Čínu nemožno vylúčiť z rokovaní medzi Severnou Kóreou a svetovým spoločenstvom

Čínu nemožno vylúčiť z rokovaní medzi Severnou Kóreou a svetovým spoločenstvom

Peking 23. marca 2018 (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

 

Portál Global Times vysvetľuje, prečo nie je možné vylúčiť Čínu z rokovaní so Severnou Kóreou.

Ilustračné foto

Podľa správ z médií sa v pondelok v Helsinkách uskutočnilo neformálne stretnutie Severnej, Južnej Kórey a USA. Na stretnutí sa diskutovalo o jadrovej kríze na kórejskom poloostrove pred prípravou na plánovaný summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Reklama

Čínska diplomacia je k týmto rokovaniam absolútne otvorená. Analytici sa však domnievajú, že Pchongjang by sa nedokázal len tak ľahko vzdať svojich jadrových zbraní, do ktorých investoval toľko peňazí, aj keď je ochotný rokovať.

Cieľom severokórejského zbrojného programu je vyvinúť jadrovú bombu, dostatočne malú, aby sa zmestila do rakety, ktorá je schopná zasiahnuť americkú pôdu. Šiesty jadrový test Pchjongjangu a odpálenie medzikontinentálnej balistickej strely Hwasong-15 v roku 2017 ukázali, že severokórejský národný strategický cieľ bol dosiahnutý. Teraz si je Severná Kórea absolútne istá, že USA s ňou budú vyjednávať.

Reklama

Pchongjang nepochybne predloží svoje predbežné podmienky pre denuklearizáciu. Severná Kórea chce s USA mierové vzťahy, aby si zaručila bezpečnosť. Navyše bude žiadať medzinárodnú pomoc pre svoje hospodárstvo. Bude Washington ochotný urobiť kompromis? Musíme len čakať a uvidíme. Ako sa všade hovorí, riešenie severokórejskej otázky nebude jednoduché.

Čína by mohla na pozadí rokovaní zohrať úlohu prostredníka, ktorý by zabezpečil, aby USA bezodkladne usilovali o vyriešenie bezpečnostných problémov v Pchongjangu a zároveň zabránil opustiť Severnej Kórei rokovací stôl.

Podstatou jadrovej krízy je antagonizmus medzi Pchongjangom a Washingtonom. Zatiaľ dosiahli obidve strany konsenzus len v súvislosti s obnovením rokovaní. To, čo teraz vidíme je, že obe krajiny spoločne začínajú hľadať cestu mierového riešenia. Plánované summity medzi Pchongjangom a Soulom a medzi Pchongjangom a Washingtonom sa nakoniec pravdepodobne uskutočnia. Ale pár interakcií medzi hlavami štátov jadrovú otázku nevyrieši. To si vyžaduje presný plán a balík multilaterálnych rokovaní, v ktorých by mohla Čína zohrať dôležitú úlohu.

Problémy, charakterizované postupným vytváraním mierového mechanizmu na kórejskom poloostrove, poskytnutím hospodárskej pomoci Severnej Kórei a definitívne vyriešenie sporov o nasadenie systému protiraketovej obrany v Južnej Kórei nemožno bez Číny vyriešiť.

Po telefonickom rozhovore s čínskym prezidentom Si Ťi-pchingom, ktorý sa uskutočnil 9. marca Trump vyhlásil, že čínsky prezident správne trvá na dialógu medzi USA a Severnou Kóreou. O deň neskôr tweetoval: „Zmluva so Severnou Kóreou je pre USA a svet veľmi naliehavá a úloha Číny bude pri jej formulovaní veľmi dôležitá“.

Reklama

Takisto diplomacia Južnej Kórei profitovala zo silnej podpory Číny. Keď juhokórejský prezident Mun Če-in v decembri navštívil Čínu, opätovne zdôraznil význam spolupráce Pekingu a Soulu.

Okrem toho Moon navrhol odloženie americko-kórejských vojenských cvičení až po zimných olympijských hrách a vyzval k vytvoreniu spoločného kórejského hokejového tímu. Takisto pozval severokórejskú delegáciu na olympijské hry. Svojimi krokmi vyvolal pozitívnu reakciu Severnej Kórey, pretože počas olympijských hier Pchongjang nevykonal žiaden jadrový ani raketový test.

Čína je rozhodnutá ponechať si svoju úlohu sprostredkovateľa medzi obidvomi Kóreami ako aj sprostredkovateľa rokovaní medzi USA a Severnou Kóreou. Či už to bude summit Pchongjang-Soul v apríli alebo možné stretnutie Donalda Trumpa a Kim Čong-una v máji, Peking ich víta a je rozhodnutý zabezpečiť svojou diplomaciou dlhodobý mier a stabilitu na kórejskom poloostrove.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:12

Grécki armádni pyrotechnici zneškodnili dovedna 314 bômb z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré našli v podzemnom sklade na starom aténskom letisku zatvorenom už od roku 2001.

14:09

Maďarsko sa pripravuje v druhej polovici tohto roka na skutočné stredoeurópske predsedníctvo v Rade EÚ. Podľa agentúry MTI to povedal v piatok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii s českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským.

Lipavský  Szijjártó
Na snímke český minister zahraničných vecí Jan Lipavský (vľavo) a maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó
14:07

Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že vzhľadom na zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v Pásme Gazy zvyšuje svoje financovanie na podporu Palestínčanov postihnutých prebiehajúcou vojnou medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.

13:55

Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa v marci výrazne zrýchlil, pričom dosiahol najvyššie tempo za takmer rok. Okrem toho sa zrýchlilo aj tempo rastu úverov súkromnému sektoru, aj keď zrýchlenie bolo iba mierne, pričom ho podporili najmä pôžičky pre firemný sektor. Naopak, rast úverov domácnostiam sa v porovnaní s vývojom vo februári mierne spomalil. Uviedla to v piatok Európska centrálna banka (ECB).

13:38

Výjazd a vjazd na rýchlostnej ceste R1 v Banskej Bystrici v smere na Brezno v piatok od 19.00 h úplne uzavrú. Dôvodom je obnova asfaltového krytu vozovky. Na dopravné obmedzenie upozorňuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti.

13:37

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) bude v máji a júni pokračovať v pravidelnej údržbe a servise tunelov po Slovensku. V nasledujúcich týždňoch čaká údržba tunely Šibenik, Svrčinovec, Poľana, Žilina, Ovčiarsko, Bôrik, Branisko, Považský Chlmec a podjazd Lučivná. V čase údržby budú tunely uzavreté a doprava bude presmerovaná na súbežné cestné komunikácie. NDS o tom informovala v piatok.

13:36

V roku 2023 ukončil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR 35 kontrolných akcií v 135 subjektoch, ktorým adresoval 227 odporúčaní na zlepšenie stavu a riešenie nedostatkov. Výsledky kontrol sú alarmujúce a Slovensku chýba strategické smerovanie, uviedol v piatok NKÚ v zverejnenej správe o kontrolnej činnosti, ktorú predložil do Národnej rady SR.

13:35

Informácie o príjemcoch cezhraničných platieb zbiera finančná správa (FS) do konca apríla. Potrebné údaje musia zaslať poskytovatelia platobných služieb cez formulár FS. V piatok to pripomenula Drahomíra Adamčíková z Finančnej správy SR.

13:35

Sociálna posisťovňa (SP) oznámi schválenie poskytnutia úľavy z odvodov oprávneným potravinárskym firmám do konca apríla. Oznámil to hovorca SP Martin Kontúr. Po schválení štátnej pomoci tak zamestnávateľ – potravinár podľa neho zaplatí za apríl znížené poistné.

13:34

Vláda pripravuje nové, progresívnejšie sadzby zdanenia príjmov fyzických osôb. Vyššie zdanenie bude však znamenať trestanie úspešných ľudí. Uviedol to predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling za účasti poslanca Národnej rady SR Mariána Viskupiča s odvolaním sa na Program stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý bol schválený vládou. Podľa Viskupiča by najvyššie zdanenie fyzických osôb malo v SR dosiahnuť úroveň až 32 %.

13:16

Čína označila v piatok tvrdenia, že v Nemecku pôsobia čínski špióni, za “číry výmysel”.

Nemecká veľvyslankyňa v Pekingu vo štvrtok uviedla, že si ju predvolali čínske úrady v spojitosti so zadržaním štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže pre Čínu.

13:08

Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartovacím momentom veľkých modernizačných programov na obdobie desiatich rokov. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) v piatok po pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívania eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD).

Fico, Kmec
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) gestikuluje počas vyhlásenia po spoločnom pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD)
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali