Ministerstvo kultúry SR: Šovinisti porušili zákon. SHO: Ponúkame účinné riešenie

Ministerstvo kultúry SR: Šovinisti porušili zákon. SHO: Ponúkame účinné riešenie

Bratislava 3. novembra 2019 (HSP/sho.sk/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

 

Dňa 24. októbra sme vás informovali, že Marek z Komárna, sympatizant Slovenského Hnutia Obrody a čitateľ novín Právo Národa informoval, podal podnet príslušným štátnym orgánom na začatie konania proti vyhotoviteľom pútačov propagujúcich časopis, vychádzajúci v maďarčine na území Slovenskej republiky s názvom „ma7″. Uvedené pútače sú roztrúsené minimálne po celom komárňanskom okrese v rôznych formátoch a sú LEN v maďarskom jazyku. (Fotka pútača je uverejnená pod článkom.) Článok, v ktorom sme vás informovali o vzniknutej situácii si môžete prečítať TU

Na snímke predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec

Stanovisko Ministerstva kultúry SR, zo dňa 30. októbra, uverejňujeme v plnom znení:

Reklama

Vážený pán Marek …,

na Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky (ďalej ten „MK SR”), ktoré je ústredným orgánom štátnej správy v oblasti starostlivosti o štátny jazyk a dohliada na dodržiavanie zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 270/1999 Z. z. o štátnom jazyku Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o štátnom jazyku”), bola doručená Vaša sťažnosť, ktorou ste upozornili na rozpor so zákonom o štátnom jazyku a ktorá sa týkala plagátov umiestnených v reklamných zariadeniach propagujúcich týždenník ma7 len v maďarskom jazyku.

Reklama

V súvislosti s Vaším podnetom konštatujeme, že je opodstatnený, keďže zákon o štátnom jazyku v § 8 ods. 6 uvádza: „Všetky nápisy, reklamy a oznamy určené na informovanie verejnosti, najmä v predajniach, na športoviskách, v reštauračných zariadeniach, na uliciach, pri cestách a nad nimi, na letiskách, autobusových staniciach a železničných staniciach, vo vozidlách verejnej dopravy sa uvádzajú v štátnom jazyku. Ak obsahujú text v iných jazykoch, inojazyčné texty nasledujú až po texte v štátnom jazyku a musia byt obsahovo totožné s textom v štátnom jazyku. Inojazyčný text sa uvádza rovnakým alebo menším písmom ako text v štátnom jazyku.“

Z uvedeného ustanovenia vyplýva povinnosť pre všetky právnické a fyzické osoby používať pri zobrazovaní a zverejňovaní textových informácií na verejne prístupných miestach štátny jazyk v jeho kodifikovanej podobe (spisovný slovenský jazyk). Použitie iných jazykov sa nevylučuje, ak sa zabezpečí, že iný jazyk sa použije popri slovenskom jazyku v zmysle zákona o štátnom jazyku. Plagát, na ktorom podľa pripojenej fotodokumentácie nie je dodržaný uvedený zákonný postup, je zverejnený na reklamných zariadeniach patriacich spoločnosti ARDSYSTÉM, s. r. o., Žilina, a teda za dodržiavanie citovaných ustanovení zákona o štátnom jazyku zodpovedá táto spoločnosť. Z tohto dôvodu sme uvedenú spoločnosť požiadali o preverenie súčasného stavu a v prípade zistených nedostatkov o urýchlené zabezpečenie súladu so zákonom o štátnom jazyku na reklamných zariadeniach, ktoré jej patria a bolo ich možné identifikovať na základe fotodokumentácie.

Zo stanoviska, ktoré nám spoločnosť ARDSYSTÉM, s. r. o., poskytla, vyplynulo, že reklamné zariadenie propagujúce týždenník ma7, ktoré sa nachádza v Komárne, je majetkom uvedenej spoločnosti. Grafický návrh dodal klient a spoločnosť zabezpečila tlač a zverejnenie plagátu v reklamnom zariadení. Za porušenie zákona o štátnom jazyku sa spoločnosť ARDSYSTÉM, s. r. o., ospravedlnila a uviedla, že okamžite vykonala nápravu. Klienta upozornila na tento fakt a zabezpečila odstránenie plagátov z reklamných zariadení v Komárne (tri reklamné plochy). Situácia údajne vznikla nedopatrením a v budúcnosti sa nebude opakovať.

S pozdravom,

Mgr. Jozef Švolík, generálny riaditeľ sekcie umenia

Reklama

Zo stanoviska Slovenského Hnutia Obrody vyberáme: Máme v úcte každého lojálneho občana našej vlasti bez ohľadu na národnosť, ale pre šovinistov a provokatérov, ktorí by chceli rozdúchavať národnostné nepokoje a nerešpektujú zákony Slovenskej republiky, máme iba jeden odkaz: Nulová tolerancia! Slovenská republika je domovom Slovákov a všetkých lojálnych občanov a tak to aj zostane. A komu sa nepáči, hranice sú otvorené. Slovenské štátne orgány musia voči šovinistom postupovať nekompromisne. Údajných nedopatrení, ospravedlňovaní a iných diplomatických ciest, ktoré nikam nevedú, už bolo až až. Stačilo. Máme riešenie TU.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:15

Ceny ropy sa v pondelok podvečer takmer nezmenili. Vývoj na trhu ovplyvňujú na jednej strane obavy zo širšieho konfliktu na Blízkom východe. A na strane druhej správy z USA, kde zásoby komodity minulý týždeň výrazne vzrástli a signály o neskoršom znížení úrokových sadzieb americkej centrálnej banky Fed, ako sa pôvodne čakalo.

20:14

Európa a USA by sa mali vyhnúť ponúkaniu nadmerných ekonomických výhod v snahe podporiť hospodársky rast. Nemali by sa zapájať do dotačných pretekov, ktoré vytvárajú hru s nulovým súčtom. Uviedla to v pondelok prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v prejave na americkej univerzite Yale.

20:06

Európska únia (EÚ) musí zabezpečiť, aby zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2035 nemal privysokú cenu pre jej priemyselnú suverenitu a občanov. Upozornili na to pondelňajšie správy Európskeho dvora audítorov (EDA).

18:50

V meste Charkov na východe Ukrajiny sa v pondelok po ruskom útoku zrútila časť veľkej televíznej veže.

18:49

Na severe Arménska sa v pondelok uskutočnil protest proti plánom arménskej vlády vrátiť Azerbajdžanu štyri dediny v rámci úsilia o dosiahnutie mierovej dohody.

18:44

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan začal v pondelok zriedkavú návštevu Iraku zameranú na obnovenie vzájomných vratkých vzťahov. Počas návštevy plánuje uzatvoriť viacero dohôd o ekonomickej spolupráci i bezpečnostnej spolupráci proti militantnej Strane kurdských pracujúcich (PKK).

Abdal Latíf Rašíd Recep Tayyip Erdogan
Na snímke iracký prezident Abdal Latíf Rašíd (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
18:12

Slovenská republika počas volebného obdobia 2020 – 2023 prvýkrát v histórii hospodárila zodpovednejšie ako v priemere krajiny EÚ. Uviedol to v pondelok Igor Matovič v súvislosti s predbežnými oficiálnymi údajmi o hospodárení SR za rok 2023, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Podľa zverejnených údajov deficit verejných financií bol vlani na úrovni 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), pôvodne schválený rozpočet pritom počítal so schodkom 6,4 % HDP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke súťažiaci bežci prechádzajú cez Tower Bridge počas Londýnskeho maratónu v Londýne

Autor: TASR/AP-Aaron Chown/PA via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali