NAŽIVO

Hraničný priechod Rafah do Egypta je pre obyvateľov Gazy otvorený. TOI zdôrazňuje, že hraničný priechod je otvorený len pre palestínskych chodcov z Pásma Gazy a nie pre nákladné vozidlá s humanitárnou pomocou.

09:30

Pri ukrajinskom útoku v Belgorodskej oblasti zahynuli dvaja civilisti. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že v noci na pondelok zneškodnilo 31 ukrajinských dronov, najviac práve nad Belgorodskou oblasťou.

09:15

Novou prezidentkou Kostariky sa pravdepodobne stane L. Fernándezová. V predvolebnej kampani sľubovala tvrdé zásahy proti narastajúcemu násiliu spojenému s obchodom s kokaínom.

09:14

Dopravu v Nemecku zrejme naruší štrajk odborového zväzu. V dôsledku toho ostanú zrejme autobusy, električky a vlaky metra viacerých prepravných spoločností v nemeckých mestách v depách.

09:13

Na letisku v Chartúme pristálo prvé civilné lietadlo od začiatku vojny. V krajine už takmer tri roky pokračujú boje medzi sudánskou armádou a povstaleckými Silami rýchlej podpory (RSF).

09:12

Medvedev odmieta tvrdenia o ruskej a čínskej hrozbe pre Grónsko. Ruský exprezident a podpredseda Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev v pondelok označil tvrdenia Západu o ruskej a čínskej hrozbe pre Grónsko za vymyslené „hrôzostrašné príbehy“.

09:12

Izrael tvrdí, že zlikvidoval jedného z veliteľov Hizballáhu. Izraelská armáda v nedeľu oznámila, že „eliminovala“ veliteľa militantného šiitského hnutia Hizballáh na juhu Libanonu.

09:11

Na severnej časti diaľnice D1 pri Sučanoch v okrese Martin sa v pondelok ráno stala vážna dopravná nehoda. Diaľnica je v smere na Žilinu uzavretá. Premávka je v smere na Martin odklonená po ceste I/18. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline o tom informuje na sociálnej sieti.

08:33

Dobrindt: Nemecko rozšíri spoluprácu so spravodajskými službami USA. „USA sú a zostávajú naším partnerom,“ vyhlásil Dobrindt.

08:01

Rusko modernizuje posádku zo sovietskej éry v Petrozavodsku. Vyplýva to zo satelitných snímok, ktoré získal fínsky verejnoprávny vysielateľ YLE.

08:00

Kreslo v senáte Texasu získal demokrat, republikáni hovoria o budíčku. Porazená republikánka označila tento výsledok za „varovný signál“ pre doplňujúce voľby do Kongresu USA, ktoré sa uskutočnia v novembri.

07:05

Na rozhovory s USA je potrebná dôvera, uviedol šéf iránskej diplomacie. Podľa jeho slov sa o to už snažia regionálni sprostredkovatelia.

07:03

Venezuela prepustila ďalších 33 politických väzňov. Ide o súčasť ohláseného prepúšťania, ktoré podľa rodín odsúdených prebieha príliš pomaly.

07:03

Iracký parlament opäť nehlasoval o novom prezidentovi. Podľa zvyklostí post premiéra v Iraku zastáva šiita, predsedom parlamentu býva sunnita a prezidentský post, ktorý je prevažne ceremoniálny, patrí Kurdovi

07:02

Trump tvrdí, že môže vyriešiť finančné problémy OSN, odmieta jej presun. Šéf Bieleho domu podľa vlastných slov nevedel, že Spojené štáty nesplnili svoje záväzky voči OSN.

06:59

Portugalská vláda prisľúbila 2,5 miliardy eur na pomoc po búrke. Kristin v noci na stredu zasiahla v sprievode intenzívneho dažďa a silného vetra stredné a severné Portugalsko.

Včera 19:59

Predseda snemovne USA verí, že k ukončeniu shutdownu dôjde do utorka. Horná komora Kongresu – Senát – už rozpočtový návrh schválila, avšak snemovňa, ktorej viacerí členovia sú mimo Washingtonu, by o ňom mala hlasovať najskôr v pondelok.

Včera 19:56

V stredu 4. februára si aj Česi žijúci na Slovensku pripomenú Deň Čechov v zahraničí. „Sviatok krajanov pripomína 4. február 1628, kedy z Česka odišiel z dôvodu neslobody najznámejší český exulant Ján Amos Komenský,“ pripomína portál cesi.sk, najdlhšie fungujúci web českej národnostnej menšiny na Slovensku.
Upozorňuje zároveň, že o dátume krajanského sviatku rozhodol výsledok internetovej ankety, ktorú v roku 2020 inicioval vtedajší český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček. „Za 4. február hlasovalo v ankete najviac, 42 percent respondentov,” dodáva portál cesi.sk.
Vláda ČR schválila oficiálny dátum Dňa Čechov v zahraničí v polovici februára 2021.

Včera 19:38

Caracas prepustil ľudskoprávneho aktivistu. Tarazona sa na slobodu dostal ako súčasť prepúšťania stoviek väzňov, ktoré v piatok avizovala venezuelská dočasná prezidentka Delcy Rodríguezová.

Včera 18:17

Čína a Rusko chcú pokračovať v spolupráci aj v roku 2026. AFP pripomína, že Peking a Moskva v posledných rokoch zintenzívnili hospodársku spoluprácu aj diplomatické kontakty.

Včera 18:16

Hasiči v Pezinku zachraňovali daniela, ktorý mal parožie zachytené v sieti za futbalovou bránou. Zviera sa podarilo vyslobodiť a previezť za mesto, kde ho vypustili späť do voľnej prírody. Bratislavskí krajskí hasiči o tom informovali na sociálnej sieti.
„Keďže sa nachádzal na cvičnom futbalovom ihrisku v meste, jeho okamžité vypustenie do voľnej prírody nebolo možné. Bolo preto potrebné zabezpečiť bezpečný transport mimo areálu,“ priblížili hasiči. Na miesto sa dostavil aj poľovnícky hospodár a lesná stráž s vozidlom s prívesným vozíkom.

Včera 17:15

Ruský dron udrel vedľa autobusu a zabil 12 ľudí. K útoku podľa vyhlásenia došlo v okrese mesta Pavlohrad, ktoré leží východne od Dnipra.

Včera 17:14

Lev XIV. vyzval svetových lídrov k dodržiavaniu olympijského prímeria. Hlava katolíckej cirkvi v nedeľu vyhlásila, že olympijské a paralympijské hry predstavujú dôležité posolstvo bratstva a oživujú nádej na svet v mieri.

Včera 17:13
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Giulietto Chiesa: „Tretia svetová vojna sa začala“

Giulietta Chiesu, talianskeho novinára, politológa a politika, poznajú po celom svete. Precestoval všetky kontinenty, napísal niekoľko kníh, pôsobil dokonca aj v Europarlamente. Má svojrázne postoje a snaží sa ľuďom otvoriť oči

❚❚
.

„Súčasné štátne prevraty sa uskutočňujú vďaka manipulácii vedomí. Teraz, na začiatku 21. storočia, sme vystavení veľkému vplyvu toku informácií a tento prúd je taký silný, že ho môžeme len ťažko kontrolovať. Nastúpila epocha, kedy je väčšina ľudí negramotných. O 50 rokov vaše deti už nebudú vedieť čítať. Máme pocit, že všetko dianie vidíme. No to, čo očami vidíme, kontrolovať nemôžeme. Hovoríme: „Videl som to na vlastné oči“. No čo som videl?

Informácia sa podáva pomocou nového jazyka: jazyka pohyblivých záberov. V tomto jazyku niet bežného spájania slov do viet. Ak ľudia nechcú byť negramotnými, musia sa naučiť tento jazyk čítať. Existuje toľko ilúzii, že všetko vieš, no v skutočnosti – nevieš nič. V tom je problém,“ vysvetľuje taliansky novinár.

.

„Zoberme si, napríklad, 11. september 2001. Vtedy to 3,5 miliardy ľudí po celom svete videli v režime „live“. Na všetkých pôsobili tie isté emócie, ktoré si zapamätajú navždy. Bola to bezprecedentná operácia v histórii ľudstva. Všetkých 3,5 miliardy ľudí si myslelo, že “oni videli”. No naozaj videli tie lietadlá? Ukazovali to, no kto to videl naozaj? Existujú len zábery. Aj to, ako sa zrútili veže „videli“ svojimi očami všetci vedomí obyvatelia planéty, pretože ostatné 3 miliardy ľudí nemajú elektrinu, nemajú ani televízor, preto to nevideli.

Takýmto spôsobom sme na vlastné oči videli najväčšiu manipuláciu v histórii ľudstva, ktoré odvtedy do dnešných dní už 13 rokov verí tomu, čo videli. A čo sa odohrávalo v skutočnosti?

Štátny prevrat zosnovaný malou skupinou ľudí, ktorí chceli zmeniť kurz svetovej histórie. Presne toto sa odohráva aj dnes. Myslíte si, že udalosti na Ukrajine s tým nesúvisia? Súvisia s tým bezprostredne – je to pokračovanie procesu,“ prízvukuje politológ.

Hovorí, že 11. september bol začiatkom vojny v Afganistane, potom sa začala vojna v Iraku, na to Líbyjská vojna, teraz vojna v Sýrii. „A nakoniec – Ukrajina. Všetko toto je jedno a to isté. Je to operácia vedená s cieľom zmeniť kurz histórie. Akým smerom sa tento kurz zmení, to je už otázka politická, resp. geopolitická. Tretia svetová vojna sa začne z dôvodu nedostatku zdrojov. Podstata diania je v tomto: alebo spoločne pochopíme veľkosť nebezpečenstva vlastnej manipulácie, alebo sa proste nebudeme schopní brániť. Niekto niekde bude pripravovať podmienky na vypuknutie vojny. A prečo vojny? Nemôžeme sa zaobísť aj bez vojny? Tu je potrebné si vyjasniť: vojna je nevyhnutná, pretože zdrojov nebude dosť pre všetkých už v polovici tohto storočia. Organizátori 11. septembra vedeli to, čo bude teraz, pretože oni mali informácie a my nie. Na konci 20. storočia nebol taký nárast populácie, teraz je nás viac ako 7 miliárd,“ zdôraznil Giulietto Chiesa.

Podľa neho v priebehu 20. storočia sa mnohé štáty začali vyvíjať tak, že chceli žiť tak, ako tí na Západe. Západ vtedy ovládal všetky zdroje, diktoval podmienky celému svetu. „Zoberme si napríklad Čínu, v ktorej žije 1,3 miliardy ľudí. Im sa páči západný spôsob života, tiež chcú takto žiť. No ak Číňania začnú jesť toľko mäsa ako my, nebude na tejto planéte dostatok mäsa pre nich ani pre nás. Preto sa Číňania pozerajú dopredu – začínajú skupovať Afriku. Rast Číny, Brazílie, Mexika, Indonézie spôsobí, že sa nám do 5-6 rokov vyrovnajú: budú vyrábať 50 miliónov áut, stavať cesty, rozvíjať infraštruktúru. Na to by sme potrebovali 3-4 planéty a máme len jednu, na ktorej nás žije 7 miliárd. To nie je vtip. Behom 50 rokov nás bude najmenej 8 miliárd,“ predpovedá novinár.

.

A robí nepríjemný záver: „Za týchto podmienok je vojna nevyhnutná. Pokiaľ zdroje nebudú stačiť pre všetkých, výsledok bude automatický taký, že najsilnejší použijú zbrane na ovládnutie zdrojov potrebných na prežitie. Nachádzame sa práve v tejto fáze vývoja.

Nebezpečenstvo je obrovské. Existuje možnosť vzdorovať tomu? Máme aj iné riešenie? Ja si myslím, že jediným východiskom je vedome znížiť náš kvantitatívny i kvalitatívny rozvoj.

Nemôžeme sa ďalej rozvíjať tak, ako sme sa rozvíjali počas 20. storočia, pretože nie je dosť zdrojov. Ak hovorím o zdrojoch, mám na mysli vodu, energiu, ropu, plyn, uhlie. Myslel niekto na to, že dnes nevyhnutné zdroje fosílnych energií sa vyčerpávajú? Budú autá, no nebudú môcť jazdiť. Jediným východiskom bude využívať napríklad slnečnú energiu. No na to je potrebný prechodný čas, počítam asi 120 rokov,“ domnieva sa Talian.

Tvrdí, že nebezpečenstvo vojny je veľmi vysoké. „Ako s manipuláciou začali, tak manipuláciou aj končia. Žijeme vo svete, v ktorom by sme v princípe mohli mať všetky informácie, všetky potrebné komunikačné toky, aby sme mohli žiť spokojne v dlhodobej perspektíve. Ale v skutočnosti je to naopak – sme ľuďmi celkom negramotnými: nevieme čítať, nič nechápeme, všetky procesy našich životov sa zvrhli na konzumovanie. Každú minútu nám hovoria, že musíme spotrebovať viac, než nám poskytujú naše zdroje. Kto určuje náš osud? Nachádzame sa vo virtuálnej spoločnosti, ktorú vytvorili nejakí ľudia. Kde sa títo ľudia nachádzajú? Kto sú to? V tejto spoločnosti niet žiadnej demokracie: týchto ľudí nikto nevolil,“ prízvukuje Giulietto Chiesa.

Hovorí o tom, kto „hýbe“ týmto svetom: „Všeobecne sa predpokladá, že na Západe je ukážková demokracia. Tam ľudia hlasujú, no kto určuje, ako bude prebiehať toto hlasovanie?

.
Na snímke proruský ozbrojenec hliadkujúci na ulici

Títo ľudia sa schádzajú raz za mesiac na Manhattane a v priebehu pol hodiny rozhodnú, kam nasmerovať 3-5 biliónov dolárov. Mená týchto ľudí prakticky nepoznáme, no vieme, kto ich riadi – je to Merrill Lynch, J. P. Morgan, Bill Gates. Títo giganti ovládajú celé štáty. Oni sú skutoční vládcovia. To sú „Masters of Universe“ – Páni vesmíru. Oni majú všetky informácie, no systematicky ich skrývajú. Všetky médiá, ktoré nás informujú, vrátane ruských, sa nachádzajú v rukách týchto ľudí. V čase, keď prebieha štátny prevrat, oni okupujú všetky médiá,“ tvrdí skúsený novinár.

Poukazuje na to, že internet – je najvhodnejšie miesto činnosti tajných služieb. „Iba veľmi vzdelaný človek je schopný rozlíšiť pravdu a nepravdu na internete, ak množstvo nepravdy absolútne očividne prevažuje. A 98% internetu – to je you tube, to znamená televízor.

Najhoršie je, že mnohé videoklipy majú degeneratívny charakter a pozerajú ich deti! A 8-10 ročný človiečik nedokáže povedať „mne sa to nepáči“, pretože to, čo vidí, je pre neho skutočnou realitou. Milióny detí sa na to pozerajú a dochádza k prerodu. Formovanie mozgu dnešného človeka sa deje prostredníctvom pôsobenia zábavy a reklamy – sú to základné dva elementy fundamentálnej manipulácie človekom. Môžeme sa my zapojiť do tohto procesu a zmeniť jeho smer a obsah? Je to otvorená otázka. Mám nádej, že sa nám podarí urobiť niekoľko krokov vpred, aby sme sa oslobodili od tejto tyranie, v ktorej žijeme,“ dodal.

Obrátil sa aj na samotných Rusov – a nielen na tých, ktorí boli prítomní počas jeho prednášky:

„O reakcii Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZRE) v súvislosti s Ukrajinou, Európu, Amerikou a Západom sa teraz valí vlna rusofóbie. Vy ste Rusi. Hovorím vám otvorene, ja nie som Rus. Som však priateľ Ruska, čo Európania nikdy nepoznali. Vlna rusofóbie je znakom toho, že sa pripravuje vojna. Vojna proti vám. To sa nedá skryť. Rozvíja sa skutočná rusofóbia v masovom meradle. PZRE dočasne vylúčilo Rusko zo svojej organizácie. Európska komisia a európske štruktúry organizovali prevrat v Kyjeve, oni sami ho organizovali a sami sa ho zúčastňovali spolu so Spojenými štátmi americkými. Útok bol úspešný: ovládli Ukrajinu. Hovorím rozhodne – všetky štruktúry plynovodu na Ukrajine sa teraz nachádzajú v rukách USA. Začína sa vojna o plyn, o energiu. Prebieha proste naozajstný útok,“ upozornil Giulietto Chiesa.

Novinár, pochopiteľne, nemohol nepovedať o úlohe médií. „Pretože hovoríme o médiách, poviem vám jeden príbeh, ktorý som zažil doma v Taliansku. Bol som v bare, v Ríme a pil svoje kapučíno v čase, keď 48 hodín chýbalo do dňa, kedy padol Janukovič, asi 20 februára.

V bare boli piati ľudia, ktorí ma poznali plus barman. Vediac, že sa zaoberám medzinárodnou politikou, opýtali sa ma na môj názor na udalosti v Kyjeve. Začal som rozprávať a pochopil som, že sa veľmi divia tomu, čo hovorím. Zastavili ma a hovoria: „Prepáčte, pán Chiesa, vy hovoríte veci, ktoré protirečia všetkému, čo sme videli v televízore! My vieme, že Vladimír Putin okupuje Ukrajinu“. A všetci piati si do tohto momentu mysleli, že samotný Putin, nie Rusko, ale osobne Putin okupuje Ukrajinu. V tom momente ma osvietilo – toto je mienka všetkých 60 miliónov Talianov. Je to preto, že všetky noviny a všetky TV stanice zverejnili, že Rusko okupuje Ukrajinu. Na základe toho sa prijímajú rozhodnutia, podobné tým z PZRE, pretože poslanci parlamentu nič nevedia ani o Ukrajine, ani o Kryme. Dokonca ani nevedia, kde sa nachádzajú na mape. Všetci sa pozerajú na tie isté TV kanály, preto všetci jednotne hovoria, že Rusko okupuje Ukrajinu. Za takýchto podmienok oni môžu vyrobiť hocijakú provokáciu a čo môžete urobiť vy? Brániť sa. Hovorím obrazne, Putin zabral Krym, ale Amerika zabrala Ukrajinu. No nikto o tom nič nehovorí,“ vysvetľuje novinár.

„Predseda vlády Ukrajiny teraz hovorí, že oni budú privatizovať všetky plynovody, prvý návrh bol od Chevron Corporation, ktorá navrhovala kúpiť všetko. Po tejto operácii ventil od všetkého ruského a ukrajinského plynu bude v Amerike. Medzitým prišiel Obama do Európy a vyhlásil: „A teraz vám my poskytneme plyn, ktorý máme“. Majú, to áno, ale za oceánom.

Bude veľmi zložité dopraviť ho do Európy. Takáto operácia by stála odhadom niekoľko sto miliónov dolárov a sedem rokov času. V týchto rokoch sa budú riešiť veľké strategické problémy, pretože Američania počítajú s tým, že takýmto postupom môžu v každom prípade spôsobiť škodu Rusku vo výške 100 miliárd dolárov ročne, čo prestavuje zisk z ropy?“ predpokladá Giulietto Chiesa.

A zasa sa vrátil k epizóde v malom bare v Ríme: „Vtedy som svojim udiveným spolubesedníkom povedal: „Začala sa Tretia svetová vojna, priatelia.“ Toto je prvá epizóda Tretej svetovej vojny. No Rusko má veľkú šancu ubrániť sa. V tejto hre je ešte jeden veľký hráč – Čína. 1,3 miliardy ľudí potrebuje energiu, ktorú bude s určitými ťažkosťami, Rusko pravdepodobne prečerpávať z Európy do Číny. Rusko bude spolupracovať s Čínou. No problém je znova v tom, že je potrebných 7-8 rokov, aby sa postavil plynovod medzi Ruskom a Čínou. No táto možnosť existuje. Na jednej strane sa vytvorí spojenectvo medzi Ruskom a Čínou. Na druhej strane západní giganti – Amerika a Európa, budú bohužiaľ určovať smer nášho budúceho života,“ predpovedá Giulietto Chiesa.

.

Porozprával aj o dianí na Ukrajine: „Je očividné, že organizácie „Pravý sektor“, „Sloboda“, ktorí bojovali na Majdane, sú fašisti. No sami o sebe by nič neznamenali, ak by nebolo osôb, ktoré ich podporujú. Viktória Nulandová, zástupkyňa ministra zahraničných vecí USA Johna Kerryho, v polovici decembra 2013 povedala: „Investovali sme 5 miliárd dolárov, aby sme ponúkli ukrajinskému národu budúcnosť, akú si zaslúži“. A čo oni robili s tými 5 miliardami?

Kúpili objekty tajnej služby Ukrajiny, v ktorých platili zriadenie výcvikových táborov. Tie neskôr zriadili aj v Poľsku a Lotyšsku. Môj posledný objav: Odkiaľ sú všetky tie peniaze? Viem, že mesačne vytvárajú USA 85 mld. dolárov z ničoho. Vytvárajú ich počítače. Američania splácajú svoj dlh peniazmi, ktoré umelo vytvárajú z ničoho, z nuly. 100-dolárové bankovky sa však vyrábajú… v Severnej Kórei! Existujú tri miesta, kde USA vyrábajú svoje peniaze: dve sú v Amerike a tretie je v Severnej Kórei neďaleko Pchjongjangu. Je tam celé mestečko obkľúčené tajnými službami 69. divízie Severnej Kórei. Je tam celá základňa výroby dolára. Sú to skutočné americké doláre. Pravda, nie celkom skutočné, existuje totiž jedna takáto riekanka: „same-same but different“. Nie sú falošné, no zároveň sú falošné. Vyrába sa ich v množstve desiatok miliárd každý mesiac. Prečo Američania vyrábajú peniaze práve tam? Pretože Severná Kórea – je najizolovanejším štátom sveta. Takto oni držia pri moci kórejských diktátorov. Najvážnejšie je, že oni týmto spôsobom vykonávajú tajné financovanie všetkých špeciálnych služieb – CIA, NSA a tak ďalej. Preto teraz nie je potrebné ísť do amerického senátu a žiadať zvýšenie výdavkov na tieto účely. Je možné, že o tomto nič nevie ani sám prezident Obama. Týmto spôsobom, mimo kontrolu kongresu, oni financujú CIA. Odkiaľ sú tie peniaze pre Ukrajinu? A odkiaľ na financovanie „slobodnej“ sýrskej armády? Nuž, odtiaľ, zo Severnej Kórei! Týmto spôsobom si oni môžu kúpiť celú armádu. A vy si ešte myslíte, že žijete v civilizovanom svete?! Sú to zločinci, ktorí sú pri moci a vlastnia peniaze. Zločinci, ktorí môžu zabíjať či kupovať celé vlády,“ tvrdí Giulietto Chiesa.

V tejto súvislosti hovorí, že je očividné, že je potrebné sa brániť. „Ak nie si schopný sa brániť, zabijú ťa. Mám obavy o osud 10 miliónov Rusov na Ukrajine. Najhorší scenár je ten, ak nikto nič neurobí. Je ťažko povedať, čo musia urobiť prostí ľudia. V prvom rade je potrebné sa myšlienkovo pripraviť na zmeny. Je potrebné sa sústrediť a začať myslieť inak.

Veľmi dôležitý je dialóg medzi kultúrami. Je potrebné znásobiť možnosti zblíženia Ruska s ostatným svetom. Je dôležité, aby ruská prítomnosť na svete bola vnímaná ako pozitívny faktor. Žiaduca je nová vízia medzinárodných vzťahov. Z pohľadu štátu predpokladám, som presvedčený, že Vladimír Putin si počína bezchybne. Nič nemohol urobiť ináč, urobil to, čo bolo potrebné,“ domnieva sa taliansky novinár.

„Akými strategickými, vojenskými, vedecko-výskumnými nástrojmi disponuje Rusko dnes? Mám dojem, že v časoch Jeľcina došlo k ohromnej strate poznania a samostatnosti. Hovorím otvorene, Jeľcin zradil a zapredal vašu vlasť Američanom. Napísal som knihu „Prepáč, Rusko“ po tom, keď som videl, čo sa dialo za desať rokov počas Jeľcyna. No teraz sa dejú iné veci: dochádza k zrodu myšlienky záchrany vašich hodnôt. Myslím, že téma záchrany vlastných hodnôt, histórie, jazyka, je veľmi vážnym elementom obrany. Preto všetko, čo robíte v tomto smere, je veľmi vážny vklad. Vaše pokolenie sa musí formovať v duchu obrany svojich hodnôt pred vplyvmi Západu, kde už dávno nič demokratické neexistuje,“ povedal v závere taliansky novinár a politológ Giulietto Chiesa.

.

 

V Estónsku novinára zadržala polícia

Estónska polícia prepustila na slobodu talianskeho novinára, bývalého člena Európskeho parlamentu Giulietta Chiesu, ktorý bol včera zadržaný v Tallinne.

Doteraz ale nie je známe, z akého dôvodu ho zadržali v hoteli a niekoľko hodín mu nedovolili opustiť policajnú okrsok.

Chiesa mal prehovoriť v hlavnom meste Estónska k novinárom a verejnosti v medzinárodnom mediálnom klube Impressum na tému Mala by sa Európa báť Ruska?

.

Dnes večer opustí novinár Estónsko a vlakom sa vráti do Moskvy.

eu

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Ján Droppa

Erik Majercak

.
.

Kyjev „nemá čas“

„Ukrajina je vyčerpaná.“ Guvernér Kim vyzval k mierovej dohode, „ktorá stavia ľudí nad zem“, píše britský denník The Independent

02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Nový nápad Sikorského: Európska armáda je zbytočná, čo tak „európska légia“?

Poľský minister zahraničných Radosław Sikorski vecí vyhlásil, že vytvorenie armády Európskej únie je nereálne, ale navrhol, aby členské štáty vytvorili…

02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Gašpar: „Bez slušnosti a rešpektu nemá Ukrajina v EÚ čo hľadať“

Podpredseda NR SR Tibor Gašpar v príspevku na sociálnej sieti zdôrazňuje, že ak Ukrajina bude iniciovať kroky na poškodenie energetických…

02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Proces s Bombicom, kajúcnik Bernard Slobodník, Lajčák, Epstein a dozvuky Davosu

Proces s Bombicom jasne ukázal, že súdna moc je v područí mediálneho mainstreeamu. Osoba Dannyho Kollára alias Bombica, nie je…

02. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Opatrne! Dôsledky migrácie môžu viesť až k občianskej vojne

Niektorí politici sú schopní zneužiť na predvolebnú kampaň čokoľvek. Nešťastie druhých predovšetkým…

02. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Komplikácie a uzavretá diaľnica na severe Slovenska. Na ceste leží telo

Na severnej časti diaľnice D1 pri Sučanoch v okrese Martin sa v pondelok ráno stala vážna dopravná nehoda. Diaľnica je…

02. 02. 2026 | Auto-Moto | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Auto-Moto | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vybudujte si bohatší život

Od detstva nás učia, že existuje len jedna správna cesta: dobre sa učiť, nájsť si „normálnu“ prácu a hlavne nikdy…

02. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Epstein a ďalšie monštrá

Kauza sexuálneho delikventa a pedofila Jeffreyho Epsteina v poslednej dobe rezonuje vo svetovej, ale aj v domácej politickej sfére. Ale…

02. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čína pomohla Rusku strojnásobiť výrobu balistických rakiet „Iskander-M“

Čína pomohla Rusku strojnásobiť výrobu balistických rakiet „Iskander-M“ v rokoch 2023 až 2024, informuje Centrum strategických a medzinárodných štúdií

02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

„Progresívci nemajú žiadne argumenty ani plán na pomoc Slovákom“

Miroslav Suja z hnutia Republika po pozretí nedeľných politických diskusií konštatuje, že jediným programom progresívcov je poraziť Fica

02. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obrovské víťazstvo nemeckej pravice

Žeby konečne prevládla politická realita nad cenzúrou? Po troch rokoch nútenej absencie sa nemecká AfD môže opäť zúčastniť Mníchovskej bezpečnostnej…

02. 02. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dánsko už s odsúdenými migrantmi nebude „jednať v rukavičkách“

Dánsko vyhostí cudzincov, ktorí boli odsúdení na najmenej jeden rok väzenia za závažné trestné činy. „Nenecháme znásilňovať naše ženy,“ vyhlásila…

02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Odvážne lunárne ambície Číny a Ruska

Nedávno boli zverejnené nové podrobnosti o jednom z najrozsiahlejších vesmírnych programov Ruska – celej sérii expedícií na výskum Mesiaca

02. 02. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
.

Kult zkázy…

Tak se nám v Praze odehrála demonstrace Milionu chvilek. Na to, jaké je počasí, měla velmi solidní účast. Tolik Ukrajinců…

02. 02. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 02. 2026 | Aktualizované 02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Aktualizované 02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Co by se učilo v ideální škole

Kdyby mohl být prosazen optimální výukový program pro děti a mladé lidi, tak aby odpovídal jejich psychickému vývoji a zohledňoval,…

02. 02. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

"Stále verím..." Djokovič zaujal emotívnou a pokornou rečou po finále Australian Open

Na pozápasovej tlačovej konferencii legendárny Srb Novak Djokovič pokorne priznal, že podľa neho, sú časy, kedy bol pravidelne vo finále…

02. 02. 2026 | 0 komentárov

.

Trump povedal, ako vidí tri nové štáty USA

Trump povedal, ako vidí tri nové štáty USA, informuje The Washington Post s odvolaním sa na vyhlásenia prezidenta počas uzavretej…

02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nedomanský sa pridáva k Hašekovi a nekompromisne kritizuje Rusko. Rypol si aj do SZĽH a Šatana

Hokejový majster sveta z roku 1972 a držiteľ olympijského striebra z roku 1968 a bronzu z roku 1972 Václav Nedomanský…

02. 02. 2026 | 0 komentárov

Svätec dňa: Obetovanie Pána

Sviatok Obetovania Pána, ktorý si v liturgickom kalendári pripomíname presne štyridsať dní po narodení Spasiteľa, v sebe nesie hlboké tajomstvo…

02. 02. 2026 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európa zlyháva. Slovensko nesmie mlčať

Poslanec Marián Kéry sa najnovšie zúčastnil v diskusnej relácii Karty na stôl, kde pomenoval veci priamo. Bez diplomatických fráz a…

01. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Predtým, ako zaútočia na Irán, USA majú v úmysle posilniť systém protivzdušnej obrany na Blízkom východe

O tom píše The Wall Street Journal s odvolaním sa na amerických úradníkov. Zároveň však tvrdia, že letecké útoky na…

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Falešná hra na místní komunity

Postřeh Curtise Yarvina: Všimněte si, jak se změnila role místních úřadů

02. 02. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 02. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

VIDEO: Boston a Tampa odohrali skvelý zápas pod holým nebom. Černák bodoval, brankári Vasilevskij a Swayman sa pobili

Priebežne najlepší tím NHL Tampa Bay Lightning so 74 bodmi po 53 zápasoch si v dueli pod holým nebom poradil…

02. 02. 2026 | 0 komentárov

Raši pre HS: Psychotesty pre poslancov? Nedá sa to vyriešiť

Koncom minulého roka, pár dní pred Vianocami, sme mnohí iba v nemom úžase sledovali nechutné divadlo, ktoré sa odohralo v…

01. 02. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov

Analytik: "Úspech ruských diplomatov je že udržiavajú nepredvídateľného Trumpa v ich scenári"

Rusko, 1. februára 2026 - V nedeľu 1. februára sa uskutoční ďalšie kolo rokovaní o rusko-ukrajinskom konflikte. Je teda najvyšší…

02. 02. 2026 | 0 komentárov

Lajčák zlyhal v komunikácii z hľadiska púšťania informácií, vyšetrovať by sa malo aj na Slovensku

Miroslav Lajčák sa podľa predsedu SNS Andreja Danka stal „obeťou hry medzi Západom a Východom“ a jeho prípad by mal…

01. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Taraba chváli politiku na všetky svetové strany

Opodstatnenosť zahraničnej politiky na všetky svetové strany potvrdzuje fakt, že SR má čulé kontakty so všetkými najmocnejšími krajinami sveta

01. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Útok USA na Irán môže vyvolať veľkú regionálnu vojnu. Vučić: Útok na Irán je možný v najbližších 48 hodinách

Útok USA na Irán môže vyvolať veľkú regionálnu vojnu, vyhlásil najvyšší vodca Iránu Alí Chameneí

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Hraničný priechod Rafah do Egypta je pre obyvateľov Gazy otvorený. TOI zdôrazňuje, že hraničný priechod je otvorený len pre palestínskych chodcov z Pásma Gazy a nie pre nákladné vozidlá s humanitárnou pomocou.

09:30

Pri ukrajinskom útoku v Belgorodskej oblasti zahynuli dvaja civilisti. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že v noci na pondelok zneškodnilo 31 ukrajinských dronov, najviac práve nad Belgorodskou oblasťou.

09:15

Novou prezidentkou Kostariky sa pravdepodobne stane L. Fernándezová. V predvolebnej kampani sľubovala tvrdé zásahy proti narastajúcemu násiliu spojenému s obchodom s kokaínom.

09:14

Dopravu v Nemecku zrejme naruší štrajk odborového zväzu. V dôsledku toho ostanú zrejme autobusy, električky a vlaky metra viacerých prepravných spoločností v nemeckých mestách v depách.

09:13

.

Minimum úsilia je pre týchto ľudí životná stratégia

Minimum úsilia sa pre niektorých ľudí nestáva len nutnosťou, ale doslova životnou filozofiou. Existujú situácie, keď je úloha technicky splnená,…

02. 02. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Výbuchy v Iráne. Čo môžu urobiť Rusko a Čína?

Irán, 1. februára 2026 - V Iráne došlo k viacerým výbuchom, ktoré si vyžiadali šesť obetí na životoch. Opozičné zdroje…

02. 02. 2026 | 0 komentárov

Prezident požiadal Gašpara v rámci disciplinárky o vyjadrenie do 15 dní

Riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Pavlovi Gašparovi plynie 15-dňová lehota na vyjadrenie v súvislosti s disciplinárnym konaním, ktoré voči nemu vedie…

01. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Test pozornosti: Dokážete na obrázku nájsť dve mačky?

Test pozornosti založený na optickej ilúzii ponúka jednoduchú a nenáročnú výzvu pre každého, kto si chce precvičiť vnímanie detailov. Úlohou…

02. 02. 2026 | 0 komentárov

Zomrel “kráľ Zemplína”, kontroverzný podnikateľ Mikuláš Vareha

Kráľ Zemplína”, kontroverzný podnikateľ Mikuláš Vareha zomrel. Ako informoval televízia Joj, záchranári resuscitovali Mikuláša Varehu v obci Malý Kamenec niekoľko…

01. 02. 2026 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Ján Droppa

Erik Majercak

.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov