Kovarčík: Najdôležitejšie budú investície do ciest, parkovania a dopravy

Nitra 8. novembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Ján Kovarčík poslancom Mestského zastupiteľstva v Nitre bol počas troch volebných období

Ekonóm Ján Kovarčík kandiduje na post primátora mesta Nitra s podporou strán Národ a Spravodlivosť – naša strana, Právo a spravodlivosť a Strana demokratického Slovenska. Poslancom Mestského zastupiteľstva v Nitre bol počas troch volebných období, od roku 1998 až do roku 2010. V roku 1992 sa stal členom HZDS, v rokoch 2001 až 2005 bol podpredsedom tohto hnutia. V rokoch 2002 až 2006 pôsobil ako poslanec NR SR a bol tiež predsedom Krajského predstavenstva HZDS v Nitre. V prípade svojho zvolenia za primátora mesta Nitry bude ako svoju prioritu presadzovať hlavne opravy ciest a riešenie parkovania a dopravy.

Rozhovor s Jánom Kovarčíkom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov na primátorov krajských miest vo voľbách do orgánov samospráv.

Čo bude najdôležitejšie vo vašej agende hneď po nástupe, keby ste sa dostali na post primátora?

Ilustračné foto

V prvom rade bude dôležité zvolať si svojich vedúcich pracovníkov úradu, s ktorými budeme musieť nadviazať dôveru, pretože len na základe dôvery sa dá niečo dobré vytvoriť. A čo sa týka vo vzťahu k občanom, samozrejme, hneď od prvých dní začnem plniť svoje sľuby. To znamená, že nielen rozprávať, ale aktívne sa zapojiť do napĺňania tých sľubov, ktoré som dal. To znamená, že sa budem venovať hlavne doprave a statickej doprave. Tá ma veľmi zaujíma.

Do akých oblastí bude podľa vás potrebné v nasledujúcom volebnom období nasmerovať najviac mestských investícií?

Najzákladnejšie, teda prvé investície, by boli cesty. Cesty a ulice máme v katastrofálnom stave. Treba, samozrejme, vysvetliť ľuďom aj to, že určité časti ciest, ktoré prechádzajú naším mestom, patria vyššiemu územnému celku. To znamená, že budeme musieť tlačiť aj na vyšší územný celok, aby si tie svoje komunikácie, ktoré idú stredom mesta, dal do poriadku a, samozrejme, že mesto ako také bude investovať do ulíc, chodníkov a do budovania parkovacích domov. Tak, ako som to v mojom programe sľúbil.

Ako chcete riešiť narastajúcu intenzitu dopravy a parkovanie v centre mesta a na sídliskách?

V prvom rade treba v starom meste vylúčiť akúkoľvek kamiónovú dopravu cez mesto. To znamená, že budem robiť všetko preto, aby som kamióny vylúčil z centra mesta, pretože intenzita kamiónovej dopravy je vysoká. Zaujíma ma tiež tá statická doprava. Nemyslím si, že dnešné maľovanie nejakých modrých pásov na cestách, ktoré mimochodom nemá s vyhláškou nič spoločné, je riešením parkovania v meste. Som presvedčený o tom, že musíme stavať parkovacie domy. Tak ako v starom meste, tak aj na sídliskách, aj v iných častiach mesta, kde už tá doprava je skutočne neúnosná.

Ako chcete zabezpečiť, aby najmä mladí ľudia neodchádzali za prácou a bývaním do iných miest?

Na to je veľmi jednoduchá odpoveď. Postaviť im byty a dať im prácu. Bude treba zabezpečiť mladým ľuďom štartovacie byty. Ale nemôže tam byť požiadavka jeden a pol násobku životného minima. Pretože dnes mladý človek a, bohužiaľ, aj vysokoškolsky vzdelaný, robí často za nízku mzdu a keď na pridelenie štartovacieho bytu bude podmienka, aby mal príjem jeden a pol násobku životného minima, tak títo ľudia jednoducho na to mať nebudú.

Ako chcete zlepšiť úroveň materských a základných škôl v Nitre? Ako by ste riešili kapacitné problémy v materských školách?

V určitom období klesala požiadavka na miesta v materských školách. Dnes je tendencia presne opačná. V Nitre máme škôlky, ktoré boli vyradené zo siete škôl, a tie treba opäť dostať do života. Úroveň škôlok by som skvalitnil tým, že by som tam hravou formou vyučoval cudzie jazyky. Hravou formou by sa robil s deťmi šport. Samozrejme, s kvalitnými trénermi a učiteľmi. To by bola prvoradá požiadavka. Som presvedčený, že sa to splniť dá a kvalita škôlok by bola iná. Tiež by som odbremenil učiteľov od administratívnych prác. Na zbieranie bločkov a dokladov sú úradníci na mestskom úrade, ktorí by mohli tieto veci riešiť za nich.

Ako vnímate stav komunikácií v Nitre a ako ho chcete zlepšiť? Kde v meste podľa vás treba vynaložiť prioritne investície do komunikácií?

Stav komunikácií je každému v Nitre určite jasný. My máme napríklad jeden obrovský problém, s ktorým som sa v iných mestách u nás či v zahraničí v takej miere nestretol. My máme v strede vozovky kanalizačné poklopy, ktoré sú pod úrovňou cesty a pre vodičov predstavujú hotové pasce. Tento problém bude treba napríklad tiež odstrániť. Ja som presvedčený o tom, že v Nitre do komunikácií musí ísť pravidelne investícia. Nemôžeme všetko nechávať na posledné mesiace pred voľbami. To je už veľmi neskoro. A čo sa týka investícií do ciest, to by bola, samozrejme, moja priorita.

Aké najväčšie slabiny má podľa vás Územný plán mesta Nitra? Vyžaduje si zmeny?

Územný plán sa nemôže prispôsobovať nejakým momentálnym požiadavkám. Ja som presvedčený o tom, že územný plán musí byť navrhnutý takým spôsobom, aby sme podľa neho postupovali, a nie naopak. To znamená, že napríklad to, čo sa stalo v Nitre, že sa primátor nezhodol s majiteľmi priemyselného parku Sever, tak sa začal budovať južný priemyselný park. Tak to je absolútne nekoncepčná práca a zbytočné zaberanie ornej pôdy. Predsa ak máme priemyselný park na severnej strane mesta, tak ten treba budovať a k tomu, samozrejme, prispôsobovať dopravu, komunikácie a tak ďalej.

Ako chcete zatraktívniť mesto Nitra pre turistov? Aké by mali byť priority mesta v oblasti rozvoja cestovného ruchu?

Problémom je často spomínaná katastrofálna pešia zóna a Svätoplukovo námestie v Nitre, kde nie je život. Pred časom som sledoval autobus s rakúskymi turistami. Ľudia vystúpili, išli na hrad, sadli do autobusu a odišli preč. Nedokázali sme tých ľudí udržať v Nitre. Pešia zóna musí byť atraktívna pre ľudí, musí byť čistá. Určite sa chcem zvlášť vložiť do zatraktívnenia centra mesta. Máme v Nitre aj obrovskú devízu a tou je vrch Zobor, teda Pyramída, ako mu hovoríme. V minulosti tam bola vybudovaná lanovka, ktorá jednoducho skončila. Mestskí poslanci ju dali zlikvidovať a nevybudovali žiadnu náhradu. Ja som presvedčený o tom, že na Zobor sa dá urobiť pevná asfaltová cesta, po ktorej by premával vláčik. Keby bol problém so životným prostredím, mohol by byť na elektrický pohon. Vozil by rodiny na Zobor, kde by bola reštaurácia s výhľadom, s terasou. Stačí sa pozrieť do Hainburgu, kde na takéto účely veľmi dobre využili malý kopček nad mestom. A my sa v Nitre skutočne máme čím pochváliť.

Ako konkrétne chcete zatraktívniť mesto pre jeho obyvateľov napríklad z hľadiska vytvárania príležitostí pre voľnočasové aktivity, podpory kultúry, vytvárania oddychových a zelených zón?

Mesto Nitra sa musí správať ku svojmu občanovi tak, aby občan bol šťastný, že tu žije. Aby tu mal prácu, aby mal čas na voľný oddych po práci. Aby mohol chodiť do určitých zón, kde by si odpočinul, kde by sa deti zahrali. Treba budovať zóny oddychu pre ľudí. Ale nielen v centre a parku, ale, samozrejme, aj na sídliskách. A to, čo sa na sídliskách momentálne deje, to zaberanie pôdy a stavanie a rozširovanie parkovísk, to musí skončiť. A ja som o tom presvedčený, že keby som bol primátor ja, tak to aj skončí.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Po streľbe v nákupnom centre v Ľubľane zostali traja zranení

0 icon

Ľubľana 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/STA-Nik Jevsnik)   Streľba v nákupnom centre v slovinskom hlavnom meste Ľubľana si vyžiadala troch zranených. V piatok o tom informovala agentúra STA, ktorá sa odvolala na informácie miestnej polície Incident sa odohral na terase baru, ktorý je súčasťou rozsiahleho nákupného centra BTC City. Tri osoby…

Osoby prichádzajúce zo zahraničia budú naďalej povinné dodržiavať karanténne povinnosti

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Napriek zníženiu rozsahu kontrol sú osoby prichádzajúce zo zahraničia povinné dodržiavať karanténne povinnosti. Pripomenula to polícia v súvislosti s prechodom z II. na I. stupeň v rámci Alert systému pre prijímanie protiepidemických opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska. V súvislosti s touto zmenou sa na…

Molčan po neúspešnom debute: “Garin výborne servoval”

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Slovenskí tenisti prehrávajú po úvodnej dvojhre duelu 1. svetovej skupiny Davisovho pohára v bratislavskom NTC s Čile 0:1. O prvý bod pre hostí sa postaral líder juhoamerického tímu Cristian Garin, ktorý zdolal daviscupového debutanta Alexa Molčana ž:2, 6:4. V druhom singli si…

V Dolnom Kubíne Sagan opäť útočil na víťazstvo, ale zdolal ho obhajca Steimle

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi aj v 2. etape pretekov Okolo Slovenska tesne ušlo víťazstvo. Po druhom mieste v Košiciach líder tímu Bora-Hansgrohe finišoval na rovnakej priečke aj v piatok v Dolnom Kubíne. Sagana v záverečnom špurte predstihol Nemec Jannik Steimle z tímu Deceuninck…

Korunný kajúcnik manipuloval v kauze Dobytkár výpovede. “Disponujeme o tom dôkazmi,” tvrdí advokát Juraja Kožucha

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Korunný kajúcnik v kauze Dobytkár Marek K., svedčiaci ako jediný svedok proti Jurajovi K., bývalému generálnemu riaditeľovi PPA, počas kľúčovej časti prebiehajúceho vyšetrovania manipuloval svoje výpovede. Konštatoval to v piatok advokát Juraja K. Roman Balco. Nezrovnalosti, chyby a protirečenia svojej výpovede mal kajúcnik…

Blinken vyzval ďalšie arabské krajiny, aby znormalizovali vzťahy s Izraelom

0 icon

Washington 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik, Pool)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval v piatok ďalšie arabské krajiny, aby uznali Izrael. Uviedol to na virtuálnom stretnutí so svojimi náprotivkami z Izraela, Spojených arabských emirátov (SAE), Bahrajnu a Maroka pri príležitosti prvého výročia normalizácie vzťahov arabských krajín s Izraelom…

Britská vláda od októbra zjednodušuje pravidlá pre cestovanie

0 icon

Londýn 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alberto Pezzali)   Britský minister dopravy Grant Shapps oznámil zjednodušenie pravidiel pre medzinárodné cestovanie počas pandémie koronavírusu Cestovateľský semafor, ktorý v súčasnosti pozostáva z troch úrovní, od 4. októbra nahradí jeden „červený zoznam“ rizikových krajín, informuje spravodajský portál BBC. Zmeny sa týkajú Anglicka, keďže Škótsko, Wales…

Lengvarský: Na diskusiu o akútnych lôžkach bude ešte dostatok času

0 icon

Bardejov 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na diskusiu o akútnych lôžkach v nemocniciach v súvislosti s plánovanou optimalizáciou siete nemocníc bude ešte dostatok času. Tvrdí to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Rezort sa bude podľa jeho slov zaoberať petíciami, ktoré spustili v jednotlivých mestách s cieľom zachovať nemocnice…

Maďarská vláda neplánuje sprísnenie pandemických opatrení, tvrdí Orbán

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool Photo via AP)   Maďarská vláda neplánuje prísnejšie opatrenia proti pandémii koronavírusu. Uviedol to v piatok premiér Viktor Orbán vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Radio Rúška by podľa neho mali nosiť iba ľudia, ktorí sú infekční. „Izolácia, karanténa, rúška a tak ďalej náš problém…

Poslanecký klub OĽANO sa zastal zadržaných vyšetrovateľov z NAKA. NBÚ nemôže uviesť, či obvinení vyšetrovatelia NAKA stratia bezpečnostnú previerku

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) podporuje vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorí vyšetrovali najväčšie kauzy, ale po zásahu policajnej inšpekcie skončili za mrežami. Na tlačovej besede klubu OĽaNO to povedal poslanec hnutia Peter Kremský s tým, že sú v…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Ďalších 18 obrázkov, ktoré sú dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Pred nedávnom sme ti priniesli 18 obrázkov, ktoré boli jednoducho dokonalé. Jednalo sa o momenty v ktorom si svoje našli aj tí najväčší perfekcionisti. Dnes sa opäť vrátime k tejto téme. Znova ti ukážeme 18 obrázkov. Na každom z nich uvidíš perfekcionizmus v praxi. Nasledujúce fotky sú naozaj dokonalé. Tak…

Týchto 10 ilustrácií je dôkazom toho, aká je kreativita v živote človeka dôležitá

0 icon

V tomto náročnom a rýchlom svete, musíme jednoducho snívať. Preto nie je v živote nič krajšie, ako mať obrovskú predstavivosť. Ľudia, ktorí majú to šťastie, že majú dar kreativity, môžu snívať neustále bez ohľadu na situáciu. Môžu tak jednoducho vidieť svet v celej svojej zložitosti a zároveň aj kráse. Aj pre…

Prečo Spojenci nechali obsadenie Československa Sovietom?

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentokrát sa nás bude týkať bytostne ešte bližšie ako obvykle. Spoločne sa pozrieme na to, prečo Spojenci nedobyli Československo, hoci na to mali možnosť a prostriedky, a to skôr, ako Sovieti. Západným Spojencom bol taktiež znemožnený ďalší prípadný postup. Patton na…

Dunkerque a 2. svetová vojna: 1. časť

0 icon

V máji 1940 nastal v druhej svetovej vojne rozhodujúci okamih. Nemecké vojská postupovali naprieč Belgickom a napadli Francúzsko. Do tejto oblasti boli vyslané francúzske a britské jednotky, aby tie nemecké vytlačili. Prinášame ďalší minimálne z nášho pohľadu zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Ešte pred Mechelenským prípadom (o ktorom…

Armádny Magazín

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.  

Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľ

Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

0 icon

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkr

Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

0 icon

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzke

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali