Mária Zacharovová: „Teroristi plánujú provokácie s použitím chemických látok, aby vyvolali odvetné útoky USA na pozície sýrskych vládnych síl“

Moskva 8. júla 2017 (HSP/Foto: RIA-Novosti)

 

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová na pravidelnom týždennom brífingu porozprávala o súčasnom vývoji situácie v Sýrii. Najväčšiu pozornosť venovala konšpiráciám o použití chemických zbraní v Chán Šajchúne

Na snímke hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Ruska Mária Zachrarovová

„Po tom, ako bolo 4. mája v Astane podpísané Memorandum o vytvorení deeskalačných zón, a ako sa začalo toto memorandum realizovať s cieľom zastavenia bojov, sa situácia v Sýrskej arabskej republike vyznačuje viacerými pozitívnymi tendenciami.

V posledných dvoch mesiacoch predstavitelia Ruska, Turecka a Iránu s mravčou trpezlivosťou pracovali na odsúhlasení zón deeskalácie, vytváraní mechanizmov fungovania a kontroly týchto zón. Piate Medzinárodné stretnutie o Sýrii na vysokej úrovni, ktoré sa včera skončilo v Astane, umožnilo urobiť ďalší krok v tomto smere.

V Moskve panuje spokojnosť s vývojom „astanského procesu“. Okrem zlepšenia situácie, stabilného zastavenia paľby, vytvorenia potrebných podmienok na normalizáciu humanitárnej situácie, návratu utečencov a dočasných presídlencov, tento proces znamená aj reálny prínos k pokroku medzisýrskych rokovaní v Ženeve pod záštitou OSN.

Ako je známe, osobitný vyslanec OSN pre Sýriu S. de Mistura plánuje ďalšie kolo týchto rokovaní zvolať už 10. júla. Dúfame, že všetky zdravé sily v rámci opozície, ktoré sa nie teoreticky, ale prakticky usilujú o znovunastolenie mieru a poriadku v Sýrii, ako aj o jej obnovu, sa konštruktívne zúčastnia rokovaní s delegáciou sýrskej vlády. Vyzývame medzinárodných i regionálnych partnerov, aby podporili rokujúce strany v hľadaní kompromisných východísk zo slepej uličky silovej konfrontácie.

S ľútosťou pozorujeme pokusy nečestných „dodávateľov mediálnych správ“ očier