Mestá Prešov, Košice a Trenčín sa na obedy zadarmo pripravili. Prečo robia nesociálni starostovia či primátori obštrukcie?

Košice 17. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR – Erika Ďurčová)

 

Jeden z hlavných predstaviteľov Mladých sociálnych demokratov Igor Melicher opatrenie takzvaných „Obedov zadarmo“ už viackrát verejne podporil, keďže to považuje za výborný nápad. „Obedy zadarmo, alebo lepšie povedané, obedy pre rodičov bezplatne sú výborným opatrením s pozitívnymi efektami. Ak však chceme pre toto opatrenie vytvoriť stabilnú cestu, musíme mať najprv vôľu. Niektorí ju majú, iní len kritizujú. Mestá Prešov, Košice či Trenčín to zvládli

Ilustračné foto

Melicher upozornil, že v ostatných obciach a mestách, ktoré neriadia starostovia, ktorí kandidovali za stranu Smer alebo s jeho podporou, teda zástupcovia koalície, či starostovia a primátori, ktorí zmýšľajú skutočne sociálne, je zavádzanie obedov zadarmo veľkým problémom.

„Tieto obce si vymysleli rôzne bizarné poplatky, či režijné náklady, ktoré nechávajú platiť rodičov. Často ide o poplatky v rozmedzí niekoľkých centov až po sumu 30€ mesačne. Týmto chcú nesociálni starostovia ukázať, že obedy zadarmo nie sú zadarmo,“ upozornil.

Melicher tiež vysvetlil, že štát prepláca školám náklady na stravu, teda suroviny a školy, respektíve ich zriaďovatelia, majú už zo zákona povinnosť zabezpečiť kapacitu a materiálne vybavenie jedálni tak, aby sa mohlo stravovať 100% žiakov. Takže, ak zriaďovatelia poukazujú na to, že nemajú kam umiestniť deti, ukazujú podľa Melichera len svoje vlastné nedostatky a nepripravenosť.

„Tak si to teda zhrňme. Štát ponúkol obciam možnosť, že odbremení rodičov od poplatkov za suroviny, z ktorých sa varí jedlo. Tento príspevok predstavuje sumu 1,20€ a možno sa zvýši. Ostatné už mali mať obce a mestá dávno splnené. Opatrenie obedov zadarmo funguje aj v niektorých škandinávskych štátoch. Je to opatrenie, ktoré má silný sociálny, solidárny, nutričný a rovnostársky rozmer, ktorý je pre deti veľmi dôležitý,“ vysvetľuje.

Podobne to v prípade obedov zadarmo vidí aj štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš, ktorý podotkol, že najviac problémov so zavádzaním obedov zadarmo majú práve „nesociálni“ starostovia, pričom sa odvolávajú na to, že im chýba materiálne vybavenie, alebo nedostačujú kapacity jedální. Melicher zároveň v tejto súvislosti dodáva, že na druhej strane žiadny z nich nepožiadal o príspevok na nákup hrncov alebo rozšírenie jedální, keď bolo v ich regióne výjazdové zasadnutie vlády.

„Zavedenie obedov zadarmo by nemal byť pre obce žiadny problém. Sociálni starostovia to zvládajú bez problémov. Prečo teda robia ostatní nesociálni starostovia obštrukcie? Je to kvôli tomu, že to berú ako opozičný boj proti vláde alebo Smeru? A ak áno, je to voči deťom a ich rodičom, ktorým chce vláda pomôcť, spravodlivé?,“ pýta sa v závere Igor Melicher.

 

Košice, Prešov i Trenčín

O stanovisko v súvislosti s uvedením  obedov zadarmo do praxe sme požiadali mesto Prešov – primátorka Andrea Turčanová (KDH), Košice – primátor Jaroslav Poláček (kandidoval s podporou SaS, KDH,SMK, NOVA, OKS) i Trenčín – primátor Richard Rybníček (kandidoval ako nezávislý). Komunikačným oddeleniam sme položili dve otázky. Ozrejmili nám, v čom vnímali najväčšie problémy a zároveň, čo považujú za prínos opatrenia, ktoré má finančne odbremeniť rodičov.

 

Ako Vaše mesto zvládlo zavedenie obedov zadarmo do praxe? V čom vnímate najväčšie problémy?

„Mesto Košice spolu so školami sa na zavedenie obedov do praxe pripravovalo veľmi zodpovedne, a preto zatiaľ neevidujeme žiadne vážnejšie problémy. V  niektorých jedálňach sme doplnili počty miest pri stoloch a všetko, čo k tomu patrí,“ uviedla Linda Šnajdárová z referátu styku s verejnosťou a médiami.

„Do modernizácie našich školských jedální sme tento rok investovali takmer 400 000 eur, okrem rekonštrukcií a opráv išli finančné prostriedky z rozpočtu mesta aj na nahradenie starých gastrozariadení novými. Takisto skoro do každej jedálne boli dokúpené konvektomaty a iné zariadenia, ktoré nám pomôžu zvládnuť a uspokojiť zvýšené počty stravníkov,“ dodala.

Školám mesto podľa jej slov takisto poskytlo finančné prostriedky aj na zabezpečenie elektronických systémov, pomocou ktorých vedúce školských jedální majú možnosť odkontrolovať prítomnosť žiakov v škole.

„Veríme, že aj naši rodičia budú pristupovať zodpovedne k odhlasovaniu a prihlasovaniu svojich detí, kde by mohol vzniknúť problém s následným vymáhaním plnej výšky stravných poplatkov za neodhlásený obed, nakoľko si niektoré deti zabúdajú čipy, ktorými potvrdzujú, že si prihlásený obed aj odobrali,“ upozornila Šnajdárová.

„Obedy zadarmo priniesli mestu Košice aj zvýšené náklady na mzdy novoprijatých zamestnancov, ktorých sme prijali na prípravu jedál do školských jedální. Niektoré školské jedálne doteraz kvôli využitiu kapacít varili a poskytovali obedy aj iným subjektom, resp. stravníkom z mimoškolského prostredia,“ vysvetlila a dodala:

„Keďže deti sú pre nás prioritou, kvôli zabezpečeniu väčšieho množstva obedov pre našich žiakov sme museli odstúpiť od niektorých zmlúv so súkromnými firmami, prípadne individuálnymi stravníkmi, ktorým boli poskytované obedy za vyššie nedotované ceny. Z tohto dôvodu očakávame pokles príjmov v niektorých školských jedálňach, ktoré doteraz varili jedlo aj iným subjektom, no teraz to už z kapacitných príčin nestíhajú.“

Hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek pre náš portál vysvetlil, že „správnosť postupu pri aplikácii dotácie na stravovanie na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov nám potvrdil aj štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, Branislav Ondruš.“

„Pri aplikovaní Zákona o dotáciách na stravovanie na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov, bolo veľmi náročné najmä nastavenie pravidiel a ich zavedenie v praxi. Najťažšie je pre nás odkontrolovať dodržiavanie podmienky na priznanie dotácie. Nárok na dotáciu na stravovanie totiž majú iba tí žiaci, ktorí splnia zákonom stanovené podmienky (zúčastniť sa v daný deň na vyučovaní a odobrať si obed). My to musíme zdokumentovať a v prípade, že dieťa podmienky nesplní, rodičia zaplatia plnú cenu za obed. V opačnom prípade by išlo o neoprávnené nakladanie s prostriedkami zo štátneho rozpočtu,“ dodal.

V neposlednom rade muselo mesto Prešov podľa jeho slov vyčleniť vo svojom rozpočte extra balík peňazí na materiálno-technické zabezpečenie jedální. Školám v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta na tento účel poskytli spolu 170 tisíc eur.

„Ďalšie komplikácie môžu nastať v druhej polovici septembra. Dotácia na stravovanie totiž automaticky spôsobuje vyšší záujem o obedy v školských jedálňach a s tým je úzko spojená aj potreba doplnenia personálu v zariadeniach školského stravovania. K tomuto kroku však môžeme pristúpiť až po 16.9. 2019, kedy budeme poznať presný počet prihlásených stravníkov,“ upresnil na záver Tomek.

 

Čo je podľa Vás prínosom pri obedoch zadarmo?

„Asi najväčším je to, že žiaci majú denne teplé hlavné jedlo, ktoré jeq zodpovedajúce zásadám správnej výživy,“ vysvetlila Šnajdárová.

Podľa slov Tomeka „všetky pozitíva, ktoré nám prinesie aplikácia Zákona o dotáciách na stravovanie, budeme môcť objektívne zhodnotiť až s odstupom času. Nateraz vidíme prínos v tom, že po zavedení nových pravidiel, ktoré vyplývajú z predmetného zákona, sa v školských jedálňach minimalizoval počet neodobratých obedov, s čím úzko súvisí aj úbytok kuchynského odpadu. Od nového školského roka nám v každej jedálni spravidla zostáva menej ako 2 až 3 neodobraté porcie jedla na deň.“

 

Mesto Trenčín vyčlenilo 130 000 eur

Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín, nám ozrejmila finančné prostriedky, ktoré mesto vyčlenilo na zavedenie obedov do praxe. „Na tento účel Mesto Trenčín vyčlenilo zo svojho rozpočtu 130 000 eur,“ uviedla a upresnila sumy vyčlenené na jednotlivé položky:

„Z toho bolo na technické vybavenie kuchýň použitých 58 700 eur. Dofinancovanie miezd a odvodov pre nových kuchárov na obdobie 9 – 11/2019 predstavuje 9 316,-€. Náklady spojené s obedmi zadarmo – financované z vlastných zdrojov škôl predstavujú 15 481,- € + 19 tisíc eur = dotácia od mesta. Náklady spojené s odpadom potravín predstavujú 3 286,- €.“

„Základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Trenčín museli od 1.9.2019 prijať 7 nových kuchárov. Počet žiakov – stravníkov, ktorí budú od 1.9.2019 čerpať dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom detí je 3827, teda oproti minulému školskému roku sa zvýšil o 322.

Režijné náklady na žiaka podľa jej slov predstavujú 8 eur/mesiac, poplatok platia rodičia.

Gabriela Smreková

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Čína si upevnila post lídra medailovej bilancie krajín, druhí sú Američania a tretí Japonci

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Gregory Bull)   Športovci z Číny v utorok získali na olympijských hrách v Tokiu ďalšie tri zlaté a štyri strieborné medaily, stále sú tak suverénnymi lídrami hodnotenia krajín pred Američanmi a domácimi Japoncami V gymnastike na bradlách medzi mužmi triumfoval Cou Ťing-jüan, u žien na kladine…

Litva bude migrantov z hranice vracať späť do Bieloruska

0 icon

Vilnius 3. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Litva v utorok prikázala svojim pohraničníkom, aby vracali späť migrantov, ktorí sa pokúšajú vstúpiť do pobaltskej krajiny, v prípade potreby aj s použitím násilia. Rýchlo rastúci počet migrantov nelegálne prekračujúcich hranice zo susedného Bieloruska sa stal pre Litvu veľkým zahranično-politickým problémom Litovské…

Strelca pri budove Pentagónu polícia zneškodnila

0 icon

Washington 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Útočníka, ktorý spustil streľbu v blízkosti budovy Pentagónu, polícia zneškodnila. Informoval o tom v utorok portál Politico.com s odvolaním sa na informácie od Agentúry na ochranu síl Pentagónu (PFPA) Budova amerického ministerstva obrany bola zhruba na hodinu a pol uzavretá a zamestnanci dostali…

Anglicko a Wales hlásia rekordný počet úmrtí v dôsledku predávkovania sa drogami

0 icon

Londýn 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Anglicko a Wales minulý rok zaznamenali najvyšší počet úmrtí v dôsledku predávkovania sa omamnými a psychotropnými látkami. Podľa utorkovej správy britského štatistického úradu (ONS) je počet úmrtí najvyšší od roku 1993, keď začal úrad viesť túto štatistiku. Informovala o tom agentúra AFP V roku…

Izrael sprísňuje opatrenia, prichádzajúci budú musieť ísť do karantény

0 icon

Jeruzalem 3. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Oded Balilty)   Izrael bude od budúceho týždňa vyžadovať od ľudí prichádzajúcich z 18 krajín absolvovanie karantény. Ministerstvo zdravotníctva o zmene informovalo v utorok s tým, že jednotlivci - zaočkovaní aj nezaočkovaní, prichádzajúci z 18 krajín budú musieť od 11. augusta absolvovať 14-dňovú karanténu Predčasné ukončenie…

Účastníci interiérových aktivít v New Yorku budú musieť byť zaočkovaní

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)   Starosta New Yorku Bill de Blasio rozhodol, že pre vstup do mnohých interiérov objektov v meste bude potrebný doklad o vakcinácii proti ochoreniu COVID-19. Týkať sa to bude napríklad zamestnancov aj zákazníkov reštaurácií, telocviční a zábavných centier. Informuje o tom portál cnbc.com Príkaz…

Turecko už siedmy deň sužujú požiare. Erdogan čelí kritike v súvislosti s lesnými požiarmi

0 icon

Ankara 3. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Emre Tazegul)   Turecko bojuje už siedmy deň s ničivými požiarmi, ktoré si doposiaľ vyžiadali osem obetí. Rozsiahly požiar sa v utorok priblížil k tepelnej elektrárni a farmári hnali dobytok smerom k moru, informovala agentúra AFP Najničivejšie požiare v Turecku za niekoľko uplynulých generácií pripravili…

Streľba vo Švédsku si vyžiadala najmenej troch zranených

0 icon

Helsinki 3. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Johan Nilsson/TT News Agency via AP)   Pri streľbe v meste Kristianstad na juhu Švédska utrpeli zranenia najmenej traja ľudia. Informovala o tom miestna polícia. Podľa švédskych médií zatiaľ v súvislosti s incidentom nezadržali podozrivých Švédska polícia dostala v utorok popoludní hlásenie o niekoľkých hlasných ranách,…

Európska únia by podľa Kulhánka mala rozšíriť sankcie voči Bielorusku

0 icon

Praha 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bernd von Jutrczenka/Pool Photo via AP)   Európska únia by mala pristúpiť k rozšíreniu sankcií proti autoritárskemu režimu bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka. Povedal to v utorok pre spravodajský server Novinky.cz český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek v súvislosti so situáciou na bielorusko-litovských hraniciach "Som za rozšírenie…

Guvernér New Yorku Cuomo podľa vyšetrovania obťažoval viacero žien

0 icon

New York 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Spencer Platt/Pool Photo via AP)   Z výsledkov vyšetrovania vyplýva, že guvernér amerického štátu New York Andrew Cuomo sexuálne obťažoval viacero súčasných a bývalých štátnych zamestnankýň. Oznámila to v utorok generálna prokurátorka štátu New York Letitia Jamesová, informuje agentúra AP "Guvernér Cuomo sexuálne obťažoval súčasné…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Nie sme na „buzerplaci“

0icon

Maďar Miklós Horthy sa honosil titulom admirál, hoci nevelil žiadnej flotile, okrem nejakých dunajských bárok. Ak vychádzame z tejto skúsenosti z minulosti, smelo môžeme povedať, že aj my máme admirálov, dokonca troch: Naďa, Lengvarského a Klusa. Teda aspoň to tak vyzerá, podľa ich správania, ktoré pôsobí, akoby sa priam nadchýnali…

Boris Mesár

Je segregácia spásou pre nás neočkovaných ?

0icon

Ďalší dôležitý detail v téme „pandémie“ je v MSM ponechaný takmer bez povšimnutia. Ide o správy, že očkovaní sa stali zdrojom infekcie pre neočkovaných. Publikácia č. 1 Čoraz viac žien sa po očkovaní proti koronavírusu sťažuje na silné krvácanie. "... Americký profesor vykonal online prieskum ... a spôsobil lavínu: nespočetné…

Erik Majercak

Celý Covid je bublina. Návod, ktorý vás presvedčí na vlastnej koži za pár šupov

0icon

Ak jeden meter je jedným metrom zmeraným jedným dĺžkovým meradlom, tak by mal byť zmeraný ako jeden meter aj druhým dĺžkovým meradlom aj tretím aj štvrtým. Ak niečo nesedí, tak je chybné meradlo, alebo daná dĺžka nie je jeden meter Súhlasiť budete asi aj s tým, že keď má niekto Covid,…

Pavel Jacz

Najväčšiu radosť z očkovacej lotérie budú mať určite zaočkovaní gambleri.

0icon

Obchod so zdravím človeka je tou najpodlejšou dovolenou činnosťou v dnešnom svete a najmä v dnešnom ziskovom kapitalistickom systéme: „Oklamať a zarobiť!“ Farmakologické firmy sa tohto špinoochodu maximálne zhostili a vďaka najpresvedčivejším reklamám a ľuďom, ktorí naletia, si prehadzujú vidlami peniaze. Presviedčajú ľudí, že im správne nefunguje žiadny orgán v…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

TOP10 vecí, o ktorých ste nevedeli, že sa dajú tiež recyklovať

0 icon

Všetci vieme, že by sme mali recyklovať plastové fľaše, papier, kartóny, kovy, sklo, plastové vrecká a ďalšie veci. Existuje však veľa vecí, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili, že by sa mohli recyklovať, vrátane niektorých potrieb pre domácnosť a odevy, ktoré už nepotrebujete. Bežecké topánky Po určitom počte nabehaných kilometrov sa obuv opotrebuje…

Bežné jedlá, ktoré môžu uškodiť tvojmu domácemu miláčikovi

0 icon

Považujeme našich domácich miláčikov za členov rodiny, ale nemôžeme zabudnúť, že ich telá sú iné ako naše a potrebujú inú škálu živín. Skutočná otázka však znie: pomáhame alebo ubližujeme našim obľúbeným našuchoreným miláčikom, keď im dávame naše jedlá? 1. Jedlá pre domáce zvieratá, ktoré sa neodporúčajú pre tento dr

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin: Bellingcat je plný bývalých špiónov

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Šéf ruskej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin obvinil investigatívny portál Bellingcat z toho, že pre neho pracujú bývalí spravodajcovia západných krajín. Cieľom tohto projektu je podľa neho vyvíjať tlak na štáty a konkrétne osoby.   Hoci sa Bellingcat tvári ako nezávislý

USA eskalujú napätie. Admirál zabudol na mapu a obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) –  Admirál Robert Burke, veliteľ amerického námorníctva v Európe a Afrike, obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori. Podľa neho Moskva robí všetko pre to, aby Spojené štáty zasiahli ruské sily v oblasti Čierneho mora. Washington sa takto pokúša presunúť

Bývalý šéf CIA predpovedá budúcnosť Afganistanu po odchode USA: "Bude to len horšie"

0 icon

Afganistan, 3.August 2021 (AM) – Bývalý šéf CIA David Petraeus vysvetlil, čo čaká Afganistan po stiahnutí armády z USA. Je presvedčený, že situácia v krajine sa „len zhorší“. Petraeus poznamenal, že krajinu čaká nová „krvavá občianska vojna“.   Bývalý šéf CIA David Petraeus pre Times povedal, ako vidí budúcnosť Afganistanu po st

Viete, že 1. svetová vojna sa teoreticky rozpútala kvôli jednej Srbmi nesplnenej podmienke? a ďalšie zaujímavosti...

0 icon

Slovensko, 3.August 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...rýdzo teoreticky sa dalo 1. sv. vojne akože vyhnúť? Dňa 28. 6. 1914 bol v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny spáchaný atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu. O necelý mesiac na to 23. 7. 1914 Rakúsko-Uhorsko predkla

Izraelský expert Kedmi: Nová stíhačka Su-75 dokazuje, že Rusko obnovilo svoj letecký priemysel

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Predstavenie nového lietadla piatej generácie Su-75 ukazuje, že Rusku sa podarilo obnoviť svoj zničený letecký priemysel, povedal na kanáli ITON bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali