Svetová zdravotnícka organizácia vyslovene uvádza, že “procedúra neprináša žiadne zdravotné výhody pre dievčatá a ženy”. Naopak, prináša veľa zdravotných komplikácií a utrpenia. Účelom ženskej obriezky je zničiť ženské prežívanie sexuality a získať nad ženou kontrolu. Napriek tomu Ali Selim tvrdí, že by ženská obriezka mala byť v Európe dovolená.
“Neobhajujem FGM, ale ženskú obriezku. Sú to tie isté zdravotné dôvody, ktoré oprávňujú mužskú obriezku, nie je povinná, ale mala by byť právne povolená, ak je potrebná a lekár by to mal byť schopný rozhodnúť.”
Ali Selim sa ohradil i proti tomu, že ženská obriezka je v civilizovaných krajinách opisovaná ako barbarský akt: “Je to popisované hrozným spôsobom, vždy je opisovaná ako barbarská a vždy počujeme výraz „znetvorenie“, je predstavovaná ako prax ľudí s tmavou kožou, ako niečo stredoveké.
“Ak chcú byť Európania takí „cool“, tak musia preukázať revolucionársky prístup, je to zdedená prax. Ak je to dedičstvo, nemôže byť zavrhnuté, musíme ho zvážiť a nie zavrhnúť, pretože je to naše dedičstvo,” uviedol Selim.
Selim takisto uvádza, že túto prax je ťažko vykoreniť, kedže ľudia budú odchádzať na vykonanie zákroku do cudziny.
Odhaduje sa, že ženskou obriezkou bolo znetvorených okolo 200 miliónov dievčat na svete, z toho 6000 v samotnom Írsku.
Katarína Hanzlíková