Europoslanci schválili najrozsiahlejšiu reformu bankového sektora v EÚ

Brusel/Štrasburg 16. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Európska únia chce prinútiť banky investovať do reálnej ekonomiky

Banky v EÚ budú od 1. januára 2014 silnejšie. Stane sa tak aj zásluhou zmien, ktoré dnes schválil Európsky parlament (EP). Zmeny v snahe obmedziť riskantné špekulácie zavedú limity na bonusy bankárov, zvýšia kapitálové požiadavky pre banky, ktoré by sa tak mali ľahšie vyrovnať s krízami, a posilnia bankový dohľad.

Ilustračné foto

Jedným z cieľov dosiaľ najrozsiahlejšej reformy bankového sektora v EÚ je uľahčiť poskytovanie úverov malým a stredným podnikom a stimulovať tak rast ekonomiky.

„Nový súbor pravidiel je najrozsiahlejšou reguláciou bankového sektora v EÚ. Jednotné pravidlá pre všetkých 8200 bánk sú základom, na ktorom musí byť postavená banková únia,“ uviedol spravodajca reformného balíka, rakúsky europoslanec Othmar Karas.

Podľa Karasa jednotný mechanizmus dohľadu možno vnímať ako strechu bankovej únie a dodal, že teraz treba vybudovať múry: rámec pre riešenie platobnej neschopnosti bánk a systém ochrany vkladov.

Najrozsiahlejšia reforma bankového sektora by mala zastabilizovať banky primäť ich investovať viac do reálnej ekonomiky

V snahe obmedziť špekulatívne investície s vysokou mierou rizika a podporiť investície bánk do reálnej ekonomiky bude pomer ročného platu bankárov a ich bonusov najviac 1:1. Vyššie bonusy, maximálne však v rozsahu dvojnásobku ročného platu, bude musieť schváliť aspoň 66 % akcionárov vlastniacich minimálne polovicu akcií banky. Ak sa takáto väčšina nedosiahne, o schválení bonusu prevyšujúceho ročný plat môže rozhodnúť aspoň 75 % akcionárov.

V snahe naviazať bonusy bankárov na dlhodobú ziskovosť investície bude vyplatenie aspoň 25 % z bonusu prekračujúceho úroveň 100-% platu bankára odložených o minimálne päť rokov.

Banky v EÚ zároveň budú musieť vyčleniť viac kvalitnejšieho kapitálu ako rezervu na zlé časy. Celkovo pôjde o minimálne 8 % kapitálu, viac ako polovica ktorého (4,5 % oproti súčasným 2 %) musí byť v najvyššej kvalite s najnižším rizikom. Tento kapitál musí byť dostatočne likvidný, teda ľahko zameniteľný za hotovosť v prípade potreby vyplatenia vkladateľov a veriteľov.

Banky budú tiež musieť vyčleniť pevnú kapitálovú rezervu, ktorá zmierni ich prípadné straty a ochráni ich kapitál. Povinnosť akumulovať kapitál v časoch hospodárskeho rastu do takzvanej proticyklickej kapitálovej rezervy by mala bankám poskytnúť dostatočnú bázu na plynulé poskytovanie úverov v stresových obdobiach.

Nové pravidlá znížia váhu rizika, ktoré musia banky priradiť k úverom pre malé a stredné podniky (MSP). Tento krok zníži množstvo kapitálu, ktorý musí banka vyčleniť ako rezervu na krytie potenciálne rizikových úverov, v dôsledku čoho bude banka schopná poskytnúť viac úverov pre MSP.

Nová právna úprava bude tiež od bánk vyžadovať zverejňovanie dosiahnutých ziskov alebo strát, zaplatených daní a získaných dotácií podľa jednotlivých krajín, ako aj ich obrat a počet zamestnancov. Tieto údaje banky poskytnú Európskej komisii už v roku 2014, od roku 2015 budú zverejňované.

Dohľad nad bankami budú vykonávať zodpovedné orgány v členských štátoch v spolupráci s Európskym orgánom pre bankovníctvo (EBA).

Nariadenie predstavuje prvý jednotný súbor pravidiel obozretného dohľadu, ktorý sa vzťahuje na všetky banky naprieč EÚ. Ich cieľom je zaistiť, aby sa medzinárodné štandardy kapitálovej primeranosti bánk Bazilej III plne dodržiavali vo všetkých členských štátoch EÚ.

Nové pravidlá ešte musí formálne odsúhlasiť Rada EÚ, aby mohli vstúpiť do platnosti od 1. januára 2014.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA