NAŽIVO

Zosadený venezuelský prezident Nicolás Maduro tvrdí, že sa má „dobre“ vo väzení v USA, kde spolu s manželkou Ciliou Floresovou predstúpili pred súd v New Yorku, uviedol včera vo videu syn bývalého venezuelského vodcu Nicolás Maduro Guerra. Informuje agentúra AFP.

08:41

Americké ministerstvo zahraničných vecí včera vyzvalo Američanov vo Venezuele, aby „okamžite“ opustili krajinu. Ako dôvod uviedli, že ozbrojené milície prehľadávajú vozidlá, v ktorých hľadajú amerických občanov. Informuje agentúra AFP.

08:40

Administratíva prezidenta Trumpa uskutočnila predbežné rokovania o možnom útoku na Irán, ak to bude potrebné na realizáciu jeho varovaní, informuje The Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje.

Podľa informácií tohto vydania sa medzi možnými variantmi zvažoval rozsiahly letecký útok na rad iránskych vojenských objektov.

Zdroje WSJ poznamenávajú, že zatiaľ neexistuje jednotné rozhodnutie a v súčasnosti neboli zaznamenané žiadne známky presunu vojakov alebo vojenskej techniky.

07:18

Dom, v ktorom vyrastal anglický spevák a skladateľ David Bowie, sprístupnia verejnosti. Poschodový železničiarsky dom z 19. storočia v meste Bromley pri Londýne kúpila pamiatková organizácia Heritage of London Trust, ktorá ho plánuje sprístupniť na budúci rok, kedy by sa Bowie dožil 80 rokov.

Včera 19:46

Dom, v ktorom vyrastal anglický spevák a skladateľ David Bowie, sprístupnia verejnosti. Poschodový železničiarsky dom z 19. storočia v meste Bromley pri Londýne kúpila pamiatková organizácia Heritage of London Trust, ktorá ho plánuje sprístupniť na budúci rok, kedy by sa Bowie dožil 80 rokov.

Včera 19:45

Jedna osoba zomrela a sedem ďalších je nezvestných po tom, čo sa v Egejskom mori pri pobreží Turecka potopil čln s migrantmi. 

Včera 19:34

Najmenej šesť ľudí zastrelil útočník v okrese Clay County v americkom štáte Mississippi. Polícia podozrivého vzala do väzby.

Včera 18:16

Aj po 20 rokoch vládnutia je predseda maďarskej vlády a predseda strany Fidesz Viktor Orbán pripravený pokračovať v úlohe riadenia krajiny. Orbán o tom podľa servera infostart.hu hovoril na sobotňajšom zjazde v Budapešti, ktorým Fidesz otvára kampaň pred aprílovými parlamentnými voľbami.

Včera 17:44

Jemen dokončil evakuáciu viac ako 600 turistov, ktorí uviazli na ostrove Sokotra v dôsledku zhoršenia bezpečnostnej situácie v pevninskej časti krajiny.

Včera 17:38

 Juhoafrická republika začala týždeň trvajúce námorné cvičenia s Ruskom, Iránom a Čínou. Krajina manévre pri svojom pobreží označila nielen za demonštráciu sily, ale aj za nevyhnutnú reakciu na rastúce napätie na mori.

Včera 17:11

Ukrajinský dronový útok zapríčinil požiar ropného skladu v ruskej Volgogradskej oblasti. 

Včera 16:48

Ukrajina rokuje so Spojenými štátmi o potenciálnom uzavretí dohody o voľnom obchode. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Bloomberg.

Včera 16:47

Etiópia začala budovať letisko, ktoré podľa premiéra Abiya Ahmeda bude najväčším vzdušným prístavom v Afrike. Zariadenie vyrastá v meste Bishoftu, zhruba 50 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Addis Abeba.

Včera 16:47

Iránsky generálny prokurátor Mohammad Movahedí Azád vyhlásil, že každý, kto sa zúčastní na protestoch v krajine, bude považovaný za „nepriateľa Boha“ a bude mu hroziť trest smrti.

Protesty v Iráne
Na videosnímke, ktoré agentúra AP získala mimo Iránu, maskovaný demonštrant drží fotografiu bývalého iránskeho korunného princa Rezá Pahlavího počas protestu v Teheráne / Foto: TASR/AP
Včera 16:46

Predseda maďarskej mimoparlamentnej opozičnej strany TISZA Péter Magyar nazval zjazd vládnej strany Fidesz „propagandistickou akciou“. Podľa servera hang.hu opozičný líder k predstaveniu kandidátov Fideszu v 106 individuálnych obvodoch na zjazde dodal, že skutočnosť, že zlodeja pekne oblečú, pekne ho nasvietia a odfotia zo všetkých uhlov, z neho ešte neurobí čestného človeka.

Včera 16:45
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Fitch: Počet krachov v energetickom priemysle USA prekonáva rekordy

Množstvo krachov spoločností pracujúcich v ropnom a plynovom sektore USA prekonalo rekordy posledných 17 rokov, o tom svedčí informácie ratingovej agentúry Fitch.

❚❚
.

Za posledné tri dni zbankrotovali spoločnosti Ultra Petroleum a Midstates Petroleum Company z USA. Práve kvôli nim úroveň bankrotov poskočila do 13 percent, hoci ešte pred rokom bol tento ukazovateľ menší ako dve percentá. Hlavnou príčinou problémov je katastrofický pád cien ropy, ktorá klesla o viac ako polovicu od roku 2014.

Analytici Fitch sú pritom presvedčení, že miera bankrotov bude ku koncu tohto roka 60 percent, píšu Financial Times.

“To nie je koniec bankrotov v energetickej sfére. Existuje celý rad spoločností so štruktúrou kapitálu, ktoré nemôžu pracovať pri cene ropy 45 dolárov,” cituje FT názor analytika spoločnosti Invesco Scotta Roberta.

.

Podľa názoru Roberta ak by ceny za ropu zostali ešte nejakú dobu na úrovni 30 dolárov za barel, tak by počet bankrotov bol ešte väčší a ostatné spoločnosti by sa museli reštrukturalizovať. Ovšem možný rast cien za ropu môže byť tiež zlý. Podľa názoru analytika hrozí to, že hráči, ktorí by mali urobiť reštrukturalizáciu, ju nevykonajú a “budú konať bez akéhokoľvek plánu s ohromnými dlhmi”.

Okrem toho banky sprísnili podmienky vydávania komerčných a priemyselných pôžičiek kvôli “prudkému zhoršeniu v energetickom sektore”, povedali ekonómovia z JPMorgan.

K tomu, že miera krachov v energetickom sektore v USA nie je ešte vyššia prispel hlavne prudký rast cien v poslednom období, ktorí nepredpokladali ani analytici.

The Wall Street Journal píše, že apríl bol tento rok najlepším mesiacom roka pre ceny ropy: rástli rýchlejšie ako predpovedala väčšina analytikov a investorov.

Pokles výroby (ropy – red.) V USA, zníženie výdavkov ropných spoločností a zastavenie ťažby po celom svete posilnili nádeje na to, že trh už nebude natoľko presýtený,” píše vydanie.

.

Ceny ropných futures Brent stúpli v apríli o 20 %, nehľadiac na isté zníženie na samom konci mesiaca. Obnovili sa teda zo 75 % po dosiahnutí vo februári najnižších ukazovateľov za 13 rokov.

Niektorí analytici neočakávali rast cien skôr ako v budúcom roku, pripomína WSJ. Skeptici ale hovoria o ich skorom páde. Avšak, neboli tieto ceny negatívne ovplyvnené dokonca neúspešnými rokovaniami v Dauhe o “zmrazení” ťažby ropy.

Denník The Financial Times uvádza medzi hlavnými príčinami rekordného rastu cien ropy tiež oslabenie amerického dolára, vďaka čomu sa stalo čierne zlato lacnejšie pre krajiny s inou menou.

Podľa správy v novinách, sa investori pripravujú na za 25 rokov najväčšie zníženie dodávok z krajín, ktoré nie sú členmi OPEC. Podľa ich názoru, to môže prispieť neskôr, ale ešte tento rok, k stabilizácii situácie na trhu vďaka obnove bilancie medzi dopytom a ponukou.

Tento názor zastáva najmä investičná banka Jefferies, na ktorej analytikov sa odvoláva agentúra Reuters. Experti usudzujú, že v druhej polovici 2016 čaká trh miesto prebytku dodávok ropy ich nedostatok.

.

Ale niektorí sa obávajú opakovania minuloročnej situácie, kedy po májovom raste nasledoval rýchly pád. “Posledný skok cien ropy spôsobí ďalšie presýteniu trhu a oddialenie perspektívy obnovy jeho bilancia,” myslí si Norbert Rücker zo spoločnosti Julius Baer.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Milan Šupa

.
.
.

Hnízdil pre HS: Kto cez covid hovoril o zdraví, bol dezinformátor. Kto teraz hovorí o mieri, je dezolát. Ako môžu žiť zdraví ľudia v atmosfére vojny, keď vojnová propaganda beží na plné obrátky?

Jan Hnízdil je známy český všeobecný a rehabilitačný lekár, zdravotný poradca, publicista, a je aj jedným z priekopníkov českej psychosomatickej…

11. 01. 2026 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov

.

Plán odplaty: Rusko, po incidente s tankerom Marinera, pripravuje pre USA prekvapenia

Rusko tak ľahko nezabudne na incident s tankerom Marinera. Pripravujú sa štyri varianty odplaty a to je len prvá fáza…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Pustí sa EÚ do sporu s Trumpom? Pod rúškom misie pripravujú plán pre Grónsko

Európa zvažuje možnosť vyslania vojsk do Grónska pod rúškom misie NATO. Ak Trump odmietne, môžu byť uvalené sankcie na americké…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šimečka opäť perlil. Generál si neodpustil reakciu

Ukázalo sa, že Šimečka pokračuje aj v roku 2026 bez okolkov. Falošný, nevýrazný, bezobsažný, ale zato prehnane ambiciózny. Uviedol v…

11. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Šialené a nezákonné.” Trump poveril velenie špeciálnych operácií, aby pripravilo plán invázie

V Trumpovom okolí sa diskutuje o možnosti vojenskej invázie na Grónsko. Ako píše The Mail on Sunday s odvolaním sa…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ako narábať správne s peniazmi a zvýšiť svoj príjem

Philipp J. Müller, finančný mentor a majiteľ najväčšej finančnej akadémie v Európe ponúka svoje skúsenosti a naučí vás pracovať s…

11. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší korupčný škandál otriasa ukrajinskými vojenskými nákupmi

Ukrajinský generálny prokurátor odhalil rozsiahly prípad úplatkov a podvodov, v ktorom súkromná spoločnosť dodávala na front nepoužiteľné míny a nebezpečnú…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

“Spojené štáty európske”? Federalisti znovu vystrkujú rožky

Bývalý poslanec NR SR Andrej Stančík sa svojich sledovateľov pýta, či by boli za „Spojené štáty európske”. Myslíte, že by…

11. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší cieľ Donalda Trumpa

Kanada sa obáva, že by mohla byť ďalším cieľom prezidenta Trumpa po Venezuele a Grónsku, informuje agentúra Bloomberg

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prezident udelil štátne vyznamenania 22 osobnostiam, z toho štyrom in memoriam

Prezident SR Peter Pellegrini ocenil v sobotu 22 osobností spoločenského, kultúrneho, vedeckého ako aj športového života, štyroch z nich in…

11. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Počuli ste niekedy niečo o nejakej záhadnej Tartárii? Čo a prečo to pred nami taja?

Bola Veľká Tartaria úmyselne vymazaná z oficiálnej historiografie? A keď, tak prečo? Kto boli jej obyvatelia? Neboli to dnešní Tatari?…

10. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Spěchá…

V Íránu se dál protestuje, ale ajatoláhové tam vypnuli internet, takže informací je málo. Občas se objeví obrázky hořících mešit…

11. 01. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Ruský plyn: slovenská pasca, maďarská výhoda

Nové tarify za prepravu plynu vyhlásené na rok 2026 jasne ukazujú, kto sa dokázal prispôsobiť zmeneným podmienkam a kto sa…

11. 01. 2026 | 0 komentárov

Londýn vyčlenil 200 miliónov libier na prípravu nasadenia vojakov na Ukrajine

 Spojené kráľovstvo v piatok vyčlenilo 200 miliónov libier na prípravu britských vojakov, ktorí budú nasadení na Ukrajine ako súčasť „mnohonárodných“…

10. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Konečne vieme viac o tom, kto zrejme udal Vémolu a do akej drogovej kauzy má byť zapletený

Ostro sledovaný kriminálny prípad českej hviezdy MMA Karlosa \"Terminátora\" Vémolu bol dlho zahalený viacerými protichodnými informáciami. Polícia deň pred Vianocami…

11. 01. 2026 | 0 komentárov

Zdroje odhaľujú cieľ Orešnika

Úder „Orešnikom“ nebol zasadený úložisku plynu, píšu OSINTeri a ukrajinské vojenské verejné zdroje

10. 01. 2026 | Aktualizované 10. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Aktualizované 10. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Kto bol kráľ Levie srdce a prečo ho pozná celý svet?

Kráľ Levie srdce patrí medzi najznámejšie historické prezývky stredoveku a dodnes vyvoláva predstavy odvahy, sily a rytierstva. Ide o titul,…

11. 01. 2026 | 0 komentárov

Premiér: SR a USA v piatok podpíšu dohodu o spolupráci v jadrovej energetike

Slovensko a Spojené štáty americké podpíšu v piatok vo Washingtone dohodu o vzájomnej spolupráci v jadrovej energetike. Premiér Robert Fico…

10. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najrozšírenejší prvok a pravda o tom, z čoho je Zem skutočne zložená

Najrozšírenejší prvok na Zemi nie je taký jednoznačný, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Odpoveď závisí od toho,…

11. 01. 2026 | 0 komentárov

Export pšenice z Ukrajiny v decembri klesol takmer o 25 %

Export pšenice z Ukrajiny v decembri klesol takmer o 25 %, kukurice o 13 %. Informuje o tom agentúra Bloomberg…

10. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Ľudstvo ohrozuje digitálna demencia nastupujúcich generácií

Slovensko, 10. januára 2026 - Digitálna demencia nastupujúcich generácií - izolovaných vo virtuálnej realite - rozloží civilizáciu Homo sapiens na…

11. 01. 2026 | 0 komentárov

Minister vnútra vyvracia tvrdenia, podľa ktorých má byť na Slovensku masovo zneužívaný systém a vyťahované peniaze od štátu odídencami z Ukrajiny

Tvrdenia, podľa ktorých má byť na Slovensku masovo zneužívaný systém a vyťahované peniaze od štátu odídencami z Ukrajiny, nie sú…

10. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Britskí experti zistili, že úder „Orešnikom“ je demonštrácia ruskej vojenskej sily voči Európe a USA

Londýn, 10. januára 2026 - Odpálenie rakety „Orešnik“ je zrejme zamerané na zastrašenie Ukrajiny a demonštráciu ruskej vojenskej sily voči…

11. 01. 2026 | 0 komentárov

Služobné vozidlo s ministrom Huliakom malo nehodu

V piatok večer došlo v obci Očová k dopravnej nehode služobného vozidla, v ktorom sa viezol minister cestovného ruchu a…

10. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Adam Liška opäť dvakrát skóroval za Čerepovec. V posledných desiatich zápasoch dal desať gólov

Slovenský kapitán tímu KHL Severstaľ Čerepovec Adam Liška zažíva vynikajúcu fázu sezóny, ktorej čerešničkou na torte je, že sa vošiel…

11. 01. 2026 | 0 komentárov

Farmári to budú mať ťažké. Dohodu s MERCOSUR podporilo aj Slovensko

Videli sme cez týždeň farmárov na traktoroch blokujúcich Paríž vo vyše stokilometrovej kolóne. Odmietali totiž otvorenie obchodnej spolupráce s krajinami…

10. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruské vojská postúpili na dvoch úsekoch v Doneckej oblasti

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

10. 01. 2026 | Aktualizované 10. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Aktualizované 10. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Organizátori ZOH 2026 upokojujú. Hokejová aréna v Miláne bude pripravená včas napriek „detským chorobám“

 Organizátori zimných olympijských hier v Miláne a Cortine d\'Ampezzo ubezpečili, že hlavná hokejová aréna v milánskej štvrti Santa Giulia bude…

10. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Zosadený venezuelský prezident Nicolás Maduro tvrdí, že sa má „dobre“ vo väzení v USA, kde spolu s manželkou Ciliou Floresovou predstúpili pred súd v New Yorku, uviedol včera vo videu syn bývalého venezuelského vodcu Nicolás Maduro Guerra. Informuje agentúra AFP.

08:41

Americké ministerstvo zahraničných vecí včera vyzvalo Američanov vo Venezuele, aby „okamžite“ opustili krajinu. Ako dôvod uviedli, že ozbrojené milície prehľadávajú vozidlá, v ktorých hľadajú amerických občanov. Informuje agentúra AFP.

08:40

.

Ukrajina zvažuje návrh USA na vytvorenie „voľnej ekonomickej zóny“ na Donbase v prípade prímeria

Vyhlásil to Zelenskyj agentúre Bloomberg

10. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo príde po liberálnom svetovom poriadku?

Niet pochýb o tom, že povojnový svetový poriadok po skončení studenej vojny dnes už nefunguje. Téza Francisa Fukuyamu o „konci…

10. 01. 2026 | 0 komentárov

Macron informoval francúzsky parlament a vládu o pláne umiestniť šesť tisíc francúzskych vojakov na Ukrajine

Ako píše Le Monde, uzavreté stretnutie sa konalo 8. januára v Elyzejskom paláci za účasti ministrov, vojenského vedenia krajiny, predsedov…

10. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Gašpar: Fico je stále schopný viesť Smer, ja chcem pripravovať mladú generáciu

Robert Fico je stále schopný viesť stranu Smer-SD. Vyhlásil to podpredseda parlamentu za Smer-SD Tibor Gašpar v rozhovore pre TASR.…

10. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Raši: Návrh na predĺženie volebného obdobia v samosprávach príde na jar

Návrh na predĺženie volebného obdobia samosprávam zo štyroch na päť rokov by sa mal dostať do parlamentu na jar tohto…

10. 01. 2026 | Aktualizované 10. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Aktualizované 10. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov