Ivan Štefunko: Potenciál Progresívneho Slovenska 9,6% znamená, že ideme podľa plánu

Bratislava 6. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

 

Potenciál, ktorý novému hnutiu Progresívne Slovensko namerala agentúra Focus na úrovni 9,6 percenta, je v tomto štádiu dobrým výsledkom. „Ale teraz nás pozná relatívne málo ľudí. Snažíme sa, aby nás ľudia spoznali, chodíme po krajine a prezentujeme svoje názory. Pre mňa je to dobrý výsledok, ideme podľa plánu,“ povedal v TABLET.TV zatiaľ neformálny líder hnutia Ivan Štefunko.

Na snímke neformálny líder hnutia Ivan Štefunko

V januári, na zakladajúcom sneme novozaregistrovaného hnutia v Žiline, plánuje kandidovať na post jeho predsedu. „Nemáme žiadny vodcovský princíp, že by u nás niekto trieskal po stole, ale je pravda, že asi najviac som sa zatiaľ angažoval ja. Ak nepríde niekto lepší, budem kandidovať na predsedu strany,“ potvrdil Štefunko.

V hnutí počíta aj s nezávislým poslancom Martinom Poliačikom, ktorý pre ideové rozpory odišiel z materskej SaS. „Ja to vnímam tak, že Martin Poliačik ostal ideovo tam, kde bol pred desiatimi rokmi. Ale SaS sa posunula niekde inde. Preto tam už nevidel priestor pre to, aby mohol presadzovať svoje názory,“ povedal Štefunko.

Na otázku, prečo sa nedohodli aj s poslancami okolo Miroslava Beblavého, ktorí tiež pripravujú novú stranu, v tomto prípade pod názvom Spolu – občianska demokracia, Štefunko odpovedal, že analytici a novinári vidia obidva subjekty ideovo, aj z hľadiska potenciálnych voličov nerealisticky blízko seba.

„Ak bude potrebné spolupracovať, s partiou ľudí okolo Mira Beblavého určite budeme vedieť spolupracovať. Miro Beblavý vystaval svoj tím z osobností konzervatívnejšieho charakteru,“ povedal Štefunko, ktorý by chcel svoje hnutie stavať modernejšie.

„Slovo ‘progresívne’ je politologický termín. Je to niečo, čo je liberálne, čo sa týka slobôd a progresívne v tom, že pozeráte dopredu hľadáte riešenia v duchu doby, a nie v škatuľkách z minulosti,“ tvrdí. „Keď ste veľmi dlho v politike, tak sú veci, ktorých sa nezbavíte. Budúcnosť ide tak dopredu, že jedna z najdôležitejších schopností bude rýchlo sa od niečoho odučiť, a nie zachovať si naučené. Chceme hnutie budovať zdola, na veľmi demokratických princípoch a liberálnych názoroch. Zároveň si myslíme, že niektoré ľavicové prístupy v oblasti školstva a zdravotníctva a niektoré pravicové v oblasti podnikania sú legitímne,“ vyhlásil líder Progresívneho Slovenska.

Hnutie sa podľa neho považuje za liberálne a proeurópske, nesnaží sa však o zaradenie v pravo–ľavom spektre. „Nie je to taktika. Pätnásť rokov som podnikal a zistil som, že čisto ľavicové témy z 20. storočia sa nedajú aplikovať na 21. Proletariát je niekde úplne inde, ľudia nie sú len chudobní a bohatí, je tu aj stredná vrstva, ktorá má svoje špecifické starosti,“ tvrdí Štefunko.

Ako mládežník sa angažoval v Mladej demokratickej ľavici, keď sa však predsedom Strany demokratickej ľavice stal Pavel Koncoš, z politiky na dlhé roky odišiel.

„V prostredí, kde som vyrastal, sme mali blízko k sociálnym témam. Vyrastal som v Alžírsku, kde bol rozdiel medzi chudobou a bohatstvom obrovský. Mal som prirodzené ľavicové cítenie. Študoval som vo Francúzsku a keď som sa vrátil na Slovensko, úplne prirodzene som pristál v Mladej demokratickej ľavici,“ spomína Štefunko.

„Vtedy som sa angažoval v boji za ľudské práva, alebo proti poplatkom za vysoké školy. A snažil som sa prispievať aj k zahraničnopolitickej akceptácii MDĽ. Potom začala Strana demokratickej ľavice robiť rôzne ideologické kotrmelce, začala sa vzďaľovať západnému chápaniu sociálnej demokracie, predsedom sa stal pán Koncoš. Tak som si povedal, že k strane, respektíve jej lídrom už nemám blízko a opustil som politiku,“ dodáva Štefunko. Angažoval sa v Ľuďoch proti rasizmu a rôznych občianskych združeniach.

„Začal som podnikať, založil som portál EurActiv, ktorý informoval o európskych témach. Aj naďalej informuje, ale ja už tam nefigurujem, svoj podiel som predal. Ale je to úspešný projekt. Pokračovali sme v práci s internetom, vzniklo veľa technologických projektov. Stal som sa podnikateľom v technologickej oblasti a robím to až doteraz,“ vysvetľuje Štefunko.

„Mám ale pocit, že v tejto krajine je potrebné urobiť zmeny zhora. Prišla chuť s ľuďmi, ktorí sú mi blízki, právnici, aktivisti, podnikatelia, dať mozgy dokopy a pokúsiť sa o to,“ odpovedal na otázku, prečo sa do politiky vracia. Spolu s kolegami založil najprv občianske združenie Progresívne Slovensko, aktuálne zaregistrovali aj politické hnutie s rovnakým názvom.

„Vypracovali sme víziu Slovenska do roku 2030. Založili sme to ako občianske združenie, lebo sme chceli riešiť témy. Perspektívne sme uvažovali aj o politickej strane.

Ale najprv sme sa rozhodli založiť think–tank, ktorý bude prezentovať témy a ak budú mať vo verejnosti úspech, nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku, tak potom to môžeme transformovať na politické hnutie. Organizovali sme desiatky verejných diskusií na témy školstva, zdravotníctva, sociálnych rozdielov, podnikateľského sektora,“ tvrdí Štefunko.

Progresívne Slovensko má podľa neho tri základné ciele: zlepšiť vzdelávanie, zdravotníctvo a riešiť sociálne a regionálne rozdiely. „Chceme na to použiť tri prostriedky, zefektívniť fungovanie štátu, odstrániť korupciu, nakoľko sa to len dá a tretí prostriedok je prehĺbenie integrácie v rámci Európskej únie,“ povedal.

Napríklad v prípade podnikateľského prostredia je podľa neho inšpiratívny postup Jána Luntera, ktorý ho analyzoval špecificky na úrovni Banskobystrického samosprávneho kraja. „Je potrebné zlepšiť podnikateľské prostredie a v tomto procese ísť na úroveň regiónov,“ tvrdí Štefunko.

Progresívne Slovensko, na rozdiel od SaS, podľa Štefunka nechce byť liberálne len v ekonomickom rozmere. „Liberálnu slobodu chápeme širšie. Ak niekto nemá dostatočné vzdelanie, nemá dostatočnú slobodu sa uplatniť. Pre nás je sloboda aj v rovnosti šancí, nielen výsledkov. Treba najprv zabezpečiť šance, aby sa človek mohol zúčastniť súťaže.

Druhá vec, na to, aby si každý mohol uplatniť svoj život tak, ako chce, tu musí byť prostredie a to vytvárajú inštitúcie, ktoré sú spoločné. Preto je pre nás dôležitý napríklad právny štát,“ povedal.

Kľúčovými prioritami hnutia má byť popri zlepšovaní podnikateľského prostredia a vyrovnávaní regionálnych a sociálnych rozdielov zdravotníctvo a školstvo. „Vzdelávanie pre nás nie je jedna z mnohých priorít, ale kľúčová priorita. Mali sme doteraz 19 ministrov školstva, ale rezort doteraz prioritou nebol,“ tvrdí Štefunko.

„Veľa peňazí sa aj teraz na ministerstve školstva neefektívne míňa a aj míňalo. Ministerstvo školstva má okolo seba 19 organizácií, ktoré sa dostatočne nekoordinujú, sú duplicitné projekty, európske prostriedky sa míňajú iným spôsobom, ako by sa mali.

Je treba niekoho, kto má politický vplyv, vie sústrediť peniaze a zacieliť na kľúčové problémy. Časť organizácií treba zrušiť, lebo robia duplicitnú prácu,“ povedal.

Hnutie otvorene presadzuje hlbšiu integráciu Európskej únie (EÚ). „Keď sa dnes hovorí o ďalších scenároch integrácie Európskej únie, množstvo ľudí hovorí, že možno nie je dobré pokračovať v integrácii. Lebo sa ukázalo, napríklad pri migračnej kríze, že EÚ nefunguje dobre. My sme presvedčení, že na to, aby EÚ fungovala dobre, musia byť integračné projekty dokončené. Ako je napríklad obrana, ochrana spoločných hraníc, spoločný boj proti ekologickým katastrofám a podobne,“ tvrdí Štefunko.

V prípade migračného problému podľa neho EÚ nedostala od členských štátov také kompetencie, aby mohla reálne problém riešiť. „Európska únia na to nemala rozpočet ani, ľudovo povedané, kľúče od miešačky,“ poznamenal. Pritom niektoré členské štáty, napríklad Taliansko, Grécko či Španielsko, podľa neho očividne zlyhávali, nedokázali tlak migrantov riešiť a de facto ich len púšťali ďalej na územie EÚ.

„Naozaj veľmi veľa ľudí chce hľadať v Európe lepšiu budúcnosť, ale Európa by takýto nápor nezniesla. Preto musíme mať na to systém, spoločnú ochranu hraníc a spoločnú azylovú politiku,“ povedal Štefunko. Na druhej strane, Slovensko, ktorému už v niektorých regiónoch chýba pracovná sila, by podľa neho malo vytvoriť systém na prijímanie pracovníkov z Ukrajiny a nám kultúrne blízkych krajín.

„Ja podnikám v technologickej oblasti a nám chýbajú programátori. Veľmi špecificky vyškolení ľudia. Krajiny západného sveta majú zaujímavo vymyslené systémy, ako takýchto ľudí lákať a pozývať, aby u nás študovali a ostávali tu,“ poznamenal Štefunko.

Svet podľa neho nahráva veľkým integrovaným celkom. „Máte USA, Čínu, Rusko, vzmáhajúcu sa Afriku a Európsku úniu zloženú z 28, v budúcnosti 27 členov. Keď bude mať každý svoju politiku, nebudú schopné čeliť takým výzvam, ako spolu,“ povedal líder progresívneho Slovenska.

 

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Predvianočné obdobie je náročné na psychiku, varujú psychológovia z IPčko.sk

Bratislava 16. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Predvianočné a vianočné obdobie je náročné na psychiku. Ohrození sú najmä mladí ľudia, ktorí prežívajú rôzne emocionálne ťažkosti, či majú problémy v rodine. Upozorňujú na to psychológovia z internetovej poradne pre mladých IPčko.sk. Psychológ a riaditeľ poradne Marek Madro tvrdí, že čím bližšie…

Diktátor Kiska? Kritika neprípustná: Do prezidentského paláca majú zákaz vstupu “nepohodlní” novinári

Bratislava 16. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V demokratickej spoločnosti je cenzúra a selektovanie novinárov neprijateľné. Prezident SR Andrej Kiska si však zrejme z toho ťažkú hlavu nerobí. Novinárovi Martinovi Daňovi z portálu GINN bol už 2 krát znemožnený vstup do prezidentského paláca. Vrátnici mali dokonca vytvorený zoznam médií, ktoré…

Skauti prinesú v popoludňajších hodinách Betlehemské svetlo z Rakúska

Bratislava 16. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)   Skauti prinesú v sobotu v popoludňajších hodinách Betlehemské svetlo z Rakúska, kde ho pre všetkých ľudí na Slovensku odpália vo viedenskom rímskokatolíckom farskom kostole sv. Františka z Assisi. V nočných hodinách ho počas svätej omše v Zakopanom odovzdajú poľským kolegom. TASR o tom…

Cez Operačný program Efektívna verejná správa bude vybudovaný proklientsky orientovaný Úrad pre verejné obstarávanie

Bratislava 16. decembra 2017 (HSP/Foto:Facebook-Operačný program Efektívna verejná správa)   Operačný program Efektívna verejná správa (OP EVS) pomôže s vybudovaním proklientsky orientovaného Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Umožní to národný projekt ÚVO, na ktorý je cez OP EVS vyčlenená suma 1 387 115,71 eur. Žiadateľom o financie je Úrad pre verejné obstarávanie, riadiacim orgánom…

Pri potýčkach s izraelskými vojakmi zahynuli štyria Palestínčania

Gaza 16. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Majdi Mohammed)   Štyria Palestínčania zahynuli v piatok pri násilných potýčkach s izraelskými ozbrojenými zložkami, ku ktorým došlo v Predjordánsku i pásme Gazy. Desiatky ďalších utrpeli zranenia. Napätá situácia v tejto oblasti pretrváva odvtedy, ako americký prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil, že Spojené štáty uznávajú…

V USA republikáni dospeli k finálnej verzii rozsiahlej daňovej reformy

Washington 16. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Republikánski zákonodarcovia z dolnej i hornej komory amerického Kongresu dospeli v piatok ku konečnej verzii kontroverzne vnímaného návrhu zákona, ktorý predstavuje najrozsiahlejšiu daňovú reformu v USA za posledných 30 rokov. Stalo sa tak po tom, ako reformu podporili dvaja republikánski senátori, Marco Rubio…

Blaha: Škandál! Európsky parlament vyznamenal amerických agentov, ktorí sa snažia o rozvrátenie Venezuely

Bratislava 16. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenský poslanec vládnej strany SMER -SD, Ľuboš Blaha ostro skritizoval udelenie európskej Sacharovovej ceny za slobodu pre Venezuelskú opozíciu. Blaha to považuje za obrovský škandál európskeho parlamentu. Venezuelskú opozíciu označil za amerických agentov, ktorí sa snažia rozvrátiť Venezuelu. "Považujem to za škandál! Týmto…

Vojna v Sýrii. Časť II. “Hladká” arabská jar, komplikovaná Líbya a tvrdý múr svätého Pavla

Bratislava/Damask 16. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Syrian Central Military Media, via AP)   V  štyroch častiach vám prostredníctvom politika a prekladateľa sýrskeho pôvodu Jalala Suleimana objasňujeme príčiny vzniku vojnu v Sýrii, jej priebeh a perspektívy vývoja po jej skončení. Ing. Jalal Suleiman, PhD. sa narodil v roku 1965 v Sýrii v kresťanskej…

Tragikomédia v Slovinsku: Súd rozhodol o deportácii imigranta. Liberálny premiér to však nechce dopustiť. Poslanci dokonca imigranta ukryli v parlamente pred políciou

Ľubľana 16. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Darko Vojinovic)   Slovinsko je považované za najliberálnejšiu a najviac otvorenú krajinu k imigrantom v strednej a východnej Európe. Doslova tragikomédia, ktorá sa tam odohrala to potvrdzuje. Napriek tomu, že súdy rozhodli o deportácii sýrskeho imigranta Ahmada Shamieha do Chorvátska, slovinský liberálny premiér Miro Cerar to…

Litovský portál Delfi: „Je to takmer, ako v mongolskej stepi – emigrácia spustoší Litvu“

Vilnius, 16. decembra 2017 (HSP/Foto: Delfi)   „Litva aj naďalej pokračuje v strácaní svojich obyvateľov. V tomto roku z krajiny emigrovalo asi 50 tisíc ľudí,“ uvádza litovský portál Delfi v článku „Je to takmer, ako v mongolskej stepi – emigrácia spustoší Litvu“. Litovský portál prízvukuje, že emigračné problémy v krajine sú na vlas podobné ako v susednom…

Porazia ruské ženy USA svojimi šperkami? Senátorka vyzvala Rusky obetovať zlaté klenoty na financovanie majdanu za oceánom

Moskva 16. decembra 2017 (HSP/Foto.TASR/AP-Wally Santana)   Ruská senátorka Svetlana Gorjačevová  sa v priebehu plenárneho zasadania Rady Federácie obrátila na ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova s výzvou destabilizovať situáciu v USA. „Vidíme, ako USA s krásnymi slovami o demokracii rozpútavajú občianske vojny a ničia celé štáty. Pričom „výbušný materiál“ vyhľadávajú v samotnej krajine, ktorú si vybrali ako…

Stovky ľudí demonštrovali v Prahe proti schôdzke protiimigračných strán

Praha 16. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Bohdan Kopčák)   Zhruba 400 ľudí protestovalo v piatok večer v centre českej metropoly Praha proti sobotňajšej konferencii európskych protiimigračných strán z frakcie Európa národov a slobody (ENF) v Európskom parlamente. Polícia pred konferenciou prijala mimoriadne bezpečnostné opatrenia. V dôsledku nich hliadkujú od piatkového podvečera v…

Vybrali sme z blogu

Dovoľte mi popriať príjemné, pokojné a radostné sviatky Vianočné a Novoročné.

  Dovoľte mi popriať príjemné, pokojné a radostné  sviatky Vianočné a Novoročné. Aby v tomto čase neslobody, bezprávia a nepokojov okolo nás, to bol rok 2018 už rokom spokojnosti

19.1 Sedliacka ekonómia - Zisk

Je reálne v ekonomike problém zisku, alebo niečo iné? Vysvetlím na príklade chlebov. V ekonomike je povedzme 105 Eur. Podnikateľ spraví 100 chlebov a zaplatí za materiál, prácu atď. povedzme  100 Eur. Chleba predáva po 1.05 Euro a všetko predá. Zaplatí teda 100 a má zisk 5. Ak by ten zisk…

Vládna moc úmyselne nehovorí občanom, čo chystá EÚ. Časť VIII.

  Najme v takých otázkach ako je problematika EÚ je potrebná zásadná zmena k rešpektovaniu politickej rovnosti za každých okolnosti, pretože od tejto zásady sa potom odvíjajú ďalšie politické kroky. Pri osobnej voľbe nemôže v prípade otázok EÚ existovať medzi občanmi žiadna úplná zhoda. Keďže každý má právo použiť kritérium osobnej voľby, názory…

Pán Putin. môžete odpovedať: Kto koho zavádza

  15.12. 2017 som mal možnosť po dlhom čase okrem našich slovenských médií silne ovplyvnené jednostrannou tzv. západnou demokraciou sledovať aj čosi iné. Ani neviem ako sa k tomu dostal cez FB a tak som mal možnosť si naživo pozrieť takmer celú tlačovú konferenciu ruského prezidenta V. Putina. Musím povedať, že som…

Vianoce! Výzva k pravým hodnotám v bahne sveta bez hodnôt

Ľudia sa točia stále iba dookola, slepo upriamení iba na hmotné. Ich zásadný hodnotový omyl sa všade okolo nich prejavuje hromadiacim sa bahnom nemorálnosti, bezcharakternosti a bezohľadnosti. Ale oni sú slepí a hluchí! Nechcú vidieť hlbokú mravnú a ľudskú devastáciu spoločnosti, ku ktorej prispievajú aj oni sami svojou vlastnou honbou…

Zopár poznámok k pápežovým výhradám k zneniu modlitby „Otče náš...“

Najznámejšia modlitba, teda modlitba Pána, má rôzne preklady. Nachádza sa v Mt 6,9-13) a tiež Lukáš, kapitola 11, verše 2 až 4 (L 11,2-4). Najrozšírenejším je ekumenický preklad: http://www.christianos.sk/uvod/otcenas/ Preklady pôvodných originálov (prototext) z jazyka do jazyka, pričom vzniká výsledok prekladu, teda, nový text v cieľovom jazyku (metatext) bývajú často problematické, dôvod:…

TopSpeed

Najstaršie Porsche 911 boli 901. Prečo?

0

Keďže sme tu mali veľa informácií o autonómnych autách a nejasnej budúcnosti šoférovania, čo tak si zaspomínať na niečo klasické? Niečo, čo dalo miliónom ľudí radosť a potešenie z jazdy, a nemuselo to mať nič z novodobých prvkov výbavy? Reč je o Porsche 911 v najstaršej generácii a jednom z najstarších kusov z…

Podľa Mazdy až 2/3 vodičov chcú šoférovať autá v budúcnosti

20

Každú chvíľu sú tu novinky o autonómnych autách. Budúcnosť sa blíži, avšak aký je názor väčšiny vodičov? Chcú naďalej šoférovať autá v budúcnosti alebo budú radšej len sedieť a užívať si bezstarostnú cestu do/z práce? Mazda nedávno publikovala prieskum, v ktorom na vzorke viac ako 11 000 respondentov prezentovala voľbu…

Fiat Punto s 0 hviezdami?! Je to až tak zlé?

17

V posledných dňoch svetom automédií obletela správa o katastrofálnom výsledku Fiat Punto v nárazovom teste Euro NCAP. Konkrétne malého Taliana ohodnotili na 0 hviezd! Má sa Punto za výsledok hanbiť alebo je to inak? Samozrejme, nechcem znevažovať výsledky Euro NCAP, to vôbec nie. Posledné hodnotenie však z Fiatu Punto nerobí rakvu na kolesách...

Jazdenky na Slovensku v inzerátoch sú mladšie ako EU priemer

7

Vo všetkých krajinách Vyšehradskej štvorky klesla v minulom mesiaci ponuka inzerovaných jazdeniek, na Slovensku a Maďarsku o 3 000 vozidiel, v Čechách a Poľsku o 12 000. Jazdenky na Slovensku sú mladšie. Priemerný vek jazdeniek ponúkaných na Slovensku klesol oproti septembru a októbru na 9,1 a je pod európskym priemerom,…

Volvo vyvíja autonómne auto spolu so švédskymi rodinami

2

Švédi to s autonómnymi autami myslia vážne. Akoby aj nie, keďže boli jedným z prvých pionierov tejto technológie. Volvo teraz dáva priestor švédskym rodinám. Dodal im špeciálne upravené prototypy XC90 s pokročilým systémom samostatnej jazdy. Každé autonómne auto vybavili „mozgom“, ktorý zachytáva a vyhodnocuje správanie rodín za volantom. Následné dáta…

V Nemecku možno zvýšia daň za naftu

10

Už roky sú na svete, ale aj v Európe krajiny, kde je nafta podstatne drahšia, ako benzín. Okrem iného za to môže aj napr. vyššia daň za naftu. Nie len v strednej Európe, ale globálne, sa tešia naftové autá veľkej obľube. Málo žerú, nafta stojí menej, ale produkujú viac škodlivých látok pre…

KAMzaKRÁSOU

Kardamom: Korenie, ktoré ťa vylieči. Prečítaj si ako!

1

Toto orientálne korenie je pre svoje užitočné vlastnosti využívané už niekoľko storočí. Jeho pôvod siaha až do ďalekej Indie, kde ho používajú, mimo iného, aj pri liečení a rôznych obradoch. V našich končinách, napriek tomu stále nepatrí medzi populárne korenie. Kardamom sa dá využívať v kuchyni ale aj v prírodnej medicíne…

Ako sa zbaviť bradavíc? O tomto si ešte nepočula!

3

Ako sa zbaviť bradavíc raz a navždy? Existuje niekoľko tipov a trikov ako na to. Prvou možnosťou je odstránenie pomocou lasera alebo tekutého dusíka, čo patrí k veľmi bolestivým a často, bohužiaľ, neúčinným spôsobom. Ďalšie možnosti sú z domácej lekárne a väčšina z nich účinkuje celkom dobre. My vám ponúkame…

Video Máš ráno problém s tvrdým a neroztierateľným maslom? Máme riešnie!

4

Máte každé ráno problém s tvrdým a neroztierateľným maslom? Všetci dobre vieme, že s tvrdým maslom sa natierať skutočne nedá. Ráno sa každý ponáhľa do práce a teda nemáme čas čakať, kým vám maslo zmäkne. Našli sme pre vás skvelé riešenie, ktoré určite často využijete! Chcete vedieť viac? Čítajte ďalej. 

Najhorší sabotéri diéty: Zdravé potraviny, z ktorých sa priberá!

2

Keď držíme diétu, alebo sa jednoducho snažíme zhodiť nejaké to kilo, ktoré máme navyše, zväčša z jedálnička odstránime vysoko kalorické jedlá, fast foody a sladkosti a nahradíme ich zdravšími alternatívami. Aj keď je to skvelý začiatok diétovania, aj pri zdravých potravinách si musíme dávať pozor na to, koľko ich skonzumujeme. Zdravé potraviny, z ktorých sa…

Miluješ ich, alebo nenávidíš? Bláznivé vianočné svetre ťa pobavia!

7

Sú tak škaredé, až sú pekné a milé... Bláznivé vianočné svetre už dávno nie sú nedostatkový tovar a dostupné sú nielen v ďalekom zámorí, ale aj u nás na Slovensku. Ľudia si ich obliekajú v predvianočnom období, darovávajú ich blízkym a niekedy v nich dokonca pózujú rodinne pred fotoaparátom. 

Badián nie je obyčajná korenina. Priprav si z neho tento úžasný čaj!

15

Badián, známy aj pod pojmom hviezdicový alebo čínsky aníz, je aromatický plod anízovca pravého. Tento strom dorastajúci do výšky 7 až 11 metrov pochádza z Ázie a do Európy sa dostal pravdepodobne v 16. alebo 17. storočí. Jeho plody už vtedy využívali do džemov či ovocných sirupov. Anízovec pravý obľubuje priemernú teplotu okolo…

TopDesat

Tieto čarovné 3D tetovania ti vyrazia dych!

0

Niektorí ľudia veria, že tetovanie vedie k zmene života, prípadne, že človeku pridá nejaké dobré vlastnosti alebo v živote dokáže zohrať aj ochrannú úlohu. Ostatní však tetovanie odcudzujú a spájajú si ho s niečim zlým. Áno, aj v dnešnom modernom a vyspelom svete nájdeme ľudí, ktorí dokážu človeka odcudziť na…

Autobus ho pripravil o exkluzívne zábery z demolácie štadióna

0

The Georgia Dome - štadión v Atlante, ktorý bol dlhé roky domovom pre klub Atlanta Falcons. Rovnako hostil v rokoch 1994 a 2000 veľkolepé finále amerického futbalu - Super Bowl. Štadión sa majitelia rozhodli vyhodiť do vzduchu, keďže v jeho blízkosti stojí nový domovský stánok Atlanty Falcons. Autor videa, James…

6 jedinečných vínnych oblastí, ktoré na Slovensku máme

0

Vianoce sú za rohom a za každým druhým rohom sú vianočné trhy. Voňavé, nezdravé a pre každý kraj svojské a typické. V Bratislave rozvoniavajú bratislavské rožky, v Nitre podpecníky. Košický med lepí zuby a v Poprade si ľudia pochutnávajú na domácich lokšiach. Vo všetkých našich mestách je plno a ľudia stoja…

Filmové zručnosti, ktoré sa ti môžu zísť

0

Žijeme v čase, keď je všetko možné, kde sa jedného dňa ocitneme v scenári z nejakého akčného filmu. Najlepšia a zároveň aj najhoršia vec je tá, že nikdy nevieme, kedy nás takéto nečakané situácie zastihnú. V takom prípade sa ti určite zídu filmové zručnosti, ktoré ťa dnes naučíme. Obľúbená webová…

Zábavné momentky z ranného vstávania

0

Ako často sa okolo seba rozhliadneš a sleduješ, čo sa deje? Niektorí ľudia si nevšimnú žiadnu zvláštnosť, ktorá ich obklopuje. Pozrime sa teda na to, čo sa môže stať ihneď ráno po tom, čo otvoríš svoje oči. Niektoré veci autorov fotografií naozaj prekvapili, iné zasa pobavili a podobne. Skús aj…

10 šokujúcich lekárskych experimentov, ktoré boli vykonané na ľuďoch

0

Dejiny skrývajú veľa faktov týkajúcich sa hrôzostrašných a tajných experimentov na ľuďoch, ktoré sa konali "v mene" medicíny. O niektorých z nich sa verejnosť predsa len dozvedela.   1. Spôsoby, ako "vliezť" človeku do hlavy