej časti o veľkej ľudskej tragédii 2. svetovej vojny s názvom Cap Arcona. Cap Arcona bol názov jednej z nemeckých lodí, ktoré tesne pred kapituláciou Nemecka potopili spojenecké bombardéry v domnení, že posádku tvoria nemeckí vojaci. Opak bol však pravdou. Posádku tvorili zajatci z koncentračných táborov v počte asi 4 500. Poďme sa spoločne pozrieť…

Armádny Magazín

"Pás nestability" Lavrov vysvetlil ako sa západ snaží poraziť Rusko

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov poznamenal, že západné krajiny sa snažia vytvoriť okolo Ruska „pás nestability“. Lavrov poznamenal, že podnikajú pokusy o destabilizáciu situácie na hraniciach Ruska a susedných krajín, vrátane Bieloruska a Moldav

8 faktov falšovania zásluh Ruska v 2. svetovej vojne

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – V materiáloch na výučbu dejín vo Veľkej Británii niet rozdiel medzi nacistickým Nemeckom pod vládou Adolfa Hitlera a ZSSR pod vládou Josifa V. Stalina. Akoby si Briti nechceli uvedomiť rozdiel, že jeden koncentračné tábory rozkuroval a druhý ich hasil.   Oba štáty sú označené za agresorov, ktoré rozpútali 2.…

Irak potvrdzuje želanie zbaviť sa amerických jednotiek

0 icon

Irak, 25.júl 2021 (AM) – Na rokovaniach vo Washingtone iracká delegácia potvrdila, že Irak nepotrebuje prítomnosť zahraničného vojenského personálu, uviedol poradca krajiny pre národnú bezpečnosť Qassem al-Aaraj. Podľa neho „bude dátum 31. decembra zvláštny,“ uvádza agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na INA.   Vedúci tlačovej služby minis

"Lode nikdy nespúšťajú vlajku pred nepriateľom" Putin zaviedol nové nariadenia pre námorníkov

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o námornej vlajke krajiny. Zakázal všetkým ruským námorníkom spustiť vlajku pred nepriateľom. „Za žiadnych okolností,“ píše sa v dokumente.   Dekrét prezidenta zavádza nové nariadenie o námornej vlajke. Naznačuje tradí

Ktorá hypersonická raketa ako prvá vstúpi do služby americkej armáde

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vydalo vyhlásenie týkajúce sa prvých hypersonických rakiet, ktoré sa môžu objaviť v službe americkej armáde. Podľa riaditeľa programu pre hypersonické zbrane v Pentagóne Mika Whitea bol stanovený

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali