KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Donorská konferencia vyzbierala viac ako 7 miliárd na vakcínu proti koronavírusu. Kto skutočne dostane tie peniaze?

Washington 1. júna 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Sakchai Lalit)

 

Médiá a politika hrdo informovali, že „donorská konferencia“ vyzbierala vyše sedem miliárd eur na vývoj vakcíny proti koronavírusu. Kto z toho profituje?

Ilustračné foto

Správy v médiách boli bez výnimky pozitívne. Der Spiegel uverejnil v deň donorskej konferencie viacero euforických článkov. Konferencia organizovaná Komisiou EÚ znamenala absolútny úspech, ako napísal Der Spiegel:

„S príspevkom vo výške jednej miliardy eur prispieva samotná Európska komisia veľkým podielom. Ďalšie veľké dary pochádzajú z Nemecka (525 miliónov eur), Francúzska (500 miliónov eur), Veľkej Británie (442 miliónov eur) a Kanady (780 miliónov eur). Nadácia Billa a Melindy Gatesových prisľúbila 100 miliónov eur, Taliansko 140 miliónov eur.“

Čísla uvedené v Spiegel sú čiastočne nepochopiteľné. Na stránke Európskej komisie vyzerajú čísla však celkom inak. Podľa nej dalo Francúzsko 1,5 miliardy (a nie 500 miliónov), Kanada 551 miliónov (namiesto 780 miliónov) a Taliansko 71,5 milióna (namiesto 140 miliónov). S číslami na stránke EÚ súhlasia iba údaje za Nemecko a Veľkú Britániu.

To, že Spiegel (rovnako ako väčšina ostatných médií) musel pochváliť nadáciu Billa a Melindy Gatesových, je nevyhnutné, koniec koncov Spiegel je dobre platený touto nadáciou. Jestvujú podrobnosti o miliónoch darov, pomocou ktorých Bill Gates roky financuje Spiegel, a tak si zabezpečil požadované podávanie správ.

Ak by išlo Spiegel a iným médiám o to vymenovať päť alebo šesť najväčších darcov donorskej konferencie, zoznam by vyzeral nasledovne: 1. miesto Francúzsko (1 510 miliónov), 2. miesto Kanada (552 miliónov), 3. miesto Nemecko (525 miliónov), 4. miesto Saudská Arábia (457 miliónov) 5. miesto Veľká Británia (441 miliónov), 6. miesto Austrália (206 miliónov). Bill Gates by nebol uvedený na zozname, pretože iné krajiny venovali viac ako 100 miliónov eur, ktorými Gates prispel.

 

O čom bola ale vlastne donorská konferencia?

V médiách možno čítať v prvom rade, že ide o vývoj vakcíny, ako to možno čítať aj v úvode vyššie uvedeného článku od Spiegel:

„Desiatky krajín prisľúbili 7,4 miliardy eur na vývoj vakcíny proti koronavírusu.“

Mimochodom, existujú oprávnene pochybnosti o tom, že sa podarí vyvinúť účinnú vakcínu proti koronavírusu. Neexistuje ešte žiadna vakcína proti akémukoľvek vírusu z rodiny koronavírusov. Tieto vírusy sú veľmi premenlivé a vzpierajú sa doposiaľ každému pokusu vyvinúť vakcínu proti nim. A to nie je žiadna zvláštnosť koronavírusov. Koľko miliárd sa vynaložilo medzitým na nájdenie vakcíny proti AIDS? Ale ani po viac ako 30 rokoch výskumu sa to ešte nepodarilo.

Peniaze získané na donorskej konferencii sú však teraz k dispozícii a budú aj vynaložené. Pôjdu do farmaceutického priemyslu. Pritom je to bohatý priemysel, ktorý túto pomoc nemá vôbec za potreby. Okrem toho by vakcína proti koronavírusu bola ako licencia na tlačenie peňazí. Každý, kto má ako prvý takúto vakcínu, bude môcť účtovať takmer akúkoľvek cenu. A štáty donorskej konferencie láskavo financujú priemyslu túto licenciu na tlačenie peňazí.

V skutočnosti by bolo však najlepšie, keby sa to dalo k dispozícii univerzitám, aby mohli vyvinúť vakcínu. Malo by to tú výhodu, že darcovia by mohli požiadať o patent na vakcínu. To by im umožnilo zarobiť peniaze z vakcíny a získať späť peniaze daňových poplatníkov, ktoré darovali na donorskej konferencii.

Druhým cieľom donorskej konferencie je sprístupniť vakcínu, ktorá sa má vyvinúť, aj najchudobnejším krajinám na svete. Der Spiegel to formuluje takto:

„Cieľom tejto iniciatívy je, aby všetky sily na výskum vakcín a liekov boli zlúčené a aby z nej mali úžitok všetky krajiny na celom svete vrátane chudobnejších.“

Keďže farmaceutický priemysel požaduje vysoké ceny za svoje lieky, mnohé lieky nie sú dostupné v chudobných krajinách. Väčšina peňazí je pravdepodobne určená na tento účel: Ak nejaká obchodná spoločnosť (s peniazmi z donorskej konferencie) vyvinie vakcínu, bude požadovať za to veľmi veľa peňazí. Finančné prostriedky z donorskej konferencie sú určené na nákup alebo aspoň dotovanie vakcín pre chudobné krajiny sveta.

Poskytnutie prístupu chudobným krajinám k liekom a vakcínam znie chvályhodne. Ak by sa však peniaze dostali na univerzity a donorská konferencia by potom vlastnila patenty, mohla by vakcíny odovzdať za nákladovú cenu alebo aj darovať, čiže subvencovanie nadmerných cien farmaceutického priemyslu by nebolo vôbec potrebné.

Donorská konferencia preto nebola ničím iným ako dvojitým darom pre farmaceutický priemysel, ktorý na jednej strane dostane darované náklady na vývoj a na druhej strane dostane ešte aj svoje nafúknuté ceny zaplatené darcami. V Spiegel si tiež možno prečítať, ako neuveriteľne veľa peňazí má byť pritom darovaných:

„Generálny tajomník OSN Antonio Guterres povedal, že je potrebných päťkrát toľko peňazí. Ďalšia konferencia bude nasledovať koncom mája.“

Päťkrát toľko? Takže hovoríme o neuveriteľných 35 miliardách!

 

Čo je popritom záujmom Billa Gatesa?

Všade sa možno dočítať, že Bill Gates bol zapojený do farmaceutického priemyslu a zhrabol zisky z očkovacej kampane. Možno to potvrdiť len vo veľmi obmedzenej miere po preskúmaní portfólia jeho nadácie. Tieto podiely existujú, sú však iba malou časťou portfólia Billa Gatesa. Namiesto toho je Gates priamo alebo nepriamo zapojený do potravinárskeho priemyslu prostredníctvom fondu Warrena Buffeta, v ktorom má veľké podiely.

Bill Gates využíva svoj vplyv na WHO, ktorú si zabezpečuje svojimi darmi, aby sa WHO zameriavala na programy, ktoré nenarúšajú obchody potravinárskych koncernov. Dlho predtým, keď ešte korona nedominovala titulkom novín vyšiel veľmi dlhý článok na Deutschlandfunk, ktorý kriticky preskúmal WHO a okrem iného napísal o Billovi Gatesovi:

„Podľa daňového priznania za rok 2015 nadácia Gatesových vlastní priamo akcie Coca-Coly v hodnote 500 miliónov a akcie najväčšieho svetového supermarketového koncernu Wallmart v hodnote jednej miliardy dolárov. Okrem toho podiely v potravinárskych koncernoch PepsiCo, Unilever, Kraft-Heinz, Mondelez a Tyson Foods; v alkoholových koncernoch Anheuser-Busch a Pernod; vo farmaceutických koncernoch GlaxoSmithKline, Novartis, Roche, Sanofi, Gilead a Pfizer. Gatesova nadácia tiež vlastní Berkshire Hathaway Trust od investora Warrena Buffetta v hodnote takmer dvanásť miliárd dolárov. Trust (Berkshire Hathaway) zase vlastní akcie Coca-Coly v hodnote 17 miliárd dolárov a akcie Kraft-Heinz v hodnote 29 miliárd dolárov.

WHO preto prakticky zastavila preventívne programy zamerané na zdravú výživu a životný štýl. To dáva potravinárskym koncernom voľnú ruku pri tlačení svojich výrobkov na svetové trhy a nadácia Gatesa si skvelo zarába. WHO neurobí nič, aby narušila obchody Coca-Coly a iných koncernov, na ktorých ziskoch sa Gates podieľa. Billovi Gatesovi šlo v prvom rade o vplyv na WHO, aby nenarušovala jeho obchody.

Pre Billa Gatesa je korona kríza „iba“ odrazovým mostíkom na rýchle zarábanie peňazí. Oznámil, že bude investovať do výroby vakcín. Je to inteligentné (a tiež bezohľadné), pretože zatiaľ čo Gates využíva svoju mediálnu moc a propaguje najrôznejšie donorské konferencie, na ktorých sa zbierajú peniaze na vývoj a výrobu vakcín, investuje Gates už do výrobných zariadení, aby potom sám profitoval z tých peňazí. 100 miliónov, ktoré sám prispieva, sú omrvinky oproti tomu, keď bude neskôr rozdeľovaný „koláč“ viacerých desiatok miliárd. A jeho vlastné dary odvádzajú pozornosť od skutočnosti, že on sám neskôr na tom bude skvelo zarábať.

 

Bill Gates to vysvetlil v jednej americkej relácii:

„Náš počiatočný kapitál môže veci urýchliť. Napríklad, ak je sedem najsľubnejších výrobných zariadení, ale nakoniec budú vyrábať nanajvýš dve z nich, budeme financovať všetkých sedem tovární. “

Svoje peniaze použije pri najsľubnejších očkovacích projektoch, aby v každom prípade získal svoj podiel z koláča. A tento koláč mu „upiekli“ štáty, ktoré darovali peniaze na donorskej konferencii, namiesto toho, aby peniaze poskytli univerzitám, a tak mali priamy vplyv na ich použitie. Teraz má vplyv na finančné prostriedky Bill Gates prostredníctvom svojho vplyvu na WHO. A on bude vedieť, ako využiť svoj vplyv.

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Ďalší summit s KĽDR sa uskutoční len v prípade vyhliadky na pokrok

Washington 16. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu oznámil, že prezident USA Donald Trump zorganizuje ďalší summit so severokórejským lídrom Kim Čong-unom len v prípade vyhliadky, že obe krajiny dosiahnu pokrok v súvislosti s dohodou z ich prvého stretnutia v Singapure z roku…

Rušia sa „staré pravdy“? Markleová vystúpila na samite žien s prejavom, z ktorého idú zimomriavky: „Musíme vyvíjať nátlak a spôsobovať malé nepríjemnosti tým, ktorí kladú novovznikajúcej pravde odpor“

Los Angeles 16. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Adrian Dennis)   Vojvodkyňa zo Sussexu Meghan Markleová v rámci samitu venovanom právam žien vystúpila s prejavom, kde podrobila kritike konanie tých, ktorí sa nachádzajú "v koridoroch moci". Vládnucej triede všetkých krajín totiž vyčíta, že sa vždy snaží udržať existujúci poriadok, ktorý je podľa nej spravidla…

Minister Krajčí chce ešte raz oddĺžiť nemocnice

Bratislava 16. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) pripustil, že chce ešte raz oddĺžiť nemocnice. Starý spôsob oddlžovania nemocníc bol podľa jeho slov nastavený veľmi zavádzajúco. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády Jednotlivé inštitúcie, ktoré boli oddlžované, museli podľa šéfa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR dokázať,…

USA vyslali k pobrežiu Venezuely bojovú loď s cieľom zaručiť slobodu plavby

Washington 16. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Americké vojenské námorníctvo vyslalo v stredu k pobrežiu Venezuely bojovú loď v reakcii na nadmerné nároky Caracasu v medzinárodných vodách, informovala vo štvrtok agentúra AFP. Južné veliteľstvo ozbrojených síl Spojených štátov (USSOUTHCOM) oznámilo, že do oblasti vyslalo torpédoborec USS Pinckney triedy Arleigh Burke s…

J´accuse! Obviňujem! Ovládnu liberálni fašisti Slovensko?

Bratislava 16. júla 2020 (HSP/Foto:Getty Images)   V roku 1898 Émile Zola, francúzsky novinár, spisovateľ a dramatik napísal otvorený list „J´accuse“ - Obviňujem na obranu nespravodlivo odsúdeného za špionáž Alfreda Dreyfusa, francúzskeho dôstojníka židovského pôvodu. Zola sa stal symbolom boja za slobodu, proti nespravodlivosti a skresľovaniu a manipulovaniu spravodlivosti. Zolov…

Ministerka kultúry je presvedčená, že jej už dvakrát odsúdený manžel je nevinný

Bratislava 16. júla 2020 (HSP/Foto:Kombosnímka)   Manželovi ministerke kultúry Natálie Milanovej hrozí 5 ročné väzenie. Lukáš Milan čelí obžalobe za ohováranie dnes už nebohého bývalého predsedu Národnej rady Pavla Pašku Lukáš Milan ako redaktor týždenníka Plus 7 dní napísal článok s názvom Košická chobotnica s podtitulom "Výpalník Paška?", opierajúc sa…

Šeliga podporil novelu z dielne OĽaNO upravujúcu oblasť potratov a hneď sa naňho zniesla kritika „od svojich“. Vysvetlil, prečo tak urobil

Bratislava 16. júla 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   V parlamente v utorok prešla do druhého čítania novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov. Zákon z dielne OĽaNO posunulo do druhého čítania svojimi hlasmi 81 poslancov, vrátane poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí). Za podporu tohto zákona si vyslúžil množstvo kritiky,…

VideoFico: Oni úplne rozbili verejné financie. Čudujem sa, že Kollár a Matovič ešte verejne ukazujú svoje tváre

Bratislava 16. júla 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Dano Veselský)   Včera bol z pohľadu vlády významný deň. Ak pred voľbami vládne strany sľubovali sociálne opatrenia, ktorými tromfnú štandard nastavený vládami socialistov, tak práve včera bol ten deň, keď verejnosti predstavili svoje riešenie. Socialisti zalamujú rukami: je to katastrofa nevídaných rozmerov Na tlačovej…

Ženy a deti až na druhom mieste: Nórsko bude uprednostňovať utečencov z radov LGBT+

Oslo 16. júla 2020 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)   Nórska vláda potvrdila, že krajina bude za prioritu považovať tých utečencov, ktorí sú z radov lesbieb, homosexuálov, bisexuálov a transsexuálov Keď sa Nórsko rozhodne utečencov prijať, budú mať LGBT+ utečenci po prvýkrát prioritu, ako aj skupina, tak aj jednotlivci. Podľa predchádzajúcich usmernení sa…

Ukrajina a Slovensko by mali na jeseň podpísať dohodu o letisku v Užhorode

Kyjev 16. júna 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Stringer)   Kyjev a Bratislava plánujú na jeseň podpísanie dohody medzi krajinami o obnovení prevádzky letiska v Užhorodu, k čomu dôjde v rámci plánovanej návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Slovensku, uviedla v stredu tlačová služba Ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba…

Drucker sa pustil do ministra zdravotníctva: Ministerstvo má riadiť minister. Nemôže sa skrývať za úradníkov. Ak nevie riadiť a bojí sa zodpovednosti, tak nech ide odtiaľ preč

Bratislava 16. júla 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba a bývalý minister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker vyčíta súčasnému ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (OĽaNO), spôsob akým riadi rezort  Ako príklad uvádza Nemocnicu Poprad, ktorá má od 12. júna nového generálneho riaditeľa a vedenie. Podľa Druckera bolo vedenie…

Raši: Hlasovacie automaty koalície pochovali dva dobré návrhy

Bratislava 16. júla 2020 (HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opozičný poslanec Richard Raši, ktorý sa pridal k Petrovi Pellegrinimu a jeho vznikajúcej strane Hlas-sociálna demokracia, opäť kritizuje vládnu koalíciu. Podľa Rašiho odmietli koaliční poslanci podporiť dva dobré návrhy  "Dnes je ten deň, keď sa hlasovacie automaty vládnej koalície vyfarbili v plnej paráde,"…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Obchodné reťazce a ich chamtivé praktiky...

Obchodné reťazce sú nepoučiteľné. Správajú sa v reklamách akože ústretovo, ponúkajú tovar takým spôsobom, že to pomaly vzbudzuje až údiv, akí sú oni obetaví pre prospech nakupujúceho. Ale to je len klamlivý dojem. V skutočnosti sú to majstri na vyťahovanie peňazí z vreciek ľudí aj za tovary, ktoré by na pultoch nemali čo…

Mal dôvod Daniil Kvjat, ruský jazdec F1, kľakať, iba preto že si, ultrafašistické média vymysleli celosvetovú vinu bielej rasy?

Fandím Daniilovi Kvjatovi, mladému ruskému mužovi a som na neho úprimne hrdý ako Slovák a Slovan. Rovnako si vážim Raikkonena, Verstappena a Leclerca, ktorí tiež nekľakli. Pretekári majú pretekať a nie robiť politické gestá, ktoré nesúvisia s ich športovou činnosťou. Pokľaknutie nikdy nebolo výrazom boja proti rasizmu. Ak sa ultraliberálmi…

Osloboďme prepitné od daní a odvodov, pomôžeme všetkým, ktorí pracujú v cestovnom ruchu

Cestovný ruch patrí u nás k tým odvetviam, ktoré boli koronakrízou postihnuté najviac. Jedným z opatrení, ako udržať zamestnanosť v cestovnom ruchu a zabezpečiť zamestnancom vyšší príjem, je oslobodiť prepitné od zdanenia a odvodov.  V oblasti cestovného ruchu pracuje asi 160 000 ľudí. V dôsledku povinného zatvorenia ubytovacích zariadení a reštaurácií v mesiacoch…

Obyčajná nomenklatúra. Matovič to robí tak isto. Vyberá svojich

V lete, pri slnku zvyknú ľudia vypínať mozog. Možno preto sa vládne hnutie OĽaNO rozhodlo hľadať akože okresné ihly v kope sena... V skutočnosti aj obyčajné hrable ako každé, len k sebe svoje hrabú. A tak som sa prehrabal v bombastických nomináciách na nových šéfov Okresných úradov. Právnici/advokáti (9), konatelia/manažéri (21) a ľudia z verejnej správy (15) tvoria…

Nepýtajme sa KTO má byť budúci líder nacionalistov, pýtajme sa AKÝ má byť.

Pri výbere budúceho predsedu akejkoľvek politickej strany dostávame médiami v rukách „nezávislých“ oligarchických zoskupení podsúvané komentáre. V týchto sa prakticky bez výnimky čitateľom prezentujú „zaručené“ informácie z „overených“ zdrojov o tom, KTO má byť budúcim predsedom strany. Následne poslušní novinárski manipulátori popisujú údajné predpoklady jednotlivých budúcich sluhov oligarchov vo funkciách predsedov a masírujú vedomie…

Otvorený list poslancom NR SR: Majte srdce pre deti!

Vážený pán poslanec, v súčasnosti sa prerokúvajú v parlamente štyri návrhy zákonov, ktoré môžu zlepšiť situáciu či už matiek alebo ich nenarodených detí v ťažkej situácii, v ktorej sú nenarodené deti ohrozené potratom. Prosíme Vás, podporte svojim hlasovaním všetky návrhy zákonov,

TopDesat

Študenti zostrojili stroj na čítanie kníh zo 16. storočia

0

Stroj na čítanie pomáha čitateľom naraz prehliadať až osem textov. Jediný problém je jeho váha, pretože má 272 kilogramov. Agostino Ramelli bol taliansky vojenský inžinier zo 16. storočia a navrhol mnoho inovácií pre meniacu sa renesančnú krajinu, vrátane žeriavov, obilných mlynov a vodných čerpadiel. Jeho najzaujímavejším prístrojom však bol ten, ktorý chcel…

Prvá veľká záhada: Adam a Eva. 2. časť

0

Mýtus alebo skutočnosť. Podľa viacerých tradícií boli Adam a Eva prarodičia ľudstva. Ich príbeh sa však v priebehu storočí snažilo spochybniť viacero teórií a hypotéz. Začíname prvou časťou článku o Prvej veľkej záhade – Adam a Eva. Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku Prvá veľká záhada - Adam a Eva. V rámci prvej sme sa pozreli na…

Les v Južnej Karolíne vyzerá ako roztopená zmrzlina

0

Národný park Congaree v centre mesta Južnej Karolíny vyzerá ako prehistorické dioráma, no ak to dovolia podmienky, les sa tvári ako roztopená zmrzlina. Ak sú podmienky ideálne, stojatá voda sa objaví v oranžovo, modro a červeno podfarbených tónoch. Vyzerá ako roztopená zmrzlina. Jej lesk pochádza z oleja, ale nie je produktom úniku alebo…

Francúzsky umelec premieňa ulice svojimi 3D grafikami

0

Bez ohľadu na to, ako si zaneprázdnený alebo do akej miery sa ponáhľaš, nie je možné si nevšimnúť prácu pouličného umelca Grafodeca . Francúzsky umelec vytvára 3D pouličné obrazy, ktoré sú také skutočné, že sa budeš musieť zastaviť a lepšie sa pozrieť, aby si sa uistil, že ten dinosaurus ťa nesleduje. Jeho graffiti sú také…

Ako sa vyrába káva bez kofeínu? Môže za ňu Wolfgang?

0

Príbeh kávy bez kofeínu zrejme započal Johann Wolfgang von Goethe. Okrem toho, že bol jedným z najslávnejších nemeckých autorov, venoval sa aj prírodovedám. V roku 1819 videl chemického laboranta Friedlieba Ferdinanda Rungeho demonštrovať, ako dokáže smrteľný extrakt z korenín rozšíriť mačkám zreničky. Wolfgang bol tak zaujatý, že mu dal malú…

Železná maska: Nevyriešiteľná záhada? 2. časť

0

Počas panovania kráľa Slnko bol v Bastile záhadný väzeň, ktorý mal tvár ukrytú pod maskou a nikto ju nikdy nevidel. Nikto ho ani nevolal po mene. Jeho a identita a dôvod, pre ktorý sa tam dostal, naďalej zostávajú záhadou. Napriek tomu je pár vecí omnoho jasnejších. Pozrime sa na ne spoločne v rámci článku železná…

Vo svete IT

6 špekulácií, ktoré o nových iPhone 12 zariadeniach nechcete počuť

0

Predstavenie nových iPhone 12 zariadení sa pomaly, ale nezastaviteľne blíži a spolu so skracujúcim sa termínom, sa objavujú nové vlastnosti a špecifikácie zariadení, ktoré sú raz potvrdené a neskôr zas vyvrátené. Nižšie Vám prinášame prehľad vybraných špecifikácií, o ktorých sa v minulosti hovorilo, ale pravdepodobne ich v nových modeloch iPhone…

Náš Mesiac je mladším o milióny rokov, ako sme si doposiaľ mysleli. Tvrdia to nemeckí vedci

0

Ukázalo sa, že Mesiac môže byť mladší, než sa predpokladalo, a to až o 85 miliónov rokov. V novej štúdii sa problému venujú výskumníci z German Aerospace Center.  Na tému upozorňuje portál space.com. Zároveň sa im podarilo zistiť, že na Mesiaci sa kedysi dávno nachádzal obrovský oceán žeravej magmy. Pred…

Nová verzia populárnej 3D tlačiarne Creality Ender 3 je dostupná v skvelej zľave, ktorej sa ťažko odoláva

0

Chceš sa už aj ty konečne ponoriť do sveta 3D tlače, no nevieš aká značka a model je vhodná pre začiatočníkov? Nástupca populárnej tlačiarne Creality Ender 3, ktorý nesie prívlastok V2, je rozhodne výbornou voľbou ako pre úplného amatéra, tak aj pre skúseného tlačiara, ktorý hľadá moderné zariadenie pre tlač.…

Čiastočná supernova vystrelila bieleho trpaslíka naprieč vesmírom

0

Zvláštny biely trpaslík (pozn. redakcie: typ hviezdy), ktorý „letí“ naprieč galaxiou by mohol byť preživším čiastočného výbuchu supernovy, píše sa v novej štúdii. Biele trpaslíky sú chladné, tmavé jadrá hviezd, ktoré sa dostali na koniec svojho života a minuli všetko palivo. Aj z nášho Slnka sa jedného dňa stane biely…

Xiaomi sklamalo. Mi Band 5 pre globálny trh nedostane viacero funkcií v porovnaní s čínskou verziou

0

Posledné dni sa o fitness náramku Xiaomi Mi Band 5 popísalo toho vcelku veľa, pričom viacero informácií hovorilo o absencii niektorých funkcií a iné to zas vyvracali. Nuž, Xiaomi tieto diskusie raz a navždy vyvracia. Dnes bol oficiálne predstavený Mi Band 5 náramok pre globálny trh. Xiaomi Mi Band 5…

Nitrania dostali aplikáciu, pomocou ktorej môžu hravou formou spoznávať históriu mesta

0

Geocaching je vcelku populárnou aktivitou, ktorá oslovila po celom svete milióny ľudí. V súčasnosti poznáme desiatky takýchto služieb, pričom zahrať si ich môžeme v podstate v každom regióne sveta vrátane Slovenska. Druhým dychom však treba povedať, že väčšinou sú od zahraničných vývojárov. O to radšej sme, že Vám môžeme dať…

KAMzaKRÁSOU

10 najbohatších mužov sveta: Aká je hodnota ich majetku a čím sa živia?

0

10 najbohatších mužov sveta sú zakladateľmi obrovským korporátov s miliónovými obratmi. Ktorí sú to? Aké sú hodnoty ich majetkov a v čom podnikajú? 

Inšpirácia na letné účesy z dlhých vlasov: Buď aj ty štýlová!

0

Zabudnite na nudné konské chvosty alebo drdoly. Máme pre vás tip na letné účesy z dlhých vlasov, ktoré stoja za vyskúšanie. Tak, ktorým začnete?

Hit Instagramu v gastre: Prečo jesť včelí peľ a na čo si dať pozor?

0

Možno ste už včelí peľ na Instagrame videli. Vyrábajú z neho zmrzlinu a zdobia ním najrôznejšie jedlá. Je však včelí peľ zdravý? Na čo si dať pri ňom pozor?

Čo je sklerodermia? Zisti, či patríš k tým, ktorých ohrozuje najčastejšie!

0

Keďže presné príčiny vzniku sklerodermie nie sú jasné, nie je v súčasnosti dostupný ani žiadny liek, ktorý by zabezpečil úplne vyliečenie pacienta s týmto ochorením. Výnimkou je lokalizovaná sklerodermia u detí, pri ktorej v mnohých prípadoch ochorenie po niekoľkých rokoch prakticky úplne ustúpi. Správne zvolená liečba, ktorá sa zameriava predovšetkým…

Jednoduché letné líčenie, ktoré vás doslova rozžiari

0

Leto je v plnom prúde a tak je načase zažiariť v plnej kráse. Jednoduché letné líčenie vás doslova rozžiarí a vdýchne sviežosť do tváre. Vyskúšajte! 

Šatka ako tričko?! Inšpiruj sa nápadmi, ako ju uviazať!

0

Šatka už dávno nepatrí len medi tie doplnky, ktoré sa nosia len na krku alebo vo vlasoch. Šatka ako tričko je najnovším trendom. Ako si ju uviazať?

Svetlo sveta

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Z globálneho otepľovania sa stalo falošné náboženstvo. Svetoznámy aktivista sa ospravedlnil.

0

Popredný svetový aktivista v boji proti globálnemu otepľovaniu sa ospravedlnil svetovej verejnosti “za paniku, ktorú za posledné rokoy tejto oblasti enviroaktivisti spôsobil.” Týmito slovami Michael Shellenberger charakterizoval to, čo sa v tejto oblasti deje. Shellenberger poukázal na obrovské finančné zdroje, ktoré sa dostávajú enviroaktivistom a medzičasom jeho článok bol z…

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

Armádny Magazín

V Číne sa začala sériová výroba modernizovanej verzie stíhacieho lietadla 5. generácie Čchengtu J-20B

0

Čína, 16. júl 2020 (AM, topwar) – Modernizovaná verzia čínskeho stíhacieho lietadla 5. generácie (podľa čínskej klasifikácie je to 4. generácia) bola oficiálne zaradená do sériovej výroby. Podľa

Francúzska armáda prezbrojuje. Po takmer pol storočí kraľovania FAMAS-u ho zosadil nemecky HK 416

0

Francúzsko, 16. júl 2020 (AM) - FAMAS je dieťa Francúzskych inžinierov a začali na ňom pracovať koncom 60. rokov. Bol vyrábaný vo fabrike \"Manufacture d\'armes de Saint-Étienne\", potom \"GIAT Industries\" a ten sa zmenil na Nexter.   [caption id=\"attachment_20556\" align=\"alignnone\" width=\"640\"]

Skupina profesionálnych diverzantov najatá Američanmi čaká na súd v Sýrii. Video

0

Sýria, 16. júl 2020 (AM) - V oblasti Palmýry sú vypočúvaný traja militantní sabotéri. Ako sa ukázalo, boli vyškolení americký

Prvý stroj Bell Boeing V-22 Osprey dorazil do Japonska

0

Základňa Kisazaru, Japonsko (16. jún 2020)

Ruská pomsta za francúzske vrtuľníkové lode Mistral

0

Čína, 15. júl 2020 (AM, Inforuss) - Rusko má dobrú možnosť reagovať na Spojené štáty a ich spojencov za zablokovanie dohody s francúzskym výrobcom vrtuľníkových lodí typu Mistral.   Ruský pokus, spred niekoľkých rokov, o získanie dvoch francúzskych lodí typu Mist

Ďalšia stíhačka F-16 amerického letectva havarovala na základni v Novom Mexiku, od mája je to už piate bojové lietadlo

0

USA, 15. júl 2020 (AM) - Americké stíhacie lietadlo F-16C Viper havarovalo pri pristávaní na Holloman Air Force Base v Novom Mexiku v pondelok o 18.00 miestneho času. Základňa uvádza, že pilot jednomiestneho lietadla sa úspešne katapultoval, momentálne je v liečbe s

Tvoja Svadba

Dlhý, čipkovaný, vintage? Ktorý svadobný závoj si vybrať?

0

Dlhý, čipkovaný, vintage? Svadobný závoj je krásnym doplnkom svadobných šiat. Ktorý svadobný závoj si vybrať? Ktorý sa hodí k svadobným šatám? 

Tipy, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe: Čo pripraviť hosťom?

0

Plánujete svadbu v mesiacoch júl a august, no neviete, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe? Poradíme vám, na čo by ste nemali zabudnúť!

Metalické doplnky vo svadobnej výzdobe: Stavíš aj ty na tento trend?

0

Nesmieme zabudnúť na sladký vrchol vášho veľkého dňa – svadobnú tortu. Správnou kombináciu farieb a ozdôb môžete dosiahnuť priam majstrovské dielo. Metalické torty sú veľmi elegantné a zaujmú na prvý pohľad. Ak nie ste zástancom klasiky a hľadáte niečo modernejšie, určite vsaďte na svadobnú tortu so zlatými pásmi, s rôznymi…

Neónové nápisy na svadbe: Horúci trend, ktorý musíš mať aj ty!

0

Neónové nápisy sú jedným z najhorúcejších svadobných trendov tohto roku. Dokážu krásne oživiť každú svadobnú výzdobu. Necháte sa aj vy inšpirovať?

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tvoje Zdravie

Ako pripraviť zemiaky čo najzdravšie? Sú lepšie varené či pečené?

0

Na zemiaky sa často pozerá ako na potravinu, ktorá nie je pri diéte alebo udržovaní si štíhlej línie v jedálničku veľmi vítaná. Hlavným dôvodom býva zvyčajne hlavne vyšší podiel sacharidov. Zemiaky pritom predstavujú nutrične bohatú a výživnú potravinu, ktorá má nášmu telu čo ponúknuť. Na 100 gramov majú spravidla okolo…

Bezpečné opaľovanie sa: Čo robiť, aby slnko nebolelo? Radí odborníčka

0

Niekto chytá letný bronz cielene a niekto len pasívne popri práci. Čo však robiť, aby slnko nebolelo? Bezpečné opaľovanie sa je možné, tak ako naň?

Ako zlepšiť stav celulitídy? Vďaka tomuto získate krajšiu pokožku!

0

Ako zlepšiť stav celulitídy, ktorá trápi mnohé ženy a môže predstavovať väčší kozmetický problém? Zmenu možno dosiahnuť v prvom rade zmenou v životnom štýle!

TOP recepty z mäty: Skúsite domáci odvar, olej či mätový ocot?

0

Z mäty je možné v prvom rade pripraviť skutočne lahodný čaj, podobne ako z mnohých iných bylín. A verte, že domáci čaj z vlastnej čerstvej či nasušenej mäty je ten najlepší. Na jednu šálku čaju vám postačí pár čerstvých lístkov, podľa veľkosti 5 až 10, prípadne jedna až dve lyžičky doma nasušenej…

Toto sú najväčšie chyby pri behaní. Dopúšťate sa ich aj vy?

0

Ako sme už načrtli v úvode, medzi najzávažnejšie a najčastejšie chyby pri behu radíme nesprávnu a zlú techniku. Častými problémami v súvislosti s technikou je napríklad zvieranie rúk do pästí počas behu, zakláňanie trupu dozadu, kývanie tela do strán, príliš dlhý krok či zlé došľapovanie. Veľkým problémom je aj nesprávne…

Správny pitný režim počas leta: Čo by sme mali vedieť a dodržiavať?

0

Základnou otázkou pravdepodobne je, koľko tých tekutín by sme vlastne počas dňa mali vypiť. Vo všeobecnosti sa hovorí o priemernom objeme okolo 2 až 2,5 litra na dospelého človeka, môže však ísť aj o 1,5 až 3 litre tekutín denne. Spravidla sa počíta s objemom 20 až 40 ml tekutín na…