Metaverzum: Virtuálny svet pre otrokov, reálny svet pre elity?

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/christianitas/Foto:Pixabay, SITA/AP-Alex Brandon)

 

Po viac ako sedemnástich rokoch od založenia Facebooku jeho šéf Mark Zuckerberg 28. októbra 2021 oznámil, že spoločnosť zmenila svoj názov na Meta. Najväčší rozruch však vyvolala jeho vízia internetu budúcnosti. Ide o projekt „metaverzum“, alebo „metavesmír“, čiže internet, na ktorý sa nepozeráme, ale v ktorom sa nachádzame

Virtuálna realita
Virtuálna realita

Metaverzum je veľká revolúcia, ktorá bude mať zásadný vplyv na vnímanie sveta miliónmi ľudí, ale z ktorej zatiaľ nevidíme ani len povestnú špičku ľadovca. Spoločnosť Marka Zuckerberga však už najmenej sedem rokov pracuje na jeho vývoji a v najbližších piatich rokoch len v Európskej únii plánuje prijať desaťtisíc nových zamestnancov, pričom rozpočet tejto divízie je neuveriteľných desať miliárd dolárov.

Ako hovoria kritici, Zuckerberg chce dobyť „ešte jeden svet“. Po dobytí Zeme (produkty Facebooku používajú tri miliardy ľudí, čo je viac ako tretina svetovej populácie) chce teraz dobyť „virtuálny metavesmír“. Chystá sa vytvoriť obrovský virtuálny svet, ktorý pohltí všetky ostatné virtuálne svety, ktoré už existujú, i tie, ktoré ešte len vzniknú.

Virtuálne svety vytvorené v posledných rokoch už nie sú len naháňačky a strieľačky, v ktorých človek sediaci v kresle pred počítačom vidí na plochej obrazovke svoju ruku so zbraňou a strieľa na príšery vybiehajúce zo všetkých strán – virtuálne svety sa stali rozšírenou 3D realitou, v ktorej sa človek môže pohybovať, ak ešte nie telom, tak určite mysľou.

V univerzálnom metavesmíre bude možné komunikovať, pracovať, cestovať, hrať sa, pozerať filmy a vôbec – žiť. Nasadíte si na hlavu okuliare na virtuálnu realitu a prenesiete sa do neho. Presne ako vo videohre. Tí, ktorí tam aspoň časť svojho času strávili, rozprávajú o zázrakoch komunikácie, keď sa avatarovia (avatar = obraz, ktorý si človek zvolí, aby ho reprezentoval na internete, pri online počítačových hrách) schádzajú, aby sledovali filmy v luxusných verejných kinách s obrovskými superobrazovkami, kupovali si pukance, potľapkávali sa po pleciach, rozprávali sa a flirtovali. Jediné, čo chýba, je hmatový pocit z kontaktu. Ale aj ten príde čoskoro.

Obr. 1

Obr. 2

To nie je zďaleka všetko. Tento metavesmír sa tiež označuje za Next Earth, čiže ďalšiu Zem, ktorá je v skutočnosti virtuálnym svetom, ktorý presne kopíruje už existujúcu Zem. A rozpredáva sa. Na satelitnej mape si môžete vybrať oblasť – so stavbami alebo bez nich, s vodou (riekou, jazerom) alebo lesom. Či už v Grónsku alebo v Nigérii, väčšina virtuálnej pôdy je zatiaľ predaná v Amerike a Rusku. Metaverzum, ktorý sa chystá vytvoriť spoločnosť Meta, je forma virtuálnej reality, ktorú v roku 2015 ako prvá predstavila argentínska spoločnosť Decentraland.

Projekt Decentraland bol pôvodne trojrozmernou digitálnou realitou pozostávajúcou z viac ako 90-tisíc pozemkov. V čase spustenia beta verzie 3D digitálnej reality v roku 2017 bola cena jedného pozemku v Decentralande 20 USD. Dnes už nie je možné kúpiť pozemky s najlepšou polohou ani za 100-tisíc dolárov. Vzhľadom na to, že tento boom ešte len začína naberať komerčné obrátky, dá sa predpokladať, že cena „pozemku“ Decentraland sa čoskoro nebude spájať s cenníkom úspešnej realitnej kancelárie, ale s tachometrom vesmírnej rakety.

Za čo platia státisíce dolárov za nevedno čo v nevedno kde? Na obchodné, kultúrne a komerčné aktivity, ktoré sa v Decentralande rozvíjajú závratnou rýchlosťou takmer každú hodinu.

V roku 2020 bol Decentraland obľúbeným miestom virtuálnych medzinárodných konferencií a sympózií kryptografického odvetvia. Dnes už sa stalo nielen módnym, ale aj výhodným prezentovať nové protokoly a projekty v Decentralande: v klube, bare, kine alebo konferenčnej miestnosti sa dalo ľahko stretnúť, osloviť a porozprávať s tuctom miliardárov (v kryptomenách), porozprávať o svojom startupe a získať podporu a solídny počiatočný kapitál priamo na mieste. Bez byrokracie a bankových formalít.

V júni 2021 londýnsky aukčný dom Sotheby’s slávnostne otvoril digitálnu repliku svojho sídla Decentraland, ktoré sa nachádza v New Bond Street Riallife. K dispozícii je aj galéria digitálneho umenia, v ktorej sa trvalo vystavujú a predávajú ukážky umenia NFT.

Neuveríte, ale nedávno kúpila digitálna realitná agentúra Republic Realm so sídlom v New Yorku pozemok vo virtuálnom svete nazvanom Sandbox za 4,3 milióna dolárov.

V októbri 2021 sa v Decentralande konal triumfálny 4-dňový hudobný festival, na ktorý sa lístky predávali ako teplé rožky.

Barbados sa pripravuje zriadiť veľvyslanectvo v metaverze. Kedy? Už na začiatku budúceho roka. Barbados sa tak oficiálne stane prvou krajinou so suverénnym územím vo virtuálnom svete.

Treba pokračovať? Zrejme ste už uhádli, aký Metasvet sa chystá vybudovať spoločnosť Marka Zuckerberga a prečo bolo potrebné premenovať Facebook.

Od biznismena Zuckerberga je ťažké očakávať niečo iné ako biznis. Jeho túžba vytvoriť nový svet, ktorý by bol rovnako neobmedzený ako vesmír, vychádza z pocitu, že podnikanie v „starom svete“ narazilo na svoje hranice a zastavilo sa. Už podojil všetkých používateľov Facebooku, zhromaždil všetky ich osobné údaje a predal ich. Druhýkrát už ich nepredá. Takisto je tu príliš veľa obmedzení a byrokratov, ktorí mu nedajú pokoj.

Buduje sa metavesmír s novou ekonomikou; úplne fantastický svet s obrovskými burzami, ktoré v porovnaní s Wall Street vyzerajú ako dedinská burza, kde stovky kryptomien budú každú sekundu stúpať a klesať, kde predaj okuliarov na virtuálnu realitu prevýši predaj áut, kde sa budú rozvíjať nové odvetvia ako virtuálne oblečenie a virtuálne šperky, pretože bude jedno, čo má človek doma na sebe – aj v roztrhanom tričku a teplákoch, ktoré mu prevísajú na kolenách –, ale záležať mu bude na tom, aké sako ktorej značky bude mať na sebe ako avatar na recepcii v luxusnom paláci na virtuálnej ulici vo Viedni, ktorá je vo vlastníctve toho istého netlorda, ktorý začal ulicu skupovať už v roku 2021, teda v roku dávno minulom.

To všetko sa dnes zdá ako rozprávka budúcnosti, ale reálnosť tejto rozprávky už dnes potvrdzujú obrovské sumy peňazí, ktoré sa investujú do jej realizácie. Mnohí z nás nechápavo krčia ramenami, ale tento svet príde rýchlejšie, než dokáže zotrvačná ľudská myseľ predpokladať. Metavesmír nahradí internet v jeho súčasnej podobe – všetky naše súčasné webové stránky, blogy, roztrúsené fotografie, plochý, naivný svet, zostanú niekde na okraji, ako relikt minulosti, ako roztomilý archaizmus našich starých mám.

Meta bude mať virtuálny trojrozmerný svet, do ktorého sa lusknutím prsta ľahko premiestni niekoľko miliárd používateľov Facebooku. Nikto nemôže používateľom sociálnych sietí zakázať, aby si vytvorili vlastných digitálnych avatarov, usadili sa v digitálnej virtuálnej realite a robili si tam, čo chcú, bez toho, aby si od niekoho pýtali povolenie. Je síce možné vydať dekrét, ktorým sa to zakáže, ale realizácia takéhoto dekrétu v praxi nemá ani najmenšiu šancu na úspech.

Kým Decentraland má dnes 90-tisíc pozemkov, budúca Meta ich bude mať stovky miliónov, ak nie miliardy. Budú to obrovské digitálne mestá, džungle, rieky, hory, lesy a prérie. Skutočne nekonečné. Tieto mestá budú obývať miliardy digitálnych anonymných alebo pseudoanonymných avatarov. Budú stavať domy, otvárať kiná, striptízové bary, kasína, čokoľvek.

Obr. 3

Každý vo virtuálnom metavesmíre bude mať svojho vlastného, dobre navrhnutého avatara a ľudia budú žiť v týchto avataroch ako nové inkarnácie seba samých.

Predpokladá sa, že bude existovať inštitúcia druhého manželstva, manželstva avatarov, a avatarovia sa do seba určite zamilujú a odídu spolu buď na spoločenské stretnutie, alebo na vzdialený koniec vesmíru, do nejakých nových modrých hôr. Realita žiarivého a krásneho, dynamického a pútavého virtuálneho sveta sa stáva príťažlivejšou a zaujímavejšou ako nudná skutočná realita. Naše virtuálne prostredie bude plné ľudí, miest a predmetov, ktoré neexistujú, a predsa pôsobia autenticky. Budeme sa prechádzať po pláži bez toho, aby sme cítili morský vánok alebo slnečné teplo na pokožke. Budeme veriť, že tancujeme valčík so ženou svojich snov v luxusnej viedenskej sále, my, ktorí nepozveme na kávu ani susedu odvedľa. Všetko to bude lož. Virtuálna lož, pretože fyzickej realite sa nedá vyhnúť a človek zostáva (stále) spoločenským tvorom. Dôjde k rozdvojeniu ľudského zovňajšku – škaredé TU sa stane krásnym TAM, vek sa stane skôr otázkou voľby než nevyhnutnosťou života. Spolu s rozdvojením zovňajšku príde aj rozdvojenie psychiky, aké človek vo svojej histórii ešte nezažil – spať a jesť v jednom svete a žiariť a skvieť sa v inom.

Obr. 4

Ľuďom bude poskytovaná zábava a príjemné rozptýlenie vďaka neustále sa vyvíjajúcemu multiverzu, ktorý sa môže stať nástrojom pre dohľad nad nimi. Pre mnohých sa paradoxne virtuálny život stane drogou, úľavou, posledným útočiskom, umelým rajom, ktorý im pomôže uniknúť pred „nezmyselnosťou života“.

Ako píše Roberto Pecchioli:

Bude to konečné víťazstvo tých, ktorí rozumného človeka druhu homo sapiens sapiens chcú zredukovať na očíslované chovné zviera držané pod kontrolou, ktorého životným priestorom bude miestnosť plná technologických prístrojov, a ktorého zmysly nahradia – nadšenci hovoria, že rozšíria – okuliare, ktoré zavedú do metaverza.“

Mark Zuckerberg
Na snímke Mark Zuckerberg

Hlavné negatívum metaverza? Vytváranie sveta ilúzií, podnecovanie ľudí, aby sa odpútali od skutočnej reality a budovali si klamný svet bez dôsledkov a bez zmyslu. Ľudia budú mať pocit, že už nie sú viazaní časom a môžu cestovať do minulosti alebo budúcnosti, ktorú si predstavia. Dokonca aj smrť bude zdanlivo prekonaná a ľudia sa budú stretávať s predstavami, ktoré sa budú javiť ako zosnulí príbuzní alebo historické postavy, s ktorými sa budú môcť rozprávať a komunikovať. Každá fantázia, aj tá najdesivejšia, sa môže v metaverze stať skutočnosťou.

Toto „transhumánne“ chápanie sveta Klaus Schwab s nadšením opisuje ako nadchádzajúce „spojenie digitálneho, biologického a fyzického sveta“, ktoré sme nazvali „homo schwabus“. Predstava metaverza nadchýna aj autora bestsellerov New York Times Yuvala Noaha Harariho. Nie je sám, kto verí v túto mrazivú budúcnosť. Hovorí za progresívnu triedu vedcov, podnikateľov a učencov z Big Data a Silicon Valley, ktorí sa snažia zmeniť ľudskú povahu a skutočnú realitu výmyslami ako je metaverzum. Netají sa tým, že odmieta Božie stvorenie a morálny poriadok.

V skutočnosti sa nijaký nový svet nevytvára, iba sa reprodukuje ten starý v nových formách a na novej bezrozmernej platforme. Jadrom nového sveta je podľa Zuckerberga to isté, čo v tom starom – obrovské davy ľudí očarených krásnou technológiou, ktorí sa pokorne predávajú za digitálne korálky a elektronické hračky-čačky. Jadrom nového sveta je stále rovnaký dohľad nad ľuďmi, stále rovnaké globálne zhromažďovanie informácií o nich, stále rovnaká gigantická manipulácia, ktorá prekonáva všetko v histórii s masami, ktoré ako obrovská svinka musia bežať za vždy novými virtuálnymi návnadami.

Nemôžeme sa tváriť, že tu o nič nejde, že sa nedá robiť, že je to pokrok, ktorý sa nedá zastaviť. Je to obrovská duchovná výzva, na ktorú, zdá sa, nie sme pripravení. Nikto neberie do úvahy morálne dôsledky tohto projektu, v ktorom si ľudia budú vytvárať vlastnú realitu mimo Boha a jeho morálky. Pretože metaverzum ublíži dušiam. Ľudia nechcú vidieť, kam to povedie aanipastieri duší k tomu nemajú čo povedať.

John Horvath II. hovorí, že svet, v ktorom dominujú ilúzie, absurdita a popieranie bytia, kde sa zmysel a účel vytrácajú a kde vládnu bizarné fantazijné pravidlá, treba nazvať iným menom: svetskí vizionári metaverza vytvárajú virtuálne peklo na zemi.

Mikuláš Hučko

Článok pôvodne vyšiel na portáli Christianitas.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Europol vypol servery služby VPNLab.net, ktorú využívali kyberzločinci

0 icon

Haag 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mike Corder)   Európsky policajný úrad Europol v utorok oznámil, že ukončil činnosť virtuálnej privátnej siete (VPN) pod doménou VPNLab.net, ktorú využívali kyberzločinci. Informovala o tom agentúra DPA Europol podľa svojich vyjadrení vypol pätnásť serverov v 10 krajinách. Tie podľa tohto policajného úradu zločinci využívali pri…

Oficiálna kampaň parlamentných volieb v Maďarsku sa začne 12. februára

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tamas Kovacs/MTI via AP)   Ak to situácia koronavírusovej pandémie umožní, tak predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vystúpi 12. februára s prejavom, v ktorom zhodnotí stav krajiny. Informovali o tom v utorok komerčnú televíziu ATV nemenované zdroje z vládnej strany Fidesz Parlamentné voľby sa v Maďarsku…

V Prahe demonštrovali za vydanie Babiša na trestné stíhanie

0 icon

Praha 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Demonštranti, ktorí sa v utorok zišli na Malostranskom námestí v českej metropole Praha, požadovali vydanie bývalého premiéra Andreja Babiša na trestné stíhanie v kauze Čapí hnízdo. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz Ľudia mali so sebou české vlajky i transparenty s podobizňou…

Dánsko zaznamenalo rekordných viac než 30.000 denných infekcií koronavírusom

0 icon

Kodaň 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Sylvest/Ritzau Scanpix via AP)   Dánsko v utorok po prvý raz od začiatku pandémie zaznamenalo viac než 30.000 prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. Informovala o tom agentúra DPA Podľa údajov štátneho zdravotníckeho inštitútu (SSI) pribudlo dovedna 33.493 zistených prípadov. V krajine s takmer šiestimi…

Eugen Jurzyca a Ivan Štefanec poukázali na klady a zápory Aktu o digitálnych službách

0 icon

Brusel/Štrasburg 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Európsky parlament (EP) bude vo štvrtok hlasovať o návrhu Aktu o digitálnych službách (DSA), ktorý sa zaoberá nelegálnym online obsahom a zodpovednosťou platforiem za svoje algoritmy. Europoslanci už v decembri schválili pravidlá Aktu o digitálnych trhoch (DMA) Obe nariadenia sú dôležité pre EÚ…

Orbán a Trump si telefonicky vzájomne vyjadrili politickú podporu

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)   Vzájomnú politickú podporu si v utorok večer telefonicky vyjadrili predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a bývalý americký prezident Donald Trump. Podľa agentúry MTI o tom informoval Orbánov hovorca Bertalan Havasi Trump blahoželal maďarskému ministerskému predsedovi k významným úspechom maďarského hospodárstva a vyjadril…

Microsoft kupuje Activision Blizzard, je to najväčší obchod v hernom priemysle

0 icon

Santa Monica 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jae C. Hong)   Americká spoločnosť Microsoft kupuje vydavateľstvo Activision Blizzard, ktoré stojí za značkami Call of Duty, Diablo či Warcraft. Kontrakt, ktorý predstavuje najväčší obchod v histórii herného priemyslu, dosahuje hodnotu takmer 70 miliárd USD Microsoft, pre ktorý je to rovnako historicky najväčšia akvizícia,…

Vatikánsky štátny sekretár Parolin aj jeho zástupca mali pozitívny test na covid

0 icon

Vatikán 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, ktorý je považovaný za pravú ruku pápeža Františka, mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Nákaza sa potvrdila aj u jeho zástupcu, monsignora Edgara Peňu Parru. Oznámil to v utorok vatikánsky hovorca Matteo Bruni, ktorého citovala agentúra AFP…

Opozícia kritizuje koalíciu, že neprišla za okrúhly stôl, avizuje referendum. OĽaNO: S “mafiánmi a fašistami sa baviť nebudeme”

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Dano Veselský)   Vládna koalícia sa ľudí bojí, nechce im vrátiť moc do rúk. Opozícia chce preto opäť iniciovať zber podpisov na iniciovanie referenda o zmene Ústavy SR, ktorou by sa umožnilo skrátiť volebné obdobie. Po stretnutí za okrúhlym stolom s predsedom Sme rodina…

Maďarská polícia pátra po prevádzačovi, ktorý strieľal na rakúskych hraniciach

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Maďarská polícia ďalej pátra po prevádzačovi, ktorý v pondelok strieľal na rakúskych vojakov. Polícia pozná jeho identitu a určite ho zadrží, vyhlásil v utorok v Budapešti maďarský minister vnútra Sándor Pintér na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym rezortným kolegom Gerhardom Karnerom Orgány v…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Konečné riešenie

0icon

  Vláda podpísala zmluvu, ktorú by druhá strana, v opačnom garde, nepodpísala ani keby musela. Tá naša nie len, že nemusela, ale podľa slov ministra Korčoka sama to iniciovala. Minister obrany, Jaroslav Naď, sa tešil ako malý grázlik, čo kameňom trafil okno riaditeľa školy. Spoločnými silami, za pomoci vlády a určite…

Jana Tutková

Záver množstva štúdií reinfekcie: Prirodzená imunita prekonaných je lepšia ako napichaná imunita

0icon

Až 27-násobne lepšia je ochrana prekonaných pred covidom ako ochrana opichaných 2 dávkami Pfizer vakcíny – vyšlo v štúdii, publikovanej izraelskými výskumníkmi koncom augusta minulého roka. Výskum realizovali od júna do začiatku augusta (pri nástupe ich letnej Delta vlny) a porovnavali mie

Erik Majercak

Nominácie Výročných cien a anticien za porušovanie ľudských a sociálnych práv za rok 2021 – ISOP

0icon

V tomto období zažívame obdobie masového porušovania ľudských a sociálnych práv občanov. Asi najhorším je porušovanie Norimberského kódexu, ktorý vznikol po 2. Svetovej vojne ako reakcie na neľudské správanie politikov, vedcov, lekárov, ktorým bolo nutné takto na papieri povedať: „Nerobte pokusy na ľuďoch

Slavěna Vorobelová

Experti z Oľano sa opäť predviedli

0icon

To, že na Slovensku vládne chaos a porušujú sa zákony, nie je žiadnou novinkou. Klub Oľano sa opäť predviedol v plnej paráde, keď sa schvaľovala novela zákona č. 362/2011 Z.z., tzv. zákon o lieku.

Branislav Krist

Rakúsko zavádza "Totalimpfung" – Heil Kovid

0icon

Rakúsko, zatiaľ ako jediná krajina v Európe zavádza povinné očkovanie proti Covid-19 pre všetkých občanov starších ako 18 rokov. Zámer rakúskej vlády zaviesť povinné očkovanie zdvihlo vlnu odporu naprieč celou krajinou. Konalo sa niekoľko desiatok demonštrácií.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Kŕdeľ havranov v popradskom parku

Autor: TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Europol vypol servery služby VPNLab.net, ktorú využívali kyberzločinci

0 icon

Haag 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mike Corder)   Európsky policajný úrad Europol v utorok oznámil, že ukončil činnosť virtuálnej privátnej siete (VPN) pod doménou VPNLab.net, ktorú využívali kyberzločinci. Informovala o tom agentúra DPA Europol podľa svojich vyjadrení vypol pätnásť serverov v 10 krajinách. Tie podľa tohto policajného úradu zločinci využívali pri…

Oficiálna kampaň parlamentných volieb v Maďarsku sa začne 12. februára

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tamas Kovacs/MTI via AP)   Ak to situácia koronavírusovej pandémie umožní, tak predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vystúpi 12. februára s prejavom, v ktorom zhodnotí stav krajiny. Informovali o tom v utorok komerčnú televíziu ATV nemenované zdroje z vládnej strany Fidesz Parlamentné voľby sa v Maďarsku…

V Prahe demonštrovali za vydanie Babiša na trestné stíhanie

0 icon

Praha 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Demonštranti, ktorí sa v utorok zišli na Malostranskom námestí v českej metropole Praha, požadovali vydanie bývalého premiéra Andreja Babiša na trestné stíhanie v kauze Čapí hnízdo. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz Ľudia mali so sebou české vlajky i transparenty s podobizňou…

Dánsko zaznamenalo rekordných viac než 30.000 denných infekcií koronavírusom

0 icon

Kodaň 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Sylvest/Ritzau Scanpix via AP)   Dánsko v utorok po prvý raz od začiatku pandémie zaznamenalo viac než 30.000 prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. Informovala o tom agentúra DPA Podľa údajov štátneho zdravotníckeho inštitútu (SSI) pribudlo dovedna 33.493 zistených prípadov. V krajine s takmer šiestimi…

Eugen Jurzyca a Ivan Štefanec poukázali na klady a zápory Aktu o digitálnych službách

0 icon

Brusel/Štrasburg 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Európsky parlament (EP) bude vo štvrtok hlasovať o návrhu Aktu o digitálnych službách (DSA), ktorý sa zaoberá nelegálnym online obsahom a zodpovednosťou platforiem za svoje algoritmy. Europoslanci už v decembri schválili pravidlá Aktu o digitálnych trhoch (DMA) Obe nariadenia sú dôležité pre EÚ…

Orbán a Trump si telefonicky vzájomne vyjadrili politickú podporu

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)   Vzájomnú politickú podporu si v utorok večer telefonicky vyjadrili predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a bývalý americký prezident Donald Trump. Podľa agentúry MTI o tom informoval Orbánov hovorca Bertalan Havasi Trump blahoželal maďarskému ministerskému predsedovi k významným úspechom maďarského hospodárstva a vyjadril…

Microsoft kupuje Activision Blizzard, je to najväčší obchod v hernom priemysle

0 icon

Santa Monica 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jae C. Hong)   Americká spoločnosť Microsoft kupuje vydavateľstvo Activision Blizzard, ktoré stojí za značkami Call of Duty, Diablo či Warcraft. Kontrakt, ktorý predstavuje najväčší obchod v histórii herného priemyslu, dosahuje hodnotu takmer 70 miliárd USD Microsoft, pre ktorý je to rovnako historicky najväčšia akvizícia,…

Vatikánsky štátny sekretár Parolin aj jeho zástupca mali pozitívny test na covid

0 icon

Vatikán 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, ktorý je považovaný za pravú ruku pápeža Františka, mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Nákaza sa potvrdila aj u jeho zástupcu, monsignora Edgara Peňu Parru. Oznámil to v utorok vatikánsky hovorca Matteo Bruni, ktorého citovala agentúra AFP…

Opozícia kritizuje koalíciu, že neprišla za okrúhly stôl, avizuje referendum. OĽaNO: S “mafiánmi a fašistami sa baviť nebudeme”

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Dano Veselský)   Vládna koalícia sa ľudí bojí, nechce im vrátiť moc do rúk. Opozícia chce preto opäť iniciovať zber podpisov na iniciovanie referenda o zmene Ústavy SR, ktorou by sa umožnilo skrátiť volebné obdobie. Po stretnutí za okrúhlym stolom s predsedom Sme rodina…

Maďarská polícia pátra po prevádzačovi, ktorý strieľal na rakúskych hraniciach

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Maďarská polícia ďalej pátra po prevádzačovi, ktorý v pondelok strieľal na rakúskych vojakov. Polícia pozná jeho identitu a určite ho zadrží, vyhlásil v utorok v Budapešti maďarský minister vnútra Sándor Pintér na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym rezortným kolegom Gerhardom Karnerom Orgány v…

Podkasty

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

“Yankee go home!” Znelo na proteste proti zmluve SR a USA

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková) Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, vedľa budovy veľvyslanectva Spojených štátov, sa v sobotu popoludní zišlo viac ako tisíc ľudí – podľa vyjadrenia europoslanca Milana Uhríka – aby vyjadrilo jasne negatívny postoj v spojitosti s vojenskou zmluvou medzi SR a USA, ktorá tento týždeň prešla vládou. Podľa jedného z proamerických denníkov „na mieste...

Osem miliárd korún. Toľko nás stojí očkovacia prémia seniorov

icon

Bratislava 14. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Minister financií s paličkou v ruke pred veľkou tabuľou v miestnosti, kde ešte na stene zostalo heslo „Daňová revolúcia plní vaše sny“ – to ako keby naozaj národ slovenský sníval o krčahu vody k jedlu a o zdanení tringeltov, lebo toto sú jedny z najrevolučnejších Matovičových návrhov. A z tej tabule sa dá vyčítať, že všetkých seniorov nad 60...

Slovensko má byť definitívne nekultúrne? Spisovatelia pôjdu do ulíc

icon

Bratislava 13. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Samé čudné a nepochopiteľné správy. V piatok Natália Milanová oznámila, že od pondelka majú byť otvorené kultúrne podujatia v režime OP maximálne pre 50 návštevníkov. Mala sa tým „otvoriť kultúra“, aj keď Matovič by s tým ešte radšej počkal. Zástupcovia kultúrnej obce vyjadrili počas víkendu nesúhlas s avizovanou podobou uvoľnenia podmienok pre...

Povinné očkovanie sa odkladá. Definitívne?

icon

Bratislava 12. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc) Čakali sme, čo sa stane 10. januára, teda v pondelok, keď podľa pôvodných informácií mala byť v ten deň hotová právna analýza k otázke povinného očkovania a spoluúčasti na liečbe ochorenia COVID-19 pre neočkovaných. Nebola. Vari preto, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa rekreoval v Ománe? Alebo ministerka spravodlivosti Mária Kolíková nestíha,...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Konečné riešenie

0icon

  Vláda podpísala zmluvu, ktorú by druhá strana, v opačnom garde, nepodpísala ani keby musela. Tá naša nie len, že nemusela, ale podľa slov ministra Korčoka sama to iniciovala. Minister obrany, Jaroslav Naď, sa tešil ako malý grázlik, čo kameňom trafil okno riaditeľa školy. Spoločnými silami, za pomoci vlády a určite…

Jana Tutková

Záver množstva štúdií reinfekcie: Prirodzená imunita prekonaných je lepšia ako napichaná imunita

0icon

Až 27-násobne lepšia je ochrana prekonaných pred covidom ako ochrana opichaných 2 dávkami Pfizer vakcíny – vyšlo v štúdii, publikovanej izraelskými výskumníkmi koncom augusta minulého roka. Výskum realizovali od júna do začiatku augusta (pri nástupe ich letnej Delta vlny) a porovnavali mie

Erik Majercak

Nominácie Výročných cien a anticien za porušovanie ľudských a sociálnych práv za rok 2021 – ISOP

0icon

V tomto období zažívame obdobie masového porušovania ľudských a sociálnych práv občanov. Asi najhorším je porušovanie Norimberského kódexu, ktorý vznikol po 2. Svetovej vojne ako reakcie na neľudské správanie politikov, vedcov, lekárov, ktorým bolo nutné takto na papieri povedať: „Nerobte pokusy na ľuďoch

Slavěna Vorobelová

Experti z Oľano sa opäť predviedli

0icon

To, že na Slovensku vládne chaos a porušujú sa zákony, nie je žiadnou novinkou. Klub Oľano sa opäť predviedol v plnej paráde, keď sa schvaľovala novela zákona č. 362/2011 Z.z., tzv. zákon o lieku.

Branislav Krist

Rakúsko zavádza "Totalimpfung" – Heil Kovid

0icon

Rakúsko, zatiaľ ako jediná krajina v Európe zavádza povinné očkovanie proti Covid-19 pre všetkých občanov starších ako 18 rokov. Zámer rakúskej vlády zaviesť povinné očkovanie zdvihlo vlnu odporu naprieč celou krajinou. Konalo sa niekoľko desiatok demonštrácií.

TopDesať

TOP10: Toto sú tie najstrašidelnejšie a najzáhadnejšie miesta Slovenska

0 icon

Ak máš rád strašidelné príbehy, záhadné a tajomné miesta, staré legendy, si na správnom mieste. V tomto rebríčku sa pozrieme na tie najzáhadnejšie miesta Slovenska, ktoré sú miestami doslova až desivé. Nemáš náhodou jedno z nich niekde poblíž?  1. Katov dom v Trenčíne 

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Staroveké mesto Tachte Sulejman: 2. časť

0 icon

Nazrime s nami do útrob miesta, kde planul kráľovský oheň. Pokračujeme druhou časťou článku o starovekom meste Tachte Sulejman - alebo ak chcete Tróne Šalamúnovom. Počuli ste už o Veži smrti? Árijský kňaz Zaratušra, ktorý sa pokladal za proroka, sa okolo roku 600 pred našim letopotom pokúsil o reformu árijského…

Ktoré sú najviac a najmenej znečistené mestá na svete?

0 icon

Ekológia sa v poslednej dobe rieši kdekoľvek okolo nás. Spoločnosť IQ Air sleduje znečistené častice poletujúce vzduchom, ktoré môžu našim dýchacím cestám spôsobiť problémy. Aké sú podľa ich výskumu najviac a najmenej znečistené mestá sveta? Denne vymiera až 100 vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Na hraniciach Rwandy, Ugandy a Zairu…

Fascinujúce mesto Jeruzalem: 1. časť

0 icon

Starobylý Jeruzalem je vzácny pre židov, kresťanov i moslimov. Svedčia o tom zástupy pútnikov, ktorí sa prechádzajú po jeho uličkách. O Jeruzaleme sa toho už popísalo skutočne veľa. Napriek tomu však veríme, že pre vás - našich čitateľov - prinesieme opäť niekoľko zaujímavostí. Poďme na prvú časť trojdielnej série. Medzi…

Armádny Magazín

Turecko prezentuje sľubné bojové cvičné lietadlo vlastnej konštrukcie. Video

0 icon

Turecko, 18. januára 2022 (AM) – Turecko pripravuje prezentáciu nového perspektívneho bojového cvičného lietadla vlastnej konštrukcie Hürjet. Ako uvádza developerská spoločnosť, predstavenie lietadla prebehne v najbližšom čase.   https://twitter.com/i/status/1481552092590448641 Spoločnosť Turkish Aerospace Industries (TAI) má v úmysle

Odvetný ťah Ruska? Kremeľ zhodnotil možnosť rozmiestnenia vojenských základní blízko USA

0 icon

Rusko, 18. januára 2022 (AM, Sputnik) – Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov sa vyjadril k možnosti rozmiestnenia v

V Británii našli kandidáta na nového zo Skripaľovcov. Chce ho odstrániť super čata zabijakov KGB

0 icon

Veľká Británia, 18. januára 2022 (AM) – "Žijem v neustálom strachu a myslím si, že každý deň bude môj posledný." Tieto slová bývalého dôstojníka KGB Borisa Karpičkova, ktorý teraz žije v Londýne, aktívne replikujú britské médiá. To znamená, že z Karpičkova jednoznačne robia kandidáta na nového zo Skripaľovcov. Aký je to…

Kto bráni vojakom naplniť vojenskú prísahu?

0 icon

Slovensko, 18. januára 2022 (AM) – Vojenská prísaha je sľub, ktorým vojaci deklarujú svoju vernosť vlasti. Jej obsah stanovuje § 3 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky.   [caption id="attachment_42470" align="alignnone" width="750"]

Ako môže ruské námorníctvo vyvíjať tlak na Spojené štáty

0 icon

Rusko, 18. januára 2022 (AM) – Rusko-americké konzultácie sa neskončili prakticky ničím - a veta námestníka ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Rjabkova sa toho stala jasným dôkazom. Podľa diplomata, ak budú Spojené štáty naďalej vyvíjať vojenský tlak na Rusko, môže vykonať Rusko „opatrenia v línii námorníctva“. V akom stave

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Kŕdeľ havranov v popradskom parku

Autor: TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali