Krymská zrada? Na polostrove zistili, že bankári nie sú veľkí patrioti

Simferopoľ 12. marca 2016 (HSP/Foto: TASR/AP)

 

Krym a Sevastopoľ sa pripravujú pripomenúť si druhé výročie návratu do Ruska. Jeden darček už dostali – v týchto dňoch sa skončili prípravné práce na výstavbu Kerčského mosta a začala sa vlastne samotná výstavba

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Krymčanom však vadia nepríjemné „darčeky“ od susedov:  prerušenie dodávok elektrickej energie, pretrvávajúca blokáda zo severu a objavenie sa „kolektorov“, snažiacich sa vrátiť dlhy voči bankám, ktoré v podstate zutekali pred Krymčanmi.  Akú náladu majú obyvatelia polostrova, ktorý sa dočasne premenil na „ostrov“ a vítajú druhé výročie „krymskej jari“?  Aké najakútnejšie problémy pretrvávajú a či je možné ich riešenie? O tomto všetkom sa v rozhovore pre ruský denník Moskovský komsomolec porozprával podpredseda vlády Republiky Krym, stály zástupca republiky Krym pri Prezidentovi Ruska Georgij Muradov.

Existuje život v blokáde?

Krymčania ešte stále pociťujú eufóriu z návratu do Ruska alebo začali kriticky hodnotiť ruské reality?

Za tieto dva roky si Krymčania uvedomili, že sú doma. Nadobudli istotu, že nikto zajtra nezačne vykoreňovať tvoju materčinu, zakazovať deťom učiť sa a stýkať sa počas prestávok v ich rodnom jazyku, ako to bolo v ukrajinskom období. To platí aj pre Rusov, aj pre krymských Tatárov. Krymská tatárčina bola uznaná oficiálnym jazykom, čo bolo nemožné na Ukrajine, a krymskí Tatári preciťujú všetky vymoženosti spojené s dodržovaním všetkých ich práv v oblasti kultúry, vzdelávania, náboženstva. Ľudí už neohrozuje strach, ktorý je veľmi citeľný na Ukrajine: strach z toho, že nacionalisti ich nielenže vyhlásia za ľudí nižšej úrovne, ale urobia s nimi krátky proces. Emotívne napätie povolilo, všetci sa upokojili a cítia sa príjemnejšie. Tak sa stáva, keď sa človek po dlhom odlúčení vráti domov, s príjemným údivom spoznáva rodné múry a potom veľmi rýchlo si na ne zvyká.

 A čo materiálne podmienky, každodenný život? Krym je blokovaný. Fyzicky je odrezaný od Ukrajiny, pritom ale nie je úplne napojený na infraštruktúru Ruska. Vyčerpáva ľudí prerušovanie dodávok elektrickej energie, vody, potravín, dopravy?

Krym je naozaj tvrdo zablokovaný, čo sa umocňuje barbarskými sankciami zo strany USA a Európy. Proti Krymu vyhlásili skutočnú vojnu ukrajinskí nacionalisti. Pritom Západ ospravedlňuje ich činy, konajúc tak v rozpore s medzinárodným právom. Nie je to prejavom barbarstva, že Grékom, žijúcim v Kryme zakazujú návštevu Grécka, Bulharom – Bulharska a Nemcom – Nemecka? Jedná sa o hrubé porušenie ľudských práv uznaných európskymi kánonmi – práva na slobodu pohybu, na rodinné kontakty a pod.! To, samozrejme, zarmucuje ľudí, je sklamaním. Ale nie samotná skutočnosť pripojenia Krymu k Rusku, ale správanie sa krajín, ktoré sa vyhlasujú za civilizované. V skutočnosti sankcie mali opačný dopad. Na Kryme  v tejto situácií silnie konsolidácia spoločnosti. Obyvatelia republiky prežívajú emocionálne oduševnenie, ba priam pátos: áno, obmedzujú naše záujmy, ale budeme bojovať  o spravodlivosť a porozumenie. Preto aktívne pozývame na Krym zahraničných politikov, osobnosti verejného života, podnikateľov, rôzne misie. Vidia, že Krymčania chcú byť s Ruskom napriek všetkým sankciám. V regióne pretrváva mimoriadna situácia ale Krymčania žijú pozitívnymi očakávaniami. Získali najdôležitejšie – pokoj, mier a bezpečnosť. Teraz logicky dúfajú v hospodársku obnovu, ktorá je, bohužiaľ, pomalšia, než by sme si priali. Životná úroveň v Kryme je nižšia ako v ostatných oblastiach Ruska, ale napriek tomu je výrazne vyššia ako na Ukrajine. Pôvodne sme predpokladali, že Krym dosiahne celoruské ukazovatele za tri roky. Ale do situácie zasiahla kríza a blokáda zo strany banditov.

Všetko sa spomaľuje aj tým, že Krymčanom znemožňujú normálne pracovať a zarábať. Ročný export Krymu pred 2013 rokom dosahoval jednu miliardu USD. Dnes klesol 15 až 20 násobne. Ekonomické inštitúcie v Európe a v Spojených štátoch neuznávajú Krymské spoločnosti. Výroba v mnohých oblastiach bola zastavená pretože bola stavaná na zahraničných dieloch a zahraničnom obchode. Cestovný ruch žije predovšetkým z návštev turistov z ruských regiónov. Predtým na Krym počas sezóny priplávalo až 200 námorných lodí s turistami, teraz sú to ojedinelé prípady. Krymské prístavy „demokratická Európska únia“ pre verejnosť uzavrela. Ten, kto poruší zákaz – podľahne sankciám. Európa, USA aj Ukrajina zastrašujú sankciami v súčasnosti aj tie krajiny, ktoré nepristúpili k blokáde Krymu. A to všetko s cieľom potrestať celý krymský národ za ich voľbu v referende.

Dezertéri a podvodníci

A čo ruskí podnikatelia? Neprichádzajú na Krym nahradiť odídených zahraničných partnerov?

Krym je dejiskom závažného medzinárodného stretu. Je to výzva pre Rusko: dostane sa Krym z blokády, postavíme ho na nohy alebo nie? Samozrejme, že sa zodvihne, stane sa vizitkou Ruska. Ale musíme vydržať v boji. Jedna z nevyhnutných podmienok pre víťazstvo – aby neboli dezertéri. Žiaľ, takých zbehov z krymského bojiska je dosť. Naše veľké korporácie, banky jednoducho zbabelo utiekli z Krymu.

Pripomeňme si situáciu s leteckou dopravou. Po pripojení Krymu a uvalení sankcií iba jedna letecká spoločnosť („Dobrolet“) nesmelo  prišla na Krym a pokúsila sa zabezpečiť dopravu. Naši západní oponenti okamžite udreli: odopreli poskytovanie služieb, úverovanie a spôsobili bankrot firmy. Ale čo podnikli ostatné ruské letecké spoločnosti? Rozhodli sa: poletíme na Krym všetci. A lietajú. Všetkých sa nepodarí potrestať bez toho, aby sa nezničili medzinárodné letecké komunikácie. Preto žiadne sankcie nenasledovali.

Bohužiaľ, naše korporácie a banky neberú príklad z letcov, nezohľadňujú ich pozitívne skúsenosti. Boja sa: ak prídu na Krym – budú mať problémy so Západom. Každý si myslí len na seba a na vlastné záujmy. Ak by sa dali dohromady a spoločne vykročili – nebolo by sa čoho báť. Ak do boja s nepriateľom vstúpite všetci spolu – nepriateľ bude porazený. Ale ak začnete uskakovať po jednom a schovávať sa za kŕče, víťazstvo unikne.

Ruské banky pracovali na Kryme ako ukrajinské „dcéry“. Nebudem nazývať mená, sú dobre známe. Po „krymskej jari“ ušli z tohto územia spolu s depozitmi ľudí, ktorí tam mali uložené ťažko zarobené peniaze, a s vkladmi právnických osôb. Peniaze Krymčanov vyvážali vo vreciach na nákladiakoch KAMAZ.  Mnoho Krymčanov bolo týmto úplne zruinovaných. Potom si náhle spomenuli o úveroch pre obyvateľov Krymu. A vymysleli si: bolo by dobre nevracať Krymčanom zobraté depozity, a pôžičky si vrátiť a to ešte aj s úrokmi a penálmi za oneskorenú platbu. Poriadne zatlačili kde bolo treba – a dostali zelenú na vrátenie peňazí! Povedané – urobené. A ihneď sa na Kryme z ničoho nič zjavili akísi „kolektory –  vydierači“, ktorí sa snažili vytĺcť z Krymčanov peniaze, brali im majetok. Popritom, aj ruské, aj medzinárodné právo deklarujú to isté: pri prevode práv veriteľa na inú právnickú osobu dlžník musí byť informovaný o tom, na koho konkrétne boli prevedené tieto práva. Krymčania sa ale okrem doteraz neznámych agentúr „kolektorov“ nedozvedeli nič o bankách, ktoré nadobudli ich dlhopisy.

Koniec koncov by ľudia mali pochopiť: na polostrove je mimoriadna situácia, Krym je pod blokádou – a teraz nie je čas pokúšať sa úplne ožobráčiť obyvateľov Krymu a brať im majetok, ponechať ich nahými a chudobnými. Podľa môjho názoru, z morálneho hľadiska je to ako vstúpiť do obliehaného Leningradu a požadovať od ľudí odkúpené niekým dlhy. Mimochodom, v Leningrade počas blokády sa tiež objavili špekulanti, ktorí skupovali od ľudí rodinné relikvie výmenou za jedlo. V tom čase platilo stanné právo a boli zastrelení na mieste, kde ich prichytili pri čine.

A aký je Váš recept na riešenie tejto situácie?

Je to jednoduché: v prípade, že banky chcú získať svoje peniaze a úroky – nech sa vrátia na Krym, znova sa zaregistrujú, začnú pracovať, obnovia vklady občanov, ktorých je, mimochodom, oveľa viac než vydaných úverov. Nech  vrátia peniaze fyzickým i právnickým osobám. Potom budú mať morálne právo požadovať splatenie úverov. A spravodlivé je tak konať až po zrušení sankcií a mimoriadnej situácie na Kryme, kedy sa ekonomika prebudí a ľudia budú môcť zarábať a platiť.

Ale je to morálny a etický aspekt tohto problému. Existuje tiež právny. Kapitál bank je považovaný za celok – aj vklady, aj úvery. A ak ich banky oddeľujú a vyhlasujú, že vklady nevrátia a úvery si vezmú – to je otvorený podvod, klasika žánru.

A ako reaguje štát?

Dúfam, že sa nás podporí a nájde spravodlivé riešenie. Podľa môjho hlbokého presvedčenia podnikatelia, ktorí v núdzovej situácii len v záujme osobného prospechu zradili Krym (a je už možné hovoriť takto otvorene) rovnako ľahko v kritickej situácii zradia taktiež svoju krajinu. Krym ukázal, že z psychologického hľadiska sú tak nasmerovaní. Chýba im vlastenecké zmýšľanie, svetonázor vlastencov. Oni nemajú absolútne žiadne vlastenecké zmýšľanie, nemajú svetonázor občanov vlastnej krajiny. Pre nich nie sú dôležití ľudia, nezaujíma ich cieľ vytýčený prezidentom krajiny – skoré integrovanie Krymu do  Ruskej federácie, ale majú záujem len o rýchly a ľahký zisk.

My všetci prechádzame veľmi zložitým obdobím. Stále tlejú uhlíky vojnového ohňa v Donbase, prudko sa stupňujú vojenské akcie na Strednom Východe. Jeden po druhom nás zradili mnohí z našich bývalých spojencov, ktorí sú nám často zaviazaní samotným faktom svojej existencie na Zemi. Do chrbta Ruska môžu zabodnúť ešte viacero nožov. Preto musíme byť pripravení na konsolidovanú odpoveď na všetky výzvy, s ktorými sa stretne celá naša spoločnosť vrátane podnikateľskej obce.

Aké sú vyhliadky rekreačnej sezóny na Kryme? Je nejaká šanca na prilákanie investícií do tunajšej infraštruktúry?

Krym bude určite v dopyte. A tých, ktorí chcú investovať do cestovného ruchu, máme dosť. Vrátane zahraničných podnikateľov. Len pred pár dňami som privítal desiatky zástupcov Grécka, Nemecka, Izraela, ktorí sú ochotní investovať do hotelierstva a kúpeľníctva.

A čo sankcie? Môžu byť títo investori potrestaní?

Ak už má podnikateľ biznis v Rusku, v iných regiónoch, kto tam na Západe dokáže, že investuje do Krymu? Na Kryme úspešne pôsobia dcérske spoločnosti cudzincov, už máme „dcéry dcér“. A nemajú žiadne problémy. Existujú stovky spôsobov, ako obchádzať sankcie. To najmä naši podnikatelia majú strach so západného hnevu za prácu na Kryme – je to naozaj čudné. A cudzinci sa neboja! Na Krym prichádzajú predstavitelia krajín aj mimo EÚ. V republike aktívne pracujú podnikatelia z Východu: z Iránu, napríklad. Pred zhoršením vzťahov s Tureckom bolo tu veľa tureckých podnikateľov. Začali prejavovať záujem o Krym Indovia a Číňania.

Čo je charakteristické: mnohí cudzinci majú záujem nielen o výstavbu hotelov, ale chcú rozvíjať zvláštne druhy cestovného ruchu. Napríklad, morský cestovný ruch – vybudovať prístavy pre jachty a sféru služieb, v horských oblastiach – plošiny pre para- a deltaplány. Krym je všestranne ideálnym miestom pre turistiku. Samozrejme, že je to trochu obmedzené tým, že na polostrov nelietajú cudzie letecké linky a neprichádzajú cudzie lode, ale je to dočasné.

Na Krym – ako na Bajkalsko-Amurskú magistrálu

Aký je stav migrácie na polostrove po zjednotení Krymu a Ruska?

Krymčania sa veľmi málo sťahujú na „kontinent“ – majú veľmi radi svoj polostrov. Ale opačným smerom je záujemcov veľa. Najmä zo severných oblastí Ruska. Sú to ľudia, ktorí tam dlhodobo pracovali, sú unavení z drsných klimatických podmienok a chceli by stráviť druhú časť svojho života pod teplým krymským slnkom a vedľa Čierneho mora. A samozrejme, množstvo ľudí prichádza z Ukrajiny. Týchto migrantov sú stovky tisíc. Sú to prevažne Rusi a rusky hovoriaci ľudia, ktorých tam prenasledovali pre ich sympatie k Rusku. Niektorí z nich prenikajú cez hranicu, ktorú ma pod dohľadom „ Pravý sektor“, čo je veľmi nebezpečné: mohli by sa dostať pod kolesá nacionalistických represii. Ľudia prichádzajú na polostrov prevažne cez ruské územie.

Do akej miery je schopná miestna elita riadiť región? Je akútny problém získavania úradníkov z „pevniny“?

Niet pochýb o tom, že miestne vedenie je schopné riadiť región. Ale Krym sa presunul do sféry platnosti ruskej legislatívy, ktorú, samozrejme, nie všetci v „teréne“ ovládajú. Navyše ľudia, ktorí štvrť storočia existovali v podmienkach ukrajinských reálií, potrebovali určitú dobu na adaptáciu. V praxi je ukončená, ale v niektorých oblastiach sú ešte viditeľné odborné nedostatky, takže hlava republiky musí nahrádzať ľudí na vedúcich funkciách. Práve prednedávnom bol menovaný nový minister poľnohospodárstva – rodák z Centrálneho federálneho okruhu. Pred tým na funkciu ministerky palív a energetiky bola menovaná Moskovčanka. Takže prílev nových kádrov z iných regiónov existuje.

Hovorilo sa o akejsi byrokratickej výsadkovej jednotke, ktorá je pripravená pristáť na Kryme …

Výraznej potreby „výsadku“ a „obsadenia všetkých portfólií“ nepociťujeme. Vedenie republiky presne pozná tie pozície, ktoré je potrebné posilniť, a vyberá si ľudí, ktorí môžu byť pozvaní z iných regiónov Ruska. Ale musíme pochopiť, že nie každý štátny úradník na vysokej úrovni je ochotný prísť pracovať na Krym. Platy tu sú celkom iné, ako v ostatných regiónoch Ruska. Vrátane platov samotných ministrov.

A koľko dostane minister na Kryme?

Asi 80 tisíc rubľov. Z týchto peňazí, ak ste nový prisťahovalec, si musíte prenajať byt – žiadny služobný byt sa neposkytuje. Samozrejme, že by sa žiadalo, aby všetci boli pripravení ísť na Krym, ako sa išlo na  Bajkalsko-Amurskú magistrálu – nie pre zárobok, ale pre ideu a romantiku. Krym dnes – je to hlavný celonárodný projekt našej krajiny.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu sa majú prerozdeľovať po novom

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Erika Ďurčová)   Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu sa majú prerozdeľovať po novom. Vytvoriť sa má nová skupina obcí, ktorá získa príspevok z Environmentálneho fondu a použiť ho má na zabezpečenie triedeného zberu a zhodnotenie bioodpadu z domácností. Upravuje to novela zákona o…

NRSR prerokuje zmeny pri nakladaní s nebezpečným odpadom v zrýchlenom režime

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci Národnej rady (NR) SR budú o novele zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a zákona o odpadoch rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v dnešnom hlasovaní Novela hovorí, že nebezpečný odpad z testovania na ochorenie COVID-19 by sa…

Na skríningové testovanie prišlo vyše 2,5 milióna ľudí. „Ak sa budeme testovať aj naďalej, budeme jednou z najotvorenejších krajín.“ Premiér si podal „Dáta bez pátosu“

0 icon

Slovensko 26. januára 2021 (HSP/TASR/Foto: TASR-Martin Baumann)   Na Slovensku pri skríningovom testovaní na ochorenie COVID-19 od 18. do 25. januára vykonali 2.588.578 antigénnych testov. Z toho 30.566 bolo pozitívnych Miera pozitivity je tak v rámci Slovenska na úrovni 1,18 percenta. Medzi najlepšie okresy priebežne patria Veľký Krtíš, Tvrdošín a…

Zmeny pri asistovanom sčítaní obyvateľov prerokuje NRSR v zrýchlenom režime

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Zmeny pri asistovanom sčítaní obyvateľov prerokujú poslanci Národnej rady (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v dnešnom hlasovaní Z návrhu zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 z dielne Štatistického úradu SR vyplýva, že asistované…

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský: To je čistá schizofrénia. Uhrík a Mazurek sami podporili to, čo teraz kritizujú

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Prinášame vám exkluzívny rozhovor s podpredsedom ĽSNS a v súčasnosti aj dočasne povereným hovorcom strany, Martinom Beluským, ktorý reagoval na odchod politikov okolo Milana Uhríka z ĽSNS. V rozhovore sa dozviete, prečo považuje ich kritiku zmeny stanov za schizofréniu, či sa vedenie ĽSNS…

Za pokus o vraždu exmanželky si Ladislav Teszák odpyká 20-ročný trest

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Dvadsaťročný trest odňatia slobody v ústave s maximálnym stupňom stráženia si odpyká Ladislav Teszák, ktorý sa v auguste 2019 pokúšal zavraždiť svoju exmanželku Senát 4T Najvyššieho súdu (NS) SR v utorok na svojom verejnom zasadnutí zamietol odvolanie obžalovaného voči minuloročnému septembrovému rozsudku Špecializovaného…

Baránik obhajuje Lipšicom pokútne získanú previerku NBU. Bude generálny prokurátor konať?

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, TASR-Jaroslav Novák)   Podmienkou na zvolenie generálneho a špeciálneho prokurátora bola kedysi apolitickosť. Tá už z titulu že generálneho prokurátora volia poslanci je viac menej iluzórna. No v súčasnosti sa už generálny prokurátor s právomocou zastaviť akékoľvek trestné stíhanie stáva vysloveným sluhom tej ktorej…

Po spustení pilotného očkovania v zariadení Arcus v Košiciach zomrelo na COVID-19 v priebehu týždňa 16 klientov

0 icon

Košice 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   V špecializovanom zariadení a zariadení pre seniorov Arcus v Košiciach od začiatku minulého týždňa podľahlo ochoreniu COVID-19 už 16 klientov. "K utorku v zariadení evidujeme 36 pozitívne testovaných zamestnancov a 70 klientov," potvrdila TASR hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková V…

Cancel culture už aj v medziľudských vzťahoch: Ľudia vymazávajú svojich priateľov, ktorí sa nechcú testovať ani očkovať

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Nový trend liberalizmu tzv. "cancel culture" sa šíri po celom svete ako mor a neobišiel ani Slovensko. Najhoršie na tom je však to, že sa rozšíril aj do medziľudských vzťahov. Niektorí ľudia „vymazávajú” svojich priateľov, ktorí majú na koronavírus iný pohľad, či odmietajú sa očkovať…

Ostrá roztržka na Ficovej tlačovke: Markizácka redaktorka Kajtárová nechcela uznať prepojenie sudcu Klimenta na OĽaNO… Fico: „Vy ste asi slepá! A trápna!“ Vysmiali ju aj kolegovia

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Na tlačových konferenciách politikov sa občas objavia niekedy úsmevné, inokedy viac útočné konflikty medzi novinármi a politikmi. Najnovšie sa do seba pustili predseda strany SMER-SD Robert Fico a redaktorka televízie Markíza, Gabriela Kajtárová, ktorí sa nezhodli na tom, či sudca Kliment poslal do…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Všetko to do seba zapadá: od únosu prezidentovho syna až po dnešok: máme nového „šéfa migrácie“ od Soroša

0icon

Udalosti už nabrali takú rýchlosť, že ich ledva stíhame sledovať. Koronavírusová hystéria, podporovaná médiami hlavného prúdu doviedla celý svet - a Slovensko zvlášť - do štádia panického strachu zo smrti (akoby sme nemali nikdy umrieť...), a z toho vyplývajúcej stádovitej poslušnosti. Úspešne sa napĺňajú ciele federalizovať Európu, vytráca sa „nebezpečný kresťanský kult“…

Rastislav Slovák

Medzi Pavlínou Matovičovou a Jankovskou nie je takmer žiadny rozdiel! Obidve užívali alebo užívajú majetok nadobudnutý z nelegálnej kriminálnej činnosti. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že Jankovská je už vo väzbe a Pavlína Matovičová ešte nie

0icon

Nelegálne peniaze a majetok z kriminálnej činnosti sú rovnaké nelegálne peniaze a majetok z kriminálnej činnosti tak u Jankovskej ako aj u Pavlíni Matovičovej! Jankovská užívala majetok z úplatkou, Pavlína Matovičová užíva majetok, z ktorého veľkú časť z jej manželom Matovičom nadobudli nelegálnymi kriminálnymi mafiánskymi praktikami! Budem parafrázovať Matoviča, ktorý…

Jozef Slávik

Kruh zla ...

0icon

Každý politik, ak získa rozhodujúcu vedúcu pozíciu pri zostavovaní svojho vládneho kabinetu prvé, čo spraví je vytvorenie okruhu tých najvernejších, na ktorých sa môže dokonale spoľahnúť. Je to vcelku samozrejmé a nič by sa nedalo takémuto počinu vyčítať, ak by to smerovalo k tomu, aby spoločnosť a ľudia krajiny, na…

Štefan Harabin

Treba asi prijať zákon, že špeciálnym prokurátorom na doživotie môže byť iba Lipšic. Krajniak Lipšicovi pomáha trestnou činnosťou.

0icon

O čo ide .... Vlani Matovičova klika účelovo zmenila zákon, že funkciu špeciálneho a generálneho prokurátora môže zastávať aj neprokurátor. Špeciálne pre Lipšica Podmienkou kandidatúry na špeciál prokurátora je aj previerka na stupeň prísne tajné. Zabudli však pritom na to, že o previerku na prísne tajné nemôže žiadať advokát. Lipšic…

Marek Brna

Pellegrini, nástup!

0icon

Toť nedávno som stratil všetky ilúzie o tejto vláde. Áno, treba dať vždy každému šancu... Ale... Čo je veľa, to je veľa. Nech teda nastúpi ten Pellegrini s tým jeho padni komu padni. Nech sa spojí pre mňa za mňa aj so stranou Za ľudí. Táto spoločnosť nutne potrebuje nové…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nostradamus a jeho ozajstný prorocký text

0 icon

Meno Nostradamus ste už pravdepodobne niekedy počuli. Stretli ste sa už niekedy aj s jeho rozsiahlym veršovaným dielom s názvom Astrologické centúrie? Toto dielo pochádza z roku 1555, ktorého autorom je Michel de Nostredame, a vzťahuje sa dokonca aj na súčasnosť. Práve preto ho niektorí považujú za ozajstný prorocký text. Napriek tomu, že v roku 1566 francúzsky…

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor? 2. časť

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Historické zábery, z ktorých budeš mať zmiešané pocity

0 icon

Vďaka umeniu fotografie môžeme vidieť a pamätať si minulosť. Presne vieme, ako vyzerali predkovia z britských kráľovských rodín či ktoré plavky boli považované za neslušné pred storočím. Tu sú historické zábery, ktoré v tebe vyvolajú obdiv aj smútok zároveň. Možno ti povedia príbehy, ktoré si nikdy predtým nepočul... Ruský cár…

TOP10 tipov, ako zostať produktívny aj počas práce z domu – 1. časť

0 icon

Donútila ťa pandémia COVID-19 pracovať z domu? V tomto článku nájdeš niekoľko užitočných tipov, ako zostať šťastný, zdravý a zároveň produktívny aj pri práci z domu. Keby ti minulý rok v januári niekto povedal, že budeš môcť celé mesiace pracovať z domu, vyhýbať sa preplnenej MHD a celej kancelárskej politike, asi by si si myslel, že niekto…

TOP10: Bežné veci, ako si ich ešte nevidel!

0 icon

Aj známe veci, s ktorými sa stretávame každý deň, sa môžu prejaviť a odhaliť neobvyklú stránku. Potom sa z bežných predmetov stane niečo úplne iné - na pohľad sú dvakrát tak zaujímavé. Nie každý sa môže pochváliť toho, že videl jeden milión dolárov v hotovosti alebo má bankovky všetkých mien z celého sveta na…

Vo svete IT

Astronómovia zachytili hviezdu, ktorá prežila stretnutie s čiernou dierou, nič dobré ju však nečaká

0 icon

Keď čierna diera pohlcuje obrovské množstvo hmoty, vydáva obrovské množstvo röntgenového žiarenia. Je to zapríčinené materiálom, ktorý sa zahreje na vysoké teploty a následne je pohltený čiernou dierou. Tieto záblesky sú tak jasné, že ich môžeme pozorovať aj zo Zeme, píše portál Science Alert. V roku 2019 bol však objavený fenomén, ktorý…

Google upozorňuje na hackerov, ktorí využívajú na dosiahnutie cieľa novú metódu „sociálneho inžinierstva“

0 icon

Spoločnosť Google prostredníctvom bezpečnostnej skupiny analytikov, Threat Analysis Group, upozorňuje na hrozbu hackerskej skupiny, ktorá má byť údajne podporovanou vládou Severnej Kórei. Podľa publikovaných správ, má ísť o novú „metódu sociálneho inžinierstva“. Na tému upozorňuje portál TheVerge. Podľa publikovaných správ táto kampaň má prebiehať už niekoľko mesiacov a zdá sa,…

Na čiernom trhu sa objavilo 500-miliónov telefónnych čísiel z Facebooku spárovaných s používateľmi

0 icon

Facebook v súvislosti s ochranou dát niekoľkokrát v minulosti vzbudil pozornosť, a to nielen laickej verejnosti, ale aj tej odbornej. Dôvodom bolo, že boli rôznymi spôsobmi dostupné. Napríklad, ešte v decembri roku 2019 bolo možné dostať sa k dátam 267-miliónov používateľov prostredníctvom hackerského fóra. Nešlo však o ojedinelý prípad, bolo…

Tieto látky, s ktorými sa každý deň stretávame, zhoršujú reprodukčnú schopnosť ľudí

0 icon

Veda nám mnohokrát prináša odpovede na nezodpovedané otázky, pričom je nám schopnou výrazne zvýšiť kvalitu života. Vďaka nej sa v minulosti vytratili mnohé civilizačné choroby, vyvinuli sme rôzne materiály, zefektívnili sme mnohé procesy, a podobne. Nie však všetky odpovede, ktoré nám nastoluje, sú kladnými, hoci sú nemierne cennými, aby sme…

Zatiaľ čo Apple obmedzuje výrobu iPhone 12 Mini, tak Sony plánuje uvedenie kompaktného smartfónu

0 icon

V priebehu uplynulých rokov sa z trhu doslova vytratili kompaktné smartfóny, ktoré by výkonom postačovali dnešným potrebám. Čiastočne absenciu týchto zariadení zmenila spoločnosť Apple, so smartfónom iPhone SE 2020, a neskôr so zariadením iPhone 12 Mini, ktoré bolo predstavené v druhej polovici minulého roka. Eštev priebehu minulého týždňa vyplávalo na…

Armádny Magazín

Grécko : Turecké šable vyrovnáme

0 icon

Francúzsko, 26. január 2021 (AM) - Francúzsko vyzbrojuje Grécko najmodernejšími technológiami. Tento rok 25. januára, Grécko oficiálne podpísalo tri zmluvy týkajúce sa akvizície 18 lietadiel, Rafale F3R od Francúzska. Ide tak o splnenie nezávislého prísľubu od Grékov nakúpiť potrebný materiál k odstrašeniu Turecka.   Francúzi sa ku Grécku postavili ako p

Alojz Hlina: Došlo k prezradeniu vojenského tajomstva

0 icon

Slovensko, 26. január 2021 (AM)  - "Došlo k prezradeniu vojenského tajomstva. Viete, ako sa dá poraziť najsilnejšia vojenská aliancia NATO? Tak, že ženijnú podporu vojsk zveríte slovenskej členskej armáde. - Vojaci, hasiči stavali desať dní/!/ most na Východe Slovenska, "otvoriť" ho prišli dvaja ministri za OĽaNO osobne. Kamier

„Náš život, mamička, je horší ako psí“ V Nemecku zahynul každý druhý sovietsky ostarbeiter

0 icon

Nemecko, 26. január 2021 (AM) - Písomne sa o ich situácii zmienil železničiar Adam Schmidt z Essenu: „...v polovici roku 1941 prišli prví robotníci z Poľska, Haliče a západnej Ukrajiny. Dopravení boli do Essenu v nákladných vagónoch, predurčených na prepravu zemiak

Expert na zbrane Markvart:: České výcvikové lietadlo L-39 NG je zatiaľ nenahraditeľné

0 icon

Česko, 26. január 2021 (AM, Sputnik) - Český letecký priemysel silne zatackal v 90. rokoch. V pamätiach bývalých politikov čítame, že za všetkým bola aj dobové politické rozhodnutia. Dnes vám s potešením prinášame rozhovor s Petrom Markvartom, ktorý sa pohybuje na poli obchodu s vojenskou tech

Prečo Rusko nezaujíma americký projekt Gateway?

0 icon

Rusko, 26. január 2021 (AM) - Vytvorenie obežnej stanice Mesiaca Gateway Rusko nezaujíma z dôvodu, že potenciálni partneri nebudú pri ňom s Američanmi rovnoprávni! Presne to povedal generálny riaditeľ „Roskosmosu“ Dmitrij Rogozin, čo v pondelok 25. januára uverejnila RIA Novosti.   Rogozin uviedol, že ruská strana neraz vyjadrovala pripra

Svetlo sveta

Arcibiskup Fulton J. Sheen – Hnev

0 icon

“Pane odpusť im, lebo nevedia čo činia.” (Lk 23,34) Prvé slovo, ktoré Ježiš povedal na kríži malo za cieľ odčiniť hriechy prameniace z hnevu. Hnev a rozum vedia konať vo veľkom súzvuku. Rozum dáva argumenty a odôvodnenie pre hnev. Rozum vie pomenovať krivdu, ktorá sa udiala a vie odvážiť váhu…

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali