D. BUJŇÁKOVÁ: Chcem, aby mladí využili svoje právo a prišli voliť

Prešov 2. novembra (TASR) – Najmladšou kandidátkou a tiež jedinou ženou zo záujemcov o post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) je len 25-ročná právnička Dorota Bujňáková z Lipian. Nie je členkou žiadnej politickej strany, no pri voľbách na tento post prijala podporu Nového parlamentu. Jej cieľom je motivovať k účasti na voľbách najmä mladých a v budúcnosti by chcela ako predsedníčka PSK vybudovať domovy vzájomnej pomoci alebo zaviesť kartu zliav pre obyvateľov regiónu. Rozhovor s D. Bujňákovou je súčasťou projektu, kde TASR predstavuje kandidátov vo voľbách na predsedov VÚC.

-Predstavte sa voličom a povedzte, prečo ste sa rozhodli kandidovať?-

Rozhodnutie kandidovať vnímam ako možnosť osloviť mladých a motivovať ich, aby sa zaujímali o verejné dianie. V Prešovskom kraji a na Slovensku vládne apatia voči voľbám. Aj na sociálnych sieťach sa dnes formujú protestné akcie – bojkot, kde sa mladí navzájom podporujú v nezáujme o voľby. Naša generácia je ideologická tabula rasa, no na druhej strane, spoločnosť je poznačená totalitným režimom a vplyvom toho mladí považujú voľby za niečo zlé a špinavé, spojené s korupciou namiesto toho, aby v politike videli to, na čo je naozaj určená. Je dôležité, aby si mladí uvedomili, že vedenie PSK musí zastupovať všetky sociálne skupiny. Chcem, aby mladí využili svoje právo a prišli voliť. Predvolebnú kampaň plánujem nízko nákladovú, najmä prostredníctvom sociálnych sietí a komunikácie s voličmi, pretože práve finančne nákladná kampaň je to, čo mladých od volieb odrádza.

-Aký je váš politický program?-

Je založený na piatich bodoch. Hlavnou myšlienkou, ktorá zjednocuje všetky body programu, je to, aby mladí ľudia zostali v Prešovskom kraji a mohli tu dôstojne žiť.

Prvým bodom je výstavba štartovacích a nájomných bytov pre mladé rodiny. Bytová otázka je totiž základným existenčným problémom. Výstavba nových bytov, ale aj prestavba nevyužitých administratívnych a technických budov na štartovacie a nájomné byty môže byť motivačným faktorom, ktorý ovplyvní mladých, aby neopúšťali región.

Druhým bodom je modernizácia a zatraktívnenie stredných odborných škôl a ich prepojenie na priemysel a poľnohospodárstvo v regióne. Problémom je, že neexistuje systematický dialóg medzi samosprávnym krajom, školami a podnikateľmi, preto je nevyhnutné tento dialóg rozvinúť.

Ďalším bodom je vybudovanie tzv. domovov vzájomnej pomoci, teda spojenia domova pre seniorov s ubytovaním pre sociálne slabšie rodiny a mamičky v núdzi. Seniori dostanú opäť chuť do života a na druhej strane sa pomôže mladým rodinám, resp. mamičkám, napríklad pri starostlivosti o deti.

Chcem tiež podporiť cestovný ruch, a to celoplošne. Nielen prilákať turistov, ale aj primäť obyvateľov, aby sa o svoj kraj začali zaujímať. To chcem dosiahnuť zavedením Karty kraja, ktorej podstatou je poskytovanie rôznych zliav pre obyvateľov regiónu, napríklad na vstupné do kultúrnych pamiatok, na vleky a lanovky v lyžiarskych strediskách, ale aj zľavy na kvalitné a tradičné domáce výrobky, čím sa podporí predaj z dvora.

Posledným prioritným bodom je podpora malého a stredného podnikania, ktorá je základným ekonomickým nástrojom na dosiahnutie prosperity regiónu. Je potrebné podnecovať podnikateľské zmýšľanie medzi mladými ľuďmi a podporiť ich na začiatku podnikania. Na druhej strane chcem motivovať a podporovať záujem o podnikanie aj ženy či podporovať podniky s perspektívou tvorby pracovných miest pre ženy.

-Ako hodnotíte súčasný stav školstva v PSK?-

Súčasná situácia stredného školstva v našom kraji je zlá, pričom sa stále odkazuje na prebiehajúcu racionalizáciu. Fakt, ktorý musíme prijať, je, že počet stredoškolákov klesá a treba prijať určité opatrenia. No to, čo sa deje v PSK, sa nedá nazvať racionalizáciou. Súčasné stredné školy sú financované na žiaka. Pokles počtu žiakov teda znamená pokles príjmu prostriedkov pre školy. Už tu, na úrovni stredných škôl, začína takzvaná tichá racionalizácia, kedy škola začne šetriť a prepustí učiteľov, no počet predmetov sa nezmení. Jeden učiteľ potom učí množstvo rozličných predmetov, čo sa odrazí na kvalite výučby. Keď hovoríme o racionalizácií škôl na úrovni samosprávneho kraja, hovoríme o zlučovaní škôl, a to často s rozličnými odbormi. Tu nastáva situácia, že stredná škola má otvorené množstvo študijných odborov, ale len jeden učiteľský zbor. Rovnakí učitelia tak učia stolárov, krajčírov aj elektrotechnikov, čo sa tiež odráža na kvalite. Preto zastávam názor, že racionalizácia áno, ale nie na úkor kvality. Ak si pozrieme vývoj demografickej krivky, počet stredoškolákov klesá, no dno by mal dosiahnuť v roku 2015. Preto si myslím, že riešením nie je rušenie škôl, ktoré majú históriu, a prepúšťanie učiteľov. Stane sa totiž to, čo sa stalo pred pár rokmi na úrovni škôlok. Pokles počtu detí mal za následok zrušenie škôlok, predali sa budovy a dnes bojujeme s ich nedostatkom. Tento problém sa o pár rokov posunie na úroveň stredných škôl. Podľa môjho názoru je teda potrebná pomoc samosprávneho kraja, ktorého úlohou je pomôcť školám prekonať toto obdobie. Je nevyhnutné za týmto účelom rozvinúť konštruktívny dialóg medzi samosprávou a školami.

-Aké riešenie navrhujete pri hľadaní prostriedkov na opravy a stavbu ciest a ktoré varianty diaľnic preferujete?-

V kompetencii PSK sú len cesty II. a III. triedy, no keď chceme dosiahnuť komplexný rozvoj regiónu, nemôžeme sa upnúť len na to, čo je v priamej kompetencii, musíme sa snažiť o spoluprácu so všetkými subjektmi v regióne i štáte a hlavne s Európskou úniou, odkiaľ je možné čerpať finančné prostriedky aj na stavbu ciest. Rozhodnutie investorov, aby umiestnili investíciu v našom kraji, ovplyvní hlavne infraštruktúra. Treba preto budovať rýchlostné cesty a diaľnice, najmä pre investorov, ale tiež pre odbremenenie miest a obcí. Prioritou je teda vybudovanie rýchlostnej cesty, ktorá spojí Poľsko a Maďarsko cez Slovensko.

Ďalším problémom je využívanie ciest II. a zatiaľ aj III. triedy na tranzit kamiónov. Tie nie sú konštruované pre ťažkú nákladnú dopravu, a preto tranzitom kamiónov dochádza k ich nadmernému opotrebeniu a k znižovaniu kvality života obyvateľov tranzitných miest a obcí. V neposlednom rade je potrebné zaoberať sa aj problematikou nerovnej súťaže dopravcov. Slovenskí dopravcovia, ktorí platia v Slovenskej republike vysokú cestnú daň, nie sú schopní konkurovať zahraničným dopravcom, ktorí majú v domovskom štáte daň nižšiu a v SR sa spoplatneným úsekom vyhýbajú využívaním ciest II. a III. triedy.

-Využíva kraj eurofondy dostatočne?-

Čerpanie eurofondov v PSK nepovažujem za dostatočné. Ak si pozrieme štatistiky o čerpaní prostriedkov z EU, PSK sa nachádza približne v strede hodnotenia, teda má ešte rezervy. PSK ako najchudobnejší kraj na Slovensku však musí dobre naštartovať nové programovacie obdobie 2014-2020, aby sa naozaj stierali rozdiely medzi jednotlivými krajmi.

-Ako vnímate oblasť cestovného ruchu v kraji?-

Rozvoj cestovného ruchu a propagácia kraja nie je dostatočná, a to napriek tomu, že PSK má obrovský potenciál byť turisticky navštevovaný. Dôležitou úlohou je zatraktívnenie Prešovského kraja pre turistov. Chcem však motivovať aj jeho obyvateľov k záujmu o región, napríklad zavedením spomínanej Karty kraja. Je potrebné zlepšiť úroveň služieb a podporiť voľnočasové aktivity. Ak hovoríme o krásach, máme ich tu veľa takých, ktoré nie sú spropagované. Pieniny, Poloniny, Dukla, kostolíky a podobne. Všade tu by však pomohla infraštruktúra.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:53

Hasiči sa už druhý deň pokúšajú uhasiť požiar amerického závodu na výrobu dronov na predmestí lotyšskej Rigy. Požiar zachvátil dvojpodlažnú výrobnú budovu a susedné objekty. Dvoch ľudí previezli so zraneniami do nemocnice a jedného ošetrili na mieste.

18:16

Ničivé zemetrasenie s magnitúdou 7,8 postihlo Turecko i časť Sýrie a vyžiadalo si najmenej 11.719 obetí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pripustil „nedostatky“ jeho vlády.

17:10

Viedenský starosta Ludwig uviedol, že mimoriadne pravidlá zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu nebudú predĺžené a ich platnosť vyprší na konci februára.

17:01

Švédska polícia odmietla vydať povolenie na novú akciu pálenia Koránu pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme. Švédske spravodajské služby dnes tiež uviedli, že januárová akcia mala negatívny vplyv na bezpečnostnú situáciu a že islamistické kruhy na celom svete venujú Švédsku zvýšenú pozornosť.

16:26

Zelenskij sa stretol s britským kráľom v Buckinghamskom paláci.
Zelenskyj v Británii
Na snímke britský kráľ Karol III. (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

16:14

Olaf Scholz dnes večer odcestuje do Paríža, aby sa stretol so Zelenským a Macronom.

15:55

Arménsko napriek napätým vzťahom s Ankarou vyslalo záchranný tím s 27 členmi do oblasti postihnutej zemetrasením v Turecku a 29-členný tím do Sýrie, oznámilo v stredu arménske ministerstvo vnútra.

15:40

Od ničivého zemetrasenia, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu, sú sociálne siete plné dezinformácií a nesprávne priradených fotografií či videí.

15:21

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by mal v stredu večer navštíviť Paríž.

15:20

Zelenskyj v britskom parlamente žiadal o poskytnutie stíhačiek. Boris Johnson vyzval súčasného premiéra Rishiho Sunaka na poskytnutie stíhačiek a tankov Ukrajine.

15:19

Zelenskyj vystúpil vo Westminsterskom paláci pred členmi oboch komôr britského parlamentu.

Zelenskyj vystúpil vo Westminsterskom paláci
Zelenskyj vystúpil vo Westminsterskom paláci

 

 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Autor:

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

„Sankcie voči Rusku sú koreňom všetkého zla“ – Slobodná strana Rakúska (FPÖ) vyzýva na ukončenie sankcií v súvislosti s hospodárskou krízou

0 icon

Bratislava 8. februára 2023 (HSP/Rmx/Foto:Twitter)   Strana tvrdí, že jediným víťazom je štát, keďže rakúske daňové príjmy sa vlani zvýšili o 9,5 miliardy eur, informuje REMIX News Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá je v súčasnosti najpopulárnejšou stranou v krajine, používa čoraz silnejšiu rétoriku vo svojich výzvach na ukončenie sankcií voči…

Prezidentka: Spolupráca s dočasne poverenou vládou je intenzívna

0 icon

Kežmarok 8. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Spolupráca s dočasne poverenou vládou je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej veľmi intenzívna. Uviedla to počas stredajšieho brífingu v Kežmarku s tým, že za viac ako mesiac jej predložila už viac ako 80 materiálov "Každý jeden z nich musíme posúdiť jednak z hľadiska…

Sex bez súhlasu obete je trestným činom

0 icon

Bratislava 8. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay) Aktualizované 8. februára 2023 o 17:47 h. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR predložilo na rokovanie Legislatívnej rady vlády SR rozsiahlu novelu Trestného zákona. Jej súčasťou je nová definícia súhlasu, ktorá sa týka aj trestného činu znásilnenia a iného sexuálneho násilia. Táto zmena má za cieľ jednoznačne…

Dallas povolal Studeniča do prvého tímu, hrať môže už v noci na štvrtok

0 icon

Dallas 8. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Slovak NHL)   Klub zámorskej NHL Dallas Stars povolal do prvého tímu slovenského hokejistu Mariána Studeniča. Dvadsaťštyriročný útočník by si mohol odkrútiť premiéru v prebiehajúcej sezóne profiligy už v noci na štvrtok, keď "hviezdy" privítajú Minnesotu Wild Studenič odštartoval ročník v AHL na farme Texas Stars.…

Majú Maďari územné nároky na Slovensku? Matovič s Gyimesim sa pustili do Káčera: Je to triezvy Slota

0 icon

Bratislava 8. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer by sa mal ospravedlniť za výroky o možných územných nárokoch Maďarska na Slovensku. Vyzvali ho na to líder OĽANO Igor Matovič a poslanec György Gyimesi (OĽANO). Matovič si myslí, že ak by boli hrozby pravdivé, vedel…

Ministerstvo zdravotníctva kritizujú za zásahy v rezidentskom štúdiu, Lengvarský avizuje úpravu systému

0 icon

Viacerí odborníci kritizujú pozastavenie prijímania nových rezidentov v niektorých odboroch, poukazujú najmä na pediatriu. Kritizujú tiež iné zásahy Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR do rezidentského štúdia.

Rusko požiadalo OSN, aby mohol vystúpiť Roger Waters

0 icon

Moskva 8. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Rusko vyzvalo Bezpečnostnú radu OSN, aby na dnešnom zasadnutí o ruskej vojne proti Ukrajine vystúpil aj britský rockový hudobník a spoluzakladateľ skupiny Pink Floyd Roger Waters, uviedol prvý zástupca stáleho predstaviteľa Ruska pri OSN Dmitrij Poľanskij "Rusko požiadalo britského mierového aktivistu a známeho rockového…

Takto rastie hladina oceánov

0 icon

New York 8. februára 2023 (HSP/Foto:screenshot)   Na grafe je znázornené stúpanie hladiny mora, ktoré už viac ako 160 rokov zaznamenáva pobrežný prílivový merač v meste Battery v štáte New York Rýchlosť stúpania je konštantná, približne 2,89 mm za rok (menej ako 29 cm za 100 rokov). Podobné grafy z…

Ústavný súd posúdi ústavnosť zloženia disciplinárnych senátov pre prokurátorov

0 icon

Košice 8. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť časti zákona o disciplinárnom poriadku Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Ide o ustanovenia, ktoré sa týkajú zloženia disciplinárneho senátu v prípade disciplinárne obvineného prokurátora. Návrh na začatie konania, ktorý podal NSS, ÚS v stredu prijal na ďalšie…

AFU v dôsledku „neznámeho“ systému elektronického boja prichádza o bezpilotné lietadlá: Podrobnosti

0 icon

Kyjev 8. februára 2023 (HSP/Foto:wikimedia)   Operátori bezpilotných lietadiel niekoľkých veľkých formácií AFU v Artemovsku prišli od januára 2023 o najmenej sto komerčných dronov používaných na korekciu delostrelectva a mínometov. Bezpilotné lietadlá nedokážu doletieť k pozíciám Ozbrojených síl RF - sú potlačené doteraz neznámymi systémami elektronického boja. Jednotky 80. samostatnej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Sokol

Prečo Čaputová drží pri moci Hegerovu vládu, ktorú cez OĽaNO riadi ťažko psychicky chorý Matovič? Je vydieraná? Bolo jej to niekým nariadené?

0icon

Hegerova vláda padla 15. decembra 2022. Od tohto dňa Hegerova vláda nemá podporu aspoň 76 poslancov NR SR. Logickým vyústením takejto situácie, by bolo aby sa do 3-4 mesiacov konali predčasné parlamentné voľby. Čiže predčasné parlamentné voľby by sa mali konať niekedy medzi 15.marcom 2023 a 15.aprílom 2023. Ale Čaputová,…

štefan Michalík

všehochuť

0icon

Zbohom koruna – vitaj(? ) Euro?        S prvými minútami

Pavel Jacz

Infekčne nákazlivá hlúposť sa na Slovensku poriadne rozrastá. Dobiehame západnú Európu a USA.

0icon

Do médií a do politiky sa dostalo už mnoho školákov z éry nového porevolučného školského systému. Staré kádre vymierajú a tak sa vytráca aj múdrosť, rozvaha, skúsenosť, logika a predvídavosť. Mladí si myslia, že sú najmúdrejší a s istotou bohov dokážu trepať hlúposti jedna radosť. Denno denne sme

Slavěna Vorobelová

Bárdy z Aktualít ako etalón vlastenectva a morálky

0icon

Opäť som sa dostala do hľadáčika liberálnych ultras zo známeho propagandistického portálu Aktuality, ktorému šéfuje istý „novinár“ Bárdy, ktorý zjavne žije v presvedčení, že len ten jeho názor a pohľad na svet je jediný správny, spravodlivý a objektívny, resp. vychádzajúci z nespochybniteľných faktov a filozofickej excelentnosti a

René Pavlík

Zatuchnutá mrvenica

0icon

Našou národnou vlastnosťou je atomizácia. Mali by sme si to priznať a hľadať nápravu. Miesto toho sa drobíme ako mrvenica (posýpka na koláč). Narastá počet rozdelených rodín, počet politických strán, počet antagonistických médií, dokonca sa štiepia právnici aj policajti. To je fakt. Rovnako je fakt, že ryba smrdí od hlavy.

Vášeň v Tebe

Čo povedala JLo Benovi Afleckovi počas napätej chvíľky na Grammy?

0 icon

Odovzdávanie cien Grammy 2023 sa nieslo v duchu odvážnej a zaujímavej módy, cez pútavé vystúpenia až po samotné udeľovanie cien. Mnohých však zaujala slávna dvojica - speváčka JLo a Ben Affleck. Chvíľa Jennifer Lopez prišla, keď odovzdávala cenu Harrymu Stylesovi za najlepší album. Portál

Rodičia pozor! Pri lieku pre vaše deti dochádza k podstatnej zmene

0 icon

Detský sirup Nurofen patrí medzi najčastejšie používané sirupy pri liečbe horúčky a bolestí u detí. Určite ste po ňom mnohí siahli, keď vaše dieťatko počas noci alebo dňa trápila vysoká teplota. Práve v súvislosti s týmto sirupom dochádza k podstatnej zmene. Pediatri sa tešia. „Moje pediatrické srdiečko dnes zaplesalo veľkou radosťou, keď mi do práce…

Rozprávajú v spánku viac muži alebo ženy? Ktoré slovo je najčastejšie?

0 icon

Asi sa vám už ako rodičom stalo, že uprostred noci vás zobudilo rozprávanie. Rozprávanie vášho dieťaťa, ktoré však spalo. Odborne sa rozprávanie v spánku nazýva - somnilokvia. Lekárka Verena Elson vysvetľuje, že počas spánku rozpráva asi každé druhé dieťa. S p

Eva Medusa si dala odstrániť ušnice a nosné dierky. Chce vyzerať ako mýtická bytosť. Prečo?

0 icon

Sú ľudia, ktorým sa určité zviera páči natoľko, že sa ním túžia stať. Veria totiž, že nie sú ľudia a patria do iného tela. Tiamat Eva Medusa sa narodila ako Richard Hernandez a tvrdí o sebe, že srdom je dračica. Eva Medusa svojmu presvedčeniu prispôsobuje aj svoj vonkajší vzhľad, aby sa čo najviac…

360 Live Studio Session #3 Jana Krištof Lehotská pokračuje v live verziách svojich piesní

0 icon

Country stále žije! Aj tak by sa dal začať článok o tretej skladbe, ktorú Jana vydala ako tretiu v poradí v rámci predstavovania svojich piesní v živom prevedení zo svojho štúdia. „Táto pesnička je pre mňa špeciálna. Vystihuje ma pravdepodobne najviac, aj keď každá pieseň som vlastne ja a moje myšlienky. K tejto pesničke máme…

Armádny Magazín

Čína: Európa len získa ak prestane byť bábkou USA. Napriek vojne aj sankciám Rusko posilňuje?

0 icon

Čína, 8. februára 2023 (AM) – Nie je žiadnym tajomstvom, že sankcie EÚ a USA často zasiahnu aj samotné krajiny a koalíciu G7. V tomto prípade existujú dva spôsoby, ako minimalizovať škody – zrušiť obmedzenia, čo je z politických a imidžových dôvodov nemožné, alebo urobiť zo sankcií formalitu. Presne to robí…

Ako Kolčak a Denikin bojovali za záujmy kolektívneho Západu

0 icon

Slovensko, 8. februára 2023 (AM) –  Pri príležitosti 100. výročia ukončenia občianskej vojny a intervencie v Sovietskom Rusku   Každý dospelý človek vie, že v rokoch 1918 až 1922 sa v dejiná

Aké nové zbrane Pentagon testuje na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 8. februára 2023 (AM) – Rozsiahle prezbrojenie svojej armády, predovšetkým pozemných síl a námornej pechoty, uskutočňujú Spojené štáty keď poskytujú Kyjevu rozsiahlu vojenskú pomoc. Proces sa začal ešte pred konfliktom na Ukrajine, no od jeho začiatku sa výrazne zrýchlil. Keďže staré zásoby zbraní sa vo v

Americké námorníctvo spustilo na svojich vojenských základniach cvičenia proti sabotážam. Problémom sú budúce výsadkové plavidlá

0 icon

USA, 8. februára 2023 (AM) – Spojené štáty spustili námorné protiteroristické cvičenie zamerané na prípravu čeliť potenciálnym bezpečnostným hrozbám vo vojenských zariadeniach. Manévre sa budú konať od 6. do 17. februára s kódovým označením „Citadel Shield – Solid Curtain 2023“.   Na základe tlačovej správy amerického námorníc

Šéf Čečenska Kadyrov: Po Ukrajine je na mape Poľsko

0 icon

Ukrajina, 7. februára 2023 (AM) – Šéf Čečenska sa vyjadril k množiacim sa rusofóbnym a protiruským útokom predstaviteľov poľských politických elít. Pripomeňme, že len v posledných dňoch predstavitelia poľských úradov urobili niekoľko protiruských vyhlásení, vrátane potreby „vytvoriť železnú oponu do neba, aby sa ohradili pred Ruskom“. A exprezident Poľska Lech

TopDesať

Fotky, ktoré vyvedú z miery nielen perfekcionistov

0 icon

Nasledujúce fotky ti ukážu, že nie všetko vždy vyjde podľa tvojich predstáv. Veľmi dôležité však je nenechať sa vyviesť z miery. Ako sa vraví: nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Tieto fotky sú dôkazom toho, že ľudská kreativita je občas veľmi nevyspytateľná. A práve vďaka nej potom vznikajú nápady,…

V 32 rokoch zarába 39 000 dolárov mesačne, pracuje iba 30 minút denne

0 icon

Vždy ho priťahoval luxus, no predpokladal, že vstupná bariéra je neprekonateľná a mimo jeho možností. Dnes zarába 39 000 dolárov mesačne a navyše pracuje iba 30 minút denne. Znie to ako sen? Vidíš tam háčik? Zdá sa ti to ako lacná reklama, ktorú vídavaš denne na internete? Môžeme ťa ubezpečiť,…

Chceš ušetriť? Nikdy nemíňaj svoje peniaze na nasledujúce veci

0 icon

Chceš ušetriť peniaze? Nikdy nemíňaj svoje peniaze na nasledujúce veci a možno sa ti podarí trocha ušetriť. Hlavne v týchto ťažkých časoch sú tieto rady prospešné. Veľa ľudí v poslednom období zostalo bez práce, alebo má obmedzenú možnosť chodiť pracovať za normálnu plácu. Hold, zúfalé situácie si vyžadujú zúfalé riešenia. V týchto…

Včely: 5 zaujímavostí o našich lietajúcich kamarátoch

0 icon

Včely sú pre náš ekosystém najdôležitejšie a preto by sme sa o nich mali zaujímať oveľa viac. V žiadnom prípade by sme ich nemali brať ako otravný hmyz (na rozdiel od komárov - ble). Pozri sa teda s nami na 5 fascinujúcich zaujímavosti o našich lietajúcich kamarátoch. 5. Existuje 25…

Týmito vecami muži priviedli ženy do šialenstva

0 icon

Muži niekedy dávajú svojím ženám poriadne zabrať! Ich návyky sú niekedy zvláštne a ženy tak privádzajú do šialenstva. Často sa stáva, že z páru je neporiadnejší práve muž. Ženy tak často musia svojim chlapom prízvukovať, že oblečenie by malo byť zavesené, špinavé oblečenie zasa patrí do koša na prádlo a…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali