Maďarský politický ekonóm: Ekonomické opatrenia vnútené Grécku spôsobia jeho kolaps

Bratislava 2. augusta 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)

 

Grécko po januárových voľbách nedostalo šancu realizovať ekonomický program, ktorý mohol naštartovať jeho rast. Eurozóna trvala na politike rozpočtových škrtov. Ekonomické opatrenia, ako je zvýšenie daní, ktoré prijal grécky parlament v júli, aby odvrátil bankrot, situáciu nezlepšia. Práve naopak, do konca roka spôsobia kolaps Grécka. Povedal v rozhovore pre TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky popredný maďarský politický ekonóm Zoltán Pogátsa zo Západomaďarskej univerzity v Soproni, ktorý momentálne pôsobí v Aténach.

Grécki demonštranti proti úsporným opatreniam držia grécke zástavy
Grécki demonštranti proti úsporným opatreniam držia grécke zástavy

-Grécki voliči začiatkom júla výraznou väčšinou odmietli reštriktívne ekonomické opatrenia na to, aby krajina ostala v eurozóne a nezbankrotovala. O pár dní neskôr sa k nim však vláda Alexisa Tsiprasa zaviazala, aby uzavrela dohodu s európskymi veriteľmi. Ako tento vývoj vníma grécka spoločnosť?-

Na to nie je jednoduché odpovedať. Podľa posledných prieskumov viac ako 70 % Grékov chce zostať v eurozóne. Na druhej strane približne 80 % ľudí si myslí, že dosiahnutá dohoda je pre Grécko zlá a nevýhodná.

-Ako vnímajú skutočnosť, ktorá sa objavila v týchto dňoch, že bývalý minister financií Varoufakis potajomky pripravoval prechod na inú menu, hoci oficiálne niečo podobné grécka vláda popierala? Myslíte si, že Grécko hralo vabank pri rokovaniach s veriteľmi?-

Nemyslím si, že hrali vabank. Súčasnej vláde dali grécki voliči dôveru s dvoma jasnými mandátmi. Prvý je udržať krajinu v eurozóne a druhý ukončiť politiku rozpočtových škrtov. Oba ciele sa mohli zrealizovať, keby európske štruktúry umožnili v januári zrealizovať Syrize jej ekonomický program, ktorý mal veľmi mierny sociálnodemokratický charakter, čiže nešlo o žiadny ľavicový radikalizmus, ako sa často píše. Podobal sa skôr na severský ekonomický model s investíciami do ľudského kapitálu, vzdelávania, vedy. Teda na model, ktorý je aj v súlade s Lisabonskou stratégiou Európa 2020. Z hľadiska ekonomickej teórie to bol príklad keynesiánskeho modelu podpory hospodárstva s rozsiahlymi investíciami, ktoré mali podporiť domáci dopyt. Ak by mohla grécka vláda napĺňať tento program, myslím si, že by nenastal žiadny problém. To však Euroskupina, čiže zoskupenie ministrov financií eurozóny, odmietla. Zvláštne je, že takáto neformálna skupina bez jednoznačne ukotvených pravidiel rozhodovania zmietla zo stola program, ktorý bol v súlade s cieľmi Lisabonskej stratégie na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ, ktorú odobrili všetky jej členské štáty. Euroskupina neumožnila, aby grécka vláda realizovala svoj volebný program, čo zdôraznil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble slovami, že voľbami sa nič nemení.

-Prečo k tomu došlo? Išlo o vyšší politický záujem, najmä, keď grécka vláda odmietla dovtedajšiu politiku odporúčanú veriteľmi?-

Jednoznačne. Najmä z pohľadu írskeho alebo španielskeho ministra, ktorí musia vo svojich krajinách rovnako čeliť vysokej nezamestnanosti pre rozpočtové škrty. V ich záujme nie je podobný precedens, ktorý by mohol posilniť ľavicové alebo antieurópske politické strany, ako sú Podemos alebo Sinn Féin. Neakceptovateľné to bolo aj z pohľadu ministra Schäubleho, ktorý roky podporuje politiku rozpočtových škrtov v protiklade s keynesiánskym modelom rozvoja ekonomiky. Na druhej strane Grécko mohlo zvládnuť expanzívnejší rozpočtový program, pretože v tomto roku malo uhradiť dlh v celkovej výške 2,2 % z hrubého domáceho produktu, čo nie je veľa. Grécko však nedostalo potrebnú podporu, pretože ho nezahrnuli do programu „kvantitatívneho uvoľňovania“, teda odkupovania štátnych dlhopisov na sekundárnom trhu Európskou centrálnou bankou (ECB), ktorý dostal zelenú desať dní predtým, ako vyhrala voľby Syriza. Viacerí poprední ekonómovia eurozóny ako Paul De Grauwe alebo Charles Wyplosz upozornili, že takýto krok je v rozpore so štatútom ECB. Neboli dokonca akceptované ani dlhopisy komerčných bánk, čo ochromilo grécky medzibankový trh. Stalo sa tak aj napriek tomu, že grécke banky v roku 2014 prešli záťažovými testami ECB. Bola to politická intervencia, ktorá znemožnila suverénnemu štátu realizovať vlastnú ekonomickú politiku. Preto si nemyslím, že to bola zo strany Grécka nejaká hazardná hra. Ich vláda sa len snažila naplniť mandát, ktorý dostala od voličov v januári a po referende v júli.

-Pochádzate z Maďarska, teda člena bývalého socialistického bloku krajín, ktoré boli a mnohé stále sú ekonomicky nižšie ako Grécko. Štáty ako Slovinsko, Slovensko, pobaltské krajiny, ktoré mali v minulosti tiež problémy s rozpočtovou disciplínou, však teraz veľmi tvrdo kritizujú Grécko a podporujú nemecký postup. Prečo je to tak?-

Sú to krajiny, ktoré museli zároveň v minulosti tvrdo šetriť a uplatňovať rozpočtové škrty. V posledných rokoch realizujú neoliberálnu hospodársku politiku. Napríklad Slovensko a Estónsko veľmi sprísnili rozpočtovú politiku. Obe krajiny majú pritom nízku mieru rozpočtového prerozdeľovania. V ich politických systémoch chýbajú skutočné ľavicové strany. Na Slovensku reprezentuje Smer len veľmi miernu podobu sociálnodemokratickej strany na rozdiel od tradične ľavicových strán v severských krajinách alebo v Grécku.

-Fínsko je však súčasťou tejto skupiny škandinávskych krajín, a predsa tiež tvrdo kritizuje Grécko a jeho ekonomickú politiku…-

Fínsko má pravicovo-konzervatívnu vládu. Ostatné škandinávske krajiny nie sú členmi eurozóny. No ak sa pozrieme na ich súčasnú hospodársku politiku, tak masívne investujú do vzdelávania, sociálnej infraštruktúry a vytvorili ekonomiky s vysoko kvalifikovanými pracovnými miestami. A to je moment, ktorý politické elity v strednej a východnej Európe podceňujú. Globálne konkurencieschopní budete len vtedy, keď investujete do ľudského kapitálu. A to je presne to, čo hovorí aj EÚ. Pokiaľ nebudete investovať do ľudského kapitálu a nebudete povzbudzovať domáci dopyt, ekonomika sa nebude dostatočne rozvíjať. Aj preto si myslím, že politika tvrdých škrtov nemá zmysel. Ďalším dôvodom, prečo tieto krajiny podporujú Nemecko, je ich závislosť od neho. A teraz si predstavte, že slovenský minister financií Peter Kažimír by povedal, že podporujeme Grécko, čo by to asi spravilo so slovensko-nemeckými ekonomickými vzťahmi? Preto Slovensko i ďalšie krajiny v strednej a východnej Európe politicky nasledujú Nemecko, napríklad aj pri hlasovaní v rámci Euroskupiny.

-Na druhej strane táto orientácia núti tieto krajiny byť fiškálne zodpovedné…-

Čo to znamená byť fiškálne zodpovedný?

-Znižovať schodok verejných financií s cieľom dosiahnuť vyrovnaný rozpočet…-

To nie je fiškálna zodpovednosť. V prvom rade sa musíte pozrieť na potrebu výdavkov v krajine, do čoho musíte investovať zdroje. Ak máte nízke výdavky na školstvo, je potrebné ich zvýšiť. Ak má krajina nízke výdavky na vedu a výskum, opäť je dôležité ich zvýšiť. To je zároveň príklad Slovenska. Jeho výdavky na školstvo, veda a výskum počas posledných 10 – 15 rokov boli veľmi nízke. Takýto stav nepovažujem za fiškálne zodpovedný. Ak by sa však tieto výdavky výrazne zvýšili, tým by narástla pridaná hodnota celej slovenskej ekonomiky. Vtedy by som hovoril o fiškálne zodpovednej politike. Ale len škrtať a škrtať? To je neoliberálny populizmus. Pokiaľ Slovensko nebude investovať do školstva, výskumu a vývoja, ostane len montážnou halou Európy a nezmení sa na inovatívnu a vysoko kvalifikovanú ekonomiku. Rozpočtové škrty nie sú fiškálne zodpovedné, je to len krátkozraký populizmus.

-Ak sa vrátim k zákonom, ktoré prijal grécky parlament v reakcii na dohodu s veriteľmi, mnohí ekonómovia kritizujú zvyšovanie daní, ktoré nemusí priniesť vyššie príjmy, ale naopak, môže Grécko držať v recesii. Ako to vnímate vy?-

Ja si myslím, že tieto opatrenia recesiu v krajine len prehĺbia. Čo je podstatou týchto opatrení? Grécko má najnižší podiel výdavkov na školstvo v celej EÚ. Nedochádza k žiadnemu nárastu. Grécko má najnižší podiel výdavkov na výskum a vývoj a opäť žiadne financie navyše. Nie sú tam žiadne progresívne dane, ktoré by zdanili boháčov presúvajúcich svoje prostriedky na účty v zahraničí. Naopak, vyššie dane sa dotknú cestovného ruchu, čo môže úplne pochovať toto dôležité odvetvie gréckej ekonomiky. Najchudobnejší dôchodcovia prichádzajú o sociálnu podporu. Dôchodky sa v posledných rokoch v priemere znížili o 50 % a aj toto opatrenie zníži domáci dopyt. Toto všetko povedie k recesii, v ktorej slabší výkon ekonomiky spôsobí, že krajina nesplní rozpočtové ciele. To vytvorí tlak na ďalšie škrty, ktoré destabilizujú grécku ekonomiku ešte viac. Preto očakávam, že do konca roka dôjde k jej kolapsu. Budúci rok bude čeliť podobnému problému ako pred niekoľkými týždňami, no v omnoho horšej podobe.

-Pôsobíte momentálne v Grécku. Aká je situácia v krajine?-

Som v Aténach a dennodenne vidím informácie o prepúšťaní zamestnancov. Ľudia nechcú investovať, nechcú začať podnikať, ani v malom. To je všetko dôsledok politiky rozpočtových škrtov. Nikto nechce investovať v takomto prostredí. Radšej sa bude snažiť peniaze dostať preč z Grécka a investovať ich inde.

-Obaja sa však zhodneme na tom, že grécka ekonomika potrebuje reformy. Čo by ste im poradili vy?-

Myslím, že ekonomický program Syrizy bol veľmi dobrý. V prvom rade chceli zvýšiť výber daní a zabrániť úniku nezdanených ziskov z krajiny. Ďalej získané zdroje investovať do vzdelávania, výskumu a vývoja. Chceli podporiť domáci dopyt a prostredníctvom neho aj celú ekonomiku opatreniami, ako je zvýšenie minimálnej mzdy či sociálnych dávok pre príjmovo najslabšie vrstvy. Bol to program, ktorý mal cielenými výdavkami stimulovať rast ekonomiky. Vyššia zamestnanosť by pomohla vytvárať zdroje, ktoré by dokázali splácať dlhy Grécka, hoci aj v dlhšom časovom horizonte.

-Takýto program by si však žiadal aj zníženie dlhového bremena krajiny, ktoré je na úrovni 180 % HDP. Začínajú sa rokovania s veriteľmi o treťom záchrannom programe. Európski veritelia odmietajú návrhy na odpísanie aspoň časti gréckeho dlhu. Môže sa presadiť napríklad návrh Medzinárodného menového fondu uľahčiť Grékom splácať dlhy výmenou dlhopisov za cenné papiere s dlhšou splatnosťou a nižšou úrokovou mierou?-

V prvom rade musím povedať, že prvé dva záchranné programy nijako nepomohli gréckej ekonomike a jej reformovaniu. Samotný grécky štát dostal len asi desať percent a z toho na reformy šla, samozrejme, ešte menšia časť. Väčšina zo zvyšných 90 % bola na prospech nemeckým a francúzskym bankám, aby sa zabránilo priveľkým stratám z ich vlastníctva gréckych cenných papierov. To je veľmi dôležité si uvedomiť, pretože väčšina Slovákov verí, že peniaze skončili v Grécku, no nie je to pravda. Koncom minulého roka malo už Grécko primárny rozpočtový deficit v blízkosti nuly. Ak by sa krajine umožnilo refinancovanie prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania ECB, potom by nebolo nutné uvažovať o odpísaní dlhov. Ekonomika by sa postupne oživila cez domácu spotrebu, bola by konkurencieschopnejšia a v priebehu piatich až desiatich rokov by sa Grécko mohlo vrátiť opäť na finančné trhy. No, ako som už spomínal, politické rozhodnutie toto znemožnilo rovnako ako realizovať v krajine ekonomický program, ktorý nie je neoliberálny.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Pozrite si živé vysielanie zo štúdia Hovorme spolu. Diskusia: Ako ďalej

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Vládna garnitúra spolu s konzíliom vybraných odborníkov a mainstreamovými médiami nás už rok presviedčajú o tom, že jedinou možnosťou ako sa vyrovnať s ochorením Covid-19 je očkovanie. Iné názory popierajú všetkými možnými spôsobmi a sa snažia sa o ich úplnú elimináciu. Z tohto dôvodu…

Vlhová v slalome v Killingtone druhá, jednotkou je opäť Shiffrinová

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Robert F. Bukaty)   Američanka Mikaela Shiffrinová zostala aj po piaty raz nezdolaná v slalome v pretekoch Svetového pohára na domácom snehu v Killingtone. Shiffrinová tam predtým triumfovala v rokoch 2016 - 2019 a aktuálne pridala na tratí Superstar ďalšie víťazstvo. Vlani sa v Killingtone…

Južná Kórea môže vyžadovať, aby si neočkovaní ľudia platili za liečbu Covidu-19

0 icon

Soul 28. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Úrady Južnej Kórey prejednávajú možnosť, aby si neočkovaní ľudia sami platili časť sumy za liečbu koronavírusu, informovala agentúra Newsis s odkazom na zdroje vo vláde Cieľom je zvýšenie úrovne zaočkovanosti proti koronavírusu, ktorá podľa posledných údajov je 79,4 percent, Medzi dospelou populáciou je zaočkovaných…

Pokračuje proces s Marianom Kočnerom v kauze motákov, očakáva sa verdikt

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pred Okresným súdom (OS) Bratislava I pokračuje vo štvrtok (2. 12.) hlavné pojednávanie v kauze motákov, kde figuruje ako obžalovaný podnikateľ Marian K. Súd k záveru tohto týždňa neevidoval žiadnu procesnú prekážku, aby vykonal pojednávanie. Pre TASR to uviedol hovorca Krajského súdu (KS)…

Protesty zorganizovali s cieľom zvrhnúť vládu, tvrdí premiér Šalamúnových ostrovov

0 icon

Sydney 28. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Piringi Charley)   Premiér Šalamúnových ostrovov Manasseh Sogavare vyhlásil, že násilné protesty v hlavnom meste Honiara zorganizovalo niekoľko ľudí so "zlým úmyslom" a s cieľom zvrhnúť jeho vládu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP "Je úplne jasné, že nedávne udalosti boli dobre naplánované a zorganizované…

Šipoš: V najbližších dňoch bude zasadať konzílium odborníkov, v hre je sprísnenie opatrení. Na zvýšenie platov lekárov nemáme

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,SITA-Ľudovít Vaniher)   Vláda pravdepodobne príjme prísnejšie opatrenia. Dnes to povedal poslanec Michal Šipoš (OĽaNO) v diskusnej relácii O 5 minút 12 Rozhlasu a televízie Slovenska. „Predpokladám, že v najbližších dňoch zasadne konzílium odborníkov a vláda sa bude musieť zaoberať týmto variantom a mutáciou…

Nemci lákajú Gazprom do pasce, špekulujú nad uvedením Severného prúdu 2 do prevádzky aj bez certifikácie s tým, že penále a súdne ťahanice zostanú na krku Gazpromu

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:Sputnik-Dmitry Lelchuk)   Nemecký priemysel netrpezlivo čaká na sprevádzkovanie plynovodu Severný prúd 2, čo by nepochybne skresalo horibilné ceny plynu na európskych spotových burzách. Zmierneniu turbulencií s vysokými cenami plynu na európskom trhu však bráni servilnosť oficiálnych nemeckých úradov, ktoré sa obávajú ďalších vydieračských sankcií zo…

Traja bývalí prezidenti SR vyzvali občanov k očkovaniu

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Bývalí prezidenti SR Andrej Kiska, Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster vyzvali občanov k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Znenie výzvy poskytol štvrtý slovenský prezident Andrej Kiska. Ochorenie COVID-19 podľa nich útočí stále väčšou silou. Poukázali na to, že v súčasnosti má spoločnosť najúčinnejšiu možnosť,…

V Prahe proti pandemickým opatreniam protestovalo zhruba 3000 ľudí

0 icon

Praha 28. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Michal Pavelka)   Približne 3000 ľudí protestovalo v nedeľu popoludní v Prahe na Letnej proti vládnym pandemickým opatreniam. Demonštráciu zorganizovalo hnutie Chcípl PES, píše spravodajský portál iDNES.cz Na mieste dohliadali na demonštrantov desiatky policajtov, ľudia však nedodržiavali bezpečné rozstupy a nemali ani nasadené rúška či respirátory.…

Kňaz, ktorý nepodporuje očkovanie: Radšej umriem na covid slobodný, než budem žiť vo väzení opatrení

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Kňaz v slovenskej obci Bolešov radil obyvateľom obce, aby sa nenechávali očkovať a radšej sa nechali infikovať koronavírusom. Tvrdil, že radšej sám zomrie na chorobu a slobodný, než aby žil vo väzení rôznych opatrení. Kňaz sa bude zodpovedať pred žilinským biskupom Na redakciu slovenského…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Lehotský st.

Dubček a pokrytectvo

0icon

Pred pár dňami bolo 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka. Naši politici si o neho „obtierali hubu“, síce korektne vyzdvihli jeho humánnosť, ale pre svoju zadubenosť nemohli uviesť, že svetoznámym politikom sa nestal pre túto jeho vlastnosť, ale pre jeho víziu, ktorú formuloval ako túžbu väčšiny ľudí na celom svete…

Dalimír Solčanský

(Texaský) Trnavský masaker motorovou pílou alebo predstava Igora Matoviča o tom, ako sa robia daňové reformy...

0icon

Tento týždeň sme mali možnosť si vypočuť poslednú časť koncepcie plánovanej daňovej reformy z úst Igora Matoviča – a síce zdanenie živnostníkov a gastro sektora. Tento politik predstavil reformu v tejto časti spôsobom, ktorý je mu vlastný – nech už si pod tým predstavíte hocičo. Symbolom reformy zdaňovania gastro sektora už asi…

Marián Moravčík

JFK – vojnový hrdina a rodený vodca

0icon

Pred pár dňami (22. 11.) uplynulo 28. výročie (1963) atentátu na Johna F. Kennedyho, vtedy prezidenta USA. Na portáli Belobog.sk týmto otvárame novú trvalú rubriku – „História – učiteľka“. To, že prvý článok je venovaný práve príbehu JFK, je (povedzme) náhoda. No na jeho životnom príbehu z mladých rokov, z…

Boris Mesár

Kolóny s technikou NATO sa presúvajú do východnej Európy, aby „reagovali na ruskú agresiu“ + videá

0icon

https://sk.news-front.info/2021/11/28/kolony-s-technikou-nato-sa-presuvaju-do-vychodnej-europy-aby-reagovali-na-rusku-agresiu/ BM : bohužiaľ aj Slovensko sa pridalo k teroristom z NATO a pripravujú sa na útok na Rusko . Čo vám to už v tej armáde načisto hrabe ? Zlyháva vám historická pamäť ? Ste naozaj takí kreténi ,že sa znovu necháte zatiahnuť do útoku na Rusko alebo Bielorusko…

Peter Lipták

Lepší Omicron ako Delta

0icon

Aktuálny výskyt https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron1.png Aktuálna smrtnosť https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron2smrtnost.png V celej južnej Afrike dnes máme prakticky nulový výskyt kovidu s prakticky nulovou smrtnosťou pri cca 3- 20% zaočkovanosti. Nuž a teraz sa my máme začať otriasať strachom, že sa odtiaľ šíri kovid? Jedine, že by bol Omicron nebezpečnejší pr

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na zasnežené Vysoké Tatry z podhoria, vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR - Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pozrite si živé vysielanie zo štúdia Hovorme spolu. Diskusia: Ako ďalej

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Vládna garnitúra spolu s konzíliom vybraných odborníkov a mainstreamovými médiami nás už rok presviedčajú o tom, že jedinou možnosťou ako sa vyrovnať s ochorením Covid-19 je očkovanie. Iné názory popierajú všetkými možnými spôsobmi a sa snažia sa o ich úplnú elimináciu. Z tohto dôvodu…

Vlhová v slalome v Killingtone druhá, jednotkou je opäť Shiffrinová

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Robert F. Bukaty)   Američanka Mikaela Shiffrinová zostala aj po piaty raz nezdolaná v slalome v pretekoch Svetového pohára na domácom snehu v Killingtone. Shiffrinová tam predtým triumfovala v rokoch 2016 - 2019 a aktuálne pridala na tratí Superstar ďalšie víťazstvo. Vlani sa v Killingtone…

Južná Kórea môže vyžadovať, aby si neočkovaní ľudia platili za liečbu Covidu-19

0 icon

Soul 28. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Úrady Južnej Kórey prejednávajú možnosť, aby si neočkovaní ľudia sami platili časť sumy za liečbu koronavírusu, informovala agentúra Newsis s odkazom na zdroje vo vláde Cieľom je zvýšenie úrovne zaočkovanosti proti koronavírusu, ktorá podľa posledných údajov je 79,4 percent, Medzi dospelou populáciou je zaočkovaných…

Pokračuje proces s Marianom Kočnerom v kauze motákov, očakáva sa verdikt

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pred Okresným súdom (OS) Bratislava I pokračuje vo štvrtok (2. 12.) hlavné pojednávanie v kauze motákov, kde figuruje ako obžalovaný podnikateľ Marian K. Súd k záveru tohto týždňa neevidoval žiadnu procesnú prekážku, aby vykonal pojednávanie. Pre TASR to uviedol hovorca Krajského súdu (KS)…

Protesty zorganizovali s cieľom zvrhnúť vládu, tvrdí premiér Šalamúnových ostrovov

0 icon

Sydney 28. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Piringi Charley)   Premiér Šalamúnových ostrovov Manasseh Sogavare vyhlásil, že násilné protesty v hlavnom meste Honiara zorganizovalo niekoľko ľudí so "zlým úmyslom" a s cieľom zvrhnúť jeho vládu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP "Je úplne jasné, že nedávne udalosti boli dobre naplánované a zorganizované…

Šipoš: V najbližších dňoch bude zasadať konzílium odborníkov, v hre je sprísnenie opatrení. Na zvýšenie platov lekárov nemáme

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,SITA-Ľudovít Vaniher)   Vláda pravdepodobne príjme prísnejšie opatrenia. Dnes to povedal poslanec Michal Šipoš (OĽaNO) v diskusnej relácii O 5 minút 12 Rozhlasu a televízie Slovenska. „Predpokladám, že v najbližších dňoch zasadne konzílium odborníkov a vláda sa bude musieť zaoberať týmto variantom a mutáciou…

Nemci lákajú Gazprom do pasce, špekulujú nad uvedením Severného prúdu 2 do prevádzky aj bez certifikácie s tým, že penále a súdne ťahanice zostanú na krku Gazpromu

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:Sputnik-Dmitry Lelchuk)   Nemecký priemysel netrpezlivo čaká na sprevádzkovanie plynovodu Severný prúd 2, čo by nepochybne skresalo horibilné ceny plynu na európskych spotových burzách. Zmierneniu turbulencií s vysokými cenami plynu na európskom trhu však bráni servilnosť oficiálnych nemeckých úradov, ktoré sa obávajú ďalších vydieračských sankcií zo…

Traja bývalí prezidenti SR vyzvali občanov k očkovaniu

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Bývalí prezidenti SR Andrej Kiska, Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster vyzvali občanov k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Znenie výzvy poskytol štvrtý slovenský prezident Andrej Kiska. Ochorenie COVID-19 podľa nich útočí stále väčšou silou. Poukázali na to, že v súčasnosti má spoločnosť najúčinnejšiu možnosť,…

V Prahe proti pandemickým opatreniam protestovalo zhruba 3000 ľudí

0 icon

Praha 28. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Michal Pavelka)   Približne 3000 ľudí protestovalo v nedeľu popoludní v Prahe na Letnej proti vládnym pandemickým opatreniam. Demonštráciu zorganizovalo hnutie Chcípl PES, píše spravodajský portál iDNES.cz Na mieste dohliadali na demonštrantov desiatky policajtov, ľudia však nedodržiavali bezpečné rozstupy a nemali ani nasadené rúška či respirátory.…

Kňaz, ktorý nepodporuje očkovanie: Radšej umriem na covid slobodný, než budem žiť vo väzení opatrení

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Kňaz v slovenskej obci Bolešov radil obyvateľom obce, aby sa nenechávali očkovať a radšej sa nechali infikovať koronavírusom. Tvrdil, že radšej sám zomrie na chorobu a slobodný, než aby žil vo väzení rôznych opatrení. Kňaz sa bude zodpovedať pred žilinským biskupom Na redakciu slovenského…

Podkasty

Chcú zabiť slovenský šport?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Kto ukradol z nemocníc 742 pľúcnych ventilátorov za milióny eur?

icon

Bratislava 25. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Prezidentka Zuzana Čaputová, sa priznala, že po návšteve ružinovskej nemocnice už vie, že situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením covid-19 je naozaj veľmi vážna, preto treba zmeniť prístup. A dodala, že súhlasí s návrhom epidemiológov, že potrebujeme sprísniť lockdown. A stalo sa. Zrejme je naša pani z Grasalkovičovho...

Prečo píšu Slovenskí katolíci svojim biskupom? Pýtame sa predsedu Správnej rady OZ Slovenskí katolíci Miroslava Vetríka

icon

Bratislava 24. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Katolíci píšu list svojim biskupom. Zaznievajú v ňom vážne výčitky, týkajúce sa výzvy, aby sa veriaci dali zaočkovať proti Covidu 19. Naliehajú na kňazov, aby šírili správnu osvetu, aby nabádali v prospech očkovania, lebo to je „v čase šíriacej sa choroby konkrétnym a zrelým prejavom našej viery v Boha.“ V...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Dubček a pokrytectvo

0icon

Pred pár dňami bolo 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka. Naši politici si o neho „obtierali hubu“, síce korektne vyzdvihli jeho humánnosť, ale pre svoju zadubenosť nemohli uviesť, že svetoznámym politikom sa nestal pre túto jeho vlastnosť, ale pre jeho víziu, ktorú formuloval ako túžbu väčšiny ľudí na celom svete…

Dalimír Solčanský

(Texaský) Trnavský masaker motorovou pílou alebo predstava Igora Matoviča o tom, ako sa robia daňové reformy...

0icon

Tento týždeň sme mali možnosť si vypočuť poslednú časť koncepcie plánovanej daňovej reformy z úst Igora Matoviča – a síce zdanenie živnostníkov a gastro sektora. Tento politik predstavil reformu v tejto časti spôsobom, ktorý je mu vlastný – nech už si pod tým predstavíte hocičo. Symbolom reformy zdaňovania gastro sektora už asi…

Marián Moravčík

JFK – vojnový hrdina a rodený vodca

0icon

Pred pár dňami (22. 11.) uplynulo 28. výročie (1963) atentátu na Johna F. Kennedyho, vtedy prezidenta USA. Na portáli Belobog.sk týmto otvárame novú trvalú rubriku – „História – učiteľka“. To, že prvý článok je venovaný práve príbehu JFK, je (povedzme) náhoda. No na jeho životnom príbehu z mladých rokov, z…

Boris Mesár

Kolóny s technikou NATO sa presúvajú do východnej Európy, aby „reagovali na ruskú agresiu“ + videá

0icon

https://sk.news-front.info/2021/11/28/kolony-s-technikou-nato-sa-presuvaju-do-vychodnej-europy-aby-reagovali-na-rusku-agresiu/ BM : bohužiaľ aj Slovensko sa pridalo k teroristom z NATO a pripravujú sa na útok na Rusko . Čo vám to už v tej armáde načisto hrabe ? Zlyháva vám historická pamäť ? Ste naozaj takí kreténi ,že sa znovu necháte zatiahnuť do útoku na Rusko alebo Bielorusko…

Peter Lipták

Lepší Omicron ako Delta

0icon

Aktuálny výskyt https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron1.png Aktuálna smrtnosť https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron2smrtnost.png V celej južnej Afrike dnes máme prakticky nulový výskyt kovidu s prakticky nulovou smrtnosťou pri cca 3- 20% zaočkovanosti. Nuž a teraz sa my máme začať otriasať strachom, že sa odtiaľ šíri kovid? Jedine, že by bol Omicron nebezpečnejší pr

TopDesať

Máme šancu prežiť nukleárny výbuch?

0 icon

Častice rádioaktívneho spádu v malom množstve nám nedokážu nijak ublížiť. V súčasnosti je rádioaktivita všade okolo nás, hoci si to neuvedomujeme. Avšak ak by došlo k nuklárnemu útoku, obrovské množstvo týchto častíc rádioaktívneho spádu by padali na zem a spôsobovali by choroby a smrť v oblasti spádu. Vedci odhadujú, že na svete je v súčasnosti viac…

TOP 7 fráz, ktoré nepoužívajú úspešní ľudia

0 icon

Úspech sa nikdy nedostaví z dňa na deň. Zahŕňa to roky tvrdej práce, postupne po maličkých krokoch vpred. Úspech vyžaduje flexibilitu a starostlivú analýzu toho, čo sa deje v našich životoch. Preto ti dnes prinášame zopár fráz, ktoré by si určite mal odstrániť zo svojho slovníka, aby si tak urýchlil svoju cestu k úspechu.…

Stratený v dunách piesku západného ergu: 1. časť

0 icon

Pod žeravým slnkom púšte sa po obrovskej ploche Sahary nepozorovateľne presúvajú ohromné polkruhové duny - pripomínajú more zlatého piesku, ktoré siaha až po obzor. Prinášame ďalší dvojdielny článok o našej planéte Zem.ss Pusté piesočné duny Veľkého západného ergu opísal francúzsky spisovateľ Albert Camus, ktorý sa narodil v Alžírsku a v…

TOP 10 najkrajších zámkov a hradov na svete

0 icon

Minimálne každé jedno dievča snívalo, že bude bývať na zámku alebo hrade. Zámky a hrady sú tajomné a zároveň tak krásne, tým nám pripomínajú históriu v mnohých rôznych érach. Nie je prekvapením, že zámky otvorené pre verejnosť sú populárnymi turistickými atrakciami. Tieto miesta sa hodne využívajú vo filmovom priemysle. Avšak, nie každý ma…

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 1. časť

0 icon

Neprístupné africké Mesačné hory zabaľujú mraky, takže ich asi 300 dní v roku z úpätia vôbec nevidieť. Keď sa oblaky konečne zdvihnú, objavia sa impozantné zasnežené štíty, pod ktorými aj bežné rastliny dorastajú do obrovských rozmerov. Počas svojej poslednej expedície do Afriky v roku 1888 táboril angloamerický novinár a cestovateľ…

Armádny Magazín

USA rozmiestnia na Ukrajine 6 stíhačiek kvôli útoku na Donbas. Rusko stiahlo k hraniciam 17 stíhačiek

0 icon

Rusko, 28. november 2021 (AM) – Americká armáda sa rozhodla nasadiť najmenej šesť svojich útočných lietadiel na jednej z leteckých základní ukrajinských vzdušných síl na uskutočnenie vojenskej operácie na Donbase. Má ísť o ľahké útočné lietadlá „Embraer EMB 314 Super Tucano“, ktoré sa predtým používali v Afganistane na útoky proti Talibanu. &

Bielorusko testovalo svoju novú Flautu. Video

0 icon

Bielorusko, 28. november 2021 (AM) – Na vojenskom cvičisku „Obuz-Lesnovsky“ v Bielorusku testovali nový viacnásobný raketový systém RC30 Flauta v kalibri 80 mm. Skúšobnú streľbu vývojársky podnik, ktorý je súčasťou štruktúry Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky. Informovala o tom tlačová služba Goskomvoenprom.  

Video: Slovenská vojenská technika sa presúva do Lotyšska k hraniciam s Bieloruskom a Ruskom

0 icon

Lotyšsko, 28. november 2021 (AM) – Presun 155 mm samohybných húfnic k bieloruským hraniciam sa v NATO sa nazýva „politika zadržiavania“.   NATO sleduje nezvyčajnú koncentráciu ruských síl pri hraniciach s Ukrajinou, vrátane tankov, delostrelectva a bezpilotných lietadiel,

"Gumové projektily a slzný plyn": Rusko a Čína odmietli iniciatívu Washingtonu usporiadať summit „Za demokraciu“

0 icon

Rusko, 28. november 2021 (AM) – Ruská federácia a Čína spoločne reagovali na iniciatívu Washingtonu usporiadať medzinárodný summit „Za demokraciu“ pod záštitou Spojených štátov. Spojené štáty americké veria, že majú právo byť považované za morálneho vodcu demokratického sveta, s čím Moskva a Peking otvorene nesúhlasia. Veľvyslanci z Ruska a Číny s

Šéf ruskej rozviedky: Ruská invázia na Ukrajinu nebude

0 icon

Ukrajina, 28. november 2021 (AM) – Riaditeľ ruskej „Zahraničnej spravodajskej služby“ (SVR) Sergej Naryškin opäť verejne ubezpečil, že Rusko neplánuje žiadnu „vojenskú inváziu“ na Ukrajinu.   Šéf SVR odpovedal na túto otázku v sobotňajšom rozhovore v relácii „Vesti“ so Sergejom Brilevom na televíznom kaná

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na zasnežené Vysoké Tatry z podhoria, vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR - Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali