Maďarský politický ekonóm: Ekonomické opatrenia vnútené Grécku spôsobia jeho kolaps

Bratislava 2. augusta 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)

 

Grécko po januárových voľbách nedostalo šancu realizovať ekonomický program, ktorý mohol naštartovať jeho rast. Eurozóna trvala na politike rozpočtových škrtov. Ekonomické opatrenia, ako je zvýšenie daní, ktoré prijal grécky parlament v júli, aby odvrátil bankrot, situáciu nezlepšia. Práve naopak, do konca roka spôsobia kolaps Grécka. Povedal v rozhovore pre TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky popredný maďarský politický ekonóm Zoltán Pogátsa zo Západomaďarskej univerzity v Soproni, ktorý momentálne pôsobí v Aténach.

Grécki demonštranti proti úsporným opatreniam držia grécke zástavy
Grécki demonštranti proti úsporným opatreniam držia grécke zástavy

-Grécki voliči začiatkom júla výraznou väčšinou odmietli reštriktívne ekonomické opatrenia na to, aby krajina ostala v eurozóne a nezbankrotovala. O pár dní neskôr sa k nim však vláda Alexisa Tsiprasa zaviazala, aby uzavrela dohodu s európskymi veriteľmi. Ako tento vývoj vníma grécka spoločnosť?-

Na to nie je jednoduché odpovedať. Podľa posledných prieskumov viac ako 70 % Grékov chce zostať v eurozóne. Na druhej strane približne 80 % ľudí si myslí, že dosiahnutá dohoda je pre Grécko zlá a nevýhodná.

-Ako vnímajú skutočnosť, ktorá sa objavila v týchto dňoch, že bývalý minister financií Varoufakis potajomky pripravoval prechod na inú menu, hoci oficiálne niečo podobné grécka vláda popierala? Myslíte si, že Grécko hralo vabank pri rokovaniach s veriteľmi?-

Nemyslím si, že hrali vabank. Súčasnej vláde dali grécki voliči dôveru s dvoma jasnými mandátmi. Prvý je udržať krajinu v eurozóne a druhý ukončiť politiku rozpočtových škrtov. Oba ciele sa mohli zrealizovať, keby európske štruktúry umožnili v januári zrealizovať Syrize jej ekonomický program, ktorý mal veľmi mierny sociálnodemokratický charakter, čiže nešlo o žiadny ľavicový radikalizmus, ako sa často píše. Podobal sa skôr na severský ekonomický model s investíciami do ľudského kapitálu, vzdelávania, vedy. Teda na model, ktorý je aj v súlade s Lisabonskou stratégiou Európa 2020. Z hľadiska ekonomickej teórie to bol príklad keynesiánskeho modelu podpory hospodárstva s rozsiahlymi investíciami, ktoré mali podporiť domáci dopyt. Ak by mohla grécka vláda napĺňať tento program, myslím si, že by nenastal žiadny problém. To však Euroskupina, čiže zoskupenie ministrov financií eurozóny, odmietla. Zvláštne je, že takáto neformálna skupina bez jednoznačne ukotvených pravidiel rozhodovania zmietla zo stola program, ktorý bol v súlade s cieľmi Lisabonskej stratégie na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ, ktorú odobrili všetky jej členské štáty. Euroskupina neumožnila, aby grécka vláda realizovala svoj volebný program, čo zdôraznil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble slovami, že voľbami sa nič nemení.

-Prečo k tomu došlo? Išlo o vyšší politický záujem, najmä, keď grécka vláda odmietla dovtedajšiu politiku odporúčanú veriteľmi?-

Jednoznačne. Najmä z pohľadu írskeho alebo španielskeho ministra, ktorí musia vo svojich krajinách rovnako čeliť vysokej nezamestnanosti pre rozpočtové škrty. V ich záujme nie je podobný precedens, ktorý by mohol posilniť ľavicové alebo antieurópske politické strany, ako sú Podemos alebo Sinn Féin. Neakceptovateľné to bolo aj z pohľadu ministra Schäubleho, ktorý roky podporuje politiku rozpočtových škrtov v protiklade s keynesiánskym modelom rozvoja ekonomiky. Na druhej strane Grécko mohlo zvládnuť expanzívnejší rozpočtový program, pretože v tomto roku malo uhradiť dlh v celkovej výške 2,2 % z hrubého domáceho produktu, čo nie je veľa. Grécko však nedostalo potrebnú podporu, pretože ho nezahrnuli do programu „kvantitatívneho uvoľňovania“, teda odkupovania štátnych dlhopisov na sekundárnom trhu Európskou centrálnou bankou (ECB), ktorý dostal zelenú desať dní predtým, ako vyhrala voľby Syriza. Viacerí poprední ekonómovia eurozóny ako Paul De Grauwe alebo Charles Wyplosz upozornili, že takýto krok je v rozpore so štatútom ECB. Neboli dokonca akceptované ani dlhopisy komerčných bánk, čo ochromilo grécky medzibankový trh. Stalo sa tak aj napriek tomu, že grécke banky v roku 2014 prešli záťažovými testami ECB. Bola to politická intervencia, ktorá znemožnila suverénnemu štátu realizovať vlastnú ekonomickú politiku. Preto si nemyslím, že to bola zo strany Grécka nejaká hazardná hra. Ich vláda sa len snažila naplniť mandát, ktorý dostala od voličov v januári a po referende v júli.

-Pochádzate z Maďarska, teda člena bývalého socialistického bloku krajín, ktoré boli a mnohé stále sú ekonomicky nižšie ako Grécko. Štáty ako Slovinsko, Slovensko, pobaltské krajiny, ktoré mali v minulosti tiež problémy s rozpočtovou disciplínou, však teraz veľmi tvrdo kritizujú Grécko a podporujú nemecký postup. Prečo je to tak?-

Sú to krajiny, ktoré museli zároveň v minulosti tvrdo šetriť a uplatňovať rozpočtové škrty. V posledných rokoch realizujú neoliberálnu hospodársku politiku. Napríklad Slovensko a Estónsko veľmi sprísnili rozpočtovú politiku. Obe krajiny majú pritom nízku mieru rozpočtového prerozdeľovania. V ich politických systémoch chýbajú skutočné ľavicové strany. Na Slovensku reprezentuje Smer len veľmi miernu podobu sociálnodemokratickej strany na rozdiel od tradične ľavicových strán v severských krajinách alebo v Grécku.

-Fínsko je však súčasťou tejto skupiny škandinávskych krajín, a predsa tiež tvrdo kritizuje Grécko a jeho ekonomickú politiku…-

Fínsko má pravicovo-konzervatívnu vládu. Ostatné škandinávske krajiny nie sú členmi eurozóny. No ak sa pozrieme na ich súčasnú hospodársku politiku, tak masívne investujú do vzdelávania, sociálnej infraštruktúry a vytvorili ekonomiky s vysoko kvalifikovanými pracovnými miestami. A to je moment, ktorý politické elity v strednej a východnej Európe podceňujú. Globálne konkurencieschopní budete len vtedy, keď investujete do ľudského kapitálu. A to je presne to, čo hovorí aj EÚ. Pokiaľ nebudete investovať do ľudského kapitálu a nebudete povzbudzovať domáci dopyt, ekonomika sa nebude dostatočne rozvíjať. Aj preto si myslím, že politika tvrdých škrtov nemá zmysel. Ďalším dôvodom, prečo tieto krajiny podporujú Nemecko, je ich závislosť od neho. A teraz si predstavte, že slovenský minister financií Peter Kažimír by povedal, že podporujeme Grécko, čo by to asi spravilo so slovensko-nemeckými ekonomickými vzťahmi? Preto Slovensko i ďalšie krajiny v strednej a východnej Európe politicky nasledujú Nemecko, napríklad aj pri hlasovaní v rámci Euroskupiny.

-Na druhej strane táto orientácia núti tieto krajiny byť fiškálne zodpovedné…-

Čo to znamená byť fiškálne zodpovedný?

-Znižovať schodok verejných financií s cieľom dosiahnuť vyrovnaný rozpočet…-

To nie je fiškálna zodpovednosť. V prvom rade sa musíte pozrieť na potrebu výdavkov v krajine, do čoho musíte investovať zdroje. Ak máte nízke výdavky na školstvo, je potrebné ich zvýšiť. Ak má krajina nízke výdavky na vedu a výskum, opäť je dôležité ich zvýšiť. To je zároveň príklad Slovenska. Jeho výdavky na školstvo, veda a výskum počas posledných 10 – 15 rokov boli veľmi nízke. Takýto stav nepovažujem za fiškálne zodpovedný. Ak by sa však tieto výdavky výrazne zvýšili, tým by narástla pridaná hodnota celej slovenskej ekonomiky. Vtedy by som hovoril o fiškálne zodpovednej politike. Ale len škrtať a škrtať? To je neoliberálny populizmus. Pokiaľ Slovensko nebude investovať do školstva, výskumu a vývoja, ostane len montážnou halou Európy a nezmení sa na inovatívnu a vysoko kvalifikovanú ekonomiku. Rozpočtové škrty nie sú fiškálne zodpovedné, je to len krátkozraký populizmus.

-Ak sa vrátim k zákonom, ktoré prijal grécky parlament v reakcii na dohodu s veriteľmi, mnohí ekonómovia kritizujú zvyšovanie daní, ktoré nemusí priniesť vyššie príjmy, ale naopak, môže Grécko držať v recesii. Ako to vnímate vy?-

Ja si myslím, že tieto opatrenia recesiu v krajine len prehĺbia. Čo je podstatou týchto opatrení? Grécko má najnižší podiel výdavkov na školstvo v celej EÚ. Nedochádza k žiadnemu nárastu. Grécko má najnižší podiel výdavkov na výskum a vývoj a opäť žiadne financie navyše. Nie sú tam žiadne progresívne dane, ktoré by zdanili boháčov presúvajúcich svoje prostriedky na účty v zahraničí. Naopak, vyššie dane sa dotknú cestovného ruchu, čo môže úplne pochovať toto dôležité odvetvie gréckej ekonomiky. Najchudobnejší dôchodcovia prichádzajú o sociálnu podporu. Dôchodky sa v posledných rokoch v priemere znížili o 50 % a aj toto opatrenie zníži domáci dopyt. Toto všetko povedie k recesii, v ktorej slabší výkon ekonomiky spôsobí, že krajina nesplní rozpočtové ciele. To vytvorí tlak na ďalšie škrty, ktoré destabilizujú grécku ekonomiku ešte viac. Preto očakávam, že do konca roka dôjde k jej kolapsu. Budúci rok bude čeliť podobnému problému ako pred niekoľkými týždňami, no v omnoho horšej podobe.

-Pôsobíte momentálne v Grécku. Aká je situácia v krajine?-

Som v Aténach a dennodenne vidím informácie o prepúšťaní zamestnancov. Ľudia nechcú investovať, nechcú začať podnikať, ani v malom. To je všetko dôsledok politiky rozpočtových škrtov. Nikto nechce investovať v takomto prostredí. Radšej sa bude snažiť peniaze dostať preč z Grécka a investovať ich inde.

-Obaja sa však zhodneme na tom, že grécka ekonomika potrebuje reformy. Čo by ste im poradili vy?-

Myslím, že ekonomický program Syrizy bol veľmi dobrý. V prvom rade chceli zvýšiť výber daní a zabrániť úniku nezdanených ziskov z krajiny. Ďalej získané zdroje investovať do vzdelávania, výskumu a vývoja. Chceli podporiť domáci dopyt a prostredníctvom neho aj celú ekonomiku opatreniami, ako je zvýšenie minimálnej mzdy či sociálnych dávok pre príjmovo najslabšie vrstvy. Bol to program, ktorý mal cielenými výdavkami stimulovať rast ekonomiky. Vyššia zamestnanosť by pomohla vytvárať zdroje, ktoré by dokázali splácať dlhy Grécka, hoci aj v dlhšom časovom horizonte.

-Takýto program by si však žiadal aj zníženie dlhového bremena krajiny, ktoré je na úrovni 180 % HDP. Začínajú sa rokovania s veriteľmi o treťom záchrannom programe. Európski veritelia odmietajú návrhy na odpísanie aspoň časti gréckeho dlhu. Môže sa presadiť napríklad návrh Medzinárodného menového fondu uľahčiť Grékom splácať dlhy výmenou dlhopisov za cenné papiere s dlhšou splatnosťou a nižšou úrokovou mierou?-

V prvom rade musím povedať, že prvé dva záchranné programy nijako nepomohli gréckej ekonomike a jej reformovaniu. Samotný grécky štát dostal len asi desať percent a z toho na reformy šla, samozrejme, ešte menšia časť. Väčšina zo zvyšných 90 % bola na prospech nemeckým a francúzskym bankám, aby sa zabránilo priveľkým stratám z ich vlastníctva gréckych cenných papierov. To je veľmi dôležité si uvedomiť, pretože väčšina Slovákov verí, že peniaze skončili v Grécku, no nie je to pravda. Koncom minulého roka malo už Grécko primárny rozpočtový deficit v blízkosti nuly. Ak by sa krajine umožnilo refinancovanie prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania ECB, potom by nebolo nutné uvažovať o odpísaní dlhov. Ekonomika by sa postupne oživila cez domácu spotrebu, bola by konkurencieschopnejšia a v priebehu piatich až desiatich rokov by sa Grécko mohlo vrátiť opäť na finančné trhy. No, ako som už spomínal, politické rozhodnutie toto znemožnilo rovnako ako realizovať v krajine ekonomický program, ktorý nie je neoliberálny.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovinský premiér odhalil zoznam „Sorosových bábok“ v Európskom parlamente

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Predseda slovinského predsedníctva Európskej únie (EÚ) Janez Janša potvrdil podozrenia o tom, že viacerí poslanci Európskeho parlamentu sú bábkami kontroverzného oligarchu Georgea Sorosa Janez Janša na svojom twitterovom účte zverejnil 13 konkrétnych europoslancov z celkového počtu 226 „Sorosových bábok“ v Europarlamente. Medzi Sorosovými marionetami figuruje aj…

V Bratislave takmer zlikvidovali kuciakovské pietne miesto. Znamená to, že Kuciak už svoju úlohu splnil a pripravuje sa scéna pre niečo nové?

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Tri a pol roka sa na bratislavskom Námestí SNP nachádzal symbolický pamätník venovaný pamiatke zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred niekoľkými dňami bolo toto miesto vyčistené a takmer zlikvidované Chodník pod pamätníkom tzv. Nežnej revolúcie na Námestí SNP v Bratislave bol tri a…

Poľsko zmenilo proti vôli Bruselu svoj cudzinecký zákon

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Roman Bednar/Foto:Pixabay)   Poľský parlament odhlasoval vo štvrtok 14. októbra dôležitú zmenu poľského cudzineckého zákona. Zmenený zákon umožňuje a legalizuje zamietnutie žiadosti o azyl osoby, ktorá prekročila ilegálne poľské hranice V jeho zmysle si Poľsko vyhradzuje každému na hranici zadržanému cudzincovi zakázať vstup do krajiny, ako aj…

Milanová: Kvóty pre slovenskú hudbu sa rušiť nebudú

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Hoci sa osobne stotožňujem s odborným stanoviskom ministerstva kultúry, v tomto konkrétnom bode sme dospeli k politickému rozhodnutiu ponechať aktuálny stav kvót na slovenskú hudbu, uviedla Milanová Kvóty pre slovenskú hudbu ostanú v súčasnom nastavení. Na sociálnej sieti to oznámila ministerka kultúry SR…

Sme rodina rebeluje a hovorí o „čurillovskej mafii“, zostáva však súčasťou koalície. Na mieste by boli ráznejšie kroky

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Obvinený vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Čurilla žaluje predsedu parlamentu Borisa Kollára za to, že hovoril o „čurillovskej mafii“. Kollár odkázal, že sa za výrok ospravedlní, pokiaľ bude Čurilla zbavený obvinenia Pre hnutie Sme rodina bola zatiaľ účasť v aktuálnej vládnej koalícii veľkou…

Komentované udalosti týždňa: Kontroverzný projekt MOVIR – o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? Česi sa nepoučili z vládnej katastrofy na Slovensku. Transparentnosť po Matovičovsky – novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu bude exposlanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot,TASR/AP-Darko Bandic,TASR - Jakub Kotian)   Prinášame vám top udalosti týždňa nielen zo Slovenska    Kontroverzný projekt MOVIR - o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? V posledných dňoch vyvolal vášne tzv. MOVIR - Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových…

186. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   No a moje meno Dreňa mi dali moji noví rodičia, a to preto, lebo po tom strašnom desivom zážitku v našej osade, som zabudla rozprávať a jediné slovo, keď sa ma na niečo pýtali, alebo, keď chceli vedieť, ako sa volám, ktoré…

Juraj Hrabko: Českí komunisti už asi spievajú labutiu pieseň

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video-Youtube)   Parlamentné voľby v Českej republike priniesli voličom nádej na zmenu doterajšej vládnej politiky a zároveň znamenali ťažkú prehru pre tamojšie ľavicové strany. V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko Päť percent potrebných na vstup do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky…

Atentát na mešitu v Kandaháre si vyžiadal najmenej 47 mŕtvych. K útoku sa prihlásila afganská odnož Islamského štátu

0 icon

Kábul 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sidiqullah Khan)   Najmenej 47 obetí na životoch a 70 zranených si vyžiadal samovražedný bombový útok, ku ktorému došlo v šiitskej mešite v juhoafganskom meste Kandahár počas piatkových modlitieb, uviedli zdroje islamistického hnutia Taliban. Informuje o tom agentúra AFP Atentát sa odohral týždeň po samovražednom bombovom…

Ako sa efektívne zbaviť roztočov v domácnosti

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:Botticelli)   Roztoče nájdeme v každej domácnosti, bohužiaľ však nie sú viditeľné voľným okom, preto je boj s nimi pomerne náročný. Najviac sa im páči v spálni, kde žijú väčšinou v matracoch, vankúšoch a lôžkovinách Udáva sa, že zhruba 5–10 % váhy lôžkovín tvoria roztoče! Bežným…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

Ivan Štubňa

Nasledovníkom zločineckej vlády Mikuláša Dzurindu je Hegmatova vláda...

0icon

Na začiatok len vysvetlenie. Hegmatova vláda znamená schizofrenický dvojzáprah Hegera a Matoviča. A teraz k meritu veci. Hegmatova covidová vláda je vinná z plánovania jednotlivých kôl pandémie, z neschopnosti prijať vhodné opatrenia na liečenie ľudí, zo zámernej segregácie osôb na očkovaných a neočkovaných, z vyvíjania nátlaku na neočkovaných, aby sa nechali zaočkovať látkou, ktorá je riziková a nesprávne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Československo 1938, nemecký ovčiak Hitlera a Einstein: Fotky, ktoré zmenia tvoj pohľad na históriu

0 icon

Niekedy môže jedna emocionálna fotografia vypovedať o histórii oveľa viac než nekonečné fakty. Ako vyzeralo Československo v roku 1938 alebo aký bol deň po vražde Kennedyho?    Československo: Občania nútene vítajú nemecké vojská, október 1938.

10+ najhorších pokusov o tuning alebo keď sa z auta stane Frankenstein

0 icon

Hovorí sa, že proti gustu žiadny dišputát. Určite sa s týmto tvrdením do istej miery stotožňujeme, no všetko má svoje hranice. Platí to aj pri úpravách áut, z ktorých sa jednoducho môže stať otrasný gýč, na ktorý sa naozaj ťažko pozerá. To je prípad aj týchto 15-tich pokusov o tuning.…

30+ najpodivnejších tradícií a zvyklostí, ktoré na nás číhajú v zahraničí

0 icon

Každá krajina je plná svojich vlastných tradícií a zvyklostí, ktoré niekedy možno chápu iba domorodci. Preto je dôležité aspoň ako-tak si naštudovať cudziu krajinu, ak do nej smeruješ po prvýkrát. Prinášame ti tie najzvláštnejšie zvyky, ktoré ti pomôžu znížiť riziko náhodného urazenia ľudí v zahraničí. :) 1. India

TOP10 potravín, vďaka ktorým sa zvýši tvoja imunita

0 icon

Podľa WHO viac ako 23 miliónov ľudí ročne ochorie len na konzumáciu kontaminovaných potravín. A podľa ďalších informácií existuje toľko rôznych vírusov, koľko je hviezd na oblohe. Aby sme zabránili chorobe nášho tela, najlepším riešením je vybudovať si imunitu zvnútra. Našťastie sa imunita dá posilňovať celkom jednoduchými spôsobmi.

Armádny Magazín

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Alijev: Arménsko a Irán využívali územie Azerbajdžanu na obchodovanie s drogami

0 icon

Azerbajdžan, 16. október 2021 (AM) – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev obvinil Arménsko a Irán z obchodovania s drogami do Európy cez územie svojej krajiny. "V minulom roku, Azerbajdžan opäť získal kontrolu nad 130 kilometrov dlhým úsekom štátnej hranice s Iránom, ktorý bol pod kontrolou Arménska asi 30 rokov, a tým zablokoval…

Video: Výcvik čečenskej špeciálnej jednotky rýchlej reakcie

0 icon

Špeciálne jednotky rýchlej reakcie alebo SOBR vďaka svojmu vojenskému vybaveniu, uniformám a výcviku predstavujú účinnú silu pre boj s organizovaným zločinom vrátane boja proti terorizmu v Rusku, Čečensku a aj v ďalších postsovietskych krajinách - napríklad v Kazachstane a Kirgizsku. Prinášame video z čečenského cvičenia jednotky SOBR:

Rheinmetall predstavil novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs

0 icon

Nemecko, 16. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall vyvinula novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs/Fox. Nový variant tohto osvedčeného vozidla 6x6 s vysokou strechou ponúka širokú škálu funkcií, ktoré pokrývajú celé operačné spektrum. Vylepšená konštrukcia vozidla, ktoré je navrhnuté pre maximálnu mobilitu

Spoluvinník medzinárodného zločinu: Taliansky kapitán lode dostal rok väzenia za vrátenie 101 migrantov do Líbye

0 icon

Taliansko, 15. október 2021 (AM) – Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.   Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali