NAŽIVO

Trump označil vojnu na Ukrajine za „chaos“ a vyhlásil, že tento konflikt nebude ľahké vyriešiť. Zelenskyj vyjadril optimizmus z mierových rokovaní a úlohy, ktorú v nich majú USA.

20:15

Barel ropy WTI s dodávkou v januári sa v utorok o 19.07 h SEČ predával po 58,86 USD. To bolo o 46 centov alebo 0,78 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena februárového kontraktu na ropnú zmes Brent klesla o 47 centov alebo 0,74 % na 62,70 USD za barel.

20:13

Pápež ukončil svoju prvú apoštolskú cestu a z Libanonu odletel späť do Vatikánu. Oznámil, že v roku 2026 by rád navštívil Alžírsko a ďalšie africké krajiny.

19:27

Putin pohrozil, že Ukrajine odreže prístup k moru v reakcii na dronové útoky na tankery tieňovej flotily Ruska v Čiernom mori.

19:25

Filip Turek chce Petrovi Pavlovi objasniť všetky svoje kauzy, ktoré sú podľa neho skôr mediálne. Zopakoval, že má čisté svedomie.

19:16

Britská vláda oznámila, že pri niektorých menej závažných trestných činoch obmedzí právo na súd s porotou.

18:55

Výrobca dronov Baykar oznámil, že jeho bezpilotné stíhacie lietadlo Bayraktar Kizilelma úspešne zasiahlo a zničilo vzdušný cieľ pomocou strely vzduch-vzduch Gokdogan.

18:32

V Moskve sa začali rokovania medzi Putinom a Witkoffom. Prítomný je aj Jared Kushner. Diskutovať by mali najmä o americkom mierovom pláne pre ukončenie vojny na Ukrajine.

18:25

Dánska polícia zadržala dve osoby pre podozrenia z vyzbierania niekoľkých miliónov dánskych korún pre Hamas.

18:20

Netanjahu uviedol, že dohoda so Sýriou je možná. Od sýrskych úradov však očakáva, že vytvoria demilitarizovanú nárazníkovú zónu od Damasku po horu Hermon a ďalšie oblasti.

17:49

Indonézia a Holandsko podpísali dohodu o repatriácii dvoch holandských občanov väznených za drogovú trestnú činnosť. Jeden z nich bol odsúdený na doživotie, druhý na trest smrti.

17:38

Iránske média informovali, že viac ako polovica poslancov parlamentu Iránu obvinila súdnictvo z nedostatočného presadzovania zákona o povinnom nosení hidžábu.

17:37

Vyjednávači Rady EÚ a Európskeho parlamentu dosiahli predbežnú dohodu o revidovanom nariadení o všeobecnom systéme preferencií, ktoré udeľuje obchodné preferencie EÚ rozvojovým krajinám.

17:36

Putin vyhlásil, že Rusko nechce viesť vojnu s európskymi mocnosťami. Pokiaľ však Európa vojnu chce, Rusko je podľa neho pripravené bojovať.

17:35
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Na štrajku vo Volkswagene sa zúčastňujú tisícky zamestnancov. Zamestnávateľ aj odbory, deklarujú snahu rokovať, zatiaľ neúspešne.Vedenie VW SK bude s odborármi rokovať v stredu popoludní

Dnes o 6.00 hod sa priestranstvo pred bratislavským závodom spoločnosti Volkswagen Slovakia (VW SK) zaplnilo stovkami zamestnancov. Začal sa tým avízovaný ostrý, časovo neobmedzený štrajk

❚❚
.

Účastníci štrajku sa po príchode na miesto jeho konannia zaregistrovali u organizátorov a zároveň aj vypísali tlačivá pre zdravotné poisťovne v zmysle legislatívnych predpisov.

Štrajk začali najmä pracovníci rannej zmeny, ale pridávali sa k nim spontánne aj tí, ktorým skončila nočná “šichta”.

.

Už pri príchode na miesto konania protestu ich vítali transparenty s rôznymi heslami, ako napríklad “Máme svoje práva”, “Sme súčasťou koncernu”, “Neponižujte nás” a ďalšie.

Krátko po začatí štrajku vydalo stanovisko aj vedenie spoločnosti, v ktorom ďakuje všetkým zamestnancom, ktorí dnes prišli do práce.

“Mrzí nás, že napriek ústretovej vyššej ponuke, ktorú včera predložilo vedenie VW SK, neprišlo k dohode. Vyzývame odborovú organizáciu na ústretový krok smerom k obojstranne akceptovateľnej dohode. Nezodpovedné požiadavky odborov ohrozujú budúcnosť podniku a pracovné miesta našich zamestnancov,” píše sa v stanovisku.

 

Obe strany, zamestnávateľ aj odbory, deklarujú snahu rokovať, zatiaľ neúspešne

.

Piskot, hluk sirén a ampliónov, ohlušujúci rachot sprevádzali prvé minúty ostrého štrajku pred areálom bratislavského Volkswagenu. Pracovníci spoločnosti Volkswagen Slovakia, ktorí doň vstúpili, tým dávali najavo nespokojnosť so súčasnými platovými podmienkami a neochotou vedenia VW SK ich požiadavkám vyhovieť.

Do štrajku vstúpili zamestnanci reprezentovaní Modernými odbormi  Volkswagen s 12 požiadavkami, pričom tou hlavnou ostáva zvýšenie tarifných miezd o 16 %. Svoju požiadavku odôvodňujú rekordnými hospodárskymi výsledkami VW SK, vysokou kvalitou pracovníkov, ktorá by mala byť aj primerane odmenená. Ďalšie požiadavky sa týkajú zvýšenia príspevku na dopravu, ubytovanie a podobne.

Celkovo sa uskutočnilo 11 kôl kolektívneho vyjednávania a jedno stretnutie vedenia VW SK s predstaviteľmi odborov v predvečer štrajku. Podľa predsedu Moderných odborov Volkswagen Zoroslava Smolinského však ponuka bola neprijateľná.

Zamestnávateľ prišiel s novou ponukou, v ktorej navrhuje okrem iného zvýšenie tabuľkových tarifných miezd o 4,5 % k 1.6.2017, jednorazovú platbu vo výške 350 eur k 1.6.2017 pre všetkých zamestnancov, zvýšenie tabuľkových tarifných miezd o ďalších 4,2 % k 1.1.2018. Spolu ide o zvýšenie platov približne o 8,9 % v priebehu niekoľkých mesiacov.

Ralf Sacht, predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia, v tejto súvislosti uviedol, že zvýšenie miezd o 16 % je nezodpovedné voči tisíckam zamestnancov, nakoľko ohrozuje budúcnosť podniku a stabilitu pracovných miest. Neúmerné zvyšovanie personálnych nákladov výrazne zhoršuje atraktivitu spoločnosti pri získavaní nových produktov.

.

Obe strany však deklarujú ochotu a potrebu rokovať a dospieť k dohode. Potvrdil to aj dnes v deň konania štrajku Smolinský.

“Naším cieľom je hlavne rokovať, a to znamená viesť dialóg s partnerom. Ale toto vyjednávanie bolo špecifické v tom, že bolo plné arogancie a egoizmu. To je ten problém. My sme nemali s kým rokovať. Tam boli iba kladené požiadavky z druhej strany, a to proste nejde, pretože tie hodnoty vyrábajú zamestnanci a pokiaľ vedenie nechce počúvať tých zamestnancov, tak inú možnosť, ako prejaviť svoju vôľu, bohužiaľ, nemáme. Sme pripravení štrajkovať minimálne do konca tohto týždňa, plus ešte ďalšie kroky vieme robiť aj na budúci týždeň, čiže v podstate do začiatku celozávodnej dovolenky sme pripravení,” zdôraznil Smolinský.

 

Vedenie VW SK bude s odborármi rokovať v stredu popoludní

Rokovanie medzi odborármi v automobilke Volkswagen Slovakia (VW SK) a vedením spoločnosti sa uskutoční v stredu (21. 6.) o 15.30 h. TASR o tom informovala hovorkyňa VW SK Lucia Kovarovič Makayová.

„Na želanie odborov je zajtra o 15.30 hod. naplánované ďalšie, 12. kolo kolektívneho vyjednávania s pôvodným vyjednávacím tímom,“ oznámila.

Rokovanie sa nekonalo, vedenie firmy len zopakovalo svoju ponuku z pondelka (19. 6.) a čakalo na krok Moderných odborov Volkswagen.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Gustáv Murín

Viktor Pondělík

Miroslav Urban

Marek Brna

Michal Durila

.
.
.

Krajský súd v Bratislave vyhovel návrhu ministerky kultúry Šimkovičovej, exriaditeľ SND Drlička sa musí zdržať vyjadrení na jej adresu

Krajský súd v Bratislave vyhovel návrhu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej , exriaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Matej Drlička sa musí…

02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajina bude musieť urobiť bolestivé ústupky, aby uzavrela mierovú dohodu

Ukrajina bude musieť urobiť bolestivé ústupky, aby uzavrela mierovú dohodu, možno dokonca usporiadať referendum, vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Wadephul

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dánsko povolilo Ukrajine vybudovať vojenský závod na svojom území

Dánski a ukrajinskí predstavitelia oznámili začiatok výstavby závodu na dánskom území, ktorý bude Ukrajine dodávať raketové palivo

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Spojené štáty odmietli udeliť prevádzkovú licenciu ruskej rafinérii v Srbsku

Srbsko musí zastaviť prevádzku svojej ropnej rafinérie NIS potom, ako Washington zamietol jej licenciu, čím ohrozuje dodávky paliva v krajine,…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Putin obvinil Európu z pokusu narušiť mierové dohody, ktoré presadzuje Trump

Pred stretnutím s Američanmi Putin obvinil Európu z pokusu narušiť mierové dohody, ktoré presadzuje Trump

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Bleskový výpredaj Godeal24 Cyber Monday! Posledná šanca na digitálne kľúče MS Office a Windows za cenu už od 12,28€!

Oficiálna podpora pre Windows 10 a MS Office 2019 skončila v októbri. Mnohých to prinútilo čakať na výpredaj Black Friday,…

02. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó si servítku pred ústa neberie: „EÚ sa izolovala od globálnej politiky“

Tento rok bol pre Európsku úniu rokom izolácie. Spoločenstvo už nezohráva žiadnu úlohu v globálnej politike, vyjadril sa v pondelok…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Na fronte je „strategická kríza“, ktorá môže vyústiť do „kolapsu“

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 12. 2025 | Aktualizované 02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Aktualizované 02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Do volieb ďaleko, mstili by sa už teraz

Opozičné sily vrátane mimovládok, aktivistov, či „nezávislých osobností” strácajú nervy. Otvorene sa vyhrážajú a vyjadrujú nádej na pomstu

02. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Novinka od doktora Bukovského je tu! (Za)chráňte svoje kolagény – aj kožu, kĺby a cievy

Móda užívania kolagénu z mŕtvych zvierat dosiahla hysterické rozmery. Ľudia uverili ďalšiemu nezmyslu a podvodu. Titul nájdete TU

02. 12. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pri raziách v Belgicku zadržali bývalú šéfku diplomacie EÚ Mogheriniovú

Bývalá šéfka európskej diplomacie a podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogheriniová bola zadržaná v Bruseli v súvislosti s podvodom, píše Le…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chorvátska polícia odmietla tvrdenia mníšky, že ju bodol neznámy cudzinec

Chorvátska mníška je podozrivá, že si sama spôsobila zranenia bodnou zbraňou a následne tvrdila, že ju napadol neznámy cudzinec. Informovala…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA zastavili dodávky určitých druhov zbraní na Ukrajinu

USA zastavili dodávky určitých druhov zbraní na Ukrajinu, informoval generálny inšpektor Bundeswehru Christian Froyding pre časopis The Atlantic

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Premiér: Úrad na ochranu oznamovateľov robí špinavú robotu v prospech ľudí, ktorí páchali trestnú činnosť

Úrad na ochranu oznamovateľov robí špinavú robotu v prospech ľudí, ktorých v rokoch 2020 až 2023 páchali závažnú trestnú činnosť,…

02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinu čaká „taktická porážka, ale strategické víťazstvo“

Ukrajinu čaká „taktická porážka, ale strategické víťazstvo“, vyhlásil bývalý minister zahraničných vecí Kuleba

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

WSJ odhaľuje, čo je mnohým známe: Putin a Trump by už dávno dosiahli mierovú dohodu o Ukrajine, keby…

Putin a Trump by už dávno dosiahli mierovú dohodu o Ukrajine, keby nebolo Európanov. Pre „The Wall Street Journal“ to…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nemecká strana AfD má rekordný náskok pred stranou CDU/CSU

Podľa nového prieskumu agentúry Insa, ktorý poukazuje na prehlbujúce sa ťažkosti opozičných konzervatívcov, strana Alternatíva pre Nemecko dosiahla rekordný náskok…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vlhová o bývalom partnerovi. Zrazu cítim veľké prázdno, nie som v živote šťastná

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová prežíva ťažké obdobie od pádu v pretekoch v januári 2024. Od toho času absolvovala dve operácie…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Toto sú jediné krajiny Európskej únie, v ktorých sa miera chudoby od roku 2015 zvýšila

Celková miera chudoby v rámci únie klesá, ale nie všade. Francúzsko je jednou z mála európskych krajín, kde sa miera…

02. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vražda zo cti: cesta Európy do stredoveku

Minulý rok dvaja bratia vo veku 23 a 25 rokov zviazali svoju 18-ročnú sestru a utopili ju v močiaroch. Na…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Macron: „Koalícia ochotných“ dokončila prácu

Členské štáty „koalície ochotných“ dokončili prácu na bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, pričom Spojené štáty by ich mali schváliť v blízkej…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Rytmus sa obul do organizácie Oktagon a jej šéfa Novotného

Rapper Rytmus, ktorý sa angažuje v organizácii Fight Night Challenge, sa dostal do slovného konfliktu s jedným z vlastníkov MMA…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Kto dnes chráni oznamovateľov? A prečo si štátny úrad platí liberálnych moderátorov

Úrad na ochranu oznamovateľov si pripomenul svoj „sviatok“ filmovým večerom. Film, emotívne príbehy a hodnotovo vyhranení, nadštandardne honorovaní moderátori prekryli…

02. 12. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Putin: "Rusko môže „odrezať Ukrajinu od mora“, ak Kyjev bude pokračovať v pirátstve proti ruským lodiam"

Rusko, 2. decembra 2025 - Vladimir Putin potvrdil pozvanie zahraničným novinárom, vrátane ukrajinských, aby navštívili Krasnoarmejsk a všetko videli na…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Holandská vláda predstavila plán na čo najskoršie uzavretie centier pre ukrajinských utečencov

Holandská vláda predstavila plán na čo najskoršie uzavretie centier pre ukrajinských utečencov, informuje Dutch News

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Umelá inteligencia a jej 7 typov: Čo robia a ako fungujú?

Umelá inteligencia dnes výrazne mení spôsob, akým žijeme, pracujeme a komunikujeme s technológiami. Od hlasových asistentov až po autonómne vozidlá…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Ktoré krajiny Európskej únie vynakladajú na obranu najviac zdrojov? A koľko dávame my?

Európska únia vynakladá z roka na rok viac výdavkov na obranu. Za posledných päť rokov sa výdavky na obranu takmer zdvojnásobili.…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zvíťazila už 104-krát v kariére. Hviezdna Shiffrinová však porušila pravidlá a dostala pokutu

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová si v Copper Mountain zabezpečila 104. víťazstvo vo Svetovom pohári, ale dostala pokutu za neskorý príchod…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Kyjevský analytik: Vždy keď Ukrajina začne "rokovania", sa ruský prezident objaví v maskáčoch na fronte

Ukrajina, 2. decembra 2025 - Vladimir Putin usporiadal pracovné stretnutie v štábe Spojených ozbrojených síl.   Večer 30. novembra navštívil…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Trump označil vojnu na Ukrajine za „chaos“ a vyhlásil, že tento konflikt nebude ľahké vyriešiť. Zelenskyj vyjadril optimizmus z mierových rokovaní a úlohy, ktorú v nich majú USA.

20:15

Barel ropy WTI s dodávkou v januári sa v utorok o 19.07 h SEČ predával po 58,86 USD. To bolo o 46 centov alebo 0,78 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena februárového kontraktu na ropnú zmes Brent klesla o 47 centov alebo 0,74 % na 62,70 USD za barel.

20:13

.

Opozícia sa ďalej rozbíja. Tentokrát sa Naďovi postavil Šefčík

Marek Šefčík sa rozhodol otvorene prihovoriť bývalému kolegovi Jaroslavovi Naďovi (Demokrati). Pretože vzťahy medzi stranami očividne škrípu, a prípadná povolebná…

02. 12. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nočná mora z Ríma: Dievča znásilnili migranti, partner sa na to musel pozerať

Rímsky denník Corriere della Sera informuje o nočnej more, ktorá sa udiala v talianskom hlavnom meste: Migrant znásilnil 18- ročné…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sny, ktoré sa stali skutočnosťou

Sny sú motorom ľudského odhodlania a práve sny nás ženú vpred aj v najťažších chvíľach - a tento článok ukazuje,…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Generál posiela odkaz vláde, polícii, prokuratúre a súdom: takéto veci sa neprehliadajú takéto veci sa riešia!

Pamäť národa je extrémne dôležitý fenomén. A tak je potrebné si pripomenúť to, k čomu sa hrdo hlásia predstavitelia minulej…

02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Uhrík: Infringement Európskej komisie pre novelu ústavy sa zbytočne dramatizuje

Tému infringementu, teda konania o porušení povinnosti, ktoré voči Slovensku iniciovala Európska komisia pre novelu ústavy, Progresívne Slovensko zbytočne dramatizuje.…

02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Gustáv Murín

Viktor Pondělík

Miroslav Urban

Marek Brna

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov