Hlbší dôvod, prečo Netanjahu nevyzbrojí Ukrajinu proti Rusku

Jeruzalem 7. februára 2023 (HSP/foreignpolicy/Foto:TASR/AP-Ronen Zvulun)

 

Väzby Jeruzalema s Moskvou sa čiastočne týkajú bezpečnosti. Sú tiež o neliberalizme, píše Steven A. Cook pre Foreign Policy

Zelenskyj Netanjahu
Na snímke vľavo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Keď bol bývalý americký prezident John F. Kennedy v 50. rokoch 20. storočia členom Kongresu, patril k skupine zákonodarcov v Snemovni reprezentantov a Senáte, ktorí sa snažili ukončiť zbrojné embargo USA voči Izraelu. Napriek tomuto tlaku vtedajší prezident Dwight D. Eisenhower neustúpil, pretože veril, že Trojstranná deklarácia z roku 1950, v ktorej sa Spojené štáty, Francúzsko a Spojené kráľovstvo dohodli, že nebudú predávať zbrane regionálnym bojujúcim stranám, je najlepším spôsobom, ako zabrániť vojne na Blízkom východe. Keď bol Kennedy zvolený za prezidenta, porušil dohodu a predal židovskému štátu systémy protivzdušnej obrany Hawk vyrobené v USA, čo predstavovalo začiatok obranných vzťahov medzi USA a Izraelom, ako ich pozná svet.

V polovici januára Bidenova administratíva požiadala Izrael, aby tieto systémy Hawk z 50. rokov minulého storočia, ktoré boli uskladnené, poslal do Kyjeva, aby pomohli Ukrajincom brániť sa pred náporom ruských rakiet a iránskych bezpilotných lietadiel. Izraelčania údajne odmietli.

Bolo to ohromujúce rozhodnutie krajiny, ktorá v rokoch 1946 – 2021 využívala vojenskú pomoc Spojených štátov vo výške 107 806 200 000 USD a ktorej obyvateľstvo (podobne ako ukrajinské) je nútené žiť pod hrozbou rakiet, striel a bezpilotných lietadiel – z ktorých viaceré pochádzajú aj z iránskej technológie. Izraelskí predstavitelia pokračujú vo svojej “vojne medzi vojnami” – útočia na Iráncov a ich zástupcov v Sýrii a niekedy aj v Iraku, aby zabezpečili bezpečnosť izraelského obyvateľstva – vrátane útoku na iránske zariadenia počas uplynulého víkendu, ktorý americkí predstavitelia údajne pripísali Mosadu, izraelskej spravodajskej službe. Zároveň sa však zdá, že Izraelčania odopierajú Ukrajincom dokonca aj staré a nepoužívané technológie na zabezpečenie vlastného obyvateľstva.

Preto by nikoho nemalo šokovať zjavné rozhodnutie Izraela ponechať si stíhačky.

Od invázie ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu izraelská vláda – podobne ako turecká vláda – hrá dvojitú hru, keď ponúka rétorickú podporu ukrajinskej nezávislosti a poskytuje Kyjevu humanitárnu pomoc. Turci sú aspoň ochotní predávať Ukrajincom zbrane. Izraelčania sa naopak úzkostlivo vyhýbajú akejkoľvek politike, ktorá by poškodila väzby Jeruzalema s Moskvou.

Hlavným dôvodom je bezpečnosť. Rusi majú v Sýrii a jej vzdušnom priestore významné zastúpenie. Aby Izrael mohol prenasledovať Zbor islamských revolučných gárd (IRGC) alebo jeho zástupcov na sýrskom území, musia izraelskí piloti dekonfliktovať s Rusmi. Putin Izraelčanom väčšinou rád vyhovel, pretože hoci sa s iránskym najvyšším vodcom ajatolláhom Alím Chameneím zhodli na zabezpečení prežitia režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, Rusi chceli, aby Iránci boli v tomto úsilí mladším partnerom. Pravidelné a zničujúce údery Izraela na IRGC s tichým súhlasom Kremľa posilnili Putinov prístup.

Aj keď sa veľká časť izraelsko-ruských vzťahov týka Sýrie a bezpečnosti, tieto väzby majú aj ďalšie súvislosti. Izraelskí predstavitelia takmer reflexívne definujú krajinu ako demokratickú a zároveň ako súčasť Západu, ale na svetonázore záleží. A keďže izraelská politika sa pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua neustále posúvala doprava, Jeruzalem nadviazal vzťahy s krajinami, ktoré nepatria ani do jednej z týchto kategórií.

Zdá sa, že politické sympatie založené na nacionalizme, identite, antipatii k liberalizmu a nepriateľstve voči moslimom zohrali úlohu pri vytváraní väzieb Izraela s konšteláciou neliberálnych krajín – najmä s Ruskom, Maďarskom, Poľskom, Indiou a Brazíliou za bývalého prezidenta Jaira Bolsonara. Samozrejme, tieto príbuzenské vzťahy sa vždy netiahnu rovnakým smerom. Poľsko je hlavným podporovateľom Ukrajiny a dokázalo svoju obrovskú hodnotu v tom, čo prezident USA Joe Biden definoval ako boj medzi demokraciou a tyraniou. Napriek tomu, lídri poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť zdieľajú mnohé aspekty Putinových názorov, krajina zostáva neliberálnou demokraciou a Izrael ťahá rovnakým smerom.

Netanjahu sa nezdá byť prirodzeným kultúrnym bojovníkom, radšej zdôrazňuje bezpečnosť a to, ako dobre ju Izraelčanom zabezpečuje, ale v krízových chvíľach preukázal ochotu používať rasistické píšťalky a pridať sa k neliberálnym politikom. Napríklad v snahe získať hlasy voličov v roku 2015 varoval židovských Izraelčanov prostredníctvom Facebooku: “Pravicová vláda je v nebezpečenstve. Arabskí voliči húfne prichádzajú k volebným urnám. Ľavicové organizácie ich vypravujú autobusmi.” A, samozrejme, nedávno nadviazal spoločnú spoluprácu s izraelskou nacionalistickou, neliberálnou, náboženskou pravicou, ktorej vodcovia zdieľajú ideologické sklony globálnej pravice – ktorej vodcom je ruský prezident.

Izraelský minister verejnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir, minister financií Bezalel Smotrich a Avi Maoz – námestník ministra v úrade predsedu vlády, ktorého portfólio sa zrejme týka výlučne podpory jeho osobitnej interpretácie židovskej identity – nie sú zjavne oddaní demokracii. Zdá sa, že títo úradníci majú väčší záujem využívať demokratické postupy Izraela na presadzovanie svojej nedemokratickej agendy. Hoci Netanjahuova koalícia pozostáva zo strán, ktoré spoločne získali menej hlasov ako ostatné strany, Ben-Gvir, Smotrich, Maoz a ďalší sa správajú, akoby mali drvivý mandát nakloniť si moc v prospech Knesetu, kde majú v súčasnosti oni a ich spojenci tesnú väčšinu.

Tlač sa dosť sústredila na Netanjahuov partikulárny záujem o zmeny zákonov, ktoré by mu umožnili vyhnúť sa trestnému stíhaniu za korupciu. Z určitého pohľadu je to to najmenej, čo pre neho môžu premiérovi partneri urobiť výmenou za to, že im umožnia zmeniť spôsob výberu sudcov Najvyššieho súdu a poskytnú izraelskému zákonodarnému zboru právomoc zrušiť najvyšší súd krajiny. Táto zmena by mohla vláde umožniť rozšíriť izraelskú kontrolu nad Západným brehom Jordánu, podkopať práva nežidovských Izraelčanov a pevne zakotviť izraelskú identitu v rámci špecificky ortodoxnej verzie toho, čo predstavuje židovstvo. Súčasťou toho by bola aj významná zmena izraelského “zákona o návrate”, ktorý má rozhodujúci význam pri spájaní Židov na celom svete s Izraelom. Okrem toho je ohrozené tolerantné prostredie Izraela pre komunitu LGBTQ, keďže Maoz – ktorý otvorene zastáva homofóbne názory – sľubuje, že bude presadzovať agendu zameranú proti homosexuálom a transsexuálom, čo je charakteristickým znakom neliberálnej globálnej pravice.

To, čo sa deje (alebo sa môže stať) v Izraeli, sa zhoduje s tým, čo sa stalo v iných neliberálnych štátoch vrátane Ruska. Politici vyprázdnili, ohýbali a podkopávali inštitúcie, aby si upevnili svoju moc a presadzovali neliberálnu politiku v mene nejakej zdanlivo dôležitejšej veci, najmä nacionalizmu, identity a náboženstva. Izraelský politický systém má už dlho problém zosúladiť demokratické princípy s etnicko-náboženským nacionalizmom, ktorý je do veľkej miery súčasťou sionizmu.

Počas väčšej časti takmer 75 rokov sa Izraelčania snažili zvládnuť rozpory a problémy, ktoré tieto konkurenčné impulzy vytvárali, ale nová vláda o ich zvládnutie nestojí. Namiesto toho sa usiluje o posilnenie avizovaného židovského štátu založeného na osobitnom chápaní judaizmu, ktorý sa nesnaží prispôsobiť tým, ktorí nepatria do kategórie prijateľného židovstva.

Izrael sa nachádza na politickej trajektórii, ktorá ho zaraďuje medzi neliberálne štáty sveta. Bolo by nepresné tvrdiť, že Izrael je rovnaký ako Rusko, ktoré je rovnaké ako India, ktorá je rovnaká ako Maďarsko. Vedúci predstavitelia všetkých týchto krajín však majú podobný pohľad na to, ako organizovať svoje spoločnosti. Takže áno, je pravda, že väzby Jeruzalema na Moskvu sú prepojené s jeho bezpečnostnými obavami a núdzovým stavom, ktorým je prítomnosť Iránu v Sýrii. Ale pre tých, ktorí Izrael považujú za demokraciu orientovanú na Západ, sú jeho vzťahy s Ruskom a inými neliberálnymi štátmi oveľa dôležitejšie, uzatvára Steven A. Cook pre Foreign Policy.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:54

Americký Federálny rezervný systém zvýšil svoju sadzbu o 25 bázických bodov na 4,75-5,0 %.

Uvádza sa to vo vyhlásení Fedu.

Nová sadzba je údajne najvyššia od roku 2006.

19:51

Francúzsko už mesiac a pol cvičí ukrajinských pilotov na lietadlách Mirage 2000.

Informoval o tom denník Le Figaro.

19:44

Budúcnosť životodarnej tekutiny ľudstva – vody – je na celej planéte v ohrození, upozornil v stredu na otvorení Konferencie OSN o vode generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.

19:33

Poslanecká snemovňa Parlamentu (PSP) ČR zakázala zamestnancom používať čínsku aplikáciu TikTok na všetkých svojich zariadeniach. Dôvodom je kybernetická bezpečnosť.

19:31

Tel Aviv a Varšava sa dohodli na návrate poľského veľvyslanca do Izraela, oznámil izraelský šéf diplomacie Eli Cohen. Ako píše agentúra AFP, tento krok bol oznámený dva roky po tom, čo medzi oboma krajinami došlo k sporu ohľadom majetkových nárokov z obdobia druhej svetovej vojny.

19:27

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu v stredu vyjadril poľutovanie nad “vyhrážkami” adresovanými tomuto súdnemu orgánu po vydaní zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny na Ukrajine.

19:17

Česko nebude udeľovať víza Rusom a Bielorusom, ktorí majú aj iné štátne občianstvo. Rozšíri sa tým nariadenie, ktoré vláda vydala po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. V stredu to schválil český kabinet.

18:50

Maďarská vláda nemá v úmysle vzdať sa ruských zdrojov energie. Cieľom kabinetu je síce diverzifikácia, no v budúcnosti Maďarsko ráta aj s ruskými energetickými nosičmi. Podľa agentúry MTI to v stredu vyhlásil v Bosne a Hercegovine šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

18:45

55 percent Nemcov sa obáva zatiahnutia svojej krajiny do vojny.

Také sú výsledky sociologického prieskumu nemeckej poisťovne R+V, informovala televízia n-tv.

18:40

Ukrajina, ktorá sa už viac než rok bráni invázii ruskej armády, bude na obnovu a rekonštrukciu potrebovať najmenej 411 miliárd dolárov (približne 381 miliárd eur). V stredu to oznámila Svetová banka, ktorá tento odhad vypracovala v spolupráci s vládou v Kyjeve, Európskou komisiou a OSN.

18:38

Talianska ministerka turizmu Daniela Santanchéová a ministerka pre rodinu a spravodlivé príležitosti Eugenia Roccella v stredu podpísali zmluvu s hotelierskymi združeniami, ktorá umožní ženám a deťom – obetiam domáceho násilia – bývať v hoteloch najviac sedem dní po tom, čo odídu z azylového ubytovania.

18:36

Juhoafrická vláda bude konzultovať s Moskvou rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na Vladimira Putina.

Oznámil to juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandor. Uviedla, že takéto konzultácie sa uskutočnia po prvýkrát.

18:33

Cieľom zvoleného generálneho riaditeľa Českej tlačovej kancelárie (ČTK) Jaroslava Kábeleho je zachovať spoľahlivosť agentúry pri tvorbe nezávislých správ. Zároveň chce držať krok s dobou v oblasti nových technológií. Rozvíjať by chcel aj spoluprácu s Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky (TASR).

18:25

Krajiny OPEC+, medzi ktoré patrí aj Rusko, plánujú zachovať rozhodnutie o znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne do konca roka 2023. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:07

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu v Senáte USA uviedol, že Čína napriek posilňovaniu diplomatickej podpory Ruska dosiaľ neposkytla Moskve vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Naď: SR podporuje iniciatívu na dodanie a obstarávanie munície pre Ukrajinu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko plne podporuje európsku iniciatívu na urýchlené dodanie a spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu, ktorej nevyhnutnou súčasťou sú aj opatrenia na zvýšenie výrobných kapacít európskeho obranného priemyslu. Vyhlásil to dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď po stredajšom stretnutí s eurokomisárom pre vnútorný trh…

MS: Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí, z toho 98.773 vo veci osobného bankrotu a 20.849 ľudí vo všeobecnej agende. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Centrum zároveň poskytlo pomoc 3886 ľuďom z Ukrajiny, z toho 3576 ľuďom…

Hnutie Republika má novú posilu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Do mimoparlamentného hnutia Republika vstupuje bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Viliam Ostrožlík. TASR o tom informoval predseda hnutia Milan Uhrík "Ostrožlík je predsedom nášho odborného tímu pre financie a rozpočet a je garanciou toho, že prostredníctvom nášho ekonomického a hospodárskeho programu dokážeme zlepšiť…

Dobrá správa pre milovníkov umenia: Pri razii našli nečakaný poklad

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Polícia vyšetrujúca medzinárodných pašerákov umenia objavila v Bulharsku doteraz neznámy obraz amerického umelca Jacksona Pollocka Dielo by mohlo mať hodnotu až 50 miliónov eur (54 miliónov dolárov), informoval bulharský národný rozhlas s odvolaním sa na odborníkov. Pri operácii bolo zatknutých niekoľko osôb vrátane bulharských…

Pomoc USA Ukrajine je pod kontrolou

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Kevin Lamarque)   Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken to povedal v odpovedi na otázky senátneho výboru "Predstavitelia Pentagónu a ministerstva zahraničných vecí na Ukrajine kontrolujú cielené využívanie pomoci USA pre Kyjev," povedal Blinken. Televízia CNN medzitým informovala, že predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Mike McCaul…

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne

0 icon

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne. Informuje o tom denník New York Times s odvolaním sa na svoje zdroje.

IIHF nepustí Rusko a Bielorusko ani na budúcoročné MS

0 icon

Zürich 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer) Aktualizované 22. marca 2023 18:05 Rusko a Bielorusko sa nemôžu zúčastniť na turnajoch Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) ani v sezóne 2023/24. Na stredajšom zasadnutí o tom rozhodla Rada federácie IIHF tak predĺžila zákaz štartu ruských a bieloruských národných tímov aj ich klubových zástupcov vo…

Zmeny v oblasti dočasnej pracovnej neschopnosti neprešli do 2. čítania

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Inštitút dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) sa nateraz neupraví. Poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli do druhého čítania novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá to predpokladala. Návrh predložili poslanci za OĽANO Novela hovorila o tom, aby lekár mohol vystaviť dočasnú pracovnú neschopnosť spätne. Upraviť sa…

SKZZ kritizuje presun peňazí z plánu obnovy,určených pre záchranky, do nemocníc

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) kritizuje rozhodnutie o presune 22 miliónov eur z plánu obnovy, vyčlenených na nákup nových záchraniek, do nemocničného sektora. "Toto je veľmi zlá správa pre našich pacientov aj záchranárov. Vozový park v štátnych záchrankách tieto vozidlá potreboval ako soľ," skonštatoval…

Forró: Programové vyhlásenie schválili dvakrát, menšinám nesplnili nič

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hoci bolo programové vyhlásenie vlády v tomto volebnom období v prakticky tej istej podobe v parlamente schválené dvakrát, z dôležitých menšinových cieľov sa z neho nepodarilo naplniť nič. V TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró Napriek tomu, že v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali