Mestá Prešov, Košice a Trenčín sa na obedy zadarmo pripravili. Prečo robia nesociálni starostovia či primátori obštrukcie?

Košice 17. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR – Erika Ďurčová)

 

Jeden z hlavných predstaviteľov Mladých sociálnych demokratov Igor Melicher opatrenie takzvaných „Obedov zadarmo“ už viackrát verejne podporil, keďže to považuje za výborný nápad. „Obedy zadarmo, alebo lepšie povedané, obedy pre rodičov bezplatne sú výborným opatrením s pozitívnymi efektami. Ak však chceme pre toto opatrenie vytvoriť stabilnú cestu, musíme mať najprv vôľu. Niektorí ju majú, iní len kritizujú. Mestá Prešov, Košice či Trenčín to zvládli

Ilustračné foto

Melicher upozornil, že v ostatných obciach a mestách, ktoré neriadia starostovia, ktorí kandidovali za stranu Smer alebo s jeho podporou, teda zástupcovia koalície, či starostovia a primátori, ktorí zmýšľajú skutočne sociálne, je zavádzanie obedov zadarmo veľkým problémom.

„Tieto obce si vymysleli rôzne bizarné poplatky, či režijné náklady, ktoré nechávajú platiť rodičov. Často ide o poplatky v rozmedzí niekoľkých centov až po sumu 30€ mesačne. Týmto chcú nesociálni starostovia ukázať, že obedy zadarmo nie sú zadarmo,“ upozornil.

Melicher tiež vysvetlil, že štát prepláca školám náklady na stravu, teda suroviny a školy, respektíve ich zriaďovatelia, majú už zo zákona povinnosť zabezpečiť kapacitu a materiálne vybavenie jedálni tak, aby sa mohlo stravovať 100% žiakov. Takže, ak zriaďovatelia poukazujú na to, že nemajú kam umiestniť deti, ukazujú podľa Melichera len svoje vlastné nedostatky a nepripravenosť.

„Tak si to teda zhrňme. Štát ponúkol obciam možnosť, že odbremení rodičov od poplatkov za suroviny, z ktorých sa varí jedlo. Tento príspevok predstavuje sumu 1,20€ a možno sa zvýši. Ostatné už mali mať obce a mestá dávno splnené. Opatrenie obedov zadarmo funguje aj v niektorých škandinávskych štátoch. Je to opatrenie, ktoré má silný sociálny, solidárny, nutričný a rovnostársky rozmer, ktorý je pre deti veľmi dôležitý,“ vysvetľuje.

Podobne to v prípade obedov zadarmo vidí aj štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš, ktorý podotkol, že najviac problémov so zavádzaním obedov zadarmo majú práve „nesociálni“ starostovia, pričom sa odvolávajú na to, že im chýba materiálne vybavenie, alebo nedostačujú kapacity jedální. Melicher zároveň v tejto súvislosti dodáva, že na druhej strane žiadny z nich nepožiadal o príspevok na nákup hrncov alebo rozšírenie jedální, keď bolo v ich regióne výjazdové zasadnutie vlády.

„Zavedenie obedov zadarmo by nemal byť pre obce žiadny problém. Sociálni starostovia to zvládajú bez problémov. Prečo teda robia ostatní nesociálni starostovia obštrukcie? Je to kvôli tomu, že to berú ako opozičný boj proti vláde alebo Smeru? A ak áno, je to voči deťom a ich rodičom, ktorým chce vláda pomôcť, spravodlivé?,“ pýta sa v závere Igor Melicher.

 

Košice, Prešov i Trenčín

O stanovisko v súvislosti s uvedením  obedov zadarmo do praxe sme požiadali mesto Prešov – primátorka Andrea Turčanová (KDH), Košice – primátor Jaroslav Poláček (kandidoval s podporou SaS, KDH,SMK, NOVA, OKS) i Trenčín – primátor Richard Rybníček (kandidoval ako nezávislý). Komunikačným oddeleniam sme položili dve otázky. Ozrejmili nám, v čom vnímali najväčšie problémy a zároveň, čo považujú za prínos opatrenia, ktoré má finančne odbremeniť rodičov.

 

Ako Vaše mesto zvládlo zavedenie obedov zadarmo do praxe? V čom vnímate najväčšie problémy?

„Mesto Košice spolu so školami sa na zavedenie obedov do praxe pripravovalo veľmi zodpovedne, a preto zatiaľ neevidujeme žiadne vážnejšie problémy. V  niektorých jedálňach sme doplnili počty miest pri stoloch a všetko, čo k tomu patrí,“ uviedla Linda Šnajdárová z referátu styku s verejnosťou a médiami.

„Do modernizácie našich školských jedální sme tento rok investovali takmer 400 000 eur, okrem rekonštrukcií a opráv išli finančné prostriedky z rozpočtu mesta aj na nahradenie starých gastrozariadení novými. Takisto skoro do každej jedálne boli dokúpené konvektomaty a iné zariadenia, ktoré nám pomôžu zvládnuť a uspokojiť zvýšené počty stravníkov,“ dodala.

Školám mesto podľa jej slov takisto poskytlo finančné prostriedky aj na zabezpečenie elektronických systémov, pomocou ktorých vedúce školských jedální majú možnosť odkontrolovať prítomnosť žiakov v škole.

„Veríme, že aj naši rodičia budú pristupovať zodpovedne k odhlasovaniu a prihlasovaniu svojich detí, kde by mohol vzniknúť problém s následným vymáhaním plnej výšky stravných poplatkov za neodhlásený obed, nakoľko si niektoré deti zabúdajú čipy, ktorými potvrdzujú, že si prihlásený obed aj odobrali,“ upozornila Šnajdárová.

„Obedy zadarmo priniesli mestu Košice aj zvýšené náklady na mzdy novoprijatých zamestnancov, ktorých sme prijali na prípravu jedál do školských jedální. Niektoré školské jedálne doteraz kvôli využitiu kapacít varili a poskytovali obedy aj iným subjektom, resp. stravníkom z mimoškolského prostredia,“ vysvetlila a dodala:

„Keďže deti sú pre nás prioritou, kvôli zabezpečeniu väčšieho množstva obedov pre našich žiakov sme museli odstúpiť od niektorých zmlúv so súkromnými firmami, prípadne individuálnymi stravníkmi, ktorým boli poskytované obedy za vyššie nedotované ceny. Z tohto dôvodu očakávame pokles príjmov v niektorých školských jedálňach, ktoré doteraz varili jedlo aj iným subjektom, no teraz to už z kapacitných príčin nestíhajú.“

Hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek pre náš portál vysvetlil, že „správnosť postupu pri aplikácii dotácie na stravovanie na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov nám potvrdil aj štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, Branislav Ondruš.“

„Pri aplikovaní Zákona o dotáciách na stravovanie na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov, bolo veľmi náročné najmä nastavenie pravidiel a ich zavedenie v praxi. Najťažšie je pre nás odkontrolovať dodržiavanie podmienky na priznanie dotácie. Nárok na dotáciu na stravovanie totiž majú iba tí žiaci, ktorí splnia zákonom stanovené podmienky (zúčastniť sa v daný deň na vyučovaní a odobrať si obed). My to musíme zdokumentovať a v prípade, že dieťa podmienky nesplní, rodičia zaplatia plnú cenu za obed. V opačnom prípade by išlo o neoprávnené nakladanie s prostriedkami zo štátneho rozpočtu,“ dodal.

V neposlednom rade muselo mesto Prešov podľa jeho slov vyčleniť vo svojom rozpočte extra balík peňazí na materiálno-technické zabezpečenie jedální. Školám v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta na tento účel poskytli spolu 170 tisíc eur.

„Ďalšie komplikácie môžu nastať v druhej polovici septembra. Dotácia na stravovanie totiž automaticky spôsobuje vyšší záujem o obedy v školských jedálňach a s tým je úzko spojená aj potreba doplnenia personálu v zariadeniach školského stravovania. K tomuto kroku však môžeme pristúpiť až po 16.9. 2019, kedy budeme poznať presný počet prihlásených stravníkov,“ upresnil na záver Tomek.

 

Čo je podľa Vás prínosom pri obedoch zadarmo?

„Asi najväčším je to, že žiaci majú denne teplé hlavné jedlo, ktoré jeq zodpovedajúce zásadám správnej výživy,“ vysvetlila Šnajdárová.

Podľa slov Tomeka „všetky pozitíva, ktoré nám prinesie aplikácia Zákona o dotáciách na stravovanie, budeme môcť objektívne zhodnotiť až s odstupom času. Nateraz vidíme prínos v tom, že po zavedení nových pravidiel, ktoré vyplývajú z predmetného zákona, sa v školských jedálňach minimalizoval počet neodobratých obedov, s čím úzko súvisí aj úbytok kuchynského odpadu. Od nového školského roka nám v každej jedálni spravidla zostáva menej ako 2 až 3 neodobraté porcie jedla na deň.“

 

Mesto Trenčín vyčlenilo 130 000 eur

Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín, nám ozrejmila finančné prostriedky, ktoré mesto vyčlenilo na zavedenie obedov do praxe. „Na tento účel Mesto Trenčín vyčlenilo zo svojho rozpočtu 130 000 eur,“ uviedla a upresnila sumy vyčlenené na jednotlivé položky:

„Z toho bolo na technické vybavenie kuchýň použitých 58 700 eur. Dofinancovanie miezd a odvodov pre nových kuchárov na obdobie 9 – 11/2019 predstavuje 9 316,-€. Náklady spojené s obedmi zadarmo – financované z vlastných zdrojov škôl predstavujú 15 481,- € + 19 tisíc eur = dotácia od mesta. Náklady spojené s odpadom potravín predstavujú 3 286,- €.“

„Základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Trenčín museli od 1.9.2019 prijať 7 nových kuchárov. Počet žiakov – stravníkov, ktorí budú od 1.9.2019 čerpať dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom detí je 3827, teda oproti minulému školskému roku sa zvýšil o 322.

Režijné náklady na žiaka podľa jej slov predstavujú 8 eur/mesiac, poplatok platia rodičia.

Gabriela Smreková

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ani po 14-tich mesiacoch nemôžu niektorí gastropodnikatelia požiadať o pomoc so zníženými tržbami

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ani po 14 mesiacoch nemôžu strední a veľkí podnikatelia v gastre a cestovnom ruchu požiadať o pomoc so zníženými tržbami. Konštatovala to v stredu iniciatíva Zachráňme gastro!. Títo podnikatelia už dávnejšie dosiahli podľa iniciatívy strop pomocí s nájomným a zníženými tržbami vo výške 800-tisíc…

Globsec: Ministri zahraničných vecí V4 hovorili o pandémii a budúcnosti EÚ. Experti diskutovali o zhoršujúcich sa vzťahoch medzi USA a Ruskom

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, AP-Bernd von Jutrczenka, SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)   Ministri zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v stredu na konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum vyzdvihli tvrdú prácu a zodpovednosť pri rozvoji EÚ za posledné roky. Hovorili aj o postupe EÚ a jednotlivých členských krajín počas koronavírusovej…

Investície do inovácií a digitálnej ekonomiky pomôžu prekonať koronakrízu, tvrdí ministerka Remišová

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Na prekonanie koronakrízy budú veľmi dôležité investície do inovácií a digitálnej ekonomiky. V panelovej diskusii na konferencii Globsec 2021 Bratislava Forum to dnes povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, podľa ktorej Slovensko potrebuje vytvoriť podmienky pre digitálnu transformáciu všetkých oblastí…

Experti na GLOBSEC-u diskutovali o zhoršujúcich sa vzťahoch medzi USA a Ruskom

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)   Vzťahy medzi USA a Ruskom sa v krátkom čase napraviť nepodarí. Vyplýva to zo stredajšej diskusie expertov, ktorá sa v rámci bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum konala v spolupráci s pražskou Knižnicou Václava Havla V Ženeve zároveň v rovnaký deň prebehlo stretnutie…

Čistý dlh Slovenska bude podľa rozpočtovej rady ďalej rásť

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Čistý dlh Slovenska bude ďalej rásť, pretože vláda nemá plán konsolidácie. Skonštatovala to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Podľa odhadu vzrastie čistý dlh z úrovne 43,6 % HDP v roku 2018 na 59,1 % HDP v roku 2024 „Hlavným dôvodom pokračujúceho nárastu dlhu je…

Nemocniciam združeným v Asociácii nemocníc Slovenska stále nevyplatili peniaze na hospodársku mobilizáciu za február až apríl

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje na pozastavenie vyplácania finančných prostriedkov na výdavky určené na hospodársku mobilizáciu v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu na zabezpečenie riešenia druhej vlny pandémie koronavírusu. Do dnešného dňa neboli nemocniciam združeným v ANS vyplatené finančné prostriedky za mesiace február až…

Slovenská advokátska komora: Advokátovi Mariana Kočnera podmienečne pozastavili výkon funkcie za „motáky“

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Advokátovi Andrejovi Š., ktorý zastupoval podnikateľa Mariana K. v občianskoprávnych sporoch, pozastavila Slovenská advokátska komora (SAK) výkon advokácie na obdobie jedného roka s podmienečným odkladom na rovnakú dobu. Komora o tom informuje v bulletine na svojej internetovej stránke. Ako prvý na záležitosť upozornil…

Tóth mieri do Tokia na dve rozlúčky: „Už cítim šteklenie“

0 icon

Štrba 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Obhajoba zlatej medaily, ale i rozlúčky s vlastnou kariérou aj disciplínou. K týmto métam mieri slovenský chodec Matej Tóth, ktorý je v plnej príprave na OH 2020 v Tokiu (23. júla 2021 - 8. augusta 2021). "Je to zvláštne, lebo veľa vecí už…

V Berlíne došlo k potýčkam medzi políciou a prívržencami krajnej ľavice

0 icon

Berlín 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Jörg Carstensen)   Desiatky policajtov utrpeli v stredu v nemeckej metropole Berlín zranenia pri potýčkach, do ktorých sa dostali s prívržencami krajnej ľavice, ktorí už roky obývajú jednu z tamojších budov. Polícia nasadila vodné delo na uhasenie požiarov, ktoré tam squatteri zapálili, a použila tiež obrnené…

Portugalsko eviduje najviac infekcií od februára

0 icon

Lisabon 16. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalsko zažíva nárast prípadov nákazy koronavírusom. V stredu v krajine potvrdili prírastok 1 350 nových infekcií, čo je najvyšší denný počet od februára. Podľa odborníkov za nárastom môže byť delta variant koronavírusu, ktorý po prvý raz identifikovali v Indii Len v regióne Lisabonu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Diplomati a „diplomati“

0icon

Ak niekto hovorí vyhýbavo, neurčito, akoby si nechával pre ďalší vývoj udalostí nejakú rezervu, povie sa – hovoril diplomaticky. Ak niekto hneď „vytrúbi“ svoj názor na vec, na ktorú možno mať rôzne názory, nie je diplomatom, hoci by na to aj mal papier. Aby sme nešli ďaleko, priam žiarivý príklad…

Pavol Lazar

Medzinárodný rovnaký meter

0icon

SPRAVODLIVOSŤ NA MEDZINÁRODNOM POLI Rovnaký meter absentuje všade. Nielen na Slovensku, aj keď našu otčinu môžeme z mnohých dôvodov považovať za lídra vo všeobecnom vzťahu k občanom. Dnes prebehla zahraničnými médiami správa o tom, že Saudská Arábia popravila mladíka po 6tich rokoch väzenia za účasť na protištátnom proteste, ktorého sa…

Dominik Liška

Poľské peniaze pre bieloruský rozhlas

0icon

Fotky google drive Učet Piotr Dzik Poslanec poľského mesta Gdansk zverejnil príspevok na Facebooku, kde hovorí, že štátne peniaze utrácajú na protesty v zahraničí, a nie na blahobyt mesta. Nejednoznačné vyhlásenie pre úradníka… Myslím si, že tu sú čitatelia, ktorým osud naši

Štefan Harabin

Biden poslušne pricupkal do Európy za Putinom

0icon

Nie Putin, prezident Ruskej federácie odišiel do Ameriky za Bidenom, ale Biden, prezident rozdelených a rozpadajúcich sa Spojených štátov amerických prichádza do Európy za Putinom 16. júna 2021. Vo vzťahoch veľmoci, resp. superveľmoci vždy cestuje slabší za silnejším. O dva týždne na to odlietajú „dve marionety, Mekelová a Zelenskyj“, každý samostatne, do USA…

Pavel Jacz

Aké hodinky, taký minister! Pán Mikulec, myslíte si to isté? Väčšina určite áno.

0icon

Problémy ministra vnútra sa začínajú kopiť. Lapá ho jeho zaujímavá minulosť. Jeho vysvetlenia oficiálnych záznamov komentuje slovami vykonštruované a Fico je klamár, chrapúň a gauner. To nám všeličo vysvetľuje, nie však podstatu problému. Oháňa sa rozsudkami súdov, na ktoré v iných reakciách haní a odsudzuje a to podľa toho, ako…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 3. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí treťou časťou článku z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Každý pokus vyzistiť informácie skončil rovnakou výhovorkou, že „všetky zariadenia a písomnosti“ sú zničené. Briti nedokázali z českých robotníkov zo Škodovky dostať žiadne informácie, zatiaľ čo Američania mali čiastočný úspech. Podarilo sa im zaistiť dve rakety a určité vedecké údaje. Ďalšími…

Nebaví ťa beh, ale chceš sa hýbať? Chôdza je tvoja cesta

0 icon

Chôdza má viac výhod ako beh. Je to najlepšie fyzické cvičenie bez ohľadu na vek. Je prospešné pre ľudí, ktorí trpia srdcovými chorobami, cukrovkou alebo inými chronickými chorobami. Možno si rozmýšľal nad tým, že začneš behať, ale nebaví ťa to. Prechádzka je vhodná naozaj pre každého. Obézni ľudia teda nemôžu…

Najfascinujúcejšie fotografie z celej planéty

0 icon

Svet nás nikdy neprestane fascinovať - ​​a my o tom máme dôkaz! Možno sa vydáš na prechádzku do lesa a potuluješ sa po stopách dinosaura starých asi 150 miliónov rokov alebo po dúhovom bazéne. Toto sú dôvody, prečo vždy potrebujeme vidieť a zažiť viac z našej planéty, ktorá je, samozrejme, vzácna, úžasná…

TOP10+: Frajerskí rodičia minulosti, za ktorých by si sa nehanbil ani teraz (možno)

0 icon

Možno aj ty si niekedy rozmýšľal nad tým, aké to bolo vyrastať v dobe našich rodičov. Niektorí frajerskí jedinci oprášili staré fotky a je sa na čo pozerať. "Keď sme my boli mladí, tak sme nemali toľko vecí ako máš ty","Nemali sme toľko možností", "Telefóny neboli" a podobné reči si…

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Vo svete IT

Na internete vyčíňa nový malvér s názvom SolarMarker. Takto sa mu môžete vyhnúť!

0 icon

Výsledky vyhľadávania v rôznych internetových vyhľadávačoch nemusia byť úplne bezpečné aj keď sa tak na prvý pohľad mohli javiť. Dokazujú to najnovšie informácie zverejnené aj bezpečnostnými výskumníkmi spoločnosti Microsoft. Tí na sociálnej sieti Twitter len prednedávnom upozornili na nový malvér s názvom SolarMarker, ktorý sa snaží preraziť práve cez vyhľadávanie…

Vedci zachytili vzácny prípad: Trojica galaxií na kolíznom kurze môže viesť k zrážke dvoch supermasívnych čiernych dier

0 icon

Vedci z University of Maryland objavili skupinu troch galaxií, ktoré sa zlučujú dokopy. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že v skupine galaxií by sa mohli nachádzať až dve aktívne supermasívne čierne diery, píše portál Universe Today. Udalosť, ktorá bola zaznamenaná najmenej 5 observatóriami umožní vedcom zistiť, čo sa bude diať v prípade, že do…

Aplikácia Fotky od Google dostala novú funkciu „Kôš“. Ako funguje a kde ju nájdete?

0 icon

Aplikácia Fotky od Google vo všeobecnosti patrí medzi populárnych správcov fotografií a videí, prípadne ďalšie multimediálneho obsahu v smartfóne. Začiatkom tohto mesiaca sa jej dostalo extra negatívnej pozornosti. Dôvodom je, že Google obmedzil bezplatný taríf pre ukladania fotografií a videí na 15GB, pričom doposiaľ mali používateľa k dispozícii neobmedzený ukladací…

Xiaomi rozširuje spojenectvo so Samsungom: Komunikácia medzi smartfónmi bude jednoduchšia!

0 icon

Spolupráca dvoch veľkých výrobcov na trhu Androidu bude čoskoro rozšírená. I keď na trhu sa čínske Xiaomi a juhokórejský Samsung zdajú ako rivali, v skutočnosti usilovne pracujú na prepojenosti smartfónov. Práve juhokórejský gigant by sa mal čoskoro pridať medzi podporované smartfóny aplikácie Mi Share, ktorá je prostriedkom pre zdieľanie súborov…

RECENZIA: Huawei P Smart 2021 je cenovo dostupný smartfón, ktorý zaujme špecifickú skupinu používateľov

0 icon

Nedávno mi prešiel rukami smartfón Samsung Galaxy A52 5G, s ktorým som sa mal možnosť bližšie zoznámiť. Ide o zariadenie, ktoré pri pohľade na cenovku patrí medzi drahšie smartfóny a bolo to na skúsenostiach so zariadením skutočne aj poznať. Najnovšie by som vám rád sprostredkoval skúsenosti so zariadením Huawei P…

Armádny Magazín

"Dnes sa začína v Bratislave najväčší sabat militaristov" Chmelár o konferencii Globsec

0 icon

Slovensko, 16. júna 2021 (AM) – Slovenský politický analytik Eduard Chmelár pri príležitosti bratislavského fóra Globsec zverejnil na sociálnej sieti svoj pohľad na celú vec. Akciu napríklad označil za "najväčší sabat militaristov".   Chmelár v prísp

V USA vyhlásili prípravu na prvú arktickú vojnu

0 icon

USA, 16. júna 2021 (AM) – Dňa 29. mája americký list National Interest napísal, že Spojené štáty americké sa spolu s mnohými štátmi sveta aktívne pripravujú na vojenský konflikt v arktickom regióne.   Autor článku Chris Osborne poznamenal, že Pentagon je znepokojený topením ľadovcov v Arktíde, čo otvára nové vodné trasy a teda aj príležito

Ak chceš mier, pripravuj sa na vojnu. Vo svete stúpa počet jadrových zbraní

0 icon

Švédsko, 16. júna 2021 (AM) –Jadrové mocnosti zvýšili v roku 2020 počet rozmiestnených bojových hlavíc, hovorí sa v novej správe Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) o súčasnom stave výzbroje, odzbrojenia a svetovej bezpečnosti.   "Podľa odhadu stúpol počet jadrových bojových hlavíc rozmiestnených v

Pred 150 rokmi sa narodil Fedor Tokarev konštruktér ručných zbraní, tvorca legendárnej pištole TT

0 icon

Rusko, 16. júna 2021 (AM) – 14. júna si pripomíname 150. výročie narodenia sovietskeho dizajnéra, ktorý vytvoril asi 150 modelov ručných zbraní Fedor Vasilievič  Tokarev sa narodil 14. júna 1871 v dedine Jegorlyskskaja (oblasť Donskej armády, Ruská ríša, teraz na území okresu Jegorlyk v Rostovskej oblasti Ruskej federácie) v kozáckej rodine.…

Turecká rozviedka chytila obzvlášť nebezpečného teroristu - finančníka Islamského štátu pre Európu

0 icon

Turecko, 16. jún 2021 (AM) – Turecké špeciálne služby zaistili a priviezli zo Sýrie do Turecka jedného z vodcov teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS) Kasima Gulera, hľadaného „červeným obežníkom“ Interpolu. Informovala o tom dnes 15. júna štátna tlačová agentúra Anadolu.   Podľa zdrojov v bezpečnostných štruktúrach bola úspešná operácia v

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali