Metaverzum: Virtuálny svet pre otrokov, reálny svet pre elity?

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/christianitas/Foto:Pixabay, SITA/AP-Alex Brandon)

 

Po viac ako sedemnástich rokoch od založenia Facebooku jeho šéf Mark Zuckerberg 28. októbra 2021 oznámil, že spoločnosť zmenila svoj názov na Meta. Najväčší rozruch však vyvolala jeho vízia internetu budúcnosti. Ide o projekt „metaverzum“, alebo „metavesmír“, čiže internet, na ktorý sa nepozeráme, ale v ktorom sa nachádzame

Virtuálna realita
Virtuálna realita

Metaverzum je veľká revolúcia, ktorá bude mať zásadný vplyv na vnímanie sveta miliónmi ľudí, ale z ktorej zatiaľ nevidíme ani len povestnú špičku ľadovca. Spoločnosť Marka Zuckerberga však už najmenej sedem rokov pracuje na jeho vývoji a v najbližších piatich rokoch len v Európskej únii plánuje prijať desaťtisíc nových zamestnancov, pričom rozpočet tejto divízie je neuveriteľných desať miliárd dolárov.

Ako hovoria kritici, Zuckerberg chce dobyť „ešte jeden svet“. Po dobytí Zeme (produkty Facebooku používajú tri miliardy ľudí, čo je viac ako tretina svetovej populácie) chce teraz dobyť „virtuálny metavesmír“. Chystá sa vytvoriť obrovský virtuálny svet, ktorý pohltí všetky ostatné virtuálne svety, ktoré už existujú, i tie, ktoré ešte len vzniknú.

Virtuálne svety vytvorené v posledných rokoch už nie sú len naháňačky a strieľačky, v ktorých človek sediaci v kresle pred počítačom vidí na plochej obrazovke svoju ruku so zbraňou a strieľa na príšery vybiehajúce zo všetkých strán – virtuálne svety sa stali rozšírenou 3D realitou, v ktorej sa človek môže pohybovať, ak ešte nie telom, tak určite mysľou.

V univerzálnom metavesmíre bude možné komunikovať, pracovať, cestovať, hrať sa, pozerať filmy a vôbec – žiť. Nasadíte si na hlavu okuliare na virtuálnu realitu a prenesiete sa do neho. Presne ako vo videohre. Tí, ktorí tam aspoň časť svojho času strávili, rozprávajú o zázrakoch komunikácie, keď sa avatarovia (avatar = obraz, ktorý si človek zvolí, aby ho reprezentoval na internete, pri online počítačových hrách) schádzajú, aby sledovali filmy v luxusných verejných kinách s obrovskými superobrazovkami, kupovali si pukance, potľapkávali sa po pleciach, rozprávali sa a flirtovali. Jediné, čo chýba, je hmatový pocit z kontaktu. Ale aj ten príde čoskoro.

Obr. 1

Obr. 2

To nie je zďaleka všetko. Tento metavesmír sa tiež označuje za Next Earth, čiže ďalšiu Zem, ktorá je v skutočnosti virtuálnym svetom, ktorý presne kopíruje už existujúcu Zem. A rozpredáva sa. Na satelitnej mape si môžete vybrať oblasť – so stavbami alebo bez nich, s vodou (riekou, jazerom) alebo lesom. Či už v Grónsku alebo v Nigérii, väčšina virtuálnej pôdy je zatiaľ predaná v Amerike a Rusku. Metaverzum, ktorý sa chystá vytvoriť spoločnosť Meta, je forma virtuálnej reality, ktorú v roku 2015 ako prvá predstavila argentínska spoločnosť Decentraland.

Projekt Decentraland bol pôvodne trojrozmernou digitálnou realitou pozostávajúcou z viac ako 90-tisíc pozemkov. V čase spustenia beta verzie 3D digitálnej reality v roku 2017 bola cena jedného pozemku v Decentralande 20 USD. Dnes už nie je možné kúpiť pozemky s najlepšou polohou ani za 100-tisíc dolárov. Vzhľadom na to, že tento boom ešte len začína naberať komerčné obrátky, dá sa predpokladať, že cena „pozemku“ Decentraland sa čoskoro nebude spájať s cenníkom úspešnej realitnej kancelárie, ale s tachometrom vesmírnej rakety.

Za čo platia státisíce dolárov za nevedno čo v nevedno kde? Na obchodné, kultúrne a komerčné aktivity, ktoré sa v Decentralande rozvíjajú závratnou rýchlosťou takmer každú hodinu.

V roku 2020 bol Decentraland obľúbeným miestom virtuálnych medzinárodných konferencií a sympózií kryptografického odvetvia. Dnes už sa stalo nielen módnym, ale aj výhodným prezentovať nové protokoly a projekty v Decentralande: v klube, bare, kine alebo konferenčnej miestnosti sa dalo ľahko stretnúť, osloviť a porozprávať s tuctom miliardárov (v kryptomenách), porozprávať o svojom startupe a získať podporu a solídny počiatočný kapitál priamo na mieste. Bez byrokracie a bankových formalít.

V júni 2021 londýnsky aukčný dom Sotheby’s slávnostne otvoril digitálnu repliku svojho sídla Decentraland, ktoré sa nachádza v New Bond Street Riallife. K dispozícii je aj galéria digitálneho umenia, v ktorej sa trvalo vystavujú a predávajú ukážky umenia NFT.

Neuveríte, ale nedávno kúpila digitálna realitná agentúra Republic Realm so sídlom v New Yorku pozemok vo virtuálnom svete nazvanom Sandbox za 4,3 milióna dolárov.

V októbri 2021 sa v Decentralande konal triumfálny 4-dňový hudobný festival, na ktorý sa lístky predávali ako teplé rožky.

Barbados sa pripravuje zriadiť veľvyslanectvo v metaverze. Kedy? Už na začiatku budúceho roka. Barbados sa tak oficiálne stane prvou krajinou so suverénnym územím vo virtuálnom svete.

Treba pokračovať? Zrejme ste už uhádli, aký Metasvet sa chystá vybudovať spoločnosť Marka Zuckerberga a prečo bolo potrebné premenovať Facebook.

Od biznismena Zuckerberga je ťažké očakávať niečo iné ako biznis. Jeho túžba vytvoriť nový svet, ktorý by bol rovnako neobmedzený ako vesmír, vychádza z pocitu, že podnikanie v „starom svete“ narazilo na svoje hranice a zastavilo sa. Už podojil všetkých používateľov Facebooku, zhromaždil všetky ich osobné údaje a predal ich. Druhýkrát už ich nepredá. Takisto je tu príliš veľa obmedzení a byrokratov, ktorí mu nedajú pokoj.

Buduje sa metavesmír s novou ekonomikou; úplne fantastický svet s obrovskými burzami, ktoré v porovnaní s Wall Street vyzerajú ako dedinská burza, kde stovky kryptomien budú každú sekundu stúpať a klesať, kde predaj okuliarov na virtuálnu realitu prevýši predaj áut, kde sa budú rozvíjať nové odvetvia ako virtuálne oblečenie a virtuálne šperky, pretože bude jedno, čo má človek doma na sebe – aj v roztrhanom tričku a teplákoch, ktoré mu prevísajú na kolenách –, ale záležať mu bude na tom, aké sako ktorej značky bude mať na sebe ako avatar na recepcii v luxusnom paláci na virtuálnej ulici vo Viedni, ktorá je vo vlastníctve toho istého netlorda, ktorý začal ulicu skupovať už v roku 2021, teda v roku dávno minulom.

To všetko sa dnes zdá ako rozprávka budúcnosti, ale reálnosť tejto rozprávky už dnes potvrdzujú obrovské sumy peňazí, ktoré sa investujú do jej realizácie. Mnohí z nás nechápavo krčia ramenami, ale tento svet príde rýchlejšie, než dokáže zotrvačná ľudská myseľ predpokladať. Metavesmír nahradí internet v jeho súčasnej podobe – všetky naše súčasné webové stránky, blogy, roztrúsené fotografie, plochý, naivný svet, zostanú niekde na okraji, ako relikt minulosti, ako roztomilý archaizmus našich starých mám.

Meta bude mať virtuálny trojrozmerný svet, do ktorého sa lusknutím prsta ľahko premiestni niekoľko miliárd používateľov Facebooku. Nikto nemôže používateľom sociálnych sietí zakázať, aby si vytvorili vlastných digitálnych avatarov, usadili sa v digitálnej virtuálnej realite a robili si tam, čo chcú, bez toho, aby si od niekoho pýtali povolenie. Je síce možné vydať dekrét, ktorým sa to zakáže, ale realizácia takéhoto dekrétu v praxi nemá ani najmenšiu šancu na úspech.

Kým Decentraland má dnes 90-tisíc pozemkov, budúca Meta ich bude mať stovky miliónov, ak nie miliardy. Budú to obrovské digitálne mestá, džungle, rieky, hory, lesy a prérie. Skutočne nekonečné. Tieto mestá budú obývať miliardy digitálnych anonymných alebo pseudoanonymných avatarov. Budú stavať domy, otvárať kiná, striptízové bary, kasína, čokoľvek.

Obr. 3

Každý vo virtuálnom metavesmíre bude mať svojho vlastného, dobre navrhnutého avatara a ľudia budú žiť v týchto avataroch ako nové inkarnácie seba samých.

Predpokladá sa, že bude existovať inštitúcia druhého manželstva, manželstva avatarov, a avatarovia sa do seba určite zamilujú a odídu spolu buď na spoločenské stretnutie, alebo na vzdialený koniec vesmíru, do nejakých nových modrých hôr. Realita žiarivého a krásneho, dynamického a pútavého virtuálneho sveta sa stáva príťažlivejšou a zaujímavejšou ako nudná skutočná realita. Naše virtuálne prostredie bude plné ľudí, miest a predmetov, ktoré neexistujú, a predsa pôsobia autenticky. Budeme sa prechádzať po pláži bez toho, aby sme cítili morský vánok alebo slnečné teplo na pokožke. Budeme veriť, že tancujeme valčík so ženou svojich snov v luxusnej viedenskej sále, my, ktorí nepozveme na kávu ani susedu odvedľa. Všetko to bude lož. Virtuálna lož, pretože fyzickej realite sa nedá vyhnúť a človek zostáva (stále) spoločenským tvorom. Dôjde k rozdvojeniu ľudského zovňajšku – škaredé TU sa stane krásnym TAM, vek sa stane skôr otázkou voľby než nevyhnutnosťou života. Spolu s rozdvojením zovňajšku príde aj rozdvojenie psychiky, aké človek vo svojej histórii ešte nezažil – spať a jesť v jednom svete a žiariť a skvieť sa v inom.

Obr. 4

Ľuďom bude poskytovaná zábava a príjemné rozptýlenie vďaka neustále sa vyvíjajúcemu multiverzu, ktorý sa môže stať nástrojom pre dohľad nad nimi. Pre mnohých sa paradoxne virtuálny život stane drogou, úľavou, posledným útočiskom, umelým rajom, ktorý im pomôže uniknúť pred „nezmyselnosťou života“.

Ako píše Roberto Pecchioli:

Bude to konečné víťazstvo tých, ktorí rozumného človeka druhu homo sapiens sapiens chcú zredukovať na očíslované chovné zviera držané pod kontrolou, ktorého životným priestorom bude miestnosť plná technologických prístrojov, a ktorého zmysly nahradia – nadšenci hovoria, že rozšíria – okuliare, ktoré zavedú do metaverza.“

Mark Zuckerberg
Na snímke Mark Zuckerberg

Hlavné negatívum metaverza? Vytváranie sveta ilúzií, podnecovanie ľudí, aby sa odpútali od skutočnej reality a budovali si klamný svet bez dôsledkov a bez zmyslu. Ľudia budú mať pocit, že už nie sú viazaní časom a môžu cestovať do minulosti alebo budúcnosti, ktorú si predstavia. Dokonca aj smrť bude zdanlivo prekonaná a ľudia sa budú stretávať s predstavami, ktoré sa budú javiť ako zosnulí príbuzní alebo historické postavy, s ktorými sa budú môcť rozprávať a komunikovať. Každá fantázia, aj tá najdesivejšia, sa môže v metaverze stať skutočnosťou.

Toto „transhumánne“ chápanie sveta Klaus Schwab s nadšením opisuje ako nadchádzajúce „spojenie digitálneho, biologického a fyzického sveta“, ktoré sme nazvali „homo schwabus“. Predstava metaverza nadchýna aj autora bestsellerov New York Times Yuvala Noaha Harariho. Nie je sám, kto verí v túto mrazivú budúcnosť. Hovorí za progresívnu triedu vedcov, podnikateľov a učencov z Big Data a Silicon Valley, ktorí sa snažia zmeniť ľudskú povahu a skutočnú realitu výmyslami ako je metaverzum. Netají sa tým, že odmieta Božie stvorenie a morálny poriadok.

V skutočnosti sa nijaký nový svet nevytvára, iba sa reprodukuje ten starý v nových formách a na novej bezrozmernej platforme. Jadrom nového sveta je podľa Zuckerberga to isté, čo v tom starom – obrovské davy ľudí očarených krásnou technológiou, ktorí sa pokorne predávajú za digitálne korálky a elektronické hračky-čačky. Jadrom nového sveta je stále rovnaký dohľad nad ľuďmi, stále rovnaké globálne zhromažďovanie informácií o nich, stále rovnaká gigantická manipulácia, ktorá prekonáva všetko v histórii s masami, ktoré ako obrovská svinka musia bežať za vždy novými virtuálnymi návnadami.

Nemôžeme sa tváriť, že tu o nič nejde, že sa nedá robiť, že je to pokrok, ktorý sa nedá zastaviť. Je to obrovská duchovná výzva, na ktorú, zdá sa, nie sme pripravení. Nikto neberie do úvahy morálne dôsledky tohto projektu, v ktorom si ľudia budú vytvárať vlastnú realitu mimo Boha a jeho morálky. Pretože metaverzum ublíži dušiam. Ľudia nechcú vidieť, kam to povedie aanipastieri duší k tomu nemajú čo povedať.

John Horvath II. hovorí, že svet, v ktorom dominujú ilúzie, absurdita a popieranie bytia, kde sa zmysel a účel vytrácajú a kde vládnu bizarné fantazijné pravidlá, treba nazvať iným menom: svetskí vizionári metaverza vytvárajú virtuálne peklo na zemi.

Mikuláš Hučko

Článok pôvodne vyšiel na portáli Christianitas.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Matovič bez Hegera predstavil návrh zvyšovania platov sestier: Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil vo štvrtok návrh zvýšenia miezd sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Sestry bez praxe by podľa neho začínali s platom na úrovni priemernej mzdy. Návrh má byť predmetom verejnej diskusie. "Prosím zdravotné sestry, aby sa na to…

Fico a Uhrík spoločne: Jediný spôsob, ako demokraticky zosadiť túto vládu, je cez úspešné referendum! Poďme spolu zachrániť Slovensko

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Republika Milan Uhrík zverejnili spoločné video. Reakcie na seba nenechali dlho čakať „Referendum o demisii súčasnej vlády a zmene Ústavy je jedinou demokratickou cestou, ako vyriešiť hlbokú krízu, do ktorej Slovensko dostala neschopná a rozhádaná…

Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v strane Život Filip Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Potvrdil to na štvrtkovej tlačovej konferencii Kuffa kandidoval do parlamentu na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko. Na webe strany Život sa o ňom…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – USA povolili ukrajinskej armáde použiť západné zbrane na útok na Krym

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   19:05 - Ukrajina nebude robiť kompromisy s Ruskom. Na Twitteri to uviedol tajomník Rady národnej bezpečnosti…

Politický analytik Karasev: Úder na Záporožskú jadrovú elektráreň sa stane “pohrebom” Kyjeva

0 icon

Bratislava 18.augusta 2022 (HSP/Politexpert/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Kyjev pripravuje na 19. augusta útok na jadrovú elektráreň v Záporoží. Politológ Vladimir Karasev povedal, kto by mohol Ukrajinu prinútiť k takémuto kroku Kyjevský režim naplánoval provokáciu práve v čase, keď je v krajine na návšteve…

Generálny prokurátor dal preveriť platformu YouDare: Zasahuje to ľudskú dôstojnosť, príslušné orgány nemôžu byť ľahostajné. Sulík: Vítame preverenie

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot Instagram)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal preveriť platformu Filipa Sulíka YouDare Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vo štvrtok uložil riaditeľovi trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky zabezpečiť preverenie, či v súvislosti so sprostredkovaním a plnením bizarných až zvrátených výziev za odplatu na sociálnej…

Severná Kórea si zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Severná Kórea si jasne zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou. Severokórejský veľvyslanec v Moskve Sin Hong-chul uviedol, že jeho krajina bude naďalej podporovať kroky Ruska v tejto vojne "V minulosti aj v budúcnosti budeme podporovať všetky opatrenia prijaté ruskou vládou v…

USA môžu americkým spoločnostiam odporučiť, aby prehodnotili obchodné vzťahy s Tureckom

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Spojené štáty americké môžu americkým spoločnostiam odporučiť, aby prehodnotili obchodné vzťahy s Tureckom. Podľa Politico je takýto scenár možný v prípade ďalšieho zbližovania lídrov Turecka a Ruska "Sme presvedčení, že Turecko by malo byť globálnou destináciou pre obchod a kapitál, ale užší vzťah s…

Prima donna: Je Giorgia Meloniová najnebezpečnejšou ženou v Európe?

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Spectator/Foto:Facebook,TASR/AP-Str,Wikimedia)   Priestranná kancelária Giorgie Meloniovej na najvyššom poschodí Palazzo Montecitorio má veľké francúzske okná, ktoré susedia s vlastnou obrovskou strešnou terasou s nádherným výhľadom na Večné mesto. Ak by ste chceli, mohli by ste tam usporiadať večierok storočia, píše Nicholas Farrell Možno sa jej to…

Bukovský považuje výzvu umelcov za nenáležitú, zbabelú, patetickú, účelovú a pokryteckú: Toto sú moje dôvody

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Desiatky umelcov a osobností, medzi nimi herec Richard Stanke, spisovateľ Ján Štrasser, Zdena Studenková, Kamila Magálová, František Kollár či Miroslav Noga, vyzývajú ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odstúpenie. Na ich výzvu zareagoval aj doktor Igor Bukovský Jeho vysvetlenie, prečo považuje spomínanú výzvu za…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Snímka z otvorenia výstavy Necuke v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Matovič bez Hegera predstavil návrh zvyšovania platov sestier: Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil vo štvrtok návrh zvýšenia miezd sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Sestry bez praxe by podľa neho začínali s platom na úrovni priemernej mzdy. Návrh má byť predmetom verejnej diskusie. "Prosím zdravotné sestry, aby sa na to…

Fico a Uhrík spoločne: Jediný spôsob, ako demokraticky zosadiť túto vládu, je cez úspešné referendum! Poďme spolu zachrániť Slovensko

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Republika Milan Uhrík zverejnili spoločné video. Reakcie na seba nenechali dlho čakať „Referendum o demisii súčasnej vlády a zmene Ústavy je jedinou demokratickou cestou, ako vyriešiť hlbokú krízu, do ktorej Slovensko dostala neschopná a rozhádaná…

Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v strane Život Filip Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Potvrdil to na štvrtkovej tlačovej konferencii Kuffa kandidoval do parlamentu na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko. Na webe strany Život sa o ňom…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – USA povolili ukrajinskej armáde použiť západné zbrane na útok na Krym

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   19:05 - Ukrajina nebude robiť kompromisy s Ruskom. Na Twitteri to uviedol tajomník Rady národnej bezpečnosti…

Politický analytik Karasev: Úder na Záporožskú jadrovú elektráreň sa stane “pohrebom” Kyjeva

0 icon

Bratislava 18.augusta 2022 (HSP/Politexpert/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Kyjev pripravuje na 19. augusta útok na jadrovú elektráreň v Záporoží. Politológ Vladimir Karasev povedal, kto by mohol Ukrajinu prinútiť k takémuto kroku Kyjevský režim naplánoval provokáciu práve v čase, keď je v krajine na návšteve…

Generálny prokurátor dal preveriť platformu YouDare: Zasahuje to ľudskú dôstojnosť, príslušné orgány nemôžu byť ľahostajné. Sulík: Vítame preverenie

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot Instagram)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal preveriť platformu Filipa Sulíka YouDare Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vo štvrtok uložil riaditeľovi trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky zabezpečiť preverenie, či v súvislosti so sprostredkovaním a plnením bizarných až zvrátených výziev za odplatu na sociálnej…

Severná Kórea si zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Severná Kórea si jasne zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou. Severokórejský veľvyslanec v Moskve Sin Hong-chul uviedol, že jeho krajina bude naďalej podporovať kroky Ruska v tejto vojne "V minulosti aj v budúcnosti budeme podporovať všetky opatrenia prijaté ruskou vládou v…

USA môžu americkým spoločnostiam odporučiť, aby prehodnotili obchodné vzťahy s Tureckom

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Spojené štáty americké môžu americkým spoločnostiam odporučiť, aby prehodnotili obchodné vzťahy s Tureckom. Podľa Politico je takýto scenár možný v prípade ďalšieho zbližovania lídrov Turecka a Ruska "Sme presvedčení, že Turecko by malo byť globálnou destináciou pre obchod a kapitál, ale užší vzťah s…

Prima donna: Je Giorgia Meloniová najnebezpečnejšou ženou v Európe?

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Spectator/Foto:Facebook,TASR/AP-Str,Wikimedia)   Priestranná kancelária Giorgie Meloniovej na najvyššom poschodí Palazzo Montecitorio má veľké francúzske okná, ktoré susedia s vlastnou obrovskou strešnou terasou s nádherným výhľadom na Večné mesto. Ak by ste chceli, mohli by ste tam usporiadať večierok storočia, píše Nicholas Farrell Možno sa jej to…

Bukovský považuje výzvu umelcov za nenáležitú, zbabelú, patetickú, účelovú a pokryteckú: Toto sú moje dôvody

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Desiatky umelcov a osobností, medzi nimi herec Richard Stanke, spisovateľ Ján Štrasser, Zdena Studenková, Kamila Magálová, František Kollár či Miroslav Noga, vyzývajú ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odstúpenie. Na ich výzvu zareagoval aj doktor Igor Bukovský Jeho vysvetlenie, prečo považuje spomínanú výzvu za…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

Armádny Magazín

Najnovší film "Azov" prináša nepríjemné fakty aj rozhovory s nacistami ktorí prežili obliehanie Mariupoľa aj útok v Jelenovke

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) – Krátko pred tragédiou v Jelenovke navštívil územie trestaneckej kolónie filmový štáb Mariny Kim. Podarilo sa jej porozprávať s tými, ktorí mnoho rokov terorizovali obyvateľov Mariupolu, a potom sa ukryli v Azovstale. A hovorili ochotne – čo opäť dokazuje, že nemienili držať jazy

"Putin je posadnutý Ukrajinou": USA sa údajne pokúšali presvedčiť Zelenského o hrozbe ruskej „invázie“

0 icon

USA, 18.august 2022 (AM) – V Spojených štátoch sa zamýšľajú nad tým, ako ukrajinské úrady dopustili katastrofu, v ktorej sa krajina v súčasnosti nachádza. Podľa denníka The Washington Post sa ešte v októbri 2021 v Bielom dome konalo mimoriadne stretnutie šéfov vojenských, diplomatických a spravodajských štruktúr krajiny s americkým prezidentom Joeom…

Strategické ďalekovýchodné vojenské cvičenia "Vostok - 2022". Ktoré krajiny sa pridajú k ruskej armáde

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) – Čína oficiálne potvrdila svoju účasť na medzinárodných strategických veliteľských a štábnych cvičeniach Vostok-2022, ktoré sa budú konať na ruskom Ďalekom východe. Informovalo o tom M

Politológ Starikov: "Stalin sa vždy snažil urobiť z Poľska priateľský štát"

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) –  Nie je to Stalinova chyba, že sa z Poliakov opäť stávajú nepriatelia Ruska. Pripájam to, čo hlava ZSSR povedala 21. apríla 1945 pri podpise zmluvy o priateľstve, vzájomnej pomoci a povojnovej spolupráci medzi Sovietskym zväzom a Poľskou republikou (aj oslovenie je príznačné: pane!):  

"Spojencov" Ruska - Tadžikistan a Uzbekistan obvinili z presunu stovky amerických lietadiel a vrtuľníkov na Ukrajinu

0 icon

USA, 18.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda použila takmer všetky vlastné zásoby zbraní a teraz bojuje najmä s tým, čo jej dodáva Západ. To znamená, že otázka načasovania konca špeciálnej operácie priamo súvisí s možnosťou zbrojných injekcií z NATO. A Západ sa ich nechystá ukončiť. Navyše, americký Senát už hovorí o…

FOTO DŇA

Snímka z otvorenia výstavy Necuke v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali