Korupcia v priamom prenose? Za odmietnutie Sputnika prichádza odmena? Šéfku ŠÚKLu Baťovú chcú za potlesku médií vyznamenať medailou. Pochvalu dostala aj od prezidentky Čaputovej

Bratislava 13. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Po tom, čo Štátny Ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odmietol udeliť kladné stanovisko k vakcíne Sputnik V, sa stala jeho riaditeľka Zuzana Baťová mediálnou hviezdou korporátnych médií číslo 1. Okrem oslavných ód v liberálnych médiách bola Baťová poctená aj návštevou prezidentky Zuzany Čaputovej. Baťová bola po odmietnutí Sputnika taktiež navrhnutá na vyznamenanie medailou PhMr. Vladimíra J. Žuffu, ktorá sa odovzdáva za prínos do slovenského lekárnictva

Zuzana Baťová
Na snímke riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová

 

Geopolitickú hru povýšili nad životy ľudí

Slovensko je odstrašujúcim príkladom toho, čo nastane, keď sa ideológia a geopolitika povýši nad zdravie ľudí. Namiesto očkovania vakcínou Sputnik V, ktorá mohla zachrániť už množstvo ľudských životov, nám ruská vakcína už mesiac a pol leží na sklade kvôli geopolitickej hre, ktorú rozohrali protiruskí štváči.

Tzv. americkí jastrabi rozpútali po nákupe vakcín Sputnik V vládnu krízu. Tvrdili, že Sputnik V je geopolitická zbraň Ruska a hlavní aktéri nákupu tejto „ideologicky neprijateľnej vakcíny“ – vtedajší premiér Igor Matovič a exminister zdravotníctva Marek Krajčí museli odstúpiť zo svojich pozícií.

Ďalším cieľom proamerických a rusofóbnych síl na Slovensku je dosiahnuť to, aby sa ruskými vakcínami na Slovensku neočkovalo. A zatiaľ im to perfektne vychádza.

 

Kontroverzné stanovisko Baťovej ŠÚKLu vyhovuje americkým jastrabom

Do karát im zahrali vyjadrenia Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), respektíve jeho riaditeľky Zuzany Baťovej, ktorá už od začiatku mala voči ruskej vakcíne negatívne vyjadrenia. Najprv tvrdila, že ŠÚKL nemá kapacity na to, aby vakcíny posúdil. To podľa nej  dokáže iba Európska lieková agentúra(EMA) – v ktorej Baťová zároveň pôsobí ako členka dozornej rady.

Už od začiatku bolo jasné ako by prípadné hodnotenie ŠÚKLu dopadlo. Matovič s Krajčím preto spravili obrovskú  chybu. Dať hodnotiť ruskú vakcínu inštitúcii, o ktorej šéfka už dopredu vysielala negatívne signály je neuveriteľný amatérizmus.

Navyše ak sa vedelo, že manžel šéfky ŠÚKLu, Rado Baťo je bývalý poradca exprezidenta Andreja Kisku, ktorý je známy svojou rusofóbiou a na sociálnych sieťach zverejňoval rôzne očierňovacie vyjadrenia na adresu Ruskej federácie.

Ako sa očakávalo, štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na čele so Zuzanou Baťovou, vydal stanovisko, v ktorom neodporučil očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V, lebo vraj nedostal dostatočné množstvo informácií a dokumentácie z ruskej strany. Odrazu už ŠÚKL mal dostatočné kapacity na takéto podrobné skúmanie – čo pred tým vedela vraj len EMA.

Stanovisko ŠÚKLu však nevyzeralo len ako odborné vyhlásenie, ale skôr ako politické. ŠÚKL v ňom okrem iného konštatuje, že vakcíny Sputnik V v 40-tich krajinách, kde sa nimi v tom čase očkovalo, spojuje len názov. Dosť závažné tvrdenie bez dôkazov. ŠÚKL totiž zároveň tvrdí, že nevie porovnať vzorky z jednotlivých krajín, lebo ich nemá k dispozícií.

Tvrdenie, že Sputnik V v jednotlivých krajinách spája len názov silne pôsobí ako mediálno-propagandistické vyjadrenie, ktoré má naštrbiť dôveru v ruskú vakcínu po celom svete.

Takéto kontroverzné stanovisko ŠÚKLu tiež významne nahralo americkým trolom a rusofóbom na Slovensku, ktorým šlo od začiatku o zabránenie očkovania ruskou vakcínou.

 

Baťovej chcú udeliť vyznamenanie. Stala sa hviezdou prorežimných médií a navštívila ju aj prezidentka

A teraz to začína byť skutočne podivuhodné. Krátko po tomto odmietavom stanovisku ŠÚKLu sa z Baťovej stáva hviezda liberálnych a proamerických médií, ktoré na jej adresu nešetria chválou a oslavnými ódami.

Zuzana Čaputová Zuzana Baťová
Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová

Baťovú prišla včera osobne navštíviť prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá Baťovej a jej ústavu vyjadrila svoju podporu a plnú dôveru. A to napriek tomu, že okolo posúdenia ruskej vakcíny ŠÚKLom existujú viaceré pochybnosti.

Zároveň prichádza aj nominácia Baťovej na udelenie medaily PhMr. Vladimíra J. Žuffu, ktorá sa odovzdáva za prínos do slovenského lekárnictva. Udelenie ocenenia navrhol Výboru Slovenskej farmaceutickej spoločnosti dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského (FaF UK) v Bratislave Ján Klimas ako prejav úcty a rešpektu k Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv.

„Je vzorom pre budúce generácie farmaceutov a svojím profesionálnym príbehom pomáha budovať osobnostné postoje a profesijné sebavedomie mladým farmaceutom,“ povedal dekan FaF UK.

Zaujímavé, že na Baťovú si spomenul až po tom čo odmietla ruský Sputnik. Prečo ju na udelenie tohto vyznamenania nenavrhol už skôr? Ak jej jediným prínosom je to, že odmietla ruskú vakcínu, so Slovenskou vedeckou obcou je to fakt smutné.

Baťová navyše čelí kritike, že po škandále ohľadom vakcíny AstraZeneca, len „papagájovala“ stanoviská Európskej liekovej agentúry (EMA), ktorá zľahčovala čoraz viac sa objavujúce krvné zrazeniny po očkovaní touto britsko-švédskou vakcínou. EMA nakoniec musela priznať, že predsa len nejaký súvis medzi AstraZenecou a krvnými zrazeninami existuje.

 

Korupcia v priamom prenose? Dostala odmenu za kritické stanovisko k Sputniku V?

Takéto oslavné ódy zo strany korporátnych proamerických médií, proamerickej prezidentky Čaputovej a niektorých vedcov, o ktorých geopolitickej orientácii istotne tiež nemožno pochybovať, či dokonca o nominácii na udelenie medaily za prínos pre lekárnictvo, je vzhľadom na nedávne rozhodnutie Baťovej ŠÚKLu o ruskej vakcíne, mimoriadne podozrivé.

Nie sú náhodou všetky tieto pozornosti pre Baťovú, odmenou za to, že odmietla „udeliť pečiatku“ ruskému Sputniku V? – čo je hlavný cieľ rusofóbnych amerických trolov, aby sa na Slovensku touto vakcínou neočkovalo.

Môže sa to javiť ako korupcia v priamom prenose. Pri korupcii sa totiž nemusí jednať len o finančný dar za určitú službičku v prospech niekoho záujmu. Korupciou môže byť aj iná pozornosť, napríklad výlet, dovolenka pri mori, pozitívne PR články v médiách, udelenie rôznych ocenení-medaily, či návšteva a pochvala od hlavy štátu, čo v konečnom dôsledku zapríčiní zvýšenie reputácie daného človeka – jeho kariérny rast, zviditeľnenie sa či možno budúce uplatnenie sa v politike.

Netvrdíme, že Baťová si za negatívne stanovisko k Sputniku sama vypýtala túto pozornosť, pochvalu a ocenenia. Americkí troli sa však ponáhľali povzbudiť ju.

Táto zrejme nepriama korupcia cieli na iných ľudí. Tu ide hlavne o to, že touto pozornosťou pre Baťovú, evidentne za odmietavé stanovisko k Sputniku (aj keď oni budú tvrdiť niečo iné), sa ukazuje ďalším ľuďom – vedcom, politikom, verejne činným osobám, že za kopnutie si do Ruska ich čakajú skvelé odmeny.

Možno ich príde osobne navštíviť a pochváliť prezident – čím si zvýšia osobnú reputáciu a poznateľnosť, možno dostanú vyznamenanie od významnej inštitúcie – taktiež zlepšená osobná reputácia a možno ťa budú vo veľkom vychvaľovať médiá – z čoho plynú rovnaké výhody. Do toho ťa možno vychvália aj proamerické mimovládky.

Je to dokonale premyslená, nepriamo aj korupčná neomarxistická chobotnica, ktorá takýmito odmenami motivuje ľudí byť jasne vyhranený liberálne, prozápadne a rusofóbne.

 

Neomarxistická chobotnica uštve svojich nepriateľov. Tentokrát si na mušku zobrala Igora Matoviča  

A to nie je všetko. Táto liberálna prozápadne orientovaná chobotnica na druhej strane haní všetkých tých, ktorí si čo i len trochu dovolia vybočiť z ich prozápadnej ideológie, napríklad aj tým, že nakúpia „ideologicky nesprávne“ vakcíny z Ruskej federácie.

A to je presne prípad Igora Matoviča. Ako by nestačilo, že bol za trest zbavený postu premiéra Slovenskej republiky, dnes je v korporátnych – proamerických médiách prenasledovaný ako štvaná zver.

Takmer všetky zapredané médiá píšu o Matovičovi, že zradil slovenskú zahranično-politickú orientáciu, že sa pridal na stranu Putina a Orbána. Spravili z toho geopolitickú záležitosť a pritom v skutočnosti tu ide o záchranu ľudských životov. Korporátnym sabotérom však nie je nič sväté – ani životy Slovákov. Oni ich s radosťou vymenia za poklonkovanie sa pánovi spoza veľkej mláky.

 

Otázky určené šéfke ŠÚKLu Baťovej

So šéfkou ŠÚKLu Zuzanou Baťovou sme chceli spraviť rozhovor, aby nám objasnila rôzne nejasnosti okolo posudzovania Sputnika V. Baťová nám však nedvihla telefón. Rovnako sme pochodili aj pri hovorkyni ŠÚKLu Magdaléne Jurkemíkovej.

Na e-mail ŠÚKLu určený pre otázky médií sme preto zaslali týchto osem otázok:

  1. V stanovisku k ruskej vakcíne ste napísali, že Sputnik, ktorý sa používa v 40-tich krajinách po celom svete spája len názov. Zaujímalo by ma na základe čoho to tvrdíte  keďže ste zároveň tvrdili, že nemáte vzorky ani dáta z týchto krajín, aby ste ich mohli porovnať.
  2. Čím si vysvetľujete že v týchto 40-tich krajinách sveta vedci Sputnik povolili a jedine slovenský ŠÚKL Sputnikom očkovať neodporučil. Sú v týchto krajinách menej schopní vedci ako na Slovensku?
  3. Najprv ste tvrdili že ŠÚKL nemá kapacity na posúdenie vakcín. Odrazu už kapacity máte, keďže tvrdíte že je vám málo aj to čo vám ruská strana dodala?
  4. Keď sa pri vakcíne AstraZeneca objavili informácie o krvných zrazeninách, vtedy ste len nasledovali stanovisko EMA – nakoniec sama táto agentúra pripustila že sa mýlila a krvné zrazeniny môžu mať súvis s touto vakcínou. Prečo ste vtedy nežiadali dôkladne prešetrenie? Dosť odlišný prístup v porovnaní s posudzovaním Sputnika V.
  5. Prečo ste dali Sputnik testovať do necertifikovaného laboratória?
  6. Prednedávnom ste sa agentúre EMA ospravedlnili za premiéra Matoviča. Ospravedlníte sa aj Maďarskému inštitútu farmácie a potravín za útoky slovenských médií ? Tie totiž tvrdia, že tento maďarský inštitút nerozhodol o Sputniku na základe laboratórnych testov ale na základe želania Viktora Orbána.
  1. Nevplýval na vás pri hodnotení Sputnika V váš manžel, ktorý mal v minulosti negatívne vyjadrenia voči Rusku?
  2. Najnovšie vás navštívila prezidentka Zuzana Čaputová a ste navrhnutá na udelenie medaily Vladimíra Žuffu za prínos do slovenského lekárnictva. Nemajú tieto dve udalosti súvis s vašim negatívnym stanoviskom k Sputniku V? Z diaľky to totiž vyzerá akoby ste za to dostali odmenu… Nahráva to názorom že je to ideologická a nie vedecká záležitosť.

Na otázky nám do publikovania článku neprišli odpovede.

Samuel Gdovin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Biden verí, že sa stretne s ruským prezidentom Putinom

0 icon

Washington 11. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Joe Biden verí, že stretnutie s jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom prebehne. Uviedol to po prejave v Bielom dome. Americký vodca predniesol prejav v Bielom dome o boji proti ekonomickým dopadom pandémie. Na konci akcie sa jeden z novinárov opýtal Bidena,…

Tržby za koronavakcínu: Farmaceutická firma BioNTech v prvom štvrťroku dosiahla čistý zisk 1,13 miliardy eur

0 icon

Berlín 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Probst)   Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech za prvý kvartál tohto roka vykázala čistý zisk v objeme 1,13 miliardy eur. Pomohli tomu silné tržby za predaj vakcíny proti koronavírusu. Spoločnosť uviedla, že jej tržby za január až marec tohto roka stúpli na viac ako 2 miliardy…

Ministerstvo zdravotníctva nemá informáciu, že ruská strana súhlasila so začatím očkovania Sputnikom

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zatiaľ nemá oficiálnu informáciu o tom, že ruská strana súhlasila so začatím očkovania vakcínou Sputnik V na Slovensku. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Reagovala tak na pondelkové (10. 5.) vyjadrenie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) na…

Zuzana Čaputová navštívila v Kodani Štátny sérologický ústav a EEA

0 icon

Kodaň/Bratislava 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok navštívila so slovenskými vedcami Štátny sérologický ústav v dánskej Kodani. Stretla sa aj výkonným riaditeľom Európskej environmentálnej agentúry (EEA) Hansom Bruninckxom Štátny sérologický ústav v Kodani má za úlohu zabezpečiť pripravenosť na infekčné choroby a biologické hrozby.…

Súdna rada SR pokračuje vo výbere budúcich sudcov Najvyššieho správneho súdu SR

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súdna rada SR by mala počas utorka vypočuť šiestich kandidátov na sudcov Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Ide o druhé kolo výberového konania. Verejné vypočúvanie uchádzačov bude trvať do stredy (12.5.). Pred Súdnu radu by sa malo postaviť 12 záujemcov o sudcovský post…

Bekmatov: „Naď sa snaží verejne zastrašiť riaditeľa Múzea SNP cez jeho pracovné miesto. Je odhodlaný ho profesne zlikvidovať“

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)   Už niekoľko dní sa diskutuje o tom, že ministerstvá obrany a kultúry sa dohodli, že Múzeu SNP v Banskej Bystrici prejde pod správu rezortu obrany ministra Jaroslava Naďa (OĽaNO). Podľa publicistu a šéfa hnutia Socialisti.sk Artura Bekmatova je jedným zo skutočných dôvodov tejto…

Manažérske zlyhania vlády v zdravotníctve spôsobili nárast úmrtí, tvrdí Raši

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher)   Manažérske zlyhania v zdravotníctve za rok vlády Igora Matoviča (OĽANO) spôsobili nárast odvrátiteľných úmrtí. Skonštatoval to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v strane Hlas-SD Richard Raši na utorkovej tlačovej konferencii Poukázal na pokles preventívnych prehliadok a diagnostických vyšetrení. Dodal, že v…

Barteková si v obľúbenom Lonate vystrieľala bronz v skeete

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská reprezentantka Danka Barteková sa v pretekoch Svetového pohára v talianskom Lonate prestrieľala na stupeň víťazov. V skeete obsadila tretie miesto, keď predtým v kvalifikácii skončila piata. Vo finále dosiahla výsledok 43 bodov. Predstihli ju s 55 bodmi víťazná Američanka Austen Jewell Smithová…

Agropotravinári kritizujú novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenskí agropotravinári kritizujú vládnu novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Ako vyhlásil na dnešnom tlačovom brífingu predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský by mal podporiť poľnohospodárov a potravinárov a obhájiť…

V škole v ruskej Kazani došlo k streľbe. Zomrelo 11 ľudí

0 icon

Moskva 11. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Maksim Bogodvid)   V jednej zo škôl v ruskej Kazani došlo k streľbe. Po nej sa z miesta ozval výbuch. Páchatelia sú zatiaľ neznámi. Podľa informácií záchranných zložiek na mieste zomrelo 11 ľudí Záchranné zložky Kazani pôvodne uviedli, že na mieste zomrelo deväť ľudí, ďalší štyria boli…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Ako si ministerka Kolíková natrúsila do vlastných úst!

0icon

Ako vieme, hlasovanie o jej zotrvaní na ministerskom kresle vyšlo v jej prospech, ale nie celkom jednoznačne i napriek tomu, že to predpovedal redaktor JOJ-ky Petrus, ktorý ako povedal včera v Novinách TV JOJ divákom, nezostane do konca nočného odvolávania, pretože víťaz dlhého tenisového zápasu je jasný a navyše svojim…

Mária Šamierová

Moje jednoduché postrehy - MY VY, VAŠI NAŠI…….

0icon

Neskutočne rozsiahle, časté a bezcieľne tlačovky zástupcov vlády a politických strán a nielen ich, vzbudzujú vo mne nemilé pocity  potvrdzujúce a  u niektorých rozširujúce poznatky a informácie o ich odbornej a morálnej   úrovni.  Zaujímavým je aj ich sledovanie a analyzovanie vystupovania, vyjadrovania a myšlienkových postupov. Prečo im poradcovia (asistenti, ktorí…

Boris Mesár

Začala sa vo Francúzku celoeurópska občianska vojna proti plánom globalistov na Európsky kalifát ?

0icon

V apríli 2021 napísali generáli vo výslužbe list Macronovi : „Hodina je pokročilá, Francúzsko je v nebezpečenstve, čelí hneď niekoľkým smrteľným hrozbám“ – takéto sú úvodné slová listu, ktorý prezident Macron aj s podpismi obdržal 14. apríla tohto roku. Signatári varujú pred vypuknutím rasových nepokojov a hovoria, že v krajine…

Tony Belohorec

Rusi sa zmietajú v bolestiach. Poďme si do nich kopnúť aj my

0icon

Strávil som analýzou ľudskej povahy takmer celý život a nemyslím si, že existuje ľudské konanie, ktoré by ma prekvapilo, v zmysle - ohúrilo, preto, lebo som sa s ním alebo podobným typom dodnes nestretol. Na druhej strane, je pravda, že mentálne vzruchy dnes ľuďom ubližujú natoľko, že potrebujú terapiu. Ak…

Ivan Lehotský st.

O vlastenectve trochu ináč

0icon

Dennodenne nás naša vláda, „najlepšia“ v histórii, kŕmi hoaxmi (používam jej súčasnú terminológiu) o agresívnom Rusku, o strašnej pandémii, o úžasných perspektívach obnovy štátu, atď. Nepočul som však, že by sa táto skvelá vláda niekedy venovala inej veľkej a potrebnej téme – vlastenectvu. Od roku 2011 je v Organizácii spojených…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

0 icon

Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

Bomba na svetovej výstave - Kto ju nastražil? 1. časť

0 icon

Prinášame vám ďalšiu minisériu článkov s názvom Bomba na svetovej výstave. Dňa 4. júla 1940 vybuchla v britskom pavilone na svetovej výstave v New Yorku časovaná bomba. V tej dobe Spojené štáty napriek miernemu zlepšeniu ekonomickej situácie vďaka hospodárskej politike F. D. Roosevelta prezývanej Nový údel viazli v kríze, takže prezident pokladal svetovú výstavu za…

TOP10+: Veci, ktoré mala za ZSSR každá domácnosť, no dnes už ich spozná málokto

0 icon

Od kolapsu ZSSR uplynulo takmer 30 rokov. Zdá sa, že za takú dlhú dobu by sa mali veci v našich domovoch vymeniť niekoľkokrát, ale nie. Koľkokrát nájdeš aj ty doma objekty pripomínajúce minulosť zapatrošené v skrinkách alebo u babky v dome? Pre dospelých aj obyčajný pohľad na tieto veci môže…

TOP10: Ako vyzerajú produkty skôr, ako si ich kúpiš? 2. časť

0 icon

Coca-Cola predáva každý deň viac ako 1,9 miliardy porcií v 200 rôznych krajinách, a napriek tomu pred výrobou nevyzerá ako nápoj, ktorý kupujeme v obchode. Existuje veľa ikonických výrobkov vyrobených z ingrediencií, o ktorých by sme možno nikdy nepomysleli, že sa používajú na tieto produkty. Napríklad lak na nechty je len kúsok látky z bavlny pred spracovaním 6.…

Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

0 icon

V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

Vo svete IT

Zdieľate na Facebooku články ešte predtým, ako si ich prečítate? Sociálna sieť chce dať tomu stopku. Pozrite sa ako!

0 icon

Mnohí z nás často reagujú nerozvážne, či bez rozmyslu. Prípadne si tvoria názory len na základe neúplných a čiastkových informácií. Ide konkrétne o rôzne útržky textov, či obrázkov. Častokrát ich dokonca aj zdieľame. Zatiaľ čo v mnohých prípadoch môže ísť o neškodné zdieľania, tak tento spôsob zdieľania informácií môže rovnako…

YouTube chce sprostredkovať cudzojazyčný obsah v rodnom jazyku diváka. Ako to chce dosiahnuť?

0 icon

YouTube server je v súčasnosti najväčším video serverom na svete, kde nájdeme videá od výmyslu sveta. Od vtipných videí, cez vzdelávacie, až po rôzne recenzie, či zaujímavosti. Má to však jeden háčik, ktorým je jazyková bariéra. Mnohé kvalitné videá sú totiž dostupné len v natívnom jazyku tvorcov obsahu, čo je…

AnTuTu aktualizovalo rebríček najvýkonnejších smartfónov. Má prekvapivého víťaza. Ako ste dopadli vy?

0 icon

Spoločnosť AnTuTu len niekoľko dní dozadu aktualizovala čínsky rebríček najvýkonnejších smartfónov. Mnohí z nás očakávali, že sa na jeho čelo postaví zariadenie Mi 11 Ultra. Nestalo sa tak. Spoločnosť Xiaomi aj napriek neúspechu Mi 11, mala dôvod na radosť. Rebríček totiž ovládol smartfón Black Shark4 Pro. Najnovšie AnTuTu aktualizovalo globálny…

Skylab je jedinou vesmírnou stanicou, ktorá dostala pokutu: Ako sa jej to podarilo?

0 icon

Vesmírna stanica Skylab bola prvým projektom orbitálnej stanice americkej NASA, ktorá odštartovala zo zeme 14. mája 1973, hovorí YouTube kanál SciShow Space. Celá stanica bola v skutočnosti raketový booster rakety Saturn IV-B, ktorý bol prerobený tak, aby mohli vo vnútri žiť astronauti. V tej dobe ale stanica poskytovala oveľa viac miesta…

Vedci zaznamenali obrovský záblesk od susednej hviezdy: Čo to znamená pre život na planéte Proxima b?

0 icon

Hviezda Proxima Centauri je najbližšou hviezdou pri Slnku, vo vzdialenosti približne 4 svetelné roky, píše portál Scitech Daily. Hviezda je pod pozorovaním vedcov, pretože okolo nej obieha planéta, ktorá je len o trošku väčšia, ako naša Zem. Nazýva sa Proxima b a nachádza sa v obývateľnej zóne okolo hviezdy. Keď…

Armádny Magazín

Izrael zlikvidoval jedného z vodcov Hamasu pri raketových útokoch v pásme Gazy

0 icon

Palestína, 11.máj 2021 (AM) – Panarabské noviny informovali, že jeden z vodcov Hamasu, respektíve jeho pridruženého militantného krídla, zomrel. Počet obetí ostreľovania sa stále zvyšuje. Hnutie Hamas ovláda pásmo Gazy. V dôsledku raketového bombardovania izraelskej armády bol eliminovaný jeden z

Vojaci v liste podporili generálov varujúcich pred rozpadom Francúzska

0 icon

Francúzsko, 11.máj 2021 (AM) –  Slúžiaci francúzski vojaci v otvorenom liste podporili vyhlásenie svojich predchodcov, ktorí písali o "rozpade" krajiny. Portál Valeurs actuelles publikoval list, pod ktorým je podpísaných viac ako 40 tisíc ľudí. &

„Je to druh povzbudenia pre ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny“. Vojaci USA zahajujú manévre na balkáne

0 icon

Bosna, 11.máj 2021 (AM) –  Cvičenie „Swift Response 21“ ozbrojených síl USA a Bosny a Hercegoviny sa uskutoční od 17. mája do 2. júna na cvičiskách Manjaca a Glamoc a na letisku Dubrava. Bolo to oznámené na tlačovej konferencii v Manjaci. Na týchto cvičiskách v Bosne a Hercegovine sa údajne začali rozmiestňovať americkí…

Analytik Satanovskij: Z Ameriky zostane málo

0 icon

Rusko, 11.máj 2021 (AM) –  Politológ Jevgenij Satanovskij dal predpoveď keď analyzoval najnovšie vyhlásenia amerických predstaviteľov o Kryme. „Z Ameriky zostane málo,“ zdôraznil politológ.   Jevgenij Satanovskij komentoval ďalšie vyhlásenie „amerických úradov“ o potrebe „poskytnúť Krym Ukrajine“. Na začiatok, ako sám Satanovskij uviedol, sa n

Veľká Británia začala falšovať dejiny 2. svetovej vojny už na jar 1945

0 icon

Veľká Británia, 11.máj 2021 (AM) –  Už pred koncom 2. sv. vojny nasadila cenzúru na informácie o víťazstvách Červenej armády a o rozhodujúcej úlohe Sovietskeho zväzu na rozdrvení hitlerovského Nemecka.   Potvrdzujú to aj nedávno odtajnené archívne dokumenty, konkrétne šifrovka zo 7. 5. 1945 odoslaná z Káhiry do Moskvy vynikajúcim

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali