MYJAVA: Na folklórnom festivale sa predstaví viac ako 1400 účinkujúcich

Myjava 6. júna (TASR) – Viac ako 1400 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Poľska, Bulharska, Kosova a Turecka sa predstaví na 53. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2012. Návštevníci jedného z troch najväčších slovenských folklórnych festivalov uvidia počas štyroch dní (14. – 17. júna) spolu 33 programov. TASR informoval hovorca mesta Myjava Marek Hrin.

Pripravené sú veľké choreografie v amfiteátri Trnovce, hudobné a tanečné vystúpenia, výstavy, divadelné predstavenia, ľudové rozprávania, súťaže, tanečné školy, ľudové zábavy. „K festivalu už neodmysliteľne patrí aj sobotňajší ‘Jarmek pot myjafskú vežu’ so zameraním na ľudovoumeleckú výrobu a štylizované mestečko MY-A-VY v Trnovcoch so svojou ponukou tradičných jedál z Kuchyne starých materí,“ uviedol Hrin.

Diváci sa podľa neho môžu tešiť na poľský vysokoškolský súbor Kujon pôsobiaci pri univerzite v Lodži, bulharský súbor Kardžali s repertoárom zo Šopského a Trácijského regiónu, Národný súbor piesní a tancov Shota z kosovskej Prištiny prezentujúci albánsky folklór a tiež na turecký súbor Atasehik Beledyjesi Halk. Ten sa v Myjave predstaví piesňami a tancami z regiónov na čiernomorskom pobreží, Anatólie a turecko-gruzínskeho pohraničia.

„Priaznivci domácich folklórnych telies by si nemali nechať ujsť piatkový program s tematikou kopaničiarskej svadby z 19. storočia. V pásme vystúpia myjavské súbory Kopaničiar, Kopaničiarik, Kopa, Kýčer z Turej Lúky a FS Brezovan z Brezovej pod Bradlom. Sobotňajší festivalový večer bude patriť folklórnym tradíciám stredného Považia, dolného Ponitria a dolného Tekova. Po nich príde na rad program nazvaný FOLKLOVE z repertoáru FS Technik, ktorý divákom ukáže tradičnú kultúru obcí Podzámčok, Horné Pršany, Zvolenská Slatina, Očová, Záriečie a ďalších,“ priblížil Hrin.

Reklama

Svoje miesto na myjavskom festivale majú podľa neho aj detské folklórne súbory. Už otvárací ceremoniál festivalu bude v réžii DFS Kopaničiarik z Myjavy, ktorý v tomto roku oslavuje 40. výročie svojho vzniku. Okrem toho sa mladí folkloristi z Bratislavy, Čunova, Modry, Krasnian a Devínskej Novej Vsi predstavia v nedeľnom programe Tanečný domček.

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:17

Iránska ľudskoprávna aktivistka Narghís Mohammadiová, ktorej v októbri udelili Nobelovu cenu za mier, vyhlásila na nedeľu, keď sa bude konať slávnostné odovzdávanie týchto ocenení, začiatok hladovky. V sobotu to uviedla jej rodina.

16:10

Okresný súd v juhosibírskom meste Omsk v ázijskej časti Ruska vzal do 30. januára do väzby bieloruského občana Siarheja Jeramejeva, ktorý je obvinený, že koncom novembra vyhodil do vzduchu dva vlaky na bajkalsko-amurskej železničnej magistrále (BAM).

16:09

Šéf OSN pre ľudské práva v sobotu vyjadril poľutovanie nad “pretrvávajúcimi a systematickými” pokusmi o spochybnenie výsledkov prezidentských volieb v Guatemale, a vyzval na rešpektovanie vôle voličov.

16:05

S Karlom Schwarzenbergom odchádza veľká osobnosť moderných dejín, výnimočný politik, intelektuál aj obratný diplomat. Na poslednej rozlúčke s bývalým ministrom zahraničných vecí ČR, poslancom a senátorom to v sobotu povedal český prezident Petr Pavel.

14:52

Niekoľko arabských a moslimských krajín vyzvalo Spojené štáty, aby sa viac angažovali v snahe vyvíjať tlak na Izrael, aby prijal prímerie v Pásme Gazy. V sobotu to uviedlo katarské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení.

14:47

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že spravodlivý mier za účasti USA nie je možný po tom, ako USA vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o pásme Gazy.

Erdogan sa vyslovil za reformu Bezpečnostnej rady OSN a poznamenal, že “svet je väčší ako päť” krajín, ktoré sú stálymi členmi tohto orgánu. “Už nemáme žiadnu nádej pre Bezpečnostnú radu OSN. <…> OSN sa zmenila na radu na ochranu a vyzbrojovanie Izraela. Sme nepriatelia utláčateľov, obrancovia utláčaných, nech je to ktokoľvek,” dodal Erdogan.

14:14

Egyptský prezident as-Sísí telefonoval s Putinom a diskutoval o najnovšom vývoji v pásme Gazy, uviedol egyptský prezidentský úrad.

Strany zdôraznili dôležitosť úsilia o vyriešenie palestínskej otázky na báze dvoch štátov, dohodli sa na pokračovaní úsilia o dosiahnutie prímeria, uvádza sa vo vyhlásení.

14:09

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v sobotu vyhlásil, že Spojené štáty sú “zodpovedné za prelievanie krvi” detí v Pásme Gazy po tom, ako vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktorá vyzývala na okamžité humanitárne prímerie vo vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

13:59

Tanker prevážajúci ropu z Venezuely, na ktorú boli uvalené sankcie, nabehol na plytčinu v blízkosti Singapurského prielivu. Loď MT Liberty, ktorá sa plaví pod kamerunskou vlajkou a preváža 139.000 ton ropy, je minimálne od 2. decembra odstavená v indonézskych vodách pri súostroví Riau.

13:56

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MV ČK) vyjadril v sobotu znepokojenie v súvislosti so snímkami, na ktorých je vidieť polonahých Palestínčanov zajatých izraelskými vojakmi v Gaze a upozornil, že so všetkými zadržanými sa musí zaobchádzať v súlade s medzinárodným právom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke žena v zasneženom parku v ruskom Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali