Komu vyhovuje Trussovej agresívny nástup k moci

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/PA-Jacob King,Matt Dunham,Facebook)

 

V boji o post britského premiéra je jasná favoritka. Ak sa nestane niečo mimoriadne, ministerka zahraničných vecí Liz Trussová sa presťahuje na Downing Street

Liz Trussová
Na snímke Liz Trussová

Hoci šéfka ministerstva zahraničných vecí, zaregistrovala svoju webovú stránku ako kandidátka Konzervatívnej strany už mesiac pred pádom jej šéfa Borisa Johnsona, po prvom kole hlasovania bola takmer odpísaná.

Podľa hodnotenia ruského portálu Vzgľad je Trussová spomedzi všetkých kandidátov najväčším jastrabom. Je dotieravá, drzá a agresívna a plne sa stotožňuje s názorom svojho bývalého šéfa, že je potrebné poraziť ruskú armádu „na bojisku”, viesť s ním „vojnu až do úplného vyčerpania” na ukrajinskom predmostí a vybudovať novú svetovú bezpečnostnú architektúru, v ktorej bude Rusko vyvrheľom a Británia získa späť svoju niekdajšiu slávu.

Odchádzajúci premiér ukončil svoj posledný prejav pred poslancami výzvou „musíme byť priateľmi USA, pomáhať Ukrajine a brániť slobodu”. Johnson sa zjavne snaží, aby sa Trussová stala jeho nástupcom. Nemôže ju však verejne podporiť, to by jej len ublížilo. Môže ale využívať skryté mechanizmy na ovplyvňovanie strany, čo sa mu pomerne darí.

Nech už za tým bolo čokoľvek, po piatom – predfinálovom – kole hlasovania sa Trussová senzačne dostala z tretieho miesta na druhé, keď porazila konzervatívnu političku Penny Mordauntovú, ktorá vo vláde Johnsona od septembra 2021 zodpovedala za obchodnú politiku, a vyradila ju zo súťaže. 

Formálnym lídrom zostáva bývalý podpredseda vlády Rishi Sunak. Je však takmer isté, že Trussová sa stane šéfkou strany a tým aj premiérkou. Po porážke Mordauntovej je to práve ona, kto je jasným favoritom.

Faktom je, že finalistov vyberá hlasovaním stranícka elita. Je veľa ľudí, ktorí majú radi odborníka na financie, brilantne vzdelaného technokrata Sunaka, najmä teraz, keď Veľká Británia jednoducho potrebuje dobrého účtovníka. Konečného hlasovania sa však môžu zúčastniť úplne všetci členovia Konzervatívnej strany, čo je približne dvesto tisíc ľudí. A medzi nimi je Trussová oveľa populárnejšia ako bohatý buržuj Sunak a jeho indický svokor miliardár Nagavara Ramarao Narayana Murthy, zakladaťeľ spoločnosti INFOSYS.

Nemali by sme zabúdať, že hovoríme o Konzervatívnej strane, ktorej najstaršie krídlo bez toho, aby to verejne priznalo, dokáže uvažovať rasisticko-sexistickým spôsobom – „áno, je to síce žena, ale aspoň je biela”.

Trussová si je toho pravdepodobne vedomá. Jej volebná kampaň je zmesou populizmu (môžeme všetko a vyhráme) a brutalizmu (ako povestná jazda tankom po estónsko-ruských hraniciach). Šéfka ministerstva zahraničných vecí očividne vsádza na „jednoduchších” ľudí, ľudovo povedané plebs. A s vysokou pravdepodobnosťou zvíťazí, keďže konfrontácia s Ruskom je deklarovaná ako priorita jej programu.

V samotnom Rusku je Trussová podľa portálu Vzgľad považovaná predovšetkým za hlupaňu – a to nielen pre svoju jastrabiu rétoriku. Už sa potkla nielen v ruskej geografii, ale aj v ukrajinskej histórii, takže práve preto je takto vnímaná.

V skutočnosti Trussová síce nie je Margaret Thatcherová, ktorú sa tak nešikovne snaží hrať, ale zďaleka nie je hlupaňou – a v tomto zmysle sa netreba nechať oklamať. Na pomery politikov je mladá – má len 46 rokov, ale osem z nich bola ministerkou. Viedla celkovo šesť ministerstiev (niekedy aj dve súčasne) vrátane dôležitých ministerstiev spravodlivosti a zahraničných vecí. Predtým pracovala ako finančná analytička pre ropný a plynárenský gigant Shell. Hlupáci takúto kariéru nerobia.

Trussovú by sme mohli prirovnať k Georgeovi Bushovi mladšiemu, ďalšiemu zo známych „hlupákov“ anglosaskej elity. Často sa dostával do problémov a bol veľmi závislý od viceprezidenta Cheneyho, ale zároveň sa snažil vyzerať hlúpejšie, než v skutočnosti bol, aby prilákal jednoduchší elektorát. Hoci pravdou je, že vyšlo niekoľko kníh s jeho neslávnymi citátmi – bušizmami. Rodený elitár z Ivy League sa pred robotníkmi z Alabamy a veriacimi z Texasu jednoducho hral na „svojho človeka”.

Podobne sa správa aj Trussová. Takže by bolo presnejšie považovať ju za ambicióznu karieristku a prefíkanú cyničku, ktorá sa vymanila z vplyvu svojich rodičov. Už v ranom veku sa zaujímala o politiku, ale najprv bola ľavičiarka (ako celá jej rodina), potom liberálna aktivistka, ktorá kritizovala svätostánok konzervatívcov: monarchiu. Po tom, ako Trussová nabrala prvé politické skúsenosti, prebehla ku konzervatívcom (k veľkému zdeseniu svojich rodičov) a odvtedy jej kariéra stúpala a všade sa tešila dôvere vedenia.

Johnson poveroval svoju chránenkyňu tými najdôležitejšími úlohami vrátane rokovaní s EÚ o írskej otázke. V súčasnosti to už nie je významná medzinárodná téma, ale kontakty s Londýnom skutočne spôsobovali úradníkom EÚ hlavybôľ – a to nielen kvôli Johnsonovi, ale aj Trussovej.

Anglicko by mohlo zvyšné proticovidové opatrenia zrušiť o mesiac skôr
Na snímke Boris Johnson

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová ju dokonca označila za „krvilačnú” a jednoducho nebezpečnú osobu. Po bližšom pohľade na Trussovú je ťažké s tým polemizovať.

Podľa portálu Vzgľad Rusko teraz nečelí Trussovej, Sunakovi ani Johnsonovi, ale Británii ako takej a nič nenasvedčuje tomu, že by sa táto situácia zmenila ani po radikálnejšej zmene moci v Británii. Menej šťastnou voľbou pre Rusko by mohol byť práve premiér Sunak, pod ktorého vedením by Británia mohla naberať silu a oslabovať medzinárodné postavenie Ruska najmä vo vzťahu k Indii.

Hlasovanie v konzervatívnej strane už začalo a jeho výsledky by mali byť známe 5. septembra. Hoci hospodárska situácia Británie ešte nie je až takou pálčivou témou, každým dňom naberá na sile. Ako uvádza portál BBC, Rishi Sunak s odvolávkou na varovanie Bank of England povedal, že ak sa inflácia rýchlo nedostane pod kontrolu, toryovia sa môžu rozlúčiť s víťazstvom v nasledujúcich voľbách. Jeho súperka Liz Trussová uviedla, že udržiavanie nízkych daní je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť poklesu. Podľa nej by sa Spojené kráľovstvo nemalo „vyhovárať na recesiu”. Bank of England varovala, že inflácia, ktorá v súčasnosti dosahuje 9,4 %, by mohla dosiahnuť vrchol na úrovni viac ako 13 % a zostať na „veľmi vysokej úrovni” počas väčšiny budúceho roka, než sa nakoniec v roku 2024 vráti na svoju cieľovú úroveň 2 %. Liz Trussová, ktorá prisľúbila, že zruší niektoré zo Sunakových zvýšení daní, na volebnom zhromaždení spochybnila pochmúrnu hospodársku prognózu banky.

Významnou témou pre oboch kandidátov je pochopiteľne aj referendum o nezávislosti Škótska. Sunak vyjadril svoj odpor voči ďalšiemu referendu a vo vyhlásení vydanom v rámci svojej kampane varuje, že ignorovanie Škótskej národnej strany (SNP) by bolo „nebezpečne samoľúbe”. Podľa neho nemožno len tak schovávať hlavy do piesku a predstierať, že tam nie sú – je treba ich úsilie o samostatnosť zastaviť. Jeho komentár je vnímaný ako kritika Trussovej, ktorá nedávno povedala: „Myslím si, že najlepšia vec, ktorú môžeme urobiť s Nicolou Sturgeonovou (škótska premiérka a predsedníčka SNP), je ignorovať ju. „Snaží sa len upútať pozornosť, to je to, o čo jej ide.”

Zaujímavú a sarkastickú analýzu osobnosti Liz Trussovej uviedol portál The New European vo svojom článku 39 dobrých dôvodov, prečo bude Liz Trussová hroznou premiérkou.

V úvode konštatuje, že Trussová má potenciál stať sa premiérkou, po ktorej bude Johnsonova éra vyzerať ako éra pokoja a stability. Podľa britských stávkových trhov má Liz Trussová viac ako 90 % šancu, že sa stane budúcou premiérkou Spojeného kráľovstva. Z uvedených 39 dôvodov, prečo by sa ňou nemala stať uvedieme len tie najkrikľavejšie.

V roku 1994, počas éry liberálnych demokratov, vyzvala Liz Trussová na zrušenie monarchie. Dnes ako nádejná líderka sľubuje, že kráľovskej rodine kúpi novú kráľovskú jachtu.

Pred referendom o brexite Trussová povedala: „Nechcem, aby moje dcéry vyrastali vo svete, kde potrebujú víza alebo povolenie na prácu v Európe; alebo kde im bránia v rozvíjaní podnikania vymáhateľné náklady a obchodné prekážky.” Ako kandidátka na lídra je v súčasnosti atakovaná Rishim Sunakom za to, že ponúka rozšírenie víz na zber ovocia pre migrujúcich pracovníkov.

V súlade s líniou Konzervatívnej strany Trussová 48-krát hlasovala za zníženie sociálnych dávok.

Na začiatku svojej líderskej kampane Trussová nenašla dvere, ktorými by vyšla z miestnosti, v ktorej práve rečnila. Nie je to úžasné znamenie pre niekoho, kto vyhlasuje, že pozná správny smer pre krajinu?

Pred rokom 2022 bola Liz Trussová azda najznámejšia svojím zúrivým výrokom “To  je totálna hanba.” v prejave z roku 2014 o tom, že Spojené kráľovstvo dováža dve tretiny syru čedaru. V tom roku Spojené kráľovstvo doviezlo 469 000 ton syra. Do roku 2020, po rokoch Trussovej vo vedúcich funkciách, sa tento objem zvýšil na 496 000 ton.

Ako ministerka zahraničných vecí Trussová riskovala veľký diplomatický incident, keď povedala, že podporí každého Brita, ktorý pôjde na Ukrajinu bojovať proti Rusku, čo bolo v priamom rozpore s radami jej vlastného ministerstva.

Trussová navrhla Zákon o severoírskom protokole, ktorý riskuje podkopanie Good Friday Agreement a zároveň vyvoláva obchodnú vojnu s EÚ.

Dva dni pred referendom o brexite Trussová napísala na Twitteri: “Zástancovia brexitu nedokážu vymenovať ani jednu krajinu, s ktorou by sme získali lepšiu obchodnú dohodu, ak by sme vystúpili z EÚ”. Počas uplynulých šiestich rokov tvrdila presný opak.

Jednou z mála obchodných dohôd, ktoré sa Trussovej podarilo podpísať, bola dohoda s Novým Zélandom, o ktorej sľubovala, že prinesie „obrovské príležitosti”. Namiesto toho sa očakáva, že posilní novozélandskú ekonomiku o 970 miliónov dolárov, pričom vplyv na Spojené kráľovstvo bude zanedbateľný.

Len niekoľko týždňov po tom, čo Spojené kráľovstvo hostilo dôležitú konferenciu o klíme Cop26, si Trussová prenajala súkromné lietadlo na cestu do Austrálie. To stálo daňových poplatníkov najmenej 500 000 libier a malo sa pri tom spáliť najmenej 150 ton paliva a vzniknúť 500 ton emisií oxidu uhličitého. Na tú istú trasu boli k dispozícii pravidelné lety.

Trussová sa počas svojej líderskej kampane zaviazala, že chce znížiť dane, aby sa peniaze vrátili ťažko pracujúcim ľuďom v Británii. Zdá sa, že to je veľká zmena názoru oproti situácii spred 10 rokov, keď bola spoluautorkou knihy Britannia Unchained (Británia bez okovov), ktorá obsahovala túto notoricky známu vetu: „Po nástupe do práce patria Briti medzi najhorších povaľačov na svete. Pracujeme jeden z najnižších počtov hodín, predčasne odchádzame do dôchodku a naša produktivita je nízka.”

Trussová, ktorá je ako ministerka zahraničných vecí hlavnou diplomatkou Spojeného kráľovstva, nedávno nazvala írskeho taoiseacha (ekvivalent premiéra) „írskou čajovou ponožkou” (Tea Sock). Ešte horšie je, že to urobila priamo v írskej televízii.

Možno ešte dôležitejšie je, že vo svojich výrokoch zo začiatku tohto roka si zjavne pomýlila Čierne a Baltské more. To je dosť významné, keďže tieto dve moria sú od seba vzdialené 700 míľ a jedno z nich je v súčasnosti blokované tým, čo zostalo z ruskej flotily.

Freedman, ktorý pracoval spolu s Trussovou na ministerstve školstva, ju označil za „chaotickú a excentrickú” a dodal: „Chytá sa náhodných nápadov a núti všetkých okolo seba, aby strávili neprimerane veľa času tým, že jej ich budú vyhovárať.”

Na otázku v televíznej debate o politike voči Číne Trussová odpovedala: „Sloboda je cena, ktorú sa oplatí zaplatiť.” Znie to skvele, kým sa to váš mozog nepokúsi spracovať.

Trussovej sa v roku 2018 ako ministerke spravodlivosti podarilo zmiasť poslancov, keď v poslaneckej lavici tvrdila, že štekanie psov vo väzniciach bude fungovať na odradenie dronov doručujúcich drogy. Žiaľ, odvtedy už bližšie nešpecifikovala, ako by to malo fungovať.

Politika Liz Trussovej v oblasti práva a poriadku v rámci jej líderskej kampane zahŕňala prísľub, že vydá smernicu pre všetky policajné zložky, aby znížili počet vrážd o 20 %.

Trussová s radosťou obhajuje úlohu Spojeného kráľovstva pri potláčaní ruskej agresie na Ukrajine. Ešte v júni však verejne obhajovala vládne plány na zníženie počtu britskej armády o viac ako 10 000 vojakov – možno v týchto dvoch postojoch nevidí rozpor.

V priamom rozpore s každým mainstreamovým ekonómom Trussová – ktorá na univerzite prednášala filozofiu, politiku a ekonómiu – tvrdila, že zníženie daní pomôže znížiť infláciu (v skutočnosti ju zvyšuje).

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová
Na snímke britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová

Dňa 29. októbra 2011 Liz Trussová na Twitteri napísala: „Kedysi som sa stretávala s Jimmym Savilom v reštaurácii Flying Pizza na Street Lane v Roundhay. Vždy v dobrej nálade. RIP”. K 1. augustu 2022 ho stále nevymazala. Moderátor Jimmy Savile bol na vrchole slávy viac ako 40 rokov. Za ten čas sexuálne zneužil stovky malých detí. Mal vlastnú spálňu v psychiatrickej liečebni, kde znásilňoval pacientky. Dievčatá sa nebál obťažovať ani priamo vo vysielaní BBC.

V októbri 2018 Trussová vyhlásila, že Theresa Mayová „odvádza skvelú prácu”, a trvala na tom, že „premiérka sa nechystá odstúpiť”. Mayová odstúpila o šesť mesiacov neskôr.

Trussová povedala, že Boris Johnson „odviedol ako premiér fantastickú prácu”.

Aby sme boli spravodliví, Trussová možno nevie, čo znamená slovo „fantastický”. Za „fantastického” označila aj politika Jacoba Rees-Mogga a mesto Stokeon-Trent.

Trussová sa snaží súčasne kandidovať ako kandidátka kontinuity a pritom tvrdí, že bude robiť všetko úplne inak.

Trussová, ktorá sa zrejme stane britskou premiérkou na základe hlasov toryovcov, tvrdí, že plánuje „jednoducho ignorovať” Nicolu Sturgeonovú, ktorej SNP získala v posledných škótskych voľbách 1 291 204 hlasov voličov.

V rozpačitom obrate upustila od svojej politiky znižovania platov v štátnej službe o 8,8 miliardy libier prostredníctvom regionálneho testu životných nákladov. Po negatívnej reakcii z vlastnej strany zastavila svoju „vojnu proti plytvaniu vo Whitehalle” len pár hodín po jej ohlásení.

Portál The New European končí výpočet dôvodov konštatovaním, že podobne ako mnohé iné veci o budúcej premiérke Liz Trussovej, to akosi nedáva zmysel.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

NAJNOVŠIE

BLOG

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali