NAŽIVO

Úrady vyhlásili večerný zákaz vychádzania v sýrskom meste Lázikíja. Reagujú tak na nepokoje vo štvrtiach prevažne obývanými alavitmi.

14:47

Väznený vodca Strany kurdských pracujúcich Abdullah Öcalan vyzval tureckú vládu, aby sprostredkovala mierovú dohodu medzi kurdskými Sýrskymi demokratickými silami a dočasnou vládou v Damasku.

14:29

Merz oznámil, že lídri z Európy a Kanady v utorok rokovali o vojne na Ukrajine. Podľa neho je v rokovaniach potrebná transparentnosť, a to aj zo strany Ruska.

14:20

Bielorusko zverejnilo video z nasadenia rakiet Orešnik na svojom území. Ministerstvo obrany informovalo, že v Bielorusku sa konala ceremónia pri príležitosti uvedenia týchto rakiet schopných niesť jadrové hlavice do bojovej služby.

14:06

Ruský minister prírodných zdrojov a životného prostredia Alexander Kozlov vyhlásil, že počet turistov cestujúcich z Ruska do KĽDR dosiahne tento rok 7000 a v budúcom roku ešte vzrastie.

13:58

Mníchovská prokuratúra výmenou za pokutu desať miliónov eur ukončila stíhanie ruského miliardára uzbeckého pôvodu Ališera Usmanova za porušenie zákona o zahraničnom obchode.

13:45

Ruský prezident Vladimir Putin poslal vianočné a novoročné pozdravy viacerým súčasným i bývalým zahraničným lídrom, politikom či pápežovi Levovi XIV., oznámil v utorok Kremeľ. Pozdrav zaslal aj slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi. Informovala o tom správa agentúry TASS.

Z predstaviteľov európskych štátov dostalo pozdrav od Putina len niekoľko z nich. Podľa ruskej tlačovej agentúry sú medzi nimi maďarský premiér Viktor Orbán, srbský prezident Aleksandar Vučič či slovenský premiér Robert Fico.

13:27

Taliansko sa otvára nealkoholickému vínu. Daňový rámec pre jeho výrobu stanovuje nariadenie, ktoré v utorok podpísali ministerstvá financií a poľnohospodárstva v Ríme. Súbor pravidiel v oblasti spotrebných daní, povolení a distribúcie sa týka nápojov s veľmi nízkym obsahom alkoholu, maximálne do 0,5 %. Informovala o tom správa agentúry APA.

12:47

Rusko neposkytlo žiadny vierohodný dôkaz týkajúci sa svojich tvrdení, že Ukrajina zaútočila dronmi na rezidenciu ruského prezidenta Vladimira Putina v Novgorodskej oblasti. K takémuto útoku nedošlo, vyhlásil v utorok ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov medzičasom uviedol, že Rusko dôkazy o tomto útoku neposkytne. Protivzdušná obrana podľa neho útok odrazila. Informuje o tom správa agentúry AFP a príspevok šéfa ukrajinskej diplomacie na sociálnej sieti X.

12:46

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko podpísal v utorok v rámci amnestie pred Novým rokom dekrét o udelení milosti 22 osobám – 15 ženám a siedmim mužom. Z omilostených bolo 20 odsúdených za „extrémistické trestné činy“, čo je podľa agentúry AFP obvinenie často používané proti predstaviteľom opozície.

12:43
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Je Európa naozaj pred voľbou skloniť sa pred USA alebo vzdať sa Putinovi?

Dmitrij Rodionov na portáli svpressa reagoval na pochnúrne slová bývalého generálneho sekretára NATO Andersa Fog Rasmussena, ktorý sa nikdy netajil svojím svojou poslušnosťou voči USA.

❚❚
.

Rasmussen, ktorý je otvorene proamerickou figúrkou tvrdí, že EÚ sa musí skloniť a prijať protiruské sankcie USA. Momentálne Rasmussen pôsobí vo funkcii poradcu ukrajinského prezidenta Porošenka.

Rasmussen, bývalá hlava NATO je rozčarovaný z toho, že EÚ sa snaží hádať s USA pred tvárou “ruskej hrozby”. Európska únia by podľa Rasmussena mala prijať vôľu USA a zmieriť sa s protiruskými sankciami z dôvodu udržania transatlantickej jednoty. Rasmussen hystericky bije na poplach a tvrdí, že Rusko sa snaží rozbiť Európu, ukončiť jednotu Západu a zvíťaziť v novej Studenej vojne. “Európa a USA by mali mať  jeden cieľ a tým je bezpečnosť Európy a normalizácia vzťahov s Ruskom, tento cieľ ohrozujú rôzne komerčné záujmy, ktoré môžu rozrušiť translatlantickú jednotu a rozdeliť Európu” píše Rasmussen.

Rasmussenovi sa nepačí najmä to, že niektorí Európania protestujú proti Američanmi presadzovaným protiruským sankciám, ktoré sú z ekonomických dôvodov pre európske priemyselné a a konomické kruhy neprijateľné. Nové americké sankcie sú v rozpore so záujmami EÚ, odpor voči americkým sankciám je podľa Rasmussena svedectvom “víťazstva Vladimíra Putina”, ktorý sa snaží rozhádať Európu a USA.

.

Podľa Rasmussena musí Rusko zaplatiť vysokú cenu za svoju politiku rozbíjania transatlantickej jednoty a za svoje aktivity na Ukrajine. Rasmussenov článok vo The Financial Times vyšiel približne v tom istom čase, ako žurnál Forbes opublikoval článok o možnom začiatku obchodnej vojny medzi Bruselom a Washingtonom.

Americké sankcie znevýhodňujú Európanov a v Európe sa ozýva čoraz viac hlasov, ktoré nesúhlasia s americkou politikou. Situácia môže podľa žurnálu Forbes vyústiť až do rozporov medzi Američanmi a Európanmi na základe zásady “oko za oko, zub za zub”.

Podľa ruského odborníka Stanislava Vyšoka momentálne Rasmussen trpí tým, že je len poradcom Porošenka, pretože má podstatne vyššie ambície. Rasmussen bol odjakživa proamerickým hráčom a usilovne hral a hrá  v “americkom drese”. Pre Rasmussena a Američanov sú neprijateľní politici, ktorí sa snažia viesť nezávislú európsku politiku. Donald Trump vyhrocuje situáciu a núti Európanov prijať americkú dominanciu – jeho tlak na európske štáty, aby každý štát prispel do spoločnej kasy NATO  sumou vo výške 2% vlastného HDP sú svedectvom amerického nátlaku. (Vyhrocovanie situácie a protiruská hystéria znižuje možnosti euróspkych štátov slobodne diplomaticky manévrovať).

Podľa Rasmussena sa Rusko snaží rozbiť EÚ. Stanislav Vyšok tvrdí, že pre Rusko je jednoznačne pohodlnejšie komunikovať so spojenou Európou, ako s množstvom malých rozdelených štátov. Rusko však vníma pozitívnejšie formu Európskeho ekonomického zväzu, ktorý bol predchodcom EÚ, ktoré vzniklo v 90. rokoch 20. storočia. Ruskí politici takto otvorene svoje postoje neformulujú, no podľa Vyšoka je viac ako zrejmé, že EÚ v dnešnej podobe, v ktorej je Brusel pod kontrolou USA, príliš Rusku nevyhovuje. Tvrdiť ale, že Alternatíva pre Nemecko alebo Národný front vo Francúzsku, ktoré žiadajú väčšiu suverenitu národných štátov sú ruskou platformou rozbíjania spoločnej Európy je smiešne, rovnako ako tvrdenia  o tom, že Rusko ovplyvnilo americké prezidentské voľby.

Stanislav Vyšok sa venoval aj tvrdeniam Rasmussena, že ak sa Európa neskloní pred USA, bude to víťazstvom Kremľa. Podľa Vyšoka ide o absurdné tvrdenia amerických mainstreamových médii. Tie sú pripravené aj na eventualitu, že označia európsku nesúhlasnú reakciu voči americkým sankciám za európsku odpoveď voči agentovi Kremľa Donaldovi Trumpovi. Ak sa Európa skloní, bude to víťazstvo Kongresu, ktorý zvíťazil napriek snahám Trumpa sabotovať kroky Kongresu, ak sa Európa neskloní, bude to víťazstvo tandemu Putin – Trump.

.

Podľa Vyšoka však Európa najpravdepodobnejšie prijme americký tlak a skloní  sa pred USA, napriek tomu že sú americké aktivity pre Európu nevýhodné. Američania budú dodávať do Európy svoj takmer 2x drahší plyn a Európa bude pokorne platiť

Podľa názoru profesora Andrfja Manojla, doktora politických vied z Lomonosovovej univerzity v Moskve, Rasmussen svoj vplyv už dávno stratil a odsunuli ho do úzadia. Rasmussen sa však so svojím odsunutím nezmieril a snaží sa zviditeľniť, pričom hovorí presne to isté, čo hovoril v čase, keď sa nachádzal vo funkcii hovorcu NATO. Platformu proamerického hráča, ktorý otvorene podporuje záujmy USA aj keď sú v rozpore so záujmami Európy Rasmussen nedokáže prekročiť.

Podobne ako Vyšok aj Manojlo tvrdí, že Európa prijme americký diktát, trochu si však pritom zafrfle a zafňuká na tému svojích práv.

Čo sa týka Rasmussenových tvrdení, že Rusko musí zaplatiť vysokú cenu za svoje aktivity, profesor Manojlo nevníma Rasmussenové tvrdenia tragicky. Podľa jeho slov sa Američania snažia momentálne “finančne zahojiť na úkor Európy”, čo sa im aj podarí, na druhej strane však tým výrazne oslabia svojho dôležitého spojenca, takže ich možnosť  viesť v budúcnosti úspešnú nátlakovú politiku voči Rusku alebo Číne sa oslabí a spomalí sa aj proces “vytvoriť z USA znovu veľkú a mocnú krajinu”.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Marek Horňanský psychológ

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Miroslav Urban

.
.
.

Herci sa búria. V Činohre SND by mala po Novom roku skončiť pätica hercov a herečiek, medzi nimi aj Pauhofová či Poláčik

V Činohre Slovenského národného divadla by mala po Novom roku skončiť pätica hercov a herečiek. Malo by ísť o hercov…

30. 12. 2025 | Aktualizované 30. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Tempo územných strát Ukrajiny sa zvýšilo a hrozí prielom na fronte

Tempo strát území Ukrajiny za uplynulý rok sa výrazne zvýšilo, vyhlásil dobrovoľník Taras Čmut

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Teherán zaradil Kráľovské kanadské námorníctvo medzi teroristické organizácie

Iránske ministerstvo zahraničných vecí v utorok označilo Kráľovské kanadské námorníctvo za teroristickú organizáciu. Podľa Teheránu ide o odvetu za to,…

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poľský premiér sa bojí o Európu aj Ukrajinu

Poľský premiér Donald Tusk povedal, že ak sa Rusku podarí rozdeliť Západ, Ukrajine hrozí porážka. Podobne sa vyjadril aj poľský…

30. 12. 2025 | Aktualizované 30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Aktualizované 30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Päť rokov od smrti generála Lučanského: Tragédia, ktorá sa už nikdy nesmie opakovať

Uplynulo päť rokov od smrti generála Milana Lučanského – od udalosti, ktorá hlboko zasiahla verejnosť a vážne narušila dôveru občanov…

30. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Vodu káže, víno pije. Vyvodí voči sebe dôsledky?

Poslanec KDH Martin Šmilňák nafúkal 0,16 promile . Po zrážke s lesnou zverou. Odstúpi?

30. 12. 2025 | Aktualizované 30. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Aktualizované 30. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump je veľmi nahnevaný kvôli ukrajinskému útoku na Putinovu rezidenciu

Americký prezident Donald Trump uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin mu povedal, že Ukrajina sa pokúsila zaútočiť na jeho rezidenciu…

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vzdoruje

Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Ukrajina sa v rámci akejkoľvek mierovej dohody s Ruskom nemôže jednoducho stiahnuť zo “svojho územia”. Zdôraznil,…

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šimečka optimisticky: PS, SaS, KDH a Demokrati majú najväčšiu šancu zostaviť stabilnú vládu

Štvorica strán PS, SaS, KDH a mimoparlamentní Demokrati má podľa lídra PS Michala Šimečku najväčšiu šancu zostaviť vládu, ktorá zostane…

30. 12. 2025 | Aktualizované 30. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Aktualizované 30. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Tak typické pre farizejov z KDH. Poslanec Šmilňák po zrážke nafúkal

Poslanec KDH Martin Šmilňák mal dopravnú nehodu. Išlo o zrážku so zverou, dychová skúška odhalila alkohol

30. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vaše výroky budú kontrolované. EÚ spúšťa novú éru “bonzáctva”

Európska únia zverejnila zoznam „dôveryhodných” oznamovateľov „nenávistného” či „dezinformačného” obsahu na webe

30. 12. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

30. 12. 2025 | Aktualizované 30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Aktualizované 30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Soros sa nezastaví, naďalej financuje hlavných politických oponentov Trumpa

Fakty hovoria samy za seba. George Soros už roky financuje najextrémnejšie projekty radikálnej ľavice

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Obhajca Littler sa poďakoval bučiacim fanúšikom, že mu zaplatili odmeny

Obhajca titulu majstra sveta v šípkach Angličan Luke Littler postúpil už do štvrťfinále svetového šampionátu v Londýne, ale nebolo to…

30. 12. 2025 | 0 komentárov

Európski lídri po stretnutí Trumpa so Zelenským požadujú bezpečnostné záruky

Európski lídri po stretnutí prezidenta USA Donalda Trumpa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským požadujú bezpečnostné záruky pre Kyjev, uvádza denník…

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Rusko a Európa: Hybridná vojna je v niečom horšia ako plnohodnotná vojna

Brusel, 30. decembra 2025 - Celý minulý rok boli vzťahy medzi Ruskom a EÚ mimoriadne jasné. V novembri 2024 bolo…

30. 12. 2025 | 0 komentárov

Podľa Lavrova USA žiadajú ukrajinské voľby a právo hlasovať z Ruska

Minister zahraničných vecí Ruskej federácie Lavrov vyhlásil, že USA trvajú na organizovaní volieb na Ukrajine a zasadzujú sa za udelenie…

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Kto je medzi Maďarmi najpopulárnejší?

Podľa prieskumu Maďarského inštitútu pre výskum spoločnosti z konca decembra vykazuje index sympatií maďarského predsedu vlády dvojciferný náskok pred predsedom…

30. 12. 2025 | 0 komentárov

Na vojenskom letisku v Kuchyni pristáli ďalšie tri nové stíhačky F-16

Na vojenskom letisku v Kuchyni pri Malackách pristáli v utorok tri ďalšie nové stíhačky F-16 pre Ozbrojené sily SR. Pôvodne…

30. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Produkty z 90. rokov, ktoré boli kedysi hitom, no dnes sú len kúsky minulosti

Produkty, ktoré v 90. rokoch pôsobili futuristicky a nevyhnutne, dnes vyvolávajú skôr úsmev než obdiv. Kedysi sme sa vďaka nim…

30. 12. 2025 | 0 komentárov

AfD už nie je vylúčená z Mníchovskej bezpečnostnej konferencie

Členovia najväčšej nemeckej opozičnej strany, pravicovej Alternatívy pre Nemecko , boli pozvaní na Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu. Dva roky však bola…

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Tomáš Bobček sa stal najužitočnejším hráčom jesennej časti poľskej Ekstraklasy

Útočník slovenskej futbalovej reprezentácie Tomáš Bobček, pôsobiaci v poľskom klube Lechia Gdansk, je nielen najlepším strelcom tamojšej Ekstraklasy 2025/2026, ale…

30. 12. 2025 | 0 komentárov

Rusko momentálne nemá v úmysle zaútočiť na žiadnu pobaltskú krajinu, tvrdí estónsky šéf rozviedky

Rusko v súčasnosti nemá v úmysle zaútočiť na žiadnu pobaltskú krajinu ani na Organizáciu Severoatlantickej zmluvy ako celok. V rozhovore…

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Po útoku na prezidentskú rezidenciu sa na mapách ruského generálneho štábu objavia nové oblasti Ukrajiny

Rusko, 30. decembra 2025 -Vytrvalosť, s akou Zelenskyj odmieta rokovania za ruských podmienok, vedie k tomu, že časť ruských území,…

30. 12. 2025 | 0 komentárov

Kéry: „Bez pravdy o minulosti nebude mier v budúcnosti. A bez mieru nebude Európa“

Krátko pred vianočnými sviatkami adresoval popredný americký ekonóm a politológ Jeffrey Sachs otvorený a značne kritický list nemeckému kancelárovi Friedrichovi Merzovi. Marián…

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Čo o vás môžu prezradiť čmáranice na papieri?

Čmáranice, ktoré si nevedome kreslíme počas telefonovania, porád alebo premýšľania, môžu odhaliť viac, než by sme čakali. Odborníci tvrdia, že…

30. 12. 2025 | 0 komentárov

Po rozhovore Trumpa a Putina sa Zelenskyj spojil s Witkoffom

Po rozhovore amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spojil so Stevom Witkoffom

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Žigo Pálffy o výkonoch slovenských juniorov: "O budúcnosť nášho hokeja sa neobávam"

Bývalý úspešný hokejový reprezentant Žigmund Pálffy pozorne sleduje aktuálne prebiehajúci turnaj Majstrovstiev sveta do 20 rokov v USA a po…

30. 12. 2025 | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätá Anysia

Nebojácna svedkyňa

30. 12. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Úrady vyhlásili večerný zákaz vychádzania v sýrskom meste Lázikíja. Reagujú tak na nepokoje vo štvrtiach prevažne obývanými alavitmi.

14:47

Väznený vodca Strany kurdských pracujúcich Abdullah Öcalan vyzval tureckú vládu, aby sprostredkovala mierovú dohodu medzi kurdskými Sýrskymi demokratickými silami a dočasnou vládou v Damasku.

14:29

.

Pakistanský premiér odsúdil útok na Putinovu rezidenciu

Pakistanský premiér odsúdil útok na Putinovu rezidenciu, ktorý oznámila Ruská federácia a za ktorý Moskva obvinila Ukrajinu

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nový výskum spája aj malé množstvo alkoholu s rakovinou úst

Podľa najnovších výskumov už jeden alkoholický nápoj denne zvyšuje riziko rakoviny ústnej dutiny o 50 percent

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovanská kultúra zachytená na vtipných fotografiách

Slovanská kultúra je pre mnohých ľudí vyrastajúcich v slovanských krajinách neoddeliteľnou súčasťou identity. Vyznačuje sa špecifickým humorom, silnými rodinnými väzbami…

30. 12. 2025 | 0 komentárov

Nastala „éra kovov“. Doba, v ktorej má každý minerál mimoriadnu cenu

Americká geologická služba v súčasnosti uvádza 60 kriticky významných minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre moderné technológie, vrátane polovodičov, elektrických vozidiel…

30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Klíčem je Kramatorsk…

Včerejší článek vybudil poměrně širokou diskusi o blízké ukrajinské válečné budoucnosti a já bych dnes rád v této diskusi pokračoval.…

30. 12. 2025 | Česky | 9 min. čítania | 0 komentárov
30. 12. 2025 | Česky | 9 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Marek Horňanský psychológ

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Miroslav Urban

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov